PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : S.o.s. - πληγή απο το δαχτυλίδι.....

dinosd
21-06-2011, 09:43
Καλημερα παιδια,

Χθες το απογευμα καθαρισα το κλουβι του Κιτσακου μου και ολα ηταν καλα....Η τουλαχιστον ετσι νομιζα....Μετα απο καμια ωρα βλεπω οτι δεν παταει το ενα του ποδαρακι ή το παταει λιγο......Πηγα κοντα και ειδα οτι το ειχε πληγωσει το δαχτυλιδι του και ειχε φουσκωσει το ποδαρακι του και ειχε κανει πληγη.....Τον πηγα αμεσως στην κτινιατρο για να το βγαλει....Μετα απο λιγο παιδεμα, το κοψαμε.....Εβγαλε λιγο αιμα αλλα με μια γαζουλα το πιεσα για λιγο και ευτυχως σταματησε η αιμοραγια που ειχε.......

Η κτινιατρος μου ειπε πως μαλλον το προλαβαμε νωρις και δεν θα εχει κανενα προβλημα...Αλλα τα καναρινια ειναι ευαισθητα και δυσκολα ξεπερνανε τετοιου ειδους τραυματισμους.....Μου ειπε να τον δω το πρωι και εαν δεν αρχισει να κινειται να τον ξαναπαω να του δωσει βιταμινες......

Χθες οταν επιστρεψαμε τον αφησα κατω στο κλουβακι και το καημενουλι μου ουτε που κουνιοταν.....Κουρνιασε σε μια γωνιτσα και εχω στεναχωρεθει πολυ απο χθες.....Η μικρη μου εκλαιγε γιατι " Ο κιτσος δεν θελει να παει στο γιατρο"!!!!!και δεν ξερω τι θα γινει......

Πειτε μου σας παρακαλω τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις....Αναρρωνουν ευκολα συνηθως? Τι πρεπει να κανω απο εδω και περα?

Ευχαριστω ολους εκ των προτερων για την βοηθεια σας...

Ντινος

dinosd
21-06-2011, 09:50
Μολις μιλησα με την γυναικα μου και μου ειπε πως ο Κιτσακος αρχισε να τραγουδαει και να πεταει δειλα δειλα....Το σηκωνει λίγακι το ποδαρακι του οταν πατει αλλα νομιζω ειναι φυσιολογικο.....Θα του βαλω και την μπανιερα του να πλυθει γιατι ειναι μεσα στο αιμα το φτερο και το ποδι του ξεραμενο.....

Πρεπει να κανω κατι αλλο? κατι να προσεξω?

mitsman
21-06-2011, 09:50
Καλημερα Ντινο,
σιγουρα η κτηνιατρος ξερει καλα κατι αφου στο ειπε!!!
Αν δεν εχει αιμοραγια δεν εχεις θεμα πλεον νομιζω!! το πουλακι εχει σοκαριστει προφανως απο ολη αυτη την διαδικασια!!
δωσε του χρονο και ολα θα πανε καλα...
αν εχει πληγη-αιμοραγια να παρεις pulvo απο το φαρμακειο και να βαλεις τοπικα!!

nasososan
21-06-2011, 09:56
Βάλτου και λίγο ιώδιο στην πληγή στο πόδι...

dinosd
21-06-2011, 10:23
Ευχαριστω παιδια....Θα το παρακαλουθησω το καναρινακι μου και εαν εχω κανα νεο θα ενημερωσω...Ελπιζω να πανε ολα καλα....

mitsman
21-06-2011, 10:27
να ακουσεις τον κ.Θαναση Ντινο!!!

ninos
21-06-2011, 14:43
Καλημέρα Ντίνο... Είχα και εγω παλαιοτέρα πρόβλημα με πληγή στο πόδι και το πουλάκι μετά από 2 μέρες, ήταν εντελώς καλά !! Εξαρτάτε βέβαια απο την σοβαρότητα της κάθε περίπτωσης... Εγώ μόλις είδα την πληγή του έβαλα bedadine για τυχών μολύνσεις κτλ... Μόλις σταμάτησε το αίμα δεν το πείραξα πάλι μην το σοκάρω, αλλά προσπαθούσα να του καθαρίσω το ποδαράκι του απο το ξεραμένο αίμα. Πιστεύω οτι έκανες την σωστή κίνηση να το πας αμέσως στον γιατρό να του βγάλει το δαχτυλίδι, αφού είδες πρήξιμο..

Όμως είναι σημαντικό να να ψάξεις να βρείς πώς πληγώθηκε το πουλάκι. Μπορεί να υπάρχει κάτι αιχμηρό στο κλουβί που δεν το έχεις πάρει χαμπάρι, οπότε μπορεί να πάθει πάλι το ίδιο το καναρίνι σου. Άρα έλεγξε σχολαστικά το κλουβί για πιθανά μέρη που μπορεί να προκαλέσουν ατύχημα

dinosd
21-06-2011, 14:54
Δεν νομιζω να τραυματιστηκε απο κατι.....Απο την μερα που το εφερα σπιτι παιζει με το δαχτυλιδι του και ολο ελεγα να του το βγαλω αλλα τωρα που του εκανε ζημια πιστευω οτι αυτο το προκαλεσε και τπ αφαιρεσα......

Ευχαριστω και παλι....

Steliosan
21-06-2011, 16:23
Εχει δικιο ο Νινος αν το δαχτυλο του ηταν φουσκωμενο ενδεχωμενως να ειναι τραυμα απο το κλουβι αν εχεις ψαξει το κλουβι και ειναι ενταξει τοτε θα πρεπει να δεις μηπως το εχει τσιμπησει κανα κουνουπι και αν συμβαινει κατι τετοιο θα το ξαναδεις πρισμενο το δαχτυλο και υπαρχει συγκεκριμενη θεραπεια με ιοδιουχο γλυκερινη (παθον),στο λεω για να εχεις λιγο τον νου σου μην πας και ξανακοψεις αλλο δαχτυλο παλι δεν ειναι λυση αυτη οποτε καλυτερα ενας προλυπτικος ελεγχος του χωρου και του κλουβιου για να γλυτωσεις απο ανεπιθυμιτα αποτελεσματα.
Δεν νομιζω οτι το δαχτυλιδι προκαλεσε τραυμα στο δακτυλο του πουλιου.

dinosd
22-06-2011, 00:08
Μαλλον εγινε παρεξηγηση......Δεν εκοψε η κτηνιατρος κανενα δαχτυλο....Το δαχτυλιδι του εκοψε...Και η πληγη ειναι στο ποδαρακι του πανω απο τα δαχτυλα του......Παντως οντως μπορει να ειναι κανα κουνουπι......Θα το δω....

Steliosan
22-06-2011, 11:45
Ενταξει dinosd παραδιαβασα οπως λεμε παρανοησα :confused:

dinosd
02-08-2011, 15:19
Να σας πω τι παρατηρησα χθες στον Κιτσο. Ενω το βγαλαμε το δαχτυλιδι μας και ολα πηγαινανε πολυ καλα, χθες ειδα οτι το ενα δαχτυλακι του, το πισω για την ακριβεια, εκει που "ενωνεται" με το νυχι εχει σαν πυον, σαν σπυρακι, σαν πληγη...... Τον επιασα χθες και του εβαλα ιωδιο στο ποδαρακι του αλλα σκεφτομαι να τον παω και στη κτηνιατρο σημερα......Τι λετε να ειναι?

Να σας πω πως τον αφησα μια βδομαδα στην μανα μου γιατι ελειπα και οταν τον πηρα ειδα οτι οταν καθαρισε το κλουβι του αντι να βαλει το χαρτι στον πατο του κλουβιου το ειχε βαλει στο πανω μερος του πατου αν μπορω να το πω ετσι οποτε οταν κατεβαινε κατω απο τα κλαρακια πατουσε τα κακα του. Νομιζω οτι εχει μολυνθει απο κατι τετοιο αλλα απλα το υποθετω...Παιζει κατι τετοιο?

Windsa
02-08-2011, 15:44
φωτο θα βοηθουσε...

dinosd
02-08-2011, 16:04
Το ξερω αλλα ειμαι στην δουλεια αυτη την στιγμη και το απογευμα μαλλον θα τον παω στην κτηνιατρο μας.......Απλα ηθελα να δω εαν εχει αντιμετωπισει κανεις κατι τετοιο.....

mitsman
02-08-2011, 16:29
Μπορει να ειναι πολλα πολλα!!!
Κατι ευκολο να πω ειναι η ξηρη ευλογια.. πολυ συχνο φαινομενο αυτη την περιοδο!

dinosd
02-08-2011, 16:33
το θεμα ειναι πως τον ενοχλει και να το παταει......και δεν κελαιδαει απο χθες που ο Κιτσος δεν βαζει γλωσσα μεσα......Ιδιως πολυ πρωι που παω δουλεια και μεσημερια!!!!!Για αυτο ανησυχω....Αν μπορεσω θα βαλω το απογευμα φωτο...

Ευχαριστω παντως...

mitsman
02-08-2011, 16:37
http://img849.imageshack.us/img849/7893/imag0046v.jpg μοιαζει με κατι τετοιο???

dinosd
02-08-2011, 16:41
Ετσι νομιζω φιλε μου......Καπως ετσι ειναι.......Τι ειναι αυτο? Και πως θεραπευεται?

mitsman
02-08-2011, 16:50
Δεν υπάρχει καποιο φάρμακο που να σκοτώνει τον ιό. Οι κυστεςς γύρω από τα μάτια(που εσυ δεν εχεις) μπορούν να μαλακώσουν με κομπρέσες με νερό και σαμπουάν μωρών. ΜΗΝ προσπαθήσεις να αφαιρέσεις τις κυστες σε καμμια περιπτωση. Οι αλοιφές για τα ματια μπορούν να χρησιμοποιηθούν αν τα επηρεαστούν. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να περιποιηθεις οσο καλυτερα γινεται το πουλακι σου και να του φτιαξεις ενα διαλλυμα σε φαρμακειο γλυκερινης ιωδειου 10 προς 1 και να αλοιφεις με ενα πινελακι μια φορα την ημερα για να μεινει αποστειρωμενη και μαλακη η φουσκα αυτη! ΘΑ κανει τον κυκλο του θα μαυρισει και σε ενα μηνα θα του περασει περιπου... ωστοσο επειδη οχι απλα δεν ειμαι γιατρος αλλα ειμαι και πρωταρης.. πηγαινε το σε ενα γιατρο να δουμε τι θα σου πει!

dinosd
02-08-2011, 16:54
Ευχαριστω παντως.....Θα τον παω το απογευμα και θα σας πω.....

mitsman
02-08-2011, 16:56
ΠΡΟΣΟΧΗ... σε περιπτωση που μτο εχεις με αλλα πουλακια απομονωσε το αμεσα.. αν ειναι αυτο που ειπα χωρις να εχω δει φωτογραφια καν, ειναι εξαιρετικα κολλητικο.. θα πρεπει να το βαλεις μονο του και να απολυμανεις τα παντα στο κλουβι με ενα διαλυμα χλωρινης νερου 1 προς 10 παλι!!!

ninos
02-08-2011, 17:10
Ετσι νομιζω φιλε μου......Καπως ετσι ειναι.......Τι ειναι αυτο? Και πως θεραπευεται?

Καλησπέρα, εαν είναι ξηρή ευλογία, θα βρεις κάτι ανάλογο στο άρθρο ΕΔΩ (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?27476-%CE%A4%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF/page3). Υπάρχουν αρκετές πληροφορίες σχετικά και γενικά πως εξελίσσεται η αρρώστια μέχρι το τέλος της καθώς και φωτογραφιές για το πώς θα εξελιχθεί τελικά το σπυράκι αυτό.

Τέλος, όπως και να έχει εαν το πουλάκι το έχεις έξω, προμηθεύσου μια λάμπα για κουνούπια, είτε τούλι για να σκεπάζεις το κλουβί και θα είσαι μια χαρά. Αυτά έκανα εγω και ησύχασα...

Εάν και εγώ τελικά δεν το πήγα στον γιατρό (λάθος μου), θεωρώ πολύ καλή την κίνηση σου να κινητοποιηθείς άμεσα πηγαίνοντας το στον γιατρό. Μπράβο !!

Κράτα μας ενήμερους και καλή επιτυχία σου εύχομαι

dinosd
02-08-2011, 20:13
Λοιπον βαζω φωτο για να καταλαβετε τι εννοω.....Η κτηνιατρος που τον ειδε ειπε οτι μπορει να ειναι μυκητιαση ή όγκος ή κατι στο αιμα του....Τα τελευταια δυο λεει οτι δεν αντιμετωπιζονται.......Μου εδωσε σταγονες Tabernil ποσιμο διαλυμα δοξυκυκλινης, 2 σταγονες την μερα στο νερο του για 10 μερες και να το παρακολουθω εαν βελτιωθει και εαν πινει νερο.....Εαν βελτιωθει καλως λεει αλλιως να ξαναπαω......Για πειτε κι εσεις......

Υ.Γ. Το πουλακι ειναι μονο του στο κλουβακι του.....

dinosd
02-08-2011, 20:13
http://img155.imageshack.us/img155/5336/p8021241.jpg

http://img684.imageshack.us/img684/9108/p8021243.jpg

(http://imageshack.us/photo/my-images/155/p8021241.jpg/)

mitsman
02-08-2011, 20:21
Η φωτο ειναι αρκετα θολη αλλα πιστευω οτι εχουμε να κανουμε με ξηρη ευλογια!
Αλλα δεν μπορω να πω τιποτα απο την στιγμη που μιλησε επιστημονας!

dinosd
02-08-2011, 20:33
Απο οσα διαβασα εδω μεσα και μενα για ξηρη ευλογια μου φαινεται....Το θεμα ειναι ειμαι καλυμενος με το tabernil που μου εδωσε?Να δωσω κατι αλλο?Δεν ξερω κατα ποσο ειναι ειδικη σε πουλια η κτηνιατρος....δεν μου ανεφερε καν για ξηρη ευλογια...Δεν ξερω τι να πω.....

dinosd
02-08-2011, 20:36
Επισης λενε και για epithol.....Να του βαλω?Τι λετε?

mitsman
02-08-2011, 20:40
Εγω που περασε πουλακι μου ευλογια εκανα τα εξης....
εφτιαξα ενα μειγμα ιωδειου -γλυκαιρινης 1 προς 10 και αλοιφα με πινελακι καθε απογευμα το ποδαρακι του και του εδωσα ενα πολυβιταμινουχο σκευασμα και γενικα ενισχυμενη τροφη.. ειναι το μονο που μπορεις να κανεις!
Σημασια εχει αυτη η κυστη να μην σπασει.... για αυτο προσπαθουμε να την διατηρησουμε μαλακη με την γλυκαιρινη και σε περιπτωση που σπασει το εχουμε απολυμανει με το ιωδειο!

mitsman
02-08-2011, 20:40
Οχι επιθολ ουτε βαζελινη... δεν εχει ακαρεα το πουλακι!

dinosd
02-08-2011, 20:47
Τι εννοεις ακριβως και που το παιρνω το μιγμα και πως το φτιαχνω ακριβως...ειμαι και ασχετος.....

mitsman
02-08-2011, 20:57
Σε φαρμακειο τους ζητας να σου φτιαξουν ενα διαλειμμα ιωδειου- γλυκερινης 1 προς 10....
100 ml ξερω εγω.. το πολυ.... ποσο να βαλεις???

dinosd
02-08-2011, 21:17
οκ...ευχαριστω...τις σταγονες να τις συνεχισω ετσι?

mitsman
02-08-2011, 21:25
Φιλε μου δεν ξερω τι ειναι ακριβως αυτο που σου εδωσε και γιατι στο εδωσε.....
Αν ειναι ξηρη ευλογια δεν νομιζω οτι χρειαζεται κατι παραπανω απο ενα πολυβιταμινουχο σκευασμα ενισχυμενη τροφη και το διαλειμμα αυτιο....
ξαναλεω γιατι δεν θελω να παρω κανενα στο λαιμο μου.... δεν μπορω να ξερω τι ειναι, ειδικα απο φωτογραφιες!!!

dinosd
02-08-2011, 21:27
Ευχαριστω παντως....Θα συνεχισω τις σταγονες να δω εαν θα εχει βελτιωση και μετα θα δω τι θα κανω.....

ninos
02-08-2011, 22:13
και εμενα για ξηρη ευλογια μου φενεται.Φυσικα ουτε εγω ειμαι γιατρος..Το καλαμι του πουλιου στο ποδι αυτο ειναι πιο μαυρο ή οχι ?
Παντως,εαν δεν βαλεις ιοδιουχος γλυκερινη,παρε να εχεις σπιτι ενα betadine ή pulvo σπρει γιατι καποια στιγμη θα σπασει κ θα τρεξει αιμα.

Οτι κ να ειναι,πιστευω θελει μεγαλη καθαριοτητα

dinosd
03-08-2011, 10:17
Οντως ειναι πιο μαυρο το καλαμι του........Τι σημαινει αυτο?Οτι ειναι ξηρη ευλογια?

ninos
03-08-2011, 11:09
Η ξηρή ευλογία, εμφανίζεται στα άκρα των δαχτύλων, στο ράμφος και σπάνια και στο γόνατο.

Για το καλάμι του πουλιού, ρώτησα γιατί μου έκανε εντύπωση..Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό.. Μήπως ήταν πάντα έτσι ή τώρα έγινε ? Εαν έγινε τώρα ίσως κάτι συμβαίνει και τελικά μπορεί να έχει σχέση με αυτά που σου είπε ο γιατρός καθώς και τα φάρμακα που σου έδωσε. Σε κάθε περίπτωση όμως , μπορείς να τον ρωτήσεις κιόλας.

mgerom
03-08-2011, 14:55
Αυτό που βλέπουμε είναι πράγματι φλύκταινα που έχει προκληθεί απο την ασθένεια του πουλιού.
Η ευλογιά και μάλιστα η ξηρή μορφή της που εμφανίζεται στα πόδια ΔΕΝ αντιμετωπίζεται με φαρμακευτική αγωγή.
Ο ιός θα κάνει τον κύκλο του και θα αδρανίσει.
Η καθημερινή περιποίηση(κάθε βράδυ πριν τον ύπνο) και επάλειψη με Μπεταντίν --ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΟΔΙΩΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ-- απο την άρθρωση και κάτω, θα βοηθήσει για να περάσει πιο εύκολα χωρίς να υπάρξουν μολύνσεις.Ισως μάλιστα προλάβει την εμφάνιση πληγών, στο υγιές πόδι.. Η περιποίηση αυτού του πουλιού, θα πρέπει να γίνεται τελευταία , μετά απ' όλα τα άλλα, και πάντα τα χέρια να πλένονται σχολαστικά. Η σκούρα απόχρωση στο καλάμι, ΔΕΝ έχει καμμία σχέση με την ασθένεια.Είναι εμφάνιση μελανίνης όπως ακριβώς και τα μαύρα πτερά στην φτερούγα του. Μεγάλη καθαριότητα στο κλουβί και όλα τα εξαρτήματά του

dinosd
03-08-2011, 15:44
Σας ευχαριστω παρα πολυ....Τουλαχιστον ησθχασα λιγο γιατι ετσι που μου τα ειπε η κτηνιατρος ειχα την εντυπωση πως τον χανουμε τον Κιτσο.......Θα του βαζω μπεταντιν και στα δυο ποδαρακια καθε βραδυ και ελπιζω να γινει καλα.....

Τωρα με τις σταγονες τι να κανω? Να τις δινω?

mgerom
03-08-2011, 18:15
Τωρα με τις σταγονες τι να κανω? Να τις δινω?

Αφού το είπε ο γιατρός.......Η αντιβίωση μπορεί να βοηθήσει στο να αποφευχθούν οι επιπλοκές απο κάποια μόλυνση.