Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 11
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    Κωνσταντίνος
    Κατοικίδιο
    Παπαγάλο blue crown conure
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καθαρισμός του κλουβιού

Καθαρισμός του κλουβιού

Συμβουλές για τη διατήρηση ενός υγιούς χώρου για το πουλί σας.

Ο καθαρισμός των κλουβιών μπορεί να γίνει σε τρεις φάσεις βάζοντας ένα πρόγραμμα για να μην ξεχνιόμαστε. Κάνοντας τις εργασίες αυτές θα κρατήσει το πουλί σας καθαρό, υγιές και άνετο και θα σας εξοικονομήσει και χρόνο. Η τήρηση του προγράμματος αυτού θα σας βοηθήσει να έχετε το κλουβί σας για αρκετά χρόνια σε καλή κατάσταση. Τα βρώμικα κλουβιά θα μας οδηγήσουν σε μια σειρά από προβλήματα τα οποία μπορεί να μας οδηγήσουν στη συνέχεια σε σοβαρά προβλήματα υγείας των πουλιών μας. Εδώ είναι μια κατευθυντήρια γραμμή για την καθημερινή, εβδομαδιαία και μηνιαία καθαριότητά τους.

Καθημερινός καθαρισμός

- Αλλάξτε το χαρτί που έχετε στο πάτο του κλουβιού η αφαιρέστε τα περιττώματα από την άμμο η ότι άλλο υλικό έχετε βάλει. Ακόμα μαζεύουμε και τα υπολείμματα των τροφών που έχουν πέσει κάτω.

- Καθαρίστε με καθαρό νερό τα δοχεία νερού και φαγητού τα πλένουμε δηλαδή με ένα υγρό για πιάτα τα ξεπλένουμε καλά και τα αφήνουμε να στεγνώσουν. Αφήνουμε το βράδυ μόνο τα μπολ με ξηρά τροφή σπόρους δηλαδή καθώς και το μπολ του νερού. Τα μπολ για τα νωπά τρόφιμα φρούτα λαχανικά κλπ τα αφαιρούμε. Εγώ για να εξοικονομώ χρόνο έχω για όλες τις χρήσεις διπλά μπολ οπότε υπάρχουν πάντα καθαρά για χρήση χωρίς να χρειάζομαι να τα πλύνω για να τα βάλω αμέσως μετά στο κλουβί.

- Σκουπίστε τις επιφάνειες του κλουβιού με ένα βετεξ, αυτό σημαίνει επί τόπου καθαρισμός στα κάγκελα,στη σχάρα,στις πατήθρες και σε όποια παιχνίδια είναι λερωμένα. Αν υπάρχουν περιττώματα ξεραμένα ψεκάστε τα η βάλτε μια βρεγμένη χαρτοπετσέτα και σε πέντε λεπτά με ένα πέρασμα θα καθαρίσει γρήγορα και εύκολα. Εγώ το κάνω στην αρχή για να μην καθυστερώ. Περάστε ένα γρήγορο χέρι όλο το κλουβί αν δείτε σκόνη.

Εβδομαδιαίος καθαρισμός

- Αν χρησιμοποιείται χαρτί στο πάτο του κλουβιού καλό θα είναι να αφαιρέσετε το ταψί και να το πλύνεται με ένα υγρό πανί η καλύτερα να το σαπουνίζεται να το στεγνώνεται και μετά να το βάζετε. Το ίδιο κάνουμε και με τη σχάρα. Αν είναι πολύ λερωμένη την βρέχουμε πριν για να μην καθυστερούμε. Πλένουμε τις πατήθρες αφού τις αφαιρέσουμε και ειδικά τις ξύλινες που έχουν σχισμές και κοιλότητες και βρομίζουν γρήγορα. Αν υπάρχουν ακαθαρσίες τις αφαιρούμε με μια ξύστρα. Αφαιρούμε και πλένουμε όλα τα παιχνίδια. Αυτά που είναι κατεστραμμένα τα αφαιρούμε τελείως, έτσι και αλλιώς δεν θα ασχοληθεί πάλι μαζί τους οπότε μόνο βρωμιά θα μαζεύουν.

Μηνιαίος καθαρισμός

- Μία φορά το μήνα αφαιρούμε όλα τα εξαρτήματα φαγητού νερού,πατήθρες,παιχνίδια και πλένουμε όλο το κλουβί, το σαπουνίζουμε και το αφήνουμε στον ήλιο να στεγνώσει. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ένα απολυμαντικό ασφαλές όμως για τα πουλιά. Οι παπαγάλοι επειδή πάντα σκαρφαλώνουν με το ράμφος απαιτείται να είναι ακίνδυνο. Δεν βάζουμε το πουλάκι μας μέσα αν δεν έχουν στεγνώσει τελείως το κλουβί και οι πατήθρες αλλά και όλα τα υπόλοιπα εξαρτήματα. ίσως να ακούγεται λίγο δύσκολο αλλά θα μάθουμε να το κάνουμε γρήγορα και καλά. Όσοι έχουν μικρά πουλάκια θα προσαρμόσουν το πρόγραμμα στις απαιτήσεις του πουλιού. Π.χ. το καναρίνι δεν έχει παιχνίδια οπότε...
    Τελευταία επεξεργασία από Efthimis98; 17-10-2016 στις 19:34 Αιτιολογία: Ενημέρωση

The earth is what we all have in common.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    Post Thanks / Like

Re: Καθαρισμός του κλουβιού

Πολυ ωραια ολα Κωνσταντινε.Μπραβο.

Εγω λογω χρονου τα καθαριζω ολα καθε Σαββατο αλλα και παλι δεν μαζευονται πολλα πολλα.Το μονο που κανω καθε μερα ειναι σκουπισμα για να αποφευγω τις γκρινιες.

Εμενα οι σχαρες των κλουβιων δεν αφαιρουνται.Γι αυτο βαζω το χωρισμα του κλουβιου και απο την μια μερια βαζω το πουλι που υπαρχει στο κλουβι και απο την αλλη καθαριζω με σφουγκαρακι τον πατο και λιγο σαπουνακι.Επειτα ξεπλενω με αφθονο νερο και κανω το ιδιο και απο την αλλη μερια.Ειναι πολυ βολικο
    Φιλικά Φώτης!

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    Κωνσταντίνος
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Re: Καθαρισμός του κλουβιού

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από fotis_k
    Πολυ ωραια ολα Κωνσταντινε.Μπραβο.

Εγω λογω χρονου τα καθαριζω ολα καθε Σαββατο αλλα και παλι δεν μαζευονται πολλα πολλα.Το μονο που κανω καθε μερα ειναι σκουπισμα για να αποφευγω τις γκρινιες.

Εμενα οι σχαρες των κλουβιων δεν αφαιρουνται.Γι αυτο βαζω το χωρισμα του κλουβιου και απο την μια μερια βαζω το πουλι που υπαρχει στο κλουβι και απο την αλλη καθαριζω με σφουγκαρακι τον πατο και λιγο σαπουνακι.Επειτα ξεπλενω με αφθονο νερο και κανω το ιδιο και απο την αλλη μερια.Ειναι πολυ βολικο
    Ο καθένας μας πάντα βρίσκει τη λύση ανάλογα με το κλουβί που έχει.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    Κωνσταντίνος
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Με λίγο ζεστό νεράκι και ένα σφουγγαράκι θα αφαιρέσουμε εύκολα τα ξεραμένα υπολείμματα τροφών.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    axilleas
    Κατοικίδιο
    5 καναρίνια, 1 καρδερίνα, πάπιες, κότες και 1 σκύλο
    Post Thanks / Like
    Εγώ πάντως μια φορά τη βδομάδα τα κατεβάζω και τα σαπουνίζω με λίγο υγρό για πιάτα και ζεστό νερό.

6. Likes Dream Syndicate liked this post
    panos70
    Guest
    εγω απο κατω δεν εχω σχαρα κι ετσι εχω λυση αυτο το προβλημα,τα αλλα εννοειτε οτι τα πλενω αναλογως με το βαθμο βρομιας που εχουν

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    Γιάννης Σούλα
    Κατοικίδιο
    3 καναρινια (Ναμναμ-Αλντα-Δαναη) 1 ιγκουανα (μπαρμπι) 2 χελωνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

εγω ,για τα κλουβια των καναρινιων,για δυσκολες βρωμιες χρησιμοποιω και μια οδοντοβουρτσα

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Γεωργία
    Κατοικίδιο
    1 Budgerigar ( την Amy ) και αρκετες γατες στην αυλη
    Post Thanks / Like
    Θα συμπληρώσω και εγώ, για να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα μείνει σαπούνι στο κλουβί, στα εξαρτήματα ή στα παιχνίδια, ο γιατρός μου πρότεινε μηνιαίο καθαρισμό με Betadine Scrub ή Hibitane Scrub. Φυσικά δεν χρησιμοποίουμε μεγάλη ποσότητα, ίσα ίσα να αφρίσει, ξεπλένουμε και στεγνώνουμε καλά. ΠΡΟΣΟΧΗ τι χρησιμοποιείτε, ο γιατρός μου είπε περίπτωση που κάποιος είχε πλύνει τα πάντα, μέχρι και τις ποτίστρες με VIAKAL. Τυχερός που δεν καθάρισε και τον παπαγάλο μαζί με το κλουβί.....

Πέρα από αυτά, εγώ κάθε 2-3 μέρες αλλάζω άμμο, ανάλογα την κουτσουλιά που έχει μαζευτεί (όταν είχα και την Penny δεν προλάβαινα να αλλάζω) και ξεπλένω το συρταράκι πολύ καλά με νερό, με ένα βρεγμένο βετέξ καθαρίζω τις πατήθρες και τα παιχνίδια, κάθε μέρα ταΐστρα και ποτίστρα και μια φορά το μήνα καθαρίζω τα πάντα με Betadine Scrub.
    Τελευταία επεξεργασία από Georgia_io; 06-08-2011 στις 12:04

10. Likes vagelis76, Epicouros liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    Κωνσταντίνος
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Georgia_io Εμφάνιση Μηνύματος
    Θα συμπληρώσω και εγώ, για να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα μείνει σαπούνι στο κλουβί, στα εξαρτήματα ή στα παιχνίδια, ο γιατρός μου πρότεινε μηνιαίο καθαρισμό με Betadine Scrub ή Hibitane Scrub. Φυσικά δεν χρησιμοποίουμε μεγάλη ποσότητα, ίσα ίσα να αφρίσει, ξεπλένουμε και στεγνώνουμε καλά. ΠΡΟΣΟΧΗ τι χρησιμοποιείτε, ο γιατρός μου είπε περίπτωση που κάποιος είχε πλύνει τα πάντα, μέχρι και τις ποτίστρες με VIAKAL. Τυχερός που δεν καθάρισε και τον παπαγάλο μαζί με το κλουβί.....

Πέρα από αυτά, εγώ κάθε 2-3 μέρες αλλάζω άμμο, ανάλογα την κουτσουλιά που έχει μαζευτεί (όταν είχα και την Penny δεν προλάβαινα να αλλάζω) και ξεπλένω το συρταράκι πολύ καλά με νερό, με ένα βρεγμένο βετέξ καθαρίζω τις πατήθρες και τα παιχνίδια, κάθε μέρα ταΐστρα και ποτίστρα και μια φορά το μήνα καθαρίζω τα πάντα με Betadine Scrub.
    Ευχαριστούμε Γεωργία.

12. Likes Georgia_io liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2011
    'Ονομα
    Νάντια
    Κατοικίδιο
    ringneck Kiko
    Post Thanks / Like
    καλα ολα αυτα που λετε αλλα λυστε μου μια απορια....στις αρχες που το πουλι ειναι αγριο πως καθαριζετε το κλουβι?που το βαζετε?εγω αν τολμησω να βαλω το χερι μου μεσα τρεμει ολοκληρο και παει απο την απεναντι μερια.....

14. Likes Athina, marina kleopatra liked this post

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία