PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πρωινό ξύπνημα...

mai_tai
03-07-2013, 05:15
Καλημερα φιλαρακια-εδω και κανα μηνα που ζεστανε για τα καλα ο καιρος εχω τα κοκατιλ εξω (στο μπαλκονι...) και το πρωι..χαλαει τον κοσμο το αρσενικο με τις φωνες του..!μιλαμε για 5-30 νταν...!τις τελευταιες μερες τους βαζω και καλυμα για να μην βλεπουν εξω...-αλλα αυτος...εκει....τ δικα του κανει...!περα απο το ειναι ενοχλητικο για τους γειτονες....ειναι κ για μενα πλεον...οπου καθημερινες κ σκ...αναγκαζομαι να σηκωνομαι αρον αρον....να τους αλλαζω θεση...για να ηρεμισουν λιγο..(μπας κ κοιμηθει η γειτονια...!!μηπως εχεται καμια καλη ιδεα....???

και τον χειμωνα εκραζε ο αρσενικος....αλλα κατα τις 7....!ηταν λιγοτερο το κακο...

vicky_ath
03-07-2013, 09:41
Στέλιο δυστυχώς για εσένα και τη γειτονιά ξημερώνει πολύ νωρίτερα.... να τον κάνεις να σταματήσει από δύσκολο εώς απίθανο!
Οπότε τα βάζεις να κοιμούνται σε σημείο που θα ελέγχεις εσύ το πρωινό φως... είναι η μόνη λύση!

lagreco69
03-07-2013, 11:58
Θα πρεπει να τα επιστρεψεις μεσα και να ελεγχεις το πρωινο φως εσυ Στελιο οπως σου ειπε η Βικυ παραπανω.

Που να ακουσεις τι γινεται στο δικο μου μπαλκονι καθε πρωι.. Lovebirds, Cockatiels, Parrotlets και καναρινια δινουν ρεσιταλ! μονο το Gouldian δεν ακουγεται.

olga
03-07-2013, 12:01
Στέλιο έχω και εγώ ενα κοκατιλ που φωνάζει απο τα χαράματα και το απογευμα, το λένε και Στέλιο! χαχα

Το είχα σε σκοτεινό δωμάτιο πέρσι το χειμώνα αλλά όταν πήγαινε η ώρα 7:30 και χωρίς καθόλου φως ξεκινουσε να φωνάζει! Μετά το βγάλαμε έξω απο το σπίτι γιατί έτσι κι αλλιώς δεν σταμάταγε...σαν τον κόκορα, πως καταλάβαινε πως ξημέρωνε δεν ξέρω!

Efthimis98
03-07-2013, 12:06
Το δικο μου Μπατζυ βρε παιδια κιχ δεν βγαζει.... ειναι πολυ ηρεμο.
Σπανια αν θα ακουστει το πρωι. ;)

stephan
03-07-2013, 12:50
Απο οτι ξερω και εγω άλλη λύση απο το να ελέγχεις το φως δεν υπάρχει.

*τα δικα μου μπατζι πάντως περιμένουν να σηκωθώ, πιο πριν δεν βγάζουν άχνα :-P

makel23
03-07-2013, 13:16
εγω τα εχω μεσα στο σπιτι..οταν εχουν μικρά κανουν πολυ φασαρια μεχρι να τα βγαλω εξω και να αλλαξουν αερα..τωρα που ειναι μονα τους καθονται πολυ ησυχα..το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τα παιρνεις μεσα το βραδυ και να τα βγαζεις το πρωι μηπως και με την αλλαγη ηρεμησουν!!

mai_tai
03-07-2013, 18:32
Η Αφανου...ειναι μουγκα στην στρουγγα..-ο τυπος κανει ολη την βαβουρα..!οπως καταλαβα...δεν γλιτωνω απο τις πρωινες τσιριδες..!

Chopper
04-07-2013, 18:33
Και μένα το lovebird άν το χω μέσα στο δωμάτιο με κάλλυμα δέν βγάζει κίχ.Εκτός άν αργήσω να σηκωθώ και πάει 8και - 9.

saxo_29
04-07-2013, 19:43
Στελιο που να ακουσεις τον Σιμπα (ριγκνεκ) καθε πρωι στις 6...
Εκει ειναι που θα εκτιμησεις το "χαμιλοφωνο" ξυπνημα που σου κανει ενα κοκατιλ"fullyhappy&qu:

mai_tai
04-07-2013, 21:16
Mε αυτα π ακουω....μαλλον για φυσιολογικος μου φαινετε ο Billys..! το ασχημο ειναι πως αν κανω το λαθος κ γυρισω καμια φορα στις 3-4 το πρωι...εχω εγερτηριο σε κανα 2 ωρο...(αλλαγη θεσης κλουβας-αλλαγη νερο- σπορια...)-απλα τωρα θα πινω κανα ποτακι παραπανω...να γυριζω σπιτι χαραματα....:jumping0044:χαχαχαχα αχαχα

Zorba_The_Freak
05-07-2013, 10:34
Εγω δεν εχω προβλημα το πρωι γιατι κοιμουνται παντα σκεπασμενα.

Η Ευτυχω μου 9 η ωρα το βραδυ ΑΚΡΙΒΩΣ, φωναζει μεχρι να σκεπασω το κλουβι.

Εννοειται οτι το χειμωνα εφαρμοζει την χειμερινη ωρα και φωναζει στις 8 :)

Ρία
05-07-2013, 14:06
κ εγώ τα σκεπάζω αλλά το λοφ ειδικά ΤΟ ΠΟΛΥ μεχρι τις 9 να περιμένει. μετά, ξεκιναει. δίνει πόνοοο