Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 5 από 5
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    Νικη
    Post Thanks / Like

Διατροφη για καρδερινοκαναρα

Απο τι σπορους αποτελειται η διατροφη ενος καρδερινοκαναρου;;;
    Εχω μπερδευτει καθως οι αποψεις διυστανται!
    Εχω ακουσει μονο τροφη για αγριοπουλια κι εχω ακουσει μισο μισο(τροφη για αγριοπουλια και καναρινοτροφη)
    Εγω του δινω το μισο μισο..
    Ειναι αραγε το σωστο;;
    save nature...

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Re: Διατροφη για καρδερινοκαναρα

νικη το ιδανικο θα ηταν να διναμε και στα καναρινια οσο το δυνατο μεγαλυτερη ποικιλια σπορων που σαν μιγμα βεβαια θα διατηρουσανε μια ποσοστοση 65%-75% αμυλουχους σπορους και 25%-35% λιπαρους αναλογα με την περιοδο.τα καναρινια ευτυχως εχουν συνηθισει μετα απο τοσο καιρο αιχμαλωσιας σε μικρη σχετικα ποικιλια βασικων σπορων ( καναρινοσπορος -βρωμη αποφλειωμενη -νιζερ -λιναροσπορος- καναββουρι - ρουπσεν -περιλλα) που συμπληρωνεται ιδανικα αν δινουμε ποτε- ποτε
    chia,fonniopaddy,camelina ,παπαρουνα,millet και πιο σπανια bella di notte καθως και ολους οσους ειναι λιπαροι και σε μορφη φυτρων αλλα και quinoa ,amaranth,mung bean μονο σε φυτρα.
    το καρδερινοκαναρο ομως προερχεται απο διασταυρωση με πουλι που ερχεται (σχεδον παντοτε κατευθειαν απο τη φυση ,και το ξερουμε πολυ καλα αυτο
    αρα λογικο ειναι καποια πραγματα ,ειδικα ή προσαρμογη στη διατροφη να μην αλλαζει απο τη μια γενια στην αλλη.ενας εκτροφεας καρδερινας που σεβεται το πουλι και τον εαυτο του φροντιζει να του προσφερει μια μεγαλυτερη ποικιλια σπορων .θα δειξω με συσταση και αναλογιες τα μιγματα μιας συγκεκριμενης εταιριας ,οχι γιατι θεωρω φυσικα οτι ειναι το καλυτερο αλλα γιατι αναφερει ποσοστα.περα απο αυτα δεν εχω ιθαγενες ωστε να εχω κριση (οχι για τη συσταση αλλα) για την ποιοτητα του σκευασματος σε σχεση με αλλα.
    η εταιρια παρεχει δυο μιγματα
    ενα βασικο που μοιαζει με του καναρινιου αλλα ειναι πιο λιπαρο σε ποσοστοση και ενα ακομη με πιο <<σπεσιαλ >> σπορους (ιδιαιτερα εκτιμητεο στους εκτροφεις ,απο οτι εχω ακουσει).απο οτι γνωριζω τα δινουν και τα δυο σε ξεχωρη ταιστρα το καθενα.εννοειται το ιδιο συμβαινει και με μιγματα αλλων εταιριων

Product presentation
    Mixture for smaller European finches; extremely suitable for goldfinches, siskins, redpolls...

Ingredients
    Canary seed 40 %
    Niger seed 20 %
    Rapeseed 17 %
    Linseed 8 %
    Hempseed 6 %
    Peeled oats 5 %
    Wild seeds 3 %
    Grass seed 1 %

Product presentation
    Very suitable for all kinds of goldfinches such as the Siberian goldfinch and the grey-headed goldfinch.

Ingredients
    Contains a.o.:
    Thistle seed
    Spruce seed
    German thistle seed
    Lettuce seed
    Chicory seed
    Sesame seed
    Evening primrose
    Perilla seed
    Wild seeds
    Grass seed

η γνωμη μου λοιπον ειναι οτι πρεπει να αυξησεις λιγο τη διατροφικη συσταση του μιγματος καναρινιων που εχεις δινοντας επιπλεον σπορους εξειδικευκενους για καρδερινες οπως αγκαθι μαριας και σπορους γρασιδιου αλλα και ραδικοσπορο ή μαρουλοσπορο αν βρεις απο αμυλουχους αλλα και περισσοτερη περιλλα και νιζερ απο λιπαρους οπως και σουσαμι ισως.

*για να μην κανω και διαφημηση απο κει που ψωνιζουμε ποτε ποτε και οι δυο εχω κατι συγκεκριμενο να σου προτεινω που εχουν καλο (με pm)
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Βασίλης
    Κατοικίδιο
    Πολλά και διάφορα...
    Post Thanks / Like

η διατροφή τους δεν είναι απαιτητική καλύπτεται άνετα με μείγματα διατροφής καναρινιών και πιο ειδικά καναρινιών φωνής, μιας και το καρδερινοκάναρο θες να διακρίνεται και για τη φωνή του!οπότε ένα ποσοστό ρούψεν (σύμφωνα με τα λεγόμενα των μαλινουάδων) είναι απαραίτητο, μέσα στο μείγμα και δεν με βρίσκει αντίθετο η γνώμη τους, γιατί και η εμπειρία μετράει για μένα!επίσης θα πρέπει να προσθέτεις στη διατροφής τους μπρόκολο και σπανάκι οπωσδήποτε, καθώς και αυγό μιας και αυτά είναι σημαντικές πηγές λουτείνης!όσο για τα ποσοστά που ζητάς θα το ψάξω λιγάκι και θα σου πω!
    ο καλυτερος ανθρωπος στα χειροτερα χερια....

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Σταμάτης
    Post Thanks / Like

Φτιάξε ένα μείγμα , μισό καρδερίνες μισό κανάρια , απο τα σπόρια που θα έχει καταναλώσει θα καταλάβεις τι θα πρέπει να έχει περισσότερο και τι λιγότερο.
    R 069 - AL 210
    Ερασιτέχνης Εκτροφέας Καναρινιών Timbrado

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    Mαρία
    Κατοικίδιο
    καναρίνια κοινά,γκλόστερ,gouldians, parrotlet,cockatiel
    Post Thanks / Like

Στο δικό μου στην αρχή του έβαζα στη μια ταίστρα για κανάρια και στην άλλη για καρδερίνες που περιέχει μεγάλη ποικιλία σπορων (αναλογίες δεν ξέρω ) αυτό έτρωγε μόνο τη καρδερινοτροφή παρ΄ολο που στο προήγουμενο σπίτι του είχε μάθει τη τροφή για καναρίνια και βέβαια τιμάει τα σαλατικά και το αυγό.Δεν έχω γνώσεις προσωπική διαπίστωση είναι.
    Καλύτερα να μη μιλάς
    κακές αν κάνεις σκέψεις
    Μα αν συλλογάσαι όμορφα
    είναι χρυσές οι λέξεις

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία