PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Προσοχή στα γεράκια!

jbbabas
15-11-2012, 19:51
Δυστυχώς σήμερα το μεσημεράκι καθώς γύρισα απο την δουλειά, την ώρα που άλλαζα κοιτάω στο κλουβί με τα τα τρία παπαγαλακια μου που είχα στην εράντα και είδα μια σκία από πάνω. αναρωτήθηκα τι να έιναι αυτό. τράβηξα την κουρτίνα και αντίκρυσα ένα γεράκι να είναι πάνω στο κλουβί.....
δεν τρόμαξε καθόλου το γεράκι και έφυγε αφότου άνοιξα την πόρτα και βγήκα έξω.
με μεγάλη μου λύπη βρήκα 2 παπαγαλάκια νεκρα-σχεδόν διαλυμένα- αίμα και φτερά παντού.
μέσα στην ατυχία μου το τρίτο παπαγαλάκι ευτυχώς δεν είχε το παραμικρό,τουλάχιστον κάποια πληγή αλλά έιμαι σίγουρος οτι είδε τον χάρο με τα μάτια του.
άλλαξα κλουβί και το έβαλα μέσα μαζί με το άλλα ζευγάρι που έχω.
όσο είχα έξω στην βεράντα το κλουβί σκεπασμένο από πάνω μέ ένα παλιό μου πουκάμισο δεν είχα πρόβλημα γιατί τα γεράκια δεν έβλεπαν τα πουλιά.
επειδή σήμερα είχα κάπως καλό καιρό σκέφτηκα να τα ξεσκεπάσω να αεριστούν αλλά ήταν μεγάλη μου βλακεία.....
τουλάχιστον το σημερινό μου πάθημα μου έγινε μάθημα.
οσοι αφήνουμε κλουβιά έξω πρέπει να προσέχουμε από τα πάντα (γάτες-γεράκια-ποντίκια κλπ)

lagreco69
15-11-2012, 20:11
Λυπαμαι!!! Γιαννη για τα μικρα σου!! τι περιοχη εισαι? δυστυχως το φαινομενο αυτο!! γινεται ολο και πιο συχνο. εχεις σκεφτει να κανεις καποια κατασκευη προστασιας, δες εδω μερικα παραδειγματα Κατασκευή για προστασία της εκτροφής μου στο μπαλκόνι (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?32731-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%C E%AE-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%C E%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B9) εδω Κλούβα προστασίας στην αυλή-κατασκευή ! (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?26843-%CE%9A%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CE%B2%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%C E%B1%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CE%BB%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%C E%AE-!) και εδω Προφύλαξη κλουβιού από αρπακτικά (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?22612-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%86%CF%8D%CE%BB%CE%B1%CE%BE%C E%B7-%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%B2%CE%B9%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B1%CF%81%CF%80%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%C E%AC).

ninos
15-11-2012, 20:12
λυπαμαι πολυ Γιαννη. Ετσι ειναι ομως, οπως τα γραφεις. Σε ποια ομως περιοχη εισαι, για να γνωριζουμε ;

Giwrgos13
15-11-2012, 20:25
Λυπαμαι πολυ..:(

jk21
15-11-2012, 20:36
Λυπαμαι Γιαννη ! πρεπει να προσεχουμε γιατι η φυση ειναι ομορφη αλλα ενιοτε σκληρη ! ομως και αυτο ειναι στους νομους της

ΝΑΤΑΣΣΑ
15-11-2012, 20:48
Κρίμα!! Κρίμα!! Πολύ με στενοχωρούν κάτι τέτοια... Κι έχω ακούσει πολλά... δυστυχώς...
Δεν μου έχει τύχει. Προσέχω όσο γίνεται το θέμα αυτό.
Ωστόσο, έχω χάσει τόσα πουλιά, επειδή μου έχουν φύγει... που μπορεί τελικά να είχαν και την ίδια ακριβώς... κατάληξη..... δυστυχώς.....

Σε ποιά περιοχή μένεις;;;

Gardelius
15-11-2012, 21:12
Γιαννη, ειναι πολυ λυπηρο!!! Τα αρπακτικα, ειναι απο τη φυση,,,...πολυ <υπουλα> και <αδιστακτα>. Πρεπει να τα προσεχεις, να λαμβανεις μετρα.Εγω, τωρα με τα πολλα κρυα εδω...μεσα!!!!

δημητρα
15-11-2012, 21:17
λυπαμαι παρα πολυ, κριμα.

Efthimis98
15-11-2012, 21:26
Οντως παιδια να ειστε προσεκτικοι διοτι πριν τρεις πςριποου μερες ειδα ενα γερακι να πεταει πανω απο το σπιτι μου.Ηρθα γρηγορα και ευτυχως δεν εγινε τιποτα...
Λυπαμαι πραγματικα φιλε μου,εχω χασει και εγω ενα καναρινακι και εκλαιγα μια ολοκληρη μερα....το αγαπουσα πολυ...

Sandra
16-11-2012, 16:03
Και εγώ έχασα την καρδερίνα μου από άγριο πουλί τώρα δεν ξέρω τι ήταν. Σε κατανοώ είναι πολύ άσχημο..

xarhs
16-11-2012, 16:46
παιδια θελουν πολλυ προσοχη τα πουλια σε εξωτερικο χωρο...... δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσοι μυστικοι θηρευτες υπαρχουν στη φυση..... εγω μια μερα καθως καθομουνα μεσα στο σπιτι ακουσα τα καναρινια να κανουν θορυβο βγαινω εξω και τι να δω........... μια σαυρα με ενα αυγο απο τα καναρινια στο στομα... και η καναρα φωναζε!!!!(αυτυχως ηταν κλουβιο απο προηγουμενη γεννα) μια αλλη φορα μου εφαγε απο τη κλουβα ενα κουναβι 3 καναρινια.... ηταν κομμενα τα ποδια τους και τπτ αλλο ουτε φτερα.... πολλυ ασχημοι θεαμα!!!! επισης γατες και κουκουβαγιες ειναι καθημερινοι επισκεπτες.....

jbbabas
23-11-2012, 17:20
καλησπερα σας και σας ζητω συγνωμη που αργησα να μπω τοσες ημερες.
σας ευχαριστω ολους για την συμπαρασταση και σας ευχομαι οσοι ειστε τυχεροι και δεν το εχετε παθει να μην το παθετε ποτε.οσοι την εχουμε πατησει να μην το ξαναπαθουμε ποτε.
μενω Β. Ευβοια στους Ωρεούς ,ενα χωριο πολυ κοντα στην Ιστιαία.
ευτυχως εδω η φυση οργιαζει και απο φυτα και απο ζωα-πτηνα.
ομορφος τοπος με την θαλασσα του, τα βουνα του, τα δεντρα του, τα χωραφια του αλλα κρυβει πολλους πολλους κινδυνους!!!
αλεπουδες, νυφιτσες, ασβους, γερακια (πολλα ειδη απο αυτα)
το ονειρο μου ειναι οταν θα αποκτησω δικο μου σπιτι να φτιαξω στην αυλη μια μεγαλη κλουβα να εχω τα παπαγαλακια μου και να αποκτησω καποτε ενα ηρεμο παπαγαλακι οπως καποτε ειχα (μεγαλη ιστορια που καποτε θα σας την γραψω και θα σας δειξω και φωτο)
και παλι σας ευχαριστω

sonata
23-11-2012, 19:02
Έχει γίνει κάτι φέτος με τα γεράκια; δύο φορές έχουν έρθει και στο μπαλκονι μου

lagreco69
24-11-2012, 00:17
Έχει γίνει κάτι φέτος με τα γεράκια; δύο φορές έχουν έρθει και στο μπαλκονι μου

Οσο ο ανθρωπος θα καταστρεφει!! το σπιτι τους, τοσο πιο κοντα θα ερχονται και αυτα στα δικα μας!! να προσεχεις γιατι δεν ερχονται ποτε χωρις λογο.

jbbabas
25-11-2012, 15:13
δεν ξερω για αλλα μερη της Ελλαδας παντως εδω στην Β.Ευβοια την προσεχουν παρα πολυ την φυση και αν τυχει και ερθεις εδω θα βαρεθεις να βλεπεις πρασινα βουνα.
απλα εδω στην περιοχη υπαρχουν παρα πολλα γερακια γιατι εχει αρκετη τροφη για αυτα(φιδια-ποντικια-μικρα πουλια-τρωκτικα) και γενικα εδω οι ανθρωποι την σεβονται την φυση και γενικα προσεχουν.
θεωρω οτι τα γερακια σαν αρπακτικα που ειναι βλεπουν και ακουν τα πουλια μας σαν θηραμα και δεν λογαριαζουν κλουβια.και δυστυχως ειναι εξυπνα πουλια και κανουν κακο στα πουλια μας και σε εμας.

sonata
26-11-2012, 00:24
δεν ξερω μηπως εχουν ελευθερωσει τπτ οι οικολογοι.... εμεις εχουμε και το λοφο της Γοριτσας διπλα(Βολος) και γενικα εκει αφηνουν πολλα ειδη πτηνων

xarhs
26-11-2012, 02:40
προσοχη πολλυ προσοχη γιατι εχει γεμησει κυριολεκτικα ο τοπος!!!!!!(δεν φταινε αυτα ομως)