Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 59
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αυγόψωμο - ξηρή αυγοτροφή Νο2

Η παρακάτω συνταγή αυγόψωμου έχει την επαρκή ποσότητα αυγού ώστε να χρησιμοποιηθεί από μόνο του σε θρυμματισμένη μορφή σαν αυγοτροφή .Η μοναδική προτεινόμεη τροποποίηση είναι αφού ετοιμασθεί να προστεθεί πριν δοθεί στα πουλιά ,σε πιο αφράτη μορφή (αλλά όχι λασπερή ) με την προσθήκη ελάχιστου μελόνερου στην αντίστοιχη ποσότητα.Επίσης αν κάποιος θέλει να δώσει μέσω αυτής επιπλέον φρεσκοβρασμένο αυγό ,τότε πρέπει να προσθέσει και ποσότητα αμυλούχου υλικού (κουσκους ,ρασκ ή φρυγανιά ) ώστε να διατηρηθούν οι διατροφικά σωστές αναλογίες.Με χρήση κουςκους ή ρασκ μπορεί να διαλύσει και τυχόν πρόσθετα συμπληρώματα στο νερό που θα απορροφήσουν.Για ένα επιπλέον αυγό θα προσθέσει 1 δαχτυλο υψος φρυγανιά στο μούλτι όπου θα τα ανακατέψει .Αν κάνει χρήση κουκσκους ή ρασκ θα βάλει σε 50 ml νερου τα συμπληρώματα του να διαλυθούν (εγω το κανω με μιξεράκι του καφέ ) και θα αφήσει να απορροφηθουν για 10-20 λεπτα ανάλογα αν περιέχουν μέσα λιπαρη -ελαιούχα ουσία ή όχι (εγώ βάζω 1κουτ γυρη,10 ml σιτέλαιο ,1 κουτ μαγια μπυρας,1 κουταλιά μέλι και λίγο προβιοτκό και πότε πότε ελάχιστη σπιρουλίνα ) .Αυτά θα τα αναμίξει με ποσότητα θρυμματισμένου αυγόψωμου 2 δαχτύλων ύψος σε μουλτι.
    η συνταγή για το αυγόψωμο είναι
    250 ml αλεύρι σίτου απο σκληρο σιτάρι (τύπου χωριάτικο) ή ί δια ποσότητα σιμιγδάλι ψιλο
    3 κουταλιές της σούπας γεμάτες αλεύρι ολικής άλεσης (ισως και λιγο περισσοτερο ώστε το τελικό μίγμα να είναι ένας πολύ πυκνός-σφιχτός χυλός)
    6 μετρια αυγά (χωρίς τσόφλι -αν θέλουμε το ψήνουμε και το θρυμματίζουμε ξέχωρα )
    70 ml σησαμέλαιο ή ελαιόλαδο
    1μισυ φάκελλο baking powder
    Μέλι αν δεν μας πειράζει να μειωθούν τα θρεπτικα συστατικά του από τη θέρμανση ,βάζουμε 2 κουταλιες της σούπας .Αλλιώς το βάζουμε λίγο λίγο σαν μελόνερο στο θρυμματισμένο αυγόψωμο
    Ζυμώνουμε και αφήνουμε μισή ώρα να ηρεμήσει .Μετά ψήνουμε σε φόρμα στους 180 βαθμούς όση ώρα χρειάζεται κάθε φούρνος .Εγώ το ετοιμάζω σε ψωμοπαρασκευαστή (ΠΑΡΤΕ και σεις να τρώνε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΨΩΜΙ τα παιδιά σας!!!) .Οταν κρυώσει θρυμματίζεται εύκολα με το χέρι ή το μούλτι
    ,ανάλογα με πόσο λεπτόκοκκη την θέλουμε την αυγοτροφή μας.

Ψημμένο αυγόψωμο με κομμένη την πάνω επιφάνεια όπου διακρίνεται το εσωτερικό του
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Βασίλης
    Κατοικίδιο
    Πολλά και διάφορα...
    Post Thanks / Like

Re: Αυγόψωμο - ξηρή αυγοτροφή Νο2

εγώ πάντως παιδιά το δοκίμασα....είναι νόστιμο....λίγη ζάχαρη να είχε παραπάνω και θα ήταν τέλειο "fullyhappy" "fullyhappy"
    Όλα μου τα συγχώρησες, χωρίς να πεις μια λέξη, και δίχως λέξη έφυγες όταν δεν είχα φταίξει..............

3. Thanks marlene, xrzar thanked for this post
    Likes marlene, lagreco69 , xrzar liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    Κωνσταντίνος
    Κατοικίδιο
    Παπαγάλο blue crown conure
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δημήτρη πάλι έγραψες και δεν έχει και άδικο ο Βασίλης.Ευχαριστούμε.

The earth is what we all have in common.

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Βασίλης
    Κατοικίδιο
    Πολλά και διάφορα...
    Post Thanks / Like

Κωνσταντίνε για να μη παρεξηγηθώ.....εγώ το έφαγα, δεν το δωσα στα πουλιά μου "fullyhappy" ....ειλικρινά μιλάω
    Όλα μου τα συγχώρησες, χωρίς να πεις μια λέξη, και δίχως λέξη έφυγες όταν δεν είχα φταίξει..............

6. Thanks marlene thanked for this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

...μαλλον πρεπει πρωτα να τα περασει απο καμμια κοινοτητα απεξαρτησης απο τις ηδη ζαχαρωμενες τροφες που τα εχει εθισει "fullyhappy"

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Razza espanol, cockatiels, καρδερίνες, σκυλάκια
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

"αν κάποιος θέλει να δώσει μέσω αυτής επιπλέον φρεσκοβρασμένο αυγό ,τότε πρέπει να προσθέσει και ποσότητα αμυλούχου υλικού (κουσκους ,ρασκ ή φρυγανιά ) ώστε να διατηρηθούν οι διατροφικά σωστές αναλογίες.Με χρήση κουςκους ή ρασκ μπορεί να διαλύσει και τυχόν πρόσθετα συμπληρώματα στο νερό που θα απορροφήσουν.Για ένα επιπλέον αυγό θα προσθέσει 1 δαχτυλο υψος φρυγανιά στο μούλτι όπου θα τα ανακατέψει .Αν κάνει χρήση κουκσκους ή ρασκ θα βάλει σε 50 ml νερου τα συμπληρώματα του να διαλυθούν και θα αφήσει να απορροφηθουν για 10-20 λεπτα ανάλογα αν περιέχουν μέσα λιπαρη -ελαιούχα ουσία ή όχι"
    Να κανω μια ερωτηση. η πσοτητα της φρυγανιας αναφερεται.του κους κους ειναι η ιδια???

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

υπολογισε το κουσκους σε ογκο αν φουσκωσει 2 φορες τον ογκο του αυγου .το τελικο αποτελεσμα δηλαδη 2 μερη αμυλουχου ,1 μερος αυγου.οταν ταιζονται νεοσσοι δεν ειναι κρισιμο να ειναι και περισσοτερο το αυγο.στην περιοδο αυτη εγω βαζω στην παρουσα συνταγη και αυγο σκετο στο αυγοψωμο χωρις προβληματα παχυνσης ουτε στα μεγαλα ουτε στους νεοσσους

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Οποτε το νερο που προσθετουμε το υπολογισουμε συμφωνα με τον οκγο που θελουμε να εχει το κους κους!?

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

νερο θα βαλεις οσο και κουσκους οπως ειναι στεγνο
    δες και εδω
    http://www.greekbirdclub.com/showthr...BF%CF%85%CF%82

για 50 ml κουσκους βαζω 50 ml νερου και μετα το ανακατευω με ενα αυγο.ομως επειδη εσυ θελεις κυριως να εχεις αυγοψωμο στην αυγοτροφη και λιγοτερο κουσκους με αυγο επιπλεον γιατι δεν εχεις πολλα πουλακια να φτιαξεις ποσοτητα (μετα τα γεννητουρια θα εχεις! )
    προς το παρον βαλε 2 δαχτυλα στο μουλτι αυγοψωμο τριμμενο ,μισο αυγο και κουσκους φουσκωμενο που θα εχει προκυψει απο 25 ml κουσκους στεγνο και 25 ml νερο

12. Likes mitsman liked this post
    Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σε περιπτωση που θελουμε να κανουμε πιο αφρατη την αυγοτροφη,επειδη μου τελειωσε το κινοα κ ειμαι ετοιμος να το παθω το εγκεφαλικο,μπορω να βαλω απλα μελονερο.ετσι?στα 200 γραμ.αυγοτροφης ποσα ml να ειναι αρκετα???μηπως εχετε δοκιμασει??

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας