Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 31
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2010
    Post Thanks / Like

Κοινά καναρίνια.

εχω παρατηρησει οτι η πιο πολλη ασχολουντε με τα καναρινια φωνης και χρωματος και τα σγουρα και τα ισια δεν εχω καταλαβει γιατι τα κοινα τα θεωρηται κατωτερο ειδος???δηλαδη τα καναρινια μας τα αγαπαμε επειδη κελαιδανε ομορφα??ή επειδη εχουν οραιο πτερομα?τοτε αυτο δεν ειναι αγαπη αλλα συμβερον...θελω να πω οτι το καθε καναρινακι εχει τα δικα του πτεονεκτηματα και πρεπει ολα το ιδιο να τα αγαπαμε οχι να φτιαχνουμε σουπερ τροφες για τα φωνης και για τα κοινα μια απλη τροφη χωρις περιτα ...ε αυτο ειναι αδικια εγω οσα χρονια εχω καναρινια ποτε κανενα δε μου παχυνε γιατι δε τους δινω στικακια και κιτρινες βιταμινες που ειναι ολο ζαχαρη αλλα μεριμνω να φτιαξω ενα κοινο μειγμα για ολα με οσο το δηνατον περισσοτερους σπορους και οχι 3 με 4 για τα κοινα.εγω τους σπορους τους κανω παραγγελια με το καθε ποσοστο να το επιλεγω εγω και για τα καναρινια μου εχω μειγματα με 15 διαφορετκους σπορους.......

2. Likes cute liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Αντιγόνη
    Κατοικίδιο
    2 κοκατίλ, καναρίνι (Τιάρα), 1 χελώνα, 3 χάμστερ, 2 ποντίκια, 1 degu, γάτες!
    Post Thanks / Like

Re: κοινα καναρινια

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από karmar
    εχω παρατηρησει οτι η πιο πολλη ασχολουντε με τα καναρινια φωνης και χρωματος και τα σγουρα και τα ισια δεν εχω καταλαβει γιατι τα κοινα τα θεωρηται κατωτερο ειδος???δηλαδη τα καναρινια μας τα αγαπαμε επειδη κελαιδανε ομορφα??ή επειδη εχουν οραιο πτερομα?τοτε αυτο δεν ειναι αγαπη αλλα συμβερον...
    Φίλε μου δε νομίζω ότι όσοι ασχολούνται με τα φωνής ή χρώματος ή τύπου, θεωρούν τα κοινά καναρίνια κατώτερου είδους! Μιλάω γι' αυτούς που τα επιλέγουν επειδή τους τραβάει η εμφάνισή τους, το ιδιαίτερο καλάηδημα ή κάποιο χαρακτηριστικό στο χρώμα, και διαλέγουν να τα εκτρέφουν σωστά και χωρίς τεχνητά μέσα για να διατηρούν και να διαιωνίζουν αυτά τα χαρακτηριστικά.
    Οι άλλοι που το κάνουν καθαρά για κέρδος, πιστεύω ότι κατά βάθος το ίδιο αδιάφορα τους είναι είτε κοινά είτε "ράτσας" γιατί δεν τα βλέπουν σαν ξεχωριστά άτομα αλλά σα μηχανές παραγωγής μιας αρίας φυλής. Αντίστοιχα μπορεί πχ να μου αρέσει στα σκυλιά η ράτσα γκόλντεν ριτρίβερ αλλά αν επιλέγω να το ζευγαρώνω με την ίδια ράτσα για να διατηρώ τα όμορφα χαρακτηριστικά της δε σημαίνει ότι τα ημίαιμα τα θεωρώ κατώτερα ως είδος! (προτιμώ τα ημίαιμα προσωπικά )
    Θεωρώ ότι (τα σωστά άτομα πάντα) διαλέγουν καναρινάκια "ράτσας" επειδή απλώς τα χαίρονται για το συγκεκριμένο τους χαρακτηριστικό, άρα το μεταφράζω καθαρά ως θέμα γούστου, χωρίς το γούστο αυτό να αποκλείει την αγάπη για κάθε καναρίνι! Τουλάχιστον η συντριπτική πλειοψηφία σε αυτό εδώ το φόρουμ, αγαπάει όλα τα καναρίνια κι ας επιλέγει να κρατάει και "ράτσας" για να τα χαίρεται και να τα εξελίσσει. Έτσι έχω καταλάβει και χαίρομαι γι' αυτό!
    Μόνο τα ζώα φοράνε γούνες

4. Thanks DimitrisPas13 thanked for this post
    Likes gianniskilkis, DimitrisPas13, xarhs liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2010
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καρδερίνες-Καναρίνια-Υβρίδια
    Post Thanks / Like

Re: Κοινά καναρίνια

Φίλε Karmar που κατάλαβες ότι τα μέλη του φόρουμ έχουν απαξιωτική συμπεριφορά απέναντι σε κοινά καναρίνια ??
    Η αξία του κάθε πλάσματος σε καμμιά περίπτωση δεν ορίζεται από την καθαρότητα της φυλής του , το είδος του , τα χαρακτηριστικά του .
    Η χαρά εξάλλου που μας δίνουν οι φτερωτοί μας'' φίλοι ,είναι παραπάνω και ανεξάρτητη από κατηγοριοποιήσεις ..
    Απλά εγώ τουλάχιστον διαφωνώ με πρακτικές που λένε θα βάλω p.x. malinois με tibrados , για να δω τι θα βγει ..κι ας χαρακτηρίζεται κοινό ..
    Από τη στιγμή που έχεις τη διάθεση και τη δυνατότητα ,γνώμη μου είναι , ότι δεν πρέπει να μπερδεύεις τα είδη όπως δεν θα έκανες και με ένα λυκόσκυλο (Colley-Rodvailer-Pitt Bull η οτιδήποτε άλλο ) ..
    Tώρα όσον αφορά τη φροντίδα και τη διατροφή που τους παρέχουμε ,σαφώς και δεν πρέπει να υπάρχει διαφορετική προσέγγιση ,τουλάχιστον όχι με κριτήριο την οικονομική ''αξία '' του πουλιού..
    Η ζωή δεν μετριέται με τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά με τον αριθμό των στιγμών που μας κόβεται η αναπνοή .

6. Likes gianniskilkis liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2010
    Post Thanks / Like

συμφωνο αλλα εγω δεν αναφερωμε στα μελη του φορουμ αλλα σε μερικους ανθρωπους που το βλεπουν ετσι σαφως και η καθε ρατσα εχει τις ιδιεταιροτητες της αλλα δε δεχομε αυτο που λενε οτι τα κοινα καναρινια δεν εχουν τοση αξια οσο τα μαλινουα εξαλλου εγω δε βλεπω και καποια ομορφη φωνη στα μαλινουα λες και βγαζουν μπουρμπουλιθρες κανουν μονο το ονομα εχουν.τα κοινα καναρινια σαφως για μενα κελαιδανε πιο ομορφα ,,,απλα τα μαλινουα εχουν ιδιετερο τροπο κελαιδισματος που δεν το εχουν τα αλλα ειναι μοναδικα στι φωνη τους αλλα εγω δεν βλεπω καποια μελωρικοτητα υπερανω τον κοινων ειναι η ταπεινη μου γνωμη ...

8. Likes gianniskilkis, Pardalw... liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Post Thanks / Like

Φίλε και εγώ διαφωνώ με αυτήν την διαπίστωση. Όλοι ξεκινήσαμε ( τουλάχιστον η πλειοψηφία) με ένα κονό καναρίνι. Συμφωνώ με την Αντιγόνη ότι δεν είμαστε γενετιστές για να κάνουμε πειράματα ευγονικής στα πουλιά.

Τώρα εάν κάποιος θέλει να διατηρήσει τα χαρακτηριστικά μιας ράτσας σαφώς δεν κατακρίνεται από κανέναν. Ακριβώς αυτή η διερεύνηση των χαρακτηριστικών είναι που μας έμαθε να αποφεύγουμε κάποιες διασταυρώσεις που ενδεχομένως να έχουν υψηλό ποσοστό θνησιμότητος ή δυσμορφίες. Χρήσιμη η γνώμη σου και ωφέλιμη στο πεδίο της αντιπαράθεσης επιχειρημάτων (δημοκρατική διαδικασία).
    Η υπομονή είναι αρετή...

10. Likes gianniskilkis liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2010
    Post Thanks / Like

βρε παιδια δε λεω τιποτα για σας αλλα αυτο που θελω να επισημανω ειναι αμα εχετε ρατσασ καναρινακια δεν ειναι κακο να εχετε και 2 τρια κοινα...και να ξερετε οτι οι καρδερινες και τα καναρινια ειναι απο τα πιο αδικιμενα πτηνα......δεν υπαρχουν πολλες ερευνες σε θεματα υγειας οπως στα σκυλια και της γατες

12. Likes gianniskilkis liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2010
    'Ονομα
    ΚωνσταντίνØς
    Κατοικίδιο
    3 Κοκατίλ : Kίτσος , Coco και ???
    Post Thanks / Like

Οι καρδερίνες είναι όντως πάρα πολύ αδικιμένες αλλά τα κανναρίνια δεν νομίζω .
    Τα καναρίνια είναι περισσότερο κακομεταχειρισμένα μιας και είναι το πιο συνηθεισμένο κατοικίδιο πτηνό και όλοι νομίζουν οτι δεν έχουν ιδιαίτερες απετήσεις . Αδικιμένα σαν είδος δεν θα τα έλεγα γιατί μπορείς να βρεις τα πάντα για τα καναρίνια στα καταστήματα σαν προϊόντα .
    Προφανός και εσύ θα εννοείς μάλλον κακομεταχείρισμένα , ταλεποριμένα και άλλα παρόμια .
    Πάντως υπάρχουν αρκετες έρευνες για καναρίνια αλλά τώρα τελευταία οι άνθρωποι νομίζουν οτι έχουν μάθει τα πάντα και δεν κάνουν τον κόπο να ψάξουν λίγο ακόμα .

Καλό Καλοκαίρι σε Όλους !!!
    Γιατί όλα τα τέλεια πράγματα συμβαίνουν όταν είμαι διακοπές ???

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2010
    'Ονομα
    ΚωνσταντίνØς
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Αλλά επίσης τα καναρίνια πλέον θεορούντε απο πολλούς κατώτερα πουλιά απο πολλά άλλα και αυτό δεν είναι καθόλου αλήθεια μιας και όπως είπα και παραπάνω τα θεορούν κάτι συνηθισμένο , όχι οτι αυτό το κάνουν και επίτιδες αλλά έτσι τα βλέπουν .

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2010
    Post Thanks / Like

εγω θελω να ασχοληθω σοβαρα με εκτροφη πολλων καναρινιων και με διαφορετικων ρατσων και τα παπαγαλακια μαρεσουν αλλα εχω αδιναμια στα καναρινακια ειναι τα μονα πλασματα που με ηρεμουν οταν τα βλεπω

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2010
    'Ονομα
    ΚωνσταντίνØς
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Γούστα είναι αυτά .Και εγώ πυστεύω οτι τα απλά ιθαγενή , καναρίνια και παραδείσια σε ηρεμούν περισσότερο , αλλά οι παπαγάλοι σου κρατάνε συνήθος πολύ καλή παρέα και σε γεμίζουν χαρά όπως όλα τα ζωντανά πλάσματα βέβαια .

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας