Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 31
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2010
    Post Thanks / Like

Re: Κοινά καναρίνια

Καλημέρα

με αφορμή το πόστ να γράψω δυό λόγια.

Καταρχήν στα καναρίνια χρώματος, δεν υπάρχουν ράτσες. Υπάρχουν ποικιλίες. Οι ποικιλίες αυτές έχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις αν κάποιος θέλει να παρουσιάσει τα πουλιά του σε κάποιο διαγωνισμό. Π.χ. Στα κόκκινα δεν δίνουμε ρούπσεν για να μην επηρεαστεί το χρώμα τους. Αν δώσουμε όμως ... δεν θα τα κάνουμε κακό στην υγεία τους. Ελπίζω να είμαι κατανοητός.
    Οι ποικιλίες αυτές αν ζευγαρώσουν μεταζύ τους θα μας δώσουν τα λεγόμενα "κοινά" καναρίνια. Αν ζευγαρώσουμε παράδειγμα κάποιο ασπροκόκκινο με ασπροκίτρινο, θα πάρουμε ασπροπορτοκαλί, που είναι πλεόν "κοινό". Τα "κοινά" δεν διαφέρουν σε τίποτα με τις υπόλοιπες ποικιλίες παρά μόνο στον φαινότυπο. Έτσι λοιπόν κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με κάποια συγκεκριμένη ποικιλία επικεντρόνεται σε αυτή. Σαν πουλιά τα "κοινά" δεν έχουν να ζηλέψουν σε τίποτα με αυτά που είναι "ράτσας". Εκτροφικά όμως δεν είναι στόχος ούτε αποτελούν κίνητρο για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με κάποια συγκεκριμένη ποικιλία. Ίσως από δω να πηγάζει η "κατωτερότητα" των "κοινών" καναρινιών.
    Για μένα όλα είναι καναρίνια και όλα έχουν τη χάρη τους είτε είναι "κοινά" είτε φωνής ή χρώματος. Μου αρέσουν με την ιδιατερότητα που έχει το καθένα.
    Λόγω του ότι έχω συγκεκριμένο, περιορισμένο χώρο, δεν έχω άλλες ποικιλές εκτός από αυτή που εκτρέφω. Αν είχα περισσότερο χώρο, χρόνο και χρήμα ίσως να έβαζα και άλλες ποικιλίες όπως και "κοινά".
    Φιλικά

ΣΑΚΗΣ ΧΑΡΕΛΑΣ
    EOO-V25
    AZ-14934
    DKB-219968

2. Thanks xXx , mgerom, Paul thanked for this post
    Likes nikosman, xXx , gianniskilkis, Pardalw..., Paul liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Re: Κοινά καναρίνια

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από karmar
    βρε παιδια δε λεω τιποτα για σας αλλα αυτο που θελω να επισημανω ειναι αμα εχετε ρατσασ καναρινακια δεν ειναι κακο να εχετε και 2 τρια κοινα

οταν εχεις χωρο και χρονο για αρκετα ειδη πουλιων δεν υπαρχει προβλημα να εχεις και κοινα και αλλα καναρινια.τηρωντας βεβαια καποιες διαφορετικες ιδιαιτεροτητες που καποιες ποικιλιες χρωματικες ή ρτασες εχουν.εξαιρεση υπαρχει οταν θες να ασχοληθεις σοβαρα με ρατσα καναρινιων φωνης και εχεις και αλλα ειδη ,ειτε κοινα ειτε εμφανισης ,ειτε χρωματος.τοτε τα <<φωνης>>> αλλοιωνουν χαρακτηριστικα των ηχων που βγαζουν και φευγουν απο τα προτυπα.κατι τετοιο δεν προβλεπεται αν θες τα πουλακια σου να διατηρουν αυτα τα προτυπα και να συμμετεχουν σε καποιο διαγωνισμο.εγω εχω καναρινια φωνης αλλα η δικια μου προταιρεοτητα διατηρησης προτυπων υστερει στην αναγκη διατηρησης στο κοπαδι μου του γηραιου κοινου πρωτου μου λατρεμενου καναρινιου ,οπως και του πανεμορφου γκλοστερα μου ειδικα απο τη στιγμη που διαπιστωσα (λογω μιας κυστης που εβγαλε ) οτι ισως στο μελλον χρειαστει ξανα την δικια μου επεμβαση στο προβλημα του.

τα παντα ειναι προταιρεοτητες.η δικια μου συμβουλη ειναι αν θες σωστα να ασχοληθεις με τα καναρινια ,ειναι να εχεις οσα ειδη μπορεις με μεγαλη ανεση χωρου και χρονου να διαχειριστεις .αλλιως θα μπλεξεις τους εκτροφικους σου στοχους και ισως στην πορεια κουραστεις και εγκαταλειψεις....
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

4. Thanks Paul thanked for this post
    Likes gianniskilkis, Paul liked this post
    panos70
    Guest
    JK21 Συμφωνω απολιτα μαζι σου στο τελευταιο ποστ που εγραψες,ειναι η πραγματικοτητα που εχουμε ολοι μας κι εχουμε δεθει συναισθηματικα με καποια καναρινια ειτε ειναι κοινα ειτε καποιας ρατσας
    (τα παντα ειναι προταιρεοτητες.η δικια μου συμβουλη ειναι αν θες σωστα να ασχοληθεις με τα καναρινια ,ειναι να εχεις οσα ειδη μπορεις με μεγαλη ανεση χωρου και χρονου να διαχειριστεις .αλλιως θα μπλεξεις τους εκτροφικους σου στοχους και ισως στην πορεια κουραστεις και εγκαταλειψεις....
    μια απο τις κορυφαιες συμβουλες που διαβασα εδω μεσα.............ευγε

6. Thanks jk21 , Paul thanked for this post
    Likes gianniskilkis, Paul liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2011
    'Ονομα
    ΜΑΡΙΑ
    Κατοικίδιο
    ΡΕΑ+ΠΕΡΙΚΛΗΣ +τέκνα (καναρίνια) ΡΩΜΕΟΣ+ΙΟΥΛΙΕΤΑ (ζεβράκια) CHARLIE (κουνελάκι)
    Post Thanks / Like
    Όταν πήρα τον Κρόνο η petshopού μου τον διάλεξε σαν ένα κοινό καναρίνι αλλά με ωραία φωνή.....
    Πηγαίνοντας σπίτι τον έβαλα μαζί με την Ρέα (επίσης απλό καναρίνι).... οπότε.... δεν τον άκουσα ποτέ να κελαηδάει...
    Όταν άρχισαν να ερωτοτροπούν και ξαναπήγα να πάρω νήμα και φωλιά, απλά της ανέφερα γελώντας "κούκλος μεν... αλλά δεν τον έχω ακούσει ποτέ" και πριν με ρωτήσει αν τον έχω βάλει ήδη με θηλυκιά οπότε... λογικό να μην κελαηδάει.... μου απάντησε.... "άμα θες, φέρτον πίσω να πάρεις κάποιο άλλο αρσενικό".....!!!!
    Παιδιά τρελάθηκα!!! Μπορεί το πλασματάκι να το έιχα μόλις 4 μέρες, αλλά τι είναι? παντελόνι που μου έπεσε στενό και το πάμε να το αλλάξουμε??? Για μένα δεν έχει σημασία το χρώμα ή το πόσο καλά κελαηδάνε (φυσικά και εκτιμάω το καλό κελάηδημα) αλλά είναι ψυχούλες που επέλεξα να ζουν μαζί μου και δεν τις αγαπάω για κάτι συγκεκριμένο, απλώς γιατί είναι τα μικρά μου φιλαράκια και λατρεύω να γνωρίζω τον κόσμο τους...
    Δεν με ενδιαφέρει η αναπαραγωγή τους ούτε για εμπορικούς, ούτε για γονιδιακούς λόγους, απλά θεωρώ ότι όλα τα ζωντανά πλάσματα κάποια στιγμή πρέπει να ζευγαρώνουν, είναι στη φύση τους και δεν πρέπει να τους το στερούμε, ακόμη και αν τα μωράκια τους είναι επίσης, μικρά και ταπεινά απλά καναρινάκια.....

Μην ζητάς αλήθειες όταν δεν μπορείς να τις αντέξεις...
    Μαρία

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    Γιαννης
    Κατοικίδιο
    Κoκατιλ τον Λουφη και ενα σκύλο τον Blakc
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από mpapad Εμφάνιση Μηνύματος
    Όταν πήρα τον Κρόνο η petshopού μου τον διάλεξε σαν ένα κοινό καναρίνι αλλά με ωραία φωνή.....
    Πηγαίνοντας σπίτι τον έβαλα μαζί με την Ρέα (επίσης απλό καναρίνι).... οπότε.... δεν τον άκουσα ποτέ να κελαηδάει...
    Όταν άρχισαν να ερωτοτροπούν και ξαναπήγα να πάρω νήμα και φωλιά, απλά της ανέφερα γελώντας "κούκλος μεν... αλλά δεν τον έχω ακούσει ποτέ" και πριν με ρωτήσει αν τον έχω βάλει ήδη με θηλυκιά οπότε... λογικό να μην κελαηδάει.... μου απάντησε.... "άμα θες, φέρτον πίσω να πάρεις κάποιο άλλο αρσενικό".....!!!!
    Παιδιά τρελάθηκα!!! Μπορεί το πλασματάκι να το έιχα μόλις 4 μέρες, αλλά τι είναι? παντελόνι που μου έπεσε στενό και το πάμε να το αλλάξουμε??? Για μένα δεν έχει σημασία το χρώμα ή το πόσο καλά κελαηδάνε (φυσικά και εκτιμάω το καλό κελάηδημα) αλλά είναι ψυχούλες που επέλεξα να ζουν μαζί μου και δεν τις αγαπάω για κάτι συγκεκριμένο, απλώς γιατί είναι τα μικρά μου φιλαράκια και λατρεύω να γνωρίζω τον κόσμο τους...
    Δεν με ενδιαφέρει η αναπαραγωγή τους ούτε για εμπορικούς, ούτε για γονιδιακούς λόγους, απλά θεωρώ ότι όλα τα ζωντανά πλάσματα κάποια στιγμή πρέπει να ζευγαρώνουν, είναι στη φύση τους και δεν πρέπει να τους το στερούμε, ακόμη και αν τα μωράκια τους είναι επίσης, μικρά και ταπεινά απλά καναρινάκια.....
    Ένα πράγμα μπορώ να πω

9. Likes jk21 , Paul, KIA liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2011
    'Ονομα
    Παυλος (Ακης)
    Κατοικίδιο
    αγριοπαπιες, χηνοπαπιες, παγωνια, 1 κουνελακι (Mike), 1 ντομπερμαν (Τζινα), 1 ημιαιμο κανισακι (Λιζα), 1 ζευγαρι budgies, 1 60λιτρο ενυδρειο με ενα μονομαχο και ενα κοκατιλ ταισμ
    Post Thanks / Like
    Τα κοινα καναρινια που μπορει να τα βρει κανεις?? Στα πετ σοπ εχει μονο καναρινια ρατσας....

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

ΠΑΥΛΟ στα περισσοτερα πετ σοπ θα δεις πουλια με διαφορους χρωματισμους αναμικτους .τα περισσοτερα απο αυτα ειναι κοινα (συνηθως πρασινοκιτρινα ) .υπαρχουν βεβαια και καποια ρατσας τα οποια ανηκουν σε αυτην σαν κατηγορια varigated
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

12. Thanks Paul thanked for this post
    Likes Paul liked this post
    panos70
    Guest
    Στα περισσοτερα συνικιακα πετ σοπ εχουν κοινα καναρινια που δεν εχουν να ζηλεψουν σε τιποτα απο τα ρατσας (χρωματος) σε φωνη ολα ειναι θεμα γουστου

14. Thanks Antigoni87, Paul thanked for this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2011
    'Ονομα
    Παυλος (Ακης)
    Κατοικίδιο
    αγριοπαπιες, χηνοπαπιες, παγωνια, 1 κουνελακι (Mike), 1 ντομπερμαν (Τζινα), 1 ημιαιμο κανισακι (Λιζα), 1 ζευγαρι budgies, 1 60λιτρο ενυδρειο με ενα μονομαχο και ενα κοκατιλ ταισμ
    Post Thanks / Like
    Τα σκουφατα καναρινια ειναι κοινα?

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2011
    'Ονομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Κατοικίδιο
    Timbrados
    Post Thanks / Like
    σκουφάτα μπορείς να βρεις σε πολλές ράτσες....και κοινά.

17. Thanks Antigoni87, Paul thanked for this post

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία