PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πάλι αναπνευστικά??

daras
10-02-2012, 13:38
ανοιγω λοιπον και το πρωτο μου θεμα που αφορα τα καναρινια. και εμφανιζομαι και παλι με καποιο προβλημα...
χθες πηρα εναν αρσενικο αχατη κοκκινου μωσαικου και ενα θηλυκο μαυρο κοκκινου μωσαικου (η αναζητηση για μαυροκοκκινα συνεχιζεται..)
το θηλυκο δεν κανει ενα καθαρο "τσιου' οπως ο αρσενικος...αλλα το κανει σαν τον Βαγγελα τον Μιστοκλα το σφαγεα. βραχνη φωνη σε σημειο που νομιζεις οτι θα βγαλει και κομπολοι το πουλι...
ουτε καν θυμιζει "τσιου" αυτο που ακουγεται σαν απαντηση στο "τσιου" του αρσενικου. αυτη η βραχναδα οφειλετια να υποθεσω σε καποιο προβλημα του αναπνευστικου...ισως και γιαυτο παρατηρειται μια μικρη ταχυπνοια στο πουλι. οχι εντονη...αλλα με προσεκτικη παρατηρηση αντιλαμβανεσαι γρηγοροτερη αναπνοη σε σχεση με τον αρσενικο. το στομα κλειστο..δεν κρατα το κεφαλι προς τα πανω...απλα το στηθος ανεβοκατεβαινει λιγο γρηγοροτερα...
κατα τα αλλα τρωει κανονικα και πινει απο χθες...τιμησε και το αυγο και το μηλο. κουτσουλιες οπως και του αρσενικου φυσιολογικες μου φαινονται..θ απροσπαθησω να βγαλω καμια καθαρη φωτο με το κινητο.

1. Είδος-ράτσα πουλιού: καναρινι
2. Ηλικία-φύλο πουλιού:
3. Γενική περιγραφή συμπτωμάτων: εντονη βραχναδα-εχει κλεισει η φωνη- ελαφρια ταχυπνοια
4. Χώρος διαμονής:εσωτερικα
5. Θερμοκρασία χώρου:22 βαθμοι θερμοκρασια
6. Ημερομηνία απόκτησης του πουλιού:χθες
7. Ημερομηνία εμφάνισης συμπτωμάτων:απο χθες- αγνωστο ποσο καιρο τα εχει.
8. Διατροφή:μειγμα σπορων για καναρινια, αυγο, μηλο και βιταμινες στο νερο.
9. Αξιολόγηση-Εμφάνιση περιττωμάτων:κανονικα. θα προσπαθησω να βγαλω φωτο...
10. Αναπνοή (δυσπνοια, συρριγμοί, κ.τ.λ.): οχι δυσπνοια...οχι συριγμοι..μονο ελαφρα ταχυπνοια και εντονη βραχναδα
11. Κινητικότητα: πολυ καλη
12. Τρώει κανονικά;ναι
13. Προηγούμενες θεραπείες: αγνωστο..μαλλον καμια.
14. Καραντίνα:ναι (στον ιδιο χωρο με αλλο καναρινι αλλα σε δικο της κλουβι)

σκεφτομαι σε πρωτη φαση να της δωσω σκορδο και μηλοξυδο που βοηθα οπως διαβαζω εδω και δεν κανει κακο ετσι κι αλλιως.
απο εκει και περα τι θα προτεινατε να δωσω στο πουλι για να βοηθησω να "ανοιξει η φωνη" του?

σας ευχαριστω εκ των προτερων.

panos70
10-02-2012, 13:45
Φιλε τα πουλια τα εχεις εξω η μεσα ;αν ειναι εξω τοτε βαλτα μεσα απο εκει που τα πηρες σε τη χωρο τα ειχε;και το σκορδο και το μηλοξυδο αρκουν προς το παρον μη το φορτωνεις και με αλλα, η μπορεις να του δωσεις χλιαρο χαμομηλι,και το νερο του να μην ειναι παγωμενο απο τη βρυση

daras
10-02-2012, 13:55
συνονοματε, τα πουλια τα πηρα απο εσωτερικο χωρο (μαγαζι) και ειναι σε εσωτερικο χωρο. θερμοκρασια 22 βαθμοι...υγρασια καπου στο 60.
το πουλακι αντιληφθηκα οτι ηταν ετσι (για τον αρσενικο πηγα μονο)....αλλα το πηρα για να το βοηθησω.

panos70
10-02-2012, 14:03
Η θερμοκρασια ειναι παρα πολυ καλη εως υψηλη ,και φοβαμαι για πτεροροια ,δωστα μηλοξυδο και σκοδο οπως ειπες ,για τρεις μερες σε νερο οχι παγωμενο, χλιαροκρυο,και πιστευω πως θα στρωσει εαν δεν δεις βελτιωση σε δυο μερες τοτε θα τα πουμε παλι

jk21
10-02-2012, 14:06
ΖΕΣΤΗ ,ΖΕΣΤΗ ,ΖΕΣΤΗ που ξερω οτι ετσι κι αλλιως θα φροντισεις να εχει .στην πορεια βλεπουμε .κοιτα αν οταν αναπνεει κουνα την ουρα πανω κατω στο ρυθμο της αναπνοης .δες αν εχει στη μυητη του ιχνη καταρροης

daras
10-02-2012, 14:13
δεν εχει καταρροη καθολου. ζεστη ειχε και εχει..απλα στο μαγαζι ηταν σε φουλ υγρασια (χαλασε το συστημα εξαερισμου). σε μενα ειναι πιο καλα και οσον αφορα υγρασια και θερμοκρασια (απο 19 στους 22).
την ουρα την κουνα οπως λες αλλα λιγο. επειδη εχω δει πουλια με δυσπνοιες τα εχω δει να κουνιεται η ουρα τους πανω-κατω συμφωνα με την αναπνοη πολυ περισσοτερο. στο δικο μου οπως και η ταχυπνοια και το κουνημα της ουρας της ειναι ελαφρα.

αρα ξεκιναμε με "ελαφρια αγωγη" ζεστη και σκορδομηλοξυδο....καλη διατροφη ενισχυμενη και μιλαμε ξανα....
σας ευχαριστω.

jk21
10-02-2012, 15:39
κανε αν μπορεις και οτι γραφω εδω για χρηση αιθεριων ελαιων
Είναι άφωνος... (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?29979-%CE%95%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%AC%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%BF%CF%82)

daras
10-02-2012, 16:27
αν μπορεσω να βρω κατι απο αυτα...

vag21
10-02-2012, 16:33
ριξε μια ματια και σε φαρμακεια.

daras
10-02-2012, 16:44
να ρωτησω για "καθαρο αιθεριο ελαιο ριγανης" οπως γραφει ο δημητρης στο αλλο θεμα ή "tee tree oil" ?? να υποθεσω εννοει "tea tree" η ειναι κατι διαφορετικο??

vag21
10-02-2012, 17:03
καπου ειδα οτι το tea tree oil ειναι καλυτερο.δεν περνω ορκο.περιμενε να σου πει ο δημητρης.

jk21
10-02-2012, 22:35
ναι το tea tree oil εννοω .λαθος το e στο τελος .θα σου προτεινα να τα παρεις και τα δυο .για τη ριγανη εδω
Σκευάσματα με βότανα για την πρόληψη ασθενειών των πτηνών (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?24370-%CE%A3%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AC%CF%83%CE%BC%CE%B1%C F%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CF%8C%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CF%8E%C E%BD-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%80%CF%84%CE%B7%CE%BD%CF%8E%CE%BD)ενω αυτη η ερευνα για το λαδι τειοδεντρου και την δραση του , τα λεει ολα

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1046/j.1365-2672.2000.00943.x/full
(μυκητας candida , αλλα και σημαντικοτατα μικροβια )

daras
11-02-2012, 11:38
βρηκα σε ενα σαιτ αιθεριο ελαιο τειοδεντρου αλλα δεν εχει ριγανης...
σε ενα αλλο που βρηκα ριγανης...εχει μονο lemon-tea tree oil. απο ενα φυτο της αυστραλιας που λεγεται lemon tea tree. να υποθεσω το 2ο ειναι ακαταλληλο και οχι αυτο που ψαψχνουμε.?..
θα ηθελα να αποφυγω να παραγγειλω απο 2 διαφορετικα e-shop.
------------------------------------------------
ακυρο...βρηκα με λιγο ψαξιμο σε ενα σαιτ και τα 2.... :wink:

vikitaspaw
11-02-2012, 12:00
περαστικα στο μικρουλι...μακαρι να μην ειναι τπτ!!

daras
11-02-2012, 12:04
ευχαριστρω Βικυ...πιστευω να ειναι κατι ελαφρυ..γιατι κοντευει να φαει κι εμενα...και ειναι πολυ κινητικο...
να δουμε τι θα κανει το σκορδομηλοξυδο..παραγγελνω και τα αιθερια ελαια που αποτι βλεπω θα κανουν πολυ καλο και σε μενα τον ιδιο..

daras
23-02-2012, 13:22
να ενημερωσω εδω οτι το πουλακι ειναι καλα και μαλιστα κλωσσαει τα αυγουλακια που γεννα.
ηρθαν και τα αιθερια ελαια!! ποσες σταγονες να βαλω σε ποσο νερο για να τα τοποθετησω στον εξατμιστη? (ο κλασικος με το κερακι ρεσω απο κατω)

jk21
23-02-2012, 15:44
απο τη στιγμη που ειναι οκ ,η χορηγηση τους να γινει μονο προληπτικα .η σταγονα μονο στην ποσοτητα νερου που γεμιζει την καταλληλη θηκη ειναι οκ .απλα να εχεις το ρεσω κοντα στο κλουβακι .μην το κλεισεις απο πανω με καποιο ναυλον για να μεινουν εκει οι ατμοι ειτε για να μην τρομαξει το πουλακι ειτε για να μην τυχον ενοχληθει απο τη μυρουδια και αφησει τα αυγα .μαλιστα θα σου προτεινα αν εισαι σιγουρος οτι ειναι οκ (που για να κανει γεννα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ολα πανε καλα ) να μην τα κανεις χρηση τωρα .ή καπου οχι απαραιτητα κοντα στα πουλια .προφανως και ευτυχως ηταν ευκολο κρυωματακι που βοηθησε η ζεστη ... δεν θυμαμαι σου ειχα πει να χορηγησεις κατι αλλο;

daras
23-02-2012, 15:57
οχι δημητρη δε μου προτεινες κατι αλλο....
η αληθεια ειναι πως η πολυασχολη μανα....δεν κανει "τσιου" για να ακουσω τη φωνη της. ουτε ο αρσενικος. αυτη μονο κλωσσα και ο συζυγος ειναι στα καγκελα "αποτρεποντας" τα αλλα πουλια να πλησιασουν.
πριν αρχισει το κλωσσημα ομως εβλεπα οτι η ουρα της δε κουνιοταν στην αναπνοη. και δεν εχει πλεον εκεινη την ταχυπνοια που ειχε.
σκεφτομουν να κλεισω την πορτα του δωματιου και να το κανω προληπτικα οπως ειπες..και να κατσω κι εγω μεσα...να "φτιαχτω" κι εγω λιγο..χαχα
οχι διπλα στα πουλια. απλα στο χωρο ενος δωματιου.
απλα δεν ξερω ποσες σταγονες να ριξω στη θηκη του εξατμιστη...και ποιο αιθεριο ελαιο...εχω και ριγανη και τσαγιοδεντρο...

vag21
23-02-2012, 15:57
προσοχη με το ρεσω φιλε.μπορει να πεταχτει λαδι στα τελειωματα.εχω καψει κουρτινα σε αποσταση 1 μετρο.να το ελεγχεις τακτικα.

daras
23-02-2012, 15:59
.να το ελεγχεις τακτικα.
θα ειμαι κι εγω στο δωματιο...εχω να ευεργετηθω κι εγω απο τα λαδακια... :rolleyes:

jk21
23-02-2012, 18:04
1 σταγονα το πολυ 2 ειτε απο το ενα ειτε απο το αλλο . αλλα να μην τα εχεις κοντα αρχικα ωστε να μην ενοχληθουν .πιστευω οτι για να εχει προχωρησει η αναπαραγωγη ειναι οκ ! αν δεις οτι αντιδρουν με εκνευρισμο και περα δωθε τοτε ανοιγεις την πορτα και κανεις καλο αερισμο βαζοντας κατι μπροστα τους να μη εχει ρευμα

aeras
23-02-2012, 20:39
Μακάρι η σιγουριά σου Δημήτρη να επιβεβαιωθεί, 9/2 αγορά με συμπτώματα έντονη βραχνάδα έχει κλείσει η φωνή ελαφριά ταχύπνοια 23/2 να ενημερωσω εδω οτι το πουλακι ειναι καλα και μαλιστα κλωσσαει τα αυγουλακια που γεννα. Πότε έγινε η ανάρρωση? Μάλλον γεννοβόλησε χωρίς προετοιμασία.

jk21
23-02-2012, 21:46
Μιχαλη δεν ειναι δικια μου ρηση αλλα γιατρου ,οτι πουλακι που εχει σε εξελιξη νοσο ,δεν καθεται να ζευγαρωσει και να γεννησει .δημιουργειται ορμονικη προσωρινη δυσλειτουργια (ή κατι τετοιο τελος παντων ) που αναστελει την ωοοτοκια .δεν μιλαω για υποβοσκουσες νοσους αλλα νοσους σε εξαρση .απο την εξελιξη υποθετω οτι ηταν ειτε απλο κρυωμα .μακαρι να ειναι ...

το tea tree oil και το ριγανελαιο δεν το προτεινα τυχαια .... εχεις καταλαβει τι ειχα βαλει με το νου μου αλλα ευτυχως τα πραγματα δειχνουν καλυτερα

aeras
24-02-2012, 10:39
Δημήτρη εάν ο γιατρός δεν είναι και εκτροφέας μισός γιατρός είναι.

jk21
24-02-2012, 12:22
.... εχασες .

aeras
24-02-2012, 12:32
Το ξέρω έχασα πουλί στην πρώτη γέννα της προϋπήρχε ασθένεια επώασε τα αυγά της καμιά 10 μέρες παράτησε την φωλιά και μετά από 3 μέρες έχασε και αυτή την ζωή της.

jk21
24-02-2012, 15:20
προυπηρχε ορατη και εκδηλωμενη ή υποβοσκουσα; εννοω οτι πχ το μυκοπλασμα ειναι ασθενεια που δεν δινει συμπτωματα παρα μονο σε εξαρσεις .αν ειχες εξαρση ,αρα φλεγμονη πριν την γεννα πασο .αν δεν ειχες τοτε το πουλι στην ουσια δεν πηγε αρρωστο .φορεας ηταν .και οι μυκητες ή τα κοκκιδια σε νορμαλ ελεγχομενους πληθυσμους συνηθως υπαρχουν στα πουλια .ασθενεια ειναι αν ξεφυγουν απο τον ελεγχο

aeras
24-02-2012, 17:17
Δημήτρη η ασθένεια είχε εξελιχτεί σε χρόνια, κάποιες μέρες ήταν καλά κάποιες άλλες νωχελική.

jk21
24-02-2012, 17:25
αυτο που σου ειπα ... μιλαω για κατι που ειναι σε εξαρση .αν εχει εξαρση οι ορμονες πανε πισω ... ετσι εχω καταλαβει τουλαχιστον

daras
24-02-2012, 19:32
Μακάρι η σιγουριά σου Δημήτρη να επιβεβαιωθεί, 9/2 αγορά με συμπτώματα έντονη βραχνάδα έχει κλείσει η φωνή ελαφριά ταχύπνοια 23/2 να ενημερωσω εδω οτι το πουλακι ειναι καλα και μαλιστα κλωσσαει τα αυγουλακια που γεννα. Πότε έγινε η ανάρρωση? Μάλλον γεννοβόλησε χωρίς προετοιμασία.

οπως λες aeras το πουλακι αγοραστηκε τοτε και η φωνη του ηταν χαλια. ειχε επισης μια ελαφρια ταχυπνοια. το ειχα σε δικο του κλουβακι και λιγο πιο διπλα ειχα ενα κλουβακι με τον αρσενικο.
τα πουλια απο την πρωτη μερα που τα πηρα κι επειδη ξερω οτι στο πετ σοπ δεν εβλεπαν τιποτα αλλο απο σπορια....τους εδωσα μειγμα σπορων που μου προτειναν εδω κυριως ασπουρι και επειτα λιναρι, περιλα και λιγο νιζερ....της manitoba,αγορασα εξτρα αποφλοιωμενη βρωμη και σπορους κια που βρηκα (δυστυχως δε βρηκα αλλους σπορους εδω που εψαχνα).
τους εδωσα ακομη ειδικη αμμο με οστρακα, σουπιοκοκκαλο, αυγο βραστο σφιχτο, μειγμα αυγοτροφης και fruit patte της versele laga και στο νερο mutavit. αυτα καθε μερα εκτος απο τις βιταμινες στο νερο. επισης καθημερινα μηλο (σε μικρη ποσοτητα για να μην εχουν διαρροιες)...και πρασινα λαχανικα.
τα πουλια επεσαν με τα μουτρα ευτυχως (γιατι τα σπινοειδη μου δε τα τιμουν ιδιαιτερα) και επι 2 βδομαδες τρωνε ετσι. πριν καμια βδομαδα ηταν που το πουλακι δεν παρουσιαζε ταχυπνοια και που εβλεπα τον αρσενικο και το θηλυκο να ειναι στα καγκελα κολλημενα συνεχως το ενα διπλα στο αλλο...και αποφασισα να τα βαλω μαζι.
απο την πρωτη στιγμη που μπηκαν στο ιδιο μεγαλο κλουβι ο αρσενικος αρχισε να την ταιζει...και τη βατεψε.
θεωρησα πως για να αναρρωσει το πουλι τοσο γρηγορα..και να εχει οιστρο οτι δεν ηταν τοσο σοβαρο οσο φανταστικα αρχικα και μη εχοντας τη δικη σας πειρα...ειδα οτι τα πουλια μου "ζητησανε" με τη συμπεριφορα τους και φωλια την οποια και εβαλα μετα απο μερικες μερες και το θηλυκο αρχισε να στρωνει αμεσως...μου ειπαν να παρω και βιταμινη Ε την οποια ομως μολις 2 μερες προλαβα να χορηγησω γιατι εσκασε μυτη το πρωτο αυγο και διαβασα οτι πρεπει να διακοπει.
δε ξερω ποσο καιρο προετοιμαζετε τα πουλια σας πριν την αναπαραγωγη....αλλα η συμπεριφορα τους με εκανε να ακολουθησω εγω το δικο τους προγραμμα και οχι αυτα το δικο μου.
δε λεω οτι ηταν σωστο απλα απο αγνοια δεν ηξερα αν ηταν-ειναι λαθος.
τα πουλια εχουν καθημερινα ολα αυτα που σας εγραψα...θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας για το ποια προετοιμασια επρεπε να ακολουθησω... τι πιστευετε οτι ειναι αυτο που τους λειπει- θα τους λειψει με βαση τα παραπανω που τους παρεχω???

aeras
24-02-2012, 20:02
Εάν είχαν τροφογενείς ελλείψεις θα φανούν στην εκκόλαψη ή αργότερα στην ενηλικίωση των νεοσσών.

nautikos52
25-02-2012, 09:55
Ένα πολύ καλό σκεύασμα που βοηθάει στα κρυώματα και γενικότερα στα αναπνευστικά (βραχνιάσματα) είναι το αιθέριο έλαιο του ευκαλύπτου που πωλείται στα φαρμακεία. Μικρή ποσότητα μέσα σε βραστό νερό και μετά σε ένα δοχείο με ρεσό και το αφήνουμε να εξατμίζεται κοντά στο πουλί. Άριστα αποτελέσματα. Με αυτό σε συνδυασμό με μηλόξυδο και nystamisin που μου πρότεινε ο Δημήτρης τα πουλιά που είχαν πρόβλημα επανήλθαν 100%.

daras
25-02-2012, 11:25
σε ευχαριστω ναυτικε.....εχω προμηθευτει με αιθεριο ελαιο ριγανης τσαγιοδεντρο κι ευκαλυπτου κι εχω εφαρμοσει ηδη τη ριγανη προληπτικα.
θα ηταν ενδιαφερον να ακουσουμε για καποια "ρουτινα" χρησης τους ανα περιοδους ως προληπτικη χρηση αφου συνισταται και στους ανθρωπους...και οχι μονο οταν παρουσιαζεται το προβλημα.

nautikos52
25-02-2012, 14:23
Aπ' ότι θυμάμαι ο δημήτρης έχει δώσει μία φόρμουλα για 1 εβδομάδα μηλόξυδο, 10 ημέρες νερό, 1 εβδομάδα βότανα (αφέψημα) και το υπόλοιπο πάλι καθαρό νερό.

jk21
27-02-2012, 16:35
αν μιλαμε για μηλοξυδο και βοτανα σαν εκχυλισμα στο νερο ναι .ετσι ειναι οκ .Ο πανος εδω ρωτα μαλλον για τα αιθερια ελαια σε μορφη ατμισμων .

για απλη προληψη 2-3 μερες ανα μηνα συνεχομενες και για λιγα λεπτα καθε μερα αρκουν ,ειδικα οταν γινεται χρηση μηλοξυδου και βοτανων σαν αφεψημα ή εκχυλισμα στο νερο .παντα υπο την επιβλεψη του εκτροφεα ειτε για κινδυνους απο το ρεσω που καιει ειτε για επιβλεψη τυχον αλλεργικης συμπεριφορας καποιου πουλιου στους ατμους .οπως και στους ανθρωπους καποια μπορει να αντιδρασουν διαφορετικα .τετοιοι ατμισμοι βοηθουν και σε υποβοσκουσες ασθενειες μη εκδηλωμενες ωστε να μην βρουν προσφορο εδαφος να αναπτυχθουν .

η βιταμινη ε ειναι απαραιτητη ολο το χρονο γιατι ειναι αντιοξειδωτικη .πρεπει να δινεται ειτε με μορφη φυσικων συμπληρωματων σε τακτικοτατη βαση ειτε με μορφη συνθετικων σαν εξτρα ενισχυση οταν δεν υπαρχουν τα φυσικα συμπληρωματα ή καλες πηγες της στην διατροφη των πουλιων .η βιταμινη ε δεν πυρωνει τα πουλια αλλα βοηθα στη γονιμοτητα τους .επισης σε πουλια με υφισταμενο ορμονικο προβλημα βοηθα στην επιδιορθωση του .δεν πυρωνει επιπλεον του φυσιολογικου .αρα ειδικα αν συμπυκνωμενες τροφες οπως το σιτελαιο ,η γυρη ,η σπιρουλινα ή σποροι οπως η καμελινα δεν χορηγουταν στην προετοιμασια σε εξτρα δοσεις και σε ηπιες καθολη σχεδον τη διαρκεια του ετους , η διακοπη της πριν καν δουμε τα αποτελεσματα της πρωτης γεννας ,δεν μου φαινεται θεμιτη

daras
27-02-2012, 21:49
ναι για τα αιθερια ρωτουσα. ευχαριστω.
οποτε θα αρχισω παλι αν ειναι και τη βιταμινη Ε...(ειναι της nekton)

daras
21-03-2012, 14:15
http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?31097-κλαρωσαμε-κλαρωσαμε!!!&p=450884#post450884 δε βλεπω πλεον καποιο προβλημα στο πουλακι. ελπιζω οτι ηταν να ανηκει στο παρελθον.