Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 21 μέχρι 30 από 59
    Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Razza espanol, cockatiels, καρδερίνες, σκυλάκια
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ηθελα να κανω μια(ακομη) ερωτηση!Την ωρα που θρυματιζουμε στο μουλτι το αυγοψωμο ειναι μιας πρωτης ταξεως ευκαιρια να ανακατεψουμε τελεια την μαγια μπυρας,γυρη,βιταμινες και φυστικι βραζιλιας!Ωστοσο η ψυξη στην καταψυξη θα εχει απωλειες οσον αφορα βιταμινες πρωτεινες και θρεπτικα συστατικα???

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

το φυστικι να το βαζεις πριν το ψησιμο τριβοντας το με λιγο αλευρι για να εξαφανιζεται η πιθανοτητα αλφατοξινων απο μυκητες που αναπτυσσονται αο κακη συντηρηση των ξηρων καρπων.τις υδατοδιαλυτες βιταμινες παντα οταν ειναι να φτιαξεις το τελικο σκευασμα που θα δωσεις στα πουλια.μιαγια ,γυρη μπορεις να τα βαλεις και πριν την καταψυξη αλλα εγω τα βαζω αφου το βγαλω απο την καταψυξη .ετσι οπως ειναι μισο παγωμενο αν τις ριξεις στο μουλτι ξανα μαζι του ,μια χαρα αλεθονται.η μαγια ετσι κι αλλιως ειναι σκονη και την γυρη ακομη και χοντρη (αν και θρυμματιζεται) εμενα μου την τρωνε
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Και εμενα μου την τρωνε!απλα καθε φορα λερωνουμε τα σκευη!για αυτο ελεγα μηπως καναμε την ζωη μας πιο ευκολη!!αλλα δεν πειραζει...πλεον ολα κυλανε ρολοι...θυμαμαι ποσο το φοβομουν στην αρχη και τωρα ουτε και θελω να ακουω για ετοιμες αηδιες..

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

δεν ξερω αν αυτο σε βολευει αλλα την γυρη μπορεις να την αλεσεις και με το αυγοψωμο πριν μπει καταψυξη .στον παγο δεν εχει προβλημα.η ζεστη την καταστρεφει.στον παγο εχουν μονο λαχαικα που εχουν στο εσωτερικο τους χυμους και παγωνουν και οταν ξεπαγωνουν η υφη τους ειναι εντελως διαφορετικη

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

οποτε ουτε η μαγια μπυρας εχει προβλημα!ετσι?γιατι ειναι κατι που θελει και αυτο καλο ανακατεμα για να παει παντου!!!
    Θα μπορουσαμε να πουμε γραμμαρια ανα κιλο αυγοψωμου???δηλαδη στο ενα κιλο αυγοψωμο(εγω φτιαχνω αυτο για τις καρδερινες χωρις σαλιγκαρια ομως!δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο) ποσα γραμμαρια μαγια μπυρας ποσα γυρης και ποσο φυστικι βραζιλιας?γιατι το κουταλακι μπορει να πεσει εξω....

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

δημητρη το εγραφα στην πρωτη σελιδα .για 2 δαχτυλα αυγοψωμο τριμμενο (υψος στο μουλτι ) απο 1 κουταλι γυρη και 1 κουταλι μαγια (οχι κουταλια μεγαλη ) .στην πτεροροια και στην αναπαραγωγη αν δεν βαζεις καποιο αλλο συμπληρωμα με αμινοξεα ,μπορεις και περισσοτερο.ειδικα γυρη ,γιατι η μαγια οσο ναναι δεν ειναι και τρελα στη γευση .η γυρη ειναι!μπορεις επεισης να βαζεις στην προετοιμασια καλυτερα 1μισυ γυρη ,μισο μαγια (σε αντιστοιχιες αν θες και περισσοτερο) και στην πτεροροια και τα δυο ισορροπα.brazil nuts να τριβεις 2-3 για ολοκληρο το αυγοψωμο.πριν το ψησιμο ειπαμε ,οκ!
    σου τα αναφερω ετσι γιατι ετσι τα βαζω .οχι με γραμμαρια αλλα με κουταλι του γλυκου.μην ανησυχεις ειτε επειδη ειναι φυσικα συμπληρωματα που απλα εχουν πυκνα καποια στοιχεια αλλα πολυ λιγοτερο απο συνθετικα συνπληρωματα ,ειτε γιατι οι ποσοτητες δεν ειναι μεγαλες ,δεν πειραζει να πεσεις λιγο εξω.καλα κανεις και φτιαχνεις τη συνταγη για τις καρδερινες γιατι εκει (πιο καινουργια χρονικα) εχω προσθεσει και καποια ποιοτικοτερα αλευρα αλλα και καρθαμελαιο σαν προταση.τα ιθαγενη θελουν περισσοτερη ζωικη πρωτεινη γιαυτο και τα σαλιγκαρια .για σενα ειναι οκ και χωρις

7. Thanks mitsman thanked for this post
    akoylini
    Guest
    Δημητρη και στις 2 αυγοτροφες σου αναφερεις και τον ψωμοπαρασκευαστή ,μπορεις να μου πεις ποση ωρα εχεις το μειγμα στον παρασκευαστη και ισως σε πιο προγραμμα ?

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εγω παντως μολις το εφτιαξα το αυγοψωμο μου!!! 45 λεπτα στους 170 με αερα απο επανω και στο τελος εβαλα 2 φορες το μαχαιρι να δω αν ψηθηκε μεχρι μεσα!!!!
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

ΠΣΕΠΠ G130

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

ΑΚΗ το βαζω σε ενα προγραμμα που οναμαζεται ΤΑΧΥ (ως προς το χρονο ) στη θεση ΜΕΤΡΙΟ γιατι εχει και απλο αλευρι και ολικης .αν θυμαμαι καλα ζυμωμα ,φουσκωμα ,ψησιμο δεν ξεπερνανε την μια ωρα και κατι (καπου εχω το βιβλιο οδηγιων και δεν το βρισκω να σου πω ακριβως ) .παντως μια χαρα γινεται και στο φουρνο.

akoylini
    Guest
    Οκ το έχουμε δημητρη,ευχαριστώ

12. Thanks jk21 thanked for this post

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •