PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Τι διατροφή για τον χειμώνα με αρκετό λίπος?

babis100nx
21-12-2012, 19:03
Καλησπερα παιδια ανοιγο αυτο το θεμα γιατι πολλοι απο εμας εχουμε τα κανρινια μασ σε κηπους αυλες μπαλκονια αλλοι σε ταρατσες κτλ ετσι τα πουλακια μας εκτιθονται στο κρυο.απότι έοχυθμε διαβασει τα κανρινια το αντεχουν το κρυο αλλα ??υπάρχει αυτο τ αλλα που σκέφτομαι...μερικές φορές απο το κρύο τα βλέπουμε μαζεμένα γιατί??Θα ήθελα να προτείνετε τροφές αρκετά δυνατές που να ενισχιουν και το ανοσοποιητικό συστημα αλλα και να κάνουν δυνατο το πουλι για αυτες τις μεέρες και παράλληλα να δίνουμε τις κατάλληλες πρωτεινες για την αναπαραγωγική περίοδο!!!έτσι λοιπόν εκτος απο το θαυματουργικό αυγό τι αλλα μπορούμε να δ΄σουμε ή τι δίνετε και αν έχετε ανταπόκριση απο τα καναράκια!!υγ το θέμα το ανοιγω για να ανταλάξουμε απόψεις εγω προσωπικά δίνω τωρα ποία την τ3 πλάτινο απο τροφή και αυγα μήλα μαρούλια!!

Gardelius
21-12-2012, 19:22
Καλησπέρα Φιλε Μπάμπη!!! κατι παρεμφερές ειχα συζητήσει και εγω πριν καποιο καιρο!!!! Θα δεις εδω Μείγματα Σπόρων για Καναρίνια (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?29535-%CE%9C%CE%B5%CE%AF%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%A3%CF%80%CF%8C%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%9A%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B9%C E%B1/page13) απ το ποστ #124 και μετά,....εγω έχω Όλο το καιρο τώρα...το εξης :

65% κεχρι
10% βρωμη
10 % περιλλα
5% νιζερ
5% λιναρι
5% κανναβουρι

Είπα, επειδη εδω εχει πολυ κρύο...να κανω μια προσθήκη λιπαρων σπορων...αλλα δε το εκανα!!! Η αληθεια ειναι οτι πρωτα επιλεγουν τους λιπαρους σπορους και αφηνουν το κεχρί. Με επιμονη ομως το τρωνε κ αυτό!!!! Να πω επίσης οτι δινω 3 φορες την εβδομάδα αυγοτροφη!!! Χορταρικό (αντίδι, ραδίκι, σπανάκι) αλλα και φρούτο (μηλο, πορτοκαλι) ενίοτε ... Μεχρι τωρα ειμαι ΟΚ!!!! :hi:

babis100nx
21-12-2012, 19:25
Το πορτοκάλι δεν είναι αρκετά όξινο για το στομάχι του καναρινιού?συμφωνώ οτι επιλέγουν πρώτα τους λιπαρούς σπόρους και υστερα το κεχρί!!

panos70
21-12-2012, 19:39
εαν εχεις θερμοκρασιες κοντα στο 0 και μειον εκεινες τις μερες μπορεις το νιζερ να το κανεις 7 και 10,δλδ π.χ. για μια εβδομαδα εαν εχει αυτες τις θερμοκρασιες τοτε για εβδομαδα το κανεις λιγο λιπαροτερο,οπως σου ειπα

jk21
21-12-2012, 20:31
65% κεχρι
10% βρωμη
10 % περιλλα
5% νιζερ
5% λιναρι
5% κανναβουρι

Το μιγμα αυτο ,ειναι και αυτο που εγω ακολουθω .οποτε οι θερμοκρασιες την ημερα δεν πεφτουν για πολλες ωρες κοντα στο 0 ,τοτε ειναι μια χαρα ,αν υπαρχει σε ποσοτητα 1 κουταλι του γλυκου ανα πουλι καθε μερα . ελεγχομενο απο μενα ,καθε μερα για την επαρκεια του ,αλλα και για τυχον διαφοροποιηση στις προτιμησεις των πουλιων .Σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες ξεχναω τους κανονες ,για ελεγχομενο σε ποσοτητα διαιτολογιο και δινω υπερεπαρκεστατη ποσοτητα του ιδιου μιγματος .Αν αυτο συμβαινει ,τοτε τα ιδια τα πουλια εχουν περισσοτερους λιπαρους σπορους να αναλογουν για το καθενα ,οποτε υπερεπαρκουν και δεν χρειαζεται αλλαγη στη συσταση του μιγματος .εκεινα απλα αλλαζουν τις προτιμησεις τους προσωρινα .Να διευρινισω οτι ηδη χορηγω σχεδον καθε μερα αυγοτροφη και συντομα εντος της θα μπαινουν σε μικρη ποσοτητα κια ,καμελινα ,bella di notte που και αυτοι εχουν αρκετες θερμιδες να προσφερουν

χορταρικα (αν και δεν εχουν τοσο σχεση με το θεμα του κρυου ) δινω τσουκνιδα ,μπροκολο ,ταραξακο καθημερινα .

babis100nx
21-12-2012, 21:23
κια ,καμελινα ,bella di notte αυτα που μπορουμε να τα βρουμε?για το πορτοκαλι που είπε ενας φιλος παραπάνω δεν είναι αρκετα οξινο για το στομάχι των πουλιών?

panos70
21-12-2012, 21:30
jk21 (http://www.greekbirdclub.com/member.php?2719-jk21) κια ,καμελινα ,bella di notte αυτα να υπονοησω πως τα δινουμε οταν παμε για ζευγαρωμα και οχι ολο το χρονο ,αλλιως θα παχυνουμε τα πουλια

jk21
21-12-2012, 22:55
ΠΑΝΟ εδω αναφερω αναλυτικα ποτε δινω εξτρα σπορους

Ετήσιο πρόγραμμα διαχείρισης εκτροφής (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?33021-%CE%95%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%C E%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%81%CE%B9%C F%83%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82)
στο παρον θεμα ,μιλουσαμε για χειμωνα και κρυο ,που στα δικα μου δεδομενα σχεδον ολο αυτο το διαστημα ,ειναι και διαστημα προετοιμασιας για την αναπαραγωγη .Σταδιακα μεν αλλα η προετοιμασια για μενα ξεκινα αρκετα νωρις .τα πουλια πρεπει να ενισχυθουν διατροφικα με ουσιες που ειναι ικανες να οδηγησουν σε ενισχυση της δημιουργιας των σπερματιδων ,των κυτταρων δηλαδη που 1 με 1μισυ μηνα αργοτερα θα εξελιχθουν σε ολοκληρωμενο σπερμα .η ενισχυση δεν γινεται τελη φλεβαρη ,αν θελουμε αποτελεσμα απο αρχες μαρτη .

σε σχεση με το ετησιο προγραμμα που θα δουμε τους σπορους αυτους αρχικα μια φορα την εβδομαδα και συντομα παραπανω ,αν σκεφτουμε οτι θα τους βαλουμε στην αυγοτροφη και οχι σε ταιστρα (συνηθως αυτη τη μεθοδο ακολουθω ) μπορει να δινονται και καθε μερα .ειναι προτιμοτερο να τρωνε λιγους λιγους εντος αυγοτροφης καθε μερα ,παρα να φανε αποτομα μια μερα ολη την ποσοτητα .οπως θελει επιλεγει ο καθενας .αλλα στην ι προετοιμασια ,για μενα η ενισχυση σε βιταμινη ε μεσω της καμελινας και στα ω3 μεσω της κια ,ειναι κατι δεδομενο .το bella di note ειναι οτι πρεπει ,εδικα για την προετοιμασια των θηλυκων ,ενω κανει καλο και στο συκωτι

το πορτοκαλι αν δεν μενει στο κλουβι ,να ξυνιζει περαιτερω ,ενοχλει το στομαχι των πουλιων ,οσο και το δικο μας ... στο στομαχι το περιβαλλον λογω των υγρων που εκρινονται ,ειναι πολυ πιο οξυνο απο το πορτοκαλι .επαναμβανω ομως ,μονο προσωρινη παροχη

tasos-mo
22-12-2012, 12:33
Φιλε Δημητρη να μου επιτρεψεις να διαφωνησω με καποια πραγματα οπως καθημερινη τοποθετηση αυγοτροφης αυτη την περιοδο μαζι με καποιες τροφες που αναφερεις.οπως λες για να εχει η διατροφικη προετοιμασια αποτελεσματα πρεπει να εχει και ροη, αυτο το διαστημα αυτες οι τροφες ο οργανισμος των πουλιων τις μετατρεπει σε λιπος γιατι αυτο χρηαζεται λογο συνθηκων(καιρου) και οχι σε δημιουργια σπερματιδων,αλλα εννοειται και βεβαια αυτες οι τροφες θα ξεκινησουμε να τις δινουμε αυξανοντας σταδιακα οπως σωστα λες οταν ξεκινησει η προετοιμασια και οχι τωρα.ετσι δινουμε και στα πτηνα μας οργανικα να καταλαβουν οτι ερχεται η ανοιξη(κατι που γινεται και στην φυση).αυτο το διαστημα πρεπει να εχουμε λιγο φτωχη διατροφη παντα ενισχυοντας κατα διαστηματα οποτε χρειαστει(για μερες με μειων κτλ) βεβαια τα πουλια εξωτερικης εκτροφης πιο δυνατη για να επιβιωσουν(αυτο ειναι αυτονοητο).
Αυτο πιστευω εγω χωρις παρεξηγηση...

jk21
22-12-2012, 15:50
ΤΑΣΟ θα διαφωνησω και εγω με τη σειρα μου .Ο οργανισμος σε καθε ον ,μετατρεπει σε λιπος ,οτι δεν χρησιμοποιησει προηγουμενως απο πρωτεινες και υδατανθρακες .αλλιως δεν θα χρειαζοταν η αεροβικη γυμναστικη για να φτασει ο οργανισμος να καψει και το λιπος .θα το εκαιγε με την πρωτη κινηση (περπατημα χαλαρο ) που θα εκανε . Θερμιδες στον οργανισμο δινουν και οι πρωτεινες και οι υδατανθρακες ,αλλα 1 γραμμ λιπους δινει λιγο πανω απο τις διπλασιες θερμιδες απο οτι δινουν οι αλλες δυο θρεπτικες ουσιες .Μαλιστα την πιο αμεση παροχη ενεργειας την δινει ενα ειδος υδατανθρακα ,τα σακχαρα (πχ δεξτροζη ) που μετατρεπονται αμεσα σε γλυκοζη .Δεν θελω να μπουμε σε επιπλεον λεπτομερειες ,αλλα αυτο ισχυει 1000% .

το διαιτολογιο το χειμωνα απο εμας δεν ειναι αναγκαιο να αλλαξει ,παρα με προσθηκη ενος 5 % αντε 10% σε ορεινες περιοχες ,επιπλεον λιπαρων σπορων εναντι του μιγματος συντηρησης .τις παρα πολυ κρυες μερες σε εξωτερικο χωρο ,τα ιδια τα πουλια ,αν υπαρχει υπερεπαρκεια του ,θα διαλεξουν τους λιπαρους ,που συνηθως ειναι και πολυ πρωτεινουχοι .

το αν χρειαζεται εγκαιρα χορηγηση συγκεκριμενων αμινοξεων (αργινινης ,μεθειονινης και λυσινης ) θα το καταλαβεις αν βαλεις στο διαδικτυο τις λεξεις αργινινη και καρνιτινη (δημιουργειται στον οργανισμο απο μεθειονινη και λυσινη ) και γονιμοτητα .σε οσους εχουν αντιμετωπισει αναμεσα μας τετοιο προβλημα ,ειναι γνωστες σιγουρα οι αμπουλες καρνιτινης ,που σιγουρα περνανε τουλαχιστον 1 εξαμηνο πριν την προσπαθεια τεκνοποιησης .Γιατι τα ανθρωπινα σπερματικα κυτταρα που θα εξελιχθουν αργοτερα σε σπερμα ,γεννιουνται αρκετους μηνες νωριτερα (3-4 ) και για να εχουν αυξηση ,η ενισχυση γινεται ακομα πιο νωρις

http://www.zougla.gr/gonimotita/article/andriki-gonimotita
http://www.poulakis-urology.com/index.php/treatment-male-ipogonimotita

(στα παραπανω θα δεις αυτα που σου λεω ,αλλα και τον ρολο των συγκεκριμενων αμινοξεων )

στα πουλια αυτο το διαστημα ειναι λιγοτερο ,αλλα δεν αρκουν μερικες εβδομαδες προετοιμασιας για να εχεις αμεσα αποτελεσματα ...

Αν μαλιστα δινεις τωρα μιγμα συντηρησης σε εξωτερικο χωρο ,με πολλους αμυλουχους ,τα πουλια αργουν να μεταβολισουν το αμυλο που εχουν (ειναι αργη μορφη παροχης ενεργειας ) για να παρουν ενεργεια ,και οταν αυτο γινει ,δινει στην ιδια ποσοτητα ,την μιση που θα δινανε τα λιπη

οταν μιλαμε για καναρινια ,η υπερεπαρκεια τροφης ,παιζει πολυ λιγοτερο ρολο στην αυξηση διαθεσης για ζευγαρωμα , απο οτι η αυξηση της ημερας .στα ιθαγενη που προσφατα φυγανε απο τις φυση οι προγονοι τους ,η αυξηση της ποικολοτητας διατροφης παιζει μεγαλυτερο ρολο αλλα και εκει η αυξηση της διαρκειας της ημερας ειναι το βασικο .δεν νομιζω ενα καναρινι με 5 ειδη σπορων στο μιγμα θα πυρωσει ,γιατι θα εχει ξαφνικα 7 σπορων .τουλαχιστον σε μενα και σε αλλους που εχουν ακουσει την προτροπη μου δεν συμβαινει .αλλα αν προσεξεις και αυτη η αυξηση δεν γινεται αποτομα αλλα σταδιακα .στο ετησιο προγραμμα που παρεθεσα λινκ ,θα βρεις αρχειο ζιπαρισμενο με αναλυτικοτατους πινακες

επειδη μαλιστα πολλοι λενε αυτα ειναι θεωριες ... ποτε δεν πυρωσανε τα πουλια μου μεσα στο χειμων ,ενω στις πρωτες μερες του μαρτιου και με επιλογη συνηθως δικια μου ποιων πουλιων θα ενωσω ,μεσα σε μια εβδομαδα εχω σχεδον απο ολα τα ζευγαρια αυγα ...

jk21
22-12-2012, 18:54
αυτο το διαστημα αυτες οι τροφες ο οργανισμος των πουλιων τις μετατρεπει σε λιπος γιατι αυτο χρηαζεται λογο συνθηκων(καιρου)

αυτο το διαστημα οι οργανισμοι κρυωνουν περισσοτερο και εχουν μεγαλυτερες ενεργειακες αναγκες .για αυτο μιγματα συντηρησης ,ειναι εντελως λαθος επιλογη για εξωτερικο χωρο ,λογω οτι δεν καλυπτουν τις ενεργειακες αναγκες .Για εσωτερικο χωρο ,ειμαστε το πολυ ενα μηνα πριν την εναρξη των ζευγαρωματων (καποιοι ξεκινουν και νωριτερα ) οποτε ακομα και με την δικια σου λογικη ,οτι η γονιμοτητα ενισχυεται με προετοιμασια λιγο καιρο πριν την εναρξη των ζευγαριων ,και παλι πρεπει το μιγμα να ενισχυθει αμεσα

.... και οχι σε δημιουργια σπερματιδων,αλλα εννοειται και βεβαια αυτες οι τροφες θα ξεκινησουμε να τις δινουμε αυξανοντας σταδιακα οπως σωστα λες οταν ξεκινησει η προετοιμασια και οχι τωρα.

για μενα η προετοιμασια ξεκινα 2 με 2μισυ μηνες πριν την ενωση των ζευγαριων .σταδιακα με ενισχυση των φυσικων συμπληρωματων διατροφης και στην πορεια και των πολυβιταμινων ακομα πιο εντονα .δες το zip αρχειο με τους πινακες για καθε μερα του χρονου στο τελος του αρθρου εδω

Ετήσιο πρόγραμμα διαχείρισης εκτροφής (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?33021-%CE%95%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%C E%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%81%CE%B9%C F%83%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82)

σε οσους εχουν εσωτερικη εκτροφη που πχ ξεκινουν ζευγαρωματα 20 γεναρη - αρχες φλεβαρη ,ποτε θα ξεκινησει η προετοιμασια αν οχι τωρα;

συμπληρωματικα ...

tasos-mo
22-12-2012, 23:05
Δημητρη δεν απεχουν και τοσο αυτα που λεμε και αν σου εδωσα την εντυπωση οτι ξεκιναω λιγο πριν την εναρξη των ζευγαριων την διατροφικη προετοιμασια δεν τα ειπα σωστα μαλλον,και εγω στο δυμηνο πριν ξεκιναω αλλα ξεκιναω απο το μηδεν τα ενισχυτικα τελη 1 φεβρουαριου γιατι η αναπαραγωγη για μενα ειναι απο απριλιο και μετα.και τα εχω σε εσωτερικη αλλα εσωτερικη χωρις θερμανση ή εξτρα φως.οποτε δεν τα κυνηγαω τα πουλια για προωρη αναπαραγωγη.απλως προσπαθω να ακολουθω τον κυκλο τους.ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις στο που διαφωνω εφοσον ξεκιναει η αναπαραγωγη απριλιο αντε μαρτιο(ξανα λεω δεν αναφερομαι σε εσωτερικη με εξτρα θερμανση,φως κτλ γιατι δεν μου αρεσει αυτη η προωρη-βιαστικη αναπαραγωγη) το βρισκω λιγο νερις τον δεκεμβριο να αρχισεις την διατροφικη ενισχυσει..Ευχαριστω για την τροφη για μελετη, ο καθενας μας ψαχνει και βρισκει αυτο που πιστευει καλο για τα πουλια του..καλη συνεχεια.

jk21
22-12-2012, 23:47
ΤΑΣΟ υποθετω μιλας για ιθαγενη ,γιατι αυτα αργουν .τα καναρινια ξεκινουν σχεδον παντα ακομα και σε εξωτερικο χωρο ,αντε μεσα Μαρτη .Οποτε και να ξεκινουν ,το διμηνο προετοιμασιας (για σενα αρχες φλεβαρη εως αρχες απριλη ) ,αντε δυομισυ (για μενα μεσα δεκεμβρη αρχες μαρτη ) ειναι δεδομενο αν θελουμε να περασουμε καποια στοιχεια διατροφικης ενισχυσης ,που βελτιωνουν την γονιμοτητα .

οταν ειναι δεδομενο οτι καποιες ουσιες

αμινοξεα μεθεινονινη λυσινη (συνθετουν την καρνιτινη ) και αργινινη
βιταμινες Ε , Α ,Β6 , Β12
Μεταλλα -ιχνοστοιχεια ψευδαργυρος ,σεληνιο
λιπαρα οξεα ω3 ω6

βελτιωνουν τη γονιμοτητα (υπαρχουν παμπολες διαδικτυακες αναφορες σε αυτο )

και οταν ειναι δεδομενο οτι αυτα βρισκονται επι το πλειστον στους λιπαρους - πρωτεινουχους σπορους (με εξαιρεση σε καποια αμινοξεα την βρωμη ,που ακομα και με ενα 10% δεν ειναι ικανη να θεωρηθει υπεραρκετει απο μονη της να τα ενισχυσει )

και οταν οι θερμιδικες αναγκες το χειμωνα (σε εξωτερικη τουλαχιστον εκτροφη ) αυξανονται και δεν μειωνονται

και με δεδομενο οτι η σπερματογενεση στην εντελως αρχικη φαση της ξεκινα κανενα μηνα νωριτερα ακομα και στα πτηνα

θεωρω οτι μια προετοιμασια με ενισχυση μονο τον τελευταιο μηνα πριν την ενωση ,οπως ηθισται στους περισσοτερους ,σαφως και αρκει σε ζευγαρια που ετσι κι αλλιως ειναι οκ και θελουν ιδιαιτερη ενισχυση ,αλλα δεν επαρκει για οσα ισως το ανακαλυπτουμε καθυστερημενα ,οτι θελουν μια εξτρα ενισχυση

αυτο ομως που ξεκαθαρα πιστευω ,και δινω εμφαση στη συγκεκριμενη συζητηση ,ειναι οτι η θρεπτικη ενισχυση ειναι κατι δεδομενο που πρεπει να υπαρχει ολο το χρονο στα πουλια (ακομα και στην συντηρηση η μειωση της πλουσιας διατροφης πρεπει να ειναι προσεγμενη ... κατι σκετα κεχρια για μενα ειναι λαθος ) και δεν παιζει ρολο στο λεγομενο πυρωμα ,ιδιαιτερα στα καναρινια

αν κατι τετοιο ισχυε ,τοτε στα πουλια που οι προγονοι της προσφατα ηταν ακομα στη φυση πχ καρδερινες ,ακομα και το μιγμα σπορων που τους δινουμε ,θα ηταν για αυτα σημα εναρξης αναπαραγωγης ,οταν στην φυση πεθαινουν της πεινας ,πανω απο χιονισμενα λιβαδεια και παγωμενα χορτα και καρπους στα δεντρα .

δεν ειναι τυχαιο οτι πχ οι καρδερινες ερχονται σε φαση πυρωματος οταν θα ερθει για τα καλα η ανοιξη με την εαρινη ισημερια ( 21 μαρτη ) και μετα ...

επισης να διευκρινισω οτι ποτε δεν προτεινα απο τωρα χρηση καθημερινη ετοιμης αυγοτροφης ,γιατι με τη ζαχαρη και τα λαδια που εχει ,θα κανει τετραπαχα πουλια που μονο γονιμα δεν θα ειναι ... μιλω για αυγοτροφες σαν αυτες που εχω προτεινει ή αυγο που μπορει να τις αντικαταστησει στην αντιστοιχεια 3 μερες αυγοτροφη ,1 μερα αυγο αρχικα και λιγο πριν το τελος ,ακομα και καθε μερα