PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πρώτη προσπάθεια αναπαραγωγής - απορίες

Σελίδες : [1] 2

jimgo
02-02-2013, 14:12
Παιδιάκαλησπέρα , να σου ζήσουν τα μικρά φίλεμου.
Χαίρομαιιδιαίτερα που γράφω για πρώτη φορά στοφόρουμ . Εγώ είχα βάλει ένα ζευγαράκιμαζί , τα έχω μόνιμα μέσα στο σπίτι . Στης19/1 έκανε το πρώτο αυγό και ανά μια μέραέκανε από ένα μέχρι να φτάσει στα 4 πουέχει σήμερα , να φανταστώ ότι από μέρασε μέρα θα σκάσει το πρώτο ? να σας πωτην αλήθεια είχα πολλά χρόνια να ζευγαρώσωκαναρίνια και έχω άγχος , ελπίζω όλα ναπάνε καλά και να βάλω και εγώ φωτογραφίεςαπό τα μικρούλια . Μάλιστα δεν τα έχωκοιτάξει καθόλου τα αυγά γιατί φοβόμουνανα τα πιάσω και έτσι είπα να τα αφήσωστην ησυχία τους .

xarhs
02-02-2013, 14:18
εμενα τα δικα μου δημητρη ξεκινησαν να τα κλωσσανε στις 18/1..............
αν εχουν παει ολα καλα σημερα η αυριο θα δεις πουλακι.........επειδη δεν αλλαξες τα αυγα θα γεννιεται ενα καθε μερα.......!!!!

jimgo
02-02-2013, 14:33
φίλος μου είπε ότι συνήθως τα αυγά σκάνε πρωινές ώρες , δεν άλλαξα τα αυγά γιατί φοβούμουνα να τα πιάσω και να μην ενοχλήσω την θηλυκια , μάλιστα έχω χωρίσει τον αρσενικό γιατί της έκανε τσαμπουκάδες τεντωνόταν χτυπαγε τα φτερά του και δεν την άφηνε σε ησυχία ούτε στην φωλιά

xarhs
02-02-2013, 14:39
αμα βγουνε τα μικρα να τον ξανα βαλεις γιατι στην διατροφη των νεοσσων βοηθαει παρα πολλυ............ εμενα η θυληκια δεν βγαινει ουτε να φαει..... την ταιζει καθε 10 δευτερολεπτα ο αρσενικος.....!!!!!
εσυ που δεν τα πειραξες τα αυγα θα γεννηθουν πρωι και ενα ενα καθε μερα απο αυριο μαλλον....!!!!!!!
να εχεις το νουσ ου και το απογευμα.............

jimgo
02-02-2013, 14:40
σε ευχαριστω χαρη να εισαι καλα .

xarhs
02-02-2013, 14:43
βαλε την καναρα να κανει και ενα μπανακι με χλιαρον νερο........... βοηθαει πολυ τους νεοσσους να απελευθερωθουν απο το αυγο πιο ευκολα και γρηγορα.....!!!!!
δοκιμασμενο.....................

jimgo
02-02-2013, 15:26
αμα βγουνε τα μικρα να τον ξανα βαλεις γιατι στην διατροφη των νεοσσων βοηθαει παρα πολλυ............ εμενα η θυληκια δεν βγαινει ουτε να φαει..... την ταιζει καθε 10 δευτερολεπτα ο αρσενικος.....!!!!!
εσυ που δεν τα πειραξες τα αυγα θα γεννηθουν πρωι και ενα ενα καθε μερα απο αυριο μαλλον....!!!!!!!
να εχεις το νουσ ου και το απογευμα.............

να ρωτησω και κατι αλλο να τον ξαναβαλω οταν βγουν ολα ? η αμα σκασει το πρωτο ? και κατι περιεργο που γινετε τωρα η θηλυκια ειναι μεσα στην φωλια την ακουω να βγαζει κατι περιεργους ηχους και τον αρσενικο να ειναι στο χωρισμα και να θελει να μπει μεσα , λες να ξεκινανε να σκανε ?

xarhs
02-02-2013, 18:12
εγω λεω να τον βαλεις μεσα.............

jimgo
03-02-2013, 17:07
χαρη να σου ζησουν τα γεννητουρια
επανερχομαι λοιπον στα δικα μου :
1.αυγο στης 19/1
2.στης 20/1
3.στης 21/1
4.στης 22/1
το πρωτο αυγο σημερα εκλεισε 16 μερες η καναρα καθετε κανονικα στην φωλια της , τι λετε ? εγω μαλλον το βλεπω οτι τα αυγα ειναι ασπορα , τι λετε να κανω ποσο να τα αφησω ακομα ? βεβαια η καναρα δεν εκατσε αμεσως στην φωλια κανοκικα εκατσε μετα το 3 αυγο

xarhs
03-02-2013, 17:13
αμα κλωσσησε μετα το 3 αυγο σμρ το απογευμα εγω θα περιμενα το πρωτο............ εως αυριο!!!

jimgo
03-02-2013, 17:15
αμα κλωσσησε μετα το 3 αυγο σμρ το απογευμα εγω θα περιμενα το πρωτο............ εως αυριο!!!
θα τα αφησω μεχρι τελος της εβδομαδας και βλεπουμε , επρεπε να τα ειχα κοιταξει τα αυγα .

jimgo
03-02-2013, 19:29
δεν πειραζε ιμην αγχωνεσε!! :)
εσυ που λες μπορεις να παρεις ενα φακουδακι εντονο να σηκωσεις μια την καναρα και να κοιταξεις δεν παθενει τιποτα αν την σηκωσεις για μισο λεπτο...βλεπεις τα αυγα και τελος μεσα στην φωλια δεν χρειαζεται να τα παρεις κουτσα στραβα ακτι θα δεις!!!
εβγαλα την φωλια χωρις να πιασω τα αυγα κοιταξα με ενα φακο και μαλλον και τα 4 ειναι ασπορα φαινονται κιτρινα μονο το ενα απο τα τεσσερα κατι μοιαζει να εχει μεσα αλλα δεν ειμαι και σιγουρος . θα τα αφησω μεχρι τα μεσα της εβδομαδας και μετα θα τα βγαλω , μου κανει εντυπωση γιατι απο τροφες ειχανε κανονικα και αυγοτροφες και αυγουλακια βραστα και μηλα τα ειχα και μεσα στην ζευγαρωστρα με το χωρισμα στην μεση για κανα μηνα πριν βγαλω το χωρισμα . δλδ τωρα ξεκιναω την ιδια διαδικασια ετσι ? το χωρισμα στην μεση και αρχες με μεσα μαρτιου τα ξαναβαζω μαζι ετσι δεν ειναι ?

xarhs
03-02-2013, 19:31
τωρα τα χωριζεις και τους κανεις τελεια διατροφη..............
κριμα που δεν ειχαν τπτ.......... λυπαμαι!!

jimgo
03-02-2013, 19:38
τωρα τα χωριζεις και τους κανεις τελεια διατροφη..............
κριμα που δεν ειχαν τπτ.......... λυπαμαι!!
εγω να δεις ποσο λυπαμαι μετα απο αρκετα χρονια αποφασισα να ασχοληθω και εφαγα την πρωτη ηττα , δεν πειραζει ομως τι να κανουμε ετσι ειναι , θα τα αφησω ακομα μεχρι την πεμπτη και μετα τα βγαζω και αρχιζω ξανα απο την αρχη , τωρα φανταζομαι φταει ο αρσενικος η το θηλυκο ?

xarhs
03-02-2013, 19:41
αγορασμενα τα εχεις?
αν ναι ποτε?

serafeim
03-02-2013, 19:44
η προετημασια!!!!

jimgo
03-02-2013, 19:45
αγορασμενα τα εχεις?
αν ναι ποτε?
τον αρσενικο μου τον εφεραν περσι απο τα φαρσαλα και το θηλυκο gkloster που αγορασα μου ειπε στο μαγαζι οτι ειναι 1 χρονου

xarhs
03-02-2013, 20:00
δοκιμασε παλι με διατροφικη προετοιμασια και αν ΔΕΝ....... τοτε καποιο απο τα δυο θα εχει προβλημα!!!!!!

jimgo
03-02-2013, 20:40
αυτος ειναι ο αρσενικος
http://www.greekbirdclub.com/attachment.php?attachmentid=17434&d=1359920180
και αυτη η θηλυκια
http://www.greekbirdclub.com/attachment.php?attachmentid=17433&d=1359920180

xarhs
03-02-2013, 20:43
υποκλινομαι............................ ............ ειναι πανεμορφα......!!!!!!!!!!!

serafeim
03-02-2013, 21:25
το θυληκο σου ειδικα ειναι ολα τα λεφτα.. εχουν υπεροχο φτερωμα και το θυληκο ωραια κορονα!!! :)

jimgo
03-02-2013, 21:44
σας ευχαριστω παιδια
μακαρι με την νεα προσπαθεια να βγαλω και πουλακια .
η αληθεια ειναι οτι η θηλυκια ηταν επιλογη της γυναικας εγω ηθελα να παρω σαν τον αρσενικο .

lefteris13
03-02-2013, 22:10
πολυ ομορφα πουλακια Δημητρη!πολυ πιθανο να μην φταιει η διατροφη, αλλα καποιο απο τα 2 να μην ηταν ετοιμο αναπαραγωγικα.για πες ποτε ξεκινησες προετοιμασια και τι εδινες γενικα(βεβαια ειναι οφ τοπικ αυτα στο θεμα εδω)..επρεπε να χες ελεγξει τα αυγα γυρω στην 7η μερα, να μην κλωσσαει τζαμπα τοσο καιρο.τελος παντων, για μενα μην χωριζεις τα πουλια ενω εχουν ξεκινησει, πετας τα αυγα σε λιγες μερες αν οντως ειναι ασπορα, χαλας τη φωλια, τα πουλια ειναι μαζι, δινεις καλη διατροφη και περιμενεις τη νεα γεννα σε 1 βδομαδα οποτε ερθει.

jimgo
03-02-2013, 22:21
Λευτερη καλησπερα.
Τα πουλια καταρχην τα εχω παντα μεσα απο τοτε που βρηκα ενα καναρινι με κομμενο κεφαλι μεσα στο κλουβι .
μεσα στο κλουβι παντα με το χωρισμα τα ειχα απο τα μεσα νοεμβριου , στης 24 δεκεμβριου εβγαλα το χωρισμα αφου πρωτα τους εδεινα αυγοτροφη μηλαρακια βρασμενο αυγο ενα περιπου καθε 2 εβδομαδες και βιταμινι μεσα στο νερο περιπου 1 φορα την βδομαδα και σαν αποτελεσμα ολου αυτου στης 19/1 μου εκανε το πρωτο αυγο στο συνολο εκανε ενα καθε μερα .

lefteris13
03-02-2013, 22:49
ωραια, η περιοδος για εσωτερικη εκτροφη ειναι καλη.μεθαυριο πετας τα αυγα, βγαλε τα νηματα κ ασε τη φωλια, δωσε νεο νημα και μηλο ή/και κανα λαχανικο, αυγοτροφη ειτε αυγο, βιταμινη-καθημερινα αυτα και περιμενε τη νεα γεννα σε καμια βδομαδα, λογικα θα ναι ενσπορη

serafeim
03-02-2013, 22:55
εγω προσωπικα σε καμια περιπτωση δεν θα εβαζα καπακι δευτερη γεννα το θυληκο... θα το αφηνα 2 βδομαδες με προετημασια να ξεκουραστη!!! χωριστα απο το αρσενικο...

jimgo
03-02-2013, 22:58
εγω προσωπικα σε καμια περιπτωση δεν θα εβαζα καπακι δευτερη γεννα το θυληκο... θα το αφηνα 2 βδομαδες με προετημασια να ξεκουραστη!!! χωριστα απο το αρσενικο...
αυτο λεω να κανω και εγω , να τα εχω στο κλουβι με το χωρισμα να κανω απο την αρχη ολη την διαδικασια και να βγαλω το χωρισμα στα τελη φεβρουαριου

serafeim
03-02-2013, 22:59
εγω αυτο θα εκανα αλλα δεν ειμαι εμπειρος δεν ξερω... ενα ζευγαρακι ειχα και 1 αναπαραγωγη μονο.. τα παιδια ξερουν καλυτερα τις αντοχες των καναρινιων εγω τωρα μαθαινω!!!

lefteris13
03-02-2013, 23:00
αν ξαναγεννησει αμεσα ομως θα πανε τα αυγα κ παλι χαμενα-μη εχοντας τον αρσενικο.δεν γεννανε μονο οταν ειναι με τον αρσενικο μαζι

xarhs
03-02-2013, 23:01
και εγω αυτο λεω δημητρη................... κανε του μια τελεια διατροφη!!!!!!
να ετοιμαστει δυναμικα για την επομενη γεννα....!!!!!!!
βγαλε τελειως τη φωλεια για 10 μερες........

serafeim
03-02-2013, 23:02
εδω θα συμφωνησω ...
φιλε μου αν μπορεις ανοιξε νεο θεμα και ζητα απο την διαχειρηση να μεταφερει τα ποστ εκει γιατι χαλασαμε το θεμα του Χαρη και δεν ειναι σωστο...

ΦΙΛΙΚΑ!!!

jimgo
03-02-2013, 23:03
αν ξαναγεννησει αμεσα ομως θα πανε τα αυγα κ παλι χαμενα-μη εχοντας τον αρσενικο.δεν γεννανε μονο οταν ειναι με τον αρσενικο μαζι
μαλιστα δλδ παιζει να βγαλει και κανα αυγο χωρις να εχει ζευγαρωσει ?

jimgo
03-02-2013, 23:06
εδω θα συμφωνησω ...
φιλε μου αν μπορεις ανοιξε νεο θεμα και ζητα απο την διαχειρηση να μεταφερει τα ποστ εκει γιατι χαλασαμε το θεμα του Χαρη και δεν ειναι σωστο...

ΦΙΛΙΚΑ!!!

οκ ευχαριστω για την παρατηρηση .
χαρη συγνωμη

lefteris13
03-02-2013, 23:07
ναι αυτο γινεται συχνα, και σε σενα μπορει να μην την ειχε βατεψει ο αρσενικος.γενικα παντως μπορει να γεννησει μια θυληκια και χωρις τον αρσενικο, κανει αυγο/α, απλα προφανως ειναι ασπορα..

serafeim
03-02-2013, 23:43
ωραιος Δημητρη !! :)
ο Λευτερης εδω στα λεει καλα :)
οντως το θυληκο μπορειν α γενναει συνεχεια αλλα δεν νομιζω να κανει κατι σε δυο βδομαδες...
το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι καθε απο γευμα να χωριζεις τον αρσενικο και νωρις νωρις το πρωι να τον βαζεις ετσι ωστε να εχει φουλ ορεξης για ζευγαρωμα και τα δυο βασικα... το εκανε ενας φυλος αλλα δεν ξερω ποσοστα επιτυχιας!!!

xarhs
03-02-2013, 23:57
οκ ευχαριστω για την παρατηρηση .
χαρη συγνωμη
τι συγνωμη ρε δημητρη...........!!!!!!!!
τα εφτιαξε ολα ο jk......... αρα μην ζητας συγνωμη!!!!!!!!!!!

xarhs
03-02-2013, 23:59
ωραιος Δημητρη !! :)
ο Λευτερης εδω στα λεει καλα :)
οντως το θυληκο μπορειν α γενναει συνεχεια αλλα δεν νομιζω να κανει κατι σε δυο βδομαδες...
το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι καθε απο γευμα να χωριζεις τον αρσενικο και νωρις νωρις το πρωι να τον βαζεις ετσι ωστε να εχει φουλ ορεξης για ζευγαρωμα και τα δυο βασικα... το εκανε ενας φυλος αλλα δεν ξερω ποσοστα επιτυχιας!!!
καλα τα ειπε ο φιλος σου....!!!!!
το πρωι εχουν τρελες ορεξεις......................

jimgo
04-02-2013, 20:09
καλησπερα παιδια
λοιπον σημερα εβγαλα τα αυγα , οντως ασπορα και τα τεσσερα , αρχισα απο σημερα ξανα διατροφη και σε καμια 10αρια μερες τα ξαναβαζω μαζι για να δω αποτελεσματα .
μου κανει εντυπωσει ρε παιδια οτι ο αρσενικος τεντωνετε χτυπαει τα φτερα του και της φωναζει , τι να ειναι αυτο ?

Gardelius
05-02-2013, 02:07
Ποσο μηνών είναι ??

mitsakos1385
05-02-2013, 12:41
καλησπερα παιδια θελω να κανω μια ερωτηση εχω δυο καναρινια ενα κ' ενα και δυο σκαθακια παλι το ιδιο ενα κ' ενα ποτε μπωρς να ξεκινισω αναπαρογη και θελω μια βοηθεια με τα σκαθια πρωτη φορα πηρα τετοια πουλακια!!να τα βαλς αμεσος μαζι τα σκαθια η τα εχω χορια οπως τα καναρινια????ευχαριστω...... ηλικιες και τετοια δεν ξερω

lagreco69
05-02-2013, 13:04
καλησπερα παιδια θελω να κανω μια ερωτηση εχω δυο καναρινια ενα κ' ενα και δυο σκαθακια παλι το ιδιο ενα κ' ενα ποτε μπωρς να ξεκινισω αναπαρογη και θελω μια βοηθεια με τα σκαθια πρωτη φορα πηρα τετοια πουλακια!!να τα βαλς αμεσος μαζι τα σκαθια η τα εχω χορια οπως τα καναρινια????ευχαριστω...... ηλικιες και τετοια δεν ξερω

Δημητρη καλως ηρθες!! για τα καναρινια σου θα ηταν καλυτερα να ανοιξεις ενα δικο σου θεμα εδω Ζευγαρώματα - Αναπαραγωγή - Νεοσσοί (http://www.greekbirdclub.com/forumdisplay.php?183-%CE%96%CE%B5%CF%85%CE%B3%CE%B1%CF%81%CF%8E%CE%BC%C E%B1%CF%84%CE%B1-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%C F%89%CE%B3%CE%AE-%CE%9D%CE%B5%CE%BF%CF%83%CF%83%CE%BF%CE%AF). σχετικα με τα σκαθαρια ειναι εκτροφης? δαχτυλιδωμενα? το forum ειναι εναντια στην αιχμαλωσια αγριων ιθαγενων, εδω ειναι οι Κανόνες Χρήσης Ενότητας των Ιθαγενών (http://www.greekbirdclub.com/announcement.php?f=214) εαν εχουν δαχτυλιδι μπορεις να ανοιξεις ενα θεμα εδω Αναπαραγωγή ιθαγενών εκτροφής (http://www.greekbirdclub.com/forumdisplay.php?247-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%C F%89%CE%B3%CE%AE-%CE%B9%CE%B8%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82). εαν παλι ειναι πιασμενα θα ηταν υπεροχο!!! να τα αφηνες να γυριζαν εκει που ανηκουν.

jimgo
05-02-2013, 21:26
Ποσο μηνών είναι ??
Το αρσενικο ειναι δυο χρονων και το θηλυκο μου ειπανε ειναι 1χρονου

Gardelius
05-02-2013, 21:33
Δημητρη εχεις κανει .... Διατροφική προετοιμασία για την περίοδο της αναπαραγωγής στα καναρίνια (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?25308-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%C E%BA%CE%AE-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%C E%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BF%CE%B4%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%C F%89%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B9%C E%B1) !!!?? Ειναι βασικο να εχεις προετοιμασει τα πουλακια. Αυτο που περιγραφεις για τον αρσενικο μου κανει σαν να ειναι πυρωμενος!!! Απο κει και περα δεν πρεπει να <παρασυρομεθα> απο αυτο, δηλαδη αν τα πουλακια δεν ειναι ετοιμα διατροφικα,,...μη το ρισκαρεις με ενωση!!!!

jimgo
06-02-2013, 19:23
Δημητρη εχεις κανει .... Διατροφική προετοιμασία για την περίοδο της αναπαραγωγής στα καναρίνια (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?25308-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%C E%BA%CE%AE-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%C E%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BF%CE%B4%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%C F%89%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B9%C E%B1) !!!?? Ειναι βασικο να εχεις προετοιμασει τα πουλακια. Αυτο που περιγραφεις για τον αρσενικο μου κανει σαν να ειναι πυρωμενος!!! Απο κει και περα δεν πρεπει να <παρασυρομεθα> απο αυτο, δηλαδη αν τα πουλακια δεν ειναι ετοιμα διατροφικα,,...μη το ρισκαρεις με ενωση!!!!
οπως ειχα γραψει απο διατροφη ειχανε αυγοτροφη μηλο αυγο και μαρουλακι . τωρα τους εχω χωριστα και θα τους ξαναβαλω μαζι μεσα φεβρουαριου για να ξεκουραστη και η θηλυκια .

jimgo
09-02-2013, 14:35
Παιδιά καλησπέρα
Το ζευγαράκι που έχω και έχω βάλει ξανά σε διατροφή έχει από προχτές περίπου ο αρσενικός ανεβαινει στο πιο ψηλό κλαράκι και κελαηδάει , τους έχω χωρίσει από της 4 Φεβρουαρίου και η θηλυκια άρχισε να πηγαίνει πέρα δώθε στο κλαράκι δίπλα στο χώρισμα και ανοιγοκλείνει τα φτερά της .

jimgo
09-02-2013, 15:44
και εδω εν ωρα εγασιας .

http://www.youtube.com/watch?v=WLPqIG7MaFQ&amp;list=FLuKInyL0tb1rO4IIN0Zqkbg

Gardelius
09-02-2013, 18:41
Δημήτριε συνέχισε έτσι...με βαση αυτο το πρόγραμμα!!!! Κάποιοι ηδη έχουν μικρά αλλα αυτα δεν σημαίνει οτι πρεπει να βιαστείς!!!! http://smileys.on-my-web.com/repository/Respect/respect-062.gif

jimgo
10-02-2013, 15:21
παιδια καλησπερα μιλαμε αυτο που γινετε ξαφνικα ειναι πολυ περιεργο , η θηλυκια παει και τραβαει το χωρισμα του κλουβιου με τετοια μανια λες και θελει να περασει απο την αλλη μιλαμε οτι κανει σαν τρελη

Gardelius
10-02-2013, 15:48
Έχεις και οπτικό χώρισμα???

jimgo
10-02-2013, 18:33
Έχεις και οπτικό χώρισμα???
οχι απλο χωρισμα εχω πρωτη φορα το κανει ομως

Gardelius
10-02-2013, 23:55
Δημήτρη ,,...υπομονη!! δεν είναι ακόμα..η κατάλληλη στιγμή!! Αυτο με το κάγκελο το κανει και η δικιά μου.!! <<Ψάχνει>> τον αρσενικο ..ειναι λογικό!!!

jimgo
11-02-2013, 15:12
έτσι και αλλιώς Ηλία σκόπευα να ξανά βγάλω το χώρισμα στα μέσα Φεβρουαρίου και μετά , εκτός το ότι θέλω να είμαι σίγουρος για την επιτυχία , πάνω από όλα δεν θέλω να κουράσω την μικρούλα μου . έστω και με μια γέννα που έχει κάνει .

jimgo
12-02-2013, 20:14
παδια καλησπερα σας .
λεω την δευτερα 18/2 να βαλω για αρχη την φωλια στην θηλυκια , παντα χωρια ο αρσενικος και αν δω οτι στα μεσα της εβδομαδος την εχει φτιαξει να βαλω και τον αρσενικο μετα , απο διατροφη την ειχα ξεκινησει απο της 4/2 και την συνεχιζω ακομα και σημερα .

jimgo
16-02-2013, 12:10
παιδιά καλημέρα
σήμερα έβαλα ξανά την φωλιά με το νήμα , άφησα και τον αρσενικό ξανά μαζί με την θηλυκιά γιατί έβλεπα την θηλυκιά και ψαχνόταν να κάτσει στη θήκη για την βιταμίνη , η αλήθεια είναι ότι μόλις έβαλα τον αρσενικό μέσα άμεσα προσπαθούσε να την πιάσει για να κανει την δουλεια .

jimgo
17-02-2013, 23:28
λοιπον απο προχτες που εβαλα ξανα την φωλια με το νημα το μονο που εχει γινει ειναι να το εχει σκορπισει ολο στην ζευγαρωστρα και σχετικα πολυ λιγο εχει μπει στην φωλια , ο αρσενικος τελος την κυνηγαει μαλλον για να γινει η δουλεια (δεν εχω δει να γινεται κατι) και αρκετα συχνα της κελαιδαει . λεω αυριο να βγαλω το νημα μεσα απο το κλουβι και να βαλω αλλο καινουργιο γιατι οπως και να το κανεις εχουν κουτσουλισει και πανω σε αυτο που εχει πεσει μεσα .

jk21
18-02-2013, 11:07
να το βγαλεις .δοκιμες να κανεις με βαμβακι και οταν αρχιζουν να το βαζουν σε φωλια ,να παρεις οσο εχει επιπλεον και να δωσεις νημα .στο τελος να ξαναδωσει λιγο προς το τελος της κατασκευης της φωλιας .να εχεις υπομονη ...

xarhs
18-02-2013, 11:12
δημητρη αυτο ακριβως κανε...... βαλε σε ενα μερος ενα κομματακι βαμβακι...... αμα δεις καποια απο τις μερες μικρα κομματια μεσα στη φωλια ηρθε η ωρα

jimgo
18-02-2013, 18:14
θα το κανω παιδια σας ευχαριστω

jimgo
19-02-2013, 19:15
πολλες καλησπερες σε ολους
παιδια εκανα αυτο που ειπατε εβγαλα το παλιο νημα που ειχε πεταξει ολο κατω και εβαλα βαμβακι , αυτο εγινε εχθες απο την ωρα που το συζηταγαμε , το αποτελεσμα αυτου ητανε σημερα να βαλει ολο το βαμβακι στην φωλια και μεσα σε 1 ωρα σχεδον εχει τελειωσει την φωλια . εχει βαλει απο κατω το βαμβακι και απο επανω το νημα , ευχομαι λοιπον να εχει γινει η δουλεια και επιτελους να δω και εγω κανα μικρουλη .

kostas13
20-02-2013, 13:31
εχω εδω κ κανα μηνα βαλει το ζευγαρι μαζι προχθες εβαλα την φωλια κ τα εχω μεσα ολο αυτον τον καιρο παρατηρω οχι πολυ ενεργεια στα πουλια κ ιδικα στον αρσενικο αυγο κ οτι αλλο μπορω τους βαζω τι να φταιει κ δεν εχω δει κατι ζωηρο? κ αν δω μεχρι τα μεσα του μαρτιου οτι δεν κανουν κατι να τα χωρισω?

mitsman
20-02-2013, 14:00
Οταν τα πουλια πλεον εχουν αμεση επαφη συνηθως ηρεμουν.... πλεον εχουν αυτο που θελουν.... ειναι υγιη??? ετσι???

kostas13
20-02-2013, 14:21
ειναι μηνας τωρα κ παραπανω κ δεν ειδα κατι σπουδαιο κ οταν ηταν ο καιρος καλος τα εβγαζα κ εξω τωρα τα βλεπω αδιαφορα κ με το νημα παιζουν κ τον αρσενικο σαν να κανει πισω δεν εχει νευρο κ ενα περιεργο η θηλυκια οταν ακουει την καρδερινα να κελαιδαει ανταμποκρινεται στο κελαιδισμα λες να.......

kostas13
20-02-2013, 14:38
απλα εαν μπορεις στειλε μου καμια συμβουλη τι να κανω μεχρι τα μεσα του μαρτη αλλιως τα χωριζω κ ειναι κριμα γιατι ειναι ρατσας

mitsman
20-02-2013, 14:54
Ειναι φεβρουάριος.... η αναπαραγωγικη περιοδο σε εξωτερικη εκτροφη ξεκιναει μετα τον Μαρτιο... τελη Μαρτιου!
Οταν ειμαστε σε αναπαραγωγικη φαση δεν μετακινουμε καθολου το κλουβι!
Τι θα ηθελες να κανουν δηλαδη εντονο???

jk21
20-02-2013, 18:32
και επειδη ακουω για καρδερινα ,περα απο το οτι πραγματι μπορει να σου αποπροσανατολισει τη θηλυκια ,να ξερεις οτι δεν μπερδευεις καθολου τα σκευη τους ,αν θες τα καναρινακια να μεινουν ζωντανα .... υποθετω δεν πηρες καρδερινα εκτροφης να την εχεις μονη της και φοβαμαι οτι ειναι αγορασμενη μεν ,πιασμενη δε , βομβα ατοξοπλασματος εν δυναμει επισης !!!!

kostas13
20-02-2013, 22:36
τωρα που εβαλα φωλια δεν τα μετακινω απο μεσα αλλα οσο για το εντονο μιτσμαν περιμενα που λες να δω κινησεις ενω βλεπω οτι ο αρσενικος κανει πισω σε πολλα δεν ειναι κυριαρχος

mitsman
20-02-2013, 22:39
μπορει να μην ειναι πυρωμενος.... το πιο πιθανο... αλλα μπορει και να οφειλεται στο οτι ζευγαρωσε και πλεον ειναι ηρεμος!

kostas13
20-02-2013, 22:45
θα δειξει φιλε μου δημητρη τι να πω αν επιμεινω κατι θα γινει οσο για το σχολιο του δημητρη πως μου το αναληεις που λεει για βομβα?

panos70
20-02-2013, 23:29
Κωστα,πολυβιταμινες βαζεις στο νερο ;φρεσκο αυγο 3-4 φορες την εβδομαδα και αυγοτροφη μονιμα , μαλων τα πουλια σου δεν ειναι ετοιμα ακομη,αν ειχε πυρωσει η θηλυκια θα εστρωνε τη φωλια.....περιμενε τα και θα σου πανε ολα καλα,οπως ειπε και ο mitsman οταν ειναι μαζι στο ιδιο κλουβι τα πουλια ειναι ποιο ηρεμα ,και το σημαντικοτερο μην τα μετακινεις

jimgo
21-02-2013, 15:02
παιδια καλησπερα
μεχρι την ωρα που εφυγα για δουλεια το πρωι η θηλυκια δεν ειχε κανει αυγο , και το εκανε λογικα μεχρι της 12 τι κανουμε τωρα το βγαζω οταν θα παω σπιτι κατα της 5 ? η θα εχω προβλημα ? δεν ξερω αν εχει κατσει καθολου πανω στο αυγο γιατι ελειπε και η γυναικα μου .

jimgo
21-02-2013, 18:47
Τελικα το αυγο το εβγαλα στης 5 το απογευμα που γυρισα απο την δουλεια , ελπιζω να εκανα καλα

jimgo
23-02-2013, 09:52
σημερα εχω το 3ο αυγο

jimgo
24-02-2013, 13:41
Σήμερα είχαμε και τ 4ο αυγό .
Έβγαλα τα πλαστικά αυγά και έβαλα τα άλλα αυγά ξανά μαζί (είχα 4 αυγά πλαστικά) αυτό που παρατηρώ αυτές της μέρες στην δεύτερη γέννα που έχει κάνει είναι ότι ο αρσενικός είναι πολύ πιο ήρεμος και δεν τσακώνονται καθόλου , όταν σηκωθεί η θηλυκά πάει και κάθεται αυτός στην φωλιά , βέβαια έχω δει και 2 βατέματα αυτή την φορά κάτι που δεν είχα δει την προηγούμενη , ελπίζω όλα να έχουν πάει καλά και να είναι σποριασμένα τα αυγά γιατί μετά πάλι του χρόνου ζευγάρωμα .

jimgo
24-02-2013, 15:25
ειπα σημερα να σας δειξω την μεχρι τωρα πορεια μο σε φωτογραφιες.
θα ξεκινησω με την θηλυκια μου
http://www.greekbirdclub.com/attachment.php?attachmentid=17606&d=1361715511

ο αρσενικος μου
http://www.greekbirdclub.com/attachment.php?attachmentid=17608&d=1361715511
η φωλια
http://www.greekbirdclub.com/attachment.php?attachmentid=17610&d=1361715511
τα αυγουλακια
http://www.greekbirdclub.com/attachment.php?attachmentid=17607&d=1361715511
και τελος η θηλυκια επι το εργο
http://www.greekbirdclub.com/attachment.php?attachmentid=17609&d=1361715511

δεν προλαβα να βγαλω τον αρσενικο στην φωλια .....................

Νίκος.Λ
24-02-2013, 15:47
πανεμορφοι οι γονεις, δημητρη! με το καλο να εκκολαφθουν ολα τα αυγα! :)

Gardelius
24-02-2013, 16:26
Με το καλο!!! Καλη συνεχεια!!!!! :)

mitsman
24-02-2013, 16:40
Πολυ ωραια πραγματα..... αυτο το ασπρο νημα να μην το βαζεις καλυτερα γιατι μπλεκει στα ποδια νεοσσων αλλα και γονιων με κινδινο ακομα και της ζωης τους.... επελεξε βαμβακι για το τελειωμα της φωλιας!

jimgo
24-02-2013, 16:46
Πολυ ωραια πραγματα..... αυτο το ασπρο νημα να μην το βαζεις καλυτερα γιατι μπλεκει στα ποδια νεοσσων αλλα και γονιων με κινδινο ακομα και της ζωης τους.... επελεξε βαμβακι για το τελειωμα της φωλιας!
Ευχαριστω δημητρη θα το εχω στα υποψην για του χρονου γιατι 3η γεννα δεν νομιζω να την βαλω φετος

jk21
24-02-2013, 20:55
με προλαβες Μητσο για το νημα !

ΔΗΜΗΤΡΗ καλη συνεχεια ! πανεμορφα ζευγαρακια !

jimgo
26-02-2013, 18:40
παιδιά καλησπέρα
σας ευχαριστώ για της ευχές σας ,το άσπρο νήμα δεν θα το ξαναβάλω .
τώρα δεν ξέρω πόσοι από εσάς πιστεύουν στην γλώσσα του σώματος πόσο μάλιστα σε ζωάκια αλλά πραγματικά παρατηρώ πράγματα στα καναρίνια μου που στην πρώτη γέννα ( άσπορα όλα τα αυγά 4 στο αριθμό) δεν τα έκαναν , δλδ βλέπω τον αρσενικό πολύ πιο ήρεμο δεν τσακώνονται όπως στην πρώτη φορά που είχαν τα αυγά πάει κάθεται στην άκρη της φωλιάς όσο είναι μέσα η θηλυκια δεν προλαβαίνει να βγει από την φωλιά η θηλυκια πάει ο αρσενικός και κάθεται πάνω από τα αυγά και μόλις πάει η θηλυκια βγαίνει στο σκαστό της πεταει και κανα σκαστο φιλάκι

jimgo
28-02-2013, 21:12
περιμένω να έρθει πως και πως το σαββατοκύριακο για να κάνω ωοσκόπηση να δω τι κάναμε αυτή την φορά

jimgo
02-03-2013, 09:36
ακηθεια παιζει ρολο ο αριθμος τον αυγον που κανει ενα καναρινι ? μπορουμε να καταλαβουμε κατι απο αυτο ? ρωταω γιατι την πρωτη φορα εκανε 4 αυγα και ηταν ολα ασπορα τωρα εχει ξανα 4 αυγα και φοβαμαι μην εχω παλι αποτυχια , αληθεια αν ειναι και αυτα ασπορα (αυριο θα κανω ωοσκοπηση και θα δω) μπορω να κανω και αλλη γεννα ? τι λετε ?

xarhs
02-03-2013, 09:40
πωωω πωω φτου φτου..... ειναι ολα τελεια.....!!!!

και τα πουλια πανεμορφα............. παντως εγω θα πω και κατι αλλο , η καναρα δημητρη γενναει ωραια αυγουλακια , στρογγυλεμενα. εμενα γεννανε πιο μυτερα.....
χαχαχαχα....

jimgo
02-03-2013, 09:42
ευχαριστω χαρη

jk21
02-03-2013, 14:50
ο αριθμος των αυγων λεει κατι ,αν η καναρα συστηματικα σε βατεμενη γεννα (οχι καποια που κανει μονη της ασπορα που εκει ειναι φυσιολογικο ) κανει αυγα απο 2 και κατω .Αυτο κρυβει ή προβλημα στο γεννητικο της συστημα ή καποια ασθενεια και συνηθως μυκοπλασμα

jimgo
02-03-2013, 14:53
ο αριθμος των αυγων λεει κατι ,αν η καναρα συστηματικα σε βατεμενη γεννα (οχι καποια που κανει μονη της ασπορα που εκει ειναι φυσιολογικο ) κανει αυγα απο 2 και κατω .Αυτο κρυβει ή προβλημα στο γεννητικο της συστημα ή καποια ασθενεια και συνηθως μυκοπλασμα
Δλδ αν καταλαβα καλα δημητρη δεν πρεπει να φοβαμαι ετσι δεν ειναι ;

jk21
02-03-2013, 15:42
ουτε να φοβασαι ,ουτε να αγχωνεσαι ! ξεκινησε η φετεινη αναπαραγωγη και ειναι περιοδος πανηγυριου για μας και τα πουλια μας .Με τα ευχαριστα και τα δυσαρεστα .Χαλαρα και οτι γινει ! αρκει να φροντιζουμε να δινουμε τροφουλα και καθαρο νερο στα πουλια μας και ειτε 2 μικρα κανουν ειτε 50 εχει την ιδια αξια ! τα χομπυ ειναι για να μας χαλαρωνουν απο το αγχος της καθημερινοτητας !

jimgo
03-03-2013, 09:29
παιδια καλημερα
μετα απο ωοσκοπηση που εγινε σε σκοτεινο δωματιο απο τα τεσσερα αυγα μαλλον τα τρια ειναι σποριασμενα , λεω μαλλον γιατι δεν τα εβγαλα απο την φωλια γιατι δεν θελω να τα πιασω . το ενα που ειδα και ηταν σιγουρα κιτρινο μεσα δεν το βγαζω θα το βγαλω οταν με το καλο βγουν πουλακια . τα αλλα 4 φαινοντουσαν κατι σαν φλεβες πολυ λεπτες ομως να σας πω οτι τα αυγα σημερα κλεινουν 7 μερες απο την στιγμη που τα εβαλα ξανα μαζι .

jimgo
03-03-2013, 16:00
καλησπέρα
πριν λίγο αποφάσισα να χωρίσω το ζευγαράκι μου γιατί ο αρσενικός εκεί που όλα ήταν καλά δεν ξέρω τι τον έπιασε και δεν έβγαινε από την φωλιά όταν πήγαινε η θηλυκιά και γινόντουσαν ομηρική καυγάδες με αποκορύφωμα να τραβάει το νήμα από την φωλιά , από το να σπάσει κάνα αυγό η να χαλάσει την φωλιά αποφάσισα να βάλω το χώρισμα

jimgo
06-03-2013, 20:03
καλησπερες
θελω συμβουλη παιδια , μεχρι την κυριακη λογικα θα εχουν σκασει αν ολα εχουν παει καλα , απο τα 4 αυγα λογικα η τα 2 η τα 3 , για πειτε τι να κανω να ξαναβαλω τον αρσενικο η θα εχω προβληματα ?

ΑΒΑΤΟΝ
06-03-2013, 20:08
καλησπερες
θελω συμβουλη παιδια , μεχρι την κυριακη λογικα θα εχουν σκασει αν ολα εχουν παει καλα , απο τα 4 αυγα λογικα η τα 2 η τα 3 , για πειτε τι να κανω να ξαναβαλω τον αρσενικο η θα εχω προβληματα ?

Κακώς που τον έχεις στην ιδια ζευγαρώστρα με την καναρα σου.

Καλυτερα να τον εξαφανισεις ....ουτε να τον βλέπει ...αλλα ουτε και να τον ακούει.

Και οταν με το καλο τα μικρα ειναι σε θεση να τρωνε μονα τους....τον ξαναβαζεις μεσα....μεχρι η καναρα σου να κανει το 3ο αυγο...και μετα τον ξαναβγαζεις.

jimgo
06-03-2013, 20:11
κοιτα μεχρι να τα χωρισω δεν ειχα προβλημα μεχρι που κλωσαγε και αυτος , μεχρι που μια μερα αρχισαν τσακωμοι και τον τσακωσα να τραβαει το νημα απο την φωλια για αυτο τον χωρισα .

jimgo
08-03-2013, 22:12
αντε να δουμε μεσα στο σαββατοκυριακο περιμενω να σκασουν αν ολα εχουν παει καλα καποια αυγα .

jimgo
09-03-2013, 15:39
δυστηχως και η 2η γεννα ειναι ασπορα τα αυγα , με ειχε ξεγελασει ο φακος οταν τα ειχα δει δεν ξερω τι αλλο κανω τα πετα σημερα τα αυγα

lefteris13
10-03-2013, 08:57
Απο παχος πως ειναι τα πουλια;κατι αλλο υποπτο υπαρχει;κατι φταιει για τα ασπορα, πρεπει να βρεθει και να λυθει πριν μια πιθανον τελευταια προσπαθεια.παντως στην ωοσκοπηση τα ασπορα φαινονται ευκολα, σε αλλες περιπτωσεις ενσπορων αλλα νεκρων μεσα κλπ ισως ειναι πιο δυσκολο, το λεω γιατι αφησες την καναρα δυο φορες να κλωσσησει κανονικα ολες τις μερες και παραπανω τζαμπα,χανοντας χρονο και καταπονωντας το πουλι

jimgo
10-03-2013, 10:16
θα πρεπει να τα βγαλω φωτογραφια και να τα δειτε αν εχουν παχος . αν και δεν νομιζω γιατι εκτος απο τροφη , αυγοτροφη και μιλαρακια δεν εδινα κατι παραπανω . παιζει ρολο που στο χωρισμα που εχει η ζευγαρωστρα ειχανε οπτικη επαφη ? οσο για την ωοσκοπηση τωρα οτι και να πω εχεις δικιο αλλα την πρωτη φορα δεν εκανα και την δευτερη με μπερδεψε ο φωτισμος του φακου . παιζει ρολο επισης που στην κουζινα εχω ενα fife fancy και κελαιδαει ? δεν εχουν οπτικη επαφη ετσι ?

lefteris13
10-03-2013, 11:13
Ναι για το παχος βαλε φωτος να δουμε, και με αυτα που τρωγανε αν τρωνε πολλη ποσοτητα ειδικα απο λιπαρους σπορους παχαινουν.βατεματα ειχες δει στο ζευγαρι να στηνεται αυτη και να ανεβαινει πανω ο αλλος;τα αλλα που ρωτας δεν παιζουν ρολο τουλαχιστον αρνητικα.στην ωοσκοπηση μη φοβασαι να παρεις τη φωλια με τα αυγα σε σκοτεινο δωματιο πανω στο κρεβατι πχ για ασφαλεια και να τα ελεγξεις ενα ενα βγαζοντας ασφαλες συμπερασμα κατα το δυνατον, βεβαια με πολλη προσοχη μην σπασεις κανενα και να μην αργησεις πολυ να επιστρεψεις τη φωλια στη θεση της.

jimgo
21-03-2013, 20:04
παιδια καλησπερα
σημερα εβαλα το αρσενικο fife fancy που εχω με την θηλυκια gloster με χωρισμα για αρχη , αυτο που βλεπω ειναι οτι ο αρσενικος οταν αρχισε να κελαιδαει η θηλυκια εσκυβε μπροστα και σήκωνε την ουρα προς τα επανω . τι λετε να βαλω φωλια ? η να περιμενω ακομα ?

lefteris13
21-03-2013, 21:49
μην περιμενεις, βαλε νημα και φωλια, λογικα θα τη φτιαξει αμμεσα, τωρα που ναι ξαναμμενη και του στηνεται, ολα θα γινουν γρηγορα..μολις αρχισει να στρωνει τη φωλια κλπ, ενωσε τα

jimgo
24-03-2013, 21:36
απο βατεμα μεχρι και πριν λιγη ωρα ειχαμε , απο φωλια ομως τπτ .

lefteris13
24-03-2013, 22:31
μην ασχολεισαι αλλο με τα καναρινια, δε σε πανε, ολο προβληματα εχεις, παρε καναν παπαγαλο:character0005: καλα τετοια ωρα δεν κοιμουνται;τους κρατας το φαναρι για να βατευονται;:love0034:

jimgo
24-03-2013, 22:34
σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια

lefteris13
24-03-2013, 22:48
πλακα κανω..που τα χεις τα πουλια και ηταν ξυπνια μεχρι πριν λιγο;οταν ειναι να γεννησει, θα στρωσει φωλια λογικα, αλλιως αν τυχον γεννησει χωρις, στρωσε τη εσυ

jimgo
24-03-2013, 22:52
πλακα κανω..που τα χεις τα πουλια και ηταν ξυπνια μεχρι πριν λιγο;οταν ειναι να γεννησει, θα στρωσει φωλια λογικα, αλλιως αν τυχον γεννησει χωρις, στρωσε τη εσυ
Λευτέρη δεν τρέχει πραγματικά τπτ απλά και εγώ μπορεί να παρανόησα ο γραπτώς λόγος είναι εύκολα παρεξηγήσιμος .
Τα πουλιά τα έχω στο σαλόνι και απλά ήταν ανοιχτό το φως .

lefteris13
24-03-2013, 23:00
αυτο ειναι καινουριο ζευγαρι, το αλλο με τις 2 ασπορες γεννες;

jimgo
24-03-2013, 23:02
αυτο ειναι καινουριο ζευγαρι, το αλλο με τις 2 ασπορες γεννες;

ειχα ενα αρσενικο fife fancy μονο του και αποφασισα να τον βαλω με τη θηλυκια που εκανε της 2 ασπορες γενες

lefteris13
24-03-2013, 23:08
μηπως αυτη η θυληκια εχει καποιο θεμα..τη μια 2 ασπορες γεννες, τωρα βατευεται με τον αλλο χωρις να χει στρωσει φωλια..και να στρωνε να γεννουσε, μπορει να δινε παλι ασπορα..

jimgo
24-03-2013, 23:11
τι να σου πω δεν ξερω και προβλημα να εχει τωρα πια ειναι αργα , που να βρεις θηλυκια καλη και αν βρεις θα πρεπει να τα κανεις ολα απο την αρχη . αν δεν κανω λαθος μετα ερχετε και η ωρα που αλλαζουν φτερομα οποτε δεν μπαινω ξανα στην διαδικασια να τσακισω τα καναρινια . τωρα οτι γινει εγινε υπομονη μεχρι του χρονου .

lefteris13
24-03-2013, 23:22
στις εσωτερικες εκτροφες αρχιζουν νωρις το φλεβαρη περιπου και τελειωνουν πιο νωρις λογικα, στις εξωτερικες αρχιζουν μαρτη και τελειωνουν το πολυ αρχες ιουνη.τωρα που μιλαμε σε εξωτερικες, αλλοι εχουν μικρα, αλλοι αυγα, αλλοι δεν εχουν ξεκινησει ακομα.χρονος υπαρχει ακομα, το να βρεις θυληκια τωρα οκ..

jimgo
26-03-2013, 20:18
πολλες καλησπερες
σημερα στρωσαμε φωλια σε χρονο ρεκορ αφου το πρωι δεν ειχε κανει τπτ στην φωλια , το απογευμα που γυρισα ηταν ετοιμη .

jimgo
02-04-2013, 10:08
καλημερα και καλο μηνα σε ολους
αυτη την φορα απο οτι φαινεται σταματησαμε στα 3 αυγα . το τελευταιο το εκανε την κυριακη .
ειμαστε σε αναμονη πλεον . ευχομαι ολα να εχουν παει καλα αυτη την φορα .

jimgo
12-04-2013, 20:35
πολλες καλησπερες
σημερα ειμαι διπλα χαρουμενος εσκασαν τα 2 αυγα και εχουμε ακομα 1 που περιμενουμε φωτο προσεχως γιατι δεν θελω να τα ενοχλησω

xarhs
12-04-2013, 20:37
ωω να σου ζησουν δημητρη...!!!!!

jimgo
12-04-2013, 20:38
ωω να σου ζησουν δημητρη...!!!!!
σε ευχαριστω χαρη να εισαι καλα

xarhs
12-04-2013, 20:39
δημητρη εσυ κοινα καναρινια εχεις?

jimgo
12-04-2013, 20:42
δημητρη εσυ κοινα καναρινια εχεις?

εχω βαλει ενα θηλυκo gloster με ενα αρσενικο fife fancy για αρχη , του χρονου λεω να βρω κανα ζευγαρι τιμπραντο .

xarhs
12-04-2013, 20:44
εγω κανα κοκκινακι θελω να ξεκινησω παντα ηθελα και ποτε δεν ειχα...

jimgo
12-04-2013, 20:47
εγω κανα κοκκινακι θελω να ξεκινησω παντα ηθελα και ποτε δεν ειχα...
εγω παντως να σου πω την αληθεια βρηκα προχτες μια θηλυκια χρωματος πορτοκαλι και την τσιμπησα για του χρονου

xarhs
12-04-2013, 20:52
ααααα... εχουμε και τετοια τσιμπηματα δημητρη???????

πες μου που την εχεις να ρθω να στην κλεψω

jimgo
12-04-2013, 20:56
Αμα ειναι να ερθεις απο τον βολο για να την κλεψεις ελα να σου την δωσω ετσι

xarhs
12-04-2013, 20:59
εγω περιμενω 3 μικρα σε 5 μερες περιπου....... ασε δημητρη εβγαλα πολλα

jimgo
12-04-2013, 21:01
Ειναι ωραια ομως ρε γαμωτο να τα βλεπεις εγω εκανα σαν χαζος σημερα

jimgo
13-04-2013, 09:06
καλημερα σε ολους παρακατω ειναι τα 2 μικρα που βγηκαν την ιδια μερα, ειναι ακομα αλλο ενα αυγο που δεν εσκασε ακομα αλλα φανταζομαι οτι ειναι ασπορο ?
http://www.greekbirdclub.com/attachment.php?attachmentid=17913&d=1365836620

jk21
13-04-2013, 09:35
Μπορει αλλα μην το πειραξεις .Ποτε βγηκε το τελευταιο σου αυγο; ποτε ξεκινησε η θηλυκια να κλωσσα μονιμα;

jimgo
13-04-2013, 09:38
το τελευταιο αυγο βγηκε στης 31/3 για αυτο και εγω λεω να μην το πειραξω ακομα , η θηλυκια εκατσε κανονικα απο την δευτερη μερα στην φωλια .
τωρα αν ειναι σποριασμενο θα εχει τυχη το πουλακι που θα βγει σε σχεση με τα αλλα ?

Gardelius
13-04-2013, 10:33
Με το καλο στο κλαρι!!!!!!!

jk21
13-04-2013, 10:33
το τελευταιο σημερα κλεινει 13 ημερες .Μπορει να βγει και στη διαρκεια της ημερας ,αλλα μπορει και αυριο ή και μεθαυριο (με σαφως λιγοτερες πιθανοτητες ) ή και 3 μερες μετα (σπανιοτατο αλλα εχει συμβει ) .Για αυτο κανε υπομονη .Αν νοιωθεις οτι εχεις την εμπειρια ,δες με ωοσκοπηση αν ειναι σποριασμενο και αν εχεις και πολυ καλο ,δυνατο φακο (ειδικα σε σκοτεινο χωρο ) ,ισως δεις την καρδουλα του να χτυπα αν ειναι ζωντανο )

jimgo
13-04-2013, 19:55
παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω επειδή δεν πρόλαβα να καθαρίσω το κλουβί πριν βγουν τα μικρά από τα αυγά , πότε μπορώ να το καθαρίσω ? θα έχω κάποιο πρόβλημα αν το καθαρίσω αύριο το πρωί ? επίσης να σας πω ότι και χωρίς τα αυγά μόνο με το ζευγάρι μέσα στην ζευγαρώστρα πάντα μέσα το καθάριζα

jimgo
15-04-2013, 18:08
Σήμερα το 3ο αυγό κλείνει 15 μέρες και μάλλον δεν είναι σποριασμενο , να το βγάλω ? Η να το αφήσω?

lefteris13
15-04-2013, 18:36
Ποσων ημερων ειναι τα μικρα;τις πρωτες μερες οταν ειναι δυο οι νεοσσοι, καλο ειναι να χουν και ενα αυγο για στηριγμα πλαστικο καλυτερα ή κανονικο.το αυγο αυτο ειτε ειναι ασπορο ειτε ενσπορο που ψοφησε για καποιο λογο μεσα σε καποιο σταδιο της επωασης.

jimgo
15-04-2013, 19:08
τα μικρα ειναι 3 ημερων βγηκαν και τα 2 μαζι την παρασκευη

lefteris13
15-04-2013, 19:23
Σπαστο και πετα το αυριο το απογευμα, πες μας αν ηταν ασπορο ή ενσπορο

jimgo
15-04-2013, 19:25
Σπαστο και πετα το αυριο το απογευμα, πες μας αν ηταν ασπορο ή ενσπορο

οκ Λευτερη σε ευχαριστω για νεοτερα αυριο το απογευμα .

jimgo
16-04-2013, 17:37
Παιδια καλησπερα
Σημερα εβγαλα το 3ο αυγο απο την φωλια και ηταν ασπορο δεν ειχε τπτ μεσα .

jimgo
21-04-2013, 12:42
πολλές καλημέρες εδώ τα μικρά μου είναι 8 ημερών
http://www.greekbirdclub.com/attachment.php?attachmentid=17948&d=1366453028

xarhs
21-04-2013, 12:44
πωωω πω δημητρη ειναι πολυ σκουρα.................. να σου ζησουν. τωρα ποσο ημερων ειναι?

jimgo
21-04-2013, 12:46
σημερα ειναι 9 ημερων , ε θα εχουν και λιγο κιτρινο απο την μαμα απο οτι βλεπω το σκουρο γκρι ειναι απο τον πατερα

xarhs
21-04-2013, 12:47
εχεις πατερα γκρι? εχεις καμια φωτο του?

jimgo
21-04-2013, 12:59
ο Κύριος είναι ο παρακάτω και είναι πραγματικά πολύ καλώς πατέρας
http://www.greekbirdclub.com/attachment.php?attachmentid=17955&d=1366541846

xarhs
21-04-2013, 13:00
ρε δημητρη εχω και εγω εναν ιδιο.....................

jimgo
21-04-2013, 13:01
fife fancy ? εψαχνα να βρω μια θηλυκια αλλα δεν μπορουσα

xarhs
21-04-2013, 13:02
εγω το ειχα αγορασει στην τυχη δεν ξερω ρατσα.

εσενα ειναι fife fancy?

jimgo
21-04-2013, 13:03
τουλαχιστον ετσι μου ειπανε και εγραφε και το ταμπελακι του απο το μαγαζι που τον αγορασα .

xarhs
21-04-2013, 13:05
ποσο τον πηρες? εγω κανα 30αρι τον ειχα παρει περιπου

jimgo
21-04-2013, 13:06
45 αν θυμαμαι καλα αλλα μου αρεσε τοσο πολυ που δεν σκεφτηκα τπτ

xarhs
21-04-2013, 13:07
εγω επειδη ειχα ολο τα ιδια χρωματα λεω δεν παιρνω ενα γκρι να μην ειναι ολα τα ιδια. και το πηρα.....

αυτος μου βγαζει και ασπρα εμενα

jimgo
21-04-2013, 13:09
ειναι η πρωτη φορα που ζευγαρωνει , θα δουμε τι θα βγουνε σε λιγες μερες

johnakos32
21-04-2013, 13:58
ρε δημητρη εχω και εγω εναν ιδιο..................... χαρη εσυ ολο και με καποιον εχεις ενα ιδιο καναρινακι στο εχω πει εσυ τα χαριζεις και αλλοι πανε τα πουλανε και τα αγορζουμε εμεις! Δημητρη να σου ζησουν!

xarhs
21-04-2013, 13:59
χαχαχαχαχαχαχαχαχ....... εκτος γιαννη εαν το χαρισω πριν προλαβει να το αγορασει

σε ποια περιοχη μενεις γιαννη?

johnakos32
21-04-2013, 14:08
εγω πειραια Χαρη την καναρα αυτην την πηρα απο ενα μικρο πετ σοπ στο κερατσινι αλλα εχει δαχτυλιδι κιολας!

Gardelius
21-04-2013, 14:38
Συγχαρητήρια!! Καλή συνεχεια!!!!

jimgo
25-04-2013, 20:05
Πολλες Καλησπερες
σας παρουσιαζω τα μικρα μου , σημερα ειναι 13 ημερων
http://www.greekbirdclub.com/attachment.php?attachmentid=17963&d=1366913020
http://www.greekbirdclub.com/attachment.php?attachmentid=17962&d=1366912986

alex1974
25-04-2013, 20:25
Να σου ζησουν και με το καλο στο κλαδι.....
Μηπως κανεις καμια "περιεργη....." συνταγη !!!!
Ουισκακι βλεπω πισω.....χαχαχαχα !

jimgo
25-04-2013, 20:34
Σε Ευχαριστω Αλεξανδρε
Τα μυστικα δεν θα τα πω ..................χαχαχαχα

xarhs
25-04-2013, 20:43
πανεμορφα ειναιιιιιιιιιιιιιιιι

jimgo
25-04-2013, 20:45
Ευχαριστω Χαρη
και τα δυο σκουφατα απο οτι δειχνουν ειναι .

johnakos32
25-04-2013, 20:50
χαχαχα μπραβο μοιαζουν αρκετα στο γκλοστερακι! τι εκανες την μεθυσες την καναρα και τα εκανε αυτα τα δυο?

jimgo
25-04-2013, 20:54
χαχαχα.............. ενα μπουκαλακι τζιν ολο κι ολο

jimgo
25-04-2013, 20:57
http://www.greekbirdclub.com/attachment.php?attachmentid=17965&d=1366916191

lagreco69
25-04-2013, 21:00
Ομορφα!!! με το καλο και στο κλαδι!! συνονοματε.

johnakos32
25-04-2013, 21:01
της αλλαξες το νημα η ειναι ποιο παλλια?το γκλοστερ σου το λατρευω!

jimgo
25-04-2013, 21:03
Είναι πιο παλιά η φωτογραφία

jimgo
27-04-2013, 09:38
Καλημερα σε ολους
Σημερα ειμαστε 15 ημερων και προσπαθει απο το πρωι η θηλυκια να βγαλει τα μικρα απο την φωλια τι λετε να βαλω 2 φωλια μεσα η να περιμενω να τα βγαλει ; Γιατι προσπαθουσε το πρωι να μπει στην βιταμινη και εχθες ειδα 3 βατεματα

jimgo
27-04-2013, 15:17
Λοιπόν τα βατεματα συνεχίζονται τα μικρά δεν έχουν βγει απο την φωλιά δε δεύτερη φωλιά που έβαλα δεν την πλησιάζει και παει και καθετε μαζι με τα μικρά στην φωλιά μέσα.

jk21
27-04-2013, 15:17
να βαλεις υπερεπαρκεια υλικου φωλιας ,γιατι θα τα μαδησει .να βαλεις νεα φωλια προχειρα με τα μικρα μεσα και να καθαρισεις καλα την αλλη ,την οποια θα επιστρεψεις μετα αμεσα στη θεση της και θα βαλεις τα μικρα σε φωλια λιγο πιο διπλα στην παλια θεση

jimgo
27-04-2013, 15:24
οκ παω να ξανα βαλω την αλλη φωλια με τα μικρα μεσα και να καθαρισω την αλλη φωλια , υλικο φωλιας εχω βαλει μεσα ετσι και αλλιως απο φοβο μην τα μαδήσει .

jimgo
27-04-2013, 15:39
εβγαλα τα μικρα τα εβαλα σε 2η φωλια διπλα στην αλλη την οποια και καθαρισα σχολαστικα , αντε να δουμε δεν νομιζω να εχω κανενα απροοπτο με τα μικρα . τα βλεπω και αρκετα τρομαγμενα

jimgo
28-04-2013, 14:23
καλησπερα
σημερα ειμαστε 16 ημερων κανουμε δειλα δειλα τα πρωτα μας βηματα για να βγουμε απο την φωλια .
η θηλυκια τελικα εφτιαξε νεα φωλια σε μια εσωτερικη που ευτυχως ειχα αγορασει πριν λιγο καιρο , ευτυχως γιατι πηγαινε και καθοτανε διπλα στα μικρα .

jimgo
03-05-2013, 12:07
Καλημερα σας και Καλο Πασχα να εχουμε
σημερα ειμαστε 21 ημερων και η θηλυκια εχει 3 αυγα στην νεα φωλια
http://www.greekbirdclub.com/attachment.php?attachmentid=17986&d=1367575532

mitsman
03-05-2013, 12:30
Πω πω πω ομορφιες!!!!!! Αντε με το καλο και στα επομενα!!! Ολα στην ωρα τους!

ΜΩΣΑΙΚΟΣ
03-05-2013, 13:04
με το καλο κ στα επομενα

jimgo
03-05-2013, 16:34
Σασ ευχαριστώ παιδιά

jk21
03-05-2013, 17:35
καλη συνεχεια Δημητρη !

johnakos32
03-05-2013, 17:42
κουκλια εχουν τον σωωματοτυπο του αρσενικου! τα αυγα ποσων ημερων ειναι?

Gardelius
03-05-2013, 18:10
Καλη συνεχεια!!!!

jimgo
03-05-2013, 22:24
κουκλια εχουν τον σωωματοτυπο του αρσενικου! τα αυγα ποσων ημερων ειναι?

Γιαννη σε ευχαριστω για τα κουκλια , τα αυγα ειναι 1-2-3 ημερων

jimgo
03-05-2013, 23:18
αληθεια την φωλια ποτε να την βγαλω ? τα βλεπω και κοιμουνται το ενα στο κλαδακι και το αλλο ειναι στην ακρη της φωλιας .

ΑΒΑΤΟΝ
03-05-2013, 23:26
αληθεια την φωλια ποτε να την βγαλω ? τα βλεπω και κοιμουνται το ενα στο κλαδακι και το αλλο ειναι στην ακρη της φωλιας .

Ποσων ημερών ειναι οι νεοσσοι ?

jimgo
03-05-2013, 23:27
σημερα εγιναν 22 ημερων

ΑΒΑΤΟΝ
03-05-2013, 23:30
σημερα εγιναν 22 ημερων

Το πιθανότερο είναι να δεις και το άλλο μικρο αυριο το βραδυ να κοιμηθει εκτός φωλιάς.

Αν κάνουν βολτες στο κλουβι...την βγαζεις και αυριο.

jimgo
03-05-2013, 23:34
Το πιθανότερο είναι να δεις και το άλλο μικρο αυριο το βραδυ να κοιμηθει εκτός φωλιάς.

Αν κάνουν βολτες στο κλουβι...την βγαζεις και αυριο.

βολτες κανουν ολοι μερα στο κλουβι .

ΑΒΑΤΟΝ
03-05-2013, 23:37
βολτες κανουν ολοι μερα στο κλουβι .

Δρόμο η φωλιά.

Και έχεις το νου σου μην θελήσει η κανάρα να ξαναστρώσει φωλιά....και ξεπουπουλιάσει τα μικρά.

johnakos32
03-05-2013, 23:41
αφου εχει ηδη στρωμενη με αυγα γιατι να ξαναστρωσει... με τον ιδιο καναρο ειναι? ο γκλοστερ τι κανει? εχει καποιο προβλημα μηπως?

jimgo
03-05-2013, 23:43
η θηλυκια εχει στρωμενει φωλια με 3 αυγα με τον ιδιο καναρο , η θηλυκια μου ειναι το gloster .

johnakos32
03-05-2013, 23:45
ναι δεν εχεις και εναν αρσενικο γκλοστερ? αυτος τι ειναι στειρος... λεω μηπως εχουν δαχτυλιδια και για αυτο δεν μπορουν να ζευγαρωσουν? χαχα

ΑΒΑΤΟΝ
03-05-2013, 23:46
η θηλυκια εχει στρωμενει φωλια με 3 αυγα με τον ιδιο καναρο , η θηλυκια μου ειναι το gloster .

Μια χαρά.

Εγώ θα έβαζα ένα χώρισμα να μην μπουν σε κίνδυνο τα μικρά...

Συνήθως πάνε στην νέα φωλιά και μετά αρχίζουν τα προβλήματα....απο τον αρσενικό.

Στην μία πλευρά το ζευγάρι με τη φωλιά και στην άλλη τα μικρά να ταίζονται απο το κάγκελο.

Τροφή,νερό και στις δύο πλευρές.

jimgo
03-05-2013, 23:48
ναι δεν εχεις και εναν αρσενικο γκλοστερ? αυτος τι ειναι στειρος... λεω μηπως εχουν δαχτυλιδια και για αυτο δεν μπορουν να ζευγαρωσουν? χαχα
χαχαχαχα
εγω δεν ειχα ποτε αρσενικο gloster

johnakos32
03-05-2013, 23:50
συγνωμη τι εβαλες δηλαδη?εβαλες στην αρχη θηλυκια γκλοστερ με εναν αρσενικο γκλοστερ και ειχες και εναν fife fancy , ο αλλος αρσενικος τι ειναι? 2 αρσενικα δεν εχεισ?

jimgo
03-05-2013, 23:54
συγνωμη τι εβαλες δηλαδη?εβαλες στην αρχη θηλυκια γκλοστερ με εναν αρσενικο γκλοστερ και ειχες και εναν fife fancy , ο αλλος αρσενικος τι ειναι? 2 αρσενικα δεν εχεισ?

Γιαννη καταρχην οπως σου ειπα και πριν αρσενικο gloster δεν εχω .
ενα καναρινακι κοινο ειχα το οποιο μου εκανε ασπορες , μιας και το ηθελε ο πεθερος μου του το εδωσα .
το θηλυκο gloster που εχω το εβαλα με το fife fancy και με αυτο εχω μια γεννα με 2 μικρα και τωρα εχει 3 αυγα στην φωλια

jimgo
03-05-2013, 23:58
Μια χαρά.

Εγώ θα έβαζα ένα χώρισμα να μην μπουν σε κίνδυνο τα μικρά...

Συνήθως πάνε στην νέα φωλιά και μετά αρχίζουν τα προβλήματα....απο τον αρσενικό.

Στην μία πλευρά το ζευγάρι με τη φωλιά και στην άλλη τα μικρά να ταίζονται απο το κάγκελο.

Τροφή,νερό και στις δύο πλευρές.
Να βαλω το χωρισμα οκ αλλα θα ειμαι σιγουρος οτι θα τα ταιζει απο το καγκελο ? μιας και αυριο θα φυγω και θα φυρισω την τριτη .

ΑΒΑΤΟΝ
04-05-2013, 00:08
Να βαλω το χωρισμα οκ αλλα θα ειμαι σιγουρος οτι θα τα ταιζει απο το καγκελο ? μιας και αυριο θα φυγω και θα φυρισω την τριτη .

Αν φύγεις εννοείται θα βάλεις χωρισμα. (καγκελάκι)

Κανένα προβλημα δεν θα έχεις.

jimgo
04-05-2013, 00:10
Ευχαριστω Βασιλη

johnakos32
04-05-2013, 00:31
Νόμιζα ότι αυτός που έκανε ασπορα ήταν γκλοστερ τα μπέρδεψα

jimgo
04-05-2013, 08:34
Δεν πειραζει γιαννη

jimgo
13-05-2013, 21:14
πολλές καλησπέρες
σήμερα είμαστε 31 ημερών ξεκινάμε και τρώμε μόνοι μας και όλα πήγαν καλά με το χώρισμα στην μέση , τα τάϊζε κανονικά ο αρσενικός από τα κάγκελα και αύριο μεθαύριο περιμένω να σκάσουν τα 4 αυγά που έχει η θηλυκιά στην φωλιά .

xarhs
13-05-2013, 23:22
καλη συνεχεια δημητρη. πολλες εκκολαψεις ευχομαι

jimgo
14-05-2013, 20:09
να εισαι καλα χαρη σε ευχαριστω επισης οτι καλυτερο σου ευχομαι

jimgo
17-05-2013, 20:59
και ναι σημερα το απογευμα εσκασε το πρωτο απο τα τεσσερα αυγα που εχει η θηλυκια .

xarhs
17-05-2013, 21:02
:jumping0046: τελεια δημητρη....................

johnakos32
17-05-2013, 21:13
μπραβο καλη συνεχια!

jimgo
17-05-2013, 21:14
ευχαριστω παιδια

jk21
17-05-2013, 22:43
καλη συνεχεια Δημητρη !!!

jimgo
19-05-2013, 10:39
Πολλες καλημερες σε ολους σημερα εσκασε και το 2 αυγο

lagreco69
19-05-2013, 10:45
Καλημερα!! συνονοματε, καλη συνεχεια!!!

xarhs
19-05-2013, 11:41
τελεια..!!!!!!

ποσα περιμενεις ακομα δημητρη?

jimgo
19-05-2013, 12:54
Περιμενω ακομα 2 χαρη

xarhs
19-05-2013, 13:00
ωραια..!!!!

με το καλο να σκασουν και αυτα

johnakos32
19-05-2013, 15:00
Με το κάλο και τα υπόλοιπα!

Gardelius
19-05-2013, 19:57
να σου ζήσουν!!! Καμια φωτο Δημήτριε,.... ;)

jimgo
19-05-2013, 22:48
Οκ αυριο φωτο απο τα πρωτα 2 και απο τους νεοσους που εχω τωρα

jimgo
20-05-2013, 21:37
πολλές καλησπέρες
σας βάζω της φωτο που ζητήσατε .
τα μικρά σήμερα έγιναν 3
http://www.greekbirdclub.com/attachment.php?attachmentid=18094&d=1369078410
και εδω απο την πρωτη γενα 38 ημερων σημερα
http://www.greekbirdclub.com/attachment.php?attachmentid=18095&d=1369078440

xarhs
20-05-2013, 22:24
να σου ζησουν....!!!!!!!!!!!!!!!!

με το καλο και στο κλαρι.........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!

*τα εχεις και πεντακαθαρα , μπραβο σου

jimgo
20-05-2013, 22:25
να εισαι καλα χαρη

Gardelius
21-05-2013, 03:03
Πολύ όμορφα!! καλη συνέχεια!!!!! ;)

johnakos32
21-05-2013, 10:03
πολυ ομορφα και καθαρα μπραβο! θα πας και για τριτη γεννα η οχι? η αυγοτροφη δικια σου?

jimgo
21-05-2013, 18:38
Οχι γιαννη δεν θα παω για 3η ναι η αυγοτροφη δικια μου

jimgo
22-05-2013, 20:54
καλησπερα
ρε παιδια παρατηρω το μικρουλη που ειναι 2 ημερων σημερα να ειναι αρκετα πιο ανοιχτοχρωμο απο τα αλλα δυο ειναι φυσιολογικο ?

lagreco69
22-05-2013, 21:13
καλησπερα
ρε παιδια παρατηρω το μικρουλη που ειναι 2 ημερων σημερα να ειναι αρκετα πιο ανοιχτοχρωμο απο τα αλλα δυο ειναι φυσιολογικο ?

Φυσιολογικο ειναι, απλα εχει λιγοτερη μελανινη και περισσοτερη φαιομελανινη στο δερμα του απο τα αδελφακια του.

jimgo
22-05-2013, 21:15
Ευχαριστω Δημητρη
σαν μυγα μες στο γαλα ειναι .......

johnakos32
22-05-2013, 21:32
να κοιτας προβολο! αν ειναι καλος ειναι λογο του χρωαματος.... αλλιως αν ειναι σαν το δικο να ανυσηχεις...

jimgo
22-05-2013, 21:34
κανονικα ταισμενο ειναι Γιαννη το βλεπω συνεχεια μαλλον θα ειναι ανοιχτοχρωμο οταν με το καλο μεγαλωσει

johnakos32
22-05-2013, 21:37
ναι μαλλον αυτο αντε να μεγαλωσει να το δουμε!

jimgo
22-05-2013, 21:50
ναι μαλλον αυτο αντε να μεγαλωσει να το δουμε!

;) αντε να δουμε λοιπον

jimgo
31-05-2013, 09:28
καλημερες σε ολους , σημερα ημαστε 14-12 και 11 ημερων και ολα πανε καλα τα 2 ειναι σαν τον μπαμπα και το μικρουλη σαν την μαμα http://www.greekbirdclub.com/attachment.php?attachmentid=18150&d=1369985181

jimgo
07-06-2013, 09:07
καλημερες σε ολους
παρακατω σας παρουσιαζω τα μικρα απο την πρωτη γενα σε δικο τους κλουβι (ζευγαρωστρα) σημερα ειναι 56 ημερων
http://www.greekbirdclub.com/attachment.php?attachmentid=18174&d=1370588408
και εδω ειναι απο την δευτερη γενα 21-19-18 ημερων τα 2 πρωτα κανουν και την πρωτη τους βολτα στο κλουβι απο εχθες
http://www.greekbirdclub.com/attachment.php?attachmentid=18175&d=1370588434

lagreco69
07-06-2013, 12:38
Πολυ ομορφα!! να τα χαιρεσαι!!! Δημητρη.

jk21
07-06-2013, 14:22
να τα χαιρεσαι !

* εχε το νου σου το ματακι του κιτρινου ... μηπως ερεθιστει .λειπουν πουπουλα

jimgo
07-06-2013, 15:31
Ευχαριστω παιδια δημητρη θα εχω το νου μου για πειτε καμια γνωμη ρε παιδια η θηλυκια εσκασε να φτιαξει καινουργια φωλια , της εβαλα και την εφτιαξε τι κανουμε τωρα οεο ; Με τη πτερορια θα εχω προβλημα; Δεν εχει ερθει ακομα βεβαια , δεν προλαβα να βγαλω τον αρσενικο απο μεσα και εκανε το χρεος του σημερα αλλα λογικα και της αλλες μερες θα το εκανε .

jk21
07-06-2013, 16:02
περυσι ποτε ειχε πτεροροια το θηλυκο;

jimgo
07-06-2013, 16:06
Δεν την ειχα δημητρη φετος αγορασα και την θηλυκια και τον αρσενικο

jk21
07-06-2013, 16:35
αν ειναι γεννημενη ανοιξη ,συνηθως ξενικουν αυγουστο και αν εχεις τα πουλια σε σκιερο μερος ,δεν εχεις προβλημα για μια γεννα
αν ειναι χειμωνα μπορει να σου ξεκινησει νωρις ... δεν ξερω

jimgo
10-06-2013, 18:50
Παιδια καλησπερα
Περιεργα πραγματα με τα πουλια μου , τελικα δεν προλαβα και η θηλυκια εκανε το πρωτο αυγο σημερα το περιεργο ειναο οτι το μικρο 21 ημερων σημερα καθετε μαζι με την θηλυκια στην φωλια και δεν το διωχνει , τι κανω οεο;

Gardelius
10-06-2013, 21:02
Μέσα ή διπλα της??

xarhs
10-06-2013, 21:04
βαλε μια φωλια σε αλλη μερια και βαλε το μεσα να βολευτει. αμα το ταιζουν δεν θα ενοχλει τη μητερα του

jimgo
10-06-2013, 21:48
εχει πλακα παιδια διπλα της καθετε οταν ειναι μαζι και αμα βγει η θηλυκια καθετε κανονικα στο αυγο μαλιστα το εδιωχνε η γυναικα μου και δεν εφευγε με τπτ .
φωλια εχω ακομα μεσα στο κλουβι αυτη που γεννηθηκαν τωρα το βραδυ ειναι εκει και η θηλυκια στην φωλια με το αυγο

jk21
10-06-2013, 22:29
και μενα τις κανουν παρεα (συνηθως βεβαια στην εισοδο της φωλιας ,αλλα καμμια φορα και μεσα ) αλλα δεν αγχωθηκα καμμια στιγμη ... το προβλημα ειναι μεχρι να κατσει μονιμα η θηλυκια .Μεχρι τοτε αν βαζουμε ψευτικα αυγα και δεν τρωνε κουτσουλημα τα πραγματικα ,ειμαστε οκ .Μετα δεν κανουν τιποτα οταν κλωσσα η μανα

jimgo
15-07-2013, 15:38
Παιδια Καλησπερα
Χαθηκαμε λιγο αλλα δεν πειραζει , λοιπον για εμενα τα γεννητουρια τελος για φετος του χρονου ξανα , απολογισμος απο την πρωτη γεννα ητανε 2 πουλακια και απο την δευτερη γεννα ειναι 3 πουλακια τα οποια και σας βαζω να δειτε .
http://www.greekbirdclub.com/attachment.php?attachmentid=18315&d=1373895386
http://www.greekbirdclub.com/attachment.php?attachmentid=18314&d=1373895361
Θελω πραγματικα να ευχαριστησω ολα τα παιδια εδω για την βοηθεια και για ολα οσα χρησιμα διαβασα εδω .

Gardelius
15-07-2013, 21:10
Να εισαι καλα!!!!!!!!!!! και να τα χαιρεσαι όλα φιλε,...!!!!

jimgo
26-08-2013, 15:55
καλησπέρα παιδιά
από τα 3 καναρινακια που βλεπετε στης φωτο , το κιτρινο εχει εδω και καιρο που σαλιαρζει οποτε ειναι αρσενικο , τα αλλα 2 δεν τα εχω ακουσει ακομα να κανουν κατι , ειναι τωρα κοντα 4 μηνων λετε να μπορουμε να καταλαβουμε αν ειναι αρσενικα η θηλυκα αν τα ψαξουμε ? παιζει ρολο που τα εχω στο ιδιο κλουβι ? με χωρισμα βεβαια .

lefteris13
26-08-2013, 17:20
Αφου δεν εχουν πει ακομα ειναι κατα πασα πιθανοτητα κοριτσια αν οχι σιγουρα.αφου κλεισουν μηνα λιγες μερες μετα ξεκινουν σαλιαρισμα συνηθως.και μαζι χωρις χωρισμα να ταν θα λεγαν, αλλωστε τους πρωτους μηνες τα μικρα μενουν αρκετα μαζι σε κλουβες πτησης.απ το φθινοπωρο και μετα μπορουν να μπουν σε ατομικα κλουβια τα αρσενικα.περιπτωση να μην πολυλενε οταν ειναι στοιβαγμενα σε κλουβα και γινεται χαμος δεν μπορουν να βρουν χωρο και χρονο να πουν τα αγορια το ενα ενοχλει το αλλο

alex1974
26-08-2013, 21:27
Κατα πασα περιπτωση ειναι θυληκα εκτος και αν περνανε πτεροροια ( ο μονος....λογος ! ) και δεν ακουγονται καθολου !
Ελαχιστες βεβαια οι πιθανοτητες αλλα....

jimgo
27-08-2013, 19:08
Η αληθεια ειναι περνανε μια μικρη πτερορια

Gardelius
28-08-2013, 13:56
Μετα και την πτεροροια θα εχεις τα <<ασφαλή>> συμπερασματα για το φυλλο τους!

jimgo
28-08-2013, 16:39
Ευχαριστω παιδια να ειστε καλα

jimgo
09-01-2014, 18:37
παδια καλησπερα εχει απο εχθες το πρωι που παρατηρω τον αρσενικο να κατεβαινει χαμηλα στο κλουβι και να κελαηδαει στην θηλυκια σαν τρελος , αλλα αυτη κανει οτι δεν τον ακουει μονο κατι φιλια εχω δει αναμεσα απο το χωρισμα . εγω λεω να μη τα βαλω και να τα βαλω στα τελει μαρτιου . να σας θυμησω οτι τα εχω μεσα στο σπιτι .

Gardelius
09-01-2014, 18:43
εγω λεω να μη τα βαλω και να τα βαλω στα τελει μαρτιου .

Θα συμφωνήσω απόλυτα σ αυτό.

δεν έχεις λόγο να βιάζεσαι.....

jimgo
09-01-2014, 18:45
Θα συμφωνήσω απόλυτα σ αυτό.

δεν έχεις λόγο να βιάζεσαι.....

ολα με την σειρα τους

Gardelius
09-01-2014, 18:54
ολα με την σειρα τους

Φυσικά, με σωστή προετοιμασία και υπομονή θα

πάρεις τα πουλάκια σου την σωστή εποχή

όπως γίνεται και στη φύση.

johnakos32
09-01-2014, 19:35
Θα έλεγα να μην ββλέπονται κιόλας....

jimgo
09-01-2014, 19:38
Θα έλεγα να μην ββλέπονται κιόλας....

καποια στιγμη το ειχα κανει να μην βλεπονται αλλα δεν μπορεις να φανταστεις τι εκανε η θηλυκια , κοντεψε να γκρεμίσει το κλουβι οταν εβγαλα το χωρισμα και ξανα βλεποντουσαν ηταν ολα καλα .