PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Εξογκώματα σε πόδι καναρινιού

Zorba_The_Freak
04-11-2011, 17:20
Ο μικρος Ορφεας που μου χαρισαν πριν λιγες μερες, εχει στο ενα ποδαρακι του κατι κιτρινωπα εξογκώματα.
Τι ειναι??? Τι πρεπει να κανω???

Ευχαριστω

http://img253.imageshack.us/img253/2820/dscn5602.jpg

http://img690.imageshack.us/img690/9972/dscn5605x.jpg

http://img214.imageshack.us/img214/2810/dscn5610.jpg

http://img832.imageshack.us/img832/7842/dscn5611j.jpg

jk21
04-11-2011, 17:30
ΓΙΩΡΓΟ θα ηταν ευκολη εξηγηση τα ακαρεα αλλα δεν μοιαζει για κατι τετοιο ... ποσες μερες το εχεις παρατηρησει; εχει και στην αρθρωση που ενωνονται τα δαχτυλα; το χρωμα παραπεμπει σε ποδαγρα (αθριτιδα λογω μη αποβολης του ουρικου οξεος στις κουτσουλιες απο κακο μεταβολισμο των πρωτεινων ) αλλα εκεινη εμφανιζεται κυριως στις αρθρωσεις .επισης δεν μοιαζει για καποια μολυνση ... στην τριτη φωτο απο κατω που φαινεται πιο κοκκινωπο ειναι οκ ή εχει καποιο προβλημα;

Zorba_The_Freak
04-11-2011, 20:27
Το καναρινι το εχω περιπου ενα μηνα και το ειχε απο την αρχη.

Εχω την εντυπωση οτι μαλλον μειωνεται το προβλημα, αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Το κοκκινο δεν το εχω παρατηρησει αλλα θα το ξαναπιασω αυριο και θα δω πιο προσεκτικα...

aeras
05-11-2011, 09:27
Ψώρα κάτω από τις φολίδες του δέρματος που εξελίχθηκε σε ποδάγρα. Χορήγηση ακαρεοκτόνων σε διάλυμα ή αλοιφή

Zorba_The_Freak
05-11-2011, 12:34
Ευχαριστω...

Μπορεις να μου δωσεις πιο συγκεκριμμενες οδηγιες για το τι ακριβώς να παρω/κανω???

aeras
05-11-2011, 14:27
P-zalf της Beaphar
Με μια μπατονέτα εφαρμόσετε έναλεπτό στρώμα αλοιφής στη μολυσμένη περιοχή.

geam
05-11-2011, 14:44
το vetermec?????

aeras
05-11-2011, 15:53
Το vetermec δεν νομίζω να κάνει.

Zorba_The_Freak
08-11-2011, 18:39
Επειδη δεν βρηκα την p-zalf, αγοαρασα την epithol en Wondzalf της beaphar.

Νομιζω οτι ειναι αντιστοιχη της αλλης.

Εχει κανεις οδηγιες χρησεως γιατι τα γραφει στα Ολλανδικα....

aeras
08-11-2011, 19:05
Καθάρισε με ζεστό νερό πόδι δάκτυλα, άλειψε με καθαρά χέρια, και καλό μασάζ.

jk21
08-11-2011, 21:04
...οχι υπερβολικη ποσοτητα να μην λερωσουν τα φτερα .αν ειναι ακαρεα θα δεις βελτιωση .δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι κατι τετοιο αλλα ελπιζω να ειναι γιατι ειναι αντιμετωπισιμο

Zorba_The_Freak
08-11-2011, 21:09
Απο το καταστημα μου ειπαν οτι ειναι καυστικο και θελει προσοχη να μην παει σε μη αρρωστα σημεια γιατι μπορει να κανει ζημια.

Ισχυει κατι τετοιο???

jk21
08-11-2011, 21:27
η επιθολ ειναι προιον με βαση την παραφινη και εχει επισης βαζελινη ,μουρουνελαιο και σιτρονελλα .η παραφινη και η βαζελινη απομονωνουν τα ακαρεα ,το μουρουνελαιο θρεφει λογω της βιταμινης α και η σιτρονελλα ειναι εντομοαπωθητικη .αλλο σκευασμα που εχει θειαφι νομιζω ειναι καυστικο αλλα οπως και να εχει βαλε μονο μικρη ποσοτητα στο κερατινο τμημα των ποδιων .μην ανησυχεις .η επιθολ ειναι χρησιμοποιημενη απο παρα πολυ κοσμο

* απο ξενη εμπορικη σελιδα

Werkzame stof: paraffine, vaseline, levertraan, citronellal

Zorba_The_Freak
14-11-2011, 17:50
Εχω βαλει ηδη 6 μερες epithol.

Ποτε θα αρχισω να βλεπω διαφορα και τι ακριβως πρεπει να δω???

Το αγχο μου ειναι οτι δεν ξερω ποση να βαζω... Σιγουρα δεν βαζω υπερβολικη. Δεν ξερω ομως μηπως βαζω λιγη...

geam
14-11-2011, 17:53
Φίλε Γιώργο άκου.... θα εμβαπτίζεις τον αντίχειρα και τον δείκτη του χεριού σου στο βαζάκι, θα τρίβεις τα δάχτυλα σου μεταξύ τους, και μετά θα κάνεις μασαζακι ανάποδα απο την "φορά" των λεπιών...
κανονικά ήδη θα πρέπει να έχουν αρχίσει να μαραίνονται τα λέπια....

http://www.youtube.com/watch?v=nQmk17xFYl0

jk21
14-11-2011, 21:59
τα κιτρινα μερη απο την κατω πλευρα Γιωργο εχουν μειωθει καθολου; εκει για μενα ειναι το κυριο προβλημα ... για να διαπιστωσουμε αν ειναι ακαρεα ή κατι αλλο

Zorba_The_Freak
15-11-2011, 06:09
Εγω δεν μπορω να πω οτι μειωθηκαν... Δεν βλεπω εμφανη διαφορα...

ninos
15-11-2011, 18:48
Γιώργο, όταν του βάζεις την epithol βλέπεις να μένουν λέπια στα δάχτυλα σου ; Επίσης πλένεις καθόλου τα ποδαράκια απο το πουλάκι ; Μπορείς πριν την epithol να του κάνεις και μασάζ με χλιαρό νεράκι, έτσι ώστε να καθαρίζει η περιοχή.

Πάντως εγώ εαν δεν έβλεπα αποτέλεσμα σε 6 μέρες, πιστεύω ότι δεν θα συνέχιζα, όχι γιατί η epithol μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα, απλά θα σταματούσα λόγο του stress που έχει το πουλάκι κάθε φορά που το πιάνω. Έαν ήταν απο ακάρεα, πιστεύω οτι μέτα απο 6 μέρες, θα έχουν σίγουρα εξολοθρευτεί, και ίσως για κάποιο λόγο να μην φεύγουν τα λέπια.

Ελπίζω να βοήθησα καθόλου. Τα παιδιά θα γνωρίζουν σίγουρα πολύ περισσότερα να σου γράψουν.

Zorba_The_Freak
15-11-2011, 20:01
Δεν βλεπω λεπια πουθενα. Θα συνεχισω μερικες μερες ακομα και βλεπουμε.

Ευτυχως το πουλακι δεν φαινεται να στρεσαρεται παρα πολυ. Εδω και 2 μερες σχεδον καθεται να το ποιασω...

jk21
15-11-2011, 20:29
Εδω και 2 μερες σχεδον καθεται να το ποιασω...

δεν ειναι απαραιτητα καλο αυτο ...

γιωργο βαλε μια φωτο να δουμε αλλαγες .και να υπηρχαν (αν υπηρχαν ) λεπια στο πανω μερος του ποδιου εμενα το κατω με ενδιαφερει να δω αν αλλαξε κατι .εκει υπαρχει η περιεργη λευκοκιτρινη δερματικη μαζα .απο την αρχη δεν μου εμοιαζε με ακαρεα το κατω μερος

yannis37
15-11-2011, 21:16
μπορει να ειναι θεμα διατροφής....να του λειπει καποια βιταμινη....δεν ξέρω ....λέω.

καλυτερα να το πας να το δει καποιος.

Zorba_The_Freak
16-11-2011, 06:09
δεν ειναι απαραιτητα καλο αυτο ...

γιωργο βαλε μια φωτο να δουμε αλλαγες .και να υπηρχαν (αν υπηρχαν ) λεπια στο πανω μερος του ποδιου εμενα το κατω με ενδιαφερει να δω αν αλλαξε κατι .εκει υπαρχει η περιεργη λευκοκιτρινη δερματικη μαζα .απο την αρχη δεν μου εμοιαζε με ακαρεα το κατω μερος

Δημητρη ειναι ζωηρο, τρωει, κελαηδαει. Δεν εχει κατι περιεργο στη συμπεριφορα του. Ισως εχω μαθει και εγω να το στριμωγνω/ποιανω πιο σωστα..

Θα προσπαθησω για φωτο αλλα λιγο δυσκολο να βγει τοσο καθαρη ωστε να παρατηρησουμε διαφορες...

jk21
16-11-2011, 06:45
Μακαρι Γιωργο ! το οτι κελαηδαει σε αυτο παραπεμπει οπως λεει και ενα φιλαρακι του οποιου τη γνωμη του σεβομαι παρα πολυ !

Ηρακλής
26-11-2011, 18:42
Γιώργο πως είναι τα ποδαράκια του μικρού καλητερεψαν?

mairi
02-12-2011, 23:48
βρε παιδια κι εγω εχω ενα καναρινι 3 χρονια κι ενω κελαιδουσε παρα πολυ, τωρα κ 2 με 3 μηνες περιπου δεν κελαειδαει.στα ποδαρακια του εχει κι εμενα τετοια κ το ειχε παρει μια φορα ενας ξαδερφος μου κ του εβαζε μια κρεμα στα ποδια κ εφυγαν καποια αλλα εχει αρκετα ακομα.μηπως φταιει αυτο που δεν κελαιδαει;τρωει,πινει κανονικα αλλα δεν κελαιδαει!!αν ειναι αυριο θα το παω σε ενα πετ να δω τι θα μου πουνε..

jk21
03-12-2011, 00:10
αν τα ακαρεα το ταλαιπωρουν στα ποδια σαφως και μπορει να μην κελαηδα απο αυτο .καλο καθαρισμο του κλουβιου αμεσα (χωροι -σκευη -πατηθρες ) και αλοιφη epithol ή βαζελινη σε μικρη ποσοτητα (για να μην λαδωθει το πουλι στα φτερα ) στο ποδαρακι κανοντας ελαφρυ μασαζ .πριν απο καθε επαλειψη να το εχεις πλυνει με χλιαρο νερο το ποδι που θα κανεις επαλλειψη

Zorba_The_Freak
03-12-2011, 11:00
Γιώργο πως είναι τα ποδαράκια του μικρού καλητερεψαν?

Συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση αλλα ελειπα εκτος Αθηνων...

Τα εξογκωματα εχουν μειωθει ελαφρα και εχουν αλλαξει χρωμα σαν να εχουν νεκρωθει.

Δεν ξερω πως θα εξελιχθει, παντως το καναρινι εξακολουθει να δειχνει κεφατο/υγειες και να κελαηδαει...

mairi
04-12-2011, 10:05
παιδια εγω το πηγα στο πετ κ το ειδε κ μου ειπε πως εχει κανει το σωμα του ολοπληγιαστο (γιατι ξεχασα να σας πω πως περα απο αυτα στα ποδια, τρωγονταν κ συνεχεια). μου εδωσε ενα σπρει το tabernil insecticida αλλα ενω το ψεκασε κ μου ειπε να μην το ξαναψεκασω, εγω την επαυριο το ειδα που τρωγονταν παλι κ το ξαναψεκασα αλλα παλι τρωγετε!! ψεκασα κ το κλουβι καλα αφου ειχα βγαλει ολα τα φαγητα εξω. μου εδωσε κ μια αλοιφη tabernil pomada κ μου ειπε να του βαζω στα ποδια 2 φορες την ημερα. τι να κανω βρε παιδια!γιατι τρωγετε...

jk21
04-12-2011, 11:47
Σου εδωσε αλοιφη για τα ακαρεα των ποδιων και σπρευ για ακαρεα του φτερωματος και ψειρα .χωρις να μπορουμε να δουμε απο κοντα το δερμα του πουλιου ειναι δυσκολο να εχουμε γνωμη αν ειναι απο παρασιτο εξωτερικο ή καποιο δερματικο προβλημα με αλλες αιτιες .... πχ (αν και μην το παρεις τοις μετροιτοις ) ακομα και giardia που ειναι εσωτερικο παρασιτο μπορει να προκαλεσει ταση για φαγουρα και τσιμπημα των φτερων απο το ιδιο το πουλι στη ριζα τους

mairi
04-12-2011, 12:44
εγω τι να κανω να το ξαναψεκασω;; η δεν κανει συνεχεια..

jk21
04-12-2011, 13:07
οι οδηγιες αναφερουν μετα απο 5 μερες και προφανως συστηνουν ετσι για να χτυπησει και τυχον αυγα των παρασιτων που θα εκολλαφθουν μετα απο αυτο το διαστημα .καλα ειναι να μην το ψεκαζουμε καθε μερα ( η ουσια τετραμεθρινη ειναι ουσια τοξικη για τα εντομα σαν συνθετικη πυρεριθρινη που ειναι αλλα δεν πρεπει να ψεκαζετε ασυλλογιστα και ειδικα στο προσωπο των πουλιων ) αλλα για να εχει αποτελεσμα να ξαναψεκασεις και οταν πρεπει (5 μερες απο τον τελευταιο ψεκασμο ) .πιστευω παντως πως αν ο κνησμος δεν ειναι απο τον ερεθισμο των πληγων που ηδη υπαρχουν ,τοτε κατι πρεπει να ειναι η αιτια