PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Καρδερίνα με πρόβλημα στο μάτι

joncr
12-08-2012, 14:46
Καλησπερα. Εγω ανεβασει το θεμα απο χτες αλλα δεν αναρτηθηκε απο καποιον διαχειρηστη , γιαυτο το ξαναβαζω εδω
Η μια καρδερινα μου εχει το ενα ματακι της σχεδον κλειστο . Δεν ξερω πως συνευει . Ισως επειδη ταξιδεψε απο μακρυα με αλλες δυο να τραυματιστικε; Ισως εχει καποιο μικροβιο; δεν ξερω τι να κανω . Πειτε μου παρακαλω τις πρωτες βοηθειες.
Δυστηχως κατι επαθε η ψηφιακη μηχανη και απο το κινητο δεν βγηκαν καλες οι φωτο.

http://desmond.imageshack.us/Himg818/scaled.php?server=818&filename=0060t.jpg&res=landing

εδω ειναι το αλλο ματι για να δειτε διαφορα...

http://desmond.imageshack.us/Himg18/scaled.php?server=18&filename=0059u.jpg&res=landing

lagreco69
12-08-2012, 15:03
Γιαννη δεν εχω πολυ εμπειρια για να σε βοηθησω!! αλλα μεχρι να δει το post σου καποιος διαχειριστης, βρασε χαμομηλι και βαλε λιγο επανω στο ματακι του. να του κανεις 3 εφαρμογες την ημερα, δες και αυτο το αρθρο Καναρίνια με φλεγμονή στο μάτι -> πιθανές αιτίες (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?28606-%CE%9A%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B9%C E%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%86%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9-gt-%CF%80%CE%B9%CE%B8%CE%B1%CE%BD%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%AF%CE%B5%CF%82)

joncr
12-08-2012, 15:11
ναι το εκανα πριν λιγο αυτο , περιμενω να δω...

mariakappa
12-08-2012, 15:25
γιαννη εγω δεν μπορω να εκφρασω γνωμη καθως ασχολουμαι μονο με παπαγαλους.σε λιγο ομως θα λαβεις απο διαχειρηστη την καταλληλη βοηθεια.

joncr
12-08-2012, 15:54
ωραια , ευχαριστω. βρηκα μια αλοιφη σπιτι ( ursafenol) με χλωραμφαινικόλη. το λεω πληροφοριακα οτι υπαρχει σπιτι , μηπως και φανει χρησιμη

jk21
12-08-2012, 19:42
η αλοιφη ειναι οφθαλμικη ευρεου φασματος .βαζε 2 φορες την ημερα μια πολυ λεπτη στρωση με καθαρα χερια και εχε καθαρες πατηθρες κλπ .η φωτο δεν δειχνει καλα αν υπαρχει και τραυματισμος .δεν μπορω να εχω σαφη γνωμη .χορηγησε για ενα 5νθημερο .αν διογκωθει στην πορεια ισως χρειαστει αντιβιωση στο νερο.αναλογα με την περιπτωση το πουλι ή βρισκοτανε σε βρωμικο περιβαλλον πριν σου την στειλουν ή τραυματιστηκε κατα την συλληψη της ..... μολυνση σε καρδερινα εκτροφης που θα επρεπε να ζει σε ευρυχωρο καθαρο κλουβι (γιατι το να ξοδευει καποιος χρηματα για ενα τετοιο πουλακι και να το εχει σε οχι σωστες συνθηκες το βρισκω χλωμο ...) δεν εμφανιζεται ευκολα .ΓΙΑΝΝΗ ή οποια βοηθεια για το πουλακι θα δοθει χωρις περιορισμο σε θεματα υγειας αλλα θα ηθελα να δουμε και το δαχτυλιδι της

joncr
12-08-2012, 20:34
Θα το κανω. Το μονο που φοβαμαι ειναι πως αν την πιανω 2 φορες την μερα στο χερι μου θα την στρεσαρω και ειναι κριμα γιατι ειναι πολυ ηρεμη και καλη. Αναγκαστικα ομως θα το κανω. Θα δω και το πρωι πως ειναι , της εκανα μια κομπρεσα με βαμβακι και χαμομηλι και της καθαρισα το ματακι πριν , ας ελπισω να εχει βελτιωση και να μην το ταλαιπωρησω αλλο το πουλακι.
Ευχαριστω Δημητρη , και για οτι αλλο θα μου επιτρεψεις να σε ξαναενοχλησω,

οδυσσέας
12-08-2012, 22:24
Γιαννη αν πληρωσες για αυτο το πουλι σε πιασανε κοροϊδο... αν δεν το πληρωσες κοφτου λιγο την ακρη της μυτης και οταν περασει
το ματι (δεν εχει τιποτα) αμολατω να παει εκει που ηταν.

joncr
13-08-2012, 06:59
Επίσης θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι κατι κολλητικό , γιατι προς το παρον την εχω απομονώσει απο τα υπολειπα και ειναι μονη της.....

jk21
13-08-2012, 14:56
ΓΙΑΝΝΗ διαβασε τις οδηγιες του σκευασματος .συνηθως η αντιβιωτικη αλοιφη θελει επαναληψη για να εχει δραση .δες για ανθρωπους ποσες φορες προτεινει .δεν ξερω αν λογω ουσιας αρκει η μια φορα .αν οχι τοτε αναγκαστικα πρεπει να το κανεις .ξερω τι λες αλλα πρεπει να γινει .βγαλε μια πιο καθαρη μονο φωτο μην την δινουμε αδικα και εχει κατι αλλο απο αυτο που εγω τουλαχιστον βλεπω .απο κει και περα σε θεματα υγειας ιθαγενων πουλιων αλλα και γενικα πουλιων ειμαστε ολοι ετοιμοι και οχι μονο η δαιχειριση ,να βοηθησουμε οσο μπορουμε .

ειδα την απαντηση σου στο θεμα της παρουσιασης της αλλης καρδερινουλας .τα βελη μου δεν ειναι προς εσενα αλλα προς οποιονδηποτε προσπαθει να κοροιδεψει νεους εκτροφεις (στο λεει και ο οδυσσεας πιο πανω .. ) .να σαι σιγουρος ειναι παρα πολλοι αυτη τη στιγμη ...

joncr
13-08-2012, 18:24
Δημητρη μου , χιλια συγνωμη , ειμαι αδικαιολογητος στο θεμα της φωτογραφιας , μιας και ειμαι και φωτογραφος ....,(απλα ασχολουμαι μονο με ασπρομαυρο φιλμ και μεσαιο φορματ) και η ψηφιακη χαλασε...εκανα οτι μπορουσα με το κινητο.
Παντως δεν εχει καποιο τραυματισμο, και το βλεπω καλύτερα σημερα ( μολις εβαλα την 2η δοση αλοιφής)
Επισης θελω να ξαναπω οτι δεν θελω σχολια , τουλαχιστον στα θεματα μου τυπου Οδυσσεα. Δεν ειμαι κανα παιδακι και δεν εχω καμια ορεξη να ξαναλεω τα ιδια. Αυτα τα να παει απο κει που 'ρθε οχι σε μενα. Γενικως θα παρακαλουσα τον φιλο Οδυσσεα επειδη δεν μου αρεσει το υφος του να μην ασχολειτε με μενα , και τα θεματα μου γιατι δεν μου αρεσει γενικως η ανεφ ουσιας κριτικη και γνωμοδοτηση. Υπαρχουν αρμοδιοι εδω μεσα που μπορουν να κατευθηνουν τις κινησεις μου υπευθηνα . Χωρις παρεξηγηση παντα

jk21
13-08-2012, 19:15
Συνεχισε τοτε τη χορηγηση

θα παρακαλεσω και τον οδυσσεα και εσενα να ειστε πιο φιλικοι και καθαροι στο υφος των διαλογων .ειμαστε μια παρεα !!!! το υφος του παντως μπορει να ειναι καπως αλλα η ουσια ειναι οτι ενας εκτροφεας με παρελθον στα ιθαγενη (για να στο λεω το ξερω ) σου λεει οτι απλα το πουλι δεν δειχνει για εκτροφης .να σε προστατεψει προσπαθει ! δεν σε κατηγορει !!!! ασχετα αν κανει λαθος ή οχι στην γνωμη του ,σου την λεει για να βοηθησει και οχι για να << να σου την μπει >> !!!

* οι καρδερινουλες στι φωτο σε βασιλικο εχουν χυμηξει ή μου φαινεται; για βαλτην στο σχετικο ποστ στη διατροφη ...!!!!!

joncr
13-08-2012, 19:29
Ναι εχεις δικιο , ισως υπερεβαλα , και ζητω συγνωμη απο τον Οδυσσεα. Απλα επειδη εχω 1000 αλλα στο κεφαλι μου δεν μπορω να επαναλαμβανωμαι οποτε ποσταρω κατι... ειναι σα να με σπρωχνει καποιος να παω να παρω καναρινια να ησυχασω...
Η φωτο δεν ειναι δικια μου , αλλα και μεσα βασιλικος μου μοιαζει...

οδυσσέας
13-08-2012, 22:50
Γιάννη έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες, ζητώ συγγνώμη, είναι αυτό που λέει ο Δημήτρης (και τον ευχαριστώ), να σε προστατευσω (όσο μπορώ) θέλω.
το πουλί για να μεγαλώνει έτσι η μύτη του είναι λόγο κακής διατροφής (άρα και υγείας) η λόγο μεγάλης ηλικίας η και τα δυο.

Υ.Γ. αν θες βγάλε και μια φωτογραφία την κοιλιά του και στείλε την με π.μ. στο Δημήτρη να σου πει περισσότερα.

Υ.Γ.2. Δημήτρη αφαίρεσε το δικό μου 8# ποστ.

jk21
14-08-2012, 15:38
μετα απο τα δυο αυτα ποστ ,ισα ισα που αξιζει να μεινει για να βλεπουν ολοι ,το πως η καλη προαιρεση οδηγει σε ενα κλιμα μεσα στην παρεα που ακομα και οι παρεξηγησεις δεν μπορουν να χαλασουν!

joncr
14-08-2012, 15:52
Συμφωνω δημητρη.
Λοιπον σημερα ειναι καλυτερα το ματι. Το πουλι ειναι ευδιαθετο και δεν φαινεται να το προβληματιζει η χορηγηση της αλοιφης.
Για τις σταγωνες Garamat εχεις αποψη;

jk21
14-08-2012, 17:13
κατι ακουσα οτι εχουν ελλειψη .συνδιασμος πολυ καλης αντιβιοτικης ουσιας για τα ματια (γενταμυκινης ) με κορτιζονουχα ουσια που χρειαζεται αν υπαρχει εντονη φαγουρα και φλεγμονη .αρκει αυτο που εβαλες .η χλωραμφενικολη ειναι απο τις πλεον δραστικες αντιβιωσεις που ομως σε εσωτερικη χρηση ειναι απο τα εσχατα οπλα γιατι στις παρενεργειες της εχει τον επηρεασμο του dna και πιθανες καρκινογενεσεις .εκει δεν νομιζω να εχεις προβλημα εξωτερικα .καταχρηση ομως οδηγει ευκολα σε τοπικες δερματικες μυκητιασεις

joncr
15-08-2012, 07:13
Μπορεις να μου πεις αν ειναι κατι κολλυτικο; Την λυπαμαι που ειναι μονη της....

jk21
15-08-2012, 12:56
οταν θα γινει καλα ,θα την μεταφερεις .τωρα αν τριφτει στην πατηθρα και μετα τριφτει και καποιο αλλο σαφως μπορει να μεταδοθει

joncr
17-08-2012, 09:39
Η κατασταση της Βελόνας ( ετσι την ονομασα για αυτονοητους λογους) ενω εχει καλυτερεψει λιγο ειναι σταθερη. Δηλαδη δεν εχει και μεγαλη διαφορα το ματακι της απο τοτε που ξεκινησα την αλοιφη. Μηπως πρεπει να παμε σε αντιβιωση;; Ανυσηχω. Κατα τα αλλα η συμπεριφορα της ειναι νορμαλ και δεν δειχνει αρρωστη...

jk21
17-08-2012, 10:35
μπορεις να ξαναβαλεις μια καθαρη φωτο ;

joncr
17-08-2012, 13:19
Ξεθαψα μια ψηφιακη απο το χρονοντουλαπο , μιας και η DSLR τα χει παιξει , αλλα νομιζω τωρα κατι εκανα :

http://desmond.imageshack.us/Himg832/scaled.php?server=832&filename=dsc01956w.jpg&res=landing

jk21
17-08-2012, 16:53
τα κακα του τα χαλια εχει το καημενο .... σου στελνω δοσολογια για bactrimel στο νερο .την παιρνεις απο φαρμακειο (σιροπι ) .δεν ξερω αν ειναι σταφυλοκοκκος ή e coli ή κατι αλλο αλλα ελπιζω να το πιασει .θελω να δεις εσωτερικα στο στομα του μην τυχον υπαρχουν στο βαθος τιποτα λευκοκιτρινα οζιδια (οχι επιφανεια αλλα σαν κομματια που να κλεινουν μερικως την οδο του φαγητου ,μην τυχον υπαρχει καμμια τριχομοναδα αλλα αν το πουλακι εχει παρελθον αρκετο σε κλουβι δεν νομιζω .στη φυση θα ηταν πιο πιθανο.σε αυτη την περιπτωση θα το εβλεπες να τρωει πολυ λιγοτερο και να εχει κουτσουλιες με ελαχιστο στερεο σκουρο τμημα .δεν νομιζω αλλα κοιτα και αυτο να το αποκλεισουμε .πιστευω οτι ειναι απλα ανθεκτικη μολυνση

joncr
17-08-2012, 19:33
οκ αγορασα την αντιβιωση. Ξεκιναω απο το πρωι να του δινω.
(πηρα και μια συριγγα ινσουλινης για να μετρω την σωστη δωση)
Φανταζωμαι τις πολυβιταμινες να τις σταματησω οσο θα δινω την αντιβιωση (Vitafit)

jk21
17-08-2012, 19:51
δινε παραλληλα με την αντιβιωση αλλα ανα 2η μερα .μετα την αντιβιωση σιγουρα ενα 5νθημερο συνεχομενα

joncr
22-08-2012, 17:41
5η μερα σημερα της αντιβιωσης και δυστηχως δεν υπαρχει βελτιωση. Το πουλακι ειναι καλα κατα τα αλλα , τρωι πινει κανονικα , ειναι ζωηρο , αλλα ειναι φανερο οτι δεν βλεπει απο το ενα ματι. Θα σκασω. Τι αλλο να κανω; Καθαριζω καθε μερα το κλουβι και τις πατηθρες , διατροφη καλη κτλ ... Ελπιζω να μην υποφερει

jk21
22-08-2012, 22:18
εγω σηκωνω τα χερια ψηλα ... σε προβληματα εσωτερικα του ματιου το μονο που μπορω να σου πω ειναι να δεις αν ανταποκρινεται σε κινησεις σου και απο τη μια και την αλλη μερια .αν βλεπει κανονικα δηλαδη ...

φοβαμαι οτι ειναι χτυπημα ...

οδυσσέας
23-08-2012, 08:24
γιαννη το πουλι ηταν ετσι οταν το πηρες? ποσο καιρο το εχεις? τι ηλικια εχει?
οι πατηθρες απο τι υλικο ηταν οταν παρουσιασε το προβλημα? τωρα απο τι ειναι? υπαρχει καποιο φυτο μεσα η κοντα στο κλουβι?

δημητρη υπαρχει περιπτωση να ειναι επιπεφυκίτιδα? να δωσει σταγονες tobrex παραλληλα με την αντιβιωση?

PAIANAS
23-08-2012, 09:50
Δημήτρη cosumix στο νερό και ταυτόχρονα επάλειψη κάθε πρωϊ και βράδυ με κρέμα fucidin

jk21
23-08-2012, 10:27
το πουλι οπως γραφει και ο Γιαννης ηρθε στην κατοχη του ετσι και συμφωνα προφανως με οσα του ειπανε (αυτος που το εστειλε ) μαλλον πριν ηταν οκ και πιθανοτατα εγινε ετσι κατα την μεταφορα με καποια αλλα πουλια που ηταν στο κλουβι .εγω βεβαια εχω λογους να αμφιβαλλω οτι του ειπαν την αληθεια και πιστευω οτι ο τραυματισμος προηγηθηκε και πιθανοτατα οφειλεται σε παγιδευτικο οργανο (συχνο το φαινομενο να τραυματιζονται καπως ετσι οπως μου εχει επιβεβαιωσει την γνωμη μου πτηνιατρος ) αλλα αφου ο γιαννης εμπιστοσυνη τον εκτροφεα ,οφειλουμε να το δεχθουμε .στη συνεχεια εδωσε ισχυρη οφθαλμικη αντιβιοτικη αλοιφη ( ursafenol) με χλωραμφαινικόλη (το αναφερει στο ποστ 5 ) η οποια δεν εφερε βελτιωση και στη στη συνεχεια του συστησα (Ποστ 23 ) την bactrimel για εσωτερικη χρηση ,αντιβιωση πολυ κοντινη στην κτηνιατρικη cosumix plus (και οι δυο εχουν τριμεθοπριμη ,η πρωτη εχει σουλφομεθοξαζολη και η αλλα σουλφοχλωροπυριδαζινη ) αλλα και παλι τιποτα ...

οδυσσέας
08-09-2012, 08:06
Γιαννη τελικα τι εγινε με το ματι της καρδερινας?

geog87
05-10-2012, 10:23
Γιαννη νομιζω με το αλλο θεμα με τους χοντρομυτες εχεις ξεχασει να μας πεις τι εγινε με το ματι της καρδερινας σου!ειναι καλα τωρα???ανεβασε καμια φωτο να δουμε!!! :)

joncr
27-11-2012, 11:58
Λοιπον , μετα απο πολλους αγωνες , αντιβιωσεις , απολυμανσεις , η βελονιτσα τα καταφερε.
Ειχε φτασει σε σημειο να εχει χασει ολο το πτερωμα της , το ματι της να κλεισει τελειως , να καθεται κατω στο κλουβι , και να εχω πια απελπιστει . Ημουν σιγουρος οτι θα την εχανα.
Τελικα αυτο το πουλακι ειχε ορεξη για ζωη.
Σιγα σιγα ζωηρεψε , το ματακι της αρχισε να γινεται καλυτερα , και να βγαζει ξανα πτερωμα.
Τελικα μετα απο 3 μηνες σχεδον αρρωστη απανηλθε τελειως!

Πραγματικα εχω δεθει με αυτο το πουλακι. Περισσοτερο απο τα αλλα. Ειναι μια αγωνηστρια!

http://img211.imageshack.us/img211/368/dsc02105z.jpg

jk21
27-11-2012, 12:07
ΓΙΑΝΝΗ ποτε ξεκινησε η βελτιωση (μειωση του πρηξιματος ) ; κοντα στην τελευταια αγωγη με bactrimel ; αργοτερα; χωρις ή με αλλη αγωγη;

joncr
27-11-2012, 13:55
Μετα την αγωγη με το μπακτριμελ επιδυνωθηκε η κατασταση. Οχι στο ματι οπου σταθερωποιηθηκε καπως , αλλα στο πτερωμα . Μιλαμε το χωντανο εμεινε καραφλο τελειως και το δερμα της δεν φαινωταν και πολυ καλα.
Της εκανα επαληψεις με χαμωμιλι και με μπεταντιν , και την πλακωσα στην τουρμπο διατροφη και στις βιταμινες.
Σιγα σιγα επανηλθε