PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Είναι άφωνος...

fadom1
06-01-2012, 13:44
Γειά σας παιδιά.. Μετά από αρκετό καιρό απουσίας (έτρεχα πολύ τους τελευταίους μήνες) γράφω ξανά και ζητάω τα φώτα σας. Έχω έναν αρσενικό καναρίνο που μου χάρισαν πέρσι. Είχε ακάρ στην τραχεία και δε μπορούσε να τσιουρίσει καν.. του έκανα θεραπεία και το ξεπέρασε. Το "τσιου" του πλέον ακουγόταν καθαρά μα δεν έκανε καμία προσπάθεια να τραγουδίσει κανονικά.. Πλέον έχει αρχίσει και "κελαηδά". Το πρόβλημα είναι πως ακούγεται μόνο το "τρρρρρρρρρ". Τίποτε άλλο.. Ενώ τραγουδά κανονικά, φουσκώνει κάτω από το λαιμό του σα να λεει ολοκληρη φράση, ήχος βγαίνει μόνο όταν φτάνει στο "τρρρρρρ". Ακαρ δε έχει είμαι σήγουροσ. Κατά τα άλλα η υγεία του είναι τέλεια. Έχει χάσει και αρκετό περιτό λπος που ήταν γεμάτος. Το μόνο πρόβλημα που μπορώ να διαπιστώσω είναι πως καθώς ανασαίνει (στον ύπνο του κυρλιως αλλα ορισμένες φορές και κατά τη διάρκεια της μέρας) ακούγονται μικροί συριγμοί.. Υπάρχει περίπτωση να έχει χάσει μόνιμα τη φωνή του από την παλιά προσβολή απο ακκαρ; Δεν είναι περίεργο που όταν δεν κελαηδά μα κάνει το απλό τσίου ακούγεται κανονικά;

jk21
06-01-2012, 13:48
δεν γνωριζω αν οι χορδες του πουλιου (συρριγκες νομιζω λεγονται ) επηρεαζονται μονιμα απο ακαρεα .εισαι σιγουρος οτι ειχε ακαρεα ; μετα απο την χορηγηση θεραπειας ειχε αμεση βελτιωση; παντως για να κανει τσιου μαλλον ενταξει ειναι απο θεμα αφωνιας .απο θεμα πνευμονων και αεροφορων σακκων που δινουν τη δυναμη ομως δεν ξερω

fadom1
06-01-2012, 14:14
είμαι σήγουρος πως είχε ακάρεα. Εκτός από το γεγονός πως ήταν βραχνό πολύ και με κάποια δυσκολία στην αναπνοη, ακούγόταν το χαρακτριστικό "τσικ τσικ" όταν το έφρνα κοντά στο αφτί μου και ναι είχε μεγάλη βελτίωση μετά τη θεραπεία. Απλά δεν προσπαθούσε τότε να τραγουδίσει. Πιθανόν γιατί άρχσε πτερορ.. Πάντως από τον Οκτβρη "κελαηδα" με τον τρόπο που περιγράφω πιο πάνω. Μάλιστα, έχει αρχίσει να έχει ερωτική διάθεση και "κελαηδά" στις θηλικές στο διπλανό κλουβάκι. Το πουλί είναι πλέον 3 ετών. Μήπως είναι κάτι σαν άσθμα;

jk21
06-01-2012, 16:35
ΓΙΩΡΓΟ εγω τουλαχιστον απο μακρια δεν μπορω να εχω καθαρη αντιληψη τι συμβαινει αλλα θα σε συμβουλευα σε πρωτη φαση να εχεις υπομονη μεχρι την ανοιξη να δεις αν δυναμωσει το τραγουδι ,ενω παραλληλα να κανεις χρηση καποιου σκευασματος σαν αυτο http://www.chevita.com/en/products/chevi-rhin.php που ειναι αιθερια ελαια για το ανοιγμα του αναπνευστικου (διευκολυνση της αναπνοης ) .αντιστοιχο σκευασμα αλλα και με αντιβακτηριακη και οχι μονο βοηθητικη της αναπνοης δραση ,μπορεις να φτιαξεις αν διαλυσεις 1 σταγονα καθαρου αιθεριου ελαιου ριγανης ή tee tree oil (οχι παραπανω !!! ) σε 4 μερη γλυκερινης και 1 μερος απιονισμενου νερου και ψεκασεις ή βαλεις σε ειδικο πηλινο σκευασμα
http://1.bp.blogspot.com/_h9CtIul6GPc/SsSabgyoW4I/AAAAAAAAAI0/mpSZvLyVfNU/s320/aromatherapy.jpg

απο πανω την ιδια σταγονα (ή και 2 ) σε λιγο νερακι και κατα την εξατμιση εχεις πολυ κοντα τα πουλακια ή το δυνατον με μεγαλη σακκουλα γυρω απο το κλουβι σε ελεγχομενο χωρο για να εχει μεγαλυτερη δραση

υπαρχει σκευασμα για πουλια με περιεκτικοτητα δεξαμεθαζονης (κορτικοστεροειδες ) για το ασθμα αλλα ουτε θα σου την προτεινα ,ουτε εχω μαρτυριες αποτελεσματος σε ατομα που μου εχουν πει οτι εχουν δωσει

ROSSIGNOL
06-01-2012, 16:58
ένα πολύ καλο προϊόν τις εταιρίας virbac που το χρησιμοποιώ και είναι δοκιμασμένο, επίσης είναι και από τα καλύτερα που υπάρχουν εδώ στην γαλλία είναι το (ocerespirol)είναι φτιαγμένο από την μεντα και από τον ευκαλυπτο είναι ειδικό για τα καναρίνια που έχουν αναπνευστικά προβλήματα.

fadom1
06-01-2012, 20:38
Τάκη, μπορώ να βρω κάτι τέτοιο στην Ελλάδα;

jk21
06-01-2012, 21:36
ενω παραλληλα να κανεις χρηση καποιου σκευασματος σαν αυτο http://www.chevita.com/en/products/chevi-rhin.php που ειναι αιθερια ελαια για το ανοιγμα του αναπνευστικου (διευκολυνση της αναπνοης )

ΓΙΩΡΓΟ στο εδωσα πιο πανω το αντιστοιχο σκευασμα που ερχεται ελλαδα

εχει αιθεριο ελαιο απο ευκαλυπτο ,μεντα και ενος ειδους πευκου του Pinus palustris

( http://www.henriettesherbal.com/eclectic/felter/pinus_oleu.html )

<< Specific Indications.—Internal. Dry, deep red, glazed and cracked tongue, with sordes, muttering delirium, rapid feeble pulse, repressed secretions, tympanites and hemorrhage; relaxed and enfeebled mucosa with excessive catarrhal discharges. >>

(το υπογραμμισμενο : για ερεθισμενη βλενογονο και εντονη καταρροη )

.αναφερει επισης και thymil aethreroleum αλλα μαλλον εννοει thyme (αιθεριο ελαιο απο θυμαρι ) .τα δυο πρωτα

fadom1
28-01-2012, 13:14
Λοιπόν Έχω καλά νέα. Τελικά δεν του έκανα κάποια θεραπεία.. Τον αδυνάτισα και τον δυνάμωσα με βιταμινούλες.. Τον έβαλα και δίπλα δίπλα σε μια θηλικιά για να προσπαθεί συνεχώς να τραγουδίσει και φυσικά όλα αυτά σε ζεστό χώρο.. Το πουλάκι πλέον κάνει κανονικά το "τουιιτ τουιιτ" στο τέλος και ενδιάμεσα στις κουβέντες του. Δεν έχει βρει ακόμη όλες του τις νότες.. Ακόμη το βλέπω να μιλάει και να μην ακούγεται αλλά σε πολύ λίγα σημία του τραγουδιού του.. Κάθε μέρα και καλύτερα ο κύριος. Ο λόγος που δεν του έκανα κα΄ποια θεραπ είναι πως ήθελα να δω πρώτα πως θα παει αφού δεν είχε κάτι παθολογικό.. ευτυχώς το ξεπερνάει μόνος του μέρα με τη μέρα..

jk21
28-01-2012, 16:41
περα απο το σκευασμα για το ασθμα που δεν εγινε κατι που δεν το εδωσες (ισως ηταν και καλυτερα ετσι ) για την χρηση αιθεριων ελαιων διαφωνω .δεν ειναι φαρμακα για να πειραξουν το πουλακι.θα το βοηθουσανε να βελτιωθει πιο γρηγορα .ακομη και ετσι παντως ειναι πολυ ευχαριστα τα νεα !