PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Μίγμα αποξηραμένων βοτάνων σε σκόνη για την αυγοτροφή

jk21
21-12-2011, 00:53
Στο θέμα αυτό,

θα αναφερθούμε σχετικά με την παρασκευή ενός μείγματος αποξηραμένων βοτάνων για την αυγοτροφή, όπως αυτό παρουσιάζεται στο παρακάτω άρθρο

Μίγμα αποξηραμένων βοτάνων σε σκόνη για την αυγοτροφή (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?41045-%CE%9C%CE%AF%CE%B3%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BE%CE%B7%CF%81%CE%B1%CE%BC%C E%AD%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%B2%CE%BF%CF%84%CE%AC%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CF%83%CE%B5-%CF%83%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%C E%AE)

http://i174.photobucket.com/albums/w85/jk21volos/votana/DSC_6675Small.jpg

panos70
21-12-2011, 07:03
Δημητρη παραπολυ καλο( Αγκάθι Μαρίας , ταραξάκο, (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?23753-Αγκάθι-Μαρίας-ταραξάκο-αγγινάρα-για-το-συκώτι)ριγανη) αν τα βαλουμε ολα μαζι σε ξερη η πατε αυγοτροφη πρερει να τα μουσκεψουμε η και τριμα ξερα τα τρωνε;

jk21
21-12-2011, 07:41
Αν τα βαλεις και τα ανακατεψεις με μουλτι θα διαπιστωσεις οτι ακομα και τα << αποξηραμενα >> συνεισφερουν οχι πολυ αλλα οσο πρεπει σε υγρασια .παρολα αυτα στην περιοδο της προετοιμασιας που για μενα καλα ειναι να προστιθεται αν οχι κατι αλλο ,σιγουρα σιτελαιο στην αυγοτροφη ,οταν το διαλυεις με ελαχιστα ml νερου σε ενα ποτηρακι (με μιξερ του καφε) και το απορροφα μετα το κουσκους ,οταν ανακατευεται με την υπολοιπη αυγοτροφη ,δινει την επιπλεον υδαροτητα

περα απο το μιγμα αυτο παντως που βαζω σε μονιμη βαση στην αυγοτροφη ,δεν παραλειπω σε τακτα διαστηματα να διαλυω και να αναμιγνυω οπως και το σιτελαιο ,το εκχυλισμα που εχω φτιαξει σε βαση γλυκερινης και το οποιο δεν υπολειπεται και κεινο καποιων βοτανων πχ ριγανης ,θυμαριου ,ταραξακου αλλα εχει και προπολη που την θεωρω οτι καλυτερο αντιβακτηριακα και αντιμυκητισιακα ,εχινακεια που δεν τριβεται τοσο ευκολα στο μιγμα που παρουσιαζω στο παρον ποστ και ειναι καλυτερα να εκχυλιζεται αλλα και αλθαια ,σαμπουκο (μαλακτικα και τα δυο για το αναπνευστικο και τον ερεθισμενο βλενογονο του στομαχου ) ,αλλα και λιγο βαλσαμο (υπερικο ) απο το οποιο βγαινει το γνωστο σπαθολαθο που ειναι επουλωτικο ακομα και του ελκους του στομαχου στους ανθρωπους αλλα δεν πρεπει να μπαινει σε μεγαλες ποσοτητες οποτε προτιμω την εκχυλιση απο την αναμειξη σε μικρη ποσοτητα σε τοσο πολυ τριμμενο μιγμα βοτανων

το αγκαθι μαριας τριβεται μονο σε μορφη φυλλων αλλιως πρεπει να σπαστει με γουδι μεταλλικο ή να βραστει για λιγο και να αναμιχθει στραγγισμενο μετα

mitsman
21-12-2011, 08:15
Αν εξαιρεσεις Πανο την λεικιθινη, την καλεντουλα, την λουιζα και το Αχιλλεα χιλιοφυλλος...

Ολα τα αλλα.... ριγανη, θυμαρι, τσουκνιδα, δικταμο, αγκαθι μαριας, το χαμομηλι, ταραξακο, βασιλικο τα χρησιπομοποιω στην αυγοτροφη χωρις να την υγροποιησω.. και τα καναρινια μου την τρωνε ΟΛΗ!

panos70
21-12-2011, 08:20
Ολα τα αλλα.... ριγανη, θυμαρι, τσουκνιδα, δικταμο, αγκαθι μαριας, το χαμομηλι, ταραξακο, βασιλικο τα χρησιπομοποιω στην αυγοτροφη χωρις να την υγροποιησω.. και τα καναρινια μου την τρωνε ΟΛΗ! βλεπω ο jk σε εκανε προφεσορα χα χα χα.....ευχαριστω Δημητρη κι εγω ετσι λεω να βαλω καποια απο αυτα ,με αυτα ταιζουμε και τα μικρα;

mitsman
21-12-2011, 08:30
Βασικα εγω εχω ενα πολυ βασικο πλεονεκτημα!!! εχω μεγαλη κλουβα πτησης και οταν τους βαζω κατι απο ζηλεια και μονο τα τρωνε ολα!!!
Οποτε μαθαινουν!!!!

Και τα μικρα και ολα την ιδια αυγοτροφη τους δινω!

jk21
21-12-2011, 08:30
δεν εχω χρησιμοποιησει το συνολο των βοτανων που ανεφερα σε περιοδο που οι νεοσσοι ειναι στη φωλια (αφου αρκετα τα εχω εισαγαγει μετα ) αλλα βοτανα οπως η ριγανη ,το θυμαρι ,το δικταμο ,ο βασιλικος (που ξεχασα να βαλω αλλα ειναι πολυ καλος ) ,ο γλυκανισος σε σκονη (που επισης δεν ειχα στην τελευταια παρασκευη αλλα περα οτι προσδιδει ευχαριστο αρωμα ,μαζι με μαραθο (δεν βρισκω αυτο τον καιρο )ειναι οτι πρεπει για εντερικες διαταραξεις (για αυτο το λογο ειναι τα βασικα βοτανα μαζι με το χαμομηλι που δινονται στα μωρα των ανθρωπων την περιοδο των κολικων ) αλλα και ο ταραξακος και η βρωμη και η λεκιθινη ειναι οτι πρεπει για την περιοδο των νεοσσων (τα εχω χρησιμοποιησει ) .ουτε υγρασια εχουν σημαντικη ωστε να ανησυχουμε για ψευτοδιαρροια εντος φωλιας αλλα παραλληλα σε μια περιοδο που τα φαρμακα ,ακομα και σε σιγουρα διαπιστωμενο προβλημα ,ειναι δικοπο μαχαιρι ,ειναι μια εναλλακτικη λυση περιορισμου ή προληψης τυχον προβληματος

panos70
21-12-2011, 08:38
Εγινε Δημητρη

mitsman
21-12-2011, 12:29
Τωρα που το θυμηθηκα η Βικυ στην αυγοτροφη που της ειχα δωσει με την οποια μεγαλωσε τα κοκατιλομωρακια της ηταν φουλ με αυτα τα βοτανα... μπορει να το επιβεβαιωσει και η ιδια!

vicky_ath
21-12-2011, 12:38
Πραγματικά την τρώγανε πάρα πολύ την αυγοτροφή του Δημήτρη τα κοκατίλ! Κ εγώ δεν το περίμενα να πω την αλήθεια! Κ οι γονείς για να ταίζουν τους νεοσσούς, αλλά κ όταν βγήκαν από τη φωλιά τα πουλάκια κ άρχισαν να δοκιμάζουν μόνα τους, ήταν η πρώτη τροφή που επέλεξαν από όσα είχα στο κλουβί κ το τσάκιζαν!
Δεν ξέρω αν έχω δίκιο, αλλά πιστευω πως ήταν ένας από τους παράγοντες που έφτιαξαν τόσο όμορφο φτέρωμα τόσο γρήγορα.

panos70
21-12-2011, 12:48
Ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες θα βαλω τωρα γρηγορα βασιλικο και ριγανη και αργοτερα θα προσθεσω και λιγο απο τα αλλα

panos70
21-12-2011, 12:49
ξεχασα να ρωτησω το βασιλικο και τη ριγανι να τα κανω σκονη η και ετσι στα βαζακια που την πουλανε την τρωνε;

jk21
21-12-2011, 12:51
εγω τα κανω ολα σκονη .τα αποδεχονται πιο ευκολα αν ειναι σε ξερη μορφη .σε χλωρη τα αποδεχονται οπως ειναι πανω στο κλαρι τους κιολας

panos70
21-12-2011, 12:58
Εγινε Δημητρη θα το δοκιμασω πρωτα ετσι λιγο για να μην αλεθω και μετα θα δω πως θα την δινω

vikitaspaw
21-12-2011, 13:25
Καπου ειχα διαβασει οτι ειναι αμφιλεγομενη η χρηση του χαμομηλιου σε μυκητες. Καποιοι θεωρουν οτι οι μυκητες τρεφονται απ αυτο. Οχι απο εγκυρη πηγη ομως...

jk21
21-12-2011, 17:01
οι μυκητες τρεφονται με οτιδηποτε εχει ζαχαρη ή φρουκτοζη (ολα τα μη οξινα φρουτα και πολλα χορταρικα ) .το χαμομηλι αν δεις δεν το αναφερω σαν αντιμυκητισιακο .αλλα υπαρχουν αλλα και ειδικα η ριγανη ,θυμαρι ,δικταμο που εχουν γνωστες τετοιες ιδιοτητες και αν δεν εχει προβλημα καποιο πουλι (ισως ακομα και οταν εχει σε ηπιο βαθμο ) δεν επιτρεπουν να υπαρξει περιβαλλον για να αναπτυχθουν ,αν χορηγουνται σε τακτικη βαση

joncr
04-08-2012, 19:37
Καλησπερα, ολα αυτα τα βοτανα τα εχω φρεσκα , μπορω να τα βαλω στην αυγοτροφη;

joncr
04-08-2012, 20:14
Θα γινω και πιο συγκεκριμενος για να μπορεσεις να με βοηθησεις καλυτερα. Επισης θα ηθελα να μου πεις ποια απο αυτα μπορω να τα δινω ομα στην καρδερινα μου. Λοιπον στο μπαλκονιμου εχω:
Αλοη
Λεμονοχορτο
Δυοσμο
Μεντα
Βασιλικο
Γλιστριδα
Φασκομηλο
Βασιλικο
Δυκταμο
Λουιζα
Ρηγανη
Λεβαντα
Λεμονοθυμαρο
δεντρολιβανο
Φισκουνι Κρητης
Αψιθια
Θυμαρι

(μπορει να ξεχναω και καποιο)

Αν θες πες μου , μιας και ειναι και η εποχη της πτεροροιας και μπορει καποια να μου φανουν χρησιμα...

lagreco69
04-08-2012, 21:45
Υπεροχες πληροφοριες!!!! Δημητρη σε ευχαριστουμε!!!!!

jk21
04-08-2012, 22:37
οταν ειναι φρεσκα να τα δινεις φρεσκα .θυμαρι ,ριγανη,λουιζα,βασιλικος ,μεντα ,δυοσμος ,γκλυστριδα με μια πρωτη σιγουρη ματια σιγουρα .τα αλλα θα τα σχολιασω οταν επιστρεψω αθηνα ή θα ειμαι σε μονιμο δικτυο για να εχω χρονο .αλοη φυσικα μπορεις αλλα μονο το τζελ στο εσωτερικο της .δες το αρθρο

joncr
05-08-2012, 05:09
Ευχαριστω Δημητρη , θα το κανω

Stragalini
14-11-2012, 20:19
μπορεί να μου πει κάποιος που μπορώ να βρω αυτά τα βότανα αποξηραμένα ? εκτός απο τα γνωστά βέβαια (ρίγανη, βασιλικό, θυμάρι), πχ ταραξάκο και αγκάθι της Μαρίας ? απο το αγκάθι βάζω τον σπόρο αλεσμένο Η τα φύλλα? τα μαζεύω μόνος μου απο την φύση ? σε τη ποσότητα βάζω απο το καθένα για να κάνω ενα μείγμα αποξηραμένων ?

jk21
14-11-2012, 22:07
εδω στην ΑΘΗΝΑ στο κεντρο υπαρχουν αρκετα καταστηματα με βοτανα .εκει δεν γνωριζω αλλα πριν πολλα πολλα χρονια που ειχα περασει καποιες ωραιες μερες στη σαλονικη ,θυμαμαι οτι η ευρυτερη περιοχη κοντα στον σιδ.σταθμο πρεπει να εχει τετοια μαγαζια .Αγκαθι μαριας κυριως τον σπορο .μην παρεις αποξηραμενα φυλλα .τα εχουν ακριβα και η ουσια ειναι κυριως στο σπορο ,που ειναι πιο φθηνος σε ενημερωμενα πετ σοπ ,παρα σε μαγαζι με βοτανα .αλλα αν βρισκεις φυλλα στη φυση ,κοβε χλώρα και δωστα ετσι .τα αλλαζουνε τα φωτα .εστω και λιγοτερη ,εχουν και αυτα σιλυμαρινη

περι των ποσοτητων δωσε προταιρεοτητα στις αναλογιες ,αναλογα με την χρηση και το στοχο τους (αλλα για συκωτι ,αλλα αντιβακτηριακα κλπ )

η ριγανη ειναι κορυφη στα αντιβακτηριακα και πρεπει αν εχει εξεχουσα θεση ,μαζι με το δικταμο (εχει δραση αντιβακτηριακη αλλα και χωνευτικη ) και στα αποτοξινωτικα αγκαθι μαριας ,ταραξακο και αγγιναρα με σειρα αναφορας

Stragalini
14-11-2012, 22:52
ευχαριστώ Δημήτρη, αρχίζω και τα βάζω σε μια σειρά σιγά σιγά για να μην έχω τα ιδία προβλήματα πάλη

Nikolakas
15-11-2012, 18:06
έφτιαξα και εγω το μίγμα (χωρις λεκιθίνη), και για να πω την αλήθεια εμαι στο πειρασμό για να βράσω ενα κουταλάκι να πιω ενα αφέψημα. Δημητρη το εχεις δοκιμάσει;;

jk21
15-11-2012, 18:33
το συγκεκριμενο οπως ειναι ολα μαζι οχι

αλλα φτιαχνω για το στομαχι δικταμο ,τσαι του βουνου (μαλοτηρα ) ,μελισσοχορτο ,μεντα ,χαμομηλι
για το λαιμο -κρυωμα δικταμο ,αλθαια ,σαμπουκο ,μαλοτηρα

αν δεν ακουσατε για ριγανη ειναι γιατι εχω εκχυλισμα της σε γλυκερινη με προπολη και αλθαια και αναμιγνυοντας μικρη ποσοτητα σε μελι ,τρωω και την αφηνω για λιγο στο λαιμο πριν την κατεβασω στο στομαχι

Θοδωρής
15-11-2012, 19:25
Αυριο θα φτιαξω και εγω το μιγμα βοτανων (σκονη) για να το βαζω στο αυγοψωμο, σκεφτομαι να βαλω
ριγανη, ταρξακος, θυμαρι, τσουκνιδα, καλεντουλα, , δικταμο, αχιλεα, βασιλικο,
και απο λιγο γλυκανισο, διοσμο, μεντα, μαραθο, λουιζα, χαμομιλι και αν βρω γλυστριδα.
Μπας και ειναι υπερβολη ολα αυτα;
Απ οτι το βλεπω και το διαβαζω τωρα ενα σορο εχει μεσα (15 βοτανα).
Δεν νομιζω να κανει κακο βαβαια, βοτανα ειναι αλλα μην κανουμε και υπερβολες.
Ακουω γνωμες, να μειωσω κανενα βοτανι;
Θα μπαινει μια κουταλια της σουπας σε 100 γρ αυοψωμο (Η αυγοτρωφη μου)

mitsman
15-11-2012, 19:42
ριγανη, ταρξακος, θυμαρι, τσουκνιδα, καλεντουλα, , δικταμο, αχιλεα, βασιλικο,
και απο λιγο γλυκανισο, διοσμο, μεντα, μαραθο, λουιζα, χαμομιλι και αν βρω γλυστριδα.
Εγω βαζω περισσότερα... αλλα κυριως μονα τους σε ταιστρα ξεχωρη.... στην αυγοτροφη μην βαλεις κουταλια της σουπας... βαλε 2 κοφτα κουταλακια του γλυκου!

Nikolakas
15-11-2012, 19:50
το συγκεκριμενο οπως ειναι ολα μαζι οχι

αλλα φτιαχνω για το στομαχι δικταμο ,τσαι του βουνου (μαλοτηρα ) ,μελισσοχορτο ,μεντα ,χαμομηλι
για το λαιμο -κρυωμα δικταμο ,αλθαια ,σαμπουκο ,μαλοτηρα

αν δεν ακουσατε για ριγανη ειναι γιατι εχω εκχυλισμα της σε γλυκερινη με προπολη και αλθαια και αναμιγνυοντας μικρη ποσοτητα σε μελι ,τρωω και την αφηνω για λιγο στο λαιμο πριν την κατεβασω στο στομαχι

Αυτο το δίκταμο, το ακούω συνεχώς απο τον πεθερό μου, που το πίνει σε συνδυασμό με τσαι του βουνού και μέντα. Ειναι μου έχει πει οτι πρέπει για τον χειμώνα και το κρύο....

jk21
15-11-2012, 20:53
ΘΟΔΩΡΗ γλυστριδα μην βαζεις στο μιγμα αλλα αν θες (προφανως θα εχεις κρατησει στην καταψυξη ) βαζε στο συνολο αυγοτροφης για 3 μερες που εχεις ετοιμασει .αν την τριψεις στο μιγμα αποξηραμενων βοτανων και θα χασει συντομα τα ω3 που εχει και θα του δωσει υγρασια που θα ειναι επικινδυνη στο να το αλλοιωσει

συμφωνω με το μητσο στην ποσοτητα

δωσε βαση κυριως σε ριγανη ,ταραξακο ,τσουκνιδα

αν εχεις ηδη κακοδιαθετο πουλι ,η αχιλλεα βοηθα στην μειωση της οποιας φλεγμονης και σε πυρετο

για 6-7 μερες συνεχομενες το μηνα ,θα ηθελα μονο ριγανη ,δικταμο και βασιλικο για να δρα αντιβακτηριακα σε μεγαλυτερη πυκνοτητα των βοτανων αυτων

ΔΙΚΤΑΜΟ ; ευγεστο ,αντιβακτηριακο φουλ και οτι πρεπει για το στομαχι

Σκευάσματα με βότανα για την πρόληψη ασθενειών των πτηνών (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?24370-%CE%A3%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AC%CF%83%CE%BC%CE%B1%C F%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CF%8C%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CF%8E%C E%BD-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%80%CF%84%CE%B7%CE%BD%CF%8E%CE%BD)
Ένα άλλο πολύ ενφιαφέρον βότανο της ελληνικής φύσης είναι το ΔΙΚΤΑΜΟ (origanum dictamus ) συγγενικό με την ρίγανη που συναντάται μόνο στην κρήτη

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:zIRGP-H0UKw64M:http://img104.imageshack.us/img104/7913/origanumdictamnus0420bt2.jpg&t=1

http://www.iama.gr/ethno/iraklio/Liolios.pdf

http://www.iama.gr/ethno/diktamo.html

http://www.iama.gr/ethno/iraklio/Oikonomakis.pdf

http://www.herbnet.com/DITTANY%20OF%20CRETE.pdf

Θοδωρής
16-11-2012, 15:23
Ok για την ποσοτητα οπως ειπε και ο Δημητρης δυο κοφτα κουταλακια του γλυκου σε 100γρ αυγοτρωφης
Εχω παρει βοτανα (ριγανη, βασιλικο, δικταμο, ταρξακο, θυμαρι, τσουκνιδα) αποξηραμενα
και τους δινω για 6 συνεχομενες ημερες τον μηνα σε τσαι.
Τωρα θα παρω σημερα και τα ποιο πανω και θα μπαινουν και στο αυγοψωμο και θα ειναι οτι πρεπει για τους μικρους
μου φιλους.
Ετσι κι αλλιως στο αυγοψωμο (ασχετα αν καμοια φορα το αναφερο ως αυγοτρωφη απο συνηθια) παντα εβαζα μια κουταλια ριγανη

jk21
16-11-2012, 15:42
το αυγοψωμο αυγοτροφη ειναι ... οι αυγοτροφες δεν ειμαι και τοσο σιγουρος ....

Nikolakas
16-11-2012, 16:58
Σήμερα του έβαλα το μίγμα (μισο κ.γ.) σε μερίδα 1 κ.γ. αυγοτροφης του Δημητρη και ειλικρινά δεν άφησε ψιχουλο το καναρινακι μου. Πειναγε πολυ ή του άρεσε πολυ! :) Συνήθως άφηνε λιγάκι. Σήμερα δεν έμεινε τιποτα!!

Θα του έκανε κακό, Δημήτρη, αν του αύξανα λίγο την δόση της αυγοτροφης σου;;

jk21
16-11-2012, 17:18
θα του εκανε .... κοιλιτσα ! ουκ εν τω πολλω το ευ ! οταν τρωμε πολυ ,το στομαχι γεμιζει και χαλαρωνει ... συντομα για να αισθανομαστε κορεσμενοι θελουμε ολοενα και περισσοτερο ...

αν ηταν προετοιμασια για την αναπαραγωγη και κυριως αν ειχανε μικρα ,θα σου ελεγα στην πρωτη περιπτωση να του βαλεις ποτε ποτε λιγο παραπανω και στην δευτερη περιπτωση σε υπερεπαρκεια χωρις μετρημα ,τοσο ωστε καθε μερα να περισσευει και λιγο (τα μικρα εχουν τεραστιες αναγκες στη φωλια )

thanmar78
17-11-2012, 20:11
Δημήτρη τη γνώμη έχεις για το δυόσμο;

panos70
17-11-2012, 20:16
Εγω που τα δινω συχνα δλδ μια δυο φορες την εβδομαδα στην κυριολεξια το ξεσκιζουν περισσοτερο απο καθε αλλο χωρτο

jk21
18-11-2012, 21:22
οτι πρεπει για την χωνεψη ! οπως και η μεντα .

Stragalini
02-12-2012, 19:15
έφτιαξα και εγώ το μείγμα με τα βότανα (θυμάρι,ρίγανη,διπλή δόση ταραξάκο και τσουκνίδα, λουίζα, χαμομήλι, δίκταμο, αχιλλεα χιλιόφυλλος,βασιλικό, μελισσόχορτο, ζαμπούκο,δυόσμο,μολόχα) μοσχοβόλησε το σπίτι οταν τα έτριβα μήπως έβαλα πολλά ? Η κάτι που δεν έπρεπε ?

jk21
02-12-2012, 20:18
τα περισσοτερα τα εχω ηδη σε μιγμα μου χορηγω .κανενα προβλημα .μονο μολοχα και δυοσμο δεν εχω αλλα και τα δυο δεν εχουν κατι επιληψιμο

Stragalini
02-12-2012, 20:41
την μολόχα μου την πρότεινε αυτός που πείρα τα βότανα μου είπε κάνει καλό στις φωνητικές χορδές τις μαλακώνει

jk21
02-12-2012, 20:55
εχει παρομοιες ιδιοτητες στο θεμα αυτο με την αλθαια που χρησιμοποιω εγω .μαλιστα πολλοι λενε και την αλθαια (althaia officinalis ) ως μολοχα ,αλλα η πραγματικη μολοχα ειναι η Malva silvestris

panaisompatsos
06-12-2012, 12:23
Γειά σας Δημήτρη.
Ποιά η άποψη σας για την παρασκευή τσαγιού με τα πιο πάνω υλικά και την προσφορά του σε πόσιμη μορφή στα πουλιά?
Θα ήταν προτιμότερο να μουλιάσει το σκεύασμα σε κρύο νερο για μιά μέρα αντι ζεστου, μήπως αυτο είναι προτιμότερο και εάν ναί τι θα λέγατα για την προσθήκη μικρήσ ποσότητας απο μέλι μεσα στο τσάι?
Ευχαριστώ.

jk21
06-12-2012, 12:39
εκει ειχα αναφερει για καποια απο τα παραπανω αλλα παρομοια μπορεις να κανεις με ολα .το μελι αν ειναι ελαχιστη η ποσοτητα και διαλυθει σε χλιαρο και οχι ζεστο εκχυμα (γιατι χανονται οι ουσιες του ) βοηθα συνεργατικα (εχει και αυτο καποιες αντιβακτηριακες ιδιοτητες ) ,αλλα ειναι και αυτο πηγη σακχαρων ,που αν υπαρχει η υποψια μυκητιασης ,απο την μια μερια τους χτυπα ...και απο την αλλη τους θρεφει .σε σιγουρα υγειη πουλια ,σε προσεγμενη ποσοτητα πχ στη μυτη απο το κουταλι του γλυκου ,ειναι οκ .

Σκευάσματα με βότανα για την πρόληψη ασθενειών των πτηνών (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?24370-%CE%A3%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AC%CF%83%CE%BC%CE%B1%C F%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CF%8C%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CF%8E%C E%BD-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%80%CF%84%CE%B7%CE%BD%CF%8E%CE%BD)
Η παρασκευή ΕΚΧΥΜΑΤΟΣ
απο αυτά τα βότανα ,το οποίο μπορεί να παρέχεται αντί νερού (αναραίωτο) για μία βδομάδα ανά μήνα αντί νερού προληπτικά (τόσο όσο θα δίναμε ένα φαρμακευτικό σκεύασμα για να έχει οριστική δράση).ΕΚΧΥΜΑ παρασκευάζεται αν σε ορισμένη ποσότητα από τα 3 προαναφερθέντα βότανα ( 1 κουτάλι του γλυκού ρίγανη ,και απο μισό θυμάρι , δίκταμο και μαλοτήρα ή 1 θυμάρι αν λείπει κάποιο απο τα άλλα , για 250 ml νερό ) ρίξουμε νερό μόλις πριν πάει να βράσει.Τα ιδανικά αποτελέσματα τα παίρνουμε αν αυτό γίνει εντός μίας τσαγέρας ή δοχείου που κλείνει από πάνω ώστε να μην εξατμίζονται τα αιθέρια έλαια.Βραστό νερό και βότανα μένουν εντός 10 λεπτά και μετά στραγγίζουμε .Διατηρείται στο ψυγείο 2-3 μέρες αλλά για να αντλούμε τα μέγιστα αποτελέσματα καλά είναι να το δίνουμε εντός 24 ωρών

panaisompatsos
06-12-2012, 12:58
Και εγω αυτο πιστεύω, ότι δηλαδή θα πρέπει να δίνεται εντός 24 ωρών απο την παρασκευή του.
Εννοείτε δηλαδή οτι μούλιασμα σε κρύο νερό αποτρέπει τα αιθέρια ελαια απο του να ΄΄δεθούν΄΄με το νερό??
Ευχαριστώ.

jk21
06-12-2012, 14:34
ναι παντου σε παγκοσμια κλιμακα ,η τεχνικη εκχυματος ειναι αυτη .προφανως η θερμανση του φυτου σε υγρο περιβαλλον οδηγει σε απελευθερωση των ελαιων του .ειναι η μονη μη εγκριτη απαντηση που μπορω να σου δωσω .δεν ξερω ,αν εχουν ασχοληθει περισσοτερο με το θεμα ,στη σχολη της ,η πραγματικη διατροφολογος του φορουμ και συνδιαχειριστρια μου ,που διακριτικα με εχει αφησει και αλωνιζω εδω και καιρο στο ολο αντικειμενο ... ισως η Βικυ να ξερει κατι παραπανω

Θοδωρής
06-12-2012, 15:26
Δημητρη αυτο μετα το σουρωνουμε και το δινουμε στα πουλια;
Ρωτω γιατι εγω το σουρωνω και το ριχνω σε μια κανατα που εχει 1 λιτρο νερο και τους το δινω.
Μηπως το κανω πολυ αραιο και χανει την δραστηκοτητα του με αυτον τον τροπο

jk21
06-12-2012, 16:02
οχι δεν θελει καμμια διαλυση .αν ηταν θα το εγραφα εκει .απλα οταν εχουμε να κανουμε με ιθαγενη κυριως (αλλα και με ολα τα πουλια ) καλα ειναι την πρωτη φορα να εχουμε ελεγχο οτι τα πουλια πινουν απο αυτο .πολλα τους φαινεται ξενη η γευση και αντιδρουν στην πρωτη επαφη .ετσι μπορει αν δωσουμε και φυγουμε ,γυρνωντας το απογευμα να βρουμε διψασμενα και φουσκωμενα πουλια .οχι απο την πυκνοτητα του εκχυματος ,αλλα απο το οτι δεν το δοκιμασανε καν ...αν το δοκιμασουνε και γινει αποδεκτο (ας ειναι πρωτη φορα αραιο ) τοτε σιγουρα θα το πιουνε και πιο πυκνο ,οπως ειναι η κανονικη δοση .εγω δεν συναντησα ποτε προβλημα ,αλλα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος για το αν θα πιουνε ολονων τα πουλια .αντιθετα ειμαι 1000% σιγουρος ,οτι για οσα βοτανα εχω αναφερει ,δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να παθουν κατι αν πιουνε .σιγουροτατος !το αντιθετο μαλιστα .εχουν πολυ καλες ιδιοτητες ,αρκει να δινονται σαν φρεσκο εκχυμα και να μην μενουν πανω απο μερα στην ποτιστρα

jk21
06-12-2012, 16:37
επειδη λοιπον καποιες θελουν να με αφηνουν να αλωνιζω και να παριστανω τον δρυιδη ,ενω εκεινες μαλλον ειναι οι ... μαγισσες της σμυρνης που μαγευουν αθωα νησιοτοπαιδα .... ,με την προσφιλη μεθοδο του φοιτητοκοσμου ,πηρα ενα σκονακι στα κρυφα που κατι ελεγε για θερμοκρασια που ξεκινα η πτητικοτητα των αιθεριων ελαιων καθε βοτανου και καποια βοτανα με εντονη πτητικοτητα ... το ψαξα και γω λιγο το θεμα με τον προσφιλη μου τροπο και βρηκα τα εξης :

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%B9%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%B9%CE%B1_%CE%AD% CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%B1

<< ... αλλά γίνονται πτητικά σε θερμοκρασίες βρασμού (μεταξύ 50 – 320οC (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%BB%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B1_%CE%9A% CE%B5%CE%BB%CF%83%CE%AF%CE%BF%CF%85)). Λόγω της πτητικότητας τους έχουν χαρακτηριστικό άρωμα. Η πλειονότητα των αιθερίων ελαίων είναι σχεδόν άχρωμα και έχουν υψηλό δείκτη διάθλασης, με εξαίρεση το αιθέριο έλαιο της αρτεμισίας (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%91%CF%81%CF%84%CE%B5%CE%BC%CE% B9%CF%83%CE%AF%CE%B1_(%CF%86%CF%85%CF%84%CF%8C)&action=edit&redlink=1). Είναι διαλυτά στους περισσότερους οργανικούς διαλύτες αλλά έχουν πολύ μικρή διαλυτότητα στο νερό. Επίσης έχουν χαμηλότερη πυκνότητα από το νερό γεγονός που επιτρέπει το διαχωρισμό τους κατά την υδροαπόσταξη, >>

https://sites.google.com/site/kyttaronewearth/biodynamike-kalliergeia/physike-kalliergia/ta-botana-tes-mesogeiou/praktike-chrese-ton-botanon

Έγχυμα
Είναι η απλούστερη και συνηθέστερη μέθοδος λήψη ενός βοτάνου και μπορεί να χρησιμοποιηθεί με φρέσκα και ξηρά βότανα. Αν η συνταγή αναφέρει ένα μέρος ξηρού βοτάνου μπορούμε να το αντικαταστήσουμε με τρία μέρη φρέσκου βοτάνου. Αυτή η διαφορά οφείλεται στη μεγαλύτερη ποσότητα νερού που περιέχει ένα φρέσκο φυτό. Πιο απλά, αν η συνταγή αναφέρει μια κουταλιά τσαγιού ξηρό βότανο, μπορούμε να το αντικαταστήσουμε με τρεις κουταλιές του τσαγιού φρέσκο βότανο.
Η αναλογία σε σχέση με το νερό είναι μία κουταλιά τσαγιού ξηρό βότανο για κάθε φλιτζάνι ροφήματος. Η παρασκευή είναι επίσης απλή, σε ένα φλιτζάνι ρίχνουμε μια κουταλιά ξηρό βότανο προσθέτουμε βραστό νερό και αφήνουμε το μίγμα για δέκα έως δεκαπέντε λεπτά να μουλιάσει. Έπειτα το σουρώνουμε και είναι έτοιμο για κατανάλωση.
Τα εγχύματα πίνονται ζεστά, είναι ο συνηθέστερος και καλύτερος τρόπος, ή κρύα ή ακόμη με παγάκια. Τα γλυκαίνουμε με γλυκόριζα, μέλι η και με ακατέργαστη ζάχαρη.
Επίσης, για μεγαλύτερες ποσότητες που θα διαρκέσουν περισσότερο χρόνο, η αναλογία είναι 30 γραμμάρια ξηρού βοτάνου για μισό λίτρο νερό. Ο καλύτερος τρόπος αποθήκευσης είναι σε γυάλινο μπουκάλι που να κλείνει καλά και να φυλάσσεται στο ψυγείο. Η διάρκεια ζωής ενός τέτοιου εγχύματος δεν είναι πολύ μεγάλη γιατί δίνει προσοδοφόρο έδαφος για τον πολλαπλασιασμό κάθε μικροοργανισμού που θα μπεί στο μπουκάλι. Επομένως με την πρώτη ένδειξη ζύμωσης ή αλλοίωσης το έγχυμα πρέπει να πεταχτεί. Γενικότερα, τα εγχύματα καλύτερο είναι να καταναλώνονται μόλις παρασκευάζονται.
Σε περίπτωση που θέλουμε να φτιάξουμε έγχυμα από σκληρότερα μέρη (φλοιό, ρίζα, σπόρους ή ρητίνη) καλό είναι να τα κονιορτοποιήσουμε πρώτα. Με αυτό τον τρόπο σπάμε ένα μέρος από τα κυτταρικά τοιχώματα ούτως ώστε τα συστατικά να είναι πιο διαθέσιμα στο νερό. Οι σπόροι για παράδειγμα πρέπει να σπάνε ελαφρά πρίν χρησιμοποιηθούν ώστε να απελευθερωθούν τα πτητικά έλαια από τα κύτταρα.
Επίσης τα εγχύματα των αρωματικών φυτών πρέπει να παρασκευάζονται σε δοχείο μα καπάκι που να κλείνει καλά για να ελαχιστοποιήσουμε την απώλεια των πτητικών ελαίων από την εξάτμιση.
Για βότανα που είναι πολύ ευαίσθητα στη θερμότητα, είτε γιατί περιέχουν έλαια μεγάλης πτητικότητας είτε γιατί τα συστατικά τους διασπώνται σε υψηλές θερμοκρασίες μπορούμε να παρασκευάσουμε κρύο έγχυμα. Η αναλογία βοτάνου νερού παραμένει ίδια μόνο που θα πρέπει να αφήσουμε το μίγμα για έξι έως δώδεκα ώρες σε καλά σφραγισμένο γυάλινο δοχείο

δειτε και αυτο

https://sites.google.com/site/kyttaronewearth/biodynamike-kalliergeia/physike-kalliergia/ta-botana-tes-mesogeiou/praktike-chrese-ton-botanon

επιφυλλασομαι να το ψαξω για τα κυριοτερα ,ποσο πτητικα ειναι .η ριγανη πιστευω παντως οτι πρεπει να ειναι .ας δοκιμασουμε ...

Θοδωρής
06-12-2012, 18:09
Ειχα αναφερει κι ολας πως ειχα διαβασει οτι ενας για φαρνακο εδινε:
σε ενα μπρικι νερο που ειχε βρασει και το ειχε κατεβασει απο την φωτια εριχνε μεσα τρια φυλαρακια
φασκομυλο και το αφηνε σκεπασμενο για δεκα λεπτα. Μετα το σουτωνε και το εριχνε σε μια κανατα που ειχε μεσα 1 λιτρο νερο
και το εινε στα πουλια του.
Ετσι και εγω τον περασμενο μηνα ετσι το εκανα (με το τσαι απο ριγανι, ταρξακο, θυμαρι)
Βλακεια λοιπον σαν να μην το εδωσα.
Αυτη την εβδομαδα που μας ερχετε θα τους τ δωσω χωρις να το αραιωσω σε ενα λιτρο νερο και θα τα παρακολουθησω.
Σε 500μλ νερο ποσες κουταλιες του γλυκου απο το καθα βοτανο βαζουμε;

jk21
06-12-2012, 18:46
ΘΟΔΩΡΗ εστω και λιγο να δωσεις δεν ειναι βλακεια .καλο ειναι ! εκεινος διαλεξε ετσι ,εγω δεν φοβαμαι και δινω περισσοτερο .δεν σημαινει κατι αυτο .βλακεια ειναι να μην δινουμε ουτε αραιωμενο και να δινουμε φαρμακα και πολλες φορες στα κουτουρου ... 4 κουταλιες του γλυκου ειναι οκ για 500 ml

fysaei
06-12-2012, 19:05
[επειδη λοιπον καποιες θελουν να με αφηνουν να αλωνιζω και να παριστανω τον δρυιδη ,ενω εκεινες μαλλον ειναι οι ... μαγισσες της σμυρνης που μαγευουν αθωα νησιοτοπαιδα ....] ανεπανάληπτος !!!! :pingu::love0030:

Θοδωρής
06-12-2012, 19:09
Αρχησα τα τσαγακια στα πουλια απο τον προιγουμενο μηνα.
Το εδωσα οπως εγραψα παρα πανω.
Απο Δευτερα ειναι η εβδομαδα του μηνα Δεκεμβριου να δωσω τσαγακι στα πουλια μου για 5 ημερες.
Το κυριο συστατικο ειναι η ριγανη.
Αρα το δινω χωρις να αραιωθει και παρακολουθουμε

karakonstantakis
16-12-2012, 09:01
Μου τέλειωσε το μείγμα μου εχτές και πρωί πρωί είπα να φτιάξω νέο !! Κατέβασα ότι βαζάκι έχω και δεν έχω, και έβαλα στο μπλέντερ μικρές ποσότητες !! Ταραξάκος - Τσουκνίδα - Ρίγανι - Φασκόμηλο - Λουίζα - Καλέντουλα - Κατηφές - Χαμομήλι - Μελισόχορτο - Θρούμπι - Μαλοτήρα - Δυόσμο - Μέντα - Θυμάρι - Βάλσαμο - Εστραγκόν - Κάρθαμο - Τσάι - Αρμπαρόριζα - Μαντζουράνα - κόλιανδρο - Γλυκάνισος !! Έτοιμο και το πρώτο βραστάρι για τα πουλιά το οποίο θα μπει αυτούσιο για 6-8 ημέρες !!!
Μπορείτε να διακρίνετε στα περισσότερα βαζάκια το αυτοκόλλητο που έκοβα από της αρχικές συσκευασίες τους (σακουλάκια) και το κολλούσα όμορφα στα βαζάκια για να ξέρω τι μου γίνεται !!!

http://img818.imageshack.us/img818/3748/7ebb6986596e4a4f88d3a91.png
http://img827.imageshack.us/img827/4993/0c710ffad95748b7a35bd27.png

Το τελικό μείγμα είναι έτοιμο !!

http://img266.imageshack.us/img266/2653/4588f921320445c6b5ab05d.png

:welldone:

jk21
16-12-2012, 14:12
ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ αυτο που αναφερεις οτι θα μπει αυτουσιο (αναραιωτο ) για 6-8 μερες ,εννοεις υποθετω οτι καθε μερα (για 6-8 μερες ) θα φτιαχνεις νεο βρασταρι και θα αλλαζεις ,ή εβρασες καποιο και θα το δινεις για 6-8 μερες;

geam
16-12-2012, 14:59
Αλεξανδρε χτυπα τα κι αλλο να γινουν σκονη....

karakonstantakis
16-12-2012, 16:19
Κάθε μέρα και άλλο εννοείτε Δημήτρη !!!!! Κάθε πρωί με το που θα σηκώνομαι η πρώτη δουλειά θα είναι να φτιάχνω το βραστάρι, ωστε κατα της 8¨40 που φεύγω από το σπίτι να τους το περνάω !!!

Έγινε Γιώργο !! Θα το χτυπήσω και άλλο να το κάνω όσο περισσότερο σκόνη μπορώ !!!

:)

Stragalini
18-12-2012, 21:32
λεκιθίνη σε σκόνη που μπορώ να βρω ? βρήκα μόνο σε βιολογικά 10/12 ευρο και οχι σκόνη

jk21
18-12-2012, 22:50
κοιτα σε μαγαζια με πρωτες υλες ζαχαροπλαστικης ,μπαχαρικα ,βοτανα .εδω στην αθηνα σε τετοιο μαγαζι την εχω βρει .αν δεν βρεις δεν πειραζει

Νίκος.Λ
11-02-2013, 16:48
το καθε υλικο σε τι ποσοτητα το αλεθουμε? επισης, μπορουμε να το προσθεσουμε στην αυγοτροφη ενω εχουμε ηδη προσθεσει το jkmax σου?

jk21
11-02-2013, 17:24
Νικο δεν ειναι κρισιμα τα ποσοστα τους στο μιγμα ,αλλα αν ηθελα να τονισω την αντιβακτηριακη δραση θα εβαζα ριγανη και δικταμο περισσοτερο απο τα αλλα ,αν ηθελα αποτοξινωση του οργανισμου (συκωτι ,νεφρα ) θα εβαζα ταραξακο και τσουκνιδα ,για αδυνατισμα θα τονιζα τα ποσοστα της λουιζας και του ταραξακου και για υφισταμενη ασθενεια περα απο τα αντιβακτηριακα ,θα ειχα και χαμομηλι και αχιλλεα για την αντιφελγμονωδη δραση .

Στο jkmax δεν εχω βοτανα .Το ενα ειναι ανεξαρτητο απο το αλλο jkmax συμπλήρωμα διατροφής .... (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?34871-jkmax-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CF%89%C E%BC%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%C F%82)

Νίκος.Λ
11-02-2013, 21:13
στην αυγοτροφη, ενω εχουμε ηδη προσθεσει το jkmax μπορουμε να προσθεσουμε το μειγμα βοτανων? αυτο εννοουσα δημητρη!

jk21
11-02-2013, 21:30
Νικο οταν ειπα οτι ειναι ανεξαρτητο το ενα απο το αλλο ,αυτο εννοουσα .Οτι η χρηση του ενος ,δεν περιοριζει την χρηση του αλλου .Ναι μπορεις

Νίκος.Λ
11-02-2013, 23:04
προφανως μπερδευτηκα Δημητρη.. σε ευχαριστω πολυ.. :)

vag21
21-04-2013, 12:18
δημητρη μπορεις να μας πεις και τις αναλογιες?
ιδιες ποσοτητες ολα τα βοτανα?
ποσα γρ. λεκιθινη ποσο βρωμη?
γραψε ακριβως ποσοτητες γιατι ενδιαφερει πολυ κοσμο.

jk21
21-04-2013, 18:05
BΑΓΓΕΛΗ οι ποσοτητες - αναλογιες δεν ειναι κρισιμες .τα τετραγωνακια στην χαρτοπετσετα δειχνουν πανω κατω τις αναλογιες .Ειναι καποια βοτανα που για μενα ειναι κρισιμα πχ αντιβακτηριακα η ριγανη και το δικταμο και για το συκωτι -αποτοξινωση -νεφρα η τσουκνιδα και ο ταραξακος .Δεν ειχα βαλει αλλα ειναι σημαντικοτατο αν μπορουσε να μπει αγκαθι μαριας σε σκονη (εσπασα αργοτερα με μεταλλικο γουδι και προσθεσα ) για το συκωτι .Η λουιζα ειναι κρισιμη αν θελουμε να βοηθησουμε σε αδυνατισμα ,οπως και ο ταραξακος ,η αχιλλεα εναντια σε φλεγμονες και ειδικα αν ειναι αρρωστο ενα πουλι (ριχνει τον πυρετο ) .Στην ποσοτητα βοτανων που βλεπεις εκει ,αντε να ηταν 1-2 κουταλιες της σουπας λεκιθινη ενω διπλασιες ηταν οι νιφαδες βρωμης πριν τριφτουν (σαν βαρος πρεπει να ηταν ιδιες με τη λεκιθινη ) .Κυριως μπαινουν σαν βαση του μιγματος και για να απορροφουν την οποια υγρασια

βαλε λοιπον 2 μερη ριγανη ,δικταμο ,ταραξακο ,τσουκνιδα ,βρωμη και απο ενα μερος ολα τα αλλα που βλεπεις εκει .το αγκαθι μαριας αν μπει τοτε 2 μερη και 1 μερος φυλλα αγριαγγιναρας .Ισως και εχινακια ενα μερος ,αν καποιος μπορει να την τριψει (τριβεται λιγο πιο δυσκολα )

k0ut4li4n0s
06-08-2013, 12:47
καλησπερα ,

μια ερωτηση εγω πηρα σπορια απο το γαιδουραγκαθο(Αγκαθι Μαριας) κανει να το αλεσω μεσα η οχι ? κ κτ ακομα σπιρουλινα να βαλω ?

Ευχαριστω

jk21
06-08-2013, 16:08
Σπιρουλινα δεν σου το προτεινω .Θα χαθει εκει μεσα και μπορει να μην σου τα τρωνε κιολας .Εχει ιδιαιτερη γευση και θα σου την προτεινα σταδιακα αυξανομενη ,ξεκινωντας απο την μυτη εντελως του κουταλιου σε 200 γρ αυγοτροφη

Ναι μπορεις να τριψεις γαιδουραγκαθο στα βοτανα ,αρκει να ... μπορεις να το σπασεις .Ειναι λιγο δυσκολο χωρις μεταλλικο γουδι .

k0ut4li4n0s
06-08-2013, 21:21
Δημητρη δν μετρησα ποσοτητες :Ο τα εβαλα πανω κατω στο περιπου δν πιστευω να εχει προβλημα (τα ανακατεψα κιολας) ? Εβαλα ριγανη/θυμαρι/τσουκνιδα/λουιζα/ταραξακο/χαμομηλι εβαλα και λιγους σπορους γαϊδουραγκαθο το ετριβα καμια ωρα στο μουλτι :P (αυριο θα ρωτησω ενα φιλο μ αν εχει γουδι).Και θα βαλω κ τριμα νυφαδες βρωμης διαβασα πιο πανω για την υγρασια και απο βδομαδα μ ειπε θα φερει κ δικταμο κ καλεντουλα :P βεβαια εγω το ψιλοτιγκαρα το βαζακι :/

http://i908.photobucket.com/albums/ac284/koutalianos/IMG_0353.jpg

Gardelius
06-08-2013, 22:10
Τέλειο ειναι φιλε!!!! Το βλεπω να "δένει¨σουπερ¨με την αυγοτροφη σου!!!!

jk21
06-08-2013, 22:30
Μια χαρα ειναι ΣΤΕΛΙΟ .Δεν ειναι κρισιμες οι ποσοτητες και οι αναλογιες

k0ut4li4n0s
06-08-2013, 22:31
Τέλειο ειναι φιλε!!!! Το βλεπω να "δένει¨σουπερ¨με την αυγοτροφη σου!!!!

ευχαριστω,ευχαριστω ! δεν ειχα ασχοληθει τοσο με τα προηγουμενα κοκατιλακια που ειχα νομιζω με αυτο το φορουμ εχω κολλησει την "ψορα" των παπαγαλων ακομα περισσοτερο οπως θα ελεγε κ ο πατερας μ,εκεινος εχει την ψορα με τα ταχυδρομικα :P (Sorry για το offtopic) !

Ωραια χαιρομαι !

toykaki
13-02-2014, 08:49
πολυ ωραιο αρθρο!!

acerakela
21-03-2014, 11:31
Με τι αναλογια μπενουν τα βοτανα μεσα στο μιγμα?Υπαρχει πυθανοτιτα να "καψουμε" το πουλι αν παρει μεγαλητερη αναλογια απο καποιο βοτανο αποτι του αντιστιχει?

acerakela
21-03-2014, 14:08
ωπα γραψτε λαθος.Ειναι πιο πανω η απαντιση στην ερωτιση μου