PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πληροφορίες για "άγρια" φωλιά!!

serafeim
13-05-2013, 14:29
Επειδη ειμαι ατομο της φυσης και επειδη θελω να προσπαθωνα ειναι οσο ποιο κοντα στην φυση τα πουλια μου και επειδη ΖΗΛΕΨΑ τον κυριο Νικο απο την Λαρισα με τις πανεμορφες καρδερινες του... πως μπορω να κανω ενα μερος σε ενα κλαδι να κατσει η καναρα εκει?
Θα μου πειτε θελει και τα καταληλλα υλικα για στησιμο της φωλιας... ποια ειναι αυτα? μπορω να τα βρω ευκολα?
Και για να μην πολυλογουμε ειναι ακατορθωτο?

ΑΒΑΤΟΝ
13-05-2013, 14:36
Κάνεις το κουμάντο σου από τώρα και του χρόνου παίρνεις ένα ζευγαράκι καρδερίνες εκτροφής.

Ετσι για να γουστάρεις.

serafeim
13-05-2013, 14:56
Βασιλη ειναι ενα ονειρο αυτο οφειλω να πω!!!

Αλλα αν σου πω τα κουμαντα μου απο (π.μ.) θα μου πεις καλο κουραγιο !!!

Γι αυτο ειπα με καναρινια!!!
Στην αρχη ξεκινησα να παρω καρδερινες αλλα τελικα τα "κουμαντα" δεν εβγαιναν και κατεληξα στα τιμπραδακια μου!! :)

jk21
13-05-2013, 16:13
ΣΕΡΑΦΕΙΜ τι εννοεις; να κλεισεις χωρο σε ενα δεντρο ,ωστε να γινει κατι σαν φυσικο κλουβι; αν κατι τετοιο (αν και εχει πολλες δυσκολιες ) μονο με φωτο του συγκεκριμενου δεντρου (αν το σχημα του βολευει ) ισως σου πουμε κατι

ή εννοεις να κλεισεις μεγαλο χωρο στο οποιο να περικλειεται ενα μεγαλο κομματι του δεντρου;

serafeim
13-05-2013, 16:14
Εννοω να μπειε ενα κλαρι που να μπορει να χτιστει φωλια εκει πανω μεσα σε ενα ευρυχωρο χωρο που να μπορει να κινειται ευκολα!!!

*** Αυτο με το δεντρο ειανι στα μελλοντικα μου σχεδια!!! ;)

jk21
13-05-2013, 16:42
δηλαδη θες ενα κλαδι ,να εχει παρακλαδια ωστε να στερεωνεται φωλια και να το βαλεις μεσα σε ζευγαρωστρα ... σωστα; αν ναι τι μεγεθους ζευγαρωστρα;

serafeim
13-05-2013, 16:47
Θα μου το πειτε εσεις και αυτο!!! Κουνελοσυτα εχω!! Ταιρ-απ εχω!!! Τροχο εχω!!! Χρονο θα βρουμε !! :)

Αλλα ναι αυτο ακριβως εννοουσα!! Γινεται?

xarhs
13-05-2013, 17:10
τα πουλια στη φυση διαλεγουν πολυ δυσΚολα το σημειο που θα χτησουν. ειναι λιγο εως αρκεταδυσκολο να βρεις καταλληλο κλαδι αλλα ακομα πιο δυσκολο ειναι να παροτρυνεις την καναρα να χτισει εκει. μπορεις ομως να παρεις φυσικη καλυψη απο κλαδια και να βαλεις μεσα την πλαστικη φωλια

serafeim
13-05-2013, 17:13
Αυτο Χαρη ειναι που δεν θελω!! Πλαστικη φωλια!!!
Το αν δωσεις τα καταλληλα υλικα πυστευω θα κατσει η καναρα... το θεμα ομως ειναι γινεται?

serafeim
15-05-2013, 00:41
Τελικα μπορουμε?

xarhs
15-05-2013, 00:44
σεραφειμ εχει χαθει αυτο το ενστικτο μαλλον απο τα καναρινια. την βαση της φωλιας δεν μπορουν να τη χτισουν.

ειχα παει σε ενα μερος που ειχε καναρινια αμολημενα σε ενα τεραστιο μερος , και ειχε πλαστικες φωλιες μεσα σε κλαδια.

δεν μπορουν αλλιως. αλλα καλο ειναι και αυτο που λεω απο το τιποτα..........

serafeim
15-05-2013, 00:55
δεν διαφωνω... θα δοκιμασω....αν ειναι ακινδυνο φυσικα!!!

jk21
15-05-2013, 00:57
ας βρουνε αυτα χωρο σταθερο να την στηριξουν και δεν εχει χαθει κανενα ενστικτο !!!! ξεχασαμε μου φαινεται αυτη τη φωτο

http://img255.imageshack.us/img255/2958/d1ea412f67bf44a58edb43d.png

xarhs
15-05-2013, 00:57
οι καρδερινες μπορουν ανετα σεραφειμ αν βρεις το καταλληλο κλαδι............

οποτε επανερχομαστε στα λογια του abaton .

serafeim
15-05-2013, 00:58
Δεν τη νξεχασα!! Ισα ισα ηταν αφορμη για αυτο το θεμα μαζι με του Νικολα απο Λαρισα!!!
Αρα τι υλικο για βαση μπορουμε να βαλουμε?

jk21
15-05-2013, 00:59
κλαδια που να προσφερουν στηριγμα ,για την κατασκευη της (η ελια ειναι καλη περιπτωση ) ,υλικα για την εξωτερικη βαση της ( κλαδακια μικρα ,συνηθως απο καποια βοτανα ) και υλικο για το εσωτερικο και ισως ....

serafeim
15-05-2013, 01:00
Η ζευγαρωστρα που ανεφερες Δημητρη ποσο ποιο μεγαλη πρεπει να ειναι? περιπου πανω κατω!!! Εχω κουνελοσυτα και πηρα το σβουρακι απο το χωριο!! (ειμαι ετοιμος για μαστωρεματα)

xarhs
15-05-2013, 01:03
εγω στον ατσαραντο στο σπιτι μου ειδα οτι ειχε βαλει φλουδες απο κορμο κλιματος , και ξεραμενα τσαμπια παλι απο κλιμα. αυτα με καποιο τροπο πανω στη διχαλα απο το κλιμα τα συνεδεσε και δημιουργησε μια τελεια βαση.

για να την κατασκευασει ομως πανω σε δεντρο το καναρινι νομιζω χρειαζεται βοηθεια απο εσενα. με καποιο τροπο.

του αλεξ δημητρη ειναι στο εδαφος αρα δεν εχει θεμα. σε δεντρο ειναι πολυ πιο δυσκολο και μονο του το πουλι δεν τα καταφερνει

νομιζω καπου ακουσα οτι καποιος ειχε καταφερει να φτιαξουν σε αυτο το καλλοπιστικο σαν πευκο.

που ειναι πολυ πυκνο αλλα δεν ειμαι σιγουρος

serafeim
15-05-2013, 01:11
Αξιζει μια δοκιμη!!! Μια τελευταια γεννα εμεινε!!! :/

jk21
15-05-2013, 01:11
για το λευλαντ μηπως λες που ειναι κυπαρισσοειδες; αν υπαρξει καταλληλο κλαδι για να στηριχτει ,μπορει να γινει .Ομως θες κλουβα τουλαχιστον 1 μισυ μετρο υψος και αλλο τοσο πλατος ,για να μπει κατι ανετο και σχετικα ψηλο εκει μεσα

serafeim
15-05-2013, 01:14
Αν μπει απλα ενα ξερο κομματι?
Εχω αρκετη κουνελοσυτα αλλα θα αξιζει τον κοπο για 1 μονο ζευγαρι?

xarhs
15-05-2013, 01:21
ναι γι αυτο λεω δημητρη..................

εγω μονο αυτο το δεντρο μπορω να σκευτω οτι θα μποσουσε καποιο καναρινι να χτισει. πχ να αγορασει ο σεραφειμ ενα τετοιο δεντρακι , και να φτιαξει ενα μερος που να ειναι εμφανες για την καναρα και με στηριξη απο κλαδια που εχει βοηθησει και ο ιδιος.

ετσι ισως μπορουσε.

τωρα ετσι οπως το λες εσυ δημητρη νομιζω υπερβαλεις λιγο. δηλαδη πιστευεις οτι αμα κοψω εγω με ενα πριονι τον κορμο απο το κλιμα που εχτισε ο ατσαραντος στο σπιτι μου οτι θα καταφερει να την στηρηξει εκει το καναρινι?

jk21
15-05-2013, 01:45
πιστευω οτι αν εκτος απο τον κορμου (σκετου ) ,υπηρχε και χωρος για αλλη βλαστηση περιξ αυτου ή αν γυρω απο τον κορμο στη θεση που ειναι ακοπος ,τοποθετουσαμε κλουβι που να τον περικλειει ναι οι πιθανοτητες ειναι σημαντικες .Ομως ενα ξερο κλαδι ελιας που ανεφερα (γιατι τα φυλλα συντομα θα ξεραθουν και θα πεσουν ) αν ηταν μεσα σε αλλη βλαστηση ή ακομα καλυτερα ενα δεντρακι ελιας σαν αυτο που βλεπεις αριστερα εδω (αυτο ειχα στο μυαλο μου πριν και οχι απλα ενα ξερο κλωναρι ) σε γλαστρα για να ειναι ζωντανο ,μπορει ανετα να βοηθησει για να κανει αυτο που θελει ο Σεραφειμ

οχι ομως με ενα κλουβακι μια σταλια .αλλα τουλαχιστον 1.5 υψος ,1.5 πλατος ,1 βαθος .

http://i174.photobucket.com/albums/w85/jk21volos/flowers/gbc008Medium_zpse008deb7.jpg

xarhs
15-05-2013, 01:53
η καναρα δημητρη οταν βαλεις την πλαστικη φωλια ειναι να μπει μεσα να ελεγξει να δει αν τις κανει το μεγεθος. στο δεντρο πως θα το κανει σε ενα κορμο που απλα εχει κλαδια γυρω γυρω? εγω ετσι οπως το σκευτομαι το θεωρω πιθανοτερο να χτισει στο πατο η σε καμια ταιστρα παρα εκει.

τι να πω εγω αυτο πιστευω. ελπιζω να βοηθησα με αυτα που ειπα.

εγω πρωτος απο ολους του ευχομαι να μπορεσει να το καταφερει , και ας πιστευω οτι ειναι αρκετα δυσκολο να γινει

jk21
15-05-2013, 08:57
Χαρη αν το πουλι εχει ενστικτα ,ναι μπορει ενα τετοιο δεντρο να βοηθησει .Ισως ελαχιστα με πιο αραιη βλαστηση πανω του .Αλλα συμφωνω μαζι σου ,οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να κανει τη φωλια στο χωμα της γλαστρας .Αυτο επειδη δεν υπαρχει ο κορμος που να φερνει την φυλλωσια μακρια απο το εδαφος και ετσι το εδαφος να συνδιαζει σταθεροτητα ,αλλα και χωρο με φυλλωμα γυρω γυρω .Ολα ειναι σχετικα ... δεν θεωρω οτι ειναι κατι σιγουρο ... εν δυναμει ομως ναι

serafeim
15-05-2013, 09:27
μου ακουγεται πολυ δυσκολο αλλα ενα πραγμα με πολυ ορεξη και παθος μου λεει καντο...
σας ευχαριστω παρα παρα πολυ...

johnakos32
15-05-2013, 18:52
σεραφειμ μπραβο που θελεις να τα φερεις πολυ κοντα στην φυση και αυτο ειναι καλο! τωρα πιστευω πως θα κουραστεις αρκετα και δεν ξερεις αν θα ειναι και το καταληλο μερος για να χτισει μια καναρα που οσο να ναι εχει λιγοτερα ενστικτα . τωρα μπορεις να το δοκιμασεις και να κρεμασεις πανω σε κλαδι μια ετοιμη φωλια και ετσι θα ειναι αρκετα καλυτερα και που ξερεις αν δεν το καταφερεις για καναρινια το εχεις στο μυαλο σου για καρδερινες που ηθελες θα ηταν οτι καλυτερο για αυτες! ;)

serafeim
15-05-2013, 19:33
Ευχαριστω Γιαννη!! Μου εδωσες ιδεα!! Να αρχησω με πλαστικη και σιγα σιγα να την φερνω στο χωρις φωλια και να κανει μονη της στο ιδιο σημειο!! Αλλα μαλλον οτυ χρονου!!
Οσο για τις καρδερινες!!! Πολυ ακριβες και μαλλον θα μεινει ανεκπληρωτο ονειρο!!! Εκτος και αν βρεθει καποιος και μου δωσει μονον τοτε!! Προς το παρον κανω το καλυτερο πραγμα!!! Μαθαινω!! ;)