PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Επίθεση από γεράκι

dimitrioy
29-04-2012, 11:26
εγω εχω προβλημα με γερακι, εχει ερθει στο σπιτι μου, και στο τοιχο που τα εχω κρεμασει
,μου εχει πνιξει 3 πουλια! 2 καναρες και ενα φλωροκαναρο. ετσι αναγκαστικα να ντυσω τα
κλουβια μου με ψιλο δυκτι. τι νακανα? αυτο το φλωροκαναρο ηταν το καλυτερο πουλακι μου
ολη μερα κελαιδουσε, αλλα...........

akoylini
29-04-2012, 11:28
ντυσε τα κλουβια σου με κουνελοσυρμα,το δυχτι απο τι ειναι?

akoylini
29-04-2012, 11:33
βαζεις η τετοιο

http://www.normasa.gr/images/9.JPG

με μικρο ματι,η τετοιο

http://www.normasa.gr/images/img0031.png

το 1ο ειναι πιο ευκολο να το βαλεις

dimitrioy
29-04-2012, 13:53
πλαστικο δυκτι με μικρες τρυπες, απο μαγαζι σιδηρικων.

akoylini
29-04-2012, 14:05
το πλαστικο θα στο δωσει στο χερι,βαλε αυτο που σου εδειξα

Efthimis98
29-04-2012, 14:08
Οντος τα γερακια και οι κουκουβαγιες ειναι πολυ δυνατα ζωα και το πλαστικο το εχουν παιχνιδακι!
Παρε αυτο που σου ειπε ο Ακης!Και κουνελοσυρμα αν μπορεις...εχω ακουσει οτι κανει καλη δουλεια! :)

panos70
29-04-2012, 14:14
Παιδια εγω εχω βαλει κουνελοσυρμα και εχω γλιτωσει τα πουλια απο ολα τα αρπακτικα πετουμενα και μη και απο γατες ακομη,μεχρι και σπουργιτια που μεταφερουν αρωστιες δεν μπορουν να πλησιασουν τα καναρινια,και 2-3 φορες που μου φυγανε απο τα χερια μπορεσα να τα πιασω χαρη στο κουνελοσυρμα,το προτεινω ανεπιφυλακτα

dimitrioy
29-04-2012, 14:35
λες?ε?

panos70
29-04-2012, 14:38
Αν θελεις να γλιτωσεις απο ολα οσα ειπα ποιο πανω και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο να πας να το παρεις,και δεν χαλαει ουτε σκουριαζει με τα χρονια,θα το πληρωσεις λιγο παραπανω αλλα οπου το βαλεις θα το εχεις μια ζωη

xXx
29-04-2012, 21:39
http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?22612-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%86%CF%8D%CE%BB%CE%B1%CE%BE%C E%B7-%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%B2%CE%B9%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B1%CF%81%CF%80%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%C E%AC&highlight=%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE% B7

perry
30-04-2012, 13:36
Εγω αυτο που δεν εχω καταλαβει ρε παιδια ειναι πως χωραει το ποδι απο το γερακι ή την κουκουβαγια μεσα απο τα καγκελα..

mitsman
30-04-2012, 13:42
τρομαζουν τα πουλια τα πουλια φρικαρουν και κολλανε στα καγκελα και πανε και τα γραπωνουν.... δεν τρωνε ολο το πουλι... κοβουν κεφαλια, ποδια κτλ κτλ.... και ειναι αρκετο για να πεθανουν!

Efthimis98
30-04-2012, 13:57
Περικλη!

Ακου να δεις πως γινετε!

Το γερακι βαζει στοχο το πουλι!Πεταει με γρηγορο πεταγμα καο κολλαει στο κλουβι!Μολις γραπωθει απο το κλουβι αρχιζει να χτυπαει τα φτερα του γυρο απο το κλουβι!
Το πουλι στρεσσαρετε παρα πολυ και αρχιζει να χτυπιεται στο κλουβι ασυναρτητα!
Εκεινη την ωρα το γερακι βαζει ΤΟ ΝΥΧΙ του απο τα κενα των καγκελων!Ετσι οπως χτυπιεται το καναρινι στο κλουβι,ξεφνικα ενα γαμψο νυχι το πιανει και το ''σφαζει'' ή το ξεκυλιαζει! (αηδια,αλλα ειναι η σκληρη πραγματικοτητα)!
Το καναρινι ειναι τοσο ευαλωτο στο κλουβι που ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα πεθανει μετα απο επιθεση γερακιου! (εαν δεν φαγωθει)
Το στες που θα εχει θα ειναι τοσο μεγαλο που και να σωθει,υαρχει μια πιθανοτητα να απεβιωσει ή ακομα και να παψει να κελαηδα για μηνες!

Ενα τετοιο περιστατικο περασε και ο Πιπης!Ευτυχος βγηκα τρεχοντας στο μπαλκονι γρηγορα και φωναζοντας!
Το γερακι δεν προλαβαι να βαλει το νυχι του στο κλουβι μεσα!Ετσι ο Πιπης μου εζησε!
Ολη την μερα δεν κελαηδουσε!Την επομενη μερα ομως ξανα γεμισε χαρα και κελαηδισματα!
Ευτυχος το προλαβα σε κλασματα δευτερολεπτου να το παρω απο εξω και να διωξω το γερακι!

Καμια βλαβη η τραυματισμο δεν υπεστει ο Πιπης!

Να φανταστεις οτι το γερακι ειχε αρπαξει το κλουβι και μολις το τρομαξα τα νυχια του κολυσαν στο κλουβι!Ετσι παρεσυρε το κλουβι μαζι του αλλα ευτυχος το κλουβι ηταν γερα κρατημενο στο τοιχο!

Ειναι μια δυσαρεστη εμπειρια για ολους τους χομπιστες αυτου του ειδους!
Ελπιζω να μην ξανασυμβει ποτε,οχι μονο σε μενα αλλα και σε ολους του λατρες των φτερωτων μας φιλων! :)

panos70
30-04-2012, 16:27
Δεν ειναι μονο το γερακι να δειτε κατι καρακαξες πως χτυπανε τα καναρινια και δε φοβουντε οι ατιμες

dimitrioy
30-04-2012, 16:33
βαζουν τα φτερα τους μεσα στα καγκελα και τραβανε προς το μερος τους το πουλακι
και αυτο ηταν!!! τρωνε το κεφαλι συνηθως και τερμα.

εγω μονο γερακια εχω εδω. αν εβλεπες το φλωροκαναρινακι μου...... του κανει την επιθεση ,βγαινω εξω απο το σπιτι
ακουγουντας την φασαρια και το βλεπω να καθεται στο κλαδακι ηρεμο , και ειπα μαλλον δεν προλαβε να το πειραξει, το
κατεβαζω απο το τοιχο το βαζω στο τραπεζι και....ειδα απο το στηθος του το αιμα σταγονα σταγονα να πεφτει.....
σε ενα λεπτο ξεψυχισε....αθορυβα. το λυπηθηκα αφανταστα......ηταν το καλυτερο πουλακι μου. δυστυχως.

perry
30-04-2012, 17:09
Πωπω πολυ ασχημη εμπειρια οντως..δεν πηγαινε το μυαλο μου με τπτ σε ολα αυτα..ειναι αποριας αξιον τι μηχανευονται για να πιασουν τα πουλακια..και ουσιαστικα ολο αυτο γινεται σχεδον αδικα γιατι σιγουρα δεν κερδιζει κατι το γερακι ή το καθε αρπακτικο ουσιαστικα απο αποψη τροφης απο ενα καναρινακι,παπαγαλακι κτλ

dimitrioy
30-04-2012, 17:22
ειναι η εκτονωση της αγριοτητας και της επιθετικοτητας του αρπακτικου!!!!
το ιδιο γινεται με το κουναβι και τα κλωσσοπουλα, τα πνιγει μονο και δεν τα τρωει,
οι αγριοι σκυλοι με τα προβατακια, κ.α.

ninos
01-05-2012, 20:42
Δεν φταίει το γεράκι. Αυτό ακολουθεί το ένστικτό του. Εμείς οι άνθρωποι φταίμε και για αυτό, αφού έχουμε καταστρέψει μεγάλο μέρος των δασών, οπότε αναζητά την τροφή του στην πόλη.

Εγώ πάντως 2 φορές που μου έχει τύχει, δεν έχω βρεί τίποτα μέσα στο κλουβί, παρά μόνο πάρα πολλά φτερά και αίματα στα κάγκελα :(