PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Αλλαγή χώρου

Nikkk
10-06-2011, 22:16
Παιδιά, χρειάζομαι τη γνώμη σας για κάτι...Σκέφτομαι να μετακινήσω το τεράστιο κλούβι με το ζευγάρι τα κοκατίλ μου απο το σαλόνι και να το βγάλω στη βεράντα. 'Εχω απο πάνω κ ένα μικρό κλουβί που έχω το μωρό που ταίζω ακόμα με κρέμα, παρέα με το πιπίλα, αρσενικό 5 μηνών. Βασικά άρχισα να το σκέφτομαι μετά απο συζήτηση που είχα με την παιδίατρο, λόγω του οτι εγώ έχω χρόνια αλλεργική ρινίτιδα κ φοβάμαι μη το πάθουν κ τα παιδιά, είναι κατά ένα βαθμό κληρονομικό και μου είπε ότι με τα πουλιά μέσα επιβαρύνεται η κατάσταση... Το πρόβλημα μου είναι αφ'ενός αν πρέπει να κάνω τέτοια αλλάγη τώρα που η θηλυκιά πυρώνει ακόμα και αφ'ετέρου φοβάμαι πολύ μη μου τα κλέψουν καθώς μένω σε ισόγειο και η βεράντα είναι στο δρόμο...Δυστυχώς όμως δεν έχω κάπου αλλού να τα βάλω, το σπίτι είναι μικρό, 60τ.μ. κ δεν έχω ούτε αποθήκη ούτε μεγάλη τουαλέτα που ίσως να'ταν μια λύση...Επίσης σκέφτομαι ότι ίσως να κάνουν φασαρία και να έχω πρόβλημα με τη γειτονιά...Φοβάμαι κ για γάτες αλλά αν το βάλω ψηλά ίσως αυτές να μην είναι πρόβλημα ε; Τους κλέφτες φοβάμαι πολύ, αν βιδώσω το κλουβί στον τοίχο κ βάλω λουκέτα;;; :confused0013::confused0013::confused0013:

zack27
10-06-2011, 22:44
Καταλαβαινω το προβλημα σου αλλα δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα να τα βαλεις εξω, και ειδικα αφου μενεις σε ισογειο.Και τις γατες θεωρω προβλημα και τους κλεφτες ....δε ξερω αν τα λουκετα θα τους εμποδισουν.τι να σου πω περιμενε να δεις τι θα σου πουν και οι υπολοιποι.
Σεβομαι το προβλημα σου εννοειται αλλα το φοβαμαι λιγο το εξω.

vagelis76
10-06-2011, 23:14
Η σκέψη της αποθήκης και του μπάνιου ήταν λάθος και ευτυχώς που δεν έχεις γιατί είναι ακατάλληλοι χώροι για τα πουλιά.
Τώρα που ανοίγει ο καιρός και έχουμε συνεχώς ανοικτά και αερίζονται οι χώροι μας,δε νομίζω να έχεις πρόβλημα με το θέμα που σου ανέφερε ο γιατρός σου.Άρα θα έχεις το χρόνο,να τελειώσουν το ζευγάρι σου τη γέννα τους....να αφαιρέσεις φωλιά όταν πρέπει,ώστε να ξεκουραστούν και να προχωρήσεις στη μετακόμιση.
Αν μπορούσες να φτιάξεις μια κατασκευή στη βεράντα σε στίλ ντουλάπα με κάγκελα και κλειδαριά,ώστε να μπούν μέσα τα κλουβιά σου θα ήταν καλό και ασφαλές πιστεύω.

mpapad
11-06-2011, 06:32
Θεωρώ ότι μάλλον η πιο σωστή ιδέα είναι αυτή που σου προτείνει ο Βαγγέλης... Εφόσον είναι εύκολα προσβάσιμη η βεράντα σου, θα πρέπει να διομορφώσεις έτσι μια κατασκευή ώστε να είναι ασφαλή από.... κάθε είδους αρπακτικά (δυστυχώς πάνε οι χρυσές εποχές που ότι βάζαμε στην βεράντα ή τον κήπο... το ξαναβρήσκαμε στην θέση του, και εννοώ ότι φοβάμαι δυστυχώς μάλλον περισσότερο τους ανθρώπους παρά τα αρπαχτικά). Η φασαρία που λες είναι το λιγότερο που θα έδινα σημασία καθώς... ζούμε σε έναν κόσμο γεμάτο φασαρία και πες μου αν δεν είχες ποτέ γείτονα με σκύλο που γαύγιζε ολημεροίς.... και ολονυκτοίς....
Ακόμη και η φασαρία διορθώνεται ίσως με το να τους "σκοτεινιάζεις" λίγο το κλουβί όταν το παρακάνουν ή κρίνεις πως δεν είναι κατάλληλη η ώρα....

Όσον αφορά τις αλλεργίες, έχει δίκιο ο γιατρός σου. Φυσικά και είναι κληρονομικές, όμως οι αλλεργίες εμφανίστηκαν από τότε που ο άνθρωπος απομακρύνθηκε από το πραγματικά φυσικό του περιβάλλον και το σώματου αντιδρά σε "ξένες" ουσίες, ύλες κλπ. Τι θέλω να πω με αυτό : οι παλιότεροι, και δει οι αγρότες δεν είχαν αλλεργίες και ας ήταν όλη μέρα με τα ζωντανά τους και όχι απαραίτητα μεσα στις καλύτερες συνθήκες υγιεινής... Η άποψη πολλών επιστημώνων είναι ότι τα pets γενικότερα συμβάλλουν στον να εκτίθενται τα παιδιά σε (σημερινούς) αλλεργιογόνους παράγοντες και να είναι πιο ανθεκτικά (θα κοιτάξω να σου βρω αντίστοιχα άρθρα) ΑΛΛΑ δεν γνωρίζω αν αυτό ισχύει με τα πτηνα και δει με τους παπαγάλους, ξέρω ότι ισχύει με τα "γούνινα" ζωάκια....

Παρόλα αυτά, εφόσον εσύ ήδη έχεις, και πιθανά τα παιδιά κρηρονόμησαν την τάση και ίσως την εκδηλώσουν, να είσαι πάντα σχολαστική με τον γενικότερο αερισμό του σπιτιού σου (χειμώνα-καλοκαίρι) και με την καθαριότητα του κλουβιού (ιδιαιτέρως με την "σπιρτάδα" από τα περιτώματα των πουλιών), πράγματα όμως που ούτως ή άλλως ειδικά οι μαμάδες προσέχουμε ασχέτως αλλεργιών.
Θα προσπαθήσω να επανέλθω με τις σχετικές μελέτες που σου ανέφερα. Και πάλι καλημέρα και καλή επιτυχία με την αναπαραγωγή σου!

mpapad
11-06-2011, 06:51
http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=24&ved=0CC8QFjADOBQ&url=http%3A%2F%2Fwww.preventionmag.gr%2Fdefault.ph p%3Fpid%3D6%26art_id%3D3006%26cat_id%3D40%26subcat _id%3D39%26supercat_id%3D1&ei=vPDyTd7OG8yxhAfQztjDBg&usg=AFQjCNGG76hwMF2N615rkcvAVEQAddq2Vw&sig2=DeLGNcqYQWa5dNOwvRYQQg

http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=51&ved=0CBYQFjAAODI&url=http%3A%2F%2Fpets-and-animals.pubkicks.com%2Fel%2Fbird-allergies-5-facts-about-bird-allergies%2F157%2F&ei=3vHyTf6RKM65hAeDhLTEBg&usg=AFQjCNFcskImwSnuaWJv1siiD1WZbHFbzw&sig2=w_ps1NkznM23z8wE4_MPvg

vas
11-06-2011, 14:10
τα αλλα πουλακια που εχεις εξω πως τα εχεις βαλει ωστε να τα προστατευεις ; ισως θα μπορουσες να κανεις κατι παρομοιο και για το ζευγαρι σου οταν ερθει η ωρα

Nikkk
11-06-2011, 23:19
Ζαχαρίσ κ Μαρία, ναι, ο κύριος φόβος μου είναι τα αρπακτικά με τα 2 χέρια...Ενδιαφέρουσα η πρόταση για κατασκευή που να παραβιάζεται δύσκολα. Μαρία, συνύθως εγώ ήμουν ο γείτονας με το σκύλο που γάβγιζε! :evilgrin0030::fighting0016: Αυτό για τη βοήθεια των αλλεργιογόνων δε το'χα σκεφτεί, τώρα που το είπες θυμήθηκα οτι κάπου το'χω ξανακούσει, ευχαριστώ!! Αλλά επειδή εγώ μεγάλωσα αγκαλιά με σκύλο, γάτες κ κάθε λογής ζωάκια, δε ξέρω αν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις γιατι εγώ τώρα είμαι σε άσχημο χάλι, δε λειτουργεί καθόλου η μύτη, απο μυρωδιά μέχρι αναπνοή, μηδέν, μόνο με φάρμακα...:sick0022: Παντως ευχαριστώ για τις απόψεις σας, με βοήθησαν πολύ. Θα περιμένω τι θα γίνει με τ'αυγουλάκια κ βλέπουμε...VAS, δεν έχω πουλάκια έξω, μέσα τα έχω κ αυτά που λέω, το μωρό δλδ, απλά δεν είναι μέσα στο μεγάλο κλουβί αλλά απο πάνω, σε μικρότερο κλουβί...