PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Άρρωστη κοκατιλίτσα;

Nikkk
09-09-2011, 14:54
Παιδιά, σήμερα πήγα επίσκεψη σε μια φίλη που έχει ένα ζευγάρι κοκατιλ κ μου είπε οτι τους έχει χωρίσει γιατί ο αρσενικός είναι πολύ άγριος, κάτι το οποίο διαπίστωσα κ εγώ με το που πλησίασα το κλουβί, μόνο επίθεση που δε μου έκανε. Αλλά το θέμα είναι άλλο. Η καημένη η θηλυκιά, μου φάνηκε χάλια. Οπως θα δείτε στις φώτο, έχει πληγή στη πλάτη την οποία καθαρίζει με μπεταντίν, εξ'αιτίας αυτής της πληγής έβαλε το χώρισμα στο κλουβί κ τους χώρισε. Αλλά αυτό που με προβλημάτισε είναι αυτό που παρουσίασε μετά το χώρισμα, στη περιοχή ρουθουνιών. 'Εχει σαν ξεραμένο αίμα κ γύρω αλλά κ μέσα στα ρουθούνια. Επίσης κάνει συνεχώς μια ελαφριά κίνηση στο κεφάλι της σαν να το τινάζει. Απ'ότι μου είπε πάντως, τρώει, πίνει κανονικά. Δε μου φάνηκε πολύ ζωηρή μήπως όμως φταίει που ήταν μεσημέρι, δε ξέρω. Για ρίξ'τε μια ματιά να μου πείτε γνώμη...
[IMG]http://img813.imageshack.us/img813/7315/058cj.jpg
[IMG]http://img171.imageshack.us/img171/2131/059ec.jpg
[IMG]http://img690.imageshack.us/img690/4766/060ak.jpg

Windsa
09-09-2011, 15:18
Ox, αμαν!... δεν εχω ιδεα τι να εχει...αλλα τα ρουθούνια ειναι χαλια. Στον ιατρό καλητερα.

jk21
09-09-2011, 15:24
ποσο καιρο τα εχει χωρισει; πιθανοτατα αν ειναι προσφατα απο καποια επιθεση του εχει υπαρξει και αιμοραγια (σταματημενη πια ) στη ρινικη κοιλοτητα η οποια αν δεν αποσυμφορηθει απο το ξεραμενο αιμα ισως δυσκολευει τα μεγιστα ,το πουλακι στο να αναπνεει! θα μπορουσαμε να πουμε τροπους καθαρισμου που πιθανον να ηταν εφικτοι (εχει ξαναγινει σε αποφραξη της μυτης αλλα οχι απο αιμα αλλα απο ξεραμενη βλεννα σε αλλο μελος ) αλλα η υπαρξη συνδιασμου πληγων που η κρισιμοτητα τους για επιμολυνση απο εδω δεν μπορει να εκτιμηθει ,οδηγει στο να προτρεψω εγω τουλαχιστον σε επαφη με γιατρο

marlene
09-09-2011, 15:28
Νίκη, η φίλη σου πρέπει άμεσα να πάει την κοκατιλίτσα σε γιατρό....

vagelis76
09-09-2011, 15:39
Επειδή γιατρός δεν υπάρχει εκεί που βρίσκεται η Νίκη,θα μπορούσε με λίγο ποτισμένο βαμβάκι σε χαμομήλι να της καθαρίσει προσεκτικά τα ρουθούνια.
Έτσι ίσως μαλακώσουν λίγο τα ξεραμένα αίματα και με ένα πτέρνισμα της μικρής ανοίξουν σιγά σιγά.

Το δικό μου κονούρα,κάθε φορά που κάνει μπάνιο....μόνος του προκαλεί πτερνίσματα στα οποία βλέπω οτι φεύγουν υγρές ακαθαρσίες(σκόνες).
Δε ξέρω αν πρέπει στη κατάσταση της μικρής να κάνει μπάνιο....εγώ θα το προσπαθούσα.
Όπως επίσης και σπρέι pulvo στις πληγές στη πλάτη.

Δεν έπρεπε να την αφήσει να γίνει έτσι ....χώρισμα αφού τη δάγκωνε το αρσενικό.

zack27
09-09-2011, 15:42
πω πω το καημενο!!!!τοσο πολυ τη δαγκωνε ωστε να τις κανει πληγες!!!

Nikkk
09-09-2011, 15:43
Θα της το πω. Την ρώτησα πότε τα χώρισε κ μου είπε οτι είναι πολύς καιρός, δε μου είπε συγκεκριμένα. Δεν υπάρχει περίπτωση να την δάγκωσε ο αρσενικός μέσα απ΄το χώρισμα ή να τη χτύπησε κάπως...; Πάντως ο αρσενικός ήταν αγρίμι σκέτο, τον φοβήθηκε το μάτι μου, μόλις πλησίασα άρχισε να φυσάει κ να κουνιέται πέρα-δώθε έτοιμος να επιτεθεί. Την καημένη...

Nikkk
09-09-2011, 15:47
Τώρα που το θυμήθηκα να σας πω κ το άλλο. Η φίλη μου είχε μόνο τη θηλυκιά κ ήθελε να της πάρει ταίρι, έκανε το λάθος κ την πήγε στο πετ κ την άφησε να την βάλουνν στο κλουβί μαζί με όλα τ'άλλα για να διαλέξει λέει ταίρι!! Κ αυτό της το'χαν πει στο πετ-κτηνιατρείο να το κάνει!!! 'Ηθελα να της χαρίσω τότε ένα απ'τα δικά μου αρσενικά αλλά δε την πρόλαβα...

zack27
09-09-2011, 15:54
πρωτη φορα το ακουω αυτο......ειναι δυνατον???!!!
ποιος τα λεει αυτα τα πραγματα!!!!

vagelis76
09-09-2011, 15:58
Τώρα που το θυμήθηκα να σας πω κ το άλλο. Η φίλη μου είχε μόνο τη θηλυκιά κ ήθελε να της πάρει ταίρι, έκανε το λάθος κ την πήγε στο πετ κ την άφησε να την βάλουνν στο κλουβί μαζί με όλα τ'άλλα για να διαλέξει λέει ταίρι!! Κ αυτό της το'χαν πει στο πετ-κτηνιατρείο να το κάνει!!! 'Ηθελα να της χαρίσω τότε ένα απ'τα δικά μου αρσενικά αλλά δε την πρόλαβα...

ότι πιο άκυρο έχω ακούσει....και οτί πιο επικίνδυνο έχει συμβεί....
Ίσως τότε η μικρή να δέχτηκε παραπάνω τσιμπήματα,από αυτά του αρσενικού που ήταν μαζί στο κλουβί.
Τι έφερε πίσω από πετ, σε θέμα μικροβίων-ασθενειών, δε το σχολιάζω....
Νικη κάνε το κόπο να της εξηγήσεις 5 πράγματα σε παρακαλώ !!!!!!!

vikitaspaw
09-09-2011, 16:05
το χω ακουσει κ εγω αυτο, με την επιλογη ταιριου απο πετ -ε λ ε ο ς - αλλα ηταν απο απειρο ατομο κ φυσικα δεν του δωσα σημασια. Κ γω πιστευω πρεπει να το δει γιατρος ειδικα αφου λεει οτι τα χει χωρισει καιρο τωρα...κριμα το μικρακι, οπως κ να χει ταλαιπωρειται!

Nikkk
09-09-2011, 16:09
Ναι κ εγω μόλις τ'άκουσα σκέφτηκα τι λέει;;; Μιλάμε για το ίδιο πετ-γιατρό που μου'χε πει οτι οι παπαγάλοι δε πιάνουν μύκητες...:( Το κακό ήταν οτι πρώτα το έκανε κ μετά μου το είπε κ δε πρόλαβα να την προειδοποιήσω. Θα της πάω σε λίγο pulvo που έχω για την πληγή κ να της πω για το χαμομήλι γιατί δε πιστεύω να της κάνει κάτι ο γιατρός...

zack27
09-09-2011, 16:14
παιδια να ρωτησω κατι...μπορει να μη στεκει βεβαια!!! αν μιλησει τηλεφωνικα με καποιον αλλο γιατρο μηπως εστω κι ετσι τη βοηθησει???

kaveiros
09-09-2011, 17:05

Όταν είχα πάρει το πρώτο budgie και αποφάσισα να του πάρω παρέα, πηγα σε άλλο πετ σοπ γιατί απο κει που το ειχα παρει ηταν ολα μεγαλα, ήθελα πιο μικρό. Πηγα λοιπον με φωτογραφία του μικρου και μου καναν παράπονο γιατί δε τον πήγα με το κλουβί να του βάλουμε διάφορες θηλυκιές μέσα να διαλέξει γιατί έτσι στα τυφλά λεει μπορεί να του πάρω καμιά που δε θα την συμπαθήσει και μπορει να σκοτωθούν μεταξύ τους:doh: Μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο, φυσικά δε τον πήγα. Προφανώς μερικοι πετσοπάδες νομίζουν οτι το κλουβί είναι βαλιτσάκι, το παίρνεις στο χέρι και βγαίνεις μια βόλτα για ψώνια...

Nikkk
09-09-2011, 17:55
Της πήγα το pulvo, της εξήγησα τι μπορεί να συμβαίνει, πως κ τι να κάνει. Ας ελπίσω να πάνε όλα καλά. 'Οταν έχω νεώτερα θα σας πω.

Nikkk
09-09-2011, 17:56
http://www.greekbirdclub.com/images/styles/BlueDemon/misc/quote_icon.png[/IMG] Αρχικά καταχωρημένο από zack27 http://www.greekbirdclub.com/images/styles/BlueDemon/buttons/viewpost-right.png (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?p=379220#post379220)
Όταν είχα πάρει το πρώτο budgie και αποφάσισα να του πάρω παρέα, πηγα σε άλλο πετ σοπ γιατί απο κει που το ειχα παρει ηταν ολα μεγαλα, ήθελα πιο μικρό. Πηγα λοιπον με φωτογραφία του μικρου και μου καναν παράπονο γιατί δε τον πήγα με το κλουβί να του βάλουμε διάφορες θηλυκιές μέσα να διαλέξει γιατί έτσι στα τυφλά λεει μπορεί να του πάρω καμιά που δε θα την συμπαθήσει και μπορει να σκοτωθούν μεταξύ τουςhttp://www.greekbirdclub.com/images/smilies/doh.gif Μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο, φυσικά δε τον πήγα. Προφανώς μερικοι πετσοπάδες νομίζουν οτι το κλουβί είναι βαλιτσάκι, το παίρνεις στο χέρι και βγαίνεις μια βόλτα για ψώνια... ]

Κ αν τους πεις τίποτα γι'αρρώστιες θα σου πουν: Τι;; Τα δικά μου τα πουλιά;; Ποτέ!!! Είν'εγγυημένα!!! Καλά...

Tzive
10-09-2011, 03:27
Θα της το πω. Την ρώτησα πότε τα χώρισε κ μου είπε οτι είναι πολύς καιρός, δε μου είπε συγκεκριμένα. Δεν υπάρχει περίπτωση να την δάγκωσε ο αρσενικός μέσα απ΄το χώρισμα ή να τη χτύπησε κάπως...; Πάντως ο αρσενικός ήταν αγρίμι σκέτο, τον φοβήθηκε το μάτι μου, μόλις πλησίασα άρχισε να φυσάει κ να κουνιέται πέρα-δώθε έτοιμος να επιτεθεί. Την καημένη...πες της να μου τον φερει τον αρσενικο. Αγριμι και κοκατιλ που να κανει επιθεση πρωτη φορα ακουω. αλλα όλα στρώνουν αν ασχοληθεις...

Tzive
10-09-2011, 03:29
Οσο αναφορά την μικρή σε ποια περιοχή βρίσκεται?

Tzive
10-09-2011, 03:30
α Κρητη είσαι εσυ λογικά θα ειναι και η κολλητή σου. Ιεράπετρα. Και είμαι Χεροκάμπο πριν απο 10 μερες...

Leonidas
10-09-2011, 13:54
...λεω μηπως και τα δυο ειναι το ιδιο φυλο...

Nikkk
11-09-2011, 02:31
Κ εγω άρχισα να έχω τις αμφιβολίες μου για το φύλο... Δεν είναι κλασικό χρώμα αρσενικού, μια μίξη πολύ κίτρινου κ λίγου γκρί είναι. Κ ειδικά αυτό το απειλητικό κούνημα πέρα-δώθε που έκανε, το κάνει η θηλυκιά μου όταν έχει αυγά κ πλησιάσω πολύ...

zack27
11-09-2011, 11:07
Πως ειναι το πουλακι???

και του ιδιου φυλου να ειναι μου κανει εντυπωση τοση επιθετικοτητα πια!!

Nikkk
11-09-2011, 15:30
Δεν είχα νεώτερα, αύριο πιστεύω να τη δω κ να μου πει πως παέι...