PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Κατασκευή κλουβιού για lovebird

titos
22-02-2017, 10:36
Γεια σε ολους!
Αποφάσισα να φτιαξω ενα μεγαλο κλουβί για τον Τίτο.. Το τωρινό κλουβί ειναι ενα κλασσικό μικρο κλουβί και είπα του αξίζει ενα μεγαλυτερο.. Θελω να του φτιαξω ενα με διαστασεις 60*50*60Υ η και μεγαλυτερο..δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Νομιζω είναι καλες οι διαστάσεις! Τι λέτε? Αυτό που θέλω να ρωτησω είναι οτι έχω δει αρκετούς προβληματισμούς απο πολλους για την κατασκευή κλουβιου απο γαλβανιζε κουνελοσυρμα καθώς λένε οτι είναι τοξικό..Ισχυει λέτε κάτι τέτοιο? Δηλαδή τα κλουβιά τα φτηνά του εμπορίου των 50€ απο τι υλικό είναι φτιαγμένα?
Επίσης λέω να το φτιαξω μεν απο γαλβανιζε αλλά προκειμενου να αποφυγω να έρχεται σε επαφη απ ευθείας με το γαλβανι είπα να το ντυσω εσωτερικά με κλαδακια..πέρα απο τα κλαδιά που θα κάθεται γυρώ γυρώ στα σίδερα να έχει κλαδία..θα δαγκώνει τα κλαδάκια θέλω να πιστεύω αλλά μετα απο καιρό θα αντικαθιστω τα φθαρμένα. Τι λέτε? Το έχει δοκιμάσει κανεις? Φυσικά θα αποφυγω να το ντυσω παρα πολύ και να μην μπαίνει φως άλλα κάτι τέτοιο σκεφτομουν.εξάλλου νομιζω θα μοιάζει περισσότερο με το φυσικο του περιβαλλον!
Επίσης αλλη μια ερώτηση.
Δεν είναι ακόμα εξοικιωμενος μάζι μας. Άλλα δε μας φοβάται και πολυ..δηλαδή αν πλησιασω το χερι μου απομακρύνεται..αν πλησιασω στο στόμα μου μπορεί και να του δώσω κανά φιλακι. Κάνω καλά που τον έχω ελεύθερο εξω απο το κλουβί η για να βγει πρεπει πρωτα να κάθεται στο χερι μας? Εγώ απλαντου ανοίγω την πόρτα βγαίνει πετάει ειμαιμσιγουρος οτι χαίρεται και μερτα γυρίζει μονός στο κλουβί. Αν θέλω να φύγω για να μπει μεσά αν τον πλησιασω με το κλουβί μπαινει μονός του μεσά οποτε δεν έχω θέμα. Τι λέτε να συνεχίσω να τον αφήνω ελεύθερο η μήπως δεν εξικοιωθεί έτσι?
Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγαλο κείμενο..

Efthimis98
22-02-2017, 12:01
Καλησπέρα Αλέξανδρε!

Αποφάσισα να φτιαξω ενα μεγαλο κλουβί για τον Τίτο.. Το τωρινό κλουβί ειναι ενα κλασσικό μικρο κλουβί και είπα του αξίζει ενα μεγαλυτερο.. Θελω να του φτιαξω ενα με διαστασεις 60*50*60Υ η και μεγαλυτερο..δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Νομιζω είναι καλες οι διαστάσεις! Τι λέτε? Αυτό που θέλω να ρωτησω είναι οτι έχω δει αρκετούς προβληματισμούς απο πολλους για την κατασκευή κλουβιου απο γαλβανιζε κουνελοσυρμα καθώς λένε οτι είναι τοξικό..Ισχυει λέτε κάτι τέτοιο? Δηλαδή τα κλουβιά τα φτηνά του εμπορίου των 50€ απο τι υλικό είναι φτιαγμένα?

Για ένα Lovebird το συγκεκριμένο κλουβί είναι μία χαρά. Η αλήθεια είναι πως πολλοί έχουν επιφυλάξεις με τη χρήση γαλβανιζέ στους παπαγάλους λόγω του ότι σκαρφαλώνουν χρησιμοποιώντας το ράμφος τους. Ωστόσο, πολλά εκτροφεία χρησιμοποιούν τέτοιο κουνελόσυρμα. Προσωπικά, το θεωρώ ακόμη και καλύτερο υλικό από τα φθηνά κλουβιά που υπάρχουν στο εμπόριο, ειδικά τις κινέζικες ζευγαρώστρες, αφού δεν ξέρεις και εκείνες από τι υλικό είναι κατασκευασμένες. Θεωρώ πως όταν σκουριάσει πρέπει να αντικαθίσταται άμεσα αφού μπορεί να προκαλέσει δηλητηριάσεις. Το πιο κατάλληλο υλικό είναι το ανοξείδωτο σύρμα, βέβαια η τιμή ξεφεύγει αρκετά και θα σου βγει τριπλάσια τιμή αν όχι παραπάνω από το να αγοράσεις μία 60άρα ζευγαρώστρα, συν τον κόπο και τον χρόνο. Και όταν αρχίσει να σκουριάζει σου μένει περίσσευμα να αγοράσεις και άλλη μία. Και αυτό θέλει χρόνια για να γίνει. Εκτός και αν απολαμβάνεις να κάνεις κατασκευές.

Επίσης λέω να το φτιαξω μεν απο γαλβανιζε αλλά προκειμενου να αποφυγω να έρχεται σε επαφη απ ευθείας με το γαλβανι είπα να το ντυσω εσωτερικά με κλαδακια..πέρα απο τα κλαδιά που θα κάθεται γυρώ γυρώ στα σίδερα να έχει κλαδία..θα δαγκώνει τα κλαδάκια θέλω να πιστεύω αλλά μετα απο καιρό θα αντικαθιστω τα φθαρμένα. Τι λέτε? Το έχει δοκιμάσει κανεις? Φυσικά θα αποφυγω να το ντυσω παρα πολύ και να μην μπαίνει φως άλλα κάτι τέτοιο σκεφτομουν.εξάλλου νομιζω θα μοιάζει περισσότερο με το φυσικο του περιβαλλον!

Θα είναι μεγάλη ταλαιπωρία Αλέξανδρε. Άσε που δε θα ευχαριστιέσαι το πουλάκι. Δεν γίνεται πρακτικά αυτό.

Επίσης αλλη μια ερώτηση.
Δεν είναι ακόμα εξοικιωμενος μάζι μας. Άλλα δε μας φοβάται και πολυ..δηλαδή αν πλησιασω το χερι μου απομακρύνεται..αν πλησιασω στο στόμα μου μπορεί και να του δώσω κανά φιλακι. Κάνω καλά που τον έχω ελεύθερο εξω απο το κλουβί η για να βγει πρεπει πρωτα να κάθεται στο χερι μας? Εγώ απλαντου ανοίγω την πόρτα βγαίνει πετάει ειμαιμσιγουρος οτι χαίρεται και μερτα γυρίζει μονός στο κλουβί. Αν θέλω να φύγω για να μπει μεσά αν τον πλησιασω με το κλουβί μπαινει μονός του μεσά οποτε δεν έχω θέμα. Τι λέτε να συνεχίσω να τον αφήνω ελεύθερο η μήπως δεν εξικοιωθεί έτσι?
Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγαλο κείμενο..

Είναι ημιάγριο το παπαγαλάκι για αυτό ναι μεν δεν φοβάται εσένα, αλλά φοβάται το χέρι σου. Θα μπορούσες να του δίνεις τα αγαπημένα του treats με το χέρι, δοκίμασε να του δώσεις κεχρί Σενεγάλης σε τσαμπί, ώστε σιγά σιγά να αρχίσει να το συνηθίζει. Εφόσον έχετε βρει έναν κώδικα επικοινωνίας μεταξύ σας, δηλαδή με το που του πας το κλουβάκι μπαίνει μέσα κ.λπ., μπορείς να τον βγάζεις έξω. Δούλεψε τη φοβία με τα χέρια. Βέβαια το κάθε πουλάκι είναι διαφορετικό.

titos
22-02-2017, 12:48
Δυστυχώς δεν τρώει τπτ άλλο πέρα απο σπόρους.. Του βάζω κεχρί σε τσαμπί και ουτε το αγγίζει. Του έβαλα μια ραβδο με σπορους και φρούτα αποξηραμένα άλλα δεν την αγγίζει ουτε αύτη.. Του βάζω φρούτα μαρούλια φρέσκα κλπ αλλά παλι τπτ. Οποτε γι αυτό έχω θέμα και δε μπορω να το πλησιασω γτ δε μπορω να βρω τι του αρεσει

Efthimis98
22-02-2017, 13:08
Ίσως μία καλή λύση είναι οι ξηροί καρποί, ανάλατοι φυσικά, ή οι ηλιόσποροι. Σίγουρα θα ξετρελαίνεται με αυτούς. Μόνο βέβαια για την εκπαίδευση και σε μικρά κομμάτια όταν πρόκειται για μεγάλους ξηρούς καρπούς.

titos
22-02-2017, 13:27
Ναι θα δοκιμασω ξηρούς καρπούς ανάλογους.. Με ηλιόσπορους δυστυχώς δεν έχω δει προκοπή.. Είναι λίγο περίεργος στη διατροφή..

xrisam
23-02-2017, 10:14
Συμφωνώ με τον Ευθύμη στο θέμα του κλουβιού.

Για το θέμα της εξημέρωσης θέλει χρόνο και υπομονή. Σίγουρα η επαφή με το πρόσωπο είναι καλύτερη απο τα χέρια, φοβούνται λιγότερο.

Κεχρί τσαμπι (και όχι παστελάκια και στικ με ζαχαρη) είναι ότι πρέπει για επιβράβευση. Τα λαχανικά και φρούτα μπορεί να πάρει χρόνο να τα πλησιάσει και εμας τα δικά μας έτσι έκαναν...Θα τα βάζεις και κάποια στιγμή θα γίνει η αρχή.;-)