PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ζευγάρωμα ringneck (african και indian)...

Σελίδες : [1] 2

kaveiros
23-10-2011, 14:28
Ο αρσενικός μου ο Γκούφη αρχικά ερωτοτρόπησε με την γαλάζια indian ringneck μου την Αγγελική. Τελικά όμως...προτίμησε την African ringneck μου...
Δείτε το βίντεο και θα καταλάβετε...

http://www.youtube.com/watch?v=b8bCEruaykw

Μπαίνουν πλέον κανονικά στη φωλιά...Οι απορίες μου είναι οι εξής:
1) Σε θέμα διατροφής υπάρχει κάτι που μπορώ να προσφέρω έξτρα? Και τα 2 τρώνε τα πάντα από φρούτα και λαχανικά και φυσικά σπόρους. Τους προσφερω μεγαλη ποικιλία σε φρέσκες τροφές.

2) Η αναπαραγωγή ανάμεσα σε african και indian ringneck γινεται σύμφωνα με άρθρα που εχω βρει. Σε κάποιο ξενο φόρουμ όμως υπάρχει κάποιος που γράφει οτι οι απόγονοι δεν θα είναι ούτε το ένα...ούτε το άλλο είδος. Θα είναι μια μίξη των 2 ειδών και αυτό μπορεί να οδηγήσει σε προβλήματα. Σε άλλο άρθρο απο άνθρωπο που λέει οτι το έχει κάνει, ο ίδιος γράφει οτι οι απόγονοι γίνονται ή african ή indian και είναι υγιέστατοι. Εδώ θα χρειαστώ την εμπειρία οσων γνωρίζουν απο αναπαραγωγή. Δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να φέρουν στον κόσμο άρρωστα και προβληματικά πουλιά:? Βασικά δεν το περίμενα καν να γινουν ζευγάρι. Ο αρσενικός είχε και άλλη επιλογή...αλλά διάλεξε την Ρίκα.

3)Για φωλιά χρησιμποίησα ξύλινο κλειστό κουτί (σαν καλαθάκι) το οποίο όμως εχει μικρές τρυπούλες γύρω γύρω (είναι σαν πλεχτό). Τα πουλιά βρίσκονται πλέον μονίμως εκεί, δείχνει να τους αρέσει. Ο αρσενικός φέρνει στην Ρίκα φαγητό και την ταϊζει στην είσοδο της φωλιάς. Γύρω γύρω έριξα μια πετσέτα γιατί φοβάμαι μήπως οι τρυπούλες κάνουν κακό στην ανάπτυξη θερμότητας που θα χρειάζονται τα αυγά. Γνώμες?

DooMDiveR
23-10-2011, 16:11
ζηλεύω!!!!!!! αντε και στις δικιας μου της κακιστρος να βρει 1 παλικάρι έτσι και να μην του τσαμπουκαλεύεται...!

Leonidas
23-10-2011, 16:26
..αχχχχ τι μου κανεις..εχω μεινει....θελω και εγω να το ζησω αυτο...:)....νομιζω ολα εχουν παρει το δρομο τους...χερομαι που εβαλες τη φωλιτσα..:)...

οσο για τη τροφη...βαλε σουπιοκοκαλο..βιταμινες στο νερο τροφη μια χαρουλα τα χεις..ετοιμασου να αυξηθουν..:)..oooσο για τον επιτυγχανεται η α αναπαραγωγη τους δεν το γνωριζω αλλα θα σου λεγα να μην μπεις εμποδιο..αυτα ξερουν..αντε με το καλο..:)..(και περιμενω να μου κανεις δωρακι μια χνουδωτη μπαλιτσα..)

mitsman
23-10-2011, 16:30
Φιλε μου Αντρεα για εμενα το νουμερο 1 με διαφορα που πρεπει να προσεξεις ειναι η διατροφη!!!!! Αυγο- αυγοψωμο, ασβεστιο, βιταμινη Ε - σεληνιο και Ψευδαργυρο να ειναι τα πιο σημαντικα για την επιτυχια!

Αν δεν θες να ψαξεις να βρεις τροφες με αυτα μπορεις να παρεις σκευασματα!!!

ferti vit + calci lux

kaveiros
23-10-2011, 17:34
Δημήτρη προτιμώ να δώσω φυσικές τροφές. Θυμάμαι πολλές φορές σε απαντήσεις σου να προτείνεις τα παραπάνω αλλα δεν θυμάμαι σε ποιές φυσικές τροφές τα βρίσκουμε ειδικά τα τελευταία. Σουπιοκόκκαλο δε το πλησίαζαν, μέχρι που άρχισε να κιτρινίζει και το αφαίρεσα και δε μπόρεσα να βρω σε κανένα μαγαζί εδώ, θα δω να παραγγείλω άμεσα. Από αυγό είμαστε οκ και μάλιστα βάζω χωριάτικα απ τις κότες της γιαγιάς μου:) , επίσης για ασβέστιο την Ρίκα δε την φοβάμαι γιατί εδώ και μήνες της έμαθα να τρώει ωμά αμύγδαλα τα οποία και λατρεύει. Βάζω κομμάτακια μέσα στην τροφή και είναι απ τα πρώτα που τρώει. Βέβαια ας υπάρχει και το σουπιοκόκκαλο. Τωρα σχετικά με βιταμίνη Έ, εδώ και καιρό μετά απο δική σας συμβουλή προσθέτω στην τροφή τους 2 φορές την εβδομάδα σπιρουλίνα επίσης τακτικά τους φέρνω φρέσκα κλαδιά ελιάς τα φύλλα και ο καρπός της οποίας περιέχουν Βιταμίνη Ε σε μεγάλη ποσότητα (έτσι μου λύθηκε και η απορία γιατί τα πουλιά μου τρώνε τα φύλλα της ελιάς με τόση μανία). Για τα 2 τελευταία (σελήνιο-ψευδάργυρο) μπορείς να μου προτείνεις τροφές και φυσικά για τα υπόλοιπα αν υπάρχει κάτι καλύτερο?
Α να προσθέσω ότι βάζω και γύρη ανα μερικές ημέρες μέσα στην τροφή τους και την τρώνε αρκετά.

mitsman
23-10-2011, 22:00
Αντρεα,
πρωτον ποιος ειπε οτι η σπιρουλινα δινεται σαν πηγη βιταμινης Ε??? αν το ειπα εγω, που δεν νομιζω, λαθος μου!!! βαλε μου αν βρεις την παραθεση να διαβασω!

Προτεινω σκευασματα γιατι ολοι που εχουν παπαγαλους γκρινιαζουν οτι δεν τρωνε τα διαφορα οι παπαγαλοι τους!!!! και ισχυει!!! οποτε μεσα απο το νερο μπορουμε να τους προσφερουμε τα παντα!!!!
Στα καναρινια μου δεν δινω το παραμικρο... ισως στην δευτερη και τριτη γεννα calci lux για ασβεστειο!!!

Βιταμινη Ε θα βρεις στο σιτελαιο που θα μπορουσες να προσθεσεις σε αυγοτροφη η και στα φυτρα του σιταριου αλλα και στην καμελινα οπως και στο λαδι της, στους ηλιοσπορους ενα μικρο ποσοστο

ψευδαργυρο στον ηλιοσπορο παλι, στο κουκουναρι αλλα και στο σουσαμι που αναποφλειωτο εχει και ασβεστειο (παχαινει ομως)\\\

σεληνιο θα βρεις στα φυστικια βραζιλιας!!!!

Σεληνιο και ψευδαργυρος δρουν συνεργατικα με την βιταμινη Ε.... αυτη ειναι που εχουμε πιο πολυ αναγκη για την γονιμοτητα!!! βιταμινη Ε!

kaveiros
23-10-2011, 22:35
Δεν ειπα οτι το γραφεις εσυ! Ειπα μετα απο δικη σας (εννοω μελων). Για σπιρουλινα αρκετοι γραφουν. Επισης για την σπιρουλινα απο δικη μου αναζητηση διαβασα οτι ειναι πλουσια σε βιταμινη Ε. Ολα τα παραπανω που ανεφερα δεν εννοω οτι τα προτεινεις εσυ, ισως λαθος διατυπωση:-) Απο σενα ηθελα να μου προτεινεις αλλα περα απ αυτα που δινω μιας και ξερεις. Θα δοκιμασω αυτα που προτεινεις, αν δεν τα τρωνε θα δωσω σκευασματα. Ξερω οτι δυσκολα δοκιμαζουν νεες τροφες, αλλα τα δικα μου τρωνε καμποσα πραγματα.

mitsman
23-10-2011, 22:41
Δοκιμασε αυτα που σου ειπα αλλα δεν θα παθουν τιποτα αν τους δωσεις σκευασματα!!! θα το κανεις οχι για να εχεις επιτυχια οσο για να μην εχεις αποτυχια!!!

Για παραδειγμα δεν με νοιαζει τοσο να ειναι γονιμα(που σαφως και με νοιαζει) αλλα πιο πολυ να μην εχουμε καμμια δυστοκια! οποτε??? αν δεν παιρνει ασβεστειο??? θα το αφησουμε ετσι για να μην του δωσουμε σκευασμα???? εκτος απο την δυστοκια τα πουλια τραβανε ασβεστειο απο τα οστα τους στην προσπαθεια τους να δημιουργησουν τον τσοφλι του αυγου... κατι που καταλαβαινεις οτι δεν ειναι καλο!!!!!

Το φερτι βιτ που θα σου δωσει την γονιμοτητα που θες εχει και σεληνιο και ψευδαργυρο στις σωστες αναλογιες!!!

εγω οταν ερθει η στιγμη να ζευγαρωσω τα παπαγαλακια μου θα παρω ολα τα σκευασματα της Orlux, ολα ομως και θα τα τηρησω κατα γραμμα!!!

kaveiros
23-10-2011, 22:58
Θα τα παραγγειλω κι αυτα αλλα πρωτα θα δοκιμασω τις φυσικες τροφες. Το ιδιο θα εκανα αν ηταν και για μενα, δεν ειμαι κατα των σκευασματων αλλα δε χανω και τπτ να δοκιμασω να τους προσφερω τα απαραιτητα με παραδοσιακο τροπο:-)

kaveiros
24-10-2011, 12:36
Το ferti vit το βρηκα στην πολη θα παω αυριο να το παρω. Σημερα τους εφτιαξα μια τροφη "τουρμπο". Χωριατικο αυγο το εβαλα στο μουλτι με το τσοφλι να γινει κομματακια (οχι τελειως κρεμα) προσθεσα σουσαμι, βρωμη, λιγη σπιρουλινα και λιγο τριμμενο κεχρι. Το τσακισαν ολο το μπολ κυριως ο αρσενικος το ετρωγε και μετα το αναμασουσε και το ταϊζε στην Ρικα. Επισης καναν καθαριοτητα κοντα στη φωλια. Ειχα πανω στο ντουλαπι κοντα στη φωλια κατι χαρτια και ενα μικρο χαρτοκουτο κλειστο με πραγματα μου. Τα εριξαν ολα στο πατωμα:-)

mitsman
24-10-2011, 12:38
Εχεις το προγραμμα της orlux??????? θες να στο βρω????????

ευχομαι ολα να πανε καλα!!!

kaveiros
24-10-2011, 12:44
Δημήτρη δε το έχω, τι εννοείς πρόγραμμα? Εννοείς πως να κάνω χρήση? Στην συσκευασία που θα πάρω δεν θα υπάρχει?

Κάτι ασχετο... πριν λίγο τους έφερα πικραλίδα (αλλιως τα λένε άγρια ραδίκια). Είναι αγαπημένη λιχουδιά των ringneck στη φύση και το εμαθα πριν λιγο καιρο...και ανακάλυψα ότι εχω μπολικα στον κήπο μου χεχεχε. Ειναι απ αυτα τα χορτα που ξεχορταριαζα ως αχρηστα. Οι πικραλιδες ειναι πολυ πλούσιες σε σίδηρο (εχουν περισσοτερο απ το σπανάκι) και ειναι πολυ πλουσια σε βιταμινες Β6, Β2, C, E, Κ,
βιταμίνη A, ασβέστιο, χαλκό, μαγνήσιο,φολικό οξύ και κάλλιο. Τα σερβιρα πιασμενα με μανταλάκι...στην αρχή τα πέρασαν μαλλον για μαρούλι, δεν δωσαν πολυ σημασια...μεχρι που δοκιμασαν...δεν εχει μεινει ουτε δειγμα!!!!!

mitsman
24-10-2011, 12:52
Κατσε να βρω λιγο χρονο και στο στελνω!!!!!

kaveiros
24-10-2011, 12:55
Οκ!!! Σε υπερευχαριστώ για ακομη μια φορά:) Θα εισαι ο επιτιμος θειος των απογονων αν ολα πανε καλα :love0063:

mitsman
24-10-2011, 13:26
********** (http://petbirds.gr/attachment.php?attachmentid=14279&d=1245680464)

Τελικα Αντρεα καταφερα να το βρω ετσι και μπορω να το αναρτησω να το βλεπουν ολα τα παιδια!!!!

Μην με ευχαριστεις... η μεγαλυτερη ευχαριστηση θα ειναι να εχουμε γεννητουρια και να μας βαζεις οπως παντα κανεις πολλες πολλες φωτο και να μας λες τα γεγονοτα τοσο περιγραφικα οπως κανεις παντα αλλωστε και να ειναι σαν να το ζουμε και εμεις!

kaveiros
24-10-2011, 14:18
Να σαι καλα Δημητρη, θα το δω το απογευμα γιατι τωρα εχω ενα κεφαλι καζανι λογω εργασιων. Προς το παρον μια φωτο ακομα:) Το ζευγος μεσα στη φωλια. Ο Γκουφη ρεμβάζει στο παράθυρο και η αλλη μέσα κάνει οικιακά μάλλον :lol:

http://img269.imageshack.us/img269/9308/screenshot20111024at310.png (http://imageshack.us/photo/my-images/269/screenshot20111024at310.png/)

zack27
24-10-2011, 14:20
χαχα τελει ΦΩΤΟ!!!!!!!!!!!!!!

Leonidas
24-10-2011, 15:32
μου εχεις κλεψει ολη τη δοξα...:p...ειναι υπεροχα..δεν εχω λογια...απλα υποκλινομαι..:)

kaveiros
24-10-2011, 17:04
Σιγα τη δοξα:) Ας κανουν μωρακια με το καλο κι αν ειναι πανω απο 2 θα σου δωσω ενα αφρικανακι να δεις δοξα μετα:-) Αφρικανακι ουτε απο εκτροφεα βρισκεις ευκολα, απορω πως εφτασε η δικια μου Αλεξανδρουπολη. Τους ξεφυγε με αλλα μωρα προφανως και νομιζαν οτι ειναι indian. Απ οτι διαβαζω συνηθως οι αφρικανουλες κανουν 4 αυγα. 1 θα κρατησω εγω, ενα εχω υποσχεθει στον ξαδερφο μου και μετα χαριζω:-)

kaveiros
24-10-2011, 17:31
*********** (http://petbirds.gr/attachment.php?attachmentid=14279&d=1245680464)

Τελικα Αντρεα καταφερα να το βρω ετσι και μπορω να το αναρτησω να το βλεπουν ολα τα παιδια!!!!

Μην με ευχαριστεις... η μεγαλυτερη ευχαριστηση θα ειναι να εχουμε γεννητουρια και να μας βαζεις οπως παντα κανεις πολλες πολλες φωτο και να μας λες τα γεγονοτα τοσο περιγραφικα οπως κανεις παντα αλλωστε και να ειναι σαν να το ζουμε και εμεις!

Δημήτρη το pdf δε μπορω να το δω. Το φορουμ μου ζητουσε εγγραφη, εκανα εγγραφη αλλα και παλι δεν ανοιγει, δεν εχω λεει δικαιωματα. Προφανως πρεπει να συμμετεχω σε καποια θεματα και μετα. Αν μπορεις να το ανοιξεις εσυ καν το ενα mail.

mitsman
24-10-2011, 17:44
Δυστυχως επρεπε να το σβησω τοτε!!!!
Εχεις μαιλ.. για δες και πες μας!!!!

kaveiros
24-10-2011, 17:53
Δημήτρη ήρθε οκ μια χαρά. Το ανέβασα εδώ αν το θέλει κάποιος άλλος μπορεί να το κατεβάσει

https://public.me.com/kaveiros

ria
24-10-2011, 18:34
οι φωτο υπεροχη!!!!!!!! αντε και καλους απογονους συντομα!!!!!

kaveiros
25-10-2011, 11:14
Mάλλον έχω πρόβλημα με την φωλιά. δεν τους αρέσει. βγήκα απ το σπιτι για δουλειές και όταν γύρισα βρήκα το ζεύγος στο σαλόνι, χωμένο πίσω απο το μαξιλάρι του καναπέ! προφανώς ψάχνουν για φωλιά αλλού. η ρίκα πρώτη φορά φεύγει μακρυά απο το χώρο της. το χειροτερο απ ολα ειναι οτι δεν ηξερε να γυρισει πισω. ο αρσενικός πεταξε και πήγε πίσω στο δωματιο τους αμεσως και μετα την εψαχνε σαν τρελός. η ρικα αρχισε να πεταει σαν τρελη για να τον βρει και 2 φορες κοπανησε στον τοίχο, ευτυχως δεν επαθε τιποτα. την επιασα με μια πετσετα και την πηγα πισω στο δωματιο. αγχωθηκε πολυ, τωρα εχει ηρεμησει και την ταϊζει ο αρσενικός πάλι. το περίεργο όμως είναι ότι μπαίνουν μέσα στη φωλιά συνέχεια...σκέφτομαι και το ενδεχομενο μηπως ενοχλουνται απ τα αλλα 2 πουλιά, την αγγελική και την μπέμπα ομως ειναι πιο μακρυά και δεν πλησιάζουν καθόλου στο χώρο του ζευγαριου.

KAI KATI NEΟ...ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ...
Έψαχνα πιο ασφαλείς πληροφορίες για το αν μπορούν τελικά να ζευγαρώσουν african με indian. Bρήκα τελικά εκτροφέα από Η.Π.Α που βγάζει African και του έστειλα μαιλ. Η απάντηση είναι ότι γίνεται αλλά τα μωρά θα είναι υβρίδια. Το έχει κάνει ο ίδιος...τα μωρά του βγήκαν υπέροχα μου γράφει, ήταν υγιή αλλά υβρίδια. Αυτό σημαίνει ότι δε θα μπορούν να έχουν απογόνους.

vicky_ath
25-10-2011, 12:15
Γιατί δεν αγοράζεις μία κανονική φωλιά??? Ή έστω να φτιάξεις μία όπως θα έπρεπε να είναι για τα πουλάκια σωστή??

zack27
25-10-2011, 12:19
Συμφωνω με τη Βικυ Ανδρεα!! αυτο θα ηταν το καλυτερο!!!

kaveiros
25-10-2011, 12:26
Παιδιά πήγα σε ΟΛΑ τα πετ σοπ της πόλης και δεν έχουν σε τέτοιο μέγεθος φωλιά. Επίσης για το συγκεκριμένο είδος δεν υπάρχει συγκεκριμένο καλούπι. Στη φύση φωλιάζουν ακόμα και σε κορμούς δέντρων μέσα, ή σε καμινάδες. Θα περιμένω μερικές μέρες κι αν δω ότι δε γινεται τίποτα θα φτιαξω μια μονος μου , οπως εκανε και ο Λεωνίδας, αλλά δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι θα τους αρέσει. Τωρα που γραφω ειναι παλι στη φωλιά μέσα. Ισως η πρωινή βόλτα να ήταν και στο πλαίσιο του ερωτικού παιχνιδιού που κάνουν...θα δειξει.

vicky_ath
25-10-2011, 12:32
Η Μαριλένα έχει αναφέρει στο θέμα του Λεωνίδα το μέγεθος που είναι κατάλληλο για τα ρίνγκνεκ... κ είναι πολύ εύκολο να φτιάξεις μία μόνος σου αν δεν βρίσκεις να αγοράσεις!
Εννοείται πως οι φωλιές που επιλέγουν στη φύση δεν έχουν καμία σχέση, αλλά εκεί οι συνθήκες είναι γενικότερα πολύ διαφορετικές σχεδόν στα πάντα!

kaveiros
25-10-2011, 13:08
Ναι το έχω διαβάσει, σ αυτές τις διαστάσεις θα φτιάξω αλλα θελω να σιγουρευτω πρωτα οτι την απορριπτουν την υπαρχουσα.Καθαρισαν γυρω γυρω...μπαινουν μέσα...είναι καλά σημάδια αλλα μετά το σημερινό...έχω αμφιβολίες.Θα περιμένω 2-3 μερες ακομα κι αν δω αλλο σημαδι οτι δε τους αρεσει θα φτιαξω κατι αλλο. Υπόψην τα african εχουν τρομερη ιδιοτροπια με τις φωλιές και αποφασίζουν πολύ πιο δύσκολα απ τα indian σύμφωνα με αυτά που διαβάζω... και μάλλον η δικιά μου έχει όλα τα "κουσούρια" του είδους της, γι αυτό με τυραννάει χεχεχε.

Leonidas
25-10-2011, 13:26
αντρικο για να μπενουν ακομη μεσα και να καθονται σημαινει οτι τους αρεσει...εχεις βαλει πριονιδι η κοματακια 3υλο μεσα..θα στο προτεινα..η φωλια θα τους φανει χρησιμη μονο οταν ζευγαρωσουν αρα μη σε ποιανει πανικος...

kaveiros
25-10-2011, 14:02
Λεωνίδα όχι πριονίδι δεν έβαλα γιατί όπως είπε η Μαριλένα τα δικά της το βγάζαν έξω...
Κάτι άλλο...ενδέχεται η όλη διαδικασία να γίνεται τζάμπα. Είναι πολύ πιθανό και η Ρίκα να είναι υβρίδιο...Θα ρωτήσω στο κατάστημα που την πήρα αν έχουν κάποια επικοινωνία με τον εκτροφέα για να μάθω. Όλα τα χαρακτηριστικά της δείχνουν καθαρά african ringneck αλλα οι διαφορές με τους ιndian είναι λίγες...Δε μπορώ να είμαι σίγουρος μόνο οπτικά. Αν είναι υβρίδιο δε θέλω να την βάλω σε τέτοια ταλαιπωρία, θα αφαιρέσω εντελώς την φωλιά. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να καταλάβω αν είναι υβρίδιο?

Leonidas
25-10-2011, 16:57
....ειμαι αντιθετος σε κατι...και να ναι υβριδιο δε συμφωνω να τους παρεις τη φωλια...ηδη εχουν δειξει σημαδια ζευγαρωματος εχουν δεθει..κ αν το σκεφεσαι σημαινει οτι δε πρεπει να το φερεις ξανα σε επαφη με αρσενικο...

θα σου προτεινα να τα φησεις να κανουν οτι θελουν..ειδες πως ο μπουλης μονος του διαλεξε..ειχε δυο επιλογες...

οσο για το πριονιδι δε το πετανε ολα τα πουλια μπορει να φταει και αυτο..μπορεις να βαλεις κοματακια ξυλου που βαζουν στα ιγκουανα..αυτο βαζω και εγω...μερικες φορες το εχουν αναγκη γιατι τους βολευει πιο πολυ..αν δεις οτι το πετανε καλως...

kaveiros
25-10-2011, 17:27
Eριξα τα μουτρα μου και πηρα τηλ πριν λιγο για να μαθω. (Τους ειχα κανει σκηνικο για την κατασταση που περνουσε η Ρικα οταν την πηρα κι απο τοτε δε ξαναπατησα). Τα ringneck ολα μου ειπε τα παίρνει απο έμπορο απο Θεσσαλονίκη ο οποίος τα φέρνει από Ιταλία και Ολλανδία. Του εξηγησα τι εχει συμβει και μου ειπε οτι το πιο πιθανο ειναι να προερχεται απο african γονεις γιατι λεει τα εκτροφεια εξω προσεχουν σε τετοια θεματα. Ο καιρός θα δείξει. Θα τα αφήσω να συνεχίσουν και ελπίζω να μη ταλαιπωρηθεί άδικα. Εχουν γινει αυτοκόλλητα παντως ειναι πολυ αργα για να τα χωρισω και δε νομιζω να μπορεσω ποτε να βρω στην Ρικα african αρσενικό. Εχω φάει το google , δεν εχω βρει στην Ελλαδα ούτε εκτροφέα, ούτε pet shop που να έχει african...

parrotfeathers
25-10-2011, 17:32
Eχω την εντυπωση οτι αυτα τα υβριδια δεν θα ειναι στειρα καθως ειναι υποειδη πολυ συγγενικα μεταξυ τους. Αυτο που βρηκα στη βιβλιογραφια ειναι οτι στειροι απογονοι του γενους Psitacula μεταξυ ρινγκνεκ και Αλεξανδρινου που εχει συμβει ειναι συνηθως τα θηλυκα. Δεν υπαρχει σταθερη αποψη για το αν οι απογονοι θα ειναι στειροι η οχι. Αλλα παλι εγω εχω την εντυπωση οτι αναμεσα στα δικα σου δεν θα υπαρχει τετοιο θεμα, αλλα ισως κανω λαθος. Μπορεις να παραθεσεις ακριβως το μηνυμα που σου εστειλε ο κυριος που επικοινωνησες? Εννοω απο την Αμερικη που ειπες...

kaveiros
25-10-2011, 18:53
H απάντηση του για τα μωρά είναι αυτή
Hello Andrew, my african hen delivered successfully 3 hybrid babies that had no health issues. They are 4 years old and they are great birds. At first i was scarred because they were afraid of everything and i thought this could be a brain issue but i was wrong. They are really great birds, they are social and like to be handled.

parrotfeathers
25-10-2011, 19:11
H απάντηση του για τα μωρά είναι αυτή
Hello Andrew, my african hen delivered successfully 3 hybrid babies that had no health issues. They are 4 years old and they are great birds. At first i was scarred because they were afraid of everything and i thought this could be a brain issue but i was wrong. They are really great birds, they are social and like to be handled.

Δεν σου λεει καπου για στειροτητα σε αυτα τα υβριδια. Αν δεν σου κανει κοπο κι ενδιαφερεσαι ρωτα τον αν επιχειρησε να ζευγαρωσει καποιο απο τα υβριδια και τι αποτελεσματα ειχε. Αν και συνηθως τα υβριδια τα προοριζουν μονο για πετς.

Αν τα δικα σου αποκτησουν απογονους τι σε πειραζει αν θα ειναι στειρα ή οχι? Για πετς δεν τα θελεις? Καλο ειναι ο υβριδισμος να μενει στην πρωτη γεννια αν δεν ειναι στειροι οι απογονοι ουτως η αλλως διοτι μετα χανεις τη μπαλα ποιος ειναι τι και εκφυλιζεις και τα δυο υποειδη. Γνωμη μου παντα. :)

kaveiros
25-10-2011, 19:39
Το οτι θα ειναι στειρα αλλου το διαβασα, υπαρχουν πολλες αποψεις διαφορετικες σε διαφορες σελιδες. Τον εχω ρωτησει ηδη πιστευω αυριο να εχω απαντηση. Για το θεμα του υβριδισμου δεν ειμαι ιδιαιτερα ενημερωμενος αλλα με βαση τα λιγα που ξερω δε μ αρεσει σαν ιδεα. Τα πουλια αν ερθουν με το καλο εννοειται οτι θα ειναι pets δε σκοπευω να το κανω το σπιτι εκτροφειο:-) Ομως βλεπω ποσο εχει αλλαξει η Ρικα και ποσο το θελει και σκεφτομαι οτι οι απογονοι δε θα εχουν αυτη την ευκαιρια :(

kaveiros
26-10-2011, 10:51
Το ζεύγος σήμερα μπαίνει συνεχώς μέσα στη φωλιά...Συνεχίζω την ενισχυμένη διατροφή, ξεκινησα και το ferti vit και όλες τις φυσικές τροφές που περιέχουν τα απαραίτητα, εναλλάξ κάθε μέρα. Προς το παρόν λοιπόν αναμονή :)

mitsman
26-10-2011, 12:18
ασβεστι Αντρεα??? τρωει σουπιοκοκκαλο η θηλυκια?????????????

kaveiros
26-10-2011, 12:27
Όχι Δημήτρη, αυτό είναι η ανησυχία μου στο θεμα της διατροφης. Η βασικη τροφη της ειναι η premium της beaphar εδώ και μήνες, η οποία περιέχει αυγοτροφή. Καθημερινά εδώ και λίγες μέρες βάζω ξεχωριστά και δική μου αυγοτροφή (με το τσόφλι), τρώει αλλά όχι πολύ. Ο αρσενικός όμως την τσακίζει και μετά την ταϊζει. Αυτό που καταναλώνουν και τα 2 ιδιαίτερα αυτές τις μέρες είναι τα φύλλα απο κλαδιά ελιάς τα οποία περιέχουν τα εξής, δε νομίζω όμως ότι αρκεί για την περίσταση:
http://img5.imageshack.us/img5/2893/screenshot20111026at125.png (http://imageshack.us/photo/my-images/5/screenshot20111026at125.png/)

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να προσφέρω?

mitsman
26-10-2011, 12:28
calci lux χωρις δευτερη σκεψη... δεν νομιζω οτι θες να τραβηξει ασβεστειο απο τα οστα της ή να παθει καμμια δυστοκοια!!! εεε?????????

kaveiros
26-10-2011, 12:33
Δεν υπάρχει στην πόλη σε κανένα πετ σοπ και είναι οι μέρες δύσκολες...τέλος του μήνα βλέπεις. Θα το παραγγειλω μόλις πληρωθώ (με τα μεταφορικά ανεβαίνει το κόστος) και είμαι ίσα ίσα για να βγάλω το μήνα...καταλαβαίνεις. To σκεύασμα θα το έχω την επόμενη εβδομάδα. Ως τότε κάποια εναλλακτική? Να ρωτήσω μήπως έχουν κάποιο άλλο σκεύασμα με ασβέστιο εδώ?

mitsman
26-10-2011, 12:34
Οχι... ξερεις τι θα κανεις???????????? θα τριψεις σουπιοκοκκαλο μεσα στην αυγοτροφη!!!!

kaveiros
26-10-2011, 12:37
Αυτό είναι εύκολο θα το κάνω, το παλιό σουπιοκόκκαλο το πέταξα την Κυριακή γιατί είχε κιτρινίσει και δε το πλησίαζαν αλλά έχουν εδώ θα πάρω το απόγευμα. To κατάστημα που φέρνει διάφορα έχει κάμποσα σκευάσματα tabernil. Αν εχει κάτι με ασβέστιο να το πάρω?
Eυχαριστώ και πάλι.

mitsman
26-10-2011, 12:41
Αν μου ξαναπεις ευχαριστω στην καλυτερη να σου σπασω το κεφαλι!!!! χα χα χ αχα

Να το παρεις, γιατι οχι????

εγω εχω χρησιμοποιησει το calci lux και εχω προσωπικη γνωμη... για αυτο το προτεινω... σιγουρα θα υπαρχουν κι αλλα αξιολογα!

kaveiros
26-10-2011, 12:44
Το ευχαριστώ είναι ωραία λέξη και την νιώθω γι αυτό τη λέω:) Οκ θα ρωτησω, ισως υπαρχει με ασβεστιο κατι.

mitsman
26-10-2011, 12:45
Λατρευω τα θεματα σου... ειναι πραγματικα βιβλια για παιδια που θελουν να μαθουν!!!!!

Το θεμα μας δεν ειναι πως θα παρει το ασβεστειο... αλλα να παρει!!! σκεψου κατι που ισως εγω δεν το εχω κανει!!!

parrotfeathers
26-10-2011, 13:18
Στον πινακα που βαλατε ειδα πως τα φυλλα ελιας ειναι πλουσια και σε ασβεστιο. Ξερει μαλλον τι κανει. :)

kaveiros
26-10-2011, 13:54
Tα φύλλα ελιάς είναι πραγματι πλούσια σε ασβέστιο και τα χρησιμοποιώ στην διατροφή όλων των πουλιών (ringneck, κονούρες, κοκατίλ) απ το καλοκαίρι, δε ξέρω όμως αν το ασβέστιο αυτό το αφομοιώνει ο οργανισμός τους. Τα τρώνε πολύ, για την ακρίβεια τα μασάνε και ρουφάνε το ζουμί. Κόβω κλαδάκια και τα αφήνω κοντά τους αφού πρώτα τα πλένω με καυτό νερό. Το φύλλο της ελιάς δε χάνει τα συστατικά του μέχρι να ξεραθεί πλήρως και αργεί πολύ να ξεραθεί. Τις ημέρες που τρώνε πολύ, εμφανίζουν υγρές κουτσουλιές αλλά επανέρχονται μέσα σε ένα 24ωρο περίπου. Επίσης αυτό που παρατήρησα κυρίως στα κοκατίλ που έτυχε να μας έρθουν σε κακή κατάσταση όλα, μετά απο την κατανάλωση των φυλλων , τα αρσενικά είχαν πολύ έντονη διάθεση για ζευγάρωμα:) Βεβαίως όλα αυτά τα παρατήρησα σε λίγα πουλιά και μπορεί να είναι εντελώς τυχαία γι αυτό και δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος ούτε μπορώ να σας το συστήσω με επιστημονικά στοιχεία. Πάντως σε 4 μήνες και κάτι που τα χρησιμοποιώ...αρνητικές επιπτώσεις δεν είχα. Όλα μας τα κοπάδια δείχνουν υγιέστατα:)

milan
26-10-2011, 22:11
πρωτα απο ολα καταληλη φωλια ασε τα εξοδα

mitsman
27-10-2011, 09:32
πρωτα απο ολα καταληλη φωλια ασε τα εξοδα

Προτιμω να γεννησουν στο πατο και να ειναι υγειη τα πουλια παρα μεσα στην φωλια και να εχουμε επιπλοκες!!!!

Επειδη ειμαι ασχετος με τους παπαγαλους, ποια θεωρεις την πλεον ιδανικη φωλια για ενα ζευγαρι δαχτυλιδολαιμηδων??? Αν μπορουσες να μας δειξεις και φωτογραφια θα σου ημασταν υποχρεοι!

kaveiros
27-10-2011, 10:06
Ο φίλος milan μου έστειλε links οπου υπάρχουν και φωτογραφίες φωλιών. Και για μένα δεν τίθεται θέμα, πρώτα με ενδιαφέρει να είναι καλά και τα πουλιά και οι απόγονοι. Το θέμα των εξόδων δε το ανέφερα ως γκρίνια προς τα πουλιά, ούτε το βρίσκω περιττό έξοδο να πάρω ασβέστιο, σιγουρα ομως και η φωλιά παίζει μεγάλο ρόλο αφού αλλιώς δεν πρόκειται να υπάρξουν απόγονοι. Θα γινει και η αλλαγη της φωλιάς σύντομα, αλλωστε υπάρχει χρόνος ακόμα, δεν εχει γινει κανονικό ζευγάρωμα. Οι african για 2 εβδομάδες παίζουν πρώτα και δοκιμάζουν τον σύντροφο τους και μετά ενδίδουν:) Για την ακρίβεια του έχει βάλει τα 2 πόδια σε ένα παπούτσι του αρσενικού:)

kaveiros
27-10-2011, 22:13
Βρηκα ασβεστιο της tabernil και γυρνωντας σπιτι σταματησα σε αλλο πετ, απο κει που ειχα παρει την μπεμπα μου, για να παρω κεχρι μιας και μονο αυτο φερνει. Τελικα ειχε calci lux αλλα στο τηλεφωνο δεν ειχε καταλαβει οταν την ρωτησα πριν λιγες μερες! Το πηρα λοιπον κι αυτο και θα το χρησιμοποιησω με το ferti vit. Απ την ιδια πηρα και "στρωμα" για τη φωλια το ιδιο που εβαλε κι αυτη στα δικα της. Ενα μαλακο νημα με ενα ακομα υλικο σαν πουπουλα. Στην αρχη ειχε βαλει ροκανιδακια αλλα της τα πεταξαν, αυτο λεει το κρατησαν. Τωρα μενει η φωλια. Ο γνωστος μου που εχει ξυλουργειο θα λειπει μεχρι την Δευτερα, αν δε βρω κατι αλλο, θα φτιαξουμε την Τριτη μια φωλια στο ξυλουργειο του. Το ζευγος στο μεταξυ εχει αρχισει να γινεται πολυ ρομαντικο:-) Η Ρικα σημερα εγινε πιο συναισθηματικη, ολο γλυκες. Μεχρι και τα ποδια του Γκουφη καθαρισε! Δε μπορειτε να φανταστειτε ποσο την χαιρομαι που ειναι τοσο χαρουμενη κι ας μην ημερεψε. Εχει αλλαξει υφος το προσωπο της οσο περιεργο κι αν σας φαινεται, μου το λενε και οι φιλοι μου ολοι οτι εχει ξεκατσουφιασει. Εχω την εντυπωση οτι θα γινει υποδειγματικη μανα:-)

kaveiros
31-10-2011, 19:38
Εδώ είμαστε και πάλι:) Η νέα φωλιά είναι έτοιμη, την έχω βάλει από το Σάββατο το πρωί...ελάτε όμως που απ ότι φαίνεται το καλαθάκι τους άρεσε πιο πολύ!!! Δεν μπαίνουν μέσα και πλησιάζουν σπάνια:( Η φωλιά έχει διαστάσεις 26χ37 και ύψος 50cm. Eίναι μεγαλύτερη από αυτή που έγραψε ότι έβαλε η Μαριλένα στα δικά της και λίγο μικρότερη απ το ιδανικό μέγεθος που προτείνει. Το καλάθι-κουτί ήταν σαφώς μικρότερο...κι όμως μπαινόβγαιναν μέσα συνέχεια. Σήμερα πρόσθεσα αυτό το "παιχνίδι-σχοινί" για να μπαίνουν πιο εύκολα...δεν είχαμε καμιά διαφορά. Στον πάτο έχω βάλει νήμα με ένα άλλο υλικό βαμβακοειδές...πίστεψα ότι είναι καλύτερο απο ροκανίδια. Το πήρα απο πετ σοπ, έγραφε η συσκευασία "υλικό για στρώσιμο και κατασκευή φωλιάς". Ισως αυτό δε τους αρέσει. Αυριο θα το αφαιρέσω και θα βάλω ροκανίδι...
Την κατασκευή δε την εκανε ο γνωστός μου ο ξυλουργός γιατί έλειπε...Την έφτιαξα με ένα φίλο μου χωρίς καν τα απαραίτητα εργαλεία...οπότε μην είστε αυστηροί:)

http://img831.imageshack.us/img831/1984/img170y.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/831/img170y.jpg/)

http://img853.imageshack.us/img853/1607/img171.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/853/img171.jpg/)

vicky_ath
31-10-2011, 20:00
Από τη δική μου παρατήρηση έχεις επιλέξει λάθος σημείο για να τοποθετήσεις τη φωλιά!
Με ποιον τρόπο να μπούνε μέσα? Δεν υπάρχει κάποιο σημείο για να σκαρφαλώσουν...
Αν τα πουλιά τελικά μπούνε πως θα ελέγχεις τι γίνεται?

kaveiros
31-10-2011, 20:12
Βίκυ εννοείς για να μπουν μέσα? Κάτι σαν εξωτερική πατήθρα? Αυτό εξ αρχής το σκεφτόμουνα αλλά σε όλες τις φωτογραφίες που βλέπω, οι μεγάλες φωλιές δεν είχαν τπτ απ έξω:? Το σκληρό σχοινί γι αυτό το έβαλα σήμερα. Ξεκινάει από κάτω (δε φαίνεται) και φτάνει μέχρι μέσα στη φωλιά...Δε τα συγκίνησε όμως. Αν πάλι εννοείς πως να ανεβούν επάνω στο έπιπλο που βρίσκεται η φωλιά...τους έχω σκαλίτσα στο stand τους (φαινεται στην φωτό). Απο κει ανεβαιναν και στο καλαθάκι και μάλιστα ανεβαιναν συνέχεια. Για το ύψος είναι η γενική συμβουλή για τα ρινγκνεκ ότι προτιμούν την φωλιά ψηλά...Μέσα δυστυχώς δεν θα βλέπω τι γίνεται αν αρχίσει να κλωσάει. Αν εννοούσες κάτι άλλο πες μου μπας και το βελτιώσω το όλο θέμα.

vicky_ath
31-10-2011, 20:24
Ναι αυτό εννοούσα! Γενικώς πιστευω πως το σημείο είναι λίγο ξέμπαρκο ρε παιδί μου... στο καλαθάκι έμπαιναν επειδή ήταν πολύ πιο χαμηλό! Αυτό είναι πολύ ψηλά απο το επιπεδο της ντουλάπας!
Θεωρώ πως το να μη βλέπεις τι γίνεται μέσα είναι μεγάλο λάθος...

kaveiros
31-10-2011, 22:31
Κοιτα, εχω τη δυνατοτητα να τη βαλω πιο χαμηλα. Κι εκει που ειναι παταω σε σκαμπο και καθαριζω επανω και μπορω να δω μεσα. Υποτιθεται ομως οτι για τα ρινγκνεκ οσο πιο ψηλα... τοσο πιο καλα. Θα τους βαλω αυριο πριονιδι κι αν παλι δεν μπαινουν, θα την χαμηλωσω μπας και...

parrotfeathers
01-11-2011, 13:42
Μπορεις και να την γυρισεις στο πλαι, θα εχουν και περισσοτερο χωρο για τις ουρες τους. Συμφωνω με τη Βικυ σε αυτα που ειπε, επισης αν την αφησεις ετσι θα χρειαζονται κατι κι απο την μεσα πλευρα για να πατανε και να βγαινουν. Το υλικο αυτο φαινεται γλιστερο για να σκαρφαλωσουν.

Τα ξαφνιασες λιγο νομιζω, αποτομη αλλαγη και με μη φυσικο χρωμα. Εβαλες και το πολυχρωμο σχοινι, ολα μαζι. Αν ηταν κατι παρομοιο στο χρωμα με το καλαθι που ειχαν συνηθισει πιστευω πως θα εμπαιναν πιο ευκολα κι ισως να μην τους πειραζε ή να μην καταλαβαιναν την αλλαγη.

Γιατι δεν βαζεις και την αλλη διπλα να μην τους κοψεις τη φορα μεχρι να φτιαξεις ή να βρεις μια πιο καλη απο τη ασπρη?

Efthimis98
01-11-2011, 16:41
Να προτεινω κατι.......?

Γιατι δεν βαζεις και τις δυο φωλιες σε διαφερετικες μεριες και να δεις πια θα προτιμησου;

andreascrete
01-11-2011, 18:34
Εγώ δεν κατάλαβα γιατί άλλαξες το καλάθι απο την στιγμή που τους άρεσε και έμπαιναν μέσα και τα δύο, τα συγχίζεις τα πουλιά με το να αλλάζεις φωλιές και στο τέλος θα τους χαλάσεις την αναπαραγωγική διάθεση!

kaveiros
01-11-2011, 20:59
Παιδιά το καλάθι το άλλαξα γιατί όλοι όσοι μίλησα (όχι μονο εδώ στο φόρουμ) και έχουν πετύχει ζευγάρωμα και αναπαραγωγή σε ρινγκνεκ, μου είπαν ότι είναι ακατάλληλο. Επίσης όταν το αφαίρεσα είδα ότι τα πουλιά είχαν ανοίξει κι αλλες τρύπες στο καλάθι, το "ροκάνιζαν" και είναι πολύ πιθανό να έπαιζαν. Αν το ήθελαν για φωλιά δε θα το έκαναν "θερινό". Αρχίζω να υποπτεύομαι ότι τους προέκυψε έρωτας μεν αλλά η Ρίκα λόγω ηλικίας ίσως δεν είναι έτοιμη ακόμα. Το ερωτικό παιχνίδι στα ρινγκνεκ μπορεί να συνεχιστεί έως και μήνες (ακόμη και χρόνο) μέχρι να είναι έτοιμα και τα 2 για απογόνους. Πήρα ροκανίδι σήμερα, θα το βάλω αύριο μέσα στη φωλιά και θα τοποθετήσω και πατήθρα για να μπαινοβγαίνουν εύκολα αν το θελήσουν. Απο κει και πέρα θα περιμένω και αν είναι να γίνει θα γίνει.

parrotfeathers
01-11-2011, 21:03
...το "ροκάνιζαν" και είναι πολύ πιθανό να έπαιζαν. αν το ήθελαν για φωλιά δε θα το έκαναν "θερινό"....

aντρεα δεν ειναι ετσι. πολλα ειδη παπαγαλων σκαβουν τα τοιχωματα της φωλιας τους και δημιουργουν μονοι τους πριονιδι για υποστρωμα. βαλε μια φωλια απο φυσικο ξυλο σε παρομοιο σχημα και χρωμα αν θελεις τη γνωμη μου.

kaveiros
01-11-2011, 21:12
Δεν το περιέγραψα ίσως σωστά. Το ροκάνιζαν εννοώ ότι στην πίσω πλευρά άνοιξαν 3 τρύπες....

kaveiros
02-11-2011, 08:28
Εκανα αλλαγες. Πηγα πηρα ενα κλουβι σχετικα μεγαλο ( φτηνο ομως οχι τπτ σπουδαιο) το οποιο ανοιγει απο πανω. Εστρωσα ροκανιδι μεσα στη φωλια και την εβαλα πανω στο κλουβι το οποιο ειναι ανοιχτο μονιμα για να νιωθουν και ασφαλεια μεσα και να βγαινουν οταν θελουν. Η πρωτη εντυπωση μου ειναι οτι τους αρεσε, το εξερευνουν και ενδιαφερονται και για τηη φωλια. Φωτογραφια θα βαλω πιο αργα, τα αφησα να εξερευνησουν τωρα. Αυτη ειναι η τελευταια αλλαγη. Πλεον και η προσβαση στη φωλια ειναι ευκολη, και εγω μπορω να ελεγχω μεσα και ειναι ολα πιο σουλουπωμενα. Ξανα δε τα πειραζω. Η διατροφη πλεον μπαινει σε πρωτη προτεραιοτητα

kaveiros
02-11-2011, 10:50
Noμίζω ότι ξετρελάθηκαν:) Μπαινοβγαίνουν ασταμάτητα μέσα, παίζουν, φιλιούνται και κάνουν διαφόρους ήχους πολύ αστείους:)

http://img341.imageshack.us/img341/554/camerazoom2011110211461.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/341/camerazoom2011110211461.jpg/)

mitsman
02-11-2011, 11:07
Επιτελους... για αντε να δουμε τωρα!!!

mariakappa
02-11-2011, 11:08
αντε επιτελους να δουμε μωρακια.κι εσυ παππους χαχα

kaveiros
02-11-2011, 19:56
Μακάρι παιδιά μακάρι! Νιώθω πολύ τυχερός με όλα τα πουλάκια που πέρασαν απ τα χέρια μας και έμειναν είτε στο σπίτι είτε βρίσκονται πλέον στην οικογένεια και σε φίλους, αλλά θέλω πάρα πολύ να το ζήσω και αυτό:) Και θέλω ειδικά να το ζήσω με τη Ρίκα. Λαμποκοπάει ευτυχία ολόκληρη:)
Νομίζω ότι και τα σκευάσματα που πρότεινε ο Δημήτρης έχουν "ανεβάσει" το κοπάδι μου. Την πήρα όλη την σειρά και τηρώ στο ζευγάρι το πρόγραμμα της orlux για την αναπαραγωγή και στα άλλα δύο κάνω το πρόγραμμα συντήρησης. Βλέπω διαφορά στη διάθεση τους βασικά και είμαι σίγουρος ότι δεν είναι ιδέα μου.

mitsman
02-11-2011, 20:00
Αν δεν ειχα δοκιμασει καποια απο αυτα και αν δεν ειχα φιλους που να ηξερα τα αποτελεσματα τους δεν θα σε επαιρνα ετσι απλα στον λαιμο μου!!!!!!!!!

Χαιρομαι που αλλος ενας το επιβεβαιωνει... βεβαια το αποτελεσμα θα δειξει την αληθεια!!!!

vicky_ath
02-11-2011, 21:28
Πολύ καλή η αλλαγή που σκέφτηκες Αντρέα!!! Ελπίζω όλα να πάνε καλά κ να έχεις καλά αποτελέσματα!!!!!!!

kaveiros
07-11-2011, 06:33
Νομίζω ότι μπαίνουμε στην τελική ευθεία παιδιά:) Αν και δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με το θέμα, βλέπω όμως ότι μέρα με τη μέρα το ζευγάρι γίνεται όλο και πιο "παθιασμένο" :party0011: Ο Γκούφη προσπαθούσε για κάμποση ώρα, τώρα πρωί πρωί να ανέβει πάνω της και η Ρίκα τον άφηνε, μέχρι που κάποια στιγμή παραπάτησε λίγο και ...του ξέφυγε:)

mitsman
07-11-2011, 10:26
:party0011: Ο Γκούφη προσπαθούσε για κάμποση ώρα, τώρα πρωί πρωί να ανέβει πάνω της και η Ρίκα τον άφηνε, μέχρι που κάποια στιγμή παραπάτησε λίγο και ...του ξέφυγε:)

Ηδονοβλεψια.... αυτο ηταν.. ζευγαρωσαν!!!! θες να ειμαι θειος τους??????? των μικρων εννοω!

kaveiros
07-11-2011, 11:26
Χαχαχαχαχα Εννοείται επίτιμος θείος! Πριν λίγο το ζεύγος κλείστηκε στην φωλιά πολύ ώρα και ακουγόταν διάφοροι ήχοι από μέσα, δε πλησίασα να δω τι έκαναν αλλά απ την ώρα που βγήκαν καθαρίζονται και χαλαρώνουν!!! Μάλλον έγινε το περί ου ο λόγος:jumping0046:

mitsman
07-11-2011, 11:27
χα χα χα χα χα

εξω θα το κανουν... να τους εχεις μια σταθερη πατηθρα να μπορουν να το κανουν ανετα!

mitsman
10-11-2011, 10:03
Αντρικο καμμια εξελιξουλα??????

kaveiros
10-11-2011, 10:56
Τιποτα ακομα Δημητρη. Εχω τους δικους μου εδω και ειχαμε διαφορες δουλειες, δε παρακολουθουσα στενα αυτες τις μερες. Παντως οποτε τα βλεπω ειναι μεσα στα σιροπια:-) Το παιιχνιδι μπορει να συνεχιστει μεχρι και μηνες παντως... το βασικο ειναι οτι τους αρεσει η φωλια και τρωνε καλα. Τωρα υπομονη...

Mits_Pits
10-11-2011, 22:03
Εγω θελω να γινω ο νονος απο τα μικρα!!!!!!
Αντε με το καλοοοο!!!!!!

kaveiros
11-11-2011, 09:53
Χαχαχαχαχαχα ναι ναι ναι...ας κανουν όμως και κανένα αυγό με το καλό!!! Την φωλιά την έχουν κάνει σπίτι, κάθονται μέσα με τις ώρες και συνομιλούν με επιφωνήματα! Ηθελα να ξερα τι λενε!

mitsman
11-11-2011, 09:54
Της λεει γλυκολογα τωρα για να την πεισει... χα χα χα χα χα

kaveiros
11-11-2011, 13:12
Δείτε δείτε τι βασανιστήρια του κάνει:) Τον έχει να τρέχει πίσω της και να προσπαθεί να ανέβει επάνω της :o

http://www.youtube.com/watch?v=0EifjoBeRVI

Leonidas
11-11-2011, 13:15
axxxxxxxxxxxxxxxx..exw liwsei...are antriko tixerouli..>:)...se mia vdomada to poli tha xei ginei to eglima..>:)

mitsman
11-11-2011, 13:18
Βρε Γκουφη???????? βρε Γκουφη!!!! την στριμωχνεις στην γωνια αριστερα του καλοριφερ που δεν εχει που να παει και σου ξεφευγει????????
Απαραδεκτο..... ειναι σαν να κοιμηθει καποιος σε μονο κρεβατι με μια κοπελα και να του ξεφυγει.. γινεται??? δεν γινεται!!!!

Αντρεα βαλε του κανενα βιντεο του παιδιου να μαθει.... Βικυ δεν βαζεις εκεινο του Φαμπιο??????? χα α χα χα χα χα χα

serafeim
11-11-2011, 13:19
φοβερο χαχαχαχα....εισαι οντως τυχερος ;)

vicky_ath
11-11-2011, 13:20
Βικυ δεν βαζεις εκεινο του Φαμπιο??????? χα α χα χα χα χα χα

Εκπαιδευτικό υλικό....... χαχαχαχαχα!!!

http://www.youtube.com/watch?v=66jNy29pxiQ

kaveiros
11-11-2011, 13:26
LoL Κοντευει να κοψει φλεβα ο καημενος. Ολο φτανει στη βρυση κι ολο νερο δε πινει :-)

marlene
13-11-2011, 02:35
χαχχαχχαχαχαχαχ..... Γκούφι κουράγιο............ Έτσι, για προπόνηση σου λέει "όχι" και την τιμή των όπλων, να επιμένεις εσύ.............. ;)

Ηρακλής
13-11-2011, 03:09
χαχ0αχ0α0χ0αχ0α0 απίστευτα είναι :d

Mits_Pits
13-11-2011, 16:04
Παιδια εχω μια απορια.....
Πως ξεχωριζουμε τους Ινδικους και τους Αφρικανικους????

kaveiros
13-11-2011, 16:18
Στην υπογραφή μου, τα 2 πρασινα και το μπλε που φαινονται πιο μπροστα, είναι με κόκκινο ράμφος. Αυτά είναι indian ringnecks. To πράσινο που φαίνεται πιο πίσω εχει μαύρο ράμφος. Αυτή είναι η αφρικανούλα μου:) Έχουν μικρές σωματικές διαφορές , τα αφρικανικα ειναι λιγο πιο μικροσωμα και εχουν πιο μονοκόμματη ουρά, και μεγαλύτερη σε μήκος. Τα indian εχουν ουρά πιο απλωμένη (σαν βεντάλια κάπως) και είναι πιο κοντή απ των african. Τα indian εχουν πιο μεγάλο ράμφος και μεγαλύτερο σώμα σε όγκο. Επίσης τα indian ζουν λιγότερο. Τα african φτάνουν έως και 50 ετών! Τέλος, τα african θεωρούνται πιο αντικοινωνικά και πιο δύσκολα πουλιά. Δεν είναι τόσο περίεργα όσο τα indian, δεν εξερευνούν και δεν απομακρύνονται εύκολα απ την περιοχή τους. Αυτά εν συντομία. Αν έχεις άλλες απορίες στείλε μου p.m . Eπίσης αν έχεις βρει αλλο african πουθενά στην Ελλάδα, ενημέρωσε με. Οπου κι αν ρώτησα, δεν είχε κανείς... Μπορεί να μου έχει βγάλει την ψυχή η Ρίκα αλλά την λατρεύω... Ειδικά τώρα που είναι ερωτευμένη, είναι τρομερά ναζιάρα :)

Mits_Pits
13-11-2011, 16:38
Ευχαριστω πολυ Ανδρεα!
Απ οτι βλεπω οσα ρινγκ εχω δει ειναι ινδικα.....

kaveiros
13-11-2011, 16:59
Ναι δυστυχώς τα african δεν τα εκτρέφουν ιδιαίτερα γιατί μειονεκτούν χρωματικά:( Την δική μου για indian την αγόρασα...Μετά απο καιρό κατάλαβα ότι δεν είναι. Προφανώς κάποιος εκτροφέας την πλάσαρε στον πετσοπά για indian...

mitsman
14-11-2011, 09:51
κανονισε να εχεις αυγα και να μην μας το λες... εστω ιδιαιτερως... θα ερθω να σε πνιξω!!!!

χα χα χα

kaveiros
14-11-2011, 10:35
Γιατί να μη σας το πω? Δε κάνει??? Δεν είμαι προληπτικός μην ανησυχείτε, αν υπαρξει αυγό θα σας το ανακοινώσω:) Νομιζω οτι ειμαστε στην τελικη ευθεια, εχει αυξηθει το ρομαντσο και το πρωι νομιζω οτι σχεδον συνεβη το μοιραίο αλλα δεν ολοκληρωθηκε:) Αυτό που είδα σήμερα και γούρλωσα είναι την Ρίκα να καταβροχθίζει την αυγοτροφή που τους φτιάχνω...Πρώτη φορά τόσους μήνες την βλέπω να τρώει αυγό με τετοια ορεξη. Συνηθως λιγο το δοκιμαζε και το παρατουσε. Ισως της αρεσε η συνταγή, τους κανω μια συνταγη που υπαρχει εδω στο φορουμ για ευκολη αυγοτροφη, με τριμμενη φρυγανια, μελι και ριγανη.

mitsman
14-11-2011, 10:38
Την ιδια παρατηρηση ειχε κανει κανει η Βικυ στα κοκατιλ της.. με το φαι... ξαφνικα ετρωγαν ασταματητα... και τα αυγα δεν αργησαν να ερθουν!!!

Μια παρατηρηση που ειχα κανει εγω στα καναρινια την προηγουμενη μερα που εκαναν αυγο επιναν πανω απο την μιση ποτιστρα!

Leonidas
14-11-2011, 21:17
..το εγκλημα μαλλον εγινε...:)...

kaveiros
15-11-2011, 13:12
Η Ρίκα σήμερα δε το κουνάει απ τη φωλιά:) Όταν δεν είναι μέσα...κάθεται στην είσοδο. Μέχρι και το πρωί που σκούπισα, έφυγε πιο πέρα όπως πάντα και μόλις με είδε να πλησιάζω στην φωλιά, γύρισε πίσω!!!! Ο Γκούφη εχει γίνει μεγάλος πειρατής!!! Τρώει όλα τα δικά του και πάει και στο κλουβί της μπέμπας και της αδειάζει τις ταϊστρες:) Επίσης αν με δει να ταϊσω την μπέμπα στο στόμα τίποτα, τρελαίνεται έρχεται δίπλα μου αλλα επειδη φοβάται να κατσει στο χερι μου...εχει πολυ πλακα. Και θέλει...και δε θέλει! Έτσι λοιπόν σήμερα αφηνα φυστίκια που του αρεσουν διπλα στο χερι μου...και μετά έκανα ότι δε τον βλέπω...κοιτούσα το ταβάνι. Ερχόταν τα έπαιρνε ένα ένα, έτρωγε και ταϊζε τη Ρίκα και επέστρεφε μετά για το επόμενο. Έχουν πολύ πλάκα πάντως:) Νιώθω λες βλέπω ντοκιμαντέρ ζωντανά στο σπίτι μου μέσα χεχεχεχε.

Ορίστε και ένα βιντεάκι ακόμα...Στην αρχή την ταϊζει και μετά κάνουν αγάπες:photo:

http://www.youtube.com/watch?v=CJL-pCm_bII

Efthimis98
15-11-2011, 15:26
Αντε....σε καμποσο καιρο θα ερθουν και τα αυγουλακια!!!!!!!!!!! :)

Καλη επιτυχια!!!

marlene
16-11-2011, 16:01
Αυτό θα πει ωραίο ζευγάρι....!!!!!!! Με το καλό κ τα αυγουλάκια...... ;)

kaveiros
16-11-2011, 17:00
οοοο!!!!! Άρχισε να ταϊζει η Ρίκα τον Γκούφη!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μέχρι τώρα την ταϊζε μόνο αυτός!!!!!

kaveiros
17-11-2011, 20:23
Το μοιραίο συνέβη:) 2 φορές τα πέτυχα να....:mrgreen: Απο δω και πέρα το μόνο που έχει σημασία πλέον αν είναι έτοιμη η Ρίκα να γίνει μαμά μιας και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για την ηλικία της. Η συμπεριφορά της δείχνει πάντως ότι είναι:) Έκανα γενική απολύμανση όλο το χώρο τους σήμερα γιατί σκέφτηκα ότι αν κλωσσάει δε θα μπορώ να κάνω ενισχυμένη καθαριότητα και είπα να το κάνω τώρα όσο ακόμα δεν έχει κάνει αυγό.

Efthimis98
17-11-2011, 20:28
Ωραια.....μπραβο Αντρεα!!!!!!

Ετοιμος για τα αυγουλακια;

marlene
17-11-2011, 21:36
......Με το καλόοοο...!!!!!!! :welldone:

Leonidas
17-11-2011, 22:22
...σου ρχομαι..:)....αντε με το καλο.....

kaveiros
18-11-2011, 05:29
Θα μου ρθεις οταν βγουν τα μωρα για να πάρεις και δωράκι ινδοαφρικακανακι:)

mitsman
18-11-2011, 08:34
κοψοχολιαστηκα πρωι πρωι..... ειδα ποστ και ειπα θα φωναζεις ΑΥΓΟ ΑΥΓΟ ΑΥΓΟ!!! χα χα α α

Καλημερα Αντρεα, Καλημερα Γκουφη και Ρικα!

kaveiros
18-11-2011, 13:24
καλησπέραααααα. Οχι οχι ακομα!!! Σημερα τα αφησα στην ησυχία τους απο νωρις το πρωι, βγηκα για δουλειές, τωρα γυρισα και τα βρηκα μεσα στη φωλια και τα 2....υπομονη!!!!

Efthimis98
18-11-2011, 13:49
Υπομονη......,μονο αυτο..........

Ολα τα αλλα θα ερθουν με την σειρα τους!!!!!! :)

Mits_Pits
18-11-2011, 13:59
Θελω κι εγω ινδοαφρικακανακι!!!!!!! :anim_55:

kaveiros
18-11-2011, 19:53
Δημήτρη αν με το καλό κάνει πάνω απο ένα θα τα χαρίσω. Θα σας ενημερώσω:)
Σας έχω νέο βίντεο. Ακατάλληλο για ανηλίκους:) Ο Γκούφη είναι πάνω της, δε ξέρω αν φαίνεται καλά, είχα την κάμερα μακρυά για ευνόητους λόγους:)

http://www.youtube.com/watch?v=En50V9Bfitc

Nick
18-11-2011, 21:03
Αντε με το καλό και μικρά!!!!
Ζήλεψα και εγώ και σήμερα τους έβαλα μία φωλιά στα δικά μου!

vicky_ath
18-11-2011, 22:26
Μπράβο!!!!!!!!!!!!!!!! Αντρέα εύχομαι τα καλύτερα για το ζεύγος... κ κάτι μου λέει πως θα πρέπει να είσαι αισιόδοξος!!! ;)

marlene
19-11-2011, 01:42
..... Άρε τυχερά πουλάκια... Έχουνε πέσει στα καλύτερα χέρια.

Με το καλό, Αντρέα μου, παίρνουν τόση αγάπη κ φροντίδα που είμαι βέβαιη πως όλα θα πάνε καλά!! :welldone:

kaveiros
21-11-2011, 18:54
Σήμερα η Ρίκα έχει σπάσει ρεκόρ παραμονής στη φωλιά. Αν δεν είναι μέσα είναι η στην είσοδο σα να φυλάει σκοπιά. Κάνει διάλειμμα μόνο για να φάει. Κοντεύω να σκάσω...! Να γιατί το δαχτυλίδι είναι σημαντικό...Αν είχε δαχτυλίδι θα ήξερα ακριβώς πόσο είναι και θα ήμουν σίγουρος αν είναι έτοιμη να κάνει αυγό. Κοντεύω να κάνω εγώ αυγά απ την αγωνία μου :animal0031:

Nick
21-11-2011, 19:34
Για να είναι τόση ώρα μέσα στην φωλιά σίγουρα σου ετοιμάζει δωράκι!!!!
Περιμένουμε νέα σου με αγωνία!!!!!!

Oneiropagida
21-11-2011, 19:38
Να κάνεις εσύ αυγά??? χα χα χα χα χα χα χα χα

Αντρέα μην αγχώνεσαι η φύση θα κάνει την δουλειά της....!!!!

kaveiros
21-11-2011, 21:04
Βασικα δεν αγχωνομαι ακριβως. Ανυπομονω απλως:-) Αλλωστε αν ερθουν μικρα με το καλο δε θα τα κρατησω, θα τα χαρω λιγο και θα τα χαρισω. Ελεγα να κρατησω ενα αλλα εφοσον μου προεκυψε και ο Ντινος ( κοκατιλ) δε θα μπορεσω να κρατησω κι αλλο πουλι. Με 5 ειμαι υπερπληρης:-) Εκπαιδευω και την Μπεμπα και ειμαι τσιμα-τσιμα απο χρονο.

kaveiros
22-11-2011, 21:36
Παιδιααααα η Ρικα αποψε εμεινε μεσα στη φωλια!!! Εχω κλεισει τα φωτα απ τις 9 και κατι στο δωματιο αλλα μολις τωρα παρατηρησα οτι δεν κοιμαται στη θεση της. Ειναι μεσα στη φωλια... Το πρωι που τσεκαρα αυγο δεν ειχαμε. Αυριο πρωι τωρα θα δω ξανα.

Leonidas
22-11-2011, 21:41
βρε μη βιαζεσαι...εχεις ακομη...:)

Mits_Pits
22-11-2011, 21:41
Αντε με το καλοοοοοο!!!!

kaveiros
22-11-2011, 21:46
βρε μη βιαζεσαι...εχεις ακομη...:)

Μου κανε εντυπωση δεν εχει κοιμηθει μεσα ξανα. Χτες και σημερα συνολικα τα ειδα να ζευγαρωνουν 6 φορες... Ο Γκουφη κοιμαται διπλα στη φωλια.

mariakappa
22-11-2011, 22:05
με τοσες φορες βλεπω ο γκουφη να παιρνει επιδομα πολυτεκνου.......
και απο τις φωτογραφιες φαινονταν τοσο ντροπαλος......

marlene
22-11-2011, 22:16
...Κοίτα για επίδομα δεν ξέρω...... Με τέτοιες ..επιδόσεις όμως, τις βιταμινούλες τους θα τις χρειάζονται τα παιδιά....!!!!! :bliss: :bliss: :bliss:

kaveiros
22-11-2011, 22:54
Βασικα νομιζω οτι οι βιταμινες που μου προτεινε ο Δημητρης, εκαναν τον Γκουφη... πολυ ζωηρο:-) Ειδικα σημερα το πρωι... το ζευγαρι ηταν ασυγκρατητο χεχεχε.

mitsman
22-11-2011, 23:59
μηπως να παρω και εγω τετοιες???? μελι και καρυδια τωρα στον Γκουφη.... χα χα χα χα χα χα χα

θα ξυπνησω με αυτη την αγωνια... ειλικρινα!!!!

kaveiros
23-11-2011, 06:02
Χαχαχαχα θα ακολουθησεις και το προγραμμα του πινακα? Περιμενω να βγει η Ρικα να παω να δω. Θα ενημερωσω!

--------------------

Η Ρίκα δεν βγήκε απ την φωλιά, πλησίασα είδα μέσα και καθόταν μέσα σα να κλωσσάει αλλά φοβήθηκα μηπως έχει παθει κάτι γιατί ήταν εντελώς ακίνητη. Τελικά έβαλα να σκουπίσω γύρω απ το κλουβι και βγηκε, ειδα μεσα στη φωλιά και τίποτα....

Efthimis98
23-11-2011, 15:12
Ελα βρε...μην ανυσηχεις!!!!!!!

Ολα θα πανε καλα!!!!

Ετοιμαζεται το κοριτσι!!!!! :)

kaveiros
25-11-2011, 23:18
Η Ρικα σημερα περασε ολη τη μερα στη φωλια χωρις αυγο ομως. Βγηκε λιγο το πρωι εφαγε και ξανα λιγο πριν την ωρα που τους κλεινω τα φωτα. Ο Γκουφη την ταϊζε που και που μεσα. Αυτο που μου φαινεται περιεργο ειναι οτι καθεται μεσα σε σταση σα να κλωσαει, αυγο ομως δεν υπαρχει. Ειναι φυσιολογικο αυτο?

marlene
26-11-2011, 01:45
....Μήπως ετοιμάζεται σιγά σιγά για την γέννα...? Νομίζω και η κοκατιλού μου το έκανε αυτό....

kaveiros
26-11-2011, 10:09
ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΓΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ. Δε μπορειτε να φανταστειτε τη χαρα μου!!!

Ηρακλής
26-11-2011, 10:26
ΑαΑαΑαΑ ωραία άντε και τα επόμενα τώρα;)

kaveiros
26-11-2011, 10:35
Πετάω απ τη χαρά μου:)

http://img196.imageshack.us/img196/4224/31035528004224161391425.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/196/31035528004224161391425.jpg/)

Oneiropagida
26-11-2011, 10:48
Μπράβο!!! Άντε όλα να πάνε καλά!

thomas5
26-11-2011, 11:11
σημερα γενηθηκε;;

kaveiros
26-11-2011, 11:17
Noμίζω πρέπει να το έκανε τη νύχτα. Το πρωί δεν κοίταξα γιατί ήταν μέσα στη φωλιά. Τελευταία φορά κοίταξα χτες βράδυ πριν κλεισω φώτα, είχε βγει να φάει, μπήκε μέσα και δε ξαναβγήκε μέχρι κατά τις 10 το πρωί σήμερα. Κατα τις 10 βγηκε, έφαγε, έκατσε λίγο έξω και τώρα είναι ξανά μέσα, μπαίνει και ο Γκούφη μέσα συνέχεια, την ταϊζει, βγαίνει και κάνει κραυγές περηφάνιας:) Λογικά θα κάνει κι άλλο σήμερα ή το βράδυ...

thomas5
26-11-2011, 11:18
οταν κανει και αλλο βαλε φοτο !!!

Leonidas
26-11-2011, 11:25
αντρικο τα συγχαρητηρια μου στα δωσα...:)...θα σου προτεινα να μην ξαναανοιξεις τη φωλια ουτε να πλησιασεις το αυγο/α..μειωνεις τις πιθανοτητες εμφανισης προβληματος..

kaveiros
26-11-2011, 11:40
Λεωνίδα δεν ανοίγει η φωλιά απο πάνω. Εβγαλα φωτό με zoom απ την είσοδο της φωλιάς ενώ η Ρίκα έτρωγε. Μόλις τελειώσει τις γέννες δε θα πρέπει να τσεκάρω να δω αν είναι γόνιμα τα αυγά???

Efthimis98
26-11-2011, 11:47
Antrea.........Μπραβο ρε θυριο........!!!!!!!!!!!!!!!!

Αντε και δυτερο στην συνεχεια!!!!!!!

Και θελουμε πολλες φωτο απο τα αυγα (μολις βγουν και τα αλλα)

ΣΥΝΧΑΡΙΤΗΡΙΑ

kaveiros
26-11-2011, 12:58
Ευχαριστω παιδια ολους και για τη βοηθεια ως τωρα. Καθε δευτερη μερα κανουν αυγο, οποτε λογικα αυριο βραδυ θα κανει δευτερο και θα δουμε μετα αν παει και για τριτο. Βγηκε ξανα τωρα τρωει και ξεκουραζεται, ειναι πολυ ηρεμη αλλα αυτος που δινει ρεστα ειναι ο Γκουφη. Την περιποιειται αψογα:-)

Efthimis98
26-11-2011, 13:57
Αχχχχχ.................

Τι ωραια που ειναι!!!!!!!! :) :) :)

Δωσ' της ενα φιλακι απο εμενα στην Ρικα (χαιρετισματα :razz:) και μια ''χηραψια'' στον Γκουφι!!!! :)

Leonidas
26-11-2011, 15:27
Λεωνίδα δεν ανοίγει η φωλιά απο πάνω. Εβγαλα φωτό με zoom απ την είσοδο της φωλιάς ενώ η Ρίκα έτρωγε. Μόλις τελειώσει τις γέννες δε θα πρέπει να τσεκάρω να δω αν είναι γόνιμα τα αυγά???

...antriko δεν ειναι απαραιτητη η διαδικασια αυτη...αν το κανεις ισως να προκαλεσεις στη ρικα προβλημα αγχους...

ξερω πως αν δν ειναι γονιμα τα αυγα...στο τελος σπανε τα αυγα..

κοψε κινησεις και δες πως αντιδρανε απεναντι σου και κρινεις..

Mits_Pits
26-11-2011, 15:49
Αντε ποιος σε πιανει τωρα!!!!!
Βλεπω να μπενεις κι εσυ στι φωλια να κλωσσας!!!!

Nick
26-11-2011, 19:50
ΜΠΡΆΒΟ!!!!!!!
Άντε με το καλό να τα δεις και στο κλαδί!!!!

μαρια ν
26-11-2011, 20:15
Αντρεα ευχομαι να πανε ολα καλα και συντομα να δουμε και μωρακια ringneck,αντε με το καλο σου
ευχομαι ξανα.

kaveiros
26-11-2011, 20:40
Μακαρι παιδια. Πανω απ ολα με νοιαζει η Ρικουλα μου να ειναι καλα, ειχα μια εξτρα ανησυχια γιατι δεν ξερω ακριβως την ηλικια της. Το απογευμα εβαλα μηλο πρασινο που το λατρευει, βγηκε το τσακισε και ξαναγυρισε μεσα. Προσπαθω να κρατω και την θερμοκρασια σταθερη στο δωματιο για να μη ζοριζεται.:o

marlene
26-11-2011, 20:50
Με το καλό Αντρέα.....!!!!! :party0038:
Ψύχραιμα τώρα.. τη χαρά, την ηρεμία και την αγάπη σας χρειάζεται η Ρικούλα ενώ γεννάει και όλα θα κυλήσουν ομαλά!!! :anim_25: :happy0065:Έχεις έναν πολύ ιδιαίτερο τρόπο να επικοινωνείς με αυτά τα πουλιά και είμαι βέβαιη πως θα νιώσεις στην πορεία τι είναι καλύτερο να κάνεις, με τα αυγά κτλ... Συγχαρητήρια στους νέους γονείς, αλλά και σε εσένα για τη φροντίδα που τους παρέχεις....!!!! :bliss:

Αν θέλεις γράψε μας πως αντιδρούν η Μπέμπα και η Αγγελική... Έχει αλλάξει καθόλου η συμπεριφορά τους...? Έχουν περιέργεια για την άλλη φωλιά...? Και πάλι, ....με το καλό και τα μωράκιααα.....!!!!!!! :) :) :) :)

kaveiros
26-11-2011, 22:01
Η Αγγελικη ειναι σε ξεχωριστο δωματιο εδω και 2 μερες. Οσο εβλεπε τον Γκουφη δεν ηρεμουσε. Η Μπεμπα μια χαρα. Δε πλησιαζει καθολου στη φωλια, ο Γκουφη παει στον χωρο της ομως και την ταΐζει μερικες φορες:) Η Ρικα δε την πειραζει καθολου, νομιζω οτι καταλαβαινει πως ειναι μικρη ακομα και γι αυτο δεν υπαρχει ζηλεια. Ειναι και αρκετα μακρυα το ενα κλουβι απ το αλλο.

kaveiros
28-11-2011, 12:28
Μαλλον για μοναχοπαίδι μας βλέπω!!! Έχουν περάσει 48 ώρες απ το πρωτο αυγό. Σήμερα η Ρίκα βγήκε ελάχιστα το πρωί και για 10 λεπτά βγηκε ξανά τώρα το μεσημέρι. Λογικά αν ήταν να κάνει δεύτερο θα το είχε κάνει ως τώρα.

ninos
28-11-2011, 13:40
Μπράβο βρε Ανδρέααααααααααααα.... Φαντάζομαι την χαρά σου

mariakappa
28-11-2011, 13:48
Μαλλον για μοναχοπαίδι μας βλέπω!!! Έχουν περάσει 48 ώρες απ το πρωτο αυγό. Σήμερα η Ρίκα βγήκε ελάχιστα το πρωί και για 10 λεπτά βγηκε ξανά τώρα το μεσημέρι. Λογικά αν ήταν να κάνει δεύτερο θα το είχε κάνει ως τώρα.
θα κανει σιγουρα κι αλλο (τουλαχιστον αλλο ενα).το κοκατιλ του ξαδερφου μου στην πρωτη του γεννα εκανε το δευτερο αυγο της μετα απο αρκετες μερες, 5 εαν θυμαμαι καλα.αφου ειχα αγχωθει και ηθελα να την παω στο γιατρο μηπως ειχε κολλησει μεσα της.

Mits_Pits
28-11-2011, 17:04
Μακαρι να ειναι γονιμο κι ας ειναι και ενα!

kaveiros
28-11-2011, 17:16
@ Μαρία, φαίνεται ότι θα κάνει και δεύτερο, η όλη συμπεριφορά της αυτό δείχνει. Το βράδυ χτυπά ρυθμικά το ράμφος της στη φωλιά, ενώ είναι μέσα. Αυτό σημαίνει...αυγό!!! Βλέπετε έχω ρίξει τόσο διάβασμα που έχω μάθει για τα african ότι βρίσκω χεχεχε. Το πρόβλημα είναι ότι σπανίζουν, ειδικά τα 100% african και οι πληροφορίες που υπάρχουν είναι με το σταγονόμετρο, καθώς δεν είναι δημοφιλή. Υπάρχουν πάντως και περιπτώσεις που στην πρώτη γέννα, κάνουν μόνο 1 αυγό και το κλωσσούν κανονικά.

@Δημήτρη λογικά πρέπει να είναι γόνιμο γιατί ο αρσενικός είναι 3 ετών και κάτι. Στα ringneck σημασία έχει κυρίως η ηλικία του αρσενικού για να είναι γόνιμο το αυγό. Οι θηλυκές μπορούν να κάνουν γόνιμο ακόμα και από ενός έτους αν βρουν ταίρι.

Σας έχω και βίντεο...ίσως το μοναδικό που υπάρχει στο youtube:) O τύπος που τα έχει τα πουλιά νομίζει ότι είναι african, αλλά δεν είναι:) Είναι διασταύρωση african με indian!!! H oυρά τους και το κάτω μέρος του σώματος είναι indian ενώ το κεφάλι είναι african!!! (Αν δείτε στο avatar μου τη Ρίκα, δείτε την ουρά της, έτσι είναι η κανονική ουρά african)

Mάλλον έτσι θα είναι τα παιδιά της Ρίκας, σαν αυτά στο video:love0040:

http://www.youtube.com/watch?v=AHln7dI2hp4

@Λεωνίδα περιμένω σχόλιααααα. Πως σου φαίνονται???????????????????????????????: happy0099:

mitsman
29-11-2011, 00:07
Αντρικο μου επιτελους..... χαιρομαι πολυ για την εξελιξη των πραγματων και πιστευω στην καλυτεροτερη συνεχεια............. ξερω ποσο τα αγαπας ξερω ποσο τα φροντιζεις και ειμαι σιγουρος οτι ολα θα πανε παραπανω απο καλα!!

ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ!!!

Επειδη πολλα πραγματα δεν θα τα καταλαβαινεις, μπορει να σου φαινονται τρελα και παλαβα.... Σου προτεινω λοιπον να εμπιστευτεις απολυτα τα μικρα σου και να τα αφησεις να κανου οτι αυτα νομιζουν!!!!

kaveiros
29-11-2011, 07:00
Δημήτρη ότι θέλουν κάνουν έτσι κι αλλιώς:)
Να ρωτήσω κάτι τώρα που το έχω απορία...Το πουλάκι θα βγει απ το αυγό 23 μέρες απ τη μέρα που η Ρίκα έκανε το αυγό, ή 23 μέρες απ τη μέρα που θα αρχίσει να κλωσσάει κανονικα?

mitsman
29-11-2011, 08:32
23 μερες απο την ημερα που θα αρχισει να κλωσσαει κανονικα... Πολλοι αφαιρουν τα παιχνιδια το διαστημα της αναπαραγωγης για να μην ασχολουνται με αυτα αλλα με τα μικρα!!!! αλλα τωρα αστα αν τους εχεις γιατι μπορει να μην τους αρεσει!

kaveiros
29-11-2011, 09:21
Βρηκες πουλι να παιζει κι εσυ τωρα:D Το μονο παιχνιδι που αρεσει στη Ρικα μου ειναι το κουρτινοσχοινο :o

mitsman
29-11-2011, 09:25
χα χα χα... καλο αυτο.... καμμια κουρτινα μην σου κατεβασει μονο!

mariakappa
29-11-2011, 09:31
Βρηκες πουλι να παιζει κι εσυ τωρα:D Το μονο παιχνιδι που αρεσει στη Ρικα μου ειναι το κουρτινοσχοινο :o

χαχαχα.ρε αντρεα γιατι εχουμε παντα τα ιδια προβληματα? κι εμενα ο αλεξανδρινος δεν θελει κανενα παιχνιδι.του πηρα τα ακριβοτερα και παλι τιποτα.ενω στα καημενα τα υπολοιπα πηρα πιο φθηνα και εχουν ξετρελαθει.
ο αλεξανδρινος παλι τρελενεται για ξερο ψωμι και τα πληκτρα του λαπτοπ.:mad0039:

Efthimis98
29-11-2011, 15:14
Παρτου ενα λαπτοπ να σερφαρει.......χαχα :)

kaveiros
30-11-2011, 09:38
Ειμαστε στην πεμπτη μερα απ το πρωτο αυγο και δευτερο δεν εκανε δυστυχως. Κλωσσαει κανονικα ομως το ενα. Βγαινει 3 φορες τη μερα τσιμπαει κατι και ξαναμπαινει στη φωλια ενω σημερα το πρωι που βγηκα ζευγαρωσαν ξανα... Να τσεκαρω αν το αυγο ειναι γονιμο?

mitsman
30-11-2011, 09:44
ειναι νωρις Ανδρεα και δν θελω να απογοητευτεις χωρις λογω... αν εχει κατσει απο την πρωτη στιγμη τοτε ισως κατι εχει φανει... αν οχι ομως???

Το καλυτερο ειναι στις 7 μερες!

kaveiros
30-11-2011, 09:51
Δημήτρη δε θα απογοητευτώ, ίσα ίσα χαίρομαι που περνάνε καλά, η Ρίκα δείχνει να απολαμβάνει τη διαδικασία:) Απλά αν δεν είναι γόνιμο να μη κλωσσάει τζάμπα...Θα περιμένω μέχρι απο βδομάδα, δε με πειράζει.

mitsman
30-11-2011, 09:59
Αν δεν σε πειραξει και δεν απογοητευτει τοτε κανε του μια στα γρηγορα.... εγω στα καναρινια εκανα συνεχεια απο την 3 μερα να βλεπω την εξελιξη!

marlene
01-12-2011, 00:00
Βρε ας μην επεμβαίνει χωρίς καλό λόγο... Και οι ringneck είναι νομίζω πολύ δυσκολότεροι σε τέτοια ζητήματα από τα καναρινάκια....
Κατά τη γνώμη μου, ας επέμβει στη φωλιά μονάχα όταν θα μπορεί να μάθει με σιγουριά αν το αυγό είναι ένσπορο....:)

mitsman
01-12-2011, 09:36
Πιο δυσκολο δυστροπο φοβιτσιαρικο πουλι απο την καρδερινα δεν υπαρχει...... επιβαλεται η συνεχης μας παρουσια στον χωρο του πουλιου την περιοδο αναπαραγωγης..

Αν πραγματικα κρυβει κιντερ εκπληξη πιστεψεμε και γερανο να παει δεν προκειται να το παρατησει η Ρικα!

Ηρακλής
01-12-2011, 16:42
Πως πάνε τα μικρά σου Αντρέα;

kaveiros
01-12-2011, 16:53
παιδια η ρικα συνεχιζει να κλωσσαει κανονικα. κανει μικρες διακοπες βγαινει τρωει και... ξαναζευγαρωνουν! το αυγο δεν το χω τσεκαρει ακομα. αποφασισα να περιμενω μεχρι την κυριακη. το ειχε κανει σαββατο πρωι αρα την κυριακη θα ειναι 7 ημερων σιγουρα. κατα τα αλλα δειχνει πολυ καλα. ο γκουφη οταν καθαριζω γυρω απ το κλουβι ερχεται και επιβλεπει μη τυχον και πειραξω την καλη του:d

mariakappa
01-12-2011, 22:42
παντως το αθλημα δεν το αφηνουν.......:wink:

kaveiros
02-12-2011, 06:05
Μαρία τι να κάνει ο καημένος ο Γκούφη 3 χρόνια ήταν κλεισμένος στο κλουβί μόνος κι έρημος:) Τώρα που βρήκε 2 κοριτσάκια σαν τα κρύα τα νερά...έπεσε με τα μούτρα χαχαχαχα

kaveiros
03-12-2011, 12:05
Αυριο ειναι η μεγαλη μερα, σκεφτομαι να τσεκαρω το αυγο. Θα ειναι στην 8η μερα αν και οι ελπιδες μου δεν ειναι πολλες. Μαλλον για ανοιξη θα περιμενω...

vicky_ath
03-12-2011, 12:19
Πω πω... καταλαβαίνω την αγωνία σου!!!! Περιμένουμε τα νέα Ανδρέα!!!

kaveiros
03-12-2011, 12:30
Βίκυ μάλλον έχω προετοιμαστεί ψυχολογικά γιατί η κυρία που μου έδωσε την Μπέμπα και μου έλεγε ότι τα δικά της κάναν 1 χρόνο απόπειρες μέχρι να δει αυγά...ενώ τα δικά μου προχώρησαν στα βαθιά με συνοπτικές διαδικασίες. Επίσης χθες επιασα κουβέντα με έναν ευγενέστατο κύριο που εχει online κατάστημα και είναι και συντοπίτης μου, τον βρήκα τυχαία στο ιντερνετ και όταν έμαθα ότι ειναι απο δω, πιασαμε κουβέντα. Εχει ο ίδιος ρινγκνεκ ζευγάρι και μου λέει ότι απο πέρσι περιμένει κι αυτός. Οταν του είπα οτι τα δικα μου μεσα σε ενα μηνα γνωριστηκαν και εχουμε και αυγο...ψιλοκουφάθηκε:) Οπως και να χει...Κυριακή κοντή γιορτή!!! Αυριο θα δουμε:wink:

Ηρακλής
03-12-2011, 14:21
περιμένουμε νέα σου αύριο αντρεα μην μας ξεχάσεις :p

mitsman
03-12-2011, 17:43
Σε προσφατη συζητηση με ενα κτηνιατρο μας ειπε οτι πολλες φορες οι πρωτες εκσπερματισεις του αρσενικου ειναι τζουφιες... ας ελπισουμε ο Γκουφη να ειχε κανει πολλες προσπαθειες πριν το αυγο για να εφυγε ο αερας ο κοπανιστος!!!!

kaveiros
03-12-2011, 17:49
Κάτι ήξερε η Ρίκα που τον τυραννούσε δηλαδη:) Βασικά πριν το αυγό ζευγάρωναν κάθε μέρα και μαλιστα πολλες φορές αλλα δε μπορω να ξέρω αν ήταν κανονικο ζευγαρωμα ή ήταν "ασφαιρο" χεχεχεχεχεχε. Για να δουμε...αυριο θα το τσεκαρω και μολις διαπιστωσα οτι δεν εχω και φακο!!!! Σε λαμπα θα το δω μαλλον αν δε βρω φακο.

vicky_ath
03-12-2011, 18:17
Αντρέα αν είναι γόνιμο κ έχει αρχίσει η ανάπτυξη οι φλέβες θα φαίνονται πεντακάθαρα ακόμα κ στη λάμπα! Εγώ τις έβλεπα κ στο φως της μέρας!

kaveiros
04-12-2011, 07:26
Σας ενημερωνω λοιπον οτι το αυγο μας ειναι ασπορο τουλαχιστον ετσι δειχνει. Δε ξερω αν ετσι ειναι το νορμαλ αλλα το αυγο ηταν κρυο. Το πηρα μολις βγηκε η Ρικα απ τη φωλια... Δε θα επρεπε να ειναι ζεστο? Επισης το ζευγαρωμα συνεχιζεται καθημερινα... Λετε να μου κανει κι αλλα συντομα? Το αυγο το εβαλα πισω στη θεση του μεχρι να ακουσω τις γνωμες σας...

Nick
04-12-2011, 10:09
Βάλτο πάνω από το φακό του κινητού που είναι δυνατός.....αν φαίνονται μέσα φλέβες η λίγο κόκκινο τότε είναι γόνιμο αν φαίνεται ασπρο και λίγο κίτρινο τότε πέτα το αυγό για να μην ταλαιπωρείς τζάμπα το πουλί.

thomas5
04-12-2011, 11:04
βαλε φοτογαρφιες

kaveiros
04-12-2011, 11:21
Το εβαλα στη λαμπα του μπανιου παιδια. Θα δοκιμασω ξανα σε 2-3 μερες με το κινητο και βλεπουμε. Το αυγο ομως δε θα πρεπε να ειναι ζεστο????

vicky_ath
04-12-2011, 12:59
Αντρέα αρχικά εννοείται πως δεν πειράζεις το αυγό, εννοώ να το αφαιρέσεις ή κάτι τέτοιο..
Ναι, θα έπρεπε να είναι ζεστό αν το κλωσσούσαν κανονικά!
Καλό θα ήταν αν σου είναι εύκολο να βγάλεις μια καθαρή φωτογραφία του αυγού για να τη δούμε ή έστω να μας πεις αν αυτό που είδες μοιάζει με κάποια από τις παρακάτω εικόνες.
http://birds.99k.org/windsa/Artho-ooskopisi_files/a69d9cf367c2.jpg

kaveiros
04-12-2011, 13:05
Βίκυ η φωτογραφία στον υπολογιστή δεν ανοίγει , με το taptalk στο κινητό την βγάζει όμως σαν λινκ και την είδα τώρα, μαλλον δε το κανα σωστά γιατί δε μου μοιάζει με κανενα απ τα αυγα στην φωτό. Για την ακρίβεια δεν είδα τίποτα μέσα:)

vicky_ath
04-12-2011, 13:19
Εγώ την βλέπω κανονικά τη φωτογραφία πάντως!
Μάλλον χρειάζεται λεπτότερη δέσμη φωτός για να το δεις καλά! ;)

Nick
04-12-2011, 18:02
Σου έστειλα ένα πμ δες όλη την σελίδα δείχνει φωτογραφίες με πιασμένα αβγά.

kaveiros
04-12-2011, 18:52
Τα ειδα σ ευχαριστω πολυ! Εξωτερικα ετσι ειναι και της Ρικας απο μεσα ομως δε το ειδα σωστα προφανως. Ακομα φωτα δεν εκλεισα αν βγει να φαει θα το παρω να ξαναδω, αλλιως αυριο. Αποφασισα παντως αν το αυγο ειναι ασπορο να μην επεμβω. Εφοσον συνεχιζει να ζευγαρωνει, ειναι πιθανο να κανει νεα γεννα. Αν της παρω το αυγο υπαρχει περιπτωση να δωσει ακυρο στη φωλια γιατι ως γνωστον τα ρινγκνεκ εχουν μεγαλο εγωϊσμο και πεισμα. Το κουβεντιασα και με τον Λεωνιδα και εχει την ιδια αποψη, νομιζω ετσι ειναι καλυτερα.

kaveiros
04-12-2011, 19:58
Βγήκε να φάει και τσέκαρα ξανά. Είναι 100% άσπορο το αυγό. Το είδα με τον φακό του κινητού σε σκοτάδι και είναι ακριβώς όπως το αυγό 2 στη φωτογραφία που έβαλε η Βίκυ. Ολόϊδιο!!! Επίσης το αυγό ήταν πάλι κρύο και το έχει η Ρίκα στην άκρη της φωλιάς όχι στη μέση, έτσι το είχε και το πρωί. Πιστεύω ότι έχει καταλάβει ότι το αυγό της είναι άσπορο και δε το κλωσσάει απλώς κάθεται στη φωλιά γιατί προετοιμάζεται για νέα μελλοντική γέννα...

Ετσι ακριβώς είναι το αυγό της:

http://img268.imageshack.us/img268/893/screenshot20111204at859.png (http://imageshack.us/photo/my-images/268/screenshot20111204at859.png/)

http://img831.imageshack.us/img831/4681/screenshot20111204at900.png (http://imageshack.us/photo/my-images/831/screenshot20111204at900.png/)

Κρατάω μόνο μια μικρη επιφυλαξη γιατί σήμερα είναι η 8η μέρα από τη στιγμή που έκανε το αυγό αλλά είχε ξεκινήσει να κλωσσαει 2 μέρες μετά. Θα το τσεκάρω ξανά σε 2 μέρες. Το καλό είναι οτι δεν τρελαίνεται όταν παίρνω το αυγό να το δω. Τρώει αμέριμνη, το παίρνω, το βάζω στη θέση του ξανά, κοιτάει αν είναι οκ το αυγό και συνεχίζει να τρώει:)

vikitaspaw
04-12-2011, 20:46
κρίμα ρε γαμώτο. Διαβάζω όλη την ιστορία απ την αρχή κ ήθελα να χει πουλάκι δεν έχω ξανακουσει ή διαβάσει για ζευγαρωμα ρινγκνεκ κ εχει ενδιαφερον. Πάντως βλέπω το δίνουν να καταλάβει...τι όρεξη είναι αυτή παναγία μου! Προσέξτε στο σπίτι, τοιχο-τοίχο να πατε!! χαχαχαχα....:anim_63:

kaveiros
04-12-2011, 21:10
Ασσε ασε Βικυ. Εχει και η Ρικα ορεξη δεν ειναι μονο ο Γκουφη που θελει. Και φυσικα μολις μπαινει στη φωλια ο Γκουφη συνεχιζει με τη Μπεμπα αλλα ευτυχως ειναι μικρη, μονο φιλια, χαδια και σφυριγματα:-) Η βιταμινη Ε τον εκανε τουρμπο μαλλον χαχαχα

Oneiropagida
04-12-2011, 22:56
Αντρέα στο όλο σκηνικό μου φαίνεται ότι ο Γκούφη δηλώνει :"από δω η γυναίκα μου και από δω το αίσθημά μου"...... χαχαχαχαχαχαχαχα

Πάντως αργά ή γρήγορα θα την κάνει την ζημιά του έτσι όπως πάει, μην απογοητεύεσαι....

marlene
04-12-2011, 23:38
χαχαχαχαχχχ.... Αρκεί να μην του δώσει η Ρίκα τα παπούτσια στο ..ράμφος !!!!! :happy0196: :happy0196: :happy0196: :happy0196: :happy0196:

vicky_ath
04-12-2011, 23:55
Ανδρέα από τη μέρα που ξεκίνησε να κλωσσάει αρχίζεις να μετράς! ;)
Ακόμα κ να είναι άσπορο το αυγό όμως μην απογοητευεσαι! Με τόση προσπάθεια σίγουρα θα έχεις επόμενο κ δε μπορεί... θα δούμε μωρό ρίνγκνεκ!!!
Όπως σου είπα κ σε προηγούμενο ποστ, μην το αφαιρέσεις σε καμία περίπτωση το αυγό! Είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμα! Αν είναι όντως άσπορο το κορίτσι σου θα το καταλάβει μόνο του κ θα το αφήσει εκείνη! Το ένστικτό τους είναι πολύ δυνατό!
Εγώ τα 2 άσπορα αυγά που είχα τα αφαίρεσα όταν οι νεοσσοί μου έγιναν 15 ημερών!

kaveiros
06-12-2011, 09:56
Και ναι λοιπον!!! Το δευτερο αυγό είναι γεγονός και λογικά πρέπει να είναι γόνιμο:) Για να δουμε!!!!

mitsman
06-12-2011, 09:58
Αντε αντε.. τωρα μπορει να εχουμε και ΑΥΓΩΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!

ας ελπισουμε οτι θα δουμε κι αλλα αυγα... θα ειναι καλο σημαδι!

Efthimis98
06-12-2011, 11:56
Αντε Αντρεα!!!!!!

Συνχαριτιρια!!!!!!!!! :)

Ειδες,ο Γκουφι θελει τελικα να γινει πατεραςςςς........χαχαχα!

Αντε καλη συνεχεια!!!!!! :)

Oneiropagida
06-12-2011, 12:01
Μακάρι αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά!!!

Mits_Pits
06-12-2011, 15:33
Λογικα το 1ο το "αφησε" γιατι δεν ηταν γονιμο!
Τωρα αυτα θα ειναι 1000%!!!!

Nick
06-12-2011, 18:21
Μπράβο ωραία νέα!!!!!

vikitaspaw
06-12-2011, 20:52
α μια χαρα τελεια!!Μακαρι ολα να πανε κατ ευχην!!

mariakappa
06-12-2011, 22:08
μακαρι να πανε ολα καλα.κι αυτος ο καημενος ο γκουφη εχει μεινει μισος.ποσο αλλο να προσπαθησει????:rolleye0012:

kaveiros
07-12-2011, 12:23
Η Ρίκα βαράει απο χτες υπερωρίες κλωσσίματος!!! Σήμερα απ το πρωί δεν έχει βγει απ τη φωλιά καθόλου, ο Γκούφη μπαίνει συχνά μέσα ελπίζω να την ταϊζει...

@Μαρία ο Γκούφη είναι πραγματικά ακούραστος σε σημείο που μου κάνει εντύπωση. Δεν κάθεται στον ποπό του ούτε για 5 λεπτά. Τρώει συνεχώς, μπαίνει στη φωλιά(ελπίζω για να ταϊσει την Ρίκα) και μόλις βγαίνει πάει κάθεται με την Μπέμπα και παίζουν... Βαρέα και ανθυγιεινά θα πρέπει να του βγάλω χεχεχεχε

mitsman
07-12-2011, 12:25
Γεια σου γκουφη γκουσγκουνη!!! Να τον βαλεις να παριαδιδει σεμηναρια!

mariakappa
07-12-2011, 12:30
πασας στην ....αλεξανδρουπολη. αυτος στα γιαννενα εφαγε την σκονη του.:happy0159:

vicky_ath
07-12-2011, 12:31
Ανδρέα τα ίδια κάνει κ ο δικός μου, ο Φάμπιο! Με τη μάνα μου συχνά απορούμε πως δεν έχει πάθει καμία υπερκόπωση το καημένο....! χαχαχαχα!!!
Κάτσε να σκάσει κ κανένα μωρό κ τότε θα κουφαθείς εντελώς!

kaveiros
07-12-2011, 18:11
βγηκε πριν λιγο η ρικα επιτελους:-) μολις την ειδα πηγα της εφερα κεχρι και ορμηξε! ο γκουφη την ταϊζε παντως γιατι τον ειδα καναα δυο φορες να βγαινει με το ραμφος λερωμενο... οποτε ειμαστε οκ:-) αντε να περασουν οι μερες να δουμε αν εχει το αυγο απογονο τελικα....:d

marlene
07-12-2011, 20:42
χεχεχεχχ... Υπομονή! ;) Η Αγγελική τι κάνει?

mitsman
07-12-2011, 20:45
Η Αγγελική τι κάνει?
:sign0006::sign0006::sign0006:

χα χα χα χα

kaveiros
07-12-2011, 22:09
Η Αγγελικη ειναι τα ιδια. Την εχω στο σαλονι μιας και ειναι πολυ ησυχη για να βλεπει κοσμο, με βλεπει και με τον Ντινο συνεχεια, μπας και καταφερω να την πλησιασω περισσοτερο, αλλα δεν. Εχω πει στην κυρια στο πετ να της ψαχνει γαμπρο αλλα δεν εχει βρει ακομα καποιον να ταιριαζουν ηλικιακα.... Ελπιζω να βρει συντομα δε μ αρεσει να την βλεπω ετσι.

Nick
11-12-2011, 19:48
Κανένα νέο έχουμε?

kaveiros
11-12-2011, 21:18
Νίκο όλα καλά. Κλωσσαει κανονικά. Τέλος εβδομάδας θα τσεκάρω το δεύτερο αυγό και θα ρίξω μια ματιά ακόμα και στο πρώτο καλού κακού

serafeim
11-12-2011, 21:21
φωτογραφιες? δεν ειδα πουθενα :(
πυστευα πως θα ειχαμε καλα νεα 18 μερες που λιπω :(
σου ευχομαι τα καλυτερα με μικρα κοκκινοραμφακια!!! :)

kaveiros
12-12-2011, 21:58
Σεραφείμ φωτογραφία απ το πρώτο αυγό έχω ανεβάσει. Το δεύτερο δεν έχει κάποια διαφορά ...:o Η ρικα κλωσσαει συνεχώς και δε θέλω να την ενοχλω. Μια και καλή όταν τσεκάρω το δεύτερο αυγό σε λίγες μέρες θα ανεβασω νέα φωτό.

serafeim
12-12-2011, 22:33
ανδρεα επειδη μπαινω στρατο παλι να σου στειλω με πμ το κινητο μου να με ενημερωνεις? εχω μπει πολυ σε ολο το θεμα σου και εχω αγωνια με το τι θα γινει :)

kaveiros
12-12-2011, 22:35
Χαχαχα στείλε θα σου στείλω μήνυμα σε λίγες μέρες μόλις τσεκάρω το δεύτερο αυγό

serafeim
12-12-2011, 22:42
ωραιος.... :)
μην με ξεχασεις κακομηρη μου αυτο σου λεω και εχω και αγωνια.... τα δικα μου μπορει να μην εκαναν μικρουλια αλλα εσυ σηγουρα .... φτου φτου!!

kaveiros
13-12-2011, 14:23
Δε σε ξεχνώ μην ανησυχείς:wink:
Ο Γκουφη όσο περνάνε οι μέρες τόσο πιο πολύ σοβαρευει ! Τα πολλά πολλά με την Μπεμπα τα έκοψε!

Mits_Pits
13-12-2011, 14:56
Μαλλον θα γινει μπαμπας αυτη τη φορα!!!!

kaveiros
15-12-2011, 20:29
Με χαρα σας ανακοινωνω οτι θα γινω παπαγαλοπαππους. Το αυγουλακι το δευτερο ειναι γονιμο. Το τσεκαρα πριν λιγο και εχει φλεβιτσες:) το αλλο δυστυχως ειναι μη γονιμο. Θα εχουμε μοναχοπαιδι αν ολα πανε καλα:love0040:

vicky_ath
15-12-2011, 20:42
ΟΛΕ ΟΛΕ ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!:wave:

kaveiros
15-12-2011, 20:58
Αν υπολογιζω σωστα το μωρακι πρεπει να εμφανιστει παραμονη πρωτοχρονιας. Αυτο ειναι δωρο χαχαχα!

Nick
15-12-2011, 20:59
ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!

mariakappa
15-12-2011, 21:15
αντρεα μου δεν ξερεις ποσο χαρηκα.ειχαμε της βικης τα κοκατιλομπαλακια.τωρα θα εχουμε και ρινγκνεκ μωρακι.ετσι, να μεγαλωνει η παρεα μας.:love0040:

Oneiropagida
15-12-2011, 23:07
Μπράβο Αντρέα!!! Μακάρι όλα να πάνε καλά!!!!

Νομίζω ότι δεν θα μπορούσες να πάρεις καλύτερο πρωτοχρονιάτικο δωράκι!!!!

mitsman
15-12-2011, 23:11
Αντρεα ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου το χαρηκα περισσοτερο απο το να ηταν δικο μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

χαιρομαι απιστευτα... και την ανοιξη θα κανουμε μια ολοκληρομενη γεννα!!!!!!!

:happy0045::happy0045::happy0045::happy0045::happy 0045::happy0045::happy0045::happy0045::happy0045:: happy0045::happy0045::happy0045::happy0045::happy0 045::happy0045::happy0045::happy0045::happy0045::h appy0045::happy0045::happy0045::happy0045::happy00 45::happy0045::happy0045::happy0045:

Mits_Pits
16-12-2011, 15:23
Αντε με το καλο!!!!

kaveiros
23-12-2011, 19:21
Οι μέρες παιρνούν και ανυπομονώ:) Σε μια βδομαδα και 1 μέρα θα περιμένω το νινι μου!!!! Μακάρι να βγει κανονικά και να είναι υγιές!!!:anim_25:

Oneiropagida
23-12-2011, 19:26
Στο εύχομαι Αντρέα όλα να πάνε καλά!! :)

mitsman
23-12-2011, 19:29
Στο ευχομαι μεσα απο την καρδια μου!!! σας αξιζει και με το παραπανω!!!

vikitaspaw
24-12-2011, 17:45
Πρωτοχρονιατικο δλδ το μικρο ε??

ktistis
24-12-2011, 17:54
Άντε με το καλό!Θα περιμένω με ανιπομονεσία

kaveiros
25-12-2011, 14:23
Εχω ενα νεο που μαλλον δεν ειναι καλο. Η Ρικα απο χτες το πρωι βγαινει απ τη φωλια συνεχως. Καθε τρεις και λιγο εξω .... Ανησυχω τοσο που το αφηνει το αυγο οτι κατι εχει παει στραβα....

vicky_ath
25-12-2011, 14:25
Όσο βγαίνει γιατί δεν κάνεις μια ωοσκόπηση να δεις τι γίνεται??

kaveiros
25-12-2011, 14:27
Σκεφτομαι να κανω αποψε, αλλα δε θελω να πικραθω Χριστουγεννιατικα:sick0018:

vicky_ath
25-12-2011, 14:36
Δε θέλω να σου πω κάτι που πιθανόν να είναι κ βλακεία.. αλλά τα δικά μου κοκατίλ, όταν πλησίαζαν οι μέρες να σκάσουν τα αυγά γίνονταν ανήσυχα κ μπαινοέβγαιναν συχνά κ φώναζαν συχνά. Εγώ το πήρα ως σημάδι ότι πλησιάζει η ώρα να σκάσουν τα αυγά όπως κ έγινε..
Δε σου λέω πως ισχύει αυτό, ή πως έτσι θα γίνει κ σε σένα, απλά μια εμπειρία..
Βασικά κ ωοσκόπηση να μην κάνεις, απλά δες το αυγό. Αν έχει αλλάξει χρώμα ή οτιδήποτε άλλο τότε μπορεί όντως κάτι να πηγαίνει στραβά, αν κ δεν το πιστευω να σου πω την αλήθεια.

kaveiros
25-12-2011, 14:59
Το τσεκαρα τωρα γιατι θα εσκαγα. Το αυγο ειναι οπως πρεπει, φαινεται πλεον το πουλακι μεσα αλλα ηταν κρυο εντελως:( Η ρικα ειναι πολυ ωρα εξω και τρωει. Απο χτες βεβαια εχουμε παγωνια, σκεφτομαι μηπως φταιει αυτο που βγαινει συχνα για φαγητο. Στο δωματιο ομως υπαρχει καλοριφερ συνεχως αναμμενο. Δε ξερω τι να σκεφτω αλλο...Εφοσον αφηνει το αυγο να παγωσει, δε θα εχει πεθανει το εμβρυο?

mariakappa
25-12-2011, 17:54
ευχομαι ολα να πανε καλα.δυστυχως δεν εχω εμπειρια καθολου απο αυτες τις καταστασεις και δεν μπορω να πω τιποτα.

kaveiros
25-12-2011, 20:57
Ο μονος τροπος πλεον ειναι να περιμενουμε και να δουμε. ισως εσωτερικα να κραταει καποια θερμοκρασια το αυγο. ισως λογω κρυου να θελει περισσοτερη τροφη η Ρικα και γι αυτο να βγαινει πιο συχνα. Ισως κατι να εχει παει στραβα... Σε λιγες μερες θα ξερουμε....παντως μεσα υπαρχει πουλακι φαινεται καθαρα πλεον. Κριμα θα ειναι αν δε βγει....

mariakappa
25-12-2011, 21:36
οτι και να κανουμε εμεις η φυση εχει τον πρωτο λογο.

kaveiros
26-12-2011, 07:43
Παλι τα ιδια εχουμε σημερα, βγηκε πριν κανα μισαωρο απ τη φωλια και ειναι εξω. Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δε φταιει η παγωνια που εχουμε γιατι προσθεσα και δευτερο καλοριφερ ρευματος στο δωματιο και ειναι οσο πιο ζεστα Γινεται. Αρχιζω να υποπτευομαι το ασπορο αυγο. Το ειχε κανει πριν το ενσπορο και το κλωσσησε...μηπως επειδη δεν βγηκε μωρο εχει περιεργη συμπεριφορα η Ρικα? σκεφτομαι να το παρω απ τη φωλια σημερα να αφησω το ενσπορο μονο. Τι λετε κι εσεις?

Efthimis98
26-12-2011, 10:28
Παιδια μηνμε παρεται στο κλοτσιδι... :)

Να πω οτι αφου εχει αρκετη ζεστη μεσα στο δωματιο δεν χρειαζετε να κατσει πολυ ωρα στο αυγο η Ρικα...
Μαλλον προσπαθει να κρατησει μια σταθερη θερμοκρασια...ουτε πολυ κρυο (γιατι το εμβρυο θα παιθανει) αλλα ουτε και πολυ ζεστο γιατι το αυγο θα σκασει νωριτερα κι αυτο μπορει να προκαλεσει ''βλαβη'' στο εμβριο.....

Αυτα απο εμενα :)

vikitaspaw
26-12-2011, 10:34
Μπορει να ναι κ αυτο που λεει ο Ευθυμης. Ποσες μερες εχει το ασπορο? Αν ηταν να βγει θα ειχε βγει? Μπορει επειδη δε βγηκε να θεωρει οτι πρεπει να παρατησει κ τα δυο αυγα..τι να πω..μηπως να το επαιρνες αλλα δεν μπορω να μαι σιγουρη...

kaveiros
26-12-2011, 12:31
Το ασπορο θα επρεπε να ειχε βγει πριν 6 μερες παιδια... Τι να πω κι εγω δε ξερω, το κακο ειναι οτι δεν εχουμε καποιον εμπειρο στο ειδος για να μαθουμε περισσοτερα. Κι εγω σκεφτομαι να το αφαιρεσω το ασπορο πλεον...ισως το κανω σημερα.

andreascrete
26-12-2011, 14:12
Εγώ θα έλεγα να βρέξεις με ένα ψεκαστήρι για το σιδέρωμα των ρούχων λίγο το ένσπορο αυγό γιατί χρειάζεται μια ύγρανση μέσα στην φωλιά καθότι δεν έχεις το κλουβί σε εξωτερικό χώρο και το καλοριφέρ δεν βοηθάει στην ύγρανση του χώρου που παίζει ρόλο στην εκκόλαψη των νεοσσών.
Και μετα μην ξαναεπέμβεις στην φωλιά και τα πουλιά αν δεν σου βγάλουν τώρα μικρό τότε σίγουρα θα το κάνουν την άνοιξη.

Mits_Pits
26-12-2011, 15:31
Μακαρι να πανε ολα καλα!

kaveiros
26-12-2011, 17:42
Για υγρασία φροντίζει ο Γκούφη εδώ και 3 μέρες, ψεκάζει όλο το νερό που έχει μέσα το κύπελλο τους γύρω γύρω και πάνω στη φωλιά, επίσης τον έχω δει 2 φορές με βρεγμένα φτερά να μπαίνει μέσα στη φωλιά. Απο άλλους που έχουν αναπαράγει ρινγκνεκ διαβάζω ότι καλό είναι να ψεκάσουμε τη φωλιά (απ έξω) 3 μέρες πριν σπάσει το αυγό. Δηλαδή κάποια στιγμή αύριο πρέπει να το κάνω. Με το καλοριφέρ πάντως να σας πω οτι δεν ειναι κολλημένο διπλα τους και επίσης στην περιοχή μου έχουμε πολύ υγρασία (συνήθως πάνω πανω απο 60% και τέτοια εποχή 75-90%) οπότε δε νομίζω να υπαρξει προβλημα υγρασίας.

mariakappa
26-12-2011, 17:53
νομιζω οτι πρεπει να της βγαλεις το ασπορο.η βικη οταν ειχε κανει ωοσκοπηση (ελπιζω να το λεω σωστα) και ειχε βρει ασπορο, το ειχε αφαιρεσει.δεν χρειαζεται να μοιραζει ασκοπα την ζεστασια της και την προσοχη της.

kaveiros
26-12-2011, 18:08
Το εκανα μολις. Την ωρα που διαβαζα το μηνυμα σου Μαρια ξαναβγηκε η Ρικα να φαει. Το βουτηξα και εξαφανιστηκα απ το δωματιο, ειχε πεσει με τα μουτρα στο κεχρι δε το καταλαβε. Αντε να δουμε....

mariakappa
26-12-2011, 18:28
χαχαχα σωστος κλεφτης:-p ποτε κανονικα πρεπει να σκασει απο το αυγο του ο μπομπιρας?

kaveiros
26-12-2011, 19:20
6 Δεκεμβρίου βραδυ έκανε το αυγό και την ίδια μέρα άρχισε να το κλωσά. Για τα indian η επώαση διαρκεί από 21 έως 25 ημέρες. Για τα African όπου βρήκα πληροφορίες για να διαβάσω (είναι πολύ λίγες οι πηγές δυστυχώς) λένε ότι η επώαση διαρκεί 23 μέρες ακριβώς. Αν ισχυει το 23 μέρες και αν ολα ειναι καλα με το αυγό, το μικρό πρέπει να βγει την Πέμπτη 29 του μηνός άντε το πολύ Παρασκευή. Αν όμως το έμβρυο έχει πιο πολύ indian dna τότε ίσως βγει και Σαββατο...

mariakappa
26-12-2011, 19:30
αρα μεχρι το σαββατο θα ξερεις εαν θα γινεις παππους;)ευτυχως ειναι στα κοντα γιατι βλεπω να γεννας πριν την ρικα.:-p
μην αγχωνεσαι.εφοσον ειδες οτι ειναι γονιμο σημαινει οτι η πρωτοχρονια φετος θα εχει αλλο χρωμα. μωρουδιακο.