Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 117
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Βασίλης
    Κατοικίδιο
    Πολλά και διάφορα...
    Post Thanks / Like

Διάκριση φύλου στα καναρίνια

Βρήκα σε ένα γαλλικό site κάποιες φωτογραφίες πολύ καλές και τις παραθέτω.Στις 1,2 φωτογραφίες είναι ένα αρσενικό και στις 3,4 ένα θηλυκό πουλί!Επίσης αναφέρει και έναν άλλο τρόπο ελέγχου του φύλου, ο οποίος όπως λέει δεν είναι σίγουρος 100%....θα μου πείτε τίποτα δεν είναι σίγουρο στη ζωή αυτή...οπότε γιατί να μη σας τις δείξω και αυτές να έχετε μία ιδέα ο αρσενικός (5) αναφέρει ότι κατεβάζει κάτω την ουρά, ενώ το θηλυκό (6) ότι τη σηκώνει πάνω, αν κρατηθεί το καναρίνι όπως στις φωτογραφίες 5,6!

Επίσης μπορείτε να δείτε εδώ έναν εμπειρικό τρόπο αναγνώρισης φύλου στα καναρίνια

Επισυναπτόμενες Εικόνες Επισυναπτόμενες Εικόνες
    Όλα μου τα συγχώρησες, χωρίς να πεις μια λέξη, και δίχως λέξη έφυγες όταν δεν είχα φταίξει..............

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Αντιγόνη
    Κατοικίδιο
    2 κοκατίλ, καναρίνι (Τιάρα), 1 χελώνα, 3 χάμστερ, 2 ποντίκια, 1 degu, γάτες!
    Post Thanks / Like

Re: Διάκριση φύλου στα καναρίνια

Βασίλη έπιασα όλα τα καναρίνια να τσεκάρω τι γίνεται με τις ουρές! Μπορεί βέβαια εμένα να κάνουν... πουλάκια τα μάτια μου όπως είπες, γιατί μάλλον θέλω να δω αρσενικά "fullyhappy"
    Λοιπόν, και τα 3 μικρά κατέβασαν τις ουρές κάθετα στο σώμα όταν τα έπιασα έτσι, ενώ η Τιάρα κράτησε την ουρά ευθεία με πολύ ελαφριά κλίση προς τα κάτω, αλλά ευθεία το λες.
    Ο Σωπέν πάντα κάτω έβαζε την ουρά, εκτός από σήμερα που τη στράβωσε στο πλάι!
    Αυτή η μέθοδος πιάνει σε ενήλικα ή και σε μικρά;
    Μόνο τα ζώα φοράνε γούνες

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2010
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια
    Post Thanks / Like

τι να πω ρε παιδιά.. μαλλον δεν είναι και τόσο καλή η μέθοδος... στα δικά μου άλλα ανέβαζαν την ουρά..άλλα την κατέβαζαν.. τελικά, λίγο καιρό μετά κατάλαβα πως ήταν όλα αρσενικά... κελάδισμα να δείτε.. 14(μαζί με τα μεγάλα) φωνές ταυτόχρονα...

4. Likes xarhs liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Post Thanks / Like

Και εγώ την μέθοδο με την ουρά δεν την έχω σε μεγάλη εκτίμηση. Αντιγόνη μην ανησυχείς δοκίμασε και τις άλλες μεθόδους. Μέσω της παρατήρησης της ..... φύσης του πουλιού δεν είναι ακόμα έτοιμα θέλουν ακόμα καιρό να ωριμάσουν.

Πολλές φορές βασιζόμαστε σε πολλούς παραγοντες ταυτόχρονα για να διακρίνουμε το φύλο ενός πουλιού (συμπεριφορά στο κλουβί , εξωτερικά χαρακτηριστικά, κελάϊδισμα κλπ).

Να σου δώσω να καταλάβεις μου έχει τύχει με έμπειρο φίλο εκτροφέα που αχολείται όλη του την ζωή με καναρίνια να μου χαρίσει ένα καναρίνι αρσενικό που μετά από λίγους μήνες μου γέννησε αυγά!!! Ήταν μικρής ηλικίας πουλί και τα κλινικά αποτελέσματα της έρευνας για το φύλο του ήταν .....για τα μπάζα
    Η υπομονή είναι αρετή...

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Αντιγόνη
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Δυστυχώς δε μπορώ να συνεκτιμήσω αυτούς τους παράγοντες γιατί είναι η πρώτη μου φορά με καναρίνια! Αλλά μέχρι στιγμής, δεν έχω δει κανένα να φουσκώνει το λαιμό του και να κάνει προσπάθεια να κελαηδήσει, ένα "τσίου" ανά 15'' κάνει το άσπρο όταν είναι αφηρημένο, κατά τ' άλλα πολλή γκρίνια όλα όταν είναι για φαϊ!
    Αν παρατηρήσω κανένα άλλο σημάδι θα σας το πω, μήπως είναι δείγμα του φύλου.
    Υγ. με βάση τις πρώτες φωτογραφίες που επισυνάπτει ο Βασίλης, εγώ αρσενικά τα βλέπω όλα "fullyhappy" . Μάλλον κάποιο λάθος θα κάνω, αλλά το βλέπω το πραγματάκι νομίζω! Θα δείξει

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Post Thanks / Like

Βρε ανυπόμονο κορίτσι εσύ στην ηλικία τους μίλαγες;;;;

Αυτά τι θες να κάνουν δεν ολοκληρώθηκε καλά καλά το πτέρωμά τους. Αχ εσείς οι γυναίκες μην δείτε άνδρα τον αρχίζετε στις απαιτήσεις σχεδόν από το .... αυγό του!
    Η υπομονή είναι αρετή...

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Αντιγόνη
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Χαχαχα!! Μωρέ εσύ δίκιο έχεις, αλλά εγώ για άλλο λόγο βιάζομαι. Φεύγει ο Βασίλης μας για άλλη πόλη σύντομα, και θα του έδινα έστω ένα τουλάχιστον από τα μωρά (δε μου πάει η καρδιά να μην του δώσω, τόση χαρά πήρα με τα αυγουλάκια που μου έδωσε "fullyhappy" ), αλλά έχω φάει κόλλημα και θέλω να κρατήσω αρσενικό μωρό. Αν δεν έχω καταλάβει τίποτα μέχρι να φύγει ο Βασίλης, σύντομα, το βλέπω να φεύγει με ΚΤΕΛ για το μπαμπά του αργότερα!
    Αλλιώς φυσικά και δε με νοιάζει να φανεί το φύλο και σε μήνες!

*Και ναι, έχουμε απαιτήσεις από τα αρσενικά, τι να κάνουμε;;

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Βασίλης
    Κατοικίδιο
    Πολλά και διάφορα...
    Post Thanks / Like

Είναι μικρά τα πουλάκια Αντιγόνη δεν μπορείς από πουλιά 25 ημερών να καταλάβεις...όσο για το ''μπαμπάλισμα'' θα αρχίσει να γίνεται στα λαρυγγάκια των αρσενικών από τις 40 ημέρες και έπειτα
    Όλα μου τα συγχώρησες, χωρίς να πεις μια λέξη, και δίχως λέξη έφυγες όταν δεν είχα φταίξει..............

10. Likes konstantinos_mikedis liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2010
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια
    Post Thanks / Like

εγώ συνήθως συγουρεύομαι για το αν κάποιο είναι αρσενικό γύρο στους 2 μήνες... τώρα τα θυληκά είναι το θέμα, γιατί μπορεί να είναι αγοράκι, απλά ντροπαλο..

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Konstantinos
    Κατοικίδιο
    καναρίνια,Brenda!
    Post Thanks / Like
    Βασίλη σε ευχαριστούμε για όλες τις πληροφορίες ! είσαι cool

Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα