Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 35
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    Post Thanks / Like

Κατασκευή κλούβας

Την καλημέρα μου στην όμορφη παρέα εδώ του φόρουμ, ειχα αναφερει σε καποιο προηγούμενο ποστ οτι ειχα αρχισει να κατασκευαζω μια κλουβα, μια κλουβα εσωτερικου χωρου , συγκεκριμενα μεσα στο δωματιο μου η οποια θα φτιαχνοταν επι μονιμως βασεως.

Επειδη ομως μια κλουβα μονιμη στον τοιχο προυποθετη πολλες λεπτομερειες θα τις αναφερω συγκεκριμένα :

Απο θέμα εμφάνισης θα πρεπει να ειναι ομορφη αισθητικα.

Να ειναι ευκολη για την μικρή μου, με ευκολους χωρους κτλ.

Ποιοτικα και κατασκευαστικα να μην εχει φθορες κατα το πέρασμα τον χρόνων.

Απο θεμα καθαριοτητας να ειναι ευκολη στον καθαρισμο της.

__________________________________________________ ______

Τωρα θα μου επιτρεψετε να αναφερθω περι θεματα κατασκευης, καταλληλων υλικων κτλ.

Τα υλικα που χρειάστηκαν ειναι:

5 μετρα κουνελόσυρμα (ανοξείδωτο) ειναι πολυ πιο ακριβο ,δεν σκουριαζει (ξερουμε πόσο επιβλαβή ειναι η σκουρια), και το πιο σημαντικό ειναι πολυ πιο σκληρό.

4 φιάλες σπρέυ χρώματος μαύρο (κατάλληλες μη τοξικες, αοσμο) για να βαψω το κουνελόσυρμα (τονιζω οτι πρεπει το κουνελοσυρμα για να φανει ομορφο σαν ετοιμο κατασκευαστικα πρεπει να γινει μονο με σπρει και οχι πινέλο)

1 κουτι μαυρη μπογια (τις ιδιας εταιριας μη τοξικη) για το τοιχο που βάφτηκε πισω απο το κλουβί

1 λαμπα φθωριου (με κάλυμα απο πλεξιγκλας για τυχον διαροες απο διαφορες εκθεσεις πυράκτωσης) + την συνδεσμολογια για τον διακοπτη on/off και επισης τον χρονοδιακοπτη που χρησιμευει να ανοιγει το φως αυτοματα και να κλεινει.

1 για τον πατο κοπηκε κοντρα πλακε με ξυλακια περιμετρικά και βάφτηκε με την ιδια μαυρη μπογια.

__________________________________________________ _______

Τώρα οσο αναφορά για την εσωτερική διακόσμηση καποια πράγματα αγοράστηκα απο πετ (αναγκαστικα) και καποια βρηκα εκτος.

4 πατήθρες (σχοινι χοντρο πολύχρωμα) απο πετ. (ειναι 2 αριστερα πανω κατω, και 2 δεξια, βλεπετε φωτο)
    1 μπολ για τροφη, ενα ποτηρι για νερο, πετρα για το ραμφος (ασβεστιο) παιχνιδια στα πλαγια της κλουβας, απο πετ
    2 φωλιες στις δυο γωνίες της κλουβας , φτιαχτηκαν απο μενα (ραψιμο στο χερι) εμπνευστικα απο ενα ξενο λινκ που τα πουλουσε προς ετοιμα.
    2 μετρα σχοινι κιτρινο χοντρο, (το βρήκα απο μαγαζι με ναυτιλιακα σχοινια) το χρησιμοποιησα για σχοινι αναριχησης και σαν πατηθρα στο κεντρο κοντα στην πορτα
    2 ξύλα (κοντάρια) στρογγυλα απο ξυλουργιο (ΜΗ ΛΟΥΣΤΡΑΡΙΣΜΕΝΑ) για τις 2 μεγαλες οριζοντιες πατήθρες
    2 μικρα για να φτιαξω τις 2 κουνιες

Οποιος οποια θελει να με ρωτηση για οτιδηποτε, για το κουνελοσυρμα ,χρωματα κτλ, η ακομα περι κατασκευαστικου τομεα και μπορω να βοηθησω ελεύθερα.

Τωρα τα χαρούμεα νεα !!!
    Οταν εβαλα μεσα την μικρουλα μου απλα χαθηκε!! εκανα να βγει 3 μερες!! Ηταν τοσο φανερα χαρουμενη !! Ειχε τρελαθει !! Πηγαινε παντου χρησιμοποιουσε ολο το κλουβι, επαιζε με τα παιχνιδια της, πετουσε απο την πιο χαμηλη πατηθρα μεχρι πανω στην φωλια της. Με τα αποτελεσματα της κλουβας εμεινα πολυ ευχαριστημενος, η κλουβα μου πηρε σχεδον 3 βδομαδες για την κατασκευη της, οταν εβαλα την Τουιτο μεσα τοτε καταλαβα αυτο που ισχυριζοντουσαν πολλα απο τα ξενα φορουμ οτι ... ενα κλουβι μεγαλο = ενα χαρουμενο και πιο μακρόβιο πτηνο.

Σας παραθετω αναλυτικες φωτο να δειτε την κλουβα μου για να μοιραστω την χαρα μου μαζι σας !
    Επισυναπτόμενες Εικόνες Επισυναπτόμενες Εικόνες

2. Likes Athina liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    μαρία
    Κατοικίδιο
    1western male rosella, 1eastern male rosella, 1ζευγάρι red rumpled, 1 ζευγάρι lovebirds, 1 ζευγάρι cockatiels, 1male zebra finch, γατες,σκυλο, 1νεροχελώνα, 3 ενυδρεία, 1 κουνέλι
    Post Thanks / Like

Re: KATAΣΚΕΥΗ ΚΛΟΥΒΑΣ

πολύ ωραία μπράβο!
    πόσο σου στοίχισε και πόσες μέρες σου πήρε η κατασκευή?
    έχει συρτάρι κάτω και πόσο είναι το βάθος της?

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    Post Thanks / Like

θα μπορουσε να μου στοιχισει 50 ευρω, αλλα με ακαταλληλα υλικα...
    Θα σου πω τιμη κομπλε, ποσο μου κοστισε ολοκληρο και μαζι με τις αγορες απο το πετ κτλ
    γυρω στα 200 ευρω, και παλι τιποτα.

Υψος 1.50 πλατος 55 μηκος 1,15

Να πω οτι η κατασκευη της δεν προκειται περι ευκολη υποθεση, ειμαι χρονια στον τομεα της κατασκευης και εχω να πω οτι με δυσκολεψε λιγο, αν και εγω ειχε απαιτησεις προς τον εαυτο μου γιατι θελω το τελειο.

Το συρταρι κατω δεν ειναι συρταροτο, εχει ενα ακομα καλυτερο τροπο στο να βγαινει. κατω στον τοιχο αριστερα και δεξια στις γωνιες αποτελειται απο δυο ειδικα καρφια με ουπα, το ξυλο εφαρμοζει εκει μεσα σφινωνει, και μπροστα εσωτερικα του συρτιαρου εχει τοποθετηθει ενα αγκιστρι που πιανει το κλουβι στην μεση και το στερεωνει.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    Post Thanks / Like

Nα προσθεσω οτι η θεση της τροφης του νερου και της πετρας τα εχω βαλει μαζι στο κεντρο στην μεση, και αυτο επειδη θελω να καθομαι στο σκαμπο μου και να την παρατηρω με ανεση οταν τρωει, επειδη ομως ειναι επικυνδινο να κουτσουληση το φαι ειτε το νερο της, απο πανω αν παρατηρησετε εχει μπει μια μεταλικη τεντουλα μαυρη για να τα προστατευει. (μεταλικη γιατι οτι αλλο και να μπει θα φαγωθει ....

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    Γιάννης Σούλα
    Κατοικίδιο
    3 καναρινια (Ναμναμ-Αλντα-Δαναη) 1 ιγκουανα (μπαρμπι) 2 χελωνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

πολυ καλη δουλεια!!!!!!!!
    αν και οταν διαβασα το μαυρο μου ηρθε καπως(δεν μου αρεσει το μαυρο χρωμα)
    το τελικο αποτελεσμα ειναι αρκετα εντυπωσιακο(τα πολυχρωμα σχοινια εδωσαν παλμο )
    πως ενωσες το κουνελοσυρμα;δεν βλεπω καλα τις φωλιες και δεν μπορω να καταλαβω
    το ραψιμο που εκανες. ωραια η ιδεα της τεντας μου αρεσει πολυ η πρωτη φωτο
    πολυ καμαρι

Πολύ ωραία κατασκευή Σωτήρη!
    Βρε, μπας και πρέπει να το σκεφτείς να αναλάβεις να φτιάχνεις και κλούβες επαγγελματικά;
    Το φως όμως δεν είναι λίγο δυνατό; Ή μήπως φαίνεται έτσι λόγω του μαύρου φόντου;

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    Post Thanks / Like

πολυ οραια κατασκευη
    Φιλικα Φραγκισκος!
    http://fragkiskos7.blogspot.com/
    ζησε σα'να ταν να πεθανεις αυριο,μαθε σα'να ταν να ζεις για παντα!!!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    Post Thanks / Like

Ευχαριστω πολυ παιδια!

Μια που ειπες φως να μαθετε κατι το οποιο ειναι πολυ σημαντικο χωρις να το παιξω ιδεολογος φυσικα, για εσας που θελετε να βαλετε

η φθωριου δεν ειναι του εμποριου, ειναι της σειρας SERA (ειδικη για πτηνα) και βγαζει συγκεκριμενο φασμα φωτος, και για να γινω πιο συγκερκιμενος βγαζει καποιες ακτινοβολιες που χρειαζονται οι ζωντανοι οργανισμοι απαγορευοντας καποιες αλλες ακτινοβολιες του απαγορευμενου φασματος, τωρα οσο αφορα την ισχυει και εννοω με αυτο τα watt , τα υπολογιζουμε ως εξης :
    προσθετουμε μηκος πλατος υψος, βγαζουμε το αποτελεσμα της μαζας και απο κει αν πχ ειναι για παραδειγμα 100, προσθετουμε σε καθε 10 , 0.5 watt. Κατι αναλογο που ισχυει στα ενυδρεια με λιτρα νερου , το οποιο το καθε λιτρο ειναι γυρω αν κανω λαθος στα 850 γραμμαρια, εδω δεν εχουμε να κανουμε με νερο

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

παρα-παρα πολυ ωραιο αποτελεσμα!!!μπραβο!!!εμενα μου αρεσει παρ απολυ ως κλουβι!!ανετα θα το εβαζα στο δωματιο μου!!!

*εμαθα και για τα οικολογικα-καταλλιλα σπρεϊ...που δεν ηξερα οτι υπαρχουν...
    πρωτα αλλαζεις τον εαυτο σου...και μετα τον κοσμο!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    Post Thanks / Like

σε ευχαριστω πολυ Αγγελε αν χρειαστεις κατι εδω ειμαι εγω. Να προσθεσω οτι αν βαλουμε χρωμα στο κουνελοσυρμα θα πρεπει να πουμε σε αυτον που θα μας το φτιαξει να βαλει μεσα μια μικρη ποσοτητα καταλυτη, εχει την ιδιοτητα να σκληραινει το χρωμα με αποτελεσμα να μην μας μαδαει μετα.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας