Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 21 μέχρι 30 από 117
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

οταν ενα θηλυκο πυρωνει αυξανονται τα οιστρογονα του απο οτι ξερω .το κελαηδησμα συμφωνα παντα με τις ερευνες που εδωσα συνδεσμους οφειλεται σε αυξημενα ανδρογονα .αν κατα την κατασταση πυρωματος αυξανονται και αυτα τοτε πασο .ισως καποιο καταρτιζομενος σε τετοια θεματα επιστημονικα να ηξερε περισσοτερα .εστω με γνωσεις για τις ανθρωπινες ορμονικες μεταβολες
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Αντιγόνη
    Κατοικίδιο
    2 κοκατίλ, καναρίνι (Τιάρα), 1 χελώνα, 3 χάμστερ, 2 ποντίκια, 1 degu, γάτες!
    Post Thanks / Like
    Πάντως εμένα ρε παιδιά τα θηλυκά μου μόνο τιτιβίζουν, ποτέ δεν έχουν κελαηδήσει!

Και τελικά έπεσα μέσα σε όλες μου τις γέννες (τυχαία μάλλον!) και ξεχώρισα τα μωρά από μικρή ηλικία, το πολύ 3-4 εβδομάδων, γιατί όλα όσα ήταν θηλυκά ήταν υπερβολικά ήσυχα, ενώ τα αρσενικά διεκδικούσαν έντονα τροφή και είχαν εμφανώς μακρύτερα δάχτυλα και νύχια. Εννοείται ότι δεν ισχύει πάντα, απλώς σε μένα έτυχε να κάνει "μπαμ" από νωρίς, με όλα μου τα πουλάκια. Και έπειτα όταν βγαίνουν στο κλαρί, τα αρσενικά είναι υπερκινητικά και γκρινιάζουν για φαγητό, ενώ τα κοριτσάκια... πλέκουν
    Μόνο τα ζώα φοράνε γούνες

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

off topic : η συζητηση περι διατροφης που ειχε ξεκινησει μεταφερθηκε εδω

Δίαιτα - ειδική διατροφή για παχουλά καναρίνια

(ποστ 33 και μετα )
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

4. Likes mitsman, xrzar liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2012
    'Ονομα
    tassos
    Κατοικίδιο
    ο σκυλακος μου,gloster,ενυδρειο 400λτ
    Post Thanks / Like
    Παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα θα ηθελα να με βοηθησετε στο φυλο των μικρων μου ,παρατηρω οτι κανουν κανενα τσιου..βεβαια τα εχω και τα 3 σε 1 κλουβι...δεν τα εχω χωρισει..αλλα καθε πρωι που αλλαζω νερο,αβγο,και μηλαρακι...τα 2 απο αυτα χτυπιουνται αλυπητα,και το ενα απο αυτα σχεδον ανεβαινει στο χερι μου...μηπως το ηρεμο ειναι θυλικο....??? Ειναι πολυ μικρα ακομα..ειναι οι νεοσσοι,απο την γεννα που ειχα τελευταια που εχω βαλει και φωτο....

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

τα στοιχεια που δινεις ΤΑΣΟ δεν μπορουν να δωσουν σαφες συμπερασμα .συνηθως τα πιο ησυχα ειναι θηλυκα αλλα δεν ειναι στανταρ

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Αντιγόνη
    Κατοικίδιο
    2 κοκατίλ, καναρίνι (Τιάρα), 1 χελώνα, 3 χάμστερ, 2 ποντίκια, 1 degu, γάτες!
    Post Thanks / Like
    Γεια σου Τάσο! Εμένα από όολες μου τις γέννες, πάντα τα πιο ήσυχα έβγαιναν θηλυκά. Αλλά φυσικά δεν είναι ακριβης μέθοδος για να "προβλέψεις" το φύλο!
    Είναι όμως ενδεικτικό, αλλά χρειάζονται πολλά άλλα στοιχεία. Εγώ σιγουρεύομαι μόνο όταν τα ακούω να αρχίζουν τα "σαλιαρίσματα", δηλαδή τα πρώτα τραγουδάκια, μετά τους 2-3 μήνες.
    Μόνο τα ζώα φοράνε γούνες

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2012
    'Ονομα
    tassos
    Κατοικίδιο
    ο σκυλακος μου,gloster,ενυδρειο 400λτ
    Post Thanks / Like
    οκ...ευχαριστω πολυ...

ΑΒΑΤΟΝ
    Guest
    Ολα ωραια αυτα που διαβαζω αλλα εμενα δεν μου λυθηκε η απορια πως ξεχωριζω ενα αρσενικο απο ενα θυληκο πουλάκι που ΔΕΝ ειναι πυρωμενο.

Και δεν θελω να περιμενω να κελαηδησει ρε φίλε γιατι βιαζομαι.

Ας πουμε οτι μου δειχνει καποιος το πουλακι του (μη γελατε ρε )....και με ρωταει ...τι φυλλο ειναι ?

Παμε αλλου τωρα.

Ας μου λυσετε ακομα μια απορια.

Δηλ καποιοι εκτροφεις που βαζουν το δαχτυλιδι την 6η μερα πως ξεχωριζουν το φυλλο ?

Γιατι σε δαχτυλιδια υπαρχει και το ενδεχόμενο να γραφει και το φύλλο. (συνηθως σε πουλακια εισαγωγης).

Για να ακουσω λοιπον.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

μπορω μαλλον να σου λυσω την τελευταια απορια ... σιγουρα εχουν ενα δαχτυλιδι; ή μηπως και δευτερο ανοιχτου τυπου ή πλαστικο με δυνατοτητα προσωρινης διαστολης με ειδικο εργαλειο; μαλλον μετα μπαινει ....

ΑΒΑΤΟΝ
    Guest
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    μπορω μαλλον να σου λυσω την τελευταια απορια ... σιγουρα εχουν ενα δαχτυλιδι; ή μηπως και δευτερο ανοιχτου τυπου ή πλαστικο με δυνατοτητα προσωρινης διαστολης με ειδικο εργαλειο; μαλλον μετα μπαινει ....
    Ενα.... εχουν Δημητρη και ειναι κλειστου τυπου

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία