PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Χωροι αναπαραγωγης,ποιο ειναι το σωστο;

Steliosan
27-10-2013, 22:48
Επειδη πολλοι εκτροφεις ερασιτεχνες και μη εχουν επιτυχημενες αναπαραγωγες ομως παρ'ολα αυτα οι αποψεις ειναι πολλες και διαφορετικες τι νομιζετε οτι καλυτερο για την επιτυχημενη αναπαραγωγη σε ολα τα ειδη των πτηνων και γιατι.
Αλλα επειδη οι παπαγαλοι ας πουμε δεν με πολυ ενδιαφερουν ας πουμε για τα ιθαγενη και τα καναρινια αλλα καλο ειναι οι εκτροφεις των παπαγαλων να πουν και αυτοι την γνωμη τους δεν ξερεις καμια φορα.

Α)Εσωτερικοι χωροι;

Β)Εξωτερικοι χωροι;

Γ)Κλουβια - ζευγαρωστρες;

Δ)Κλουβες ανω του 1,50m σε ολες τις διαστασεις;

ΣΤ)Αλλο;

Ευχαριστω.

Steliosan
01-11-2013, 09:47
Aς κλειδωθει το θεμα ή μαλλον ας διαγραφει απ'οτι βλεπω πιανει χωρο.

vicky_ath
01-11-2013, 10:41

Εγώ θα έγραφα, αλλά είπα να μην κόψω την φόρα σε όσους έχουν καναρίνια και ιθαγενή που σε ενδιέφεραν πιο πολύ Στέλιο...

Gardelius
01-11-2013, 14:57

Στέλιο είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Θα σε παρακαλούσα να μείνει ως έχει.

Θα υπάρξουν απαντήσεις.

xarhs
01-11-2013, 16:05
να ο πρωτος που δεν πηρε μυρωδια το θεμα :doh:

εγω οταν δεν εχει ανεβασμενες θερμοκρασιες προτιμω μεσα..... την ανοιξη εγω καπου μαιο βγαζω τα πουλια εξω , και τοτε σχεδον εχω τελειωσει αναπαραγωγες.

εμενα γενικα στα καναρινια το προγραμμα εχει , καπου στον νοεμβριο βαζω τα πουλια σε εσωτερικο χωρο και παλι εξω τον μαιο.

στην αναπαραγωγη προτιμω σιγουρα 60αρες ζευγαρωστρες που ειναι πολυ ανετες και βολευουν......

τυχαινει επειδη εχω και μικροτερα και μεγαλυτερα κλουβια να ζευγαρωνω και σε αυτα αλλα ειναι λιγο σπασημο , γιατι πχ σε μια κλουβα 1 μετρο μηκος μπορω να ζευγαρωσω δυο μονο καναρες....

jk21
01-11-2013, 16:09
Mπορω να εχω γνωμη ,μονο για καναρινια και καρδερινες εκτροφης που εχουν περασει απο τα χερια μου .Ζεμπρακια καποτε πολυ παλια και για μικρο διαστημα

Το φυσικο φως ευνοει το ξυπνημα των ενστικτων σε ολα τα πουλια .Αν δεν υπαρχει ,ειδικα στα ιθαγενη ειναι πιο δυσκολο το ξυπνημα αυτο .Σε εσωτερικους χωρους ,αυτο μπορει να γινει με λαμπες και σταδιακη αυξηση των ωρων λειτουργιας τους και ειδικα στα καναρινια ,υπαρχουν σαφεις μαρτυριες οτι πετυχαινει .Δεν ξερω αν αυτο συμβαινει στα ιθαγενη ,οποτε δεν εχω γνωμη

οι εξωτερικοι χωροι ,πρεπει να εξασφαλιζουν προστασια απο τον ανεμο ,τα αρπαχτικα και τα κουνουπια ,ενω να αποπαρασιτωνονται γιατι αλλιως χανουν για γνωστους λογους στην καθε περιπτωση ,το πλεονεκτημα τους

Οταν μιλαμε για ζευγαρωμα (περιοδος αναπαραγωγης ) και οχι διαβιωση πουλιων εκτος αναπαραγωγικης περιοδου ,μιλαμε ξεκαθαρα για ζευγαρωστρες ,δηλαδη κλουβια (ανεξαρτητου μηκους απο 60 ποντους εως και 3 μετρα ) με ενα ζευγαρι πουλιων .Επιπλεον ζευγαρια ,δημιουργουν αναπαραγωγη τυπου << μαμα ποιον εχω πατερα >> στα καναρινια και συνθηκες καυγαδων με απροβλεπτες συνεπειες στα ιθαγενη ,που διατηρουν ακομα τα ενστικτα προστασιας του χωρου γυρω απο τη φωλια .Αν εχουμε ενα αρσενικο μονο και πολλα θηλυκα ,ισως ομως διευκολυνει στο να ειναι τα θηλυκα πιο ευκολα (στον ανταγωνισμο παντοτε οι γυναικες ξεχνανε τη συμπεριφορα της ντιβας στα περισσοτερα αν οχι ολα τα ειδη του πλανητη ... ) .Ομως μετα τη δημιουργια του ζευγαριου ,πρεπει να αφαιρεθουν τα πλεοναζοντα ,εκτος αν μιλαμε για κλουβα καποιων κυβικων μετρων ,οπου ισως και δυο θηλυκα να δημιουργουσανε σε αποσταση φωλια .Αυτο μονο θεωρητικα ,βασιζομενο στο οτι ενα ζευγαρι στη φυση ,θελει καποια κυβικα χωρου εντελως δικα του .Δεν ξερω αν το εχει δοκιμασει καποιος και αν εχει πετυχει

Μεγεθος κλουβας -ζευγαρωστρας ;

στα καναρινια 60 ποντους τουλαχιστον .Παρακατω ειναι μη σεβασμος σε αυτα .Επιπλεον μεχρι να απογαλακτιστουν οι νεοσσοι ειναι απαραδεκτο σε περιοδο αναπτυξης να ζουνε σε 40αρες ζευγαρωστρες .Ιδανικο ; μια 75αρα φαρδια σαν του lagreco .Iδανικο για 1 αρσενικο 2 θηλυκα ή για επιλογη θηλυκου; 90αρα με 3 διαμερισματα που ενωνονται

στις καρδερινες;

ιδανικο και πρεπον ηθικα βολιερες (κλουβες μεγαλες ) σαν του Γιαννη απο χαλκιδα ,του Νικου απο λαρισα και του γιου μου στη Ναξο

ελαχιστη ηθικα αποδεκτη ; αυτην που θα δειτε τα πουλια να πετανε και να γυρνανε επι τοπου στο πεταγμα ,χωρις να σταματανε στα καγκελα .Σιγουρα εφικτο σε 1.20 και μαλλον εφικτο σε 90αρα ενιαια ,ισως και 75αρα φαρδια ,αν και δεν το εχω δει για να ξερω .Μιλω και προτεινω σαν ελαχιστο μηκος το 1.20 που τα πουλια (αν ειναι εκτροφης ) βλεπεις ξεκαθαρα οτι κυκλοφορουν ανετα και δεν στρεσσαρονται

απαραιτητη για να πετυχει το ζευγαρωμα; αγνωστες οι βουλες της ψυχης της καθε καρδερινας .Εχω δει σε 60αρα ,αλλα καποτε και φωτο με θηλυκο να κλωσσα σε 40αρι κλουβι .Δεν ξερω αν εκανε μικρα και αν μεγαλωσανε

Ομως οσο μικροτερο το κλουβι ,τοσο λιγοτερες οι πιθανοτητες επιτυχιες ,ειδικα αν μιλαμε για balcanica .Στις major παιζει ρολο ,αν ειναι major γνησιες πολλων γεννεων εκτροφης ή διασταυρωμενες με πουλια της κεντρικοδυτικης ευρωπης ,που πολλα δυστυχως οπως και στον τοπο μας ,ειναι και αρπαγμενα απο τη φυση .Οχι τοσο οσο εδω και περιξ της μεσογειου

mitsman
01-11-2013, 19:12
Ας πω και εγω τα πιστευω μου στο θεμα αν και η εμπειρια μου ειναι μηδαμινη και τα λεγομενα μου δεν ειναι κατι το αξιολογο!

Πιστευω πως ειτε μιλαμε για καναρινια ειτε για καρδερινες ειτε για παπαγαλους ειτε για το οποιοδηποτε ωδικο πτηνο τιποτα δεν μπορει να ειναι απολυτο γιατι το καθε πλασμα εχει τον δικο του χαρακτηρα και πρεπει ΠΑΝΤΑ καθε ζευγαρι και καθε πουλακι να το διαχειριζομαστε σαν ξεχωριστη περιπτωση!

Προτιμω εσωτερικο χωρο με φυσικο ομως φωτισμο, προτιμω να μην υπαρχει καμμια παρεμβαση στον φωτισμο ουτε στην θερμοκρασια!
Κλουβια κλειστου τυπου προσφερουν μεγαλη ασφαλεια στα καναρινια και στα ιθαγενη, οχι ομως οτι εχουν προβλημα με τα ανοιχτου τυπου!
Για τα καναρινια θεωρω και εφαρμοζω ελαχιστη διασταση μηκους τα 60 εκατοστα και στις καρδερινες δυστυχως εφαρμοζα τα 90 εκατοτα, κατι που δεν προκειται να κανω ξανα και δεν ειχα και τα επιθυμητα αποτελεσματα!

panos70
01-11-2013, 19:24
εγω κανοντας αναπαραγωγη καναρινιων και εξω αλλα και μεσα εχω να πω οτι και τα δυο εχουν πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα,εγω επελεξα να τα ζευγαρωνω μεσα τελικα γιατι εχεις ελεγχομενη την θερμοκρασια το φως και δεν εχεις προβλημα με αποτομη αλλαγη του καιρου,απο την αλλη ομως αλλιως ειναι τα πουλια εξω στο φυσικο φως του Ηλιου και αλλιως κατω απο μια λαμπα εχουν αλλη ενεργεια, αλλο κεφι κανουν συχεχως παιχνιδι,νομιζω ομως πως μεσα ειναι καλυτερανα ζευγαρωνουν και με ησυχια

gianniskilkis
01-11-2013, 19:45
Καλησπέρα σε όλους ,πρόλαβαν οι φίλοι παραπάνω και σου είπαν τα περισσότερα για τα καναρίνια , που εγώ ασχολούμαι . Τα πάντα μπορεί να γίνουν από τύχη αλλά μόνο το σωστό θα σε ξεπληρώσει και θα σε γλυτώσει από μπελάδες . Εγώ κάποτε ζευγάρωνα ακόμα και σε μικρά αλλά και μεγαλούτσικα 40+ cm κλουβιά ,οι ζευγαρώστρες όμως με χώρισμα ,διαστάσεων 60+cm ,είναι οι ιδανικότερες . Προσπαθώ τα πουλιά μου να κοιτούν την ανατολή , σε μέρος που δεν υπάρχουν αέρηδες και αναστάτωση και σε σημείο κοντά σε άνοιγμα για να υπάρχει εξαερισμός . Πολλές φορές το μέρος του κλουβιού που βρίσκεται η κανάρα με την φωλιά την σκεπάζω με πανί , ώστε να μην αναστατώνεται και να μην την τρελαίνει τυχόν αργότερα μεγάλη έκθεση της στον ήλιο. Για ζευγάρωμα πολλών θηλυκών σε ίδιο κλουβί (μεγάλο) θέλει εμπειρία , πολλές ταΐστρες χωρίς απαραίτητα πολύ φαγητό καθώς επίσης μεγάλη παραμονή των πουλιών μαζί για εξοικείωση . Τέλος οι φωλιές δεν θέλουν πολύ ψηλά στο κλουβί ,εξυπακούεται ότι μιλάω πάντα για τις ανοιχτού τύπου επειδή στις κλειστού τύπου δεν μπορείς να κάνεις επιλογή . Το κυριότερο στην θέση του κλουβιού είναι η ακινησία και σε περίπτωση που μετακινήσεις το κλουβί πρέπει να το κάνεις στον κατάλληλο χρόνο και ο νέος χώρος να είναι πολύ ήσυχος . Δεν ξέρω εάν σε ζάλισα αλλά αυτά κάνω εγώ ...

Steliosan
02-11-2013, 01:26
Εγώ θα έγραφα, αλλά είπα να μην κόψω την φόρα σε όσους έχουν καναρίνια και ιθαγενή που σε ενδιέφεραν πιο πολύ Στέλιο...
Ελα ρε Βικυ γραψε ουτως ή αλλως εχω βαλει το θεμα για ολα τα πτηνα αν διαβασες καλα λεω οτι ναι μεν ασχολουμαι με καναρινια και λιγοτερο με τα αλλα θελω και την γνωμη των παπαγαλαδων καλο ειναι να ξερουμε τι παιζει και με τους παπαγαλους και να εισαι σιγουρη οτι αν καποτε κανω κατι παραλληλα με τα καναρια μου αυτα δεν θα ειναι ιθαγενη αλλα παπαγαλοι.;)