PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Αυτοσχέδιο μείγμα σπόρων για το φθινόπωρο.

joncr
10-10-2012, 16:33
Καλησπερα. Σημερα εψαξα να βρω τους σπορους με τους οποιους θα μπορουσα να ταιζω τα Καναρινια μου , αλλα και τις Καρδερινες. Εχω διαβασει πολλα , αλλα με αυτα που βρηκα αν μπορει ο Δημητρης ή καποιος αλλος να μου δωσει αναλογιες , ετσι ωστε να φτιαξω ενα σωστο μιγμα συντηρησης.
Θα μου ειναι δυσκολο να ξανακατευω για τετοιου ειδους ψωνια , γιαυτο θα ηθελα να προχωρησουμε με αυτα. Λοιπον πηρα:

Κεχρι
Λιναροσπορο
Κια
Κινοα
γαιδουλαγκαθο
περιλλα ασπρη
περιλα κοκκινη
νιζερ
καναβουρι
παπαρουνοσπορο
και αγκαθι μαριας

)Βρωμη που αναφερετε συχνα δεν βρηκα οποτε παμε σε κατι αλλο απο αυτα που εχω)

με αυτα θελω να φτιαξω ενα μιγμα για τα καναρινια , και να προσθεσω 50% στο μιγμα για αγριοπουλα που παιρνω εξρα σπορους απο αυτους

Παιδια αν γινεται απλα , αναλογιες κτλ να μην ψαχνωμαι παλι χαχαχαχα

επισης πηρα και λινελαιο , το οποιο προτειθεμαι να το χρησιμοποιησω στην αυγοτροφη ( κανει ; ή λαθος εχω ακουσει;)

Ευχαριστω...!!!!

jk21
10-10-2012, 17:06
για προετοιμασια αναπαραγωγη πτερορια

ΚΕΧΡΙ 65%
ΚΙΝΟΑ 10% (δοκιμασε σε μικρη ποσοτητα μιγματος που θα φτιαξεις ετσι ωστε αν δεν την τρωνε στεγνη να σου πω πως αλλιως θα την δωσεις )
περιλλα ασπρη 6%
περιλλα καφε 4%
νιζερ 5%
κανναβουρι 5%
λιναρι 5%

για συντηρηση αραιωνεις με 10% κεχρι και 5% κινοα επιπλεον

στην αυγοτροφη βαζεις στα 100 γρ 1 κουταλι του γλυκου κια και στη μυτη λιγο παπαρουνα (στην πτεροροια μισο κουταλι παπαρουνα )

το γαιδουραγκαθο (μαλλον το teasel thistle εννοεις ) που ειναι πανακριβο το δινεις στις καρδερινες .οπως και το αγκαθι μαριας .πες μου ποιο μιγμα εχεις για ιθαγενη και θα σου πω για κεινα τι και πως επιπλεον

teasel thistle

http://www.hiwtc.com/photo/products/1/03/75/37587.jpg

με το λινελαιο θα βρεχεις ελαχιστα με το κουταλακι και θα ανακατευεις την αυγοτροφη πριν την δωσεις για να εχεις τα ω3 του στο μεγιστο βαθμο .η θερμανση αλλοιωνει σημαντικο μερος τους και η προσθηκη πριν το ψησιμο ειναι σχετικα λαθος που ειχα προτεινει .ομως ειναι οτι καλυτερο για ω3 !

joncr
10-10-2012, 17:54
Για αγρια εχω εκεινο που σου εδειξα στον καφε , το φτιαχτο , κεχρι εχει κυρίως και διαφορους σπορους απο αγκαθια κτλ δεν μπορω να σου δωσω παραπανω πληροφοριες γιατι δεν τα γνωριζω καλα.
Το γαιδουραγκαθο που πηρα ειναι αυτο :
http://www.my-petshop.gr/shop_image/product/Manitoba_________4eb109052673c.jpg

Το chia τι να το κανω;;

jk21
10-10-2012, 18:01
αυτο που εδειξες ειναι αγκαθι μαριας (ειδος και αυτο γαιδουραγκαθου ) .στα σπορια αναφερεις και γαιδουραγκαθο και αγκαθι μαριας .ποιο ειναι το αλλο;

ΓΙΑΝΝΗ πες οτι γερασα ,πες οτι βλεπω και ακουω διαφορα για πουλια καθε μερα ... δεν το θυμαμαι το μιγμα .ειναι επωνυμο; απο καποιο ισως διαδικτυακο μαγαζι; αν ναι στειλε πμ ισως καταλαβω

στη συντηρηση παντως μια χαρα ειναι να δινεις και καθαρο μιγμα για ιθαγενη σε μια ταιστρα και μιγμα για καναρινια σε αλλη οπως πχ αυτο που σου ειπα πιο πανω ,που αν πχ μειωνοτανε το κεχρι και αυξανοταν τα ειδη περιλλα και το νιζερ μια χαρα θα ηταν και για ιθαγενη σαν θρεπτικη αξια , οχι βεβαια πολυποικιλο που εχει τη σημασια του στον ψυχολογικο και οχι μονο τομεα ,για πουλια που το πολυ 2 γενιες πριν ειχαν προγονους στη φυση

karakonstantakis
10-10-2012, 18:05
To chia μπορείς να το δίνεις μέρα παρά μέρα σε 1 αυγοθήκη είτε σκέτο είτε σε αυγοτροφή 1-2 κουταλιές στα 100 γρ !! Ετσι το περνάω εγώ τουλάχιστον αλλά σε μεγαλύτερη ποσότητα (17 πουλιά 2 αυγοθήκες μέρα παρά μέρα) :)

joncr
10-10-2012, 18:05
χαχαχα ναι δικαιο εχεις , το αλλο ειναι αυτο :

http://www.my-petshop.gr/shop_image/product/Manitoba_________4eb109c3ba254.jpg

τα ειπα αναποδα μαλλον

Τωρα οπως σου ειπα το μιγμα που δινω ειναι χυμα , και εχει διαφορα για αγριοπουλα , θα δω τι δεν εχει απο αυτα που πηρα και θα προσθεσω μια μικρη ποσοτιτα για αρχη ( 5-10 %) απο το καθενα .

jk21
10-10-2012, 18:09
αν το μιγμα που εχεις δεν εχει πολυ κεχρι ,να βαλεις αρκετα περισσοτερο .επισης η αναλογια του αθροισματος περιλλα ασπρη και καφε ,κανναβουρι ,λιναρι και κια να ειναι συνολικα διπλασια απο οσο το νιζερ

joncr
11-10-2012, 08:34
ok Εφτιαξα το μιγμα που μου ειπες Δημτητρη , για τα καναρινια . Προσθεσα και το υπολοιπο μειγμα που ειχα ( περιπου 30% Versage Laga) μην παει χαμενο και απο τωρα τους δινω αυτο. Ευχαριστω.
Στα αγρια , προσθεσα μονο το αγκαθι μαριας , το γαιδουραγκαθο , και λιγη περιλα. Τα υπολοιπα υπηρχαν ιδη μεσα .
Στους χοντρομυτες εφτιαξα απο το μιγμα για αγρια με προσθηκη γαιδουραγκαθου , αγκαθιου μαριας και μικρο ηλιοσπορο , τον οποιο τιμησαν αμεσως ..