Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 17
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    Post Thanks / Like

Βασικές προϋποθέσεις για παπαγάλους

Βασικές προϋποθέσεις για παπαγάλους

1. Ένα μεγάλο σπίτι

Χρειάζομαι χώρο για να κινούμαι, να ασκούμαι και να τεντώνω τα φτερά μου. Επιπλέον, χρειάζομαι περισσότερο χώρο για τα παιχνίδια μου, τα κλαδιά μου, το φαγητό και το νερό μου. Παρακαλώ πάρε μου το μεγαλύτερο δυνατό σε μέγεθος κλουβί.

2. Χώρο για να πετάω

Aν το κλουβί μου είναι αρκετά μεγάλο, ίσως μπορώ να πετάω από τη μια άκρη στην άλλη. Βέβαια θα ήταν καλύτερη μια πτήση σʼ ένα ασφαλές δωμάτιο (τραβηγμένες κουρτίνες, όχι γάτες). Πολλοί
    ιδιοκτήτες παπαγάλων ζητάνε από τον κτηνίατρο να ψαλιδίσει τα πρωτεύοντα φτερά μας, ειδικά αν το περιβάλλον μας δεν είναι απόλυτα ασφαλές για πτήση.

3. Η σωστή διατροφή

Ποικιλία, αυτό ακριβώς χρειάζομαι. Όχι μόνο σπόρους ή κροκέτες, αλλά φρούτα και λαχανικά επίσης. Ρώτησε τον κτηνίατρο σου ή το pet-shop για περισσότερες πληροφορίες διατροφής και συμπληρωμάτων.

4. Κλαδιά και παιχνίδια

Στην άγρια φύση είμαι συνέχεια απασχολημένος, μασουλάω όλη την ώρα, γιʼ αυτό θα ήθελα να μου φέρνεις φρέσκα ασφαλή κλαδιά να δαγκώνω μια ή δύο φορές την εβδομάδα. Επίσης ενδιαφέροντα παιχνίδια που θα εμπλουτίσουν τη ζωή μου και θα διατηρήσουν το μυαλό,τα νύχια και το ράμφος μου απασχολημένο.

5. Νερό

Χρειάζομαι μπάνιο συχνά για να διατηρώ το φτέρωμά μου σε καλή κατάσταση. Αν ζούσα στο τροπικό δάσος θα πλενόμουν στις κορυφές των δέντρων,αλλά στο σπίτι μπορείς να μου κάνεις μπάνιο με χλιαρό νερό δύο φορές την εβδομάδα.

6. Εκπαίδευση

Ποτέ και για κανένα λόγο, μην χτυπήσετε ή πετάξετε αντικείμενα σε έναν ''άτακτο'' παπαγάλο. Μάθετε να χρησιμοποιείτε τις μεθόδους ''θετικής ενθάρρυνσης'' για να μπορείτε να διορθώνετε ενδεχόμενα προβλήματα συμπεριφοράς.

7. Συντροφιά

Άνθρωπος ή πτηνό;
    Κάθε παπαγάλος έχει ανάγκη από ένα φίλο. Σε περίπτωση που δεν έχω έναν άλλο παπαγάλο για φίλο, ένας άνθρωπος θα ήταν ότι πρέπει, αλλά χρειάζομαι πολλή προσοχή. Μίλησέ μου, τάισε με
    λιχουδιές, παίξε μαζί μου. Είμαι σαν ένα ενθουσιασμένο παιδί που δεν μεγαλώνει ποτέ! Θα ζήσω πολλά χρόνια, γιʼ αυτό σκέψου το μέλλον μου-ποιός θα με φροντίσει όταν θα φεύγεις για διακοπές;

8. Μεγάλο κλουβί - η υπέρτατη πολυτέλεια

Αν έχεις τη δυνατότητα, ένα πολύ μεγάλο κλουβί, εσωτερικού ή εξωτερικού (προστατευμένο) χώρου, θα μου προσέφερε πολύ υψηλή ποιότητα ζωής. Μεγάλος χώρος-απόλυτη ευτυχία!

9. Ειδικευμένος ιατρός (πτηνίατρος)

Να θυμάσαι πάντα, είμαι άγριο ζώο και έχω ειδικές ανάγκες ιατρικής περίθαλψης. Βρες τον κοντινότερο ειδικευμένο στα πτηνά ιατρό, έτσι ώστε να με ελέγχει συχνά και να με βοηθήσει γρήγορα σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης. Καλό είναι να μου τοποθετηθεί και ένα microchip έτσι ώστε να με βρεις εύκολα, αν χαθώ.

Πηγή: http://www.parrots.org/
    Τελευταία επεξεργασία από Efthimis98; 17-10-2016 στις 19:06 Αιτιολογία: Ενημέρωση
    ...όσα κοστίζουν μιά δραχμή γι'άλλους κοστίζουν μιά ζωή δεν είναι κρίμα...???

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    Post Thanks / Like

Re: βασικές προυποθέσεις για παπαγάλους...

πολυ ωραιο αρθρο!!
    Φιλικα Φραγκισκος!
    http://fragkiskos7.blogspot.com/
    ζησε σα'να ταν να πεθανεις αυριο,μαθε σα'να ταν να ζεις για παντα!!!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    Post Thanks / Like

Ακριβως ετσι !! Μπραβο και απο μενα !!

Πολύ καλό ποστ για αυτούς που σκέφτονται να πάρουν παπαγάλο!
    Αν και τα σχετικά με το μικροτσίπ είναι λίγο δύσκολα στην Ελλάδα. Εδώ μετα βίας υπάρχουν πτηνίατροι.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    Post Thanks / Like

Κι από μένα μπράβο!!! Είναι πολύ καλό!!!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2009
    'Ονομα
    χρηστος
    Κατοικίδιο
    zako parrot (ΒΕΚΟΣ)
    Post Thanks / Like

πολυ καλο !!!!!!!μπραβο σου !!!!!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    Post Thanks / Like

βρε παιδιά..πέρασε ο καιρός με το σάμμυ,το συνήθισα και έχω μια απορία...
    πως θα μπορούσε ποτέ κάποιος να χτυπήσει ένα τέτοιο πλάσμα?για ποιο λόγο?και δαγκωματιές έφαγα και πόνεσα,και αταξίες έκανε,ε τι να κάνουμε... του τράβηξα την προσοχή με άλλα πράγματα,έφυγε απο εκεί,δεν ξαναπήγε,δεν ξαναέκανε αταξίες,σε λίγο καιρό θα βρει κάπου αλλού να πάει να κάνει αταξίες,πάλι το ίδιο θα κάνω,είναι λύση να χτυπάμε τον παπαγάλο? μα απο που και ως που?καταρχήν με το 1/83 της δύναμης σου να χτυπήσεις του έχει κάνει τα κόκαλα αλοιφή!Ευχαριστούμε Γιώργο,πολύ καλό και κατατοπιστικό το άρθρο

8. Likes vikitaspaw liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    'Ονομα
    Μαρία
    Κατοικίδιο
    cockatiel
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πράγματι Βασιάννα, το να χτυπήσει κανείς αυτά τα πλασματάκια μου φαίνεται εξίσου αδιανόητο!
    Εξαιρετικό το άρθρο, Γιώργο! Και είναι τέλειο που ο παπαγάλος μιλά σε πρώτο πρόσωπο..!
    σε βάζει πραγματικά να σκεφτείς από την άλλη πλευρά!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2010
    'Ονομα
    angel
    Κατοικίδιο
    νησιωτικη περδικα,κολχικος φασιανος,τρανσυλβανια-σπανις μινορκα -λεγκρον κοτες,χηνες τουλουζης,παπιες πρασινοκεφαλες,εληνικα αρχεγονα γουρουνια,κουνελια νεας ζ
    Post Thanks / Like

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από vas
    βρε παιδιά..πέρασε ο καιρός με το σάμμυ,το συνήθισα και έχω μια απορία...
    πως θα μπορούσε ποτέ κάποιος να χτυπήσει ένα τέτοιο πλάσμα?για ποιο λόγο?και δαγκωματιές έφαγα και πόνεσα,και αταξίες έκανε,ε τι να κάνουμε... του τράβηξα την προσοχή με άλλα πράγματα,έφυγε απο εκεί,δεν ξαναπήγε,δεν ξαναέκανε αταξίες,σε λίγο καιρό θα βρει κάπου αλλού να πάει να κάνει αταξίες,πάλι το ίδιο θα κάνω,είναι λύση να χτυπάμε τον παπαγάλο? μα απο που και ως που?καταρχήν με το 1/83 της δύναμης σου να χτυπήσεις του έχει κάνει τα κόκαλα αλοιφή!Ευχαριστούμε Γιώργο,πολύ καλό και κατατοπιστικό το άρθρο
    δυστυχως βασσιανα υπαρχουν πολλοι που χτυπαν ζωα.....(σε ενα πετ στην αθηνα-κεντρο,ηταν ενας πελατης και εδινε σφαλιαρες σε εναν μακαο ....λεγοντας του "ελα τι θα κανεις??",το καημενο το ζωο το μονο που εκανε ηταν να τα δεχεται με ενα απλο φτερουγσιμα και με μια ελαφρια απομακρυνση απ αυτον μιας και ηταν δεμενος με αλυσιδα........(αυτο εγινε τον δεκεμβριο του 09 μπροστα στα ματια μου))
    αποτελει οδυνηρη διαπιστωση οτι η ανθρωποτης τοσον ατομικα οσο και συνολικα δεν βλεπει πλεον τον φυσικο κοσμο ως σημειο του μυστηριου του Θεου,αλλα ως αντικειμενο εκμεταλλευσεως(ειτε για κερδος ,ειτε για ωθηση των εγωιστικων παραφυσην επιθυμιων μας)
    κανεις δεν ειναι αμετοχος ενοχης για την ελλειψη σεβασμου προς τη φυση...διοτι σεβασμος προς την φυση σημαινει αναγνωρισει οτι ολα τα δημιουργηματα και οντα κατεχουν μοναδικη στην δημιουργια του Θεου θεση....οσο πιο πολυ εμεις γινομαστε ευαισθητοι εναντι της του Θεου δημιουργιας γυρω μας,τοσον πιο πολυ συνειδητοποιουμε τον κοσμο του Θεου εντος μας .....οταν αρχισουμε να βλεπουμε την φυση ως εργο Θεου τοτε αρχιζουμε να κατανοουμε τη θεση μα ςως ανθρωπων εντος φυσεως......................
    Όλη η ιδέα που έχεις για τον εαυτό σου είναι δανεισμένη. Δανεισμένη από αυτούς που δεν έχουν ιδέα ποιοι είναι οι ίδιοι.

Λένε πως οι καλλιτέχνες είναι είτε κομμουνιστές είτε ομοφυλόφιλοι. Εγώ πάντως δεν είμαι κομμουνιστής…Μάνος Χατζιδάκις, 1925-1994, Έλληνας μουσικοσυνθέτης

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Αντιγόνη
    Κατοικίδιο
    2 κοκατίλ, καναρίνι (Τιάρα), 1 χελώνα, 3 χάμστερ, 2 ποντίκια, 1 degu, γάτες!
    Post Thanks / Like

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από αγγελος
    δυστυχως βασσιανα υπαρχουν πολλοι που χτυπαν ζωα.....(σε ενα πετ στην αθηνα-κεντρο,ηταν ενας πελατης και εδινε σφαλιαρες σε εναν μακαο ....λεγοντας του "ελα τι θα κανεις??",το καημενο το ζωο το μονο που εκανε ηταν να τα δεχεται με ενα απλο φτερουγσιμα και με μια ελαφρια απομακρυνση απ αυτον μιας και ηταν δεμενος με αλυσιδα........(αυτο εγινε τον δεκεμβριο του 09 μπροστα στα ματια μου))
    Έκανε τέτοιο πράγμα;; Καλά, και δεν είπε κανείς τίποτα; Δεν του είπες να σταματήσει; Λυπάμαι που ο μακάο δεν του έκοψε κάνα δάχτυλο. Έλεος, να χτυπάνε μέχρι και παπαγάλο... Βαρέθηκαν μάλλον να χτυπάνε σκυλιά και γατιά και πιάσαν και τα πτηνά (με αλυσίδα πάντα, όταν σε παίρνει).
    Εγώ θα αρχίσω λοιπόν να κρατάω από την ουρά και να δέρνω τα ποντίκια μου, που τολμούν τα θρασύτατα να κάνουν ρόδα όλη την ώρα μες στη νύχτα!

Υγ. καλό είναι όταν βλέπουμε παπαγάλο με αλυσίδα να λέμε στον ιδιοκτήτη να του τη βγάλει ή να τον μεταφέρει σε κλουβί χωρίς αυτήν, ή έστω να κόψει τα φτερά, γιατί θα κάνουμε καταγγελία στην Κτηνιατρική Διεύθυνση Νομαρχίας ή θα καλέσουμε συλλόγους προστασίας όπως το ΕΚΠΑΖ (λεμε τώρα) και θα χάσει το πανάκριβο πουλί του!
    Μόνο τα ζώα φοράνε γούνες

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία