PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πνιγήκαμε στο χιόνι

panos70
08-02-2012, 07:17
Εχθες κι ενω επεσε χιονι 50 με 70 ποντους και -7 διαπιστωσα πως ενα απο τα αρσενικα που τα εχω σχεδον εξω σε υποστεγο βραχνιασε και το τσιου δεν το ακουγα καθαρα,οι ποτιστρες ηταν ολες παγωμενες ,αλλα το πρωι στις 6+50 εφευγα για δουλεια και δεν προλαβαινα να κανω τιποτα ,καποιο στιγμη πεταχτικα και το εβαλα στο υπογειο με +13 και αντιβιωση προληπτικα ,το απογευμα που γυρισα το πουλακι ειδη ειχε συνελθει και κελαηδουσε κιωλας και τι τσιου ηταν καθαρο σημερα το ξαναεβαλα αντιβιωση οπως θα κανω και αυριο,και εβαλα και τα αλλα αρσενικα που ειχα στο υποστεγο μεσα ,φυσικα εχουν δειξει αλλη διαθεση αν και υπογειο αλλα λιγο η ζεστη λιγο οι θυληκιες που εχω στεντ μπαι και το δυνατο φως με πολλες ωρες (γιατι εχω και τα ζευγαρια με τα μικρα εκει μεσα) τα εχει ανεβασει και φυσιολογικα

jk21
08-02-2012, 08:50
αν και η γνωμη μου ειναι οτι κακως ξεκινησες αντιβιωση και οτι η παροχη ζεστης ηταν η κυρια αναγκη (σε πρωτη φαση τουλαχιστον ) γιατι ενα απλο κρυωματακι δεν θελει παντα αντιβιωση ,απο τη στιγμη που την ξεκινησες συνεχισε την .ομως ποια χορηγεις;

για τα χιονια ,το μονο που εχω να πω ειναι οτι ζηλευω !

panos70
09-02-2012, 06:56
Καλημερα, εχω δωσει την,την tabernil antibiotico, και την εδωσα και σημερα αλλα βλεπω το πουλακι σε πολυ καλη κατασταση κι επειδη δεν θελω να καταπονησω τον οργανισμο του θα την σταματησω,τωρα για τα χιονια οσο ωραια φαινονται τοσο δυσκολα ειναι,οσο χαρα μας προκαλει βλεποντας τα αλλο τοσα τριπλασια και πολλαπλασια προβληματα δημιουργει,τη να κανουμε αφου το εχουμε εκτος απο τα προβληματα θα το χαρουμε κιολας χα χα χα η μικρη μου ολο χαρα ειναι που εχουν κλεισει τα σχολεια, την πρωτη μερα που χιονισε εκανε με τη συζυγο 1,5 μετρο χιοναθρωπο..... με χιονοπολεμο φυσικα χα χα χα

jk21
09-02-2012, 07:42
τα χιονια οσα προβληματα και να φερνουνε ,φερνουνε και μια διαθεση διαφορεριτικη στον ανθρωπο ειτε ειναι 5 χρονων παιδι ,ειτε 70 χρονων παιδι !

μονο για φετος με νοιαζει ,με τις οικονομικες δυσκολιες που καποιες οικογενειες ειδικα σε σας που το κρυο ειναι πιο εντονο,δεν εχουν τη δυνατοτητα καν να αγορασουν καυσιμα ...

Πανο ξερεις οτι οι αντιβιωσεις χωρις λογο δεν μου αρεσουν αλλα χωρις να μπορω να σε πληροφορησω εγκυρα ,νομιζω (ετσι ειχα καταλαβει ακουγοντας το απο καπου ) οτι αν ξεκιναμε ,ειδικα αν υπηρχε εστω και μια μικρη λοιμωξη απο ηπιο μικροβιο ) που ισως περνουσε και μονο με την αντιδραση του ανοσοποιητικου και την παροχη θερμοτητας ,κανονικα δεν πρεπει να την διακοπτουμε .δεν ξερω ομως σιγουρα .γνωμη μου ειναι να την δωσεις ενα 5νθημερο .παραλληλα ομως και τωρα και μετα για λιγες μερες να εχεις βιταμινες στην ποτιστρα

panos70
09-02-2012, 07:47
jk21 Πανο ξερεις οτι οι αντιβιωσεις χωρις λογο δεν μου αρεσουν αλλα χωρις να μπορω να σε πληροφορησω εγκυρα ,νομιζω (ετσι ειχα καταλαβει ακουγοντας το απο καπου ) οτι αν ξεκιναμε ,ειδικα αν υπηρχε εστω και μια μικρη λοιμωξη απο ηπιο μικροβιο ) που ισως περνουσε και μονο με την αντιδραση του ανοσοποιητικου και την παροχη θερμοτητας ,κανονικα δεν πρεπει να την διακοπτουμε .δεν ξερω ομως σιγουρα .γνωμη μου ειναι να την δωσεις ενα 5νθημερο .παραλληλα ομως και τωρα και μετα για λιγες μερες να εχεις βιταμινες στην ποτιστρα Αυτο θα κανω τοτε Δημητρη να εισαι καλλα

jk21
09-02-2012, 07:48
δεν ειμαι σιγουρος ,ισως σου πουνε και αλλα παιδια

ria
09-02-2012, 11:39
πανο μπραβο που το προλαβες.. αυτος ο καιρος μας εχει τρελανει ολους ειναι η αληθεια ποσο μαλλον τα φτερωτα μας φιλαρακια!!!!!!

βεβαια να πω οτι δεν ζηλευω θα ειναι ψεμα..συνηθως θελουμε παντα αυτο που δεν εχουμε!!!!!!!!

panos70
10-02-2012, 07:05
Παιδια καλημερα και παλι πρωινο καφεδακι με πολυ χιονοπτωση ,κι εκει που φανηκε πως ηρεμει ο καιρος βλεπω παλι τις πυκνες νιφαδες να με χαιρεταν εξω απο το παραθυρο

panos70
10-02-2012, 07:08
ΡΙΑ ευχαριστω για το πουλακι, συχαρητηρια για τη διακριση σου σαν μελος του μηνα