PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πιθανή δυστοκία ??

Daminikos
09-04-2012, 11:25
Καλή σας ημέρα !!! Καλή Μεγάλη Εβδομάδα σε όλες και σε όλους !!
Θηλυκιά, ενώ είχε φτιάξει την φωλιά της, είχε έρθει σε επαφή και με τον κάναρο αφου :evilgrin0039:..... τους έπιασα στα πράσα, κάθησε στην φωλιά και επι πέντε ημέρες δεν σηκωνόταν απο εκεί αλλά ούτε είχε κάνει και κάποιο αύγο.
Υπέθεσα δυστοκία. Την πήρα απο την κλούβα, κοίταξα την κοιλιά της και την είδα πολύ γεμάτη. Πήρα λαδάκι και με απαλές κυκλικές κινήσεις άρχισα να την τρίβω ... Αμέσως έβγαλε μια ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μεγάλη κουτσουλιά (χρώματος πράσινη - λευκη).
Αυτή τη στιγμή την έχω μόνη της σε άλλο κλουβί και η συμπεριφορά της σε ότι έχει να κάνει με την διάθεσή της θα έλεγα ότι είναι καλή ..!!!!
Θα μπορούσα να είχα την άποψή σας ??!!!!

mariakappa
09-04-2012, 11:28
σε περιοδο αναπαραγωγης τα θηλυκα κανουν τεραστιες κουτσουλιες λογω του οτι δεν σηκωνονται συχνα απο τη φωλια.ξαναβαλτην με τον αρσενικο για να μην στρεσσαρεται.

Daminikos
09-04-2012, 11:33
Ναι το γνωρίζω αυτό για την κουτσουλιά. Απλά το έθεσα μήπως έχει να κάνει και με το πρόβλημα που υφίσταται ...

mariakappa
09-04-2012, 11:39
εχει κι αλλο προβλημα?

mitsman
09-04-2012, 11:40
Οταν εχουν δυστοκια Νικολα τα καναρινια καθονται στον πατο και δεν μπορουν να κουνησουν... ουτε καν να ανεβουν στην πατηθρα !!!!

δωσε συμπληρωμα ασβεστιου και γυρνα την πισω την κοπελια λεω εγω!

orion
09-04-2012, 11:42
συμφωνώ με τον mitsman...

Daminikos
09-04-2012, 12:05
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι επι πέντε ημέρες δεν κουνιώταν απο την φωλιά της και δεν είχε κάνει ούτε ένα αυγό .... Κατα τ' άλλα η διάθεση και η κινητικότητά της θα έλεγα ότι είναι ικανοποιητικές ......

mitsman
09-04-2012, 12:06
Δωσε ασβεστιο απο το νερο της.... υπομονη,..... εμενα μου το εχει κανει καναρα αυτο 20 μερες... μετα εκανε μια υπεροχη 5αδα!

Daminikos
09-04-2012, 12:10
Σοβαρά ?? Τότε φευγω για επανασύνδεση ....!!!!!
Για ασβέστιο έχω πάντα σουπιοκόκκαλο και η καθημερινή τροφή τους περιέχει όστρακα .....

mitsman
09-04-2012, 12:12
το τρωει το σουπιοκακκαλο?????? μηπως δινεις κατι που δεν αφηνει τον οργανισμο να απορροφησει το ασβεστιο??? σπανακι ας πουμε????

Daminikos
09-04-2012, 12:21
Δημήτρη έχω παρατηρήσει να το τρώει το σουπιοκόκκαλο ... Για καθημερινή τροφή τους δίνω της versele laga η οποία περιέχει όστρακα. Τώρα κάτι άλλο όπως σπανάκι που ανέφερες δεν δίνω ....

Antigoni87
09-04-2012, 14:38
Νικόλα, μην ανησυχείς αφού το πουλάκι είναι δραστήριο! Αυτό με τις γιγάντιες κουτσουλιές το παρατηρώ και εγώ, αρχικά νόμιζα ότι είναι πρόβλημα γιατί είναι και υδαρές, αλλά έχει όντως να κάνει με την περίοδο αναπαραγωγής.
Συνέχισε να ενισχύεις τη θηλυκιά σου με ασβέστιο και δύσκολα θα πάθει δυστοκία!

ΑΠό προχθές είχα κι εγώ μια απορία και θα άνοιγα θέμα με ακριβώς ίδιο τίτλο με το δικό σου, οπότε το γράφω με συντομία εδώ μιας και δεν υπάρχει μάλλον πρόβλημα, απλώς για ενημέρωση σε περίπτωση που τύχει σε κάποιον:
η Ρετσίνα μου, κανάρα ενός έτους, εδώ και 2 μέρες κάθεται στον πάτο του κλουβιου απλωμένη. Είναι με αρσενικό αλλά χωρίς φωλιά.
Την πρώτη μέρα την ενόχλησα, σηκώθηκε και είδα ότι καθόταν πάνω σε ένα αυγό. Της το πήρα, έλεγξα την κοιλιά της (όλα καλά) και μετά πήγε πάλι στις πατήθρες της και φερόταν πολύ φυσιολογικά. Χτες, πάλι το ίδιο, στον πάτο! Πάλι από κάτω της αυγό, πάλι η κοιλιά οκ, πάλι σηκώθηκε μια χαρά μετά. Απλώς η καημένη κλωσσάει όπου βρει, αφού δεν έχει φωλίτσα :) . Είναι το πρώτο μου θηλυκό που το κάνει (πάντα όταν έβρισκα αυγό κάτω, δεν το κλώσαγε κανένας!). Οπότε μπορεί να υπάρχει κι αυτή η πιθανότητα σε θηλυκιά που κάθεται στον πάτο, ενημερωτικά. Καλή συνέχεια!!

jk21
09-04-2012, 15:10
ΝΙΚΟ αν εκανες μαλαξεις στην κοιλια και οχι κατι σαν γαργαλημα στην αμαρα εκανες λαθος που ευτυχως επειδη μαλλον δεν ειχες αυγο ,δεν ειχε συνεπειες .ποτε μαλαξεις σε δυστοκια .μονο απο εμπειρα χερια γιατρων που εχουν και ειδικο εργαλειο διαστολης της οπης της αμαρας .υπαρχει κινδυνος ειτε να σπασει το αυγο ειτε να σπασει ο αγωγος των γεννητικων οργανων που το αυγο εξερχεται .λαδι καλα εκανες και εβαλες αλλα να ξερεις οτι την πιο σωστη δουλεια λογω ιξωδους την κανει το καστορελαιο.κανε οτι σου ειπανε τα παιδια

Daminikos
09-04-2012, 17:25
Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες συμβουλές σας !!!
Δηλαδή κ. Δημήτρη θα έπρεπε απλά να της βάλω το λάδι και τίποτ' άλλο ??

jk21
09-04-2012, 23:39
ναι το λαδι εχει μεγαλη σημασια να μπει πριν βγει τυχον υπαρχων αυγο ,ριχνοντας μια σταγονα εντος της αμαρας εχοντας το πουλι να κοιτα προς τα κατω .μπορεις να ενοχλησεις απαλα σαν γαργαλημα με μπατονετα μονο την αμαρα για να οδηγησεις σε συσπασεις που θα βοηθησουν το λαδι να μπει βαθυτερα .ποτε μαλαξεις στην κοιλια! ειναι ακρως επικινδυνο .καστορελαιο ,ζεστο περιβαλλον για να χαλαρωνουν οι μυες που λογω δυστοκιας παθαινουν κατι σαν κραμπα και υγρο ασβεστιο στο νερο και αν δεν πινει τοτε στο στομα απο το διαλυμα ή καποιες σταγονες ετοιμου σκευασματος για πουλια

ΑΝΤΙΓΟΝΗ γιατι δεν της βαζεις φωλια;