Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 24
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Post Thanks / Like

Παπαγάλος κοκατιλ ενός μηνός.

το πήρα τελικά το κοκατιλ και μου είπε ότι είναι ενός μήνς και κάτι περίπου.
    το απόγευμα του το έφεραν από ένα χωριο....και αυτός του έκοψε και τα φτερά και είναι πολύ φοβισμένο κάθεται κάτω στο κλουβάκι του
    και δεν πολύ κουνιέται..μου είπε ότι το τάισε πριν από λίγο και να το ταΐσω εγώ γύρο στις 9-10 ποσα ml να του δώσω και κάθε ποτε να το ταΐζω
    η κρέμα που μου έδωσε είναι αυτή... ειναι καλη??
    Επισυναπτόμενες Εικόνες Επισυναπτόμενες Εικόνες

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Post Thanks / Like

Re: επείγων

αλλα δεν ξέρω τι έχει ρε παιδιά μονο όταν το τάισα ζωντάνεψε λίγο και φώναζε....αλλα έφαγε μονο 5 ml...και όλη την ώρα κάθεται στον πάτο από το κλουβάκι του χωρίς να έχει διάθεση ούτε στα πόδια του να σταθεί....λέτε να είναι ακόμα από το στρές και που τουέκοψαν τα φτερά??
    ας με βοηθήσει κάποιος..

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    Βαγγέλης
    Κατοικίδιο
    Patagonia conure(ο Σπύρος),3 cockatiel(Γκούσταρ & Λάσερ & Γκριζούλα(?), καναρίνια(3 κοινά και 1 Γερμανικό σκουφάτο)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Είναι από το στρες και την αλλαγή περιβάλλοντος μη σε αγχώνει αυτό πατριώτη....
    και του Διονύση(vet)έτσι ήταν τις πρώτες μέρες....
    απλά εσύ να προσπαθείς να του δίνεις συχνότερα κρεμούλα μέχρι να πάρει μπρος και μη μένει νηστικό....
    Καλώς το δέχτηκες!!!!!!!

Μην κλαις για κάτι που τελείωσε ...Χαμογέλα γιατί το έζησες !!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Post Thanks / Like

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από vagelis76
    Είναι από το στρες και την αλλαγή περιβάλλοντος μη σε αγχώνει αυτό πατριώτη....
    και του Διονύση(vet)έτσι ήταν τις πρώτες μέρες....
    απλά εσύ να προσπαθείς να του δίνεις συχνότερα κρεμούλα μέχρι να πάρει μπρος και μη μένει νηστικό....
    Καλώς το δέχτηκες!!!!!!!
    Αυτος μου ειπε οτι ειναι περιπου 1 μηνος...
    και αυτο 4 φορες την ημερα θελει απο 15ml περιπου??
    Σε ευχαριστο φιλε.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    Κωνσταντίνος
    Κατοικίδιο
    Παπαγάλο blue crown conure
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Η κρέμα ναι είναι οκ.Νομίζω ότι το πουλάκι είναι πολύ στρεσαρισμένο.Σκέψου ότι άλλαξε περιβάλον και του κόπηκαν και τα φτερά και ένας Θεός ξέρει πως του τα έκοψαν.Είναι λογικό να μη θέλει να φάει.Τώρα να το βάλεις σε ένα ήσυχο μέρος να ηρεμήσει το καημένο.Παρακολούθησε συνεχώς και διακριτικά αν είναι όλα οκ.Καλά απο αυτός που το πήρες δεν σου είπε τίποτα για το τάισμα;
    Διάβασε αυτό θα σε βοηθήσει.
    viewtopic.php?f=28&t=1564

The earth is what we all have in common.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Post Thanks / Like

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από parrotsmile2
    Η κρέμα ναι είναι οκ.Νομίζω ότι το πουλάκι είναι πολύ στρεσαρισμένο.Σκέψου ότι άλλαξε περιβάλον και του κόπηκαν και τα φτερά και ένας Θεός ξέρει πως του τα έκοψαν.Είναι λογικό να μη θέλει να φάει.Τώρα να το βάλεις σε ένα ήσυχο μέρος να ηρεμήσει το καημένο.Παρακολούθησε συνεχώς και διακριτικά αν είναι όλα οκ.Καλά απο αυτός που το πήρες δεν σου είπε τίποτα για το τάισμα;
    Διάβασε αυτό θα σε βοηθήσει.
    viewtopic.php?f=28&t=1564
    αυτο μονο οτι πρεπει να το ταιζω 4 φορεσ τιν μερα απο 15ml...
    εγω πηγα στο μαγαζι του και μου ειπε οτι θα του τα φερει ενας φιλος του απο ενα χωριο και που να ηξερα οτι θα του τα κοψει τα φτερα γιατι να το κανει αυτο αλλα τι να πεις...
    απλα με φοωησε οτι δεν στεκεται στα ποδια του και λεω λες να εχει κατι....αλλα μολις πηγα να το ταισω ξεθαρεψε...αλλα εφαγε μονο 5 ml....θα τον ξανα ταισω τωρα και θα σωεισω το φως να κοιμηθει..
    τι λες??

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    Κωνσταντίνος
    Κατοικίδιο
    Παπαγάλο blue crown conure
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ναι καλά θα κάνεις άστο να ηρεμήσει αύριο θα είναι καλά.Τα φτερά θα ξαναβγούν μην φοβάσαι.
    Ξέχασα να σου ζήσει .Όταν βγάλεις και φωτογραφίες θα περιμένουμε να μας το παρουσιάσεις,να χαρούμε όλοι με το μικρό.

The earth is what we all have in common.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Post Thanks / Like

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από parrotsmile2
    Ναι καλά θα κάνεις άστο να ηρεμήσει αύριο θα είναι καλά.Τα φτερά θα ξαναβγούν μην φοβάσαι.
    Ξέχασα να σου ζήσει .Όταν βγάλεις και φωτογραφίες θα περιμένουμε να μας το παρουσιάσεις,να χαρούμε όλοι με το μικρό.
    Σε ευαριστο πολυ φιλε μου...αα και κατι ακομα να το ταιζω ανα 5 ωρες περιπου??
    καινερο πως περνει??
    πρεπει να του δινω εγω??
    η σιριγγα που εχω ειναι 2,5ml και τιν πρωτη φορα που τον ταισα ενδιαμεσα του εβαλα 0,5ml νερο κανει??

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2010
    'Ονομα
    Βίκυ
    Κατοικίδιο
    Cockatiel, καναρίνια, φλώρια & καρδερίνες!
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Re: Παπαγάλος κοκατιλ ενός μηνός.

Χρηστο να σου ζησει το μικρο!!
    Εγω που προσφατα πηρα μωρο κοκατιλ θα σου πω τι εκανα κ αν θελεις το ακολουθεις!
    Στις 4 εβδομαδες το ταιζα καθε 3-4 ωρες ωρες κατα τη διαρκεια της ημερας(δηλαδη 6 γευματα), με τελευταιο αργα το βραδυ(κατα τις 12) κ πρωτο το πρωι(στις 7-8)!Απο'κει κ επειτα καθε εβδομαδα κοβουμε ενα γευμα, δηλαδη στις 5 εβδομαδες 5 γευματα, στις 6 εβδομαδες 4 γευματα, κ.ο.κ., ωσπου να φτασεις να δινεις μονο πρωινο κ βραδινο!
    Σιγα σιγα ξεκινησε να του δινεις σπορακια, ξηρη αυγοτροφη κ κανενα φρουτακι για να δοκιμαζει!
    Οσο για το νερο, σε αυτο το σταδιο μην ανησυχεις, παιρνει οσο χρειαζεται απο την κρεμα του, εφοσον βεβαια εχει τη σωστη συσταση!
    Θεωρω οτι 15ml σε καθε γευμα ειναι παρα πολλα, εμενα το δικο μου ζητημα να εφαγε 2 φορες απο τοτε που το πηρα τοσο πολυ!Συνηθως με 10ml γεμιζει ο προλοβος του!Βασικα θεωρω καλυτερο να δινεις οσο θελει το πουλακι!Σ'αυτη την ηλικια ξερει ποτε εχει χορτασει κ θα σταματαει μονο του!
    Για το οτι δεν περπαταει ειναι προφανως απο το στρες, γιατι σε αυτη την ηλικια εχουν μαθει να ελεγχουν το βαρος τους, τουλαχιστον οσον αφορα το περπατημα!Αν δεις οτι συνεχιζεται για μερες, τοτε μονο να ανησυχησεις!
    Τελος, για το κοψιμο των φτερων, κακως εγινε σε τοσο μικρη ηλικια, γιατι το πουλακι δε θα εχει την ευκαιρια να μαθει να πεταει σωστα κ να ελεγχει την πτηση του!Εδω τα μωρα με κανονικα φτερα κ εχουν ποσα ατυχηματα οταν μαθαινουν να πετανε(χτυπανε σε τοιχους, αντικειμενα, κτλ), φαντασου αυτο!Ομως εγινε κ δεν αλλαζει!!
    Καλη επιτυχια κ καλο κουραγιο σου ευχομαι γιατι πραγματικα η ολη διαδικασια θελει τρομερη υπομονη.....!!!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Post Thanks / Like

Re: Παπαγάλος κοκατιλ ενός μηνός.

Πριν λιγο το ξανα ταισα αλλα εφαγε μονο 2,5μλ τιν υπολοιπι σιριγγα μολισ του τον εωαζα μπροστα του μου γυριζε το κεφαλι...
    αλλα δεν μπορω να το καταλοβω μολις ωλεπει τιν πρωτι κανει σαν τρελο τιν δαγωνει συνεχειααα λες να ειναι λεμεργο και να χορτενει γρηγοραα
    αα και κατι αλλο ενω ειχε ψηλο ηρεμισει οταν ηταν στο κλουωακι του μολις το εβγαλα ξανα στρεσαριστικε δεν ειναι κακο αυτο??

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας