PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Κουτί ή κλουβί

maria-karolina
11-06-2011, 21:31
Παιδιά έχω ένα θεματάκι με το μπομπιράκο μου!!! Είναι σχεδόν ενός μηνός και άρχισε το κολπάκια το μικρούλι μου!!! Όπως ξέρετε το έχω σε ένα κουτάκι καθώς γύρω στα 40 ημερών και αφού φυσικά θα έχει βγάλει σε ικανοποιητικό βαθμό νυχάκια για να έχει καλή ισορροπία, θα το βάλω σε κλουβί!!! Από χτες όμως έχει αρχίσει να σκαρφαλώνει και να βγαίνει από την κουτίτσα και δεν ξέρω τι να κάνω! Να το βάλω σε πιο βαθιά κούτα? Να το βάλω σε κλουβί? Τι να κάνω???

maria-karolina
11-06-2011, 22:12
?????

zack27
11-06-2011, 22:19
κοιτα σε αυτη την ηλικια σιγα σιγα αρχιζουν να βγαινουν εξω απο τη φωλια τους.εγω τα δικα μου τα ειχα στο κουτι το βραδυ και την ημερα που ημουν σπιτι τα εβαζα σε ενα μικρο κλουβακι να συνηθιζουν σιγα σιγα.το κουτακι δε κλεινει απο πανω?οταν εμενα δε θελανε να καθονται καθολου στο κουτι τα εβαλα μονιμα στο κλουβι.αλλα ακομα θεωρω ειναι νωρις.βαζε το για λιγο στο κουβακι να δεις συμπεριφορα και το βραδυ νανι στο κουτι του.

Nikkk
11-06-2011, 23:04
Εγώ που έχω ένα μωρό τώρα σαν το δικό σου, το'χω σε κλουβί. Εχει ζεστάνει ο καιρός, έχει κ πουπουλάκια οπότε μια χαρά είναι! Σήμερα μάλιστα το είδα να επεξεργάζεται το μαρουλόφυλλο που είχα για τον αδερφό του που είναι μεγαλύτερος. Νερό κ φαγητό να του έχεις χαμηλά ωστε ν'αρχίσει όταν το θελήσει να δοκιμάζει.

vagelis76
12-06-2011, 00:51
Κι εγώ έκανα αυτό λέει ο Ζάχος,τα είχε σε κουτί μεταφοράς όσο έλειπα και την υπόλοιπη μέρα γνώριζαν το κλουβί.Το έκανα αυτό γιατί στην ηλικία αυτή είναι δύσκολη η αναρρίχηση στα κάγκελα και γενικά οι μετακινήσεις μέσα στο κλουβί. Θέλει να διαρρυθμίσεις τις πατήθρες έτσι ώστε να μπορεί εύκολα να μετακινηθεί μέσα στο κλουβί χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να τραυματιστεί από τυχόν πτώσεις .
Εγώ θα σου έλεγα να το έβγαζες μαζί με τον Αρούλη σου να παίζουν (όχι στο κλουβί του) και να του κάνει μαθήματα πως τρώνε και σπάνε σποράκια. Είναι στην ηλικία που δέχεται τέτοια ερεθίσματα....

demis
12-06-2011, 09:03
Εγω στη θεση σου θα εβαζα στο κλουβι ενα μικρο κουτακι η μια φωλια για να κοιμαται εκει κ στο κλουβακι δεν θα ειχα πατηθρα ακομα απλα θα ειχα τη φωλιτσα του κ οταν θελει θα βγαινει μια βολτα στο κλουβι κ σε μερικες μερες θα εβαζα κ μια πατηθρα.

nuntius
12-06-2011, 11:05
Νομίζω πλέον το κουτί θα γίνει το βραδινό κατάλυμά σας!!! Άρχισε να το βάζεις να βολτάρει στο μελλοντικό κλουβί του και τα βράδια να μπαίνει στο κουτί... κ καλό είναι να κάνει παρέα με τον Αρούλη να μάθει να κινείται και να περπατάει γενικά με προσοχή και να το-η-ν μάθει να τρώει!!!

maria-karolina
12-06-2011, 12:50
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά!!! Θα το βάλω σήμερα σε κλουβάκι μέσα στη μέρα και θα σας πω αντιδράσεις :) :) :)

ananda
12-06-2011, 23:12
τελικά Μαρία-Καρολίνα τι έκανες με τον μπόμπιρα?

maria-karolina
14-06-2011, 00:15
Παιδιά είμαι σοκαρισμένη!!! Ζει ο superman μέσα στο σπίτι μου!!! Το μικρό μου μέχρι πριν μισή ώρα χτυπούσε τα φτερά του, ξέρετε δοκιμάζοντας άμα μπορεί να πετάξει, και ίσα ίσα που σηκωνόταν 2 χιλιοστά από το έδαφος! Σας υπενθυμίζω πως κουτσά στραβά να είναι ενός μηνός! Νυχάκια δεν έχει βγάλει κανονικά καλά καλά, ισορροπία καλή δεν έχει αλλά δεν θα πιστέψετε τί έκανε! Σας είπα οτι πλέον βγαίνει από το κουτί του πανεύκολα ε?? Ε τον έβαλα μέσα για να πάει για νάνι και συνέχει έβγαινε! Τον ξαναέβαζα και πάλι! Λέω κάποια στιγμή θα κουραστεί! Αφού τον έβαλα λοιπόν και πέρασαν 2 λεπτά που έκατσε μέσα και δεν ξαναβγήκε λέω οκ αυτό ήτανε δεν θα ξαναβγεί ως το πρωί! Και δεν προλαβαίνω να κάνω 5 βήματα και όχι απλά βγήκε απο το κουτί του... Σκαρφάλωσε, έκατσε στην άκρη της κούτας και πέταξε! Πολύ ψηλά, πάρα πολύ ψηλά, έφτασε στο air condition και, μιλάμε 2,5 μέτρα ύψος και αρκετά μεγάλη απόσταση! Είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό και απλά το έβλεπα να προσγειώνεται στο πάτωμα! Ήταν και η μπαλκονόπορτα ανοιχτή αλλά μιλάμε από το σοκ δεν μπορούσα να αντιδράσω! Από αλλού το περίμενα (Άρης) και από αλλού μου ήρθε! Μα πώς γίνεται μισή ώρα πριν να χτυπούσε τα φτερά δυνατά και να μην μπορούσε καθόλου, και τώρα να το έκανε αυτό?? Έχω προβληματιστεί, καταλαβαίνετε πως δεν μπορώ πια να το έχω στο κουτί μετά από αυτό που είδα, από την άλλη όμως δεν έχει ούτε ισορροπία ούτε τίποτα ακόμα για να ζει σε κλουβί από τώρα! Μπαίνει, κάθεται, το επεξεργάζεται, αλλά μου φαίνεται υπερβολικά μικρούλι για να είναι όλη μέρα εκεί! Δεν μπορεί ακόμα να ανέβει και να ισορροπήσει σε πατήθρα! Τί να κάνω??? Ο μπόμπιράς μου έχει μαγικές ικανότητες...

vagelis76
14-06-2011, 00:28
Πρέπει να βρείς τρόπο να σκεπάζεις το κουτί.Όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά που ζεις....απλά απόλαυσε τα !!!!!!

maria-karolina
14-06-2011, 00:33
Ρε Βαγγέλη μου, σοβαρά τώρα, σου φαίνεται φυσιολογικό, 1 μηνός σκατό, να μπορεί να πετάξει έτσι??? Ειδικά τη στιγμη που μισή ώρα πριν κοπανιόταν και δεν μπορούσε να σηκωθεί ούτε 5 πόντους??? Πέταξε σα μεγάλο πουλί που το χει κάνει πολλές φορές και ξέρει να το κάνει! Δεν καταλαβαίνω...

vagelis76
14-06-2011, 00:46
Απο τη στιγμή που νιώθει δυνατά τα φτερά του,έτσι θα κάνει.Και τα άτιμα κάνουν απίστευτους ελιγμούς και κόλπα στον αέρα....
Δε μπορείς να σκεπάζεις με κάποιο τρόπο το κουτί του????

maria-karolina
14-06-2011, 00:54
Με τί να το σκεπάζω μέσα στο κατακαλόκαιρο?? Θα σκάσει! Και άμα λείπω 5 ώρες από τ σπίτι θα είναι σκεπασμένο το καημένο??? Κρίμα είναι!!! πφφφ

vagelis76
14-06-2011, 01:04
Με μια σιτα.με ένα πλέγμα,με μια σχάρα....κάπως βρε,που να παίρνει αέρα αλλά να μη μπορεί να βγεί έξω μόνο του.

maria-karolina
14-06-2011, 01:07
Με μία σίτα, δίκιο έχεις! Θα πάω αύριο να πάρω, τι να κάνω... Μου βγήκε αρκετά δυνατό το μικρό μου!!!! Και όταν κάτι το θέλει, επιμένει μέχρι να το καταφέρει! Δεν υπάρχει!!!

maria-karolina
16-06-2011, 14:12
Σήμερα είναι η πρώτη μέρα που έβαλα το μικρό σε ένα μικρό κλουβάκι και του έκλεισα την πορτούλα! Παιδιά κάνει σαν τρελλό πάει πέρα δώθε κοπανιέται προσπαθεί ναι βγει και φωνάζει!!! Δεν το θέλει καθόλου!!! Φοβάμαι οτι θα χτυπήσει τα φτεράκια του όπως κάνει σαν τρελλό!!! Τι να κάνω ρε γαμώτο???

nuntius
16-06-2011, 14:14
Άχου το μωλεεεεεεεεεεεεεεεεεεέ!!!! Μια φορά ένα κοκατιλάκι πέθανε από αυτό.... χααχααχχαχαχαχαχαχα
Βάλτου μια ταίστρα με ψιλά σποράκια και νεράκι... και κανένα παιχνίδι φανταχτερό ή γυαλιστερό και να συνηθίσει και να έχει να ασχολείται...

άμα όποτε κλαίει του κάνεις το χατήρι... θα σε ρίξει κ απτο κρεβάτι τα βράδια.. . χαχαχαχαχαχαχαχαα

maria-karolina
16-06-2011, 16:22
χαχαχαχαχαχαχα τι να κάνω που του έχω αδυναμία μωρέ???? Σοβαρά προσπαθεί να χώσει το κεφάλι του από τα κάγκελα!!!

nuntius
16-06-2011, 18:36
Λες να θέλει να αυτοκτονήσει; Και η δικιά μου κρεμιέται από τα κάγκελα και κάνει μονόζυγο με το κεφάλι κάτω... σαν τα στούκας ένα πράμα!!!!

Ανέβασε και κανένα βιντεάκι να καμαρώσουμε-γελάσουμε κ εμείς χιχιχιχιχι

maria-karolina
16-06-2011, 20:34
Να καμαρώσεις το παιδί μου να προσπαθεί να αυτοκτονήσει χώνοντας το κεφάλι του στα κάγκελα??? Πολύ καλή ιδέα πιστεύω!!! χαχαχα