PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Εμβολιασμοί πτηνών

epanomizoo
21-02-2012, 08:22
βλεπω στο ιντερνετ οτι πολυς κοσμος ακολουθει ενα προγραμμα εμβολιασμου για τα πτηνα (ιδιεταιρα για τα κοτοπουλα)
εγω κανω 2 φορες το χρονο εμβολιασμο για τη ψευδοπανωλη (πριν 4 χρονια εχασα ενα παπακι 3 εβδ απο ψευδοπανωλη και παρατριχα γλυτωσα τα αλα,οποτε φοβαμαι μη ξανασυμβει)
πιστευετε οτι εχει νοημα να εμβολιαζει κανεις τα πτηνα ετσι και αλιως για μερικες στανταρ παθησεις η απλως να εμβολιαζει για παθησεις που εχουν συμβει στον ιδιο παλιοτερα?
κανω αποπαρασιτωση εσωτερικη 3 φορες το χρονο και εξωτερικη καθε 2 μηνες + φαρμακο για κοκκιδιωση οταν εχω μικρα

jk21
21-02-2012, 09:39
η απαντηση δεν ειναι η ιδια απαραιτητα για ολα τα πτηνα και ολες τις νοσους .στα καναρινια ο εμβολιασμος για ευλογια γινεται με εμβολιο που δεν εχει αδεια εισαγωγης στην ελλαδα και απο οτι ξερω δεν ειναι ακριβως φτιαγμενο για εκεινα και απο καποιους αμφισβητισιμο για τα αποτελεσματα του.ειδικα οταν εχουμε συνεχεις αναμιξεις στις εκτροφες νεων πουλιων απο αλλες εκτροφες με τα παλια ,που οταν δεν προερχονται ολα απο εμβολιασμο ,τιθεται θεμα οτι τα εμβολιασμενα στην ουσια ειναι φορεις και εν δυναμει με τη βοηθεια τσιμπηματος κουνουπιου ,πηγες μεταδοσης της νοσου

αν παμε τωρα σε παραγωγικα πτηνα και συγκεκριμενα στις κοτες που μαλλον αναφερεσαι ,υπαρχουν σιγουρα καποια εγκεκριμενα εμβολια .αν το τηρεις σε ολα τα πουλια σου παλια και νεα και με εμβολια για τα οποια υπαρχει εγκριση απο τον σχετικο εθνικο οργανισμο ,νομιζω σωστα πραττεις

η εσωτερικη αποπαρασιτωση που κανεις ,αν μιλαμε για πουλια που ζουνε και σε ανοικτους χωρους ( αλανιαρικα ) νομιζω εχει πραγματι νοημα αλλα δεν ειμαι ο καταλληλος να σου πω αν ειναι πραγματι 3 φορες αναγκαια .σε καναρινια πχ δεν θα την θεωρουσα αναγκαια αλλα οι κοτες και ειδικα οι αλανιαρες ειναι κατι αλλο.

φαρμακο για κοκκιδιωση αν τηρεις συνθηκες υγιεινης σωστες ,αν δεν εχεις συνωστισμενα σε μικρους χωρους τις κοτες ή αλλα πουλθα ,αν εχεις εισαγαγει στη διατροφη των πουλιων ριγανη

http://invenio.lib.auth.gr/record/10947/files/gri-2004-422.pdf?version=1

δεν την χρειαζεσαι .μην ξεχνας οτι τα κοκκιδιοστατικα ειναι και αντιβιωσεις παραλληλα τα περισσοτερα (σουλφοναμιδες ) και δεν ειναι οτι καλυτερο για την ωφελιμη πανιδα σε νεοσσους που δεν εχουν καν προλαβει να την αναπτυξουν. πιστευω πιο φρονιμο θα ηταν ,να κανεις μια μικροβιολογικη και παρασιτολογικη εξεταση σε δειγμα κουτσουλιων των πουλιων καθε φορα που ερχεται μια τετοια περιοδος ,ειδικα αν η εκτροφη σου ειναι οργανωμενη και οχι πολυ μικρη

epanomizoo
21-02-2012, 10:44
δεν εχω οργανωμενη εκτροφη .τα ξεκινησα ως κατοικιδια αλα ειναι τοσο παραγωγικα που ειπα να καλυπτω τα αυγα και το κοτοπουλο με αυτα. προτιμω το κρεας και τα αυγα που καταναλωνω να προερχονται απο ευτυχισμενα πλασματα που ζουν με τις καλυτερες δυνατες συνθηκες και χαιρονται τη ζωη τους ως την ωρα που .....
το οτι καποιο ζωο θα το καταναλωσεις σε καποια στγμη δε σημαινει οτι δεν πρεπει να το φροντιζεις οσο καλυτερα μπορεις οσο ζει.
το ελαχιστο που επιτρεπω ειναι 1 τμ χωρο στο κοτετσι ανα κοτα (φυσικα απο το χαραμα ως το σουρουπο γυρνανε σε 2 στρεμματα) για οταν τυχαινει να μη βγουν λογω βροχης κτλ και 5 τμ ανα πτηνο στις κλουβες με τις αγριοπαπιες και τους φασιανους (ενηλικη παπια δεν μου εχει αρρωστησει ποτε στα 15 χρονια που εχω πτηνα , οσα τα χανω τα χανω απο γεραματα μετα το προβλεπομενο οριο ζωης τους πχ εχω ενα ζευγαρι μανδαρινους 12 ετων που περσι μου εκαναν 3 παπακια )
ισως το παρακανω και φυσικα καποιος μπορει να μου πει οτι δεν χρειαζεται να το ψαχνω τοσο και οτι ειναι απλα κοτες αλλα δεν θα ηθελα να τα δω αρρωστα και εχω ακουσει οτι τα κοτοπουλα ειναι γενικα αρρωστιαρικα πτηνα
κοκκιδιοστατικα εδινα στα μικρα φασιανακια και μετα χωρις ιδιεταιρο λογο τα καθιερωσα σε ολα τα μωρα
φτιαχνω εγω τα μιγματα για τη διατροφη στα πτηνα μου (εχω κανει προγραμμα στο excel για τις σωστες αναλογιες kai παντα προσθετω ριγανη ,σκονη σκορδο και δυοσμο στα μιγματα)
πρεπει να βρω ενα σημειο ισοροπιας ισως τουλαχιστον για τη φροντιδα των κοτοπουλων αλιως ισως να καταληξω να καταναλωνω κοτες με ενα σωρο φαρμακα μεσα τους φοβαμαι οτι τις μεταχειριζομαι ως παπαγαλους

jk21
21-02-2012, 10:55
φιλε μου εγω θα σου προτεινα σταδιακα να μειωσεις τις δοσολογιες και τη συχνοτητα για τα κοκκιδιοστατικα ,ειδικα αν εχεις τις συνθηκες που λες .εδω ειμαστε αν συμβει κατι να σε βοηθησουμε .αυτο που θελω ειναι να ελεγχεις τακτικα ως προς την μορεφη τους τις κουτσουλιες και να ξερεις οτι τυχον διαρροιες ,αλλαγη στο χρωματισμο των υγρων τριγυρω τους ή στο λευκο κομματι που εμφανιζεται να καλυπτει μερος του στερεου τμηματος τους ,ειναι αυτα που θα πρεπει να σε ανησυχησουν

για τα ενδοπαρασιτοκτονα να κοιτας να αναγραφουν οτι δεν υπαρχει προβλημα με την καταναλωση του κρεατος ή των αυγων των πουλιων ή να υπαρχει περιθωριο χρονου μετα τη χρηση τους ,που αν περασει μπορεις να το κανεις μετα .δεν ειναι ολες οι ουσιες ιδιες

epanomizoo
21-02-2012, 11:27
jk21 ευχαριστω για τα μυν .κοκκιδιοστατικο εδινα το esb 30% για μια μερα στα πουλακια 3-4 ημερων και ποτε ξανα στη ζωη τους φυσικα η μανα επινε και αυτη . δεν ειχα ποτε προβλημα με κοκκιδιωση ,το εκανα προληπτικα.
ειχα διαβασει οτι για τους φασιανους ειναι υποχρεωτικο. φετος θα χαλασω τους φασιανους οποτε λεω να μη το ξαναχρησιμοποιησω.
παντα διαβαζω τους χρονους αναμονης για τα παρασιτοκτονα
νομιζω οτι εχω τα κοτοπουλα με πρωτη προτεραιοτητα τη δικη τους καλοπεραση.δεν το κανω για να εχω "βιολογικο κοτοπουλο και αυγα" και τα πουλια να υποφερουν απο ασθενειες κτλ. απλως θελω να ξερω οτι καταναλωνω κρεας και αυγα απο πλασματα που εζησαν μια καλη ζωη και δεν υπεφεραν σε κανενα σταδιο της ζωης τους.
εχω δει μερικα κλιπακια απο εκτροφεια στο you tube που μου σηκωθηκε η τριχα . κοτοπουλο και αυγα του εμποριου δεν εχουν ξαναμπει σπιτι μου απο περσι ουτε σκοπευω να ξαναγορασω.

jk21
21-02-2012, 13:31
δεν ξερω αν αντιμετωπισεις προβλημα στο μελλον αλλα με μια μερα χορηγησης μονο του κοκκιδιοστατικου ,στην ουσια ποτε σου δεν ειχες στην ουσια την αναγκη του .αν υπηρχε προβλημα ,η μια μερα δεν θα εκανε τιποτα .αρα ενας λογος παραπανω που στις δικες σου συνθηκες εκτροφης δεν το κρινω απαραιτητο

nasososan
21-02-2012, 19:22
Τώρα όσον αφορά τους εμβολιασμούς, πρέπει και επιβάλλεται να εμβολιάζεις τους νεοσσούς μιας ημέρας με τα εμβόλια που κυκλοφορούν και έχουν έγκριση από τον ΕΟΦ. Σκέψου το εξής, εκ του νόμου όλα τα πτηνά που γεννιούνται σε εκκολαπτήρια πρέπει να εμβολιάζονται και συνήθως πωλούνται εμβολιασμένα. Αρκετές ασθένειες είναι ενδημικές στη χώρα μας και πολύ εύκολα έχουμε πανδημίες.

epanomizoo
22-02-2012, 14:56
θαναση συμφωνω μαζι σου αλλα ποια εμβολια να εκανα .αν ψαξεις στο ιντερνετ θα δεις οτι υπαρχουν τουλαχιστον καμια 30ρια εμβολια διαθεσιμα και δεν υπαρχει κατι πχ οπως το τριπλουν για τις γατες για στανταρ αρρωστειες .
ηθελα απλως να μαθω αν ειναι πχ 2,3,5 εμβολια που τα κανουν ολοι στανταρ η αν ο καθενας απλως εμβολιαζει αναλογα με περιστατικα ασθενειων που ειχε στο παρελθον. τα εμβολια στις κοτες ειναι ολα ποσιμα (τα βαζεις στο νερο η τα ψεκαζεις στα ρουθουνια τους) .ρωτησα για ενεσιμα και μου ειπαν οτι για κοτοπουλα δεν εχει. οι συσκευασιες ειναι για παρα πολλα πτηνα (της ψευδοπανωλης που παιρνω ειναι για 500 πτηνα αν θυμαμαι καλα ,ενα φιαλιδιο )

aTomGR
23-02-2012, 15:29
Αν και σε ιατρικά θέματα δεν πολυμιλάω μιας που δεν είμαι κτηνίατρος λόγο του αριθμού των πτηνών που έχεις, του μεγέθους τους αλλά και γιατί κάποια είναι προς βρώση θα σου συνιστούσα να βρεις κάποιον κτηνίατρο που να γνωρίζει τα θέματα, κυρίως για τις κότες και να στα κουράρει. Μόνο κάποιος γιατρός μπορεί να ξέρει τι και πως και τι επίδραση έχουν αυτά στον άνθρωπο. Στα φάρμακα που δίνω, αν δώσω στα πουλιά λέει πολλές φορές οδηγίες συμπεριφοράς αν πρόκειται να φαγωθούν αυτά ή τα αυγά τους. Στα πτηνά συντροφιάς αυτό δεν μας απασχολεί ιδιαίτερα αλλά εσένα θα έπρεπε.