PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ακάρεα ή όχι?

Μακης_
08-11-2012, 17:26
Καλησπερα....Εδω και λιγες μερες εχω παρατηρησει οτι το καναρινι μου τσιμπαει με αστραπιες κινησεις τα καγκελα απο το κλουβι και τις πατηθρες του....Επισης που και που τιναζει το κεφαλι του....να ανησυχω για ακαρεα η οχι?

lagreco69
08-11-2012, 17:42
Για ψειρες εννοεις! ψεκασε το προληπτικα με pinex για εξωπαρασιτα, μια εφαρμογη σε καθε φτερουγα πανω και κατω, στον σβερκο και στην ουρα. προσοχη μην να μην παει καθολου στο προσωπο! και μονο μια εφαρμογη την φορα γιατι το σπρει θα του παγωνει το δερμα! επισης το ψεκασμα να ειναι σε αποσταση τον 50 εκατοστων. ψεκασε και το κλουβι προληπτικα και πληνε με χλυαρο νερο και ξυδι ολα τα εξαρτηματα του.

mitsman
08-11-2012, 17:47
Τι απο αυτα σε κανει να πιστευεις οτι το πουλακι εχει ακαρεα???? το τιναγμα του κεφαλιου η το τσιμπημα των καγκελων???? τι πιστευεις οτι προσπαθει να κανει τσιμπόντας τα καγκελα???

Ακαρεα της τραχειας η του πτερώματος φοβασαι οτι μπορει να εχει??

Μακης_
08-11-2012, 17:50
Δεν εχω ιδεα...απλα ειχα διαβασει σε ποστ...οτι το τιναγμα του κεφαλιου παραπεμπει σε ακαρεα...οπως και ενα τσικ τσικ που κανει συνηθως τα βραδια πριν κοιμηθει.

mitsman
08-11-2012, 17:51
Το βράδυ οταν κοιμαται ακους αυτο τον ηχο?????? μηπως βγαζει φτερα απο τον λαιμο του???

Μακης_
08-11-2012, 17:56
Οχι οταν κοιμαται....πριν κοιμηθει οταν αρχιζει να φουσκωνει...οσο για τα πουπουλα δεν ξερω απο που μπορει να βγαζει...αλλα την προηγουμενη βδομαδα ειχα βρει αρκετα μεσα στο "βρακακι" του κλουβιου!

mitsman
08-11-2012, 18:00
Παρατηρησε αν εχει καποιο γυμνο σημειο στο λαιμο... επισης παρατηρησε αν το τσιου που κανει ειναι φυσιολογικο η βραχνο!

Μακης_
08-11-2012, 18:16
Σε σχεση με αλλα καναρινια που εχω ακουσει...νομιζω οτι ειναι βραχνο!

mitsman
08-11-2012, 18:23
Ακάρεα της τραχείας - θεραπεία. (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?30274-%CE%91%CE%BA%CE%AC%CF%81%CE%B5%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%AF%CE%B1)
Διαβασε αυτο το αρθρο!!!

Μακης_
08-11-2012, 18:28
Ωραια! Σε ευχαριστω πολυ Δημητρη...μια τελευται διευκρινηση.....Το Pulmosan...βαζω μια σταγονα στο σβερκο του για 9 μερες συνεχομενα ή μια σταγονα καθε 9 μερες?

mitsman
08-11-2012, 18:37
Μια σταγονα σημερα, μια μετα απο 9 μερες και μια μετα απο 9 μερες ακομη!!! δηλαδη 3 σταγονες συνολο.....

lagreco69
08-11-2012, 19:27
Να παραμερισεις τα πουπουλα στον σβερκο για να παει ολη η σταγονα στο δερμα του.

Μακης_
08-11-2012, 22:53
Ωραια παιδια...μολις επλυνα το κλουβι...πεταξα την χυμα τροφη....και του εβαλα σταγονες Pulmosan στο σβερκο του αφου εβρεξα τα πουπουλα του...Απλα μου επεσε καταλαθος λιγο παραπανω απο μια σταγονα....ελπιζω να μην ειναι δημιουργησει καποιο προβλημα!

jk21
09-11-2012, 00:55
με μια σιγουρα δεν δημιουργεις προβλημα ..αν σου φυγει δευτερη ισως ... αν παραπανω ...

το πουλακι σου κελαηδα;

Μακης_
09-11-2012, 01:58
Καλησπερα κυριε Δημητρη...το πουλακι οχι δεν κελαιδαει πολυ θα ελεγα....ειδικα τον τελευταιο καιρο

gianniskilkis
09-11-2012, 14:00
Καλημέρα όταν λες τίναγμα λες για κάτι νορμάλ ή σαν νευρολογικό τικ ,μήπως το είχες σε εσωτερικό χώρο και σε ζέστη που να παρατείνει την πτερόρροια του ;;;

gianniskilkis
09-11-2012, 14:13
Μάκη έχεις άλλα πουλιά όπως κοκατιλ ,λαβμπέρντ ή βλέπεις τίποτα περίεργο στις κουτσουλιές του ;

Μακης_
09-11-2012, 17:42
Γεια σου Γιαννη...ενα καναρινακι εχω μονο το οποιο ολη μερα ειναι στο μπαλκονι,εκτος απο τα βραδια που το βαζω μεσα..

Νικόλ Ασωνίτη
21-11-2012, 22:05
μπορει να θελει να δραπετευσει. ποτε δεν ξερεις!

Μακης_
26-11-2012, 11:44
Καλησπερα σε ολους.Εχω ενα αρσενικο καναρινι 8 μηνων,νομιζω πως εχω προβλημα....Αυριο βαζω και την τελευταια σταγονα για ακαρεα στο καναρινι,αλλα τελικα δεν νομιζω να ηταν αυτο το προβλημα γιατι δεν εχει αλλαξει τιποτα,ουτε κελαιδαει,ουτε το βραχνο τσιου του εφυγε...Τα πουπουλα συνεχιζουν να πεφτουν ακαθεκτα (δεν υπαρχει γυμνο σημειο ομως) εδω και αρκετο καιρο (λιγο λιγοτερο απο μηνα)!Το αλλο που παρατηρησα οταν φυσηξα κατω απο τα πουπουλα του ειναι οτι το δερμα του ειναι πιο σκουρο....προς το μαυρο στο περισσοτερο μερος,ειναι φυσιολογικο αυτο??Δεν ξερω τι να κανω για να το βοηθησω...και τελος....πριν λιγες μερες πηρα ενα θυληκο τα οποιο το εχω στο ιδιο μπαλκονι σε διαφορετικο κλουβι αλλα χωρις να βλεπονται....Ενω το θυληκο ειναι ολη την ωρα στο "τσιου"...αυτος δεν βγαζει λεξη απο το στομα του,το πολυ πολυ κανα "τσιου" και αυτο βραχνο!

jk21
26-11-2012, 12:38
μετακινησα το θεμα σου ,στο θεμα που ειχες ανοιξει για το ιδιο πουλακι .στην ουσια ειναι η συνεχεια του.καλα ειναι να μην ανοιγουμε πολλαπλα θεματα ,γιατι δεν μπορει καποιος που θα διαβασει στο μελλον να εχει ολοκληρωμενη αποψη

την προηγουμενη φορα απο την στιγμη που ειπες να δοκιμασεις για ακαρεα δεν ειχα πει κατι ,αλλα ειχα βαλει like στην προταση του γιαννη απο το κιλκις να δεις και τις κουτσουλιες .οχι τυχαια ... να το κανεις τωρα και να βγαλεις αμεσα φωτο αυτες και την κοιλια που λες οτι ειναι πιο σκουρα .να δεις επισης το πουλι στο βαθος του στοματος ,αν εκτος απο ροζουλι εχει λευκα ή κιτρινα σημαδια .

για αλλη μια φορα θα το πω και το πιστευω ... ουτε το 20 των πουλιων που νομιζουμε οτι εχουν ακαρεα δεν εχουν κατι τετοιο .... αλλου ειναι συνηθως το προβλημα με την βραχναδα ...

τα λεμε στη συνεχεια

Μακης_
26-11-2012, 15:48
Υπαρχει καποιος τροπος για να δω στο βαθος του στοματος του???

jk21
26-11-2012, 15:51
το γαργαλας στο ραμφος ,παει να σε τσιμπησει και βαζεις καθετα μια οδοντογλυφιδα στρογγυλη ή ξυλακι για σουβλακι ωστε να μην μπορει να το κλεισει πληρως .μετα προσεκτικα κατεβαζεις το ΚΑΤΩ ραμφος προς τα κατω και κοιτας με φακο

Μακης_
26-11-2012, 16:05
Κυριε Δημητρη,μολις το κοιταξα....δεν νομιζω να εχει κατι απο λευκα σημαδια....το μονο που μπορω νας πω,ετσι οπως το ειδα....ηταν κατι σαν 2 λευκες πολυ λεπτες γραμμες στο βαθος του στοματος...χωρις να ειμαι σιγουρος οτι ειναι τα σημαδια που μου λετε.

jk21
26-11-2012, 17:31
MAKH βαλε φωτο την κοιλια του πουλιου ,να δουμε αυτο περι <<σκουρου>> χρωματος που λες .αν ολα εκει ειναι οκ (γιατι αν κατι παει στραβα εκει ,ισως και η πτεροροια να εξηγηται ) τοτε θα δοκιμασεις nystamysyn απο φαρμακειο για μυκητες .αν ομως δουμε κατι εκει (φοβαμαι για καμμια κοκκιδιωση,εκτος αν προκειται για μελανινικο πουλι και ειναι φυσιολογικο το δερμα του ) τοτε ισως να θελει κατι αλλο ... φωτο κουτσουλιες και κοιλια .υποθετω το εχεις σε ζεστο χωρο αυτο το διαστημα .. αν οχι ,να το μεταφερεις

Μακης_
26-11-2012, 20:52
Ναι και τα 2 καναρινακια ειναι σε ζεστο μερος,εκτος αν καποια μερα ,δεν εχει ιδιαιτερο κρυο και τα βγαλω στο μπαλκονι μου...Φωτογραφιες απο κουτσουλιες και το σωμα του θα ανεβασω το συντομοτερο δυνατο γιατι εχω ενα προβλημα με το κινητο μου...Τι εννοειται μελανινικο πουλι??

jk21
26-11-2012, 22:34
δεν ειναι η επισημη εννοια του μελανινικου καναρινιου αυτο που θα σου πω ,αλλα ενας γενικος μπουσουλας .αν θα προσεξεις σε διαφορα καναρινια ,αλλα εχουν ανοιχτοχρωμο ροζουλι δερμα και αλλα σκουρο προς το μελανο ( οχι βεβαια εντονα ) .τα πουλια με σκουρο δερμα μπορουμε να τα πουμε μελανινικα

δες αναλυτικα και πιο σωστα εδω Τα καναρίνια χρώματος (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?21772-%CE%A4%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B9%C E%B1-%CF%87%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82)

Μακης_
27-11-2012, 01:13
Αν ειναι κοκκιδιωση υπαρχει θεραπεια?θελω πολυ να γινει καλα το πουλακι καλα και να του φυγει η βραχναδα του....δεν μπορω να το ακουω ετσι....και επιτελους να σταματησουν αυτα τα πουπουλα να πεφτουν...:(

jk21
27-11-2012, 01:32
Δεν ειναι απαραιτητο η βραχναδα να εχει σχεση και με αλλο προβλημα του γαστρεντερικου.μπορει να ειναι κατι ανεξαρτητο ,αν και πιστευω οτι μαλλον απο κοιλια θα εισαι οκ ετσι κι αλλιως .βαλε φωτο και τα λεμε .στα περισσοτερα προβληματα ,αν αντιμετωπιζονται εν τη γεννέση τους ,υπαρχει βελτιωση εως ιαση

Μακης_
27-11-2012, 17:28
Ετσι οπως περνουσα απο ενα πετ σοπ....ειπα να μπω να ρωτησω να δω τι θα μου πουνε και αυτοι....ανεφερα το προβλημα και μου ειπαν οτι αυτο με τα φτερα που του πεφτουν συνεχεια ειναι οργανωνικη πτεροροια και μου προτειναν καποιες σταγονες για την πτεροροια....επισης μου ειπαν οτι αυτος ειναι ο λογος που δεν κελαιδαει.....δεν τις πηρα γιατι πρωτα ηθελα να μου πειτε εσεις τι γνωμη σας,αν θα ηταν καλο να του δωσω σταγονες για πτεροροια....Κυριε Δημητρη φωτογραφιες απο κουτσουλιες και την κοιλια θα ανεβασω το βραδακι....(να προσθεσω επισης οτι το πουλακι σημερα ηταν ιδιαιτερα δραστηριο και πηδουσε απο κλαδακι σε κλαδακι για αρκετη ωρα κουνωντας και τα φτερα κατι που με εκανε να χαρω)

jk21
27-11-2012, 18:45
ισως εννοουσαν παθολογικη πτεροροια ... οργανωνικη ,ειναι καινουργια λεξη στο ελληνικο λεξιλογιο να τους πεις ....

το θεμα ειναι τι σταγονες σου δωσανε ... πολυβιταμινες; κακο δεν κανουν αλλα πρεπει να εχουν και αμινοξεα μεσα τους (πως λεγεται το σκευασμα που σου προτεινανε; ) και πρεπει να βρεθει κυριως η αιτια της παθολογικης πτεροροιας αν αυτο εννοουν ... αν δεν ειναι πολυβιταμινες ,τι ειναι φαρμακο; οχι να μην το παρεις αλλα να μαθεις πως λεγεται

Μακης_
27-11-2012, 18:51
Ηταν το pterophene της Tafarm....μου ειπε οτι πρεπει να του χορηγησω,για να σταματησει να ριχνει φτερα...αλλα προσπαθω οσο γινεται να αποφευγω τα φαρμακα και τις πολυβιταμινες οσο δεν ειναι αναγκαια...να μην τις παρω δηλαδη ε?

jk21
27-11-2012, 20:47
το pterophene ειναι ενα σκευασμα πολυβιταμινης με αμινοξεα .θα προτιμουσα καποιο αλλο ,αλλα αν μονο αυτο μπορεις να βρεις εστω .αλλα πρεπει να βρεθει η αιτια της πτεροροιας εκτος εποχης και μονο ελλειψη βιταμινων και αμινοξεων ,μου δειχνει απιθανο ετσι οπως εχει περιγραφει το θεμα ...

Μακης_
27-11-2012, 22:33
http://img832.imageshack.us/img832/7269/0021io.jpg

http://img823.imageshack.us/img823/5974/0020gu.jpg

http://img38.imageshack.us/img38/9840/0019k.jpg

http://img707.imageshack.us/img707/8313/0016di.jpg

Μακης_
27-11-2012, 23:42
Αυτο που μπορω να πω ειναι οτι τελικα ειναι παντου το ιδιο χρωμα...απλα η κοιλια του ειναι ελαχιστη πιο ανοιχτοχρωμη
...Τελικα τι λετε,εχει τπτ το πουλακι η απλα περνα την πτεροροια του τωρα?

jk21
28-11-2012, 00:21
απο κοκκιδια δεν φοβασαι που σε ρωτουσα για το χρωμα του δερματος ... αν το εχεις σε ζεστη και δεν υποχωρει εδω και καιρο η βραχναδα ,τοτε δινεις nystamysyn .εγω αυτο λεω .στην πορεια ξεκινας και πολυβιταμινες αλλα αρχικα φαρμακο για 10 μερες στο στομα 0.075 ml δυο φορες την ημερα αδιαλυτο

Μακης_
28-11-2012, 00:38
Παλι καλα που δεν ειναι κατι σοβαρο!!!Ωραια....τελευταιες αποριες....Τις σταγονες για την πτεροροια να τις παρω?Αν ναι...να τις δωσω μετα την θεραπεια με το nystamysyn??Τις πολυβιταμινες να φανταστω αφου τελειωσει η θεραπεια ε?....επισης το nystamysyn που μπορω να το βρω και σε ποια τιμη περιπου?

jk21
28-11-2012, 01:19
σταγονες για πτεροροια αν καταλαβα καλα ,σου ειπανε τις pterophene .δεν ειναι τιποτα αλλο απο πολυβιταμινη με αμινοξεα .αν και υπαρχουν πιο γνωστα σκευασματα ,αν πρεπει να ψωνισεις απο κει ,να τις παρεις αλλα να δωσεις μετα την αγωγη με το φαρμακο (νυσταμισιν ) το οποιο εχει γυρω στα 3 ευρω απο φαρμακειο για ανθρωπους

δεν ειμαι γιατρος για να σου πω οτι σιγουρα μυκητες δημιουργουν το προβλημα ,και σε ποιο βαθμο ,ωστε να ξερω αν το πουλακι ειναι σοβαρα ή οχι .δεν νομιζω παντως να εχει καποιο αμεσο κινδυνο η ζωη του

Μακης_
08-12-2012, 02:09
Νομιζω πως ειμαστε σε καλο δρομο και υπαρχει βελτιωση...τα πουπουλα που επεφταν ειναι πολυ λιγοτερο πλεον.Ευχαριστω..

jk21
08-12-2012, 10:22
εδωσες νυσταμισιν ή πολυβιταμινες;

Μακης_
10-12-2012, 21:33
Nystamysyn!