PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ψωρίαση στον κούνελο !!!

dimitris133
23-12-2012, 20:31
καλησπέρα και καλες γιορτες να έχουμε ολοι ,εχω ενα κουνελο και εχει ψωριαση στα αυτια.Υπαρχει καποιο φαρμακο για την θεραπεία του????

mariakappa
23-12-2012, 20:45
πως το ξερεις οτι ειναι ψωριαση? το πηγες στο γιατρο?

οδυσσέας
23-12-2012, 20:50
υπάρχει φάρμακο που το κάνουμε με υποδόρια ένεση. Θα σου το δώσει ο κτηνίατρος η ο φαρμακοποιός που έχει και κτηνιατρικά φάρμακα.

jk21
23-12-2012, 22:15
ΔΗΜΗΤΡΗ δεν μπορω να σε βοηθησω αν δεν μαθεις πως λεγεται το ακαρι ,απο οτι ειδα στο δικτυο που την δημιουργει .υπαρχει αναφορα για χρηση στο αυτι αμυγδαλελαιου και αιθεριου ελαιου αγγουριου .το πρωτο υπαρχει στα φαρμακεια ... το δευτερο δεν ξερω πως εξαγεται απο το αγγουρι .αλλα σιγουρα θα υπαρχει και φαρμακο κανονικο .αν δεν μπορεις να το πας σε κτηνιατρο ,εστω προσπαθησε να μαθεις πληροφοριες για την ονομασια του ακαρεως

mariakappa
23-12-2012, 23:18
εγω θελω να μου πει πως ξερει οτι ειναι ψωριαση.υποψιαζομαι οτι ειναι μηκυτας.θα μπορουσες να ανεβασεις μια φωτο ή να μου περιγραψεις πως ειναι το δερμα της στο σημειο? βλεπεις και σε αλλα σημεια στο σωμα της να υπαρχει προβλημα?

dimitris133
01-01-2013, 09:58
καλη χρονια παιδια με υγεια και ευτυχια..τον κουνελο τον πηγα στο κτηνιατρο και μου ειπε οτι εχει ψωριαση .μου ειπε να του ριξω cebasil αρεομενο στο νερο και τωρα ειναι μια χαρα...μου ειπε οτι τα κουνελια βγαζουν ψωριαση στα αυτια και οτι ειναι συχνη ασθενεια....ευχαριστω.......

giorgos_
07-01-2013, 23:43
Υπαρχουν 3 τροποι απαλλαγης απο την ψωριαση των κουνελιων.
Η πρωτη ειναι και η προτεινομενη απο την κτηνιατρικη σχολη για κουνελια τα οποια δεν εγκυμονουν και δεν ειναι στη γαλουχια.
Ενέσιμο διάλυμα Ιβερμεκτίνης, 400 μικρογραμμαρια ανα κιλο σωματικου βαρους πχ για 4 κιλα κουνελι 0,16ml ιβερμεκτίνη.
Γινεται με συριγγα ινσουλινης σηκωνοντας το δερμα πισω απο τα αυτια υποδορια, η χρησιμοποιωντας την ιδια ποσοτητα διάλυματος ιβερμεκτίνης με ποσοτητα γλυκου διαλυματος (πχ το σιροπι απο κομποστες φρουτων) και δινοντας το να το πιει.

ΤΡΕΙΣ επαναλειψεις καθε 15 μερες

giorgos_
08-01-2013, 21:48
Η δευτερη αφορα κουνελες που εγκυμονουν και ειναι στη γαλουχια. Δραστικη ουσια: διάλυμα επίχυσης σελαμεκτίνης επαλειψη κατα το μηκος της σπονδυλικης στηλης και ελαφρο μασαζ. Επαναληψη σε ενα μηνα. 2 με 5 ημερες μετα τον απογαλακτισμο Ενέσιμο διάλυμα Ιβερμεκτίνης ως πριν.
Η τριτη εναλακτικη 9ml παραφινελαιο και 1 ml TAC-TIC και κανουμε τοπικη εφαρμογη.
Τελος παλια στην πολη μου κανανε το εξης 15-20% θειαφι και 80-85% ελαιολαδο σε γυαλινο μπουκαλι ανακατεμα και τοπικη εφαρμογη.
Προσοχη στη τοπικη εφαρμογη να μην φτανει μεχρι μεσα στο αυτι.

jk21
08-01-2013, 23:55
το θειαφι ειναι γνωστο ακαρεοκτονο .σε συνδιασμο με λαδι (τα απομονωνει και σκανε ) , που κανει πιο ηπια την δουλεια του παραφινελαιου ,λογικα θα εχει καλη δραση

ggamb
14-01-2013, 16:10
Θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη κάνεις μια κρέμα με θειάφι και λάδι και βάζεις στην περιοχή. Το κακο με αυτην την κρέμα είναι οτι μαδάει η περιοχή και κοκκινίζει, για να το αποφύγεις αυτό μπορεις να βάλεις sebasil
http://www.provet.gr/el/animal-health/proionta/farmakeftika/veterinary-pharmaceuticals/sebacil-cut.sol./7-490

adreas
14-01-2013, 19:38
το θειαφι ειναι γνωστο ακαρεοκτονο .σε συνδιασμο με λαδι (τα απομονωνει και σκανε ) , που κανει πιο ηπια την δουλεια του παραφινελαιου ,λογικα θα εχει καλη δραση
Παραδοσιακή συνταγή στο μέρος μου.

giorgos_
22-02-2013, 00:21
Και στο μερος μου Ανδρεα :)

οδυσσέας
22-02-2013, 00:38
Γιώργο όταν είχα κουνέλια ένας φίλος μου, μου έδινε ένα διάφανο φάρμακο που το έριχνα στο νερό. όταν το έριχνα στο νερό γινόταν σαν γάλα. αφού το κουναγα καλά το έβαζα σε βαποριζατέρ και ψέκαζα μέσα στα αυτιά τα κουνέλια. επίσης τις κλούβες και τα κουνέλια στο σώμα.

νομίζω ήταν ιβερμεκτινη.
αν μπορείς να ρωτήσεις κάποιον κτηνίατρο, θα σου ήμουν υπόχρεος.

giorgos_
22-02-2013, 22:25
Θα το ρωτησω αν και δεν πιστευω να ηταν ιβερμεκτινη. Συνηθως οταν η αγωγη γινετε τοπικα θα πρεπει να ειμαστε πολλοι προσεκτικοι γιατι παρατηρουνται μεχρι βλαβες του νευρικου συστηματος (παραλυση του ζωου). Οταν πρωτοασχοληθηκα με τα κουνελια καποιος γνωστος κτηνιατρος της πολης μου μου εδωσε κατι σαν κατσαριδοκτονο σπρευ να τα ψεκασω στα αυτια.

giorgos_
02-03-2013, 01:36
Φιλε Κωστα στην περιπτωση που αναφερεσε προκειται για ενα εξωπαρασιτοκτονο αντιπαρασιτοκτονο διάλυμα τυπου sebasil που δρα με την επαφη και οχι με την δηλητηριαση των ακαρεων της ψωρας μεσω της τροφικης οδου.

giorgos_
11-12-2013, 22:04
ΔΗΜΗΤΡΗ δεν μπορω να σε βοηθησω αν δεν μαθεις πως λεγεται το ακαρι ,απο οτι ειδα στο δικτυο που την δημιουργει .υπαρχει αναφορα για χρηση στο αυτι αμυγδαλελαιου και αιθεριου ελαιου αγγουριου .το πρωτο υπαρχει στα φαρμακεια ... το δευτερο δεν ξερω πως εξαγεται απο το αγγουρι .αλλα σιγουρα θα υπαρχει και φαρμακο κανονικο .αν δεν μπορεις να το πας σε κτηνιατρο ,εστω προσπαθησε να μαθεις πληροφοριες για την ονομασια του ακαρεως

Το ακαρι ειναι το Psoroptes cuniculi

jk21
11-12-2013, 22:15
δυο χρησιμα αρθρακια για το θεμα

http://medirabbit.com/EN/Skin_diseases/Parasitic/earmite/Psoroptes.htm (http://medirabbit.com/EN/Skin_diseases/Parasitic/earmite/Psoroptes.htm)

http://www.pet-informed-veterinary-advice-online.com/rabbit-ear-mites.html

MariaK
30-01-2014, 19:35
να σας πω την γνώμη μου για το θεμα διότι ασχολουμαι πολλα χρονια με κουνελια η μονη λυση για να σωσεις ενα αρρωστο κουνελι ειναι ο κτηνιατρος κανενα αλλο γιατροσοφι ,διοτι η ψωριαση ξεκιναει τις περισοτερες φορες απο την βαση του αυτιου και οχι απο ψηλα ,μεσα στο αυτι απαγορευετε το θειαφι επισης τα κουνελια εχουν μια σηνηθεια να γλειφουν τα αυτια τους οποτε ο κτηνιατρος ειναι η καλητερη λυση για την αποφυγη της ψωριασης πρεπει το κλουβι να κρατιετε οσο πιο καθαρο γινετε και γενικα το κουνελι να εχει μια βασικη καθαριοτητα σε ολλα του τα ανικειμενα οπος ακριβος και τα πουλια οτιδήποτε βρώμικο το σκοτώνει !!!