PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Προβληματισμοί για καναρίνι !

Efthimis98
02-03-2012, 17:51
Το καναρινακι,ο Πιπης,αρχισε να με προβληματιζει με την συμπεριφορα του !

Σημερα το πρωι το εβγαλε η μαμα μου εξω για να χαρει την ηλιολουστη μερα!

Ηταν δραστηριο,ενεργιτικο και μες στην καλη χαρα!

Μολις το εβαλα μεσ επειδι εχει ψυχρουλα εξω αρχισε να καθετε σε μια πατηθρα χωρις να κανει τιποτα.

Πηγαινει να φαει κατι και ξανα πισω στην πατηθρα.
Ειναι οπως κοιμουνται το βραδυ αλλα με το κεφαλι πιο εξω.... :( ( - Φουσκομενο με το κεφαλι σαν να κρυωνει - )

Τι μπορει να συμβαινει ?

Οταν το πλησιαζω παντων ειναι σαν ενα κανονικο πουλακι....λεπτο,με λαμπερο φτερομα γεματο ζωη....

xXx
02-03-2012, 19:29
υπάρχει περίπτωση το πουλί να δέχτηκε επίθεση έξω που το είχατε??μήπως μέσα στο κλουβί υπάρχουνε πούπουλα του για ρίξε μία ματιά...πιάσε το και στο χέρι σου και κοίταξέ το να το δεις καλά καλά μήπως το πουλάκι είναι χτυπημένο και ματωμένο σε κάποιο σημείο κάτω από τα πούπουλά του

ninos
02-03-2012, 20:48
Οταν το εβαλες μεσα, ειχε αρκετο φως στο δωματιο που το εβαλες ; Εγω τα εχω εξω παντα,αλλα στα κρυα που τα εβαλα μεσα,επειδη το δωματιο ηταν σκοτεινο,καθοντουσαν ηρεμα σε μια πατηθρα κ καθαριζαν ολη μερα τα φτερα τους.Ενδειξη βαρεμαρας :)

Να το εχεις παντα σε ενα σταθερο μερος κ οχι μεσα-εξω.Καλυτερα μονιμα εξω,αφου λαβεις μετρα προστασιας απο αρπακτικα,ρευματα αερα κτλ.Στο κρυο δεν εχουν προβλημα,μονο στα ρευματα

Efthimis98
02-03-2012, 21:38
Σας ευχαριστω πολυ παιδια !

Βασιλη , οχι δεν πρεπει να δεχτηκε καμια επιθεση το πουλι μιας και ειμουνα συνεχεια εξω και το πουλι ητανε ηρεμο και χαλαρο...

Ναι Στελιο , καθετε σε μια πατηθρα και εφτιαχνε τα φτερα του.

Ξερεις τι κανω,το εχω , μεσα και οταν καποια μερα εξω εχει λιακαδα το βγαζω εξω ;)

xXx
02-03-2012, 21:41
είχες παρατηρήσει και άλλη μέρα ανάλογα συμπτώματα??

Efthimis98
02-03-2012, 21:44
Ναι ειχε γινει αυτο (να καθετε και να καθαριζετε) το απογευματακι ....

Και επισης καθετε λιγο φουσκομενο τα πρωινα οταν το σκεσκεπαζω απο την πετσετα που ριχνω πανω στο κλουβι !
Βεβαια του εχω να παιρνει αερα ... η πετσετα δεν καλυπτει ολο το κλουβι

xXx
02-03-2012, 21:56
Πετσέτα γιατί του ρίχνεις??

Efthimis98
02-03-2012, 21:58
Για να μην ξυπναει το βρεδυ απο τυχον φως....πχ καποιος σηκωθει το βραδυ και ανοιξει το φως...

xXx
02-03-2012, 22:20
και αν ξυπνήσει θα ξανακοιμηθεί...το πρωί καλό είναι να βλέπει την ανατολή το πουλί σταδιακά και όχι απότομα να εκτίθεται στο φως

Efthimis98
02-03-2012, 22:25
Α.....ενταξη...

Αρα δεν θα το σκεπασω...θα το εχω ετσι :)

demis
03-03-2012, 00:46
Εμενα η γνωμη μου ειναι να μην ανυσηχεις!! Το πουλι ηταν σε κλουβα πριν το παρεις αν δε κανω λαθος και τωρα μπηκε σε ενα κλουβι οποτε το βρισκω λογικο να ειναι καπως παραξενο στη συμπεριφορα του καποιες φορες! Οταν συνηθισει πιστευω θα ειναι μια χαρα! τα δικα μου τα πουλια τα εχω σε εξωτερικο χωρο και οταν συννεφιαζει ολα καθονται και δεν κανουν τιποτα απολυτως! Μολις βγαλει ηλιο κανουν σαν τρελα! Δε θελω να φανταστω πως θα ειναι αν τα βαλω μεσα στο σπιτι! Γενικα προσεξα πως η ακινησια απο μονη της δεν ειναι παντα προβλημα αλλα οταν συνοδευεται με αλλα προβληματα πχ διαροια,ανοραιξια κτλ τοτε υπαρχει προβλημα.

vag21
03-03-2012, 01:24
για μενα η πετσετα ειναι απαραιτητη οταν το πουλακι βρισκετε μεσα στο σπιτι και κυριως σε μερος που το ενοχλουμε συχνα.βεβαια πρεπει να τηρουνται τα ωραρια υπνου.σκεπασμα το σουρουπο και ξεσκεπασμα λιγο πριν ξημερωσει.

panos70
03-03-2012, 08:15
Το πουλακι επειδη μεσα εχει ζεστη εχει μαθει σε αλλη θερμοκρασια και οταν το βγαζεις εξω φυσικο ειναι να κρυωνει γιαυτο φουσκωνει.....θελει και λιγο καιρο να συνηθισει το μερος εξω καινουγιο δεν ειναι;

Efthimis98
03-03-2012, 09:06
Ναι....

Οπως ειπε και ο Θεμιστοκλης ειχε γεννηθει και μεγαλωσει σε μια παρα πολυ μεγαλη εξωτερικη κλουβα...

Σημερα με ξυπνησε με το κελαιδημα του στις 8:15 και μετα εμεινα ξυπνιος !

Το πουλακι να το σκεπαζω ?

Σημερα παντως που δεν το σκεπασα (το βραδυ) μου φανηκε οτι κοιμηθηκε πιο ανετα,ξυπνησε στην ωρα που πρεπει .... κτλ ! :)

ninos
03-03-2012, 09:56
Ευθύμη
παρόλο που το πουλάκι είναι καλύτερα να είναι σε εξωτερικό χώρο, εαν θέλεις να το έχεις μέσα, τουλάχιστον να το έχεις σε ενα φωτεινό δωμάτιο που θα αερίζεται και δεν θα μετακινείστε συνέχεια το βράδυ. Το πανί για εμένα δεν πρέπει να το έχεις επάνω στο κλουβί, θα πρέπει να κοιμάται με την δύση του ηλίου και να ξυπνά με το πρώτο φώς της ημέρας. Φαντάσου οτι και 8:30 που ξύπνησε και άρχισε να κελαηδά ήταν πολύ αργά για αυτό. 07:00 το αργότερο είναι στο πόδι τα πουλάκια και όσο μεγαλώνει η μέρα, ακόμα πιο πρωί..

orion
03-03-2012, 10:00
Καλό είναι τα πουλιά να τα έχουμε σταθερά σε ένα περιβάλλον, οι αλλαγές μέσα έξω, ζέστη κρύο διαφορά υγρασίας κλπ στρεσάρουν τα πτηνά, πολλές φορές οι αλλαγές αυτές προκαλούν αναπνευστικά προβλήματα. Φυσικά εξαρτάται και από τον οργανισμό κάθε πουλιού. Ελπίζω να είναι κάτι περαστικό και κράτησέ το καλύτερα μέσα.

Efthimis98
03-03-2012, 10:02
Ξερεις τι. .....

Το πουλακι δε ξερω τι ωρα σηκωθηκε (χωρις πανι) απλα 8:15 αρχισε να κελαιδαει και το ακουσα επειδι με ξυπνησε ....

Φοβααι εξω μην κρυωσει ....

xXx
03-03-2012, 12:10
Δεν παθαίνει τίποτε το πουλί δεν πρόκειται να κρυώσει αρκεί να το έχεις προστατευμένο από κρύα ρεύματα...εμένα όλα τα πουλιά ξεχειμώνιασαν έξω μέχρι και -8 έκανε φέτος...τα πουλιά μόλις ξυπνάνε συνήθως κελαηδάνε , το δικό σου αργεί ίσως να ξυπνήσει λόγω των τεχνητών συνθηκών που το εξαναγκάζεις να υποστεί

Efthimis98
03-03-2012, 12:22
Πριν λιγο παιδια,που ειχα το καναρινι μου μεσα απο την μπαλκονοπορτα, ηρθε ενα ομορφο αρσενικο σπουργιτακι και αρχισε να κελαιδα !

Μολις το ακουσε ο καναρος μου εριξε κατι βομβες απο κελαιδιμα !

Τρελαθηκα μολις το ακουσα !

Το αυγο που του εβαλα πειραζει που το εβαλα με τσοφλι.... ?
Εγω ξερω παντος οτι με το τσοφλι παιρνει και ασβεστιο ! :)

panos70
03-03-2012, 12:38
Ολα τα αυγα οταν τα βαζεις να τα βαζεις με το τσοφλι γιατι οπως ειπες παιρνει ασβεστιο,εγω και στα ζευγαρια που εχουν μικρα με το τσοφλι τα δεινω,αυγο να βαζεις δυο φορες την εβδομαδα απο 5-6 ωρες και μετα να το βγαζεις

mitsman
06-03-2012, 22:21
Ευθυμη πως παει ο μικρος???

Efthimis98
06-03-2012, 23:04
O μικρος παει παρα πολυ καλα ....

πλεον ουτε φουσκοματακι ουτε τιποτα !

κελαιδαει σαν μανιακος και οτι φρουτο και λαχανικο του βαζω το τρωει ! :)

σημερα το απογευμα του εβαλα και το πρωτο του μπανακι οπου φυσικα το δεχτηκε χωρις δευτερη σκεψη!στην αρχη βουτηξε το κεφαλακι του και το εκανα λουτσα και μετα μπηκε ολοκληρος,αρχισε να χτυπιετε και τα πιτσιλισε ολα γυρω απο το κλουβι (ακομα και το τζαμι της μπαλκονοπορτας) .... και εγω μετα επρεπε να το καθαρησω ! :)

χτυπουσε τα φτερα του παρα πολυ δυνατα οταν μπηκε στο νερο (ακουγοταν οταν εκανε φτερουγισματα γρηγορα) και μετα μεχρι να στεγνωσει συνεχει φουσκοναι φουσκοναι φουσκοναι και στο τελος τιναζοταν !

panos70
06-03-2012, 23:21
Αφου κανει μπανιο και κελαηδαει τοτε ειναι υγιεστατος

Efthimis98
07-03-2012, 16:00
Ωραια. ...

Τον καθαρισα σημερα , του εβαλα φρουτακια και λαχανικα ! :)