PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Θέμα κυριαρχίας ή μόνο λαιμαργία???

ευα-μυτιληνη
18-11-2011, 11:43
καλημερα παιδια!πηρα τη δευτερα 2 budgies 6βδομαδων, μαλλον ζευγαρι.το ενα (μαλλον θηλυκο) εχει ανεβει απο την πρωτη μερα στο δαχτυλο μου, ειναι γενικα πιο ξεθαρρεμενο.το αλλο ηθελε μια δυο μερες να συνηθισει, γενικα πιο ντροπαλο σε ολα του.συνεχεια καθονται διπλα διπλα στην κουνια, οπου παει το ενα παει και το αλλο..χτες εδιναν και φιλακια και εξυνε το ενα το κεφαλακι του αλλου!μολις φτανει ομως η ωρα του φαγητου γινεται σκοτωμος.παει το ντροπαλο να φαει στη 1 απο τις 4 ταιστρες που εχω και παει το θηλυκο να χωσει το κεφαλι του στην ιδια ταιστρα για να φαει!δεν το αφηνει το αλλο να φαει ουτε σπορι!πλακωνονται κανονικα!ακομα και το κεχρι που βαζω μεσα για να φανε γινεται πανικος! ανεβαινει το τσαμπουκαλεμενο πανω στο κεχρι με τετοιο τροπο που το αλλο δεν εχει χωρο ουτε δυο σπορια να φαει!ολο μπαινει μπροστα του!να τονισω και παλι οτι αυτο συμβαινει μονο κατα τη διαρκεια του φαγητου.κριμα ειναι να τα χωρισω γιατι ολη τη μερα ειναι μαζι αγαπημενα.σκεφτηκα μηπως ειναι και τα 2 αρσενικα και ειναι θεμα κυριαρχιας.παιζει κατι τετοιο??και τι θα μπορουσα να κανω εγω και ας ειναι μονο θεμα λαιμαργιας??

mitsman
18-11-2011, 11:49
Ευα καταρχην να τα χαιρεσαι και ας ελπισουμε οτι ειναι ζευγαρακι για να δουμε μικρακια!!!

Μια λυση που απο οτι λες εχεις κανει.. ειναι να βαλεις περισσοτερες απο δυο ταιστρες...
Τα πουλακια εχουν μεγαλωσει μαζι??? σε τι κλουβι τα εχεις???
Μια αλλη λυση θα ηταν να μπουν σε ξεχωριστο κλουβι διπλα διπλα για ενα διαστημα περιπου ενα μηνα να συνηθισει το ενα το αλλο και μετα να ξαναενωσεις!!!

Θεωρω οτι ειναι θεμα κυριαρχιας!!! δεν νομιζω να πεινανε τοοοοσοοοο!!!

ευα-μυτιληνη
18-11-2011, 11:57
εχουν μεγαλωσει μαζι και μαλιστα μου τα εδωσε ο ****** .δηλαδη ουτε απο pet shop που μπορει και να τα εχουν αταιστα και επεσαν με τα μουτρα τωρα.τις πρωτες 2μερες δεν υπηρχε τετοιο προβλημα!τα εχω σε κλουβι ζευγαρωματος (ετσι εγραφε στο μαγαζι που το πηρα) αρκετα μεγαλο,χωριζει στη μεση με καγκελα,σαν δυο αυτονομα κλουβια.κριμα δεν ειναι βρε δημητρη??και τωρα που τα βλεπω ειναι κολλητα και καθονται!!ξερεις ομως τι γινεται??το τσαμπουκαλεμενο φαινεται οτι εχει φουσκωσει λιγο απο το φαι ενω το ντροπαλουλικο μου ειναι μικρακι ακομα οπως το πηρα δηλαδη!

mitsman
18-11-2011, 12:02
Αποκλειεται να εχει φουσκωσει απο το φαι Ευα.... αν εχουν μεγαλωσει μαζι μπορεις να τα αφησεις μαζι.. τσακωμοι παντα υπαρχουν το θεμα ειναι να μην ειναι συχνοι και να μην ειναι πολυ εντονοι..

Αν θες να σιγουρευτεις μπορεις να βαλεις το χωρισμα που ειναιοτι καλυτερο για κανενα μηνα!!!!

Υ.Γ. αυτο με το φουσκωμα δεν μ'αρεσε.... αν το δεις να το κανει συχνα και δεν ειναι απλα επειδη χαλαρωνει ενημερωσε μας και βγαλε φωτο τις κουτσουλιες σε λευκο χαρτι!

ευα-μυτιληνη
18-11-2011, 12:09
κοιταξε οταν το χαιδευω το μαζευω λιγο να δω ποσο χοντρουλικο ειναι.ειναι σχεδον σαν το αλλο.απλα οταν φουσκωνει γινεται σχεδον στο διπλασιο.γενικα ειναι αυτο πιο χαλαρο.το αλλο που το εχω δει οταν φουσκωνει οταν κοιμαται ειναι σχεδον στα ιδια επιπεδα.οι κουτσουλιες ειναι φυσιολογικοτατες.ειχα καναρινι παλια και δε βλεπω διαφορα.μωρε εσυ καλα τα λες αλλα εγω πως θα τα χωρισω για ενα λεπτο μεχρι να βαλω το χωρισμα???αυτοκολλητα σου λεω!!

Oneiropagida
18-11-2011, 12:12
Εύα, αν δοκίμαζες την ώρα του φαγητού που δεν είναι αυτοκόλλητα???

ευα-μυτιληνη
18-11-2011, 12:19
μαζι πανε.με το που παει το ενα αμεσως παει και το αλλο απο πισω.οποτε μου λες και εσυ φανη το καλυτερο να τα χωρισω ε?

mitsman
18-11-2011, 12:23
Το αν ειναι παχυ ενα πουλακι η οχι το βλεπεις ΜΟΝΟ απο κατω αν φυσηξεις και παραμερισεις τα πουπουλα!!! αν εχει στην κοιλια του μια κιτρινη πετσα(λιπος) τοτε ειναι παχυ...

Ο ογκος του πουλιου δεν θα αυξηθει ποτε απο το λιπος...

Ποτε συνηθως φοσκωνει??? το κανει το μεσημερι μονο οι και αλλες στιγμες??? για ποση ωρα το κανει??? οταν πηγαινεις κοντα ξεφουσκωνει??

ευα-μυτιληνη
18-11-2011, 12:34
μολις το φυσηξα..ειναι κιτρινο με πρασινο σε χρωμα και δε μπορουσα να ξεχωρισω δερμα.αμεσως μαζευτηκε.και εγινε ακριβως οπως το αλλο.μονο ετσι μαζευτηκε αλλιως ειναι συνεχεια φουσκωμενο. δεν το εχω δει να φοβαται και καθολου ωστε να ειναι μαζεμενο.ειναι δυνατον να ειναι συνεχεια χαλαρο και απο εκει να ευθυνεται το φουσκωμα??τι να πω..θα το φυσηξω πιο μετα να ηρεμησει λιγο γιατι αναστατωθηκε πολυ τωρα.

mitsman
18-11-2011, 12:37
Το συνεχες φουσκωμα ειναι κατι που δεν μου αρεσει ΚΑΘΟΛΟΥ... εγω κρουω τον κωδωνα του κινδινου... εσυ σκεψου το....

Θα βρω φωτο με πουλακι με λιπος να μου πεις αν μοιαζει!!!

ευα-μυτιληνη
18-11-2011, 12:38
ναι ομως γινεται 6βδομαδων πουλακι να εχει λιπος??

mitsman
18-11-2011, 12:39
Γιατι οχι??? και 3 μηνων γινεται!!!

ευα-μυτιληνη
18-11-2011, 12:42
εσενα πηγε το μυαλο σου και αλλου εκτος απο το λιπος?

mitsman
18-11-2011, 12:45
Αν το πουλι ειναι ολη μερα φουσκωμενο... το πουλακι εχει καποιο προβλημα υγειας για εμενα!

ευα-μυτιληνη
18-11-2011, 12:47
ειναι ομως το πιο ζωηρο, αυτο που κελαηδαει περισσοτερο, που τρωει περισσοτερο..τι να πω δεν ξερω..θα προσπαθησω να το βγαλω φωτο μπας και μπορεσεις να καταλαβεις καλυτερα.

mitsman
18-11-2011, 12:48
http://www.greekbirdclub.com/attachment.php?attachmentid=7227&stc=1&thumb=1&d=1292713573 (http://www.greekbirdclub.com/attachment.php?attachmentid=7227&d=1260050222) ειναι υπερβολικο αλλα ετσι ειναι το λιπος σε ενα καναρινι......... βεβαια αυτο δεν εχει λιπος... εχει ολοκληρο γουρουνι πανω του!

mitsman
18-11-2011, 12:49
Ναι.. για βγαλε μας φωτο και το πουλακι και τις κουτσουλιες του!!!

ευα-μυτιληνη
18-11-2011, 13:04
βρε συ ειπαμε!!!για βοηθα με λιγο πως ανεβαζω τις φωτο....!!!

mitsman
18-11-2011, 13:06
Σου εχω ηδη στειλει στο προφιλ σου.... χα χα χα χα χα

ευα-μυτιληνη
18-11-2011, 13:23
βρε συ ειπαμε!!οχι κ ετσι!!ελπιζω να τα καταφερα με τις φωτο..

http://img267.imageshack.us/img267/6375/p1000460w.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/267/p1000460w.jpg/)
http://img59.imageshack.us/img59/1884/p1000462y.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/59/p1000462y.jpg/)
http://img190.imageshack.us/img190/6295/p1000459i.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/190/p1000459i.jpg/)
http://img443.imageshack.us/img443/4594/p1000463gb.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/443/p1000463gb.jpg/)
http://img580.imageshack.us/img580/7420/p1000461d.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/580/p1000461d.jpg/)

jk21
18-11-2011, 15:12
ΕΥΑ οπως σου ειπε και ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ το να εχει ανορθωμενο πτερωμα στη διαρκεια της ημερας και για αρκετη ωρα καποιο πουλακι δεν ειναι καλο σημαδι .προσπαθει να συσσωρευσει τον ρερμο αερα γυρω του και να μην εχει απωλειες θερμοτητας γιατι κρυωνει .κατι που συμβαινει οταν ειναι αρρωστο .αν το κανει μονο οταν <<τσαμπουκαλευεται >> με το αλλο τοτε μπορει να ειναι κινηση εκφοβισμου του (προσπαθει να δειξει πιο ογκωδες και να επιβληθει ) .πρεπει να τραβηξεις τα πουπουλα και να βγαλεις φωτο το δερμα στην κοιλια του .με μουσκεμενο δαχτυλο ισως τα καταφερεις .οι κουτσουλιες δειχνουν μακροσκοπικα οκ (υπαρχει κεντρικο τμημα αρα τρωει και χωνευει ,υπαρχει λευκο στερεο αρα τα νεφρα ειναι οκ ) ,εκτος απο τα υγρα περιμετρικα που σε καποιο σημειο ειναι πρασινωπα (ενω θα επρεπε να ειναι διαφανη ) αλλα μπορει να επηρεαζονται απο την τροφη που εχει χρωματιστα μπισκοτα (ειδικα αν εχει και πρασινα ) .θα σου ελεγα ετσι κι αλλιως να πρεις καλυτερη τροφη και οχι με τις πολυχρωμες μπισκοτοβλακειες που βαζουν .να υποθεσω οτι πρασινο ειναι το πουλακι με το προβλημα ,ε; θα σου ελεγα για προληπτικους λογους καραντινας να τα χωρισεις .επισης να τα εχεις καπου ζεστα .αν τα εχεις ανεση στο να τα κρατας ,δες αν στο βαθος του στοματος εκτος απο ροζ η εσωτερικη επιφανεια εχει λευκοκιτρινα τμητατα

ευα-μυτιληνη
18-11-2011, 15:28
θεμα κρυου δεν τιθεται.τα εχω μεσα στο σπιτι στη ζεστη και μια φορα τη μερα ανοιγω το παραθυρο για κανα 5λεπτο ισα για να ανανεωθει ο αερας.τωρα αν πηρε κρυωμα μεσα σε αυτα τα 5λεπτα δεν το ξερω.να τονισω οτι οι κουτσουλιες ειναι και των 2.λογικα ειναι του πρασινου οι συγκεκριμενες.και κατω στο ταψακι στο χαρτι εχει μονο τη συγκεκριμενη.ολες οι αλλες ειναι κανονικες.θα προσπαθησω να δω το δερματακι του και το στομα και θα σου πω.ειδα την τροφη τους. εχει κατι κομματακια πρασινα κοκκινα και κιτρινα μεσα.αυτη εννοεις χαμηλης ποιοτητας?

ευα-μυτιληνη
18-11-2011, 16:15
δεν μπορουσα να βγαλω φωτο πιο κοντινη, φοβοταν και κατεβαινε απο το δαχτυλο μου.απ'οτι μπορουσα να δω οπως μασουλαγε μονο ροζ ειδα.την ανεβασα αυτη για να δεις πως ειναι ετσι ακομα και πανω μου.εκανα περα τα πουπουλα οσο με αφηνε.δερμα ειδα.δεν ειδα κιτρινο.

http://img28.imageshack.us/img28/459/p1000466br.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/28/p1000466br.jpg/)

jk21
18-11-2011, 17:58
ΕΥΑ κοψε την τροφη αυτη ή εστω βγαλε πληρως τις χρωματιστες μπαλιτσες ειτε γιατι δεν τις συμπαθω (αλλη ωρα θα σου εξηγησω) ειτε πρωτιστα αυτη τη στιγμη για να αφαιρεσουμε καθε πηγη χρωστικης που μπορει να επηρεασει την κουτσουλια .θα ηταν ευκολο να σου πω παρε το ταδε φαρμακο αλλα θα ηταν επιπολαιοτητα .αν δεν δω κουτσουλιες με διατροφη στη μερα εκεινη μονο σπορου (ουτε χορταρικα ) δεν μπορω να εχω γνωμη .το μονο που θελω ειναι να σπασεις μια σκελιδα σκορδο μεσα σε νερο ενος μπρικιου (για να μην σπασει αν σου ελεγα σε ποτηρι ) και αφου το αφησεις 10 λεπτα να στραγγισεις και να δωσεις αντι νερου στην ποτιστρα αμεσα και για ολη μερα .το σκορδο δρα ανασταλτικα ειτε σε μικροβια ειτε σε μυκητες

ευα-μυτιληνη
18-11-2011, 18:13
τωρα παω να τα βγαλω.και κατι αλλο.ισως επειδη ειναι χειμωνας και δεν εχουν και τρελη ορεξη, δεν πινουν σχεδον καθολου νερο.αλλαζω καθε μερα για να ειναι φρεσκο.ισως πινουν οταν δεν βλεπω.αλλο αυτο.να σε ρωτησω και κατι αλλο?μηπως να τους βαζω εμφιαλωμενο?γιατι εδω δεν ειναι και το καλυτερο σε ποιοτητα..οποτε για να καταλαβω, βραζω το νερο με το σκορδο?και μια ερωτηση,εχω σκονη σκορδου, αυτα του εμποριου.κανει αυτο ή να παω να παρω σκελιδες?

jk21
18-11-2011, 21:58
Αν το νερο δεν ειναι καθαρο ή εχει αρκετα αλατα σαφως και να μην βαζεις βρυσης αλλα εμφιαλωμενο .τα αλατα θα δημιουργησουν προβλημα στα νεφρα . νερο αν τους δινεις και χορταρικα παιρνουν εμεσα και απο κει .τι εννοεις δεν πινουν; δεν τα βλεπεις ή μενει και γεματη η ποτιστρα;

σε κρυο νερο θα σπασεις σκελιδα σκορδου οπως σου ειπα .τα ελαια του βγαινουν και ετσι .με ενδιαφερει να ειναι σκελιδα φρεσκια και οχι σκονη για να εχει την αλισινη ενεργη και σε σημαντικη ποσοτητα .η αλισινη ειναι μια ουσια του σκορδου με αντιβακτηριακη και αντιμυκητισιακη δραση πολυ ισχυρη αλλα εχει δρασει μολις σπασει η σκελιδα και με το περασμα της ωρας η δραση της εξασθενει .το σκορδο εχει και ακομη μια ουσια (δεν την θυμαμαι αυτη τη στιγμη ) με παρομοια δραση που διατηρειται περισσοτερο .για πιο σιγουρο αποτελεσμα θα ηθελα να ειναι σκελιδα σκορδου που να σπασει εντος του νερου για να φυγουν εκει τα ελαια του

ευα-μυτιληνη
18-11-2011, 22:11
το μπλε το ειδα πινει λιγο.το πρασινο δεν το εχω δει να πλησιαζει τις ποτιστρες.αλλα καποια στιγμη εβαλα νερο στο δαχτυλο μου και με εγλυφε.η σταθμη και απο τις 2ποτιστρες δεν εχει κατεβει καθολου.παιζει να μην διψουν τοσο??ή να πινουν ελαχιστο ωστε να μην φαινεται στη σταθμη?τις εβγαλα τις χρωστικες απο την τροφη.αυριο θα παρω σκελιδες και θα το κανω.κεχρι να τους δινω ή να το αποφυγω για λιγες μερες?το βαζω 1 φορα τη μερα για κανα 5λεπτο.

jk21
18-11-2011, 22:25
μαλλον εννοεις το τσαμπι με το μιλλετ .ναι σαφως να δινεις

με ανησυχει που δεν πινουν νερο ... το προσεξα και στο χαρτι οπου μονο η κουτσουλια που εχει γυρω γυρω πρασινη αποχρωση ειχε υγρα .οι αλλες οχι .... αν βαλεις σκορδο και δεις οτι δεν πινουν καθολου να βαλεις και μια δευτερη ποτιστρα με 1 κουταλι του γλυκου βιολογικο μηλοξυδο στο συνολο του νερου της ,χωρις να βγαλει και αυτην με το σκορδο .

εκει στο νησι εχετε κανενα μαγαζι με κτηνιατρικα φαρμακα (οχι απαραιτητα για μικρα πτηνα αλλα και για κοτες περιστερια κλπ );

ευα-μυτιληνη
18-11-2011, 23:51
θα ψαξω.να ζητησω κατι συγκεκριμενο?

jk21
19-11-2011, 00:04
οχι προς το παρον .η δικη μου γνωμη ειναι να κανει εκεινα που σου ειπα .μονο αν δειξει χειροτερη εικονα .επισης θεωρω την παροχη θερμοτερου περιβαλλοντος βοηθητικη .οχι απλα θερμοκρασια δωματιου αλλα τοπικα μεγαλυτερη

terios
19-11-2011, 09:12
καλημέρα και από μένα.Στην Εύα τα πουλάκια τις τα χαρισα εγω. Τα πουλάκια μεγάλωσαν μαζί σε ενα κλουβί μεγάλο με αλλα 12 παπαγαλάκια οποτε πιστεύω οτι είναι μαθημένα το ένα με το αλλο. Το εκτροφείο μου το εχω στο μπαλκόνι σε κλειστο χώρο βεβαια οπως εχω παρουσιάσει και στο φόρουμ οποτε δεν πιστεύω να κρύωσε απο το παράθυρο που ανοίγει η Εύα να αερίσει το σπιτι. Οσο για το φούσκωμα αυτο μηπως το έχουμε παρεξήγηση λιγο... ας μας πει η Εύα αν κάθετε ολη μέρα φουσκωμένο το πουλάκι οποτε τοτε προφανώς κατι δεν παει καλά... αλλα υπάρχει και το φούσκωμα οπου ειναι σαν ξεμαλλιασμένο και άλλο το άλλο οταν κάθετε στο κλαδάκι του και φουσκώνει λίγο και κάθετε και στο ένα πόδι οπου το άλλο το κρύβει μέσα στα πούπουλα του? Μήπως εννοεί αυτο γιατι αυτο πιστεύω οτι δηλώνει ενα υγιέστατο πουλάκι. Τα πουλάκια ειχαν μια πλήρη διατροφή απο τροφές επώνυμες όπου ειναι άριστης ποιότητας ολλανδικές και έτρωγαν και μαρουλι,αυγο βρασμένο , τσαμπί κεχρί και σουπιοκοκαλο. Αυτό το λεω οτι απο θέμα τροφης είχαν τα πάντα. Ισως εχουν στρεσαριστεί τα πουλιά απο την όλη αλλαγή κλούβιου, περιβάλλοντος και ανθρώπινης παρουσίας. Εγω πάντως λεω να μην δώσει κάποιο φάρμακο ακόμα και να αφήσει λιγο τα πουλάκια καμία εβδομάδα χωρίς να τα "ενοχλεί" εννοώ με χαδάκια κτλ απλά τάισμα και καθαριότητα. Όσο για το νερό 2 πουλάκια είναι και απο τι είδα στο κλουβί είχε 2 ποτίστρες μεγάλες όποτε που να φάνει οτι ήπιαν νερό! Ας μας κρατεί ενήμερους η Εύα για την εξελίξει των πουλιών.

ευα-μυτιληνη
19-11-2011, 09:36
δημητρη μου καλημερα.αλλαξα και το νερο που μου ειπε ο jk, τους εβαλα εμφιαλωμενο για αρχη και σε λιγο που θα βγω θα παρω και σκορδο.το φουσκωμα το εχει γενικα.ειδες και στη φωτο που ειναι πανω στο χερι μου που λογικα θα επρεπε να ειναι στρεσσαρισμενο αφου το εχω μονο 5μερες και παλι ειναι ετσι.και τα 2ποδαρακια του ειναι κατω.το προσεξα αυτο που λες, ειναι οταν εχει γλαρωσει και κοιμαται.τοτε γινεται ακομα πιο φουσκωτο.μονο οταν ανοιγω το παραθυρο που μπαινει ο κρυος αερας γινεται παλι ''λεπτο'' .και χτες που το παιδευα να του φυσηξω τα πουπουλα στην κοιλια του.εχεις δικιο σε αυτο που λες με τις ποτιστρες,εχω τις μεγαλες.απλα αυτες τις μερες δεν βγαινω καθολου απο το σπιτι για να με μαθουν σαν παρουσια και δεν τα εχω δει να πινουν νερο εκτος απο 1φορα το μπλε.μπορει να πινουν το βραδυ ή μεχρι να ξυπνησω.αυτο δεν το ξερω.παντως η σταθμη ειναι η ιδια.γινεται ομως να μην εχει πιει καθολου νερο τοσες μερες και να ειναι τοσο υπερκινητικο??λογικα δεν θα επρεπε να δειχνει καποια σημαδια αδυναμιας??οσο περνανε οι μερες τοσο περισσοτερο ξεθαρρευει.

terios
19-11-2011, 09:59
οσο για το νερο δεν νομιζω να ειναι το προβλημα μιας και εγω του εδινα απο την βρυση. Στην φωτο που το εχεις στο χερι σου δεν ειναι φουσκωμενο ?? απο τι φαινετε που να δηλωνει οτι εχει κατι το πουλακι. Απλως η γνωμη μου ειναι να μην ανχωνεσε γιατι μαλλον απο τι καταλαβα εχεις ανχωθει και ισως "υπερβαλεις" και λιγο με την καλη εννοια. Κοιτα να κανουμε μια περιληψη! εχουμε ενα πουλακι που τρωει , που πινει νερο , ειναι ζωηρο , κινιτηκοτατο , με καθαρα ματια, μυτη και ποδια , με σωστες κουτσουλιες που δηλωνουν ενα υγιες πουλι αλλα "φουσκωνει"? ενα αρρωστο πουλακι καθετε στο ξυλακι του φουσκωμενο αλλα οταν λεμε φουσκωμενο εννουμε να φαινετε και ασπρα πουπουλα απο κατω και μπορει να εχει και γυρισμενο το κεφαλι του σαν να θελει να κοιμηθει. Εγω πιστευω παντως οτι ειναι ενα υγιες πουλακι και δεν θα του εδινα τιποτα περα απο καλη τροφη , αυγο και σουπιοκοκκαλα.

ευα-μυτιληνη
19-11-2011, 10:35
λοιπον, εχω να πω μονο αυτο...το δελεασα με το κεχρι και το πηγαινα σιγα σιγα στην ποτιστρα...τωρα μαλλον συνειδητοποιησε που ειναι το νερο!!ετρωγε ενα σπορι-επινε νερο!ετρωγε-επινε!καμια 20αρια φορες ηπιε!!!μπορει να φταιει και που εβαλα το εμφιαλωμενο!!αλλιως ειναι χαζουλικο!!οτι και να ειναι τουλαχιστον τωρα πινει!!!περασε κανα 10λεπτο που εγινε αυτο και εχει ''λεπτυνει'' αρκετα!υπαρχει περιπτωση να ηταν και απο αυτο??

terios
19-11-2011, 12:18
τι να πω... λες να μην ειχε πιει νερο τοσες μερες δεν νομιζω αλλα παλι το να τρωει και να πινει νερο κατευθειαν λογικα η ειχε πολυ καιρο να πιει νερο η το νερο της περιοχης σου εχει πολλα αλατα. Παντως τα νερα του νησιου μας εχει πολλα αλατα!! σε σημειο μια φορα που ανοιξα την δεξαμενη μας να δω τι γινετε μεσα ειχε γυρω στους 5-6 ποντους αλατι κατασπρος ο πατος! βεβαια εγω εχω φιλτρο και πινω νερο στο σπιτι

ευα-μυτιληνη
19-11-2011, 13:37
εδω στην καλλονη εχει μπολικα αλατα.καποια στιγμη ειχαμε μπολικα κρουσματα γαστρεντεριτιδας.ασε μαλλον αυτο ηταν το προβλημα.τωρα που γυρισα σπιτι εχει ξεφουσκωσει αρκετα.να το κανω αυτο με το σκορδο η να το αφησω οπως ειναι?ή να το κανω στη 1την ποτιστρα?

terios
19-11-2011, 16:13
Εγω απο την στιγμη που το πουλακι ειναι καλα δεν θα του εκανα τιποτα.

jk21
20-11-2011, 17:37
λιγο δυσκολο να μην επινε καθολου νερο και να ζουσε για τοσες μερες εκτος αν ετρωγε και χορταρικα .παντως αν επινε για διαφορους λογους ελαχιστο νερο (πχ η ποτιστρα δεν ειναι καταλληλη για το ραμφος του ή το νερο μυριζει ή το νερο λογα ακαταλληλοτητας οταν το επινε το ενοχλουσε στη γαστρεντερικη οδο ) ειναι λογικο να εχει αυτη την εμφανιση του ανορθωμενου πτερωματος .σημασια εχει οτι δειχνει καλυτερα και ευχομαι ετσι να συνεχισει .φαρμακα καλα εκανε και δεν εδωσε και δεν θα της προτεινα να δωσει αν δεν βλεπαμε κατι υποπτο στις κουτσουλιες αφου πρωτα ειχε αφαιρεσει τα εγχρωμα μπισκοτακια .νερο να μην δινετε αν υπαρχουν αλατα γιατι συντομα θα εχουν προβλημα νεφρων εκτος αν υπαρχει φιλτρο καταλληλο .αν και δεν κανει κακο το σκορδο ,καθε αλλο ... επειδη ισως το πουλακι εχει προβλημα στο να πιει με ευκολια νερο (ισως η αλλαγη σε εμφιαλωμενο να επηρεασε θετικα ) καλα ειναι να μην του δωσεις τελικα προς το παρον αφου η συμπεριφορα του αλλαξε δραστικα προς το θετικο ,γιατι ισως μειωσει παλι το νερο που πινει λογω οσμης