PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πότε σταματάω την πλούσια διατροφή λόγω πτερόρροιας?

vag21
13-10-2012, 15:16
το καρδερινοκαναρο εχει σταματησει να μαδαει εδω και μια βδομαδα,κελαδαει πολυ οχι ομως ακομα καθαρα.εχει ακομα ασπρες βελονες στο σβερκο και στο κεφαλι.πρεπει να ντυθει αλλο για να γυρισω την τροφη στην συντηρηση?δινω καθε μερα σπιτικη αυγοτροφη ,πλουσια ποικιλια σπορων και δυο φορες την εβδομαδα πολυβιταμινη.η πτεροροια ξεκινησε 15 αυγουστου.

jk21
13-10-2012, 15:44
ηδη εχουν μειωθει οι πολλες αναγκες αλλα οσο δεν εχει ντυθει πληρως συνεχιζουν να παραμενουν .αν δεν εχει λιπος στην κοιλιτσα του μην μειωνεις τιποτα .ετσι κι αλλιως και πιο πισω την συντηρηση να πας ,επειδη εσυ δεν εχεις προετοιμασια για αναπαραγωγη ,μπορεις να την τραβηξεις μετα πολυ περισσοτερο

vag21
13-10-2012, 16:12
απλα με προβληματιζει που εχει αργησει τοσο πολυ να ντυθει.παντως ειναι ευδιαθετο και ορεξατο.

jk21
13-10-2012, 16:20
να μην σε ανησυχει .ειδικα αν η πτωση πουπουλων σταματησε

vag21
13-10-2012, 16:26
η πτεροροια οπως την υπολογισα κρατησε ακριβως 1.5 μηνα.

panos70
13-10-2012, 16:36
Βαγγελη τοσο παει απο 1,5 εως και 2 μηνες .....και χωρεις διατροφη και βιταμινες παει και 3 αυτο σημαινει οτι εκανες ολα ωσα πρεπει και τελειωσε γρηγορα

Gardelius
13-10-2012, 23:14
"παρατραβηξε" φετος!!!! το ρωτησε και ενα αλλο παιδι...το θεμα δεν ειναι ξεκαθαρο γιατι?? διαφερει και απο πουλι σε πουλι, συνθηκες, διατροφη κτλ κτλ. ομως.....γενικο φαινομενο ειναι οτι ολοι λενε οτι ακομα παει.....εσενα τραγουδαει? γιατι εμενα δεν κανουν "κιχ"!!!!!!

ΔΑΝΑΟΣ
13-10-2012, 23:46
Εγώ έχω παπαγάλο ζακό και έχει ξεκινήσει από τον Ιούλιο και ακόμα βγάζει πούπουλα. Φέτος παρά πήγε το θέμα.

jk21
13-10-2012, 23:52
για παπαγαλο και ειδικα ζακο αν δεν του ανοιξεις το στομα και δεις στο βαθος του να ειναι ροζε φυσιολογικο μην εισαι και τοσο ησυχος ... ειδικα αν το δεις να εχει και λευκοκιτρινες επιφανιες εκει στο βαθος ...

ΔΑΝΑΟΣ
14-10-2012, 00:11
Δημήτρη δεν έχει κάτι. Τον έχω δει και εγώ αλλά και ο γιατρός πριν από έναν μήνα. Και είναι πολύ ορεξάτος. Μόνο που μαδάει ακόμα.

ΔΑΝΑΟΣ
14-10-2012, 00:12
Αλλά για πες μας για να ξέρουμε αν ποτέ μας συμβεί!

jk21
14-10-2012, 00:35
για αυτο το κοιταξε ο γιατρος .για κινδυνο μυκητων ... οι ζακο οντας πανακριβοι ειναι ενα ειδος πουλιου που οσοι τον εκτρεφουν επαγγελματικα ,ξεχνανε καποιες ευαισθησιες και το τιγκαρουν φαρμακο απο μικρη ηλικια να φυγει ενταξει απο τα χερια τους και χεσ.... για την συνεχεια του .το ταιζουνε και απο πολυ μικρο στο στομα για να ανεβει και λιγ....οοοοοοοοοοο η τιμη του και του γεμιζουν μυκητες στον προλοβο ειτε γιατι δεν ξερουν να ταιζουν ειτε γιατι οταν κλεβουμε ενα μικρο απο τους γονεις του στερουμε και απο τα αντισωματα που του δινουν με το σαλιο τους .... εν τελει ....

ΔΑΝΑΟΣ
14-10-2012, 08:28
Ναι Δημήτρη τον κοίταξε καλά γιατί του είπα ότι πήγαινε για πρώτη φορά σε γιατρό. Τον κοίταξε και στο στόμα και του πήρε δείγμα από κουτσουλιές για εξέταση. Η απάντηση ήταν αρνητική σε μύκητες.

jk21
14-10-2012, 09:29
να ξερεις οτι αρνητικη εξεταση για μυκητες δεν σημαινει μη υπαρξη τους αλλα μη υπαρξη τους σε επιπεδα ορατα και παθογονα .παντα στους οργανισμους υπαρχουν ιχνη που αυξανονται υπο συγκεκριμενες συνθηκες

http://www.merckvetmanual.com/mvm/index.jsp?cfile=htm/bc/170210.htm

http://www.scielo.br/scielo.php?pid=S0100-736X2009000600002&script=sci_arttext

vag21
14-10-2012, 14:37
"παρατραβηξε" φετος!!!! το ρωτησε και ενα αλλο παιδι...το θεμα δεν ειναι ξεκαθαρο γιατι?? διαφερει και απο πουλι σε πουλι, συνθηκες, διατροφη κτλ κτλ. ομως.....γενικο φαινομενο ειναι οτι ολοι λενε οτι ακομα παει.....εσενα τραγουδαει? γιατι εμενα δεν κανουν "κιχ"!!!!!!

αλλο ρωτησα εγω ηλια,εχει σταματησει η πτεροροια εδω 15 μερες.χαλαει το κοσμο στο κελαιδισμα,οχι καθαρα ομως.

Gardelius
14-10-2012, 18:55
αλλο ρωτησα εγω ηλια,εχει σταματησει η πτεροροια εδω 15 μερες.χαλαει το κοσμο στο κελαιδισμα,οχι καθαρα ομως.

Αυτο ειναι καλο!!! :happy0159:

PAIANAS
14-10-2012, 20:04
για παπαγαλο και ειδικα ζακο αν δεν του ανοιξεις το στομα και δεις στο βαθος του να ειναι ροζε φυσιολογικο μην εισαι και τοσο ησυχος ... ειδικα αν το δεις να εχει και λευκοκιτρινες επιφανιες εκει στο βαθος ...
Αμάν πια ..αμάν ...εφιάλτης !

PAIANAS
14-10-2012, 20:09
Άρχισε να μειώνεις τα καλούδια σταδιακά . Από Νοέμβρη έως Φλεβάρη πέρνα τον σε φάση συντήρησης .Μπορεί να μη μπει για αναπαραγωγή, αλλά είναι κάτι σαν τη δίαιτα τη δική μας. Αποτοξίνωση του οργανισμού και φυσιολογικός κύκλος διατροφής που συμβαδίζει με την αλλαγή των εποχών..

jk21
14-10-2012, 22:29
Αμάν πια ..αμάν ...εφιάλτης !

Καπου αλλου που δεν εισαι μελος εχω κατι βδομαδες που προσπαθω να πεισω μελος για ολοφανερη περιπτωση ... αν πεις σε καποιον το πουλι εχει ακαρεα και δεν κελαηδα θα δωσει πριν το πεις 2-3 φορες πουλμοσαν ,αλλες τοσες vetermec και η μονη περιπτωση να μην σε ακουσει ,ειναι να βρισκεται σε ταξιδι αυστραλια να φερει scatt .αν πεις σε καποιον το πουλι εχει μαλλον μυκητες ,θα σε παρει για πρακτορα ξενων μυστικων υπηρεσιων που ηρθες να κανεις προβοκατσια στην ντοπια παραδοσιακη εκτροφικη κουλτουρα ...ή για βαρεμενο ...

καλως ή κακως δεν ειναι ευκολο να δεχτουμε ενα βασικο προβλημα που ειναι βασικο προβλημα ,γιατι απλα αγγιζει ολα τα κακως κειμενα των εκτροφικων συνηθειων

προληπτικες αντιβιωσεις και κοκκιδιοστατικα απο τις πρωτες μερες των νεοσσων μεχρι και που θα ετοιμαστουν για να γινουν γονεις ,ταισμα στο στομα με μεθοδους χυμα στο κυμα ..., που σε πολλες περιπτωσεις συνοδευεται απο αρπαγη μικρων απο φωλιες ειτε της φυσης ,ειτε των εκτροφειων ,για διαφορετικους λογους βεβαια ανα ειδος πουλιου .... , αποχωρισμος των γονιων σε μικρη ηλικια των νεοσσων γιατι ειτε η μανα πρεπει να ξαναπαει με τον επιβητορα αποντα πατερα ,ειτε γιατι δεν μπορουμε να περιμενουμε ποτε θα ερθει στα μικρα να φανε μονα τους σπορους ενα προς ενα .... ,ταισμα με σπορους αμφιβολου αποθηκευσης πριν την τυποποιηση τους ,ταισμα με αυτοτροφες γεματες ζαχαρη ... τις αλλες πρωτες υλες ουτε καν τις εξεταζω ....

PAIANAS
14-10-2012, 22:31
Τι θέλω και μιλάω, αφού ανοίγεις το κουτί της Πανδώρας ...κι έχω και τον άλλον ...δεν συνεπικουρεί και σ'αφήνει να κινδυνολογείς .

mitsman
14-10-2012, 22:37
Αν αντι για καγκελα ηταν μυκητες?????

Μυκητες, μυκητες ΠΑΝΤΟΥ!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=RP_W3gFnJlQ

PAIANAS
14-10-2012, 22:50
Το'χω ξαναπεί ..πας στο γιατρό με πονοκέφαλο και φεύγοντας σου'χει περάσει ο πονοκέφαλος, γιατί από τις εξετάσεις που σε βάζει να κάνεις, νομίζεις ότι έχεις λίγες μέρες ζωής ..mitsman παίζει και το άλλο ''οι μύκητες βγήκαν παγανιά και θέρισαν μια γειτονιά ''...

http://www.youtube.com/watch?v=Oq9RE80wOsU&feature=fvwrel

jk21
14-10-2012, 23:18
και ομως ....

http://historyreport.gr/index.php/%CE%A0%CF%81%CF%8C%CF%83%CF%89%CF%80%CE%B1/1963--l--r- (http://historyreport.gr/index.php/%CE%A0%CF%81%CF%8C%CF%83%CF%89%CF%80%CE%B1/1963--l--r-)

PAIANAS
14-10-2012, 23:34
Δημήτρη όταν μπήκα ''πρωτόμπαρκος'' στο καράβι της εκτροφής ιθαγενών ..σε ένα κατεξοχήν σάϊτ για τα ιθαγενή (το οποίο και μου έμαθε πολλά , αλλά και ''υπηρέτησα'' όσο καλύτερα μπορούσα ) ...διαβάζοντας για τόσα προβλήματα στην αναπαραγωγή καρδερίνας (παράτημα νεοσσών, σπάσιμο αυγών,μη τάϊσμα, θάνατοι από κοκκίδια κ.λ.π) εξέφρασα δημόσια μια κραυγή αγωνίας ..μήπως είναι άστοχο και άσκοπο να προσπαθούμε να αναπαράγουμε ΄το συγκεκριμένο πουλί ?
Ο ιδιοκτήτης της ιστοσελίδας (ο οποίος τότε έγραφε και βοηθούσε) ...μου έδωσε την εξής απάντηση ..
''Μην παίρνεις σαν κριτήριο τι διαβάζεις εδώ, γιατί εδώ φθάνουν κυρίως τα προβλήματα ..αλλά τα προβλήματα και οι αντιξοότητες δεν μπορούν και δεν πρέπει να εκλαμβάνονται σαν τα πλέον ουσιώδη,δηλητηριάζοντας κάθε μας προσπάθεια ..είναι μικρότερο το ποσοστό και δεν πρέπει να το αξιολογούμε περισσότερο απ'όσο του αντιστοιχεί'' ...
Έτσι είναι και θα είναι πάντα !...παν μέτρον άριστον ..και στη μυκητολογία !

jk21
14-10-2012, 23:46
να εβλεπα και την ιδια ευαισθησια στην ακαρεολογια που εχει στοιχισει χιλιαδες μπουκαλια δηλητηριου ιβερμεκτινης σε αμοιρα πουλακια που ντε και καλα πρεπει να πειστουν οτι αυτο που τους ενοχλει στον προλοβο δεν ειναι στον προλοβο αλλα στην τραχεια και κανει τσακ τσακ .....

πες μου πιο πουλακι με τετοια γνωρισματα οσο δεν υπηρχε η παρακρουση της μυκητολογιας ,αλλα και τωρα που μιλαμε ,δεν φορτωνεται αδικα με δηλητηρια; τα ακαρεα δεν μας πονανε γιατι δεν θιγουν λαθη μας ...

Δημητριαδης Νικος
15-10-2012, 08:56
Δημήτρη όταν μπήκα ''πρωτόμπαρκος'' στο καράβι της εκτροφής ιθαγενών ..σε ένα κατεξοχήν σάϊτ για τα ιθαγενή (το οποίο και μου έμαθε πολλά , αλλά και ''υπηρέτησα'' όσο καλύτερα μπορούσα ) ...διαβάζοντας για τόσα προβλήματα στην αναπαραγωγή καρδερίνας (παράτημα νεοσσών, σπάσιμο αυγών,μη τάϊσμα, θάνατοι από κοκκίδια κ.λ.π) εξέφρασα δημόσια μια κραυγή αγωνίας ..μήπως είναι άστοχο και άσκοπο να προσπαθούμε να αναπαράγουμε ΄το συγκεκριμένο πουλί ?
Ο ιδιοκτήτης της ιστοσελίδας (ο οποίος τότε έγραφε και βοηθούσε) ...μου έδωσε την εξής απάντηση ..
''Μην παίρνεις σαν κριτήριο τι διαβάζεις εδώ, γιατί εδώ φθάνουν κυρίως τα προβλήματα ..αλλά τα προβλήματα και οι αντιξοότητες δεν μπορούν και δεν πρέπει να εκλαμβάνονται σαν τα πλέον ουσιώδη,δηλητηριάζοντας κάθε μας προσπάθεια ..είναι μικρότερο το ποσοστό και δεν πρέπει να το αξιολογούμε περισσότερο απ'όσο του αντιστοιχεί'' ...
Έτσι είναι και θα είναι πάντα !...παν μέτρον άριστον ..και στη μυκητολογία !

Νικόλα κατά την γνώμη μου στην μυκητολογία είναι το κλειδί της ευημερίας των πουλιών,
αν κάποιος κρατήσει σε σωστή ισορροπία τους μύκητες (πράγμα εύκολο πλέον, αρκεί να κατανοήσει πως τρέφονται-πως λειτουργούν-και πως ισορροπούν) θα έχει κάνει ένα μεγάλο βήμα για να μην έχει μελλοντικά προβλήματα,
που έστω και να προκύψουν θα λυθούν εύκολα.
Ευημερία εκτροφής χωρίς εφαρμογή αυτής της παραμέτρου , προσωπικά την αποδίδω στην τύχη.

Η καραντίνα προστατεύει την εκτροφή από ( βόμβες ) άγνοιας η αμέλειας άλλων .
Η μυκητολογία από βόμβες διατροφής.