PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Αυγοτροφή για Gouldian

krisp
05-11-2016, 11:52
Πέρσι με βάση την Αυγοτροφή για παραδείσια (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?32384-%CE%91%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%C E%AE-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CF%83%C E%B9%CE%B1&p=474051&viewfull=1#post474051) έφτιαξα μια δικιά μου για τα Gouldian.

Αυγοτροφή για Gouldian

Υλικά

250 ml αλεύρι σίτου χωριάτικο

200 ml αλεύρι αμάρανθου

1 κουταλιά της σούπας ρίγανη

2 κουταλάκια του γλυκού γλυκάνισο σκόνη (το έχω σημειώσει στη συνταγή, αλλά ειλικρινά δεν θυμάμαι να το έβαλα...)

1 κουταλιά της σούπας ξύσμα πορτοκαλιού

1 αυγό ολόκληρο και 3 ασπράδια

Baking Powder 1/2 με 2 φακελάκια

2 κουταλιές της σούπας φρέσκο γάλα

1 κουταλάκι του γλυκού μέλι

Νερό και όσο επιπλέον νερό χρειάζεται ώστε το μίγμα πριν το ψήσιμο να είναι σε μορφή πηχτού χυλού όπως ένα μίγμα για κέικ

Κατά το θρυμμάτισμα στο μούλτι, πρόσθεσα:

1 Βrazil Nut ανά 100gr

1-2 κουταλάκια του γλυκού γύρη ανά 100gr

Mερικά Goji Berries

1 φυλλαράκι φασκόμηλο ανά 100gr

Το μοίρασα σε μερίδες εβδομάδας και το έβαλα στην κατάψυξη ενώ διατηρούσα μια μερίδα στο ψυγείο. Kάτι τέτοιο μόνο θα με βόλευε, όχι κάτι που να διατηρείται λίγο και να είναι επίφοβο. Να πω ότι η τελευταία δόση έμεινε ξεχασμένη στο ψυγείο για πολύ μεγάλο διάστημα και φαινομενικά δεν είχε πάθει κάτι, δεν την χρησιμοποίησα φυσικά. Μετά από ένα μικρό διάστημα προσαρμογής, μέχρι να το δοκιμάσουν-συνηθίσουν, δεν έμενε σπυρί στην ταΐστρα.

Ετοιμάζομαι για νέα φουρνιά φέτος οπότε έχω σκεφτεί κάποιες βελτιώσεις. Να προσθέσω στο ψήσιμο:

1) Τα τσόφλια των αυγών αφού τα θρυμματίσω στο μούλτι
2) 30gr Σουμάκ
3) 100gr πελτέ
4) 2 κουταλάκια του γλυκού πάπρικα
5) Κουρκουμά ίσως 1-2 κουταλάκια του γλυκού
6) Δυόσμο;
7) Ταραξάκο αποξεραμένο, δεν ξέρω πόσο
8) Spirulina;
9) Ιπποφαές;
10) Βρώμη αν τρίψω νιφάδες στο μούλτι σε αντικατάσταση μέρους από τα δύο ειδών αλεύρι

Σκέψεις μου είναι αυτές, απλά φοβάμαι μήπως από όλα τα αρωματικά γίνει πολύ έντονο και δεν το τρώνε. Μέχρι και το 6 υπάρχουν στο σπίτι. Θα ήθελα να προσθέσω κάτι σε πρασινάδες (μπρόκολο, σέλινο κ.λπ.) μια και δεν μου τα τρώνε σε φυσική μορφή.

Οι πηγές πολλές από το υπερπλήρες σε θέματα διατροφής GREEKBIRDCLUB! Πραγματικά είναι τόσα πολλά τα θέματα που δεν θα μπορούσα να τα παραθέσω όλα.

Είμαι ανοιχτός σε (βασικά περιμένω...:waiting:) σχόλια, προτάσεις, βελτιώσεις...

Cristina
05-11-2016, 12:49
Χρηστο, τον πελτε ντομάτας πως και το σκέφτηκες; Εγώ δε θα το εβαζα μόνο και μόνο επειδή έχει αλάτι.
Μετά το ψήσιμο να βάλειςspirulina, με προσοχή την ποσότητα. Όσες φορές έχω βάλει, δεν την έτρωγαν την αυγοτροφη.
Εγώ τα αποξηραμένα βότανα ( ταραξακο, τσουκνίδα, ρίγανη, θυμάρι) τα έχω σε μία ξεχωριστή ταιστρα πάντα στα κλουβιά και τα τρώνε άνετα.

jk21
05-11-2016, 16:39
Ο πελτες ειναι ρισκο μονο ως προς το αν γινει αποδεκτος γευστικα σε αυτη την ποσοτητα

με το αλατι δεν υπαρχει θεμα .... μην συγκρινεις τη σπιτικη συνταγη που διατηρειται εκτος αεροστεγους κονσερβας

Το ειχαμε ξανασυζητησει εδω

Λυκοπένιο (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?36135-%CE%9B%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AD%CE%BD%CE%B9%C E%BF/page6)

Βρισκω την ευκαιρια παντως να σας βαλω τον προβληματισμο .... εχετε σκεφτει ποσο αλατι βρισκεται στα bakery products των ετοιμων αυγοτροφων κρυμμενο (και ζαχαρη εκτος αυτης που αναφερεται μετα ... ) ή εχετε δει αν και ποσο εχουν τα ετοιμα pellet που ισως δινεται (αναφερουν αλλα οχι ποσοστοση συνηθως ... )

εδω τα στοιχεια για γνωστοτατο τοματοπολτο απ τη σελιδα της εταιριας
http://d2zb3pcfhmkb1c.cloudfront.net/medias/sys_master/h8d/h82/8834408742942.jpg?buildNumber=814e773f48e

http://kyknoscanning.com/media/images/tomato-paste-double-concentrated-28-30.png

Στα υπολοιπα που λες , οχι πολυ ποσοτητα αρχικα παπρικα ή κουρκουμα παντα απο θεμα αποδοχης και οχι αν επιτρεπεται
Καλυτερα σε καθε παρτιδα να κανεις μικρες αλλαγες και προσθηκες , αν αποδεχονται ηδη μια γευση
Μην βαζεις τριμμενα τσοφλια .Βαλε γαλα αντι νερου επιπλεον ελευθερα και φρεσκο πληρες

Απο λαχανικα ξεκινα με καποια εκ των αρακα , μπροκολου αν θες να πειραματιστεις

* η συνταγη μπηκε στα υπομνηματα !!!

Cristina
05-11-2016, 17:32
Ο πελτές που χρησιμοποιώ είναι βιολόγος, αγορασμενο και έχει 2γρ αλάτι / 100 γρ. Γι αυτό είχα αντίρρηση.
Ή μητέρα μου ετοιμάζει για τον χειμώνα πελτέ από ντομάτα και κόκκινη πιπεριά μαζί. Πρέπει να την ρώτησω μόνο περίπου τι ποσότητα αλάτι βάζει ( η ποσότητα παίζει ρόλο στην συντήρηση, γι αυτό τα βιολογικά που δεν έχουν συντηρητικά μάλλον έχουν παραπάνω.

jk21
05-11-2016, 18:41
και 2 γρ να εχει στη συνολικη αυγοτροφη απο 2 % πεφτει αρκετα παρακατω . Το ιδιο το ψωμι που τρωμε εχει περισσοτερο αλατι (εχει σχεδον 10 γρ ανα μισο κιλο αλευρι το σπιτικο .. για τα αλλα αρτοσκευασματα που εχουν και ζαχαριτσα , το αλατι ανετα ειναι περισσοτερο χωρις να φαινεται )

Cristina
05-11-2016, 20:44
Ψάχνοντας για το αλάτι στην διατροφή των πουλιών, το μόνο που βρήκα απαγορευμένο είναι ή μεγάλα ποσότητα ( ένα παράδειγμα που βρήκα για τους μεγάλους παπαγάλους ήταν με τα τσιπς...όχι πάνω απο ένα , αν και κανονικά δεν πρέπει καθόλου).
Αν και μετά το σκέφτηκα και έφτασα στο συμπέρασμα ότι , μάλλον, μία ελάχιστη ποσότητα αλατιού θα δώσει γεύση στην αυγοτροφη και τα πουλιά θα την προτιμούν έτσι.
Βλέπω στην Μπουμπα μας που κυνηγάει τις τροφές που έχουν αλατι, όπως τα σκληρά τυριά , το ψωμί, τα αλατισμένα ξηροκαρπια. Και θυμήθηκα και την γιαγιά μου που ζούσε στο χωριό και είχε γουρούνια ,που κάθε φορά που ετοίμαζε το φαγητό τους, τους εβλε και μία πρέζα αλάτι... Μου έλεγε πως θέλουν και αυτά να έχει γεύση το φαγητό τους.

Παν μέτρον άριστον!

xrisam
07-11-2016, 17:12
Και στις αγελάδες δινανε αλατι για να κατεβασουνε γαλα δεν ξερω αν το κανουνε πλέον.

Σορρυ για το οφ τοπικ!

blackmailer
08-11-2016, 21:00
Πέρσι με βάση την Αυγοτροφή για παραδείσια (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?32384-%CE%91%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%C E%AE-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CF%83%C E%B9%CE%B1&p=474051&viewfull=1#post474051) έφτιαξα μια δικιά μου για τα Gouldian.

250 ml ΑΛΕΥΡΙ ΣΙΤΟΥ χωριάτικο
200 ml αλεύρι αμάρανθου
1 κουταλιά της σούπας ρίγανη
2 κουταλάκια του γλυκού γλυκάνισο σκόνη(το έχω σημειώσει στη συνταγή, αλλά ειλικρινά δεν θυμάμαι να το έβαλα...:trash:)
1 κουταλιά της σούπας ξύσμα πορτοκαλιού
1 ΑΥΓΟ ολόκληρο + 3 ασπράδια
BAKING POWDER 1μισυ - 2 φάκελλα
2 κουταλιές της σούπας φρέσκο γάλα
1 κουταλάκι του γλυκού μέλι
Νερό
+ όσο νερό χρειάζεται ώστε το μίγμα πριν το ψήσιμο να είναι σε μορφή πηχτού χυλού όπως μίγμα για κέικ

Κατά το θρυμμάτισμα στο multi πρόσθεσα:
~1 brazil nut ανά 100 gr
1~2 κουταλάκια του γλυκού γύρη ανά 100gr
μερικά goji berries
1 φυλλαράκι φασκόμηλο ανά 100gr

Το μοίρασα σε μερίδες εβδομάδας και το έβαλα στην κατάψυξη ενώ διατηρούσα μια μερίδα στο ψυγείο.
Και κάτι τέτοιο μόνο θα με βόλευε, όχι κάτι που να διατηρείται λίγο και να είναι επίφοβο...
Να πω ότι η τελευταία δόση έμεινε ξεχασμένη στο ψυγείο για πολύ μεγάλο διάστημα και φαινομενικά δεν είχε πάθει κάτι, δεν την χρησιμοποίησα φυσικά...
Μετά από ένα μικρό διάστημα προσαρμογής, μέχρι να το δοκιμάσουν-συνηθίσουν, του άλλαζαν τα φώτα, δεν έμενε σπυρί στην ταΐστρα...

Είχε όντως τόση αποδοχή?? εμένα τα γκούλντιαν μόνο CEDE ξηρή τρώνε!!! πάλι καλά βέβαια λέω γιατί των περισσοτέρων που έχω ρωτήσει τρώνε μόνο σπόρους...
Να την δοκιμάσουμε αν έχει όντως μεγάλη αποδοχή...φαίνεται πολύ καλή!!

Cristina
08-11-2016, 22:24
Νεκταριε, ούτε τα δικά μου το τρώνε. Επειδή έχω και ποικιλία από πουλιά, μπορώ να πω ότι είναι τα πιο δύσκολα όσων αφορά την διατροφή!
Το αυγό ψιλοκομμένο με το τσόφλι , ναι, το τρώνε. Την αυγοτροφη αν δεν την ακουμπάνε... Σκέφτηκα ότι μπορεί να φταει ότι είναι " υγρή" , ότι έχει υγρασία και την προτιμάνε ξερή. Αλλά με το επιπλέον ψήσιμο θα εξαφανιστούν όλες οι βιταμίνες. Πλέον τούς βραζω αυγά, τα κόβω ψιλά με το τσόφλι και βάζω και άλλα ανάμεσα. Τσιμπανε, αλλά δεν ξέρω τι απ όλα αυτά τρώνε.
Τα δικά μου τα τρωνε τα λαχανικά και τα χορτάρια! Μόνο τα φρούτα όχι, που δεν με νοιάζει και πολύ.

jk21
08-11-2016, 23:35
Ξεχασα να πω , οτι γλυκανισο καλυτερα να μην βαλεις , γιατι ενω μυριζει ωραια , σε μελη που ειχαν κανει παλιοτερα , οταν φτιαξανε χωρις , ειχανε μεγαλυτερη αποδοχη απο οτι οταν βαζανε

Περι ξερης ... Χριστινα αν τριψεις την αυγοτροφη και την απλωσεις σε λαδοχαρτο ή το ιδανικο σε καποια σιτα μεσα στο φουρνο σε θερμοκρασια 60 με 70 βαθμους σε θερμο αερα (οχι πανω κατω αντισταση ) θα πετυχεις σχετικη αφυδατωση με ηπιο θερμικα τροπο

Επισης αν καποιος θελει πιο ξερη μορφη , μπορει εξ αρχης να εχει πεπλατυσμενη αρκετα τη ζυμη και να την ψησει πολυ λιγοτερο χρονο (αν ειναι απλωμενη ψηνεται πιο ευκολα )

Nεκταριε αν μπορεις ... θα με ενδιεφερε να φας μιση εστω κουταλια cede και να μου πεις τι αισθηση σου δινει απο θεμα γλυκιας και αλμυρης γευσης