PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ο Λάζαρος της καρδιάς μας.

Σελίδες : [1] 2

ΑΒΑΤΟΝ
19-05-2013, 22:04
Ξελάσκαρα λίγο απ τη δουλειά.....πφπφπφ

Πάμε απ την αρχή.

Πηρα 5 αυγά που τα τέσσερα είναι ένσπορα.

Βγήκαν 2 πουλάκια το Σάββατο (13η μέρα) και 2 πουλάκια την Κυριακή (14η μέρα)

Μετα απο 2 μέρες χάνω ένα μικρό ατάιστο και την 4η μέρα χάνω άλλο ένα ατάιστο.

Την 5η μέρα παω να τα δω και τα βλέπω και τα δύο ξανα ατάιστα αλλά ζούσαν κανονικά.

(Πέντε μέρες αφού ζούσαν τα πουλιά σημαίνει ότι κάτι τάιζε)

Πιάνω λοιπόν και τα ταίζω και όταν πήγα μετά απο 3 ώρες να δω τι γίνεται .....τα είχε πετάξει και τα δύο κάτω απο τη φωλιά.

ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ο Βασίλης.

Μισοπεθαμένα και τα δύο.

Τα παίρνω γρήγορα και τα πάω στο μαγαζί που έχω μία κανάρα που περιμένω να μου κάνει το πρώτο της αυγό την επόμενη μέρα (φτιαγμένη η φωλιά)

Η κανάρα είναι με καρδερίνα.

Μέχρι να πάω στο μαγαζι και τα δύο ήταν σχεδόν πεθαμένα και όταν προσπάθησα να τα ταίσω εγώ ...δεν σηκωναν ουτε κεφαλι.

Τέλος.

Μου έρχεται μια ιδέα.

Δεν βάζω τους νεοσσούς στη φωλιά της κανάρας να δω τι θα γίνει ?

Και τα βάζω.

Η κανάρα όπως θα δείτε στο σχετικό video που ακολουθει ..ξαφνιάζεται και αρχιζει και τσιρίζει μόλις βλέπει τους 2 νεοσσούς μέσα στη φωλιά.Βέβαια ο ένας είναι σχεδον πεθαμένος όταν τα έβαλα και ο άλλος ..απλά ανέπνεε.

Ακολουθει video.

http://www.youtube.com/watch?v=1d1kaZO4NGE
H καναρα όχι μονο επαναφέρει στη ζωή το ένα καρδερινάκι αλλά το τουμπανιάζει στο φαί .

ΑΛΛΑ

Μετα απο 15 λεπτά το καρδερινάκι τρώει την δεύτερη πτώση απο την φωλιά την ίδια μέρα....αφού το πεταξε η καναρα.

Την τύχη μου μεσα.

Το ξαναπαίρνω και το βάζω στη φωλιά που είχα πάρει απο τις καρδερίνες....και αποφασίζω να το ταίσω μόνος μου.

Και αυτο κάνω όπως βλέπετε στο επόμενο video.

http://www.youtube.com/watch?v=3zeRcN0vvF8&feature=player_detailpage

Μετα απο 2 μέρες βλέπω ψείρα στη φωλιά και τα ξαναπαίρνω στο κρανίο.Τα πετάω όλα και της φτιάχνω νέα φωλιά.

Το καρδερινάκι σήμερα είναι 9 ημερών και τα πάει περιφημα (για την ωρα)

http://img585.imageshack.us/img585/316/lgt2259y.png

xarhs
19-05-2013, 22:08
βασιλη μια χαρα................... ειδα και μουσικη επιμελεια το βιντεακι .

να σου ζησει...!!!!!

serafeim
19-05-2013, 22:11
Βασιλη.... δακρυσα απο την χαρα μου... φτου μην το ματυασω...
δεν μου βγαινουν λογια πραγματικα.. πολυ χαρα.... πωπω

ΑΒΑΤΟΝ
19-05-2013, 22:11
Μόλις προσθεσα ακομα ένα video με την κανάρα

Το ξεχασα

serafeim
19-05-2013, 22:13
οταν κουτσουλαει παρε μια οδοντογλυφιδα ακουμπα την κουτσουλια και βγαλτην... ετσι ακριβως κανει και η μανα τους.. μην τις αφηνεις μεσα... δεν εχει τωρα κατι η φωλια αλλα σου λεω να μην γεμησει..

xarhs
19-05-2013, 22:18
βασιλη η καναρα τι ειχε πριν βαλεις τα δυο καρδερινακια??????

ninos
19-05-2013, 22:24
μπραβο ρε Βασιλη. !!!!!
Προσεχε τις ψειρες στην κλουβα με το ζευγαρι.. Σκεψου κ την πιθανοτητα, οτι μπορει να ηταν ηδη εκει οι ψειρες κ για τον λογο αυτο να μην πηγαινε στην φωλια.

ΑΒΑΤΟΝ
19-05-2013, 22:27
βασιλη η καναρα τι ειχε πριν βαλεις τα δυο καρδερινακια??????

Αδεια φωλιά Χάρη.

ΑΒΑΤΟΝ
19-05-2013, 22:32
Καταρχήν...

Δεν ξέρω αν θα ζήσει ή όχι το καρδερινάκι....αλλά

Θέλω να ευχαριστήσω δημόσια καποιους πραγματικα φίλους που με βοηθησαν και με βοηθάνε με τις γνώσεις τους....για να κρατήσουμε στη ζωή το καρδερινάκι.

Δεν θέλω να αναφερθώ σε ονόματα (δεν έχει καμια σημασία)

xarhs
19-05-2013, 22:32
αυγα ασπορα εννοεις;

Νίκος.Λ
19-05-2013, 22:37
Οχι Χαρη, ηταν στρωμενη η φωλια χωρις αυγα!
Βασιλη, ελπιζω να πανε ολα καλα.. ;)

Καλυτερα να ταιζεις το μικρο με συριγγα του 1ml διοτι βλεπω οτι το ταιζεις καπως αργα για να περιμενεις να καταπιει τη κρεμα το μικρο και η κρεμα πιθανων να κρυωνει αρκετα γρηγορα..

xarhs
19-05-2013, 22:42
η καναρα δηλαδη δεν γεννησε αυγα , και ταισε καρδερινακια?

mitsman
19-05-2013, 22:45
Ακριβως Χαρη!!!!!
Εγω πραγματικα πιστευω και ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι το μικρο εχει ταιστει 5 μερες απο την μανα του.... με οτι αυτο σημαινει!
Συνεχισε Βασιλη!!!!

xarhs
19-05-2013, 22:46
μπραβο και σε σενα αλλα και στην καναρα βασιλη.....................

jk21
19-05-2013, 22:57
Εκει ειναι το μεγαλειο της καναρας ... δεν μιλαμε για παραμανα που απλα νομιζε τα ξενα αυγα δικα της ,και ειδε πουλια να βγαινουν απο αυτα και ταισε .Μιλαμε για ενα πουλι με βαθια χαραγμενο το ενστικτο της μανας ,που βλεπει ,σκεπτεται (οσο μπορει να σκεπτεται ενα πουλι ) ,τα ζεσταινει πρωτα (κρισιμο ισως για να τα κανει να δυναμωσουν και να μπορουν να ζητησουν τροφη ... το ενα δυστυχως δεν ... ) και μετα ταιζει !!!

Βασιλη ευχομαι ο Θεος να σε ανταμειψει για την προσπαθεια σου !!!

προσπαθησε να βρεις τροπο μεχρι την αλλη γεννα ,να μπει το αυγο στην διατροφη των γονιων .Ενα που δεν σε εχω ρωτησει ... raggio di sole αφρατεμενη στο multi με σφιχτο βρασμενο αυγο εχεις δοκιμασει;

ΑΒΑΤΟΝ
19-05-2013, 23:01
προσπαθησε να βρεις τροπο μεχρι την αλλη γεννα ,να μπει το αυγο στην διατροφη των γονιων .Ενα που δεν σε εχω ρωτησει ... raggio di sole αφρατεμενη στο multi με σφιχτο βρασμενο αυγο εχεις δοκιμασει;

Οχι δεν το έχω δοκιμάσει Δημήτρη.

Θα δείξει η επ'ομενη γεννα

mitsman
19-05-2013, 23:09
Βασιλη δεν ξερω αν εχεις δει ενα θεμα με την αυγοτροφη που φτιαχνω εγω..... οι δικες μου τρωνε μια ολοκληρη αυγοθηκη....

Η ragio για εμενα ειναι ισως απο τις χειροτερες αυγοτροφες εμπορειου.... την εχω και εγω..... αλλα με τοσα σπορια μεσα μονο αυγοτροφη δεν την ονομαζω!

οδυσσέας
19-05-2013, 23:39
Ξελάσκαρα λίγο απ τη δουλειά.....πφπφπφ

Πάμε απ την αρχή.

Πηρα 5 αυγά που τα τέσσερα είναι ένσπορα.

Βγήκαν 2 πουλάκια το Σάββατο (13η μέρα) και 2 πουλάκια την Κυριακή (14η μέρα)

Μετα απο 2 μέρες χάνω ένα μικρό ατάιστο και την 4η μέρα χάνω άλλο ένα ατάιστο.

Την 5η μέρα παω να τα δω και τα βλέπω και τα δύο ξανα ατάιστα αλλά ζούσαν κανονικά.

(Πέντε μέρες αφού ζούσαν τα πουλιά σημαίνει ότι κάτι τάιζε)

Πιάνω λοιπόν και τα ταίζω και όταν πήγα μετά απο 3 ώρες να δω τι γίνεται .....τα είχε πετάξει και τα δύο κάτω απο τη φωλιά.

ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ο Βασίλης.

Μισοπεθαμένα και τα δύο.

Τα παίρνω γρήγορα και τα πάω στο μαγαζί που έχω μία κανάρα που περιμένω να μου κάνει το πρώτο της αυγό την επόμενη μέρα (φτιαγμένη η φωλιά)

Η κανάρα είναι με καρδερίνα.

Μέχρι να πάω στο μαγαζι και τα δύο ήταν σχεδόν πεθαμένα και όταν προσπάθησα να τα ταίσω εγώ ...δεν σηκωναν ουτε κεφαλι.

Τέλος.

Μου έρχεται μια ιδέα.

Δεν βάζω τους νεοσσούς στη φωλιά της κανάρας να δω τι θα γίνει ?

Και τα βάζω.

Η κανάρα όπως θα δείτε στο σχετικό video που ακολουθει ..ξαφνιάζεται και αρχιζει και τσιρίζει μόλις βλέπει τους 2 νεοσσούς μέσα στη φωλιά.Βέβαια ο ένας είναι σχεδον πεθαμένος όταν τα έβαλα και ο άλλος ..απλά ανέπνεε.

Ακολουθει video.

H καναρα όχι μονο επαναφέρει στη ζωή το ένα καρδερινάκι αλλά το τουμπανιάζει στο φαί .

ΑΛΛΑ

Μετα απο 15 λεπτά το καρδερινάκι τρώει την δεύτερη πτώση απο την φωλιά την ίδια μέρα....αφού το πεταξε η καναρα.

Την τύχη μου μεσα.

Το ξαναπαίρνω και το βάζω στη φωλιά που είχα πάρει απο τις καρδερίνες....και αποφασίζω να το ταίσω μόνος μου.

Και αυτο κάνω όπως βλέπετε στο επόμενο video.

Μετα απο 2 μέρες βλέπω ψείρα στη φωλιά και τα ξαναπαίρνω στο κρανίο.Τα πετάω όλα και της φτιάχνω νέα φωλιά.

Το καρδερινάκι σήμερα είναι 9 ημερών και τα πάει περιφημα (για την ωρα)

με λιγα λογια, οπως ειπα, τα πουλακια δεν ταιστηκαν σωστα.
αν εχεις καναρα με πουλακια η κλωσσαει αυγα (ακομα και εκεινη που εχεις στο μαγαζι) βαλε το γαρδελακι να το μεγαλωσει αυτη. η αλλαγη πρεπει να γινει το βραδυ για να το δεχτει.

jk21
19-05-2013, 23:51
Βασιλη οτι θα δοκιμασεις για αποδοχη (αυγοτροφη ) πρεπει να γινει αμεσα ,να την εχουν συνηθισει πριν εκολλαφθουν τα οποια αυγα βγουν στην πορεια .Απο τωρα να κανεις τις δοκιμες .Την ragio δεν την εχω και γω σε μεγαλη υποληψη ... καταρχην αυγοτροφη δεν την ονομαζω .. δεν εχει αυγο .σογια και εντομα εχει σαν πρωτεινη

απο κει και περα η αυγοτροφη που σου λεει ο Μητσος ειναι αυτη

Η δική μου αυγοτροφή!!! (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?37714-%CE%97-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%C E%AE!!!)
δοκιμασε την !

θα ηθελα να διευκρινισω ,γιατι αρχικα ειχα πει τον ΒΑΣΙΛΗ να εδινε baycox πριν την επομενη αναπαραγωγη ,οτι δεν ισχυει πια προς το παρον αυτη η θεση μου .Στην ουσια ο Βασιλης μονο ενα ειχε με μαυρη τελεια ,και για μενα αν το προβλημα της μαυρης τελειας δεν ειναι γενικευμενο σε μεγαλυτερα ποσοστα ,μπορει να ειναι και τυχαιο και να εχει προκληθει για αλλο λογο και οχι καποια μεταδοτικη ασθενεια .Αναλογα βεβαια με την αλλη γεννα (πρωτα ο Θεος ) θα δουμε

το μονο που με προβληματιζει ειναι ,γιατι η καναρα που δεχθηκε και ταισε το μικρο ,το πεταξε μετα εξω απο τη φωλια μαζι με το νεκρο ... εκτος αν δεν ηταν εκεινη ο θυτης (ο καρδερινος Βασιλη ηταν ακομα μεσα με την καναρα οταν το πεταξε; )

ΑΒΑΤΟΝ
19-05-2013, 23:58
με λιγα λογια, οπως ειπα, τα πουλακια δεν ταιστηκαν σωστα.
αν εχεις καναρα με πουλακια η κλωσσαει αυγα (ακομα και εκεινη που εχεις στο μαγαζι) βαλε το γαρδελακι να το μεγαλωσει αυτη. η αλλαγη πρεπει να γινει το βραδυ για να το δεχτει.

Κώστα αυτη που έχω στο μαγαζι έχει 4 αυγά και αυριο που θα κάνει το πέμπτο θα της επιστρέψω τα κανονικά αυγά πισω.

Που να το βάλω ?

Θα το πετάξει έξω....σίγουρα

ΑΒΑΤΟΝ
20-05-2013, 00:00
Βασιλη οτι θα δοκιμασεις για αποδοχη (αυγοτροφη ) πρεπει να γινει αμεσα ,να την εχουν συνηθισει πριν εκολλαφθουν τα οποια αυγα βγουν στην πορεια .Απο τωρα να κανεις τις δοκιμες .Την ragio δεν την εχω και γω σε μεγαλη υποληψη ... καταρχην αυγοτροφη δεν την ονομαζω .. δεν εχει αυγο .σογια και εντομα εχει σαν πρωτεινη

απο κει και περα η αυγοτροφη που σου λεει ο Μητσος ειναι αυτη

Η δική μου αυγοτροφή!!! (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?37714-%CE%97-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%C E%AE!!!)

δοκιμασε την !

θα ηθελα να διευκρινισω ,γιατι αρχικα ειχα πει τον ΒΑΣΙΛΗ να εδινε baycox πριν την επομενη αναπαραγωγη ,οτι δεν ισχυει πια προς το παρον αυτη η θεση μου .Στην ουσια ο Βασιλης μονο ενα ειχε με μαυρη τελεια ,και για μενα αν το προβλημα της μαυρης τελειας δεν ειναι γενικευμενο σε μεγαλυτερα ποσοστα ,μπορει να ειναι και τυχαιο και να εχει προκληθει για αλλο λογο και οχι καποια μεταδοτικη ασθενεια .Αναλογα βεβαια με την αλλη γεννα (πρωτα ο Θεος ) θα δουμε

το μονο που με προβληματιζει ειναι ,γιατι η καναρα που δεχθηκε και ταισε το μικρο ,το πεταξε μετα εξω απο τη φωλια μαζι με το νεκρο ... εκτος αν δεν ηταν εκεινη ο θυτης (ο καρδερινος Βασιλη ηταν ακομα μεσα με την καναρα οταν το πεταξε; )

Εβαλα χώρισμα Δημητρη.

οδυσσέας
20-05-2013, 00:02
Κώστα αυτη που έχω στο μαγαζι έχει 4 αυγά και αυριο που θα κάνει το πέμπτο θα της επιστρέψω τα κανονικά αυγά πισω.

Που να το βάλω ?

βαζουμε στοιχημα 100ευρω οτι αν κανεις την αλλαγη βραδυ θα το δεχτει?

jk21
20-05-2013, 00:03
αρα η καναρα ....

:???:

ΑΒΑΤΟΝ
20-05-2013, 00:07
βαζουμε στοιχημα 100ευρω οτι αν κανεις την αλλαγη βραδυ θα το δεχτει?

Κώστα δεν θέλω να το διακινδυνέυσω σε καμία περίπτωση.

Το ταίζω εδώ και 5 μέρες ανα 1 ώρα περίπου.

Απίστευτη ταλαιπωρία

ΑΛΛΑ

Απίστευτη ικανοποίηση.

Δεν υπάρχει αυτό που ζω αυτές τις μέρες με το πουλάκι.

οδυσσέας
20-05-2013, 00:14
εχεις τοσα ζευγαρια καναρινια δεν εχει καποια καναρα με πουλια αυτη την στιγμη να το βαλεις?

και ετσι θα μεγαλωσει το γαρδελακι συνεχεισε οπως θες δεν επειμενω.

ΑΒΑΤΟΝ
20-05-2013, 00:17
εχεις τοσα ζευγαρια καναρινια δεν εχει καποια καναρα με πουλια αυτη την στιγμη να το βαλεις?

και ετσι θα μεγαλωσει το γαρδελακι συνεχεισε οπως θες δεν επειμενω.

Τα έχω φρενάρει τα ζευγάρια μου Κώστα.Πολλά πουλιά.

Λες να μην το είχα κάνει ?

xarhs
20-05-2013, 00:19
και δεν ελεγες σε καποιον να σου δωσει μια ρε βασιλη?

οδυσσέας
20-05-2013, 00:25
με δυο ζευγαρια καρδερινες και φρεναρισες τα καναρινια?
βρες οποσδηποτε δυο ζευγαρια καναρινια (που αργησαν να ξεκινησουν) γιατι θα τρεχεις και δεν θα φτανεις.

serafeim
20-05-2013, 00:39
αν ημουν αθηνα θα σου ελεγα εγω που εχει μικρο επτα ημερων.. ιδια ηλικια.. πολυ κριμα.. θα σου τα εδινα και ολα ρολοι... σκεψου αυτο που σου λεει τελευταια ο Κωστας... ειναι σημαντικο να εχεις προληπτικα ενα ζευγαρι... ο φιλος σου ο Βαγγελης; μηως εχει αυτος;

ΑΒΑΤΟΝ
20-05-2013, 00:40
και δεν ελεγες σε καποιον να σου δωσει μια ρε βασιλη?

Αυτό είναι μία άλλη ιστορία.

Δεν μ αρέσει να ζητάω.

Να δίνω μου είναι πιο εύκολο.

Αλλά μη νομίζεις....και γω που κάνω την κανάρα και ταίζω μια χαρά τα πάω για την ώρα βέβαια.

ΑΒΑΤΟΝ
20-05-2013, 00:42
ο φιλος σου ο Βαγγελης; μηως εχει αυτος;

Αυτός θα έχει του χρόνου.....;)

Θα τον κανονίσω καλά.

Ολοι καρδερίνες του χρόνου μάγκες...

Τι έχει να τραβήξει εκείνος ο jk21:icon_rolleyes:

xarhs
20-05-2013, 00:44
εμενα μια καναρα τωρα κανει γεννα..... αυριο περιμενω τα μικρα. αν χρειαστεις το οτιδηποτε βασιλη μπορεις να μου πεις

serafeim
20-05-2013, 00:49
Στα καλυτερα χερια...

serafeim
20-05-2013, 00:53
Βασιλη καλα τα πας και ευχομαι τα καλυτερα... μπραβο για το κουραγιο σου...
αλλα ενταξει απο καναρα θα επερνε και καποια Α αντισωμματα...

jk21
20-05-2013, 00:59
ταιστηκε απο την πραγματικη του μανα ,σχεδον 5 μερες Σεραφειμ .Κατι ειναι και αυτο .Αν τα καταφερνε να το κρατησει η καναρα ακομα καλυτερα ,αλλα και ετσι απλα πρεπει να προσεχει στο ταισμα την σωστη θερμοκρασια της κρεμας

Γιατι βρε Βασιλη; τι εχω να τραβηξω; εγω τρελενομαι να βλεπω εδω μεσα φωτο και βιντεο απο πραγματικη εκτροφη !!! οχι μονο εγω ,αλλα πιστευω να το εχετε καταλαβει .... ολοι μας αυτη τη στιγμη νοιωθουμε σαν να ειμαστε ενα μαζι σου και περιμενουμε με το καλο να κλαρωσει το πουλακι να το γιορτασουμε !!!

ΑΒΑΤΟΝ
20-05-2013, 01:03
με το καλο να κλαρωσει το πουλακι να το γιορτασουμε !!!

Αυτο δεν το χα σκεφτεί.

Να ....ωραίος λόγος να πάμε για ζυγούρι.

jk21
20-05-2013, 01:15
μη χασεις .....

http://4.bp.blogspot.com/-oZdKHzwwYNw/UKP8puraDjI/AAAAAAAAC1Q/QeJtIEwh8D4/s400/paidakia-pikadika.jpg

serafeim
20-05-2013, 01:19
κι ανυπομονω οταν θα ειμαι Ροδο να με παρει τηλεφωνο καποιο φιλαρακι απο εδω να μου πει...
"ξ καρδερινα του Βασιλη κλαρωσε"... χαμος.. κερναω το ξενοδοχειο ζυγουρι απο τα χερακια μου....

ΑΒΑΤΟΝ
20-05-2013, 13:21
http://www.youtube.com/watch?v=1F9Swoj0qiQ

mitsman
20-05-2013, 13:24
Αρχηγε μου!!!!!!!!

Efthimis98
20-05-2013, 13:32
Α ρε Βασιλάρα!!!
Με το καλό να ανέβει στο κλαρί... ο μπέμπης! :)

Efthimis98
20-05-2013, 13:33
Αλήθεια πώς το κρατάς ζεστό το μικρό;;;

vicky_ath
20-05-2013, 13:40
Μπράβο Βασίλη! Καλό κουράγιο και καλή συνέχεια εύχομαι!!!

jk21
20-05-2013, 13:46
Μπραβο Βασιλη !!! μπραβο και στον μικρουλι και στη δυναμη που βγαζει ,για να τα καταφερει !

ΑΒΑΤΟΝ
20-05-2013, 14:04
Αλήθεια πώς το κρατάς ζεστό το μικρό;;;

Πορτατίφ.

serafeim
20-05-2013, 14:23
α ρε Βασιλαρα μπραβο σου ρε...Χαμογελο τωρα γερο... ;)

Gardelius
20-05-2013, 14:29
Δύναμη - θέληση για Ζωή!!!! Μεγαλείο!!!!!!!

vag21
20-05-2013, 15:17
http://www.youtube.com/watch?v=1F9Swoj0qiQ

ετσι οπως ανοιγει το στομα του για να φαει, λεω ποιον μου θυμιζει ποιον μου θυμιζει.
μετα συνειδητοποιω οτι ειναι πουλι του αβατον,σου εμοιαξε στην ορεξη χαχαχαχαχα.

ΑΒΑΤΟΝ
20-05-2013, 15:38
Το πρωί έβαλα ξανα φωλιά στο ζευγάρι.

Τωρα....είναι έτοιμη.

serafeim
20-05-2013, 16:06
χα.... Βασιλη χθες ευχηθηκα να σου πανε ολα καλα... στο ευχομαι κι απο δω...

Νίκος.Λ
20-05-2013, 16:24
Βασιλη, ευχομαι ολα να πανε οπως τα θελεις! Ελπιζω να παει καλα το μωρακι οι γονεις να ειναι καλοι την 2η φορα, μην αγχωνεσαι! http://www.birdnest.gr/images/smilies/agreement3.gif

οδυσσέας
20-05-2013, 19:54
Μπιλη όταν έβαλες το μικρό στην καναρα του είχες περάσει το δαχτυλίδι?

όταν το ταΐζεις βαλε το δάχτυλο από το αριστερό χέρι πίσω από το κεφαλάκι του για να στηρίζετε και να είναι ποιο σταθερό.

ΑΒΑΤΟΝ
20-05-2013, 19:56
Μπιλη όταν έβαλες το μικρό στην καναρα του είχες περάσει το δαχτυλίδι?

Οχι Κώστα.

Πολυ μικρό ήταν

teo24
20-05-2013, 22:24
Γεια σου ρε Βασιλαρα με την ομορφια σου.Τα καλυτερα ευχομαι για τον μικρο....

ΑΒΑΤΟΝ
21-05-2013, 22:12
Η φωλιά που έχω στο Λάζαρο είναι απο βαμβάκι και το λαμόγιο γίνεται χαλια μ αυτο.

Αρχιζει βγάζει φτερα και είναι σαν βελόνες ....

Φαίνεται λες και είναι χιονισμένος.

Καμια λύση ?

Ισως να έφτιαχνα μια φωλιά απο νήμα για καναρίνια ? (α ρε Βασιλάκη τι σε βάζουν και κάνεις)

mitsman
21-05-2013, 22:20
Μεχρι και δοντια θα σε βαλει να φυτεψεις!!! χαχαχααχχαχααχα
Βαζε χαρτι κουζινας για να το αλλαζεις συνεχεια απο εδω και περα!

ΑΒΑΤΟΝ
22-05-2013, 00:31
http://img23.imageshack.us/img23/7020/lgta541.png

http://img854.imageshack.us/img854/8522/lgtceee.png

http://img713.imageshack.us/img713/7751/lgt3c21.png

serafeim
22-05-2013, 00:59
Αγγελουδακι μου ομορφο...
Ψυχουλα μου...
Δυναμη εσυ....

Efthimis98
22-05-2013, 01:04
Χαχαχα .... κουκλακι γινεται..!!! ;)

οδυσσέας
22-05-2013, 01:08
Μπιλη δεν μπορεις να φανταστεις ποσο χαιρομαι με την χαρα σου.
το καλυτερο ονομα του εδωσες.:)

ΑΒΑΤΟΝ
22-05-2013, 01:13
Μπιλη δεν μπορεις να φανταστεις ποσο χαιρομαι με την χαρα σου.
το καλυτερο ονομα του εδωσες.:)

Αυτές οι φωτό ειναι απο τα βαφτίσια Κώστα.;)

Σήμερα το βάφτησε ο φίλος μου ο Βαγγελάκης (vag21).:doh:

Το όνομα του το έδωσα εγώ...μετα απο τόσα που πέρασε ο "Λάζαρος"

οδυσσέας
22-05-2013, 01:17
γι'αυτο το ειπα, του ταιριάζει. :)

vag21
22-05-2013, 02:20
αυριο θα ανεβασω και βιντεο απο τα βαφτισια.

ninos
22-05-2013, 07:27
χαχαχα.. ωραιος ο μπομπιρας. Να το παιρνεις μαζι σου κ για καφε :)

teo24
22-05-2013, 07:33
Ετσι οπως το πας με τον μικρουλη σε βλεπω να τον κουβαλας στον ωμο σου στην ζυγουρομαζωξη.Εγω θα τον αφηνα σε τσοχα φωλιας αλλα θα εβαζα κατι αναμεσα της με τον πατο της φωλιας για να μην παει πολυ χαμηλα ο μικρος,πχ το βαμβακι.

karakonstantakis
22-05-2013, 07:33
http://img854.imageshack.us/img854/8522/lgtceee.png

Σιγανός :

Ελααααα να αρχίσουν να κιτρινίζουν τα φτεράαααα, να κοκκινίζουν Μάσκεςςςςςς !!! Έλα Έλα να κοκκινίζουν μάσκες !!!

http://www.agelioforos.gr/files/POLITISMOS/MOUSIKH/%CE%BB%CF%8D%CF%81%CE%B13050.jpg

ΑΒΑΤΟΝ
22-05-2013, 13:23
http://www.youtube.com/watch?v=HhQGniZRlic

orion
22-05-2013, 14:10
ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ φίλε... εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν

vicky_ath
22-05-2013, 14:28
Τρέμουν τα χέρια σου χαζομπαμπά!!!!!!!!!! χαχαχα!!!

Μπράβο μπράβο!!

serafeim
22-05-2013, 15:48
χαλια το εκανες το μικρο!!!
Αντε με το καλο να ο βλεπεις πανω στην φωλια και να το ταιζεις εκει !! :)

Efthimis98
22-05-2013, 16:17
Μπράβο βρε Βασίλη.... μας κάνεις όλους περήφανους που σε έχουμε κοντά μας!
Αλλά και το μικρό θα σε ευγνωμονεί που του έσωσες την ζωή... ;)

Gardelius
22-05-2013, 20:56
Μη τρεεεμειιιςςς!!!!!! ;)

mitsman
22-05-2013, 21:11
Ποιος τρέμει ρε κοπέλια;;;; Μάλλον δεν το έχετε κάνει ποτε για αυτο το λετε!!!! Μπράβο ρε Βασίλη!!! Μπράβο!!!!

ΑΒΑΤΟΝ
22-05-2013, 21:15
Ποιος τρέμει ρε κοπέλια;;;; Μάλλον δεν το έχετε κάνει ποτε για αυτο το λετε!!!! Μπράβο ρε Βασίλη!!! Μπράβο!!!!

Μη δίνεις σημασία ρε Μήτσο.:tongue0020:

Ασχετο.

Ρε τι άκουσα απο τη γυναίκα ...μόλις ήρθε απο τη δουλειά και είδε τα μισά ντουλάπια κατεβασμένα μέχρι να βρω το Multi.

α ρε Μήτσο

ά ρε Μήτσο

teo24
22-05-2013, 21:23
Στα 9 μου απεκτησα το πρωτο καναρινι.Στα 11 μου μου αφησε(λογο αναγκης) ο θειος μου ενα ζευγαρι με αυγα τοτε τα οποια εσκασαν μετα απο 2 μερες.Η μανα δεν ταιζε ουτε για πλακα.Πηρα τηλ.τον θειο μου και μου ειπε να κοψω φαλτσα ενα καλαμακι του καφε και να κανω χυλο ενα κροκο με λιγο σαλιο και να τα ταιζω.Ηταν το κατι αλλο σαν αισθημα.Απ τα 4 μικρα εζησαν τα 3.Μπραβο Βασιλη.

οδυσσέας
22-05-2013, 21:55
βαλε την φωλια με το Λαζαρακο σε μια ζευγαρωστρα με ενα καναρο που ειναι καλος πατερας. συνεχίζεις να τον ταιζεις και την 4 μερα θα τον αναλαβει ο καναρος.

ΑΒΑΤΟΝ
22-05-2013, 22:03
βαλε την φωλια με το Λαζαρακο σε μια ζευγαρωστρα με ενα καναρο που ειναι καλος πατερας. συνεχίζεις να τον ταιζεις και την 4 μερα θα τον αναλαβει ο καναρος.

Για ποιο λόγο Κώστα ?

mitsman
22-05-2013, 22:09
χαχαχαχαχαχαχχαχα ξεχασα να γραψω και το κρανος στην συνταγη για τα τηγανια που μπορει να μας φερει η γυναικα στο κεφαλι.... χαχχαχα

ΑΒΑΤΟΝ
22-05-2013, 22:12
χαχαχαχαχαχαχχαχα ξεχασα να γραψω και το κρανος στην συνταγη για τα τηγανια που μπορει να μας φερει η γυναικα στο κεφαλι.... χαχχαχα

:icon_rolleyes:

http://www.youtube.com/watch?v=OeMBly9vnZI

mitsman
22-05-2013, 22:14
τσιμπησαν ωρε καθολου μεζε???????

ΑΒΑΤΟΝ
22-05-2013, 22:17
τσιμπησαν ωρε καθολου μεζε???????

Αυριο θα σου πω.

Αν δεν πάει καλά θα το βάλω σε ένα κουτακι και θα στο στειλω στην Νάξο.....που με καψονάρεις :tongue0020:

οδυσσέας
22-05-2013, 23:03

Για ποιο λόγο Κώστα ?

για να σταματησεις να το ταιζεις εσυ.

ΑΒΑΤΟΝ
22-05-2013, 23:16
για να σταματησεις να το ταιζεις εσυ.

Αν βάλω το Λάζαρο μαζί με Timbrado ο Βαγγελάκης θα μου κόψει και τις καλημέρες.

Είμαι σίγουρος ότι με πιανς.

Lovecarduelis
22-05-2013, 23:24
Βαγγο παρτο ταισε το εσυ ρε και βαλτο διπλα στα καρδερινοκαναρα σου! χαχαχχα

οδυσσέας
22-05-2013, 23:25
Βασιλη πρωτα εξασφαλιζουμε να ζησει το παιδι και να μεγαλωσει και μετα τι θα το σπουδασουμε.

αμα ο Λαζαρος ειναι Λαζαριτσα? βαλε καναρα αμα δεν θες καναρο το ιδιο πραγμα ειναι.

vag21
22-05-2013, 23:31
Βαγγο παρτο ταισε το εσυ ρε και βαλτο διπλα στα καρδερινοκαναρα σου! χαχαχχα

πρεπει να παρω αδεια κανα μηνα ρε γιωργη.

ασε που ο βασιλης ειναι με το δικανο,για να το δω χθες εκανα αιτηση και μπανιο με dettol χαχαχαχα

ΑΒΑΤΟΝ
22-05-2013, 23:33
Βασιλη πρωτα εξασφαλιζουμε να ζησει το παιδι και να μεγαλωσει και μετα τι θα το σπουδασουμε.

αμα ο Λαζαρος ειναι Λαζαριτσα? βαλε καναρα αμα δεν θες καναρο το ιδιο πραγμα ειναι.

Εννοείται ρε φίλε.

Βέβαια δεν σου κρύβω πως θέλω να το πάω μεχρι τελους και να ανεξαρατητοποιηθεί απο τα χέρια μου .

Δεν ξέρω αν το έχεις κάνει Κωστή αλλά είναι ΤΡΕΛΑ

ΑΒΑΤΟΝ
22-05-2013, 23:38

ασε που ο βασιλης ειναι με το δικανο,για να το δω χθες εκανα αιτηση και μπανιο με dettol χαχαχαχα

Εισαι ο 2ος που το είδε κουμπάρε.....Το κρύβω απο παντού κακό μάτι.

Πρώτος ήρθε ο Νίκος ο Δημητριάδης απο την πρώτη μέρα που το ανέλαβα.Μου έφυγε ένα απιστευτο βάρος όταν το είδε και μου είπε ότι είναι μια χαρα και θα πάει καλά.Τήρησα τις συμβουλές του "μεχρι κεραίας"...και απ ότι φαίνεται πάμε μια χαρά.

Και τον ευχαριστώ που ήρθε....και ενδιαφέρθηκε.

Ασταδιάλα....συγκινήθηκα πάλι.:dontknow:

οδυσσέας
22-05-2013, 23:51
επειδη το εχω κανει (με γαρδελακια και καναρινια γιατι δεν ηξερα αυτα που σου λεω) και εχω χασει καλοκαιρια. σου λεω να το κανεις για να μην τα χασεις και εσυ. εμαθα μεχρι και την γυναικα μου και τον 9χρονο γιο μου να ταιζουν, για να μπορω να παω στην δουλεια η μια βολτα για καφε, γιατι καθε μιση με μια ωρα επρεπε να τα ταιζουμε. μερικες φορες τα καταφερναμε να ανεξαρτητοποιηθουν μερικες φορες τα χαναμε. ηταν λες και ειχαμε κηδεια στο σπιτι.

ΑΒΑΤΟΝ
22-05-2013, 23:55
Εγώ είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα καταφέρω να τον μεγαλώσω με επιτυχία Κώστα.

Είμαι σίγουρος.

Gardelius
23-05-2013, 00:06
Καλη συνεχεια!!!!!!!!!!! :happy0045:

ΑΒΑΤΟΝ
23-05-2013, 00:08
Καλη συνεχεια!!!!!!!!!!! :happy0045:

Είπα και γω....

Εχει μέρες να το γραψει :jumping0011:

jk21
23-05-2013, 00:10
ΒΑΣΙΛΗ αν το μεγαλωσεις εσυ ,που παμε καλα και πιστευω θα γινει ... θα το μεγαλωσεις ... δεν θα ανεξαρτητοποιηθει ,ουτε αυτο ,αλλα κυριως ουτε εσυ ! σας βλεπω κολλητους μετα .Μπαμπας και γιος .Αν εισαι ετοιμος για αυτο ,καλως .Αν οχι τοτε ισως το περασμα σε καναρινομπαμπα να χρειαστει .Η διαδικασια ταισματος στο στομα ,να ξερεις οτι το κανει να μην σε βλεπει σαν ενα περιεργο πολυ μεγαλυτερο του ζωο ,αλλα σαν γονιο

ΑΒΑΤΟΝ
23-05-2013, 00:13
ΒΑΣΙΛΗ αν το μεγαλωσεις εσυ ,που παμε καλα και πιστευω θα γινει ... θα το μεγαλωσεις ... δεν θα ανεξαρτητοποιηθει ,ουτε αυτο ,αλλα κυριως ουτε εσυ ! σας βλεπω κολλητους μετα .Μπαμπας και γιος .Αν εισαι ετοιμος για αυτο ,καλως .Αν οχι τοτε ισως το περασμα σε καναρινομπαμπα να χρειαστει .Η διαδικασια ταισματος στο στομα ,να ξερεις οτι το κανει να μην σε βλεπει σαν ενα περιεργο πολυ μεγαλυτερο του ζωο ,αλλα σαν γονιο

Ωπ.

Για καθήστε ρε παλικάρια.

Καποια στιγμή περιπου στο μήνα δεν θα αρχισει να τρώει μόνο του ?

johnrider
23-05-2013, 00:22
και βάλε..

johnrider
23-05-2013, 00:23
Εννοείται ρε φίλε.

Βέβαια δεν σου κρύβω πως θέλω να το πάω μεχρι τελους και να ανεξαρατητοποιηθεί απο τα χέρια μου .

Δεν ξέρω αν το έχεις κάνει Κωστή αλλά είναι ΤΡΕΛΑ

http://www.youtube.com/watch?v=NlfMm1qDDvc

ΑΒΑΤΟΝ
23-05-2013, 00:23
και βάλε..

Σιγά μη χαλάσεις μελάνι ρε.

Τι μηνυμα ειναι αυτο ?

Δηλ. πόσο ρε Γιάννη ?

vag21
23-05-2013, 00:25
εννοειτε ρε βασιλη θα τρωει μονο του.

σαν γονιο δεν θα τον βλεπει ρε μητσο, ειπαμε.

δεν θα τον φοβαται καθολου,και αν τον πολυπειραζει θα του κανει και κανα ντου.

Gardelius
23-05-2013, 00:31
Ωπ.

Για καθήστε ρε παλικάρια.

Καποια στιγμή περιπου στο μήνα δεν θα αρχισει να τρώει μόνο του ?

εννοειτε ρε βασιλη θα τρωει μονο του.

σαν γονιο δεν θα τον βλεπει ρε μητσο, ειπαμε.

δεν θα τον φοβαται καθολου,και αν τον πολυπειραζει θα του κανει και κανα ντου.

καπου εδώ.....σε βλέπω!!!! ;)

https://www.youtube.com/watch?v=Lh7sEQyrnQQ

ΑΒΑΤΟΝ
23-05-2013, 00:31
http://i.imgur.com/NAXc3QF.png

http://www.youtube.com/watch?v=7GgkDjf96Bw

teo24
23-05-2013, 00:38
Κι κι εγω να βαλω ενα τωρα που αναψαν τα αιματα.

http://youtu.be/9jnGY1YGLQY

johnrider
23-05-2013, 00:40
άκου όταν μεγαλώσει δεν θα ξέρει πως να σπάσει τους σπόρους.θα πρέπει εσύ σαν χαζομπαμπάς να παίρνεις έναν έναν σπόρο και να τον σπας με το στόμα.βλέποντας το πουλί εσένα θα μάθει να τρώει και ζυγούρια.

jk21
23-05-2013, 00:45
δεν σου λεω οτι δεν θα ανεξαρτητοποιηθει στο ταισμα .Αλλα δεν θα παψεις να εισαι ο πατερας του .. ε θα πινετε και κανενα καφεδακι μαζι .θα ερχεται και καμμια βολτα στο κρεββατι ( υπερβαλλω ... )

δεν θα ειναι και παπαγαλος ,αλλα θα ειναι αρκετα οικοσιτοποιημενο ,πανω απο το φυσιολογικο για καρδερινα εστω απλης εκτροφης

κατα μεγαλο ποσοστο βεβαια ... τιποτα δεν ειναι απολυτο !

johnrider
23-05-2013, 01:19
όταν φτάσει κοντά στις 30 μέρες βάλτου και σπασμένους σπόρους και αβγό και κοντά με τα αλλα πουλιά ώστε να βλέπει πως τρώνε. κάπου εκεί το ταΐζεις 4-5 φορες την ημερα.εγώ που το έχω διπλα με ένα άλλο μικρό ταϊσμένο από τους γονείς βλέπει που του δίνω σπόρους με το χέρι και έρχεται και αυτό. κάθε μέρα όταν πλησιάζω με την μπανιέρα καταλαβαίνει ότι είναι ώρα για μπάνιο και κάνει βουτιά πριν καν την ακουμπήσω κάτω.άλλος χαζομπαμπάς..

ΑΒΑΤΟΝ
23-05-2013, 01:33
Ποιες 30 μερες ρε Γιάννη ?

Τωρα ειναι 12 και δεν κρατιέται πλεον στη φωλιά.

Παραλίγο να μου φυγει......την τυχη μου μεσα.

σε λιγο φωτό

ΑΒΑΤΟΝ
23-05-2013, 01:56
Θα με τρελάνει αυτό το πουλί ....ΕΝΤΕΛΩΣ

Με κοιτάει συνεχώς όταν το πλησιάζω

Οπως τώρα.

http://i.imgur.com/fQQ21KI.jpg

Προσπαθεί να σηκωθεί ....

http://img19.imageshack.us/img19/1358/lgt4134.png

Και νάτος ο φιγούρας

http://img23.imageshack.us/img23/4669/lgtc2ef.png

Είναι δυνατόν στην 12η μέρα ?

Μάλλον το κλουβάκι είναι αναγκαίο.

Δεν νομίζετε ?

serafeim
23-05-2013, 01:58
Εγω νομιζω πως βλεπω εναν "Ηρακλη" και εναν τρελοπαππου!! :)

teo24
23-05-2013, 02:05
Σουπερμαντολινη του δινεις?Φτου φτου,δεν τον ξανασχολιαζω.

ΑΒΑΤΟΝ
23-05-2013, 02:06
Σουπερμαντολινη του δινεις?Φτου φτου,δεν τον ξανασχολιαζω.

χαχαχαχαχα

Που το θυμήθηκες αυτό ρε ?

χαχαχαχαχα

Κλαίωωωωωωωωωωωωω

VASSILIOS
23-05-2013, 02:34
Μπραβο Βασιλη, ΑΞΙΟΣ. Χαιρομαι πολυ και για σενα και για τον Λαζαρο.

johnrider
23-05-2013, 02:52
https://www.youtube.com/watch?v=pAzgy_EHRGE

αχαχχαχα

saxo_29
23-05-2013, 02:54
Μπράβο ρε Βασίλη. Να σου ζήσει! Αντε εφόσον έμοιαζε τον μπαμπά του στο φαΐ , στην επόμενη ζυγουρομαζωξη, θα έχω αντίπαλο για το ποιος θα φάει ποιο πολυ.....εγω η ο Λαζαρακος, μου φαίνεται ότι ο μπομπηρας περνάει ΚΤΕΟ απο τώρα!

οδυσσέας
23-05-2013, 05:32
Βασιλη μην σε μπερδευουν τα παιδια. οποσδηποτε σε κλουβι απο σημερα. 13-14 μερα τα καρδερινακια φευγουν απο την φωλια.
γι'αυτο επειμενω να το βαλεις σε καναρα η καναρο. μην βαζεις τον εγωισμο σου μπροστα αλλα πισω. εσυ οτι μπορεις να του προσφερεις θα του το προσφερεις. μην κανεις το λαθος και δεθεις πολυ μαζι του. δεν κανει καλο ουτε για σενα, ουτε για το μικρο.

jk21
23-05-2013, 07:39
αυτο που βλεπουμε ειναι απλα τον Λαζαρο να προσμενει τον μπαμπομαμα του και να προσπαθει να τον προσεγγισει .Ειναι αυτο το δεσιμο που υπαινιχθηκα νωριτερα και λεει και ο Οδυσσεας πιο πανω .Η συνεχεια με ζευγαρι καναρινιων θα το βοηθησει σε μια πιο νορμαλ συμπεριφορα ,λιγοτερο προσκολλημενη σε σενα Βασιλη ,αλλα οχι τοσο ωστε να αγριεψει εντελως το πουλακι και να χασει τα κοινωνικοποιημενα ενστικτα ,που ισως σκεφτεσαι και σε κανει να δισταζεις Βασιλη

Ολοι θα θελαμε να εχουμε μια πολυ στενη σχεση με ενα πουλακι ,αλλα αυτο εχει θετικα και αρνητικα στοιχεια στην πορεια ,που δεν ξερουμε αν μπρορουμε στην πορεια ,να τα υποστηριξουμε .Σκεψου να το εχεις μονιμα μασκωτ στη δουλεια να σου κρατα παρεα και να κρατας ...

ninos
23-05-2013, 11:58
Μπράβο ρε Βασίλη !!!!

Συμφωνώ και εγώ με τον Κώστα. Μόλις το πουλάκι είναι έτοιμο, καλό είναι να ανεξαρτητοποιηθεί..

.....εσυ οτι μπορεις να του προσφερεις θα του το προσφερεις. μην κανεις το λαθος και δεθεις πολυ μαζι του. δεν κανει καλο ουτε για σενα, ουτε για το μικρο.

Νίκος.Λ
23-05-2013, 12:00
μην κανεις το λαθος και δεθεις πολυ μαζι του. δεν κανει καλο ουτε για σενα, ουτε για το μικρο.

Γιατι οχι? Μπορει να μην ειναι σαν τους παπαγαλους αλλα τι κακο εχει να δεθει μαζι του?

orion
23-05-2013, 12:28
φίλε, εκτός του ότι μάλλον θέλει να έχει παρέα νοιώθει μόνος, φόβο κλπ (λόγω ανοιχτού κλουβιού-φωλιάς) και σε ψάχνει, ίσως δε τον βολεύει και πολύ η φωλιά με το χαρτί... δε στρώνεις νήμα καλύτερα να βολευτεί και ν είναι και πιο ζεστός... ;;; :dontknow:

ΑΒΑΤΟΝ
23-05-2013, 12:32
φίλε, εκτός του ότι μάλλον θέλει να έχει παρέα νοιώθει μόνος, φόβο κλπ (λόγω ανοιχτού κλουβιού-φωλιάς) και σε ψάχνει, ίσως δε τον βολεύει και πολύ η φωλιά με το χαρτί... δε στρώνεις νήμα καλύτερα να βολευτεί και ν είναι και πιο ζεστός... ;;; :dontknow:

Χρήστο εκει που το έχω ειναι περιπου στους 35 βαθμους θερμοκρασια.Νομιζω ειναι καλά.

jk21
23-05-2013, 13:08
Γιατι οχι? Μπορει να μην ειναι σαν τους παπαγαλους αλλα τι κακο εχει να δεθει μαζι του?

απο την πλευρα του Βασιλη εκεινος μπορει να το μετρησει ,αν μπορει να υποστηριξει μια τετοια στενη σχεση .Εκει δεν υπαρχει θεμα

απο την πλευρα του πουλιου ,ενα ταισμενο πουλι αρχικα απο γονεις (καλο αυτο ,γιατι αλλιως πιστευω θα του λειπανε καποια ενζυμα και αντισωματα που ισως να παιζουν ρολο στην μελλοντικη υγεια του ) ,μετα απο τον βασιλη ,αν ανεξαρτητοποιηθει ,θα ειναι πιθανοτατα αν ειναι αρσενικο ,ενας υποψηφιος γονιος με οχι επιθετικα ενστικτα .Αν δεν ανεξαρτητοποιηθει ,ισως (και αναλογα του βαθμου δεσιματος ) δυσκολα θα αποδεχθει αλλο ταιρι και θεωρει εκεινον ταιρι του .Στους παπαγαλους που το ταισμα στο χερι ,ειναι συνηθισμενο ,αν γινει απο μικρη ηλικια ,εχουμε συχνα τετοια παρατραγουδα .Σε καρδερινα δεν ειναι δεδομενο ,αλλα δεν αποκλειεται

οδυσσέας
23-05-2013, 14:20
Πρώτος ήρθε ο Νίκος ο Δημητριάδης απο την πρώτη μέρα που το ανέλαβα.Μου έφυγε ένα απιστευτο βάρος όταν το είδε και μου είπε ότι είναι μια χαρα και θα πάει καλά.Τήρησα τις συμβουλές του "μεχρι κεραίας"...και απ ότι φαίνεται πάμε μια χαρά.

Και τον ευχαριστώ που ήρθε....και ενδιαφέρθηκε

ενα μεγαλο ευχαριστω και απο εμενα στον Νικο για το ενδιαφερον και την βοηθεια.
Βασιλη, δεν θα μπορουσες να εχεις καλυτερη βοηθεια.

mitsman
23-05-2013, 19:48
Εγω το μονο που θα σου πω ειναι ακομη και να δεις να το ταιζει καναρος και καναρα μην επαναπαυτεις.... εχω χασει πουλια ετσι!!!!! εγω αυτο μονο σου λεω!!!
ΑΝ το δεχτουν!

jk21
23-05-2013, 20:58
εκτροφη καρδερινας και αναπαυση ειναι ασυμβατα .. το εχει ηδη παρει χαμπαρι !

ΑΒΑΤΟΝ
23-05-2013, 21:05
Εδώ σκέφτομαι....τα νέα αυγά που θα πάρω απ το ζευγαράκι τις καρδερίνες να τα κλωσήσω μόνος μου....στο τάισμα θα κολήσω ?

Και σιγά σιγά θα πρέπει να αρχίσω να μαθαίνω να κελαηδάω :icon_rolleyes:

Δαχτυλίδι φοράω εδώ και 14 χρόνια....

Οπότε μια χαρά είμαι.

teo24
23-05-2013, 21:52
Εδω σ'εχω παλι,ABATON nest και ο νεοσσος του...

http://imageshack.us/a/img849/3219/images8sr.jpghttp://imageshack.us/a/img69/4656/morofolia370x256.jpg

ninos
23-05-2013, 22:00
χαχαχαχαχαχα

ΑΒΑΤΟΝ
24-05-2013, 14:28
http://www.youtube.com/watch?v=i4JHBPIzM7M

ninos
24-05-2013, 14:36
Αχώριστοι έχετε γίνει :) Μπράβο Βασίλη...

VASSILIOS
24-05-2013, 14:42
http://www.youtube.com/watch?v=i4JHBPIzM7M

http://imageshack.us/a/img689/6716/screenshot9uv.jpg

vag21
24-05-2013, 15:05
ρε απο την τελευταία φορα που το ειδα,εχει γινει διπλο.
φτου φτου στο βαφτιστήρι μου.

ΑΒΑΤΟΝ
24-05-2013, 15:17
ρε απο την τελευταία φορα που το ειδα,εχει γινει διπλο.
φτου φτου στο βαφτιστήρι μου.

Σιγά σιγά άρχισα να του δίνω και λίγο ζυγουράκι ρε φίλε ...και πήρε πάνω του.

ninos
24-05-2013, 15:20
να το βάζεις και στο ώμο να ρευτεί ρε συ !!!

jk21
24-05-2013, 17:43
να το βάζεις και στο ώμο να ρευτεί ρε συ !!!

αυτο ειναι να εχεις την εμπειρια .... και επικαιρη ! α ρε τι σου κανει η κορακλα !

ΑΒΑΤΟΝ
24-05-2013, 21:44
14 ημερών

http://img196.imageshack.us/img196/5042/lgtc8da.png

http://img267.imageshack.us/img267/8096/lgt8e9a.png

jk21
24-05-2013, 23:33
γιατι μου αρεσουν τα γαρδελια οταν ειναι γιαβρακια;

γιατι εχουν κιτρινομαυρα φτερα ... μετα μπαινουν στο << συστημα >> και βγαζουν κοκκινη μασκα :aaaah:

οδυσσέας
25-05-2013, 09:11

Βαγγελη μιας και εισαι νονος του λαζαρου, γιατι δεν πας το ενα γαρδελοκαναρο στον Βασιλη να μεγαλωσει τον λαζαρο και ταυτοχρονα να το κανει καζαντζιδη?

vag21
25-05-2013, 11:26
Βαγγελη μιας και εισαι νονος του λαζαρου, γιατι δεν πας το ενα γαρδελοκαναρο στον Βασιλη να μεγαλωσει τον λαζαρο και ταυτοχρονα να το κανει καζαντζιδη?

γιατι ο βασιλης δεν αποχωριζεται τα καναρινακια του,μεχρι και η καρδερινα που εχει τα πιου του καναρινιου κανει :tongue0020:.

κωστα αληθεια το καρδερινοκαναρο το αρσενικο θα ταιζε το μικρο καρδερινακι?

ΑΒΑΤΟΝ
25-05-2013, 13:35
γιατι ο βασιλης δεν αποχωριζεται τα καναρινακια του,μεχρι και η καρδερινα που εχει τα πιου του καναρινιου κανει :tongue0020:.

Αφού ξέρεις ορέ ότι έκει που γενήθηκε το συγκεκριμένο πουλί το είχε με Tιμπραντάκια ο προηγούμενος κάτοχος

ΑΒΑΤΟΝ
25-05-2013, 13:36

Εδώ και αρκετές μέρες έχει αρχίσει η εκπέδευση του Κώστα.

Σιγά μην το άφηνε έτσι ο κουμπάρος μου

vag21
25-05-2013, 14:11
Αφού ξέρεις ορέ ότι έκει που γενήθηκε το συγκεκριμένο πουλί το είχε με Tιμπραντάκια ο προηγούμενος κάτοχος

σε αυτο δεν φταις το παραδεχομαι :hi:.

serafeim
25-05-2013, 14:23
Εγω μονο που το βλεπω σε αυτην την θεση ειμαι χαορυμενος!! Καλη συνεχεια!!

οδυσσέας
25-05-2013, 23:42

γιατι δεν το δοκιμαζεται να δειτε?;)

manos74
26-05-2013, 17:40

Που να το βάλω ?

το οτι το πεταει φταιει το δαχτυλιδι φιλε μου και τιποτα αλλο (τωρα βλεπω το θεμα σου)

ΑΒΑΤΟΝ
26-05-2013, 17:43
το οτι το πεταει φταιει το δαχτυλιδι φιλε μου και τιποτα αλλο (τωρα βλεπω το θεμα σου)

Το πέταξε όταν της το έβαλα για πρωτη φορα ....χωρίς δαχτυλίδι

οδυσσέας
26-05-2013, 18:05
Μανο η καναρα ηταν ετοιμη να κανει το πρωτο αυγο της γεννας και η αλαγη εγινε μερα.

ΑΒΑΤΟΝ
27-05-2013, 10:18
Αφιερωμένο στον Βαγγελάκη

http://www.youtube.com/watch?v=QmJxLWiBqkY

ninos
27-05-2013, 10:27
ρε αυτός θα μας φάει όλους !!!! Κούκλος είναι :)

geog87
27-05-2013, 10:30
Ωραιος ΑΒΑΤΟΝ!!!!!

vicky_ath
27-05-2013, 10:37
Κουκλί ο Λάζαρος!!!!!!!!

moutro
27-05-2013, 10:46
Τι ωραίο!!!!! Συγχαρητηρια για την προσπαθεια κ το κουραγιο σου!!!

Efthimis98
27-05-2013, 10:48
Σκέτη φατσούλα!!!!!
Γλύκας .. με το καλό να μάθει να σου κελαηδάει ωραία τραγουδάκια!!! :P

teo24
27-05-2013, 13:41
Μπραβο ρε φιλε,ζωηρος και πειναλεων.Ετσι κανανε κι εμενα για να φανε.

orion
27-05-2013, 14:13
τρελός αλήτης έχει γίνει ;)

lagreco69
27-05-2013, 14:39
Με τετοιον ζυγουρομπαμπα! γινεται βρε παιδια να μην βγει φαγανο το παιδι.

Να τον χαιρεσαι!!!!!! Βασιλη. :)

vag21
27-05-2013, 15:45
Αφιερωμένο στον Βαγγελάκη

http://www.youtube.com/watch?v=QmJxLWiBqkY

Το ωραιοτερο κελαιδημα που εχω ακουσει.

ΑΒΑΤΟΝ
27-05-2013, 15:46
Μιλάμε για μεγάλη φάση ο "φιγούρας"

http://www.youtube.com/watch?v=dxtK1w3OtAg

NIKOSP
27-05-2013, 15:49
φτου φτου σκορδα!!!!!

ninos
27-05-2013, 15:50
Μπράβο Βασίλη... Όσα πουλάκια και να βγάλεις, αυτός θα είναι ο "ξεχωριστός" για εσένα :)

Efthimis98
27-05-2013, 15:58
Πωπωπω.... τα βίντεο έρχονται στην σειρά...!!!! χεχεχεχ!!!! :)

Gardelius
27-05-2013, 19:36
Το "λέει" ...από τώρα!!!! ειναι αλλη φάση αυτα τα πουλάκια!!

ΑΒΑΤΟΝ
28-05-2013, 01:45
http://www.youtube.com/watch?v=Y9hU2Z1eDkI

οδυσσέας
28-05-2013, 09:05
φαντασου να ερθει αργοτερα κανενας πουλολογος και να σου πει, αυτο το πουλι δεν ειναι καλο γιατι λεει ''σκαρτα''.

ninos
28-05-2013, 10:09
Κρύψε τον Λάζαρο ρε συ γιατί βλέπω να τον αρπάζει κάποιος απο αυτούς που έρχονται εκεί για καφέ :) Πρόσεχε και τον κουμπάρο.. χαχαχα

jk21
28-05-2013, 10:14
ο Λαζαρος πια θελει μονο ξεδοντιαρη ! του χει υποσχεθει να το << καψουνε >> μια μερα μαζι με ζυγουρι και ταραξακο στην κατσαρολα .Δεν το κουναει ρουπι απο το αφεντικο

ΑΒΑΤΟΝ
28-05-2013, 12:16
Για να σας φύγει η απορία ....ρωτήστε τον Νικόλα (NIKOS5346 (http://www.greekbirdclub.com/member.php?5698-NIKOS5346)) τι ασφάλεια έχει ο Λάζαρος.

Φυλάσεται απο ισχυρή αστυνομική δύναμη.

Νικόλα όταν ήρθες για καφέ....τι είδες ?

;)

xarhs
28-05-2013, 12:37
ενα ασχετο. οποιος ερχεται για καφε ρε βασιλη δεν φευγει ποτε με αδεια χερια?????

γιατι ο νικος προεκυψε με 5 τιμπραντο για ξεκινημα χαχαχαχαχαχαχ

ΑΒΑΤΟΝ
28-05-2013, 12:51
ενα ασχετο. οποιος ερχεται για καφε ρε βασιλη δεν φευγει ποτε με αδεια χερια?????

γιατι ο νικος προεκυψε με 5 τιμπραντο για ξεκινημα χαχαχαχαχαχαχ

Και που να δεις τι έχει να γίνει με τις καρδερίνες

NIKOSP
28-05-2013, 16:15
Για να σας φύγει η απορία ....ρωτήστε τον Νικόλα (NIKOS5346 (http://www.greekbirdclub.com/member.php?5698-NIKOS5346)) τι ασφάλεια έχει ο Λάζαρος.

Φυλάσεται απο ισχυρή αστυνομική δύναμη.

Νικόλα όταν ήρθες για καφέ....τι είδες ?

;)

Ο Λαζαρος τελικα ειναι μεγαλη φιρμα....οσο για την ασφαλεια του δεν υπαρχει περιπτωση να τον πλησιασει κανεις φυλασεται απο δυο αστυνομικους
και απο τους υπαλληλους!!! Το ειδα με τα ματια μου οποτε.........

serafeim
28-05-2013, 16:25
Βασιλη θα σου ελεγα τωρα που θα ερθω Αθηνα να τον δω... αλλα εχω ενα προβλημα με τις καρδερινες... μπαιουν στην τσεπη μου μονες τους, ενα πραγμα βρε παιδι μου παραξενο!!!!

xarhs
28-05-2013, 16:26
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ αχαχαχ.........

ΑΒΑΤΟΝ
28-05-2013, 16:27
Βασιλη θα σου ελεγα τωρα που θα ερθω Αθηνα να τον δω... αλλα εχω ενα προβλημα με τις καρδερινες... μπαιουν στην τσεπη μου μονες τους, ενα πραγμα βρε παιδι μου παραξενο!!!!

Μην ανησυχεις φίλε.

Οπως μπαίνουν εύκολα....Οταν θα πας στο αστυνομικό τμήμα να δεις πόσο εύκολα βγαίνουν.:tongue0020:

serafeim
28-05-2013, 16:34
χαχαχαχαχαχαχα
αν εχω καποια λιχουδια πανω μου για τους αστυνομικους και τον Λαζαρακο ομως? :tongue0020:

http://i1230.photobucket.com/albums/ee500/hobit4/2012-08-07231300.jpg

http://2.bp.blogspot.com/-IMdeMDSUUoc/UNrc--Pn_TI/AAAAAAAAA10/MWbct6WaQj4/s1600/%CE%94%CE%99%CE%A8%CE%91%CE%9A%CE%9F%CE%A3+%CE%9F+ %CE%93%CE%9D%CE%91%CE%A6%CE%95%CE%A5%CE%A4%CE%99%C E%9A%CE%9F%CE%A3+-+%CE%9D%CE%95%CE%A1%CE%91%CE%93%CE%9A%CE%91%CE%98% CE%9F+-+%CE%9B%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%A1%CE%91.jpeg

Gardelius
28-05-2013, 18:47
http://smileys.on-my-web.com/repository/Laughing/lol-045.gifhttp://smileys.on-my-web.com/repository/Laughing/lol-045.gif

NIKOSP
30-05-2013, 19:12
Ο Λαζαρος εν ωρα φαγητου!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=tAPMb-jrSpE

mitsman
30-05-2013, 19:15
χααχχααχχαχα κλαιω απο τα γελια.... ειναι φοβερος!!!!! σκορδα σκορδα!

jk21
30-05-2013, 19:28
εφτιαξε κρεμα ,εφτιαξε αυγοτροφη ..... θα παρει θαρρος η συζυγος και θα σε βαλει να φτιαξεις και γεμιστα στο φουρνο ... μονο το Λαζαρο θα αγαπας; αμ πως !

ΑΒΑΤΟΝ
30-05-2013, 19:29
Πλέον δεν τον αφήνω ελεύθερο για να φάει γιατι θα τον ψάχνω.

Προχθες το βραδυ μόλις τελειωσε το φαγητο (καθοταν πάνω στο δαχτυλό μου)....κάνει μία "έτσι" και εξαφανίστηκε.Εκανα "αμάν" να τον πιάσω....Τελικά δεν τον έπιασα...αλλά ήρθε μόνος του στο δαχτυλό μου.

orion
01-06-2013, 10:51
ο μικρός είναι άπαιχτο, μπράβο φίλε... πάρε μια σαλιάρα όμως :doh:

Δημητριαδης Νικος
01-06-2013, 23:05
Σπορους ποτε θα αρχισεις να του/της βαζεις?
"για Λαζαρινα την κοβω"

ΑΒΑΤΟΝ
01-06-2013, 23:08
Σπορους ποτε θα αρχισεις να του/της βαζεις?
"για Λαζαρινα την κοβω"

Δεν ξέρω Νίκο πότε να αρχίσω.

Μη μου λες τέτοια.....χαχαχα

ΑΒΑΤΟΝ
01-06-2013, 23:33
http://www.youtube.com/watch?v=BnXSO4VNMgM&amp;feature=youtu.be

jk21
01-06-2013, 23:37
βαλε μικρους αμεσα να υπαρχουν .Αρχισε με καμελινα ,κια αν εχεις και δινε και τριμμενες νιφαδες βρωμης αν τις προτιμα ή την αυγοτροφη του Μητσου

Gardelius
02-06-2013, 00:11
Βγήκε φαγανό!!! Καλο αυτο!!!! Σε κάποιον,..έμοιασε!!! ;)

giorgos_
02-06-2013, 00:30
Μαλλον εχει δικαιο ο Νικος ειναι Λαζαρινα.
Κια και ασπρο μαρουλοσπορο.

οδυσσέας
02-06-2013, 00:50
τι ειναι αυτο που προσπαθει να φαει?

ΑΒΑΤΟΝ
02-06-2013, 00:53
τι ειναι αυτο που προσπαθει να φαει?

Αυγοτροφή.

πατέ

οδυσσέας
02-06-2013, 00:58
δηλαδη?

johnrider
02-06-2013, 01:10
Με το αγκίστρι.. για γαλακτομπουρεκο το κόβω

οδυσσέας
02-06-2013, 01:13
οταν μας ρωταει εμας θελει να του λεμε λεπτομεριες. αρχισε και αυτος να κρυβει τα μυστικα της εκτροφης του.:happy0196:

ΑΒΑΤΟΝ
02-06-2013, 01:43
Σιγά μην κρυφτώ.

Μια αυγοτροφή με σιμιγδάλι αυγο και μέλι ειναι.

Δεν την φτιάχνω εγώ γιατι όπως ξέρετε με την κουζίνα δεν τα πάω καλά.

Βάζω τις γυναίκες.

οδυσσέας
02-06-2013, 06:06
αυγοτροφη φουμαγκαλι λεγεται, ο Θανασης την εφερε;)......δεν ειναι ντροπη να μαγειρεψεις για τα πουλια που αγαπας (ποσο μαλλον για την οικογενεια σου).
φτιαξε κατι ποιο αφρατο και ευκολο, με τυροπηγμα, μαζι με αυτη την αυγοτροφη, γιατι το πουλακι εχει μεινει πισω στην αναπτυξη.
μουσκεμενο ηλιοσπορο ψυχα, αρακα, μπροκολο τριμενο.

Δημητριαδης Νικος
02-06-2013, 10:42
Δεν ξέρω Νίκο πότε να αρχίσω.

Μη μου λες τέτοια.....χαχαχα

Βασιλη μισο αυγο στην αυγοθηκη,και κεχρακι σκετο στην ταιστρα,ειναι καλο για ξεκινημα
και κρεμα οσο ζηταει ακομη να του δινεις εσυ ειναι η γνωμη μου,
και λιγο βρεγμενο ψωμακι σε μια αλλη ταιστρα ,ειναι ευλογία για την αρχη.

οδυσσέας
02-06-2013, 17:39
Νικο το πουλακι ειναι γαρδελι οχι καναρινακι.

xarhs
02-06-2013, 17:43
Βασιλη μισο αυγο στην αυγοθηκη,και κεχρακι σκετο στην ταιστρα,ειναι καλο για ξεκινημα

νικο λιγο μεγαλυτερα γραμματα , γιατι την επομενη φορα θα χρειαστουμε μικροβιολογικο μικροσκοπιο χαχαχαχαχαχαχ

mitsman
02-06-2013, 18:40
ψωμι????? αλατι??? σκετο κεχρι?????? κατι δν μου καθεται καλα.... Νικο αν θες δικαιολογησε αν θες αυτες τις συμβουλες να ξερουμε ΓΙΑΤΙ να κανουμε αυτες τις κινησεις!

ΑΒΑΤΟΝ
02-06-2013, 18:49
Μια αυγοθήκη με νίζερ. (το δοκιμάσαμε καλά)

Μια αυγοθήκη καμελίνα-κία. (το ξεσκίζουμε)

karakonstantakis
02-06-2013, 18:49

χμμμμ κάπου το άκουσα τελευταία αυτό ξανά.... από μεγάλο εκτροφέα Καρδερίνας των Αθηνών να μαζεύει ψωμιά από ταβέρνες για της Καρδερίνες του !!! Κάτι παίζει εδώ.... 2 φορές μέσα σε 3 μέρες ??? Σύμπτωση ??

Δημητριαδης Νικος
02-06-2013, 22:44
ψωμι????? αλατι??? σκετο κεχρι?????? κατι δν μου καθεται καλα.... Νικο αν θες δικαιολογησε αν θες αυτες τις συμβουλες να ξερουμε ΓΙΑΤΙ να κανουμε αυτες τις κινησεις!

Δημητρη συνεχισε τον συλογισμο σου με το ψωμι,και οταν τον ολοκληρωσεις + το κεχρι + το αυγο ,διαβασε τι περιεχει η κρεμα που ταιζε ο Βασιλης μεχρι τωρα.

Μην τις κανετε αυτες τις κινησεις ,αν ομως τις κανει ο Βασιλης ,θα εχει το πρωτο δημοσιο ζωντανο παραδειγμα καρδερινας (Κωστα),με ιστορικο μαυρης τελειας που στην ηλικια 30-35 ημερων θα τρωει ευχαριστα και ποσοτητα ικανη ,σε βοτανα και λαχανικα.
Τοτε το συζηταμε παλι.

jk21
02-06-2013, 23:04
Βασιλη ειχε και ο Λαζαρος μαυρη τελεια;

Δημητριαδης Νικος
02-06-2013, 23:14
χμμμμ κάπου το άκουσα τελευταία αυτό ξανά.... από μεγάλο εκτροφέα Καρδερίνας των Αθηνών να μαζεύει ψωμιά από ταβέρνες για της Καρδερίνες του !!! Κάτι παίζει εδώ.... 2 φορές μέσα σε 3 μέρες ??? Σύμπτωση ??

Εγω παντος απο Κρητικο πουλιατζη το εμαθα πριν απο χρονια,
μαλιστα αυτος πουλουσε καρδερινες στη Πυλη Ιησου στο Ηρακλειο,στο δρομο οχι μαγαζι,και ο γιος τωρα ειναι αγαπημενος φιλος μου,και τον ξερεις και εσυ.

Lovecarduelis
02-06-2013, 23:23
Γνωστο ειναι παιδια αυτο με το βρεγμενο ψωμι που λεει ο Νικος, το εκαναν κατα κορον οι παλιοι πουλιατζηδες και ξερω ανθρωπο που το δινει και τωρα. Εγω παλι προτιμω το σουσαμι για νεοσσους απο την μανα εως και 35 ημερων. Οπως και περιλλα και βρωμη.

ΑΒΑΤΟΝ
02-06-2013, 23:24
Βασιλη ειχε και ο Λαζαρος μαυρη τελεια;

Δεν θυμάμαι ρε παλικάρια.

Πάντως απο τα 4 που βγήκαν τα 2 είχαν σίγουρα.

Το πρώτο που πέθανε ήταν τοσο μικρό που ουτε καν το κοιταξα. (δεν μου πήγε καθόλου στο μυαλό)

Υπάρχει περίπτωση να έχουν τα μισά μαυρη τελεία και τα άλλα μισά να μην έχουν ?

mitsman
02-06-2013, 23:26
Νικο δεν με βοηθας ιδιαιτερα να μαθω!

Lovecarduelis
02-06-2013, 23:26
Υπάρχει περίπτωση να έχουν τα μισά μαυρη τελεία και τα άλλα μισά να μην έχουν ?
Μου εχει τυχει φετος Βασιλη.

ΑΒΑΤΟΝ
02-06-2013, 23:27
Κι όμως ...

Του έβαλα σκέτο κεχρί ..και το σαπίζει.

karakonstantakis
02-06-2013, 23:30
Νίκο Δημητριάδη για τον Φώτη... τον γνωστό του Ηρακλείου μιλάς ?? Μου είχες πει να του δώσω και χαιρετίσματα !!

Δημητριαδης Νικος
02-06-2013, 23:43
Νικο δεν με βοηθας ιδιαιτερα να μαθω!

Δημητρη δεν νομιζω να θες βοηθεια εσυ αλλα τελος παντων,
αλευρι απο σιταρι,μαγια μπυρας (ζυμομυκητες) αλατι (ενεργεια),σουσαμι (λαδι) , βελτιωτικα,ενισχυτικα ζυμης πολυ χρησιμα και φυσικα,προπιονικο ασβεστιο ισως και πολυ πιθανο.

jk21
02-06-2013, 23:43
Βασιλη μου ειχες πει οτι ενα πεθανε νεογεννητο και δεν φαινοτανε αν εχει κατι .το αλλο ειχε και πεθανε μετα .τα αλλα δυο που μεινανε και τα πεταξε κατω η θηλυκια ,το ενα ειχε και δεν εζησε και το αλλο (ο λαζαρος ) δεν ειχε και θυμαμαι που σου ελεγα οτι μου φαινεται περιεργο ,που χωρις κατι εμφανες ,ενω το ταισε η καναρα ,το πεταξε μετα κατω .Τελικα δεν ειχα σκεφτει οτι σου ειπε ο οδυσσεας ,οτι τα ειχες βαλει ημερα και οχι βραδυ στη φωλια .Ο Λαζαρος ηταν χωρις μαυρη τελεια

Δημητριαδης Νικος
02-06-2013, 23:45
το εκαναν κατα κορον οι παλιοι πουλιατζηδες και ξερω ανθρωπο που το δινει και τωρα.

Τι πουλια βγαζει ο ανθρωπος αυτος Γιωργο ? πες μας μερικα

mitsman
02-06-2013, 23:53
το αλατι ειναι σωστο???

ΑΒΑΤΟΝ
02-06-2013, 23:55
Βασιλη μου ειχες πει οτι ενα πεθανε νεογεννητο και δεν φαινοτανε αν εχει κατι .το αλλο ειχε και πεθανε μετα .τα αλλα δυο που μεινανε και τα πεταξε κατω η θηλυκια ,το ενα ειχε και δεν εζησε και το αλλο (ο λαζαρος ) δεν ειχε και θυμαμαι που σου ελεγα οτι μου φαινεται περιεργο ,που χωρις κατι εμφανες ,ενω το ταισε η καναρα ,το πεταξε μετα κατω .Τελικα δεν ειχα σκεφτει οτι σου ειπε ο οδυσσεας ,οτι τα ειχες βαλει ημερα και οχι βραδυ στη φωλια .Ο Λαζαρος ηταν χωρις μαυρη τελεια

Δεν θυμάμαι φίλε ..καθόλου.

Εχω χάσει τον μπούσουλα μ αυτη τη γέννα.

jk21
03-06-2013, 00:14
Δημητρη το αλατι (σε πολυ αραιη δοσολογια ) εχει ρολο ηλεκτρολυτη .Αρκει να υπαρχει παραλληλα καλιο για να μην υπαρξει ανισορροπια με το νατριο του αλατιου NaCl .Καλιο εχουν τα χορταρικα (αρκετα απο αυτα ) .ο ορος που δινουμε σε περιπτωση αναγκης εχει αλλα σε μετρημενες ποσοτητες .Εχει επισης και μαγνησιο .Το αλατι σε αυξημενες ποσοτητες ,εχει γνωστες ασχημες συνεπειες στο αγγειακο και την αρτηριακη πιεση

οταν οι κρεμες των νεοσσων εχουν σαν βαση bakery products ( που συνηθως εχουν και απο αυτα ) κανεις δεν μπορει να σου αποκλεισει οτι υπαρχει αλατι μεσα

Δημητριαδης Νικος
03-06-2013, 00:20
το αλατι ειναι σωστο???

Τα εκχυλισματα φυτικης πρωτεινης,
παραγωγα φυτικης προελευσης,
αυγο σκονη και παραγωγα αυγου,
ελαια και λιποι,
ποικιλες γλυκαντικες υλες,
ειναι αυτα που περιεχει η κρεμα νεοσσων,"μακραν καλυτερη μαρκα",
με αυτα καλως η κακως εμεινε στη ζωη η λαζαρινα,αφου της τα επεβαλλε (μην φοβομαστε την λεξη) ο Βασιλης,
το ελαχιστο αλατακι στην μικρη ποσοτητα του ψωμιου ,απλος θα νοστιμευσει την ζωη της και θα παει με ηπια μεταβαση στους σπορους, και στα βοτανα αργοτερα.
Η επιβολη διατροφης το κρατησε στη ζωη,οχι η επιλογη (κατα αλλους ξενογλωσους εκτροφεις)

ΑΒΑΤΟΝ
03-06-2013, 00:24
Φαγώθηκες με την "Λαζαρίνα"

Δημητριαδης Νικος
03-06-2013, 00:32
Φαγώθηκες με την "Λαζαρίνα"

Ελπιζεις,
χανεις δυο φορες οταν χανεις,
δεν ελπιζεις ,
κερδιζεις δυο φορες οταν κερδιζεις.

διαλεξε.

ΑΒΑΤΟΝ
03-06-2013, 00:34
Οταν κάναμε τα βαφτίσια με τον vag21 οι γυναίκες έμειναν με το στόμα ανοιχτό απο τον Λάζαρο.

Πλάκα κάνουμε τώρα ?

Μήπως έχει κανεις να μου δανείσει καμια καρδερίνα θηλυκιά να την βάλω με το Λάζαρο γιατί τον βλέπω πολύ πυρωμένο ?

οδυσσέας
03-06-2013, 03:41

μεγαλος εκτροφεας και ψωμι απο ταβερνες................?????????? καλα παμε.

Βασιλη τα κοκκαλα απο το ζιγουρι ξερεις ποσο θρεπτικα ειναι??? μην τα αφησεται πισω την επομενη φορα.

οδυσσέας
03-06-2013, 03:53
Βασιλη τα θηλυκα ειναι αχριστα πουλια, δεν μου το δινεις εμενα να σε απαλαξω απο αυτο το βαρος?

mitsman
03-06-2013, 06:57
Και γιατι αντι βρεγμενου ψωμιου να μην του δωσουμε βρεγμενο αυγοψωμο???? που δεν συγκρινεται η διατροφικη τους αξια??? ή μηπως συγκρινεται?

Δημητριαδης Νικος
03-06-2013, 08:11
Και γιατι αντι βρεγμενου ψωμιου να μην του δωσουμε βρεγμενο αυγοψωμο???? που δεν συγκρινεται η διατροφικη τους αξια??? ή μηπως συγκρινεται?

Δεν ειναι ασχημη ιδεα.

Γιάννης Χαλκίδα
03-06-2013, 08:12
Νικο, τουλαχιστον σεβασμος(με την εννοια του τι ακριβως εχει πετυχει ενας εκτροφεας), σε καποιους ξενογλωσσους που αναπαραγουν με επιτυχια καρδερινες.....
Εγω τουλαχιστον τους σεβομαι κι ας εχω πετυχει ακριβως το ιδιο πραγμα.Ποσο μαλλον καποιοι αλλοι....?
Και ναι!!Υπαρχει και η διαφορετικη αποψη καποιες φορες.

οδυσσέας
03-06-2013, 08:18
το πουλί έχει μείνει πίσω λόγο έλλειψης θρεπτικών στοιχείων που δεν είχε η κρέμα.
μια διατροφή με περισσότερη πρωτεΐνη και ασβέστιο πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερη τώρα από ότι το βρεγμένο ψωμί που θα μπορούσε να δοθεί αργότερα.

Δημητριαδης Νικος
03-06-2013, 10:06
Νικο, τουλαχιστον σεβασμος(με την εννοια του τι ακριβως εχει πετυχει ενας εκτροφεας), σε καποιους ξενογλωσσους που αναπαραγουν με επιτυχια καρδερινες.....
Εγω τουλαχιστον τους σεβομαι κι ας εχω πετυχει ακριβως το ιδιο πραγμα.Ποσο μαλλον καποιοι αλλοι....?
Και ναι!!Υπαρχει και η διαφορετικη αποψη καποιες φορες.

Γιαννη και να επαυξανω,
οχι το ελαχιστον αλλα το μεγιστο σεβασμος,αδιακριτως και οποια γλωσσα και να μιλουν,
και στην διαφορετικη αποψη σεβασμος,ιδιαιτερα αν προερχεται απο αρχαριους,

Αλλο πραγμα αυτο ,και αλλο να σκεφτετε η να μην αποφασιζει καποιος να εκφερει αποψη υπολογιζοντας το "μεγεθος" του συνομιλητη.
Και μιλω για Ελληνες εκτροφεις αναγνωρισμενους που αποφασιζουν την σιωπη,η την αποσπασματικη επαφη επειδη δεν τους αποδιδεται ακριβως αυτο ,ο σεβασμος.

Γιαννη γιατι δεν γραφεις πιο τακτικα ενω η φημη σου προηγειται ??
Γιατι προτιμας την σιωπη.
Και τοσοι αλλοι.

johnrider
03-06-2013, 12:11
Βάλε αβγό φτιάξε και μια σπέσιαλ αβγό τροφή βαλε μικρα σποράκια& τροφή κανονική να τρώει οτι θέλει. Και το κυριότερο να βλέπει άλλα πουλιά.

ΑΒΑΤΟΝ
03-06-2013, 17:05
http://www.youtube.com/watch?v=rZLL6HHUl7E

Lovecarduelis
03-06-2013, 17:09
Τι πουλια βγαζει ο ανθρωπος αυτος Γιωργο ? πες μας μερικα
Βγαζει Ιθαγενη. Μειτζορ, φλωρια, καρποντακους, πυρουλες, σπινους,φανετα. Οπως και υβριδια, καρδερινοφανετα και καρδερινοφλωρα.

xarhs
03-06-2013, 17:11
βασιλη μπραβο...!!!!! αυτο το βιντεο και γενικα αυτη η ζωη χαρη σε σενα υπαρχει.........

ΑΒΑΤΟΝ
03-06-2013, 18:39
Με το αυγό έχω πρόβλημα.

Δεν το τρώει καθόλου.

johnrider
03-06-2013, 18:45
αφού είναι θηλυκό τι του βάζεις ηχους.
και ένα αβγουλάκι διπλα να τρώει και είσαι κομπλέ

ΑΒΑΤΟΝ
03-06-2013, 18:53
αφού είναι θηλυκό τι του βάζεις ηχους.
και ένα αβγουλάκι διπλα να τρώει και είσαι κομπλέ

Δεν του βάζω τίποτα.

Αλλή καρδερίνα βαράει

jk21
03-06-2013, 18:54
Aν τρωει αυγοτροφη Βασιλη με αυγα δικα σου (ειτε την πατε του fumagalli , ειτε την βρωμο - τροφη του Μητσαρα ,ειτε του φτιαξεις και κανενα σαγανακι με γαριδες ) μην σε νοιαζει αν δεν τρωει σκετο αυγο .Απλα πρεπει να παιρνει ασβεστιο με εναλλακτικο τροπο ,περα απο το τσοφλι του αυγου .Η κρεμα θα ειχε το επαρκες .Τωρα σουπιοκοκκαλο τριμμενο στην αυγοτροφη και σουσαμι στο μιγμα

ΑΒΑΤΟΝ
03-06-2013, 19:40
Το σκίζει λέμεεεε ;)

http://www.youtube.com/watch?v=yrfVBfovKcY

vag21
03-06-2013, 19:46
βασιλη προσεχε τα χερια σου μην σου κοψει κανα δαχτυλο :happy0196:

johnrider
03-06-2013, 19:46
:jumping0011:να του δίνεις και κρεμούλα ανά διαστήματα

ΑΒΑΤΟΝ
03-06-2013, 19:53
Και δω νομίζω ότι φτάνουμε στο τέλος του ταίσματος αν κρίνω το πόσο τρώει απο μένα... τις τελευταίες 2 μέρες.

Βέβαια θα συνεχίζω να του δίνω...και όσο φάει.

Νίκος.Λ
03-06-2013, 20:10
Τελεια Βασιλη!:welldone:
Για αρχη λιωσε τον κροκο με ενα πιρουνι και βαλε τον πισω στο αυγο για να το φαει πιο ευκολα..

ΑΒΑΤΟΝ
03-06-2013, 20:21
Τελεια Βασιλη!:welldone:
Για αρχη λιωσε τον κροκο με ενα πιρουνι και βαλε τον πισω στο αυγο για να το φαει πιο ευκολα..

Τι να λιώσω ρε Νικόλα ?

Αυριο θα του ξηγηθώ "ζυγουράκι"

vicky_ath
03-06-2013, 20:34
Μπράβο μπράβο!!! Δες που μεγάλωσε η σκατούλα!!!

Βασίλη όσο σου ζητάει έστω και λίγο να τον ταίζεις! Καλό θα του κάνει μόνο!!

ΑΒΑΤΟΝ
03-06-2013, 20:39
Μπράβο μπράβο!!! Δες που μεγάλωσε η σκατούλα!!!

Βασίλη όσο σου ζητάει έστω και λίγο να τον ταίζεις! Καλό θα του κάνει μόνο!!

Εννοείται Βίκυ.

Μόλις βάλω χέρι μέσα στο κλουβί έρχεται αστραπιαία.Του δίνω να φάει....τρώει ελάχιστα και μόλις τον βάζω πάλι μέσα ...πάει σε ότι βρει μπροστά του και μασουλάει.

Είναι αληταράς.

οδυσσέας
03-06-2013, 20:39
ποια κρεμα του δινεις?

ΑΒΑΤΟΝ
03-06-2013, 20:41
ποια κρεμα του δινεις?

exact (KAYTEE)

ΑΒΑΤΟΝ
03-06-2013, 20:57
Ελα΄πές το.

Κάτι θες να πεις;)

οδυσσέας
03-06-2013, 21:03
τα ιθαγενη θελουν ζωικη πρωτεινη και οχι φυτικη οπως εχουν οι κρεμες του εμποριου.
τα εχει πει πολλες φορες ο jk για την πρωτεινη σογιας.
Ingredients:Ground Corn, Ground Wheat, Corn Gluten Meal, Ground Oat Groats, Wheat Middlings, Soy Oil, Dried Whole Egg, Soy Protein Isolate, Dried Beet Pulp, Soybean Meal, Ground Flax Seed, Dicalcium Phosphate, Calcium Carbonate, L-Lysine, Wheat Germ Meal, Brewers Dried Yeast, Vitamin A Supplement, Salt, Algae Meal (source of DHA), L-Arginine, Fructooligosaccharide, Choline Chloride, DL-Methionine, Potassium Chloride, Yeast Extract, Propionic Acid (a preservative), Vitamin E Supplement, Vitamin B12 Supplement, Riboflavin Supplement, Mixed Tocopherols (a preservative), L-Ascorbyl-2-Polyphosphate (source of vitamin C), Manganese Proteinate, Copper Proteinate, Ferrous Sulfate, Zinc Oxide, Manganous Oxide, Menadione Sodium Bisulfite Complex (source of vitamin K activity), Niacin, Rosemary Extract, Citric Acid, Ethoxyquin (a preservative), Calcium Pantothenate, Copper Sulfate, Pyridoxine Hydrochloride, Thiamine Mononitrate, Cholecalciferol (source of vitamin D3), Folic Acid, Beta-Carotene, Calcium Iodate, Biotin, Cobalt Carbonate, Sodium Selenite, Dried A. oryzae Fermentation Extract, Dried Bacillus subtilis Fermentation Extract, Dried Bacillus licheniformis Fermentation Product, Dried Bacillus subtilis Fermentation Product. Allergen information: Manufactured in a facility that processes peanuts and other tree nuts.

jk21
03-06-2013, 21:23
για το μεγαλωμα με κρεμα ,δεν εχουν καποια ξεχωρη κρεμα για τα ιθαγενη οδυσσεα .οτι δινει ,δινει το αυγο (εχει ) ,δινει η σογια (εχει πραγματι τα αμινοξεα που μας ενδιαφερουν οσο κανενα αλλο φυτο ,αρκει να ειναι απολιπασμενη γιατι αλλιως εχει και φουλ λιπαρα ,αλλα εχει και φουλ φυτοοιστρογονα που με κανουν πολυ επιφυλακτικο σε σκευασματα που την εχουν σε σημαντικο ποσοστο μεσα τους ) και δινουν και τα προσθετα συνθετικα αμινοξεα που βαζουν για να καλυψουν οτι μειον υπαρχει .η συγκεκριμενη εχει λυσινη ,μεθειονινη και αργινινη ,αλλα εχει απο οτι γραφει και μαγια μπυρας και αλευρο απο φυκια ( Algae Meal (source of DHA) ) σαν πηγη λιπαρων οξεων .... )

αυτα ομως οταν δεν μπορουμε να δωσουμε κατι αλλο .οταν μπορουμε ,θα δωσουμε .τωρα που τρωει πια μονο του ,μπορει να τρωει αυγο οσο θελει και αν προτιμα κυριως τον κροκο ,να του βαζουμε λιγοτερο ωστε να τρωει περισσοτερο ασπραδι που δινει πρωτεινη χωρις λιπαρα .Αλλα και ενα << σαγανακι >> γαριδες με βαση την βρωμη (αμινοξεα φουλ ,λιπαρα down ) ,το αυγο και γαριδουλα ,δεν θα ηταν ασχημο

κανει ενα πατε σουπερ

Αυγοτροφή ανάπτυξης νεοσσών Καρδερίνας ( nestling eggfood for goldfinches ) (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?38721-%CE%91%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%C E%AE-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7%C F%82-%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CF%83%CF%83%CF%8E%CE%BD-%CE%9A%CE%B1%CF%81%CE%B4%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BD%C E%B1%CF%82-(-nestling-eggfood-for-goldfinches-))

18154

οδυσσέας
03-06-2013, 21:45
λες να μην ξερω τι κρεμες υπαρχουν?:tongue0020: στην αναβροχια καλο και το χαλαζι. οπως στην περιπτωση του Βασιλη. τα αποτελεσματα μιλανε μονα τους και στον λαζαρο και στα φλωρια του μιτσ.
απο εκει και περα για αυτους που δεν το κανουν πρωτη φορα, καλο ειναι να ψαχτουν περα απο το χαλαζι.

jk21
03-06-2013, 21:57
αν μπορει να γινει η γαριδα εντελως σκονη ,για να περνα απο τη συρριγκα με λιγο ρυζαλευρο και αυγο σκονη ισως

Gardelius
03-06-2013, 22:56
έλα έλα ..Βασιλακη!!!! Αστα αυτα τωρα και στρώσου!!!!

Αυγοτροφή ανάπτυξης νεοσσών Καρδερίνας ( nestling eggfood for goldfinches ) (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?38721-%CE%91%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%C E%AE-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7%C F%82-%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CF%83%CF%83%CF%8E%CE%BD-%CE%9A%CE%B1%CF%81%CE%B4%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BD%C E%B1%CF%82-(-nestling-eggfood-for-goldfinches-))

Ήθελες να γινεις καρδερίνας!!!! Αμ πως!!! http://smileys.on-my-web.com/repository/Laughing/lol-030.gif

ΑΒΑΤΟΝ
03-06-2013, 23:06
έλα έλα ..Βασιλακη!!!! Αστα αυτα τωρα και στρώσου!!!!

Ήθελες να γινεις καρδερίνας!!!! Αμ πως!!! http://smileys.on-my-web.com/repository/Laughing/lol-030.gif

Μήπως πρέπει να γίνω και ψαράς ?

Gardelius
03-06-2013, 23:09
Μήπως πρέπει να γίνω και ψαράς ?

Φιλαρακι.....ειπαμε.....!!!! και κηπουρός,....και ζωγραφος.....και μαγειρας!!!! ΟΛΑ πρεπει να τα κανεις!!!! δεν εισαι τιμπραντας!!!!!! οποτε...............χορευεεεεhttp://smileys.on-my-web.com/repository/Music/music-005.gif

Γιάννης Χαλκίδα
03-06-2013, 23:18
Γιαννη και να επαυξανω,
οχι το ελαχιστον αλλα το μεγιστο σεβασμος,αδιακριτως και οποια γλωσσα και να μιλουν,
και στην διαφορετικη αποψη σεβασμος,ιδιαιτερα αν προερχεται απο αρχαριους,

Αλλο πραγμα αυτο ,και αλλο να σκεφτετε η να μην αποφασιζει καποιος να εκφερει αποψη υπολογιζοντας το "μεγεθος" του συνομιλητη.
Και μιλω για Ελληνες εκτροφεις αναγνωρισμενους που αποφασιζουν την σιωπη,η την αποσπασματικη επαφη επειδη δεν τους αποδιδεται ακριβως αυτο ,ο σεβασμος.

Γιαννη γιατι δεν γραφεις πιο τακτικα ενω η φημη σου προηγειται ??
Γιατι προτιμας την σιωπη.
Και τοσοι αλλοι.

Καλησπερα!
Να ξεκινησω απ το τελευταιο σκελος των γραφομενων σου.
Γραφω στα φορουμς απ το 2005.Εχω γραψει τα αμετρητα....Απλα ελειπες μαλλον Νικο και δεν παρακολουθουσες!
Δεν εχω ουτε φημη, ουτε θελω να αποκτησω!Κανω αυτο που μου αρεσει και μονο.Προηγειται η φημη μου απο τι ακριβως??
"Γιατι προτιμας την σιωπη." Ρωτας η διαπιστωνεις εδω?

Οσον αφορα για τη διαφορετικη αποψη, συμφωνω απ οπου και αν προερχεται...ΑΛΛΑ, αλλο πραγμα η θεωρια κι αλλο η πραξη!
Δε νομιζω-κι απ οτι εχω καταλαβει απο τα γραφομενα σου-να δισταζεις να παεις την αποψη σου.Και καλα κανεις!!
Ας αφησουμε στην ακρη λοιπον το "μεγεθος" του συνομιλητη.Χτυπημα κατω απο τη ζωνη....
Τελος παντων, εκτρεφω ενα αρκετα διαφορετικο ειδος καρδερινας που εχει πολλες διαφορες απο τις balcanica.
Και ως προς τη διαχειρηση και ως προς τη διατροφη και ως προς την αναπαραγωγη....Αρα?

jk21
03-06-2013, 23:20
Βασιλη δεν χρειαζεται να γινεις ψαρας ,εχει στα μαρκετ

αλλα αν το πουλακι τρωει την πατε και εχει επαρκες αυγο ή συνεχιζεις ετσι ή τριβεις λιγη γαριδα σε λιγες νιφαδες βρωμης και δοκιμαζεις να τα αναμιξεις