PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Αγορά λουτίνο ή white face (όχι μωρό)

akoylini
20-10-2011, 21:35
παιδες σχετκα με αυτο το ποστ μου εδω
http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?28068-%CE%A0%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%BF%C E%B9-Cockatiels&p=399818&viewfull=1#post399818
και επειτα απο τις απαντησεις της Μαριλενας,δεν θελω να ρισκαρω να βρεθω με 3η θυλικια.σκεφτομαι να παω στην λυση αγορας μεγαλυτερου κοκατιλ ,1 ετους δηλαδη απο φιλικο petshop που εχει αυτο που θελω αλλα οπως ειπα ειναι μεγαλο.το προβλημα,το ερωτημα ειναι,θα καταφερω να τον εξημερωσω η θα μου τα κανει μανταρα εδω με τις αλλες 2 και θα μου τις αγριεψει και αυτες?εννοειτε πως θα κοπουν τα φτερα του.τι λετε,τι προτεινετε σε εναν τρελλο κοκατιλακια

zack27
20-10-2011, 21:41
Κοιτα αν θες να εισαι σιγοθρος για το φυλο καλυτερα θα ηταν να παρεις μεγαλυτερο πουλακι κατα τη γνωμη μου!!
Απο κει και περα παιζει ρολο και ο χαρακτηρας του πουλιου κατα την εξημερωση του αλλα πιστευω θα παιξει ρολο και οτι τα αλλο 2 που εχεις ειναι ηρεμα!!
θεωρω οτι ειναι πολυ πιθανο οι οταν τα βλεπει να σε πλησιαζουν και να ειναι πανω σου απο ζηλεια και μονο θα ερθει και αυτο!!

Αν παρεις μωρακι σιγουρα θα ειναι ηρεμο αλλα το φυλο δε νομιζω οτι μπορεις να το ξερεις!! εκτος αν ξερουμε το γενεολογικο του δεντρο που νομιζω ειναι ακατορθωτο απο το πετ σοπ!!

akoylini
20-10-2011, 21:51
ε ναι δεν ειναι για να βρεθω με 3 κοριτσια,θα παω να παρατηρησω τα μεγαλα,να δω πιο ειναι καπως ηρεμο και βλεπουμε.

Nikkk
20-10-2011, 23:40
Κοίτα, έσυ έχεις θηλυκά, έγω έχω 3 εργένηδες μαντράχαλους που ψάχνουν νύφες, δε κάνουμε μια ανταλλαγή να είμαστε όλοι οκ;;; :)

akoylini
21-10-2011, 00:12
καλα θα ηταν αλλα...........η Πεπη ειναι αναποσπαστο κομματι της ζωης μου και η Περλιτο εχει δεθει τοσο με τον γιο και την γυναικα μου που καταλαβες τι θα γινει εαν δωσω ενα απο τις 2......

paulos
21-10-2011, 00:29
ειμαι υπερ του τριτου αλλα καντο γρηγορα εγω αργησα πηρα κοκατιλιτσα στους εργενηδες και τοσο καιρο αυτοι κανανε κλικα κ η κοπελιτσα ειναι στην απεξω την εχω 20 μερες κ ακομα δεν την πολυ κανουν κεφη.

akoylini
21-10-2011, 08:09
Κλίκα?χαχαχαχαχαχα,τι πούλια είναι αυτά ρε παιδες

nuntius
21-10-2011, 08:35
Σκέψου ότι τα κοκατίλ ζουν κ πετουν σε σμήνη των 12 περίπου. Το γονίδιο της κοινωνικότητας υπάρχει μέσα τους γι'αυτό κ μαζί μας δε δένονται μόνο από εξάρτηση αλλά κ σε επίπεδο συντροφιάς! Όταν έχεις 2 πουλιά παρεάκι για κάποιο καιρό, αυτά λογικά θα δεθούν. Όταν προσθέσεις αργότερα τρίτο λογικό είναι να το δουν σαν παρείσακτο, ειδικά σε θέμα εισόδου τρίτου στο κλουβί τους! Γιαυτό λέμε καλό είναι να έρχονται πρώτα σε επαφή τα πουλιά να γνωριστούν κ ακόμη καλύτερα αν υπάρχειδυνατότητα νέου κλουβιού (εκτόσ αν έχεισ ήδη κατάλληλο) ώστε να μην προκύψουν κυριαρχικότητες!

Sent from Nuntiaki 3GS
using Tapatalk

giok
21-10-2011, 09:07
Άκη και εγώ την Όλγα μου την πήρα από pet shop πιο μεγάλη (όχι μωρό) & όχι ταισμένη στο χέρι. Δεν φαντάζεσαι πόσο πρόοδο έχουμε κάνει στο σπίτι μέσα σε 3 μήνες. Θα παίξει πολύ ρόλο στην εξημέρωση του καινούργιου που τα άλλα 2 σου είναι ήρεμα. Εμένα πλεόν έρχεται πάνω μου, εννοείται τρώει από τα χέρια μου. Το μόνο που μας μένει είναι να την χαιδέψω στο κεφάλι :)