PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Κλουβί μεταφοράς

maryg
26-07-2012, 15:15
καλησπέρα παιδιά!

πρόκειται να ταξιδέψω οδικώς μέχρι Γερμανία και θα πάρω μαζί μου τα 2 μου budgies. θα ήθελα τη βοήθειά σας για κλουβί μεταφοράς στο πλοίο για να τα έχω μαζί μου και όχι στο αυτοκίνητο αφού διάβασα ότι είναι επικίνδυνο με τις αναθυμιάσεις κλπ. Σκέφτομαι μετά που θα συνεχίσω με το αυτοκίνητο να τα βάλω πάλι στο κανονικό κλουβάκι τους αλλά φοβάμαι μην στρεσαριστούν με τις αλλαγές. Αντέχουν όμως 2 μέρες σε κλουβί μεταφοράς που θα ναι και σχετικά μικρό?

έχω δει και αυτά
http://www.my-petshop.gr/shop_image/product/2GR______________4f2c2a5476735.jpg

http://www.my-petshop.gr/shop_image/product/Trixie___________4fbbd32d4a3fc.jpg
καμιά ιδέα για κάτι προσωρινό μεν αλλά λίγο καλύτερο?

και κάτι ακόμα αν κάποιος γνωρίζει... πρέπει να έχω χαρτί εξέτασης από κτηνίατρο μαζί μου ότι είναι υγιή τα παπαγαλάκια?

jk21
26-07-2012, 16:26
ΜΑΡΙΑ το πρωτο ειναι οτι καλυτερο για απλη μεταφορα ,το δευτερο ομως ισως κανει για το διημερο που λες (στην μεταφορα ομως θα ειναι πιο ανησυχα ).ας σου πουνε και παιδια που γνωριζουν τον χαρακτηρα των budgie καλυτερα απο μενα

* θα σε παρακαλεσω να ριξεις μια ματια στους κανονες που υπεγραψες κατα την εγγραφη ,γιατι ο συνδεσμος για το e shop που ειχες και αντικατεστησα με φωτο ,ειναι σαφως κοντρα σε αυτους .ειμαι σιγουρος οτι δεν το εκανες εν γνωση σου ,απλα καλως ή κακως δεν τους ειχες προσεξει . Ο χάρτης της παρέας μας (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?30188-%CE%9F-%CF%87%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AD%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82) θα σε κατατοπισει στα πρωτα βηματα σου στην παρεα μας (και στο ανεβασμα φωτο ) ! καλως ηρθες !

maryg
26-07-2012, 16:42
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, όντως δεν το είχα προσέξει ότι δεν επιτρέπεται! Καλώς σας βρήκα!

Panosfx
26-07-2012, 17:40
Σε ταξιδι ισχυει το οτι οσο λιγοτερο μπορουν να δουν τοσο καλυτερα.Τρομαζουν,στρεσαρ ονται και δεν νιωθουν ασφαλη σε ορθανοιχτο κλουβι.
Θα σου ελεγα το 1ο κλουβι αλλα με προβληματιζει το 2 μερες ταξιδι.
Πιστευω ομως πως θα διαλεγα το πρωτο.

Nikolas Alamango
26-07-2012, 18:20
Πιστεύω ότι το κόκκινο κλουβί είναι από ψυχολογικής απόψεως καλύτερο.. Μην ξεχνάς ότι θα είναι δια δύο μέρες και θα ζητούν την παρουσία σου.. Μπορείς να έχεις ένα ύφασμα και να τα σκεπάζεις όποτε θες εσύ εκεί που έχει πολυκοσμία.. Μην ξεχνάς ότι οι παπαγάλοι γενικά είναι κοινωνικά πτηνά.. Την νύχτα τα σκεπάζει όπως σου είπα δια να μην τρομάζουν.. Το πρώτο κλουβί θα τα στρεσάρει κατά το ταξίδι χωρίς να σε βλέπουν δυο μέρες, σκέψου το!!! :ashamed0001:

lagreco69
26-07-2012, 19:56
Αυτο το ταξιδι δυστυχως θα ειναι ασχημη εμπειρια για αυτα!! οποιο κλουβακι μεταφορας και εαν διαλεξεις!! 2 ημερες ειναι πολλες και οσο λγοτερα καταλαβαινουν τοσο το καλυτερο θα ειναι για αυτα!!! το πρωτο θα διαλεγα θα τα στρεσαριζε πολυ λιγοτερο.

COMASCO
26-07-2012, 21:16
και εγω το πρωτο θα διαλεγα!οσο πιο λιγο βλεπουν τοσο το καλυτερο!παντως 2 μερες...ειναι και πολλες!!

Athina
26-07-2012, 21:20
Πιστεύω ότι στο δεύτερο θα είναι καλύτερα.
Το πρώτο σίγουρα θα τα στρεσάρει λιγότερο,για διαδρομή όμως δύο ημερών δεν το θεωρώ κατάλληλο.Με το δεύτερο όπως είπε ο Νίκος έχεις την δυνατότητα να τα σκεπάζεις και να τα ξεσκεπάζεις όποτε θέλει!

maryg
27-07-2012, 02:26
παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Επειδή το κλουβάκι το θέλω για να τα μεταφέρω μαζί μου στο πλοίο (16 ώρες) σκέφτηκα να επιλέξω ένα ανοιχτό μικρό κλουβάκι όπως το δεύτερο γιατί μετά στο αυτοκίνητο θα τα βάλω ξανά στο δικό τους. Εξάλλου το ένα το έχω ξαναπάρει μαζί μου σε μετακινήσεις με το αυτοκίνητο, κοντινές όμως διαδρομές (δίωρες), χωρίς κανένα πρόβλημα αφού ήταν άνετος και "μιλούσε" και τάιζε τη θηλυκιά του! Για το άλλο όμως θα ναι το πρώτο του ταξιδάκι αλλά πιστεύω θα τα πάει μια χαρά αφού θα ναι παρέα... Το πρώτο πάντως μου φαίνεται αρκετά αποπνιχτικό κλουβί...αν και μπορεί όπως λέτε να ναι λειτουργικό.. Σκέφτομαι και την ιδέα να βάλω το κλουβάκι σε ένα σάκο ή μια μεγάλη τσάντα (ανοιχτά εννοείται) ώστε να τα κρύβω από περίεργα βλέμματα αλλά να τα βλέπω και να με βλέπουν κανονικά από πάνω αντί να τα σκεπάζω. Μετά που θα συνεχίσουμε με το αυτοκίνητο θα τα βάλω κανονικά στο σπιτάκι τους για να είναι άνετα!

jk21
27-07-2012, 02:30
αν ειναι μονο για το πλοιο ασυζητιτι το πρωτο .πρεπει να ειναι σκοτεινα και ηρεμα .μονο ετσι δεν στρεσσαρονται

ΑΓΓΕΛΟΣ2
27-07-2012, 14:25
παρε ενα απλο μικρο κουβακι...και απλα ριχνει ςοπου χρειαζετε ενα κοματι υφασμα(πετσετα,σεντονακι) απο πανω...και ειναι ειναι μια χαρα...ειδικα αν δεν πολυφοβουντε πιθανο να θελουν να κοιτανε αφου συνιθισουν μεσα στο πλοιο

maryg
01-08-2012, 11:12
τελικά δεν θα το χρειαστώ το κλουβάκι γιατί με το πλοίο χρειάζεται ειδική καμπίνα για κατοικίδια, όπως με ενημέρωσε υπάλληλος της ακτοπλοϊκής, και δεν υπάρχει διαθέσιμη την ημέρα που θέλω να ταξιδέψω, οπότε προτιμώ να το πάρω όλο οδικώς και να τα αφήσω στο κανονικό κλουβάκι τους για να μην στρεσαριστούν. Τι κι αν εξήγησα οτι πρόκειται για πουλάκια που θα ναι σε κλουβί και δεν χρειάζονται την ειδική καμπίνα που απλά λείπει το χαλί, για να μην τύχει και κάνουν την ανάγκη τους τα γατάκια και σκυλάκια όπως μου πε η ίδια, ανένδοτη αυτή.... τι να πω... και χρεώνουν και έξτρα 50 ευρώ το κλουβί κάνοντας χάρη αφού κανονικά χρεώνουν ανά ζώο και μάλιστα κατοικίδια θεωρούν μόνο γάτες και σκυλιά!!! όχι τα πουλιά!!! "κανονικά κυρία μου δεν δεχόμαστε πουλιά", αυτή ήταν η απάντηση που πήρα!!! έλεος πια...

geog87
01-08-2012, 11:18
απαραδεκτη συμπεριφορα του υπαλληλου!μαλλον δεν ηξερε τι παιζει σε τετοιες περιπτωσεις!η προφανως ηθελε να σε ''γδαρει''!

maryg
01-08-2012, 12:02
Μα όταν απευθύνθηκα σε τουριστικό πράκτορα με ενημέρωσε πως ούτε καν θα χρειαζόταν να ενημερώσω ότι θα μεταφέρω και παπαγαλάκια γιατί ακριβώς δεν είναι σκυλάκια ή γατάκια. Για καλό και για κακό όμως τηλεφώνησα στην ακτοπλοϊκή και με πληροφόρησε στην αρχή πως δεν μεταφέρουν πουλιά μετά με έβαλε στην αναμονή για να ρωτήσει και έπειτα μου λέει πως κανονικά δεν επιτρέπεται (όταν λένε κατοικίδια ζώα εννοούν σκυλιά και γάτες) αλλά θα πρέπει να πάρω ειδική καμπίνα!!! και φυσικά και με το παραπάνω... κοντά 780 ευρουλάκια ζητούσε για δύο άτομα με αυτοκίνητο+50 ευρώ το κλουβί+ειδική καμπίνα για κατοικίδια!!!!!