PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Τι να χρησιμοποιώ και τι όχι?

-Vasia1997-
06-03-2012, 20:44
Ειχα φτιαξει μια τροφη για τα παπαγαλακια μου.Μεσα απο εκει ειδα οτι πολλα απο αυτα που τους βαζω δεν τους κανουν καλο.Για αυτο το λογο θα σας γραψω τις τις τροφες που τους βαζω και οποιος μπορει να μου πει τι να συνεχισω να τους δινω και τι οχι.Επισης θα με βοηθουσε πολυ εαν μου λεγατε εαν πρεπει να προσθεσω κατι που τους κανει καλο :)

Τους εχω :
αυγοτροφη εμποριου
φρεσκο αυγο σε κομματακια μεσα στην τροφη
ηλιοσπορους
φυστικια
μπισκοτα για παπαγαλους
χθες πηρα και κοκτειλ φρουτων λιγη για να δοκιμασουν
πολυχρωμες βιταμινες
στικ πουλιων
σουπιοκοκκαλο
πετρα ασβεστιου
καρβουνο(που και που)
κοχυλια
τσαμπια κεχριου
κανονικη τροφη για παπαγαλους χυμα
premium τροφη για παπαγαλους χυμα
που και που τροφη παπαγαλων premium σε συσκευασια
φρουτα(ισα ισα που τα ειχε αγγιξει η θηλυκια μια φορα)

Να τους παρω?
pellets
καρδουλες ασβεστιου(την πετρα οσο καιρο τους την εχω δεν την εχουν αγγιξει)
Versele-laga tonicum για μεσαιους παπαγαλους
καποιος αλλος σπορος που δεν υπαρχει στις τροφες και τους κανει καλο?πχ βρωμη(τυχαια το ειπα)
επισης στα love bird να τους βαζω και τροφη για μεγαλυτερους παπαγαλους η μονο για το ειδος τους?

Ερωτηση : τα love bird μου εχουν ξεκινησει διατροφη εδω και καμοια βδομαδα.Να τους βαλω κατι στο φαι η στο νερο για να ζευγαρωσουν?Τους εχω μονο ασβεστιο σε υδιατολυτη μορφη.Το εχω τωρα 2βδομαδες να τους το κοψω?

mitsman
06-03-2012, 21:02
Βασια ειναι ωραιο θεμα για συζητηση!!!! αν και θα ληξει θεωρω συντομα!!!!!

Αποψη μου τι πρεπει να δινουμε γενικα???? καταρχην να σημιωσω οτι η διατροφη ειναι ενα απο τα τρια που ρυθμιζουν τον κυκλο ζωης των πουλιων!!!! μαζι με θερμοκρασια και διαρκεια ημερας!!!!

Οποτε για να ειναι σωστη η διατροφη πρεπει να χωριστει σε περιοδους!!!!

σε γενικες γραμμες ωστοσο......

καθημερινα την αναγκαια ποσοτητα μειγματος τροφης με σπορους, για παραδειγμα στα κοκατιλ μου δινω 16 γραμμαρια τροφης ανα πουλι! ετσι δεν διαλεγουν μονο τους λιπαρους σπορους αλλα τρωνε ολο τους το φαι και περνουν ολα τα θρεπτικα συστατικα που περιεχει το μειγμα!!!!

Σουπιοκοκκαλο ΟΛΟ τον χρονο!

και καθαρο νερο!!!!
Αυτα τα 3 για εμενα ειναι τα στανταρ....

Απο εκει και περα παιζουμε με λαχανικα, φρουτα, μεμονωμενους σπορους, αυγα και αυγοτροφες αναλογως την εποχη!!!!! Το ιδανικο ειναι να τα εχουμε μαθει να τα τρωνε ολα αυτα απο πολυ μικρα, δυστυχως καποια πουλια ειτε λογω χαρακτηρα ειτε γιατι τα πηραμε σε μεγαλη ηλικια, δεν τα δοκιμαζουν καν τα παραπανω!!!! τοτε ΠΡΕΠΕΙ να τα αντικαταστησουμε με σκευασματα!!!!!!!

για παραδειγμα, ειναι περιοδος πτερορροιας!!!!! και εχουμε αναγκη απο αμινοξεα, ιχνοστοιχεια, μεταλλα κλπ.... τα πουλακια μας δεν τρωνε ουτε σουπιοκοκκαλο, ουτε φρουτα ουτε λαχανικα ουτε τιποτα!!!!!! μονο το μειγμα με τους σπορους!!!

ετσι θα τα αφησουμε???? πολυβιταμινη!!!!! ασβεστιο στο νερο!!! κτλ....

-Vasia1997-
06-03-2012, 21:21
Ναι αλλα δεν πειραζει. Ειναι πολυ επικοδωμητικο :)
Ναι βεβαια. Ο καθενας εχει την αποψη του οποτε ελευθερα. Εγω δυστυχως τους εχω τα μπολακια στο κλουβι και διαλεγουν εκεινα οτι θελουν να φανε. Ναι αυτα ειναι και τα βασικοτερα. Εγω πηρα τον αρσενικο 1 ετους και την θηλυκια 6 μηνων. 1 χρονο τωρα που εχω τον αρσενικο δεν του εδινα τιποτα εκτος απο τροφη. Ουτε καν βιταμινες δεν του εβαζα. Μετα πηρα την θηλυκια και γενικως αρχησα εψαχνα παραπανω και τωρα εχω μαθει αρκετα καλα(νομιζω) το τι θελουνε.Καπως ετσι ειναι τα δικα μου. Μονο σπορια, την τροφη τους + αυγοτροφη.Φρουτα, σουπιοκοκκαλο, αυγο ολοκληρο, πετρα τιποτα δνε τα κοιταζουν καν.

Εαν μπορει καποιος να μου απαντησει και στα απο κατω ερωτηματα μου :) (ολη μερα θα ρωταω εαν θελετε :p )

jk21
07-03-2012, 07:55
αυγοτροφη εμποριου-> αν αντικατασταθει με μια προσεγμενη συνταγη με υλικα διαλεγμενα απο εμας και ανθρωπινης χρησης νομιζω πρεπει να αντικατασταθει .αλλιως να δινεται παντα σε συνδιασμο σε συνδιασμο με φρεσκο αυγο και σε ποσοτητα αυξημενη στην προετοιμασια αναπαραγωγης (σταδιακα αυξανομενη εως καθε μερα τις τελευταιες 2 βδομαδες τουλαχιστον ) ,χωρις περιορισμο και σε επαρκεια ολη μερα καθε μερα οταν εχουμε νεοσσους και στην πτεροροια καθε μερα ,2 φορες την εβδομαδα στη συντηρηση

ηλιοσπορους-> αγαπημενος σπορος αλλα με μετρο ,συνδιασμο με λιναροσπορο για ισορροπια στα ω3/ω6 λιπαρα οξεα και με διπλασια, τουλαχιστον ,απο αυτους ποσοτητα αμυλουχων σπορων ή ευρυτερα γευματος μεσα στην ημερα

φυστικια-> οχι συχνα .σαν σνακ μονο

μπισκοτα για παπαγαλους -> εχουν αρκετη ζαχαρη .αν δινεις σαν σνακ 1 φορα την εβδομαδα (πχ σαν επιβραβευση στην εκπαιδευση ) για μενα ,να χρησιμοποιεις μονο τυπου πτι μπερ ανθρωπινα .το γαλα που εχουν δεν ενοχλει αν δεν δινουμε σε σημαντικη ποσοτητα .διαπιστωμενο οταν ειχα δοκιμασει αυγοτροφη με πτι μπερ και αυγο στο μουλτι .οχι ομως σαν στανταρ αυγοτροφη

χθες πηρα και κοκτειλ φρουτων λιγη για να δοκιμασουν
πολυχρωμες βιταμινες-> αχρηστες αηδιες .συνδιασμος ζαχαρης ,αγνωστων αλευρων ,αρωματος φρουτων και αχρηστων σε σημαντικο βαθμο ,θρεπτικων συστατικων ,αφυδατωμενων φρουτων

στικ πουλιων -> ισχυει το μετρο .αν ειναι σε μορφη παστελιου 1 φορα την εβδομαδα αρκει σαν επιβραβευση σε εκπαιδευση

σουπιοκοκκαλο-> οπως ειπε και ο δημητρης παντα στο κλουβι .αν δεν το προτιμουν το τριβουμε σε σκονη στην αυγοτροφη .τα θηλυκα ειδικα το εχουν μεγαλη αναγκη

πετρα ασβεστιου-> σε αντικατασταση του σουπιοκοκκαλου ,μονο οταν δεν βρισκουμε με τιποτα εκεινο.το σουπιοκοκκαλο εχει και ιωδιο

καρβουνο(που και που)-> αν δεν το τρωνε τοτε να παρεχεις .θα το φανε οταν θα αντιμετωπισουν καποια αναγκη τοξικωσης ή κατι αντιστοιχο .αν το τρωνε ετσι κι αλλιως ειναι μεγιστο λαθος η παρουσια του .απορροφα πολλες θρεπτικες ουσιες ,συμπληρωματα και φαρμακα αν δινουμε παραλληλα

κοχυλια-> μονο αν ειναι τριμμενα σε σκονη .το πολυ λεπτο γκριτ .αλλιως μπορει να δημιουργησουν προβλημα στο στομαχι

τσαμπια κεχριου -> σαν επιβραβευση σε εκπαιδευση αλλα πιο ελευθερα απο τα στικς .ειναι αμυλουχος σπορος οποτε δεν υπαρχει κολλημα στο ειδος αλλα στην ποσοτητα ,οταν τρωνε πολυ απο αυτα .πολυ καλο εργαλειο επειδη συνηθως τους αρεσουν ,να τα δινει καποιος σαν επιβραβευση σε εκπαιδευση και μονο τοτε

κανονικη τροφη για παπαγαλους χυμα
premium τροφη για παπαγαλους χυμα

και τα δυο μονο αν το μαγαζι εχει μεγαλη καταναλωση αρα τελειωνει γρηγορα η μεγαλη του συσκευασια η οποια πρεπει να την δεις οτι την κλεινουνε και δεν ειναι εκτεθειμενη στον αερα . μονο επισης αν δεις οτι η συσκευασια ειναι επωνυμης εταιριας

που και που τροφη παπαγαλων premium σε συσκευασια-> το premium αν σημαινει οτι εχει και καποια pellets μεσα ,εμενα δεν με τρελαινει καθολου .τα θεωρω περιττα σε μια πολυποικιλη διατροφη

φρουτα(ισα ισα που τα ειχε αγγιξει η θηλυκια μια φορα)-> να δινεις μονο οχι πολυ υδαρα .για μενα η μπανανα αρκει ποτε ποτε

Να τους παρω?

pellets-> μονο αν τα πουλια σε οργανωμενη σου προσπαθεια για παροχη φρεσκων τροφων ,δεν τις προτειμουνε .εγω θα επαιρνα μονο οργανικης καλλιεργειας .δινουν οτι λενε οι συσκευασιες μονο οταν ανοιχτουν .πολλα θρεπτικα συστατικα οπως λιποδιαλυτες βιταμινες χανονται με την επαφη με τον αερα συντομα .υπαρχει σχετικο θεμα που εχω ανοιξει οπου με στοιχεια αναφερεται οτι μπορει να ειναι υπευθυνα για καποια προβληματα ,οταν οι πρωτες υλες και η συντηρηση τους μεχρι να φτασουν στον πελατη δεν ειναι και η καλυτερη

καρδουλες ασβεστιου(την πετρα οσο καιρο τους την εχω δεν την εχουν αγγιξει)- οτι και η πετρα ασβεστιου ακριβως

Versele-laga tonicum για μεσαιους παπαγαλους-> θα μαθω τι περιεχει και θα σου πω

καποιος αλλος σπορος που δεν υπαρχει στις τροφες και τους κανει καλο?πχ βρωμη(τυχαια το ειπα)-> πολυ καλος σπορος ,οχι λιπαρος αλλα με πολλα αμινοξεα και καποιες βιταμινες ,ιδανικος για ωραιο φτερωμα .αν δινεις ηλιοσπορο να δινεις και λιναρι ή κια ή περιλλα σε διπλασια απο τον ηλιοσπορο ποσοτητα και διπλασια απο το συνολο τους ποσοτητα αμυλουχων σπορων πχ κεχρι ,μιλλετ ,βρωμη ,κινοα

επισης στα love bird να τους βαζω και τροφη για μεγαλυτερους παπαγαλους η μονο για το ειδος τους?-> για το ειδος τους κυριως .αν μου πεις συγκεκριμενη για μεγαλυτερους ,ισως αν εχει τροφες που λειπουν αλλα αξιζουν .δεν νομιζω παντως

Ερωτηση : τα love bird μου εχουν ξεκινησει διατροφη εδω και καμοια βδομαδα.Να τους βαλω κατι στο φαι η στο νερο για να ζευγαρωσουν?Τους εχω μονο ασβεστιο σε υδιατολυτη μορφη.Το εχω τωρα 2βδομαδες να τους το κοψω?

οταν δεν δινουμε καθημερινα αυγο στην προετοιμασια ,γιατι πχ τα πουλια δεν το τρωνε με τιποτα ,ενα συμπληρωμα φυσικο πχ γυρη και υγρο πχ πολυβιταμινη με αμινοξεα και βιτ ε ειναι απαραιτητο .το ασβεστιο ειναι αναγκαιο αλλα τοσες πολλες μερες νομιζω οτι ουτε και η συσκευασια του δεν θα προτεινει .αν δεν συμβαινει το αντιθετο ,να το κοψεις γιατι θα δημιουργησεις ανισορροπια ασβεστιου -φωσφορου και υπερασβεστιναιμια και σκληρα κελυφη αυγων που θα εμποδισουν τους νεοσσους να τα σπασουν

-Vasia1997-
08-03-2012, 21:24
Οκ ευχαριστω.Ολες οι αποριες λυθηκαν οπως ειπες γρηγορα