PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Xρώμα για κλουβί

filiposath
19-05-2011, 11:02
καλημέρα στα μέλη του forum
θέλω να επιδιορθώσω ένα κλουβί για παπαγάλο που έχω από πολύ λίγη σκουριά που έχει εμφανιστεί με τα χρόνια, μήπως ξέρει κανείς τί χρώμα να ζητήσω; (τα κάγκελα μοιάζουν πλαστικά)

mirsini_st
19-05-2011, 11:08
επειδη εχω κ εγω το ιδιο προβλημα κ θελω να βαψω κατι κλουβακια που εχω.....εχει φανει σκουρια???η εχει ξεφτισει το χρωμα κ φαινεται το σιδερο απο κατω που εχει σκουριασει???εμενα συμβαινει το δευτερο....

filiposath
19-05-2011, 11:15
μυρσίνη έχει συμβεί το δεύτερο, γιατι τα σημεία αυτά μοιάζουν ίδια με τα σημεία που έχει γδαρθεί από το κλείσιμο της πόρτας και της βάσης.

mirsini_st
19-05-2011, 11:20
πιστευω θελει πρωτα τριψιμο κ μετα περασμα με μπογια..αν βαφτει κατ ευθειαν εικαζω πως θα σκασει το χρωμα μεταξυ βαμμενου και σκουριασμενου..στο χρωματοπωλειο που ρωτησα ειπαν πως ειναι βαμμενα με λαδομπογια τα κλουβια ...προτειναν να τα βαψω κ να τα αφησω μερικες μερες να στεγνωσουν καλα κ να ξεμυρισουν...δεν τα χω βαψει ακομα γιατι θεωρω επικυνδυνες τις αναθυμιασεις της κ δε βρηκα αλλο υλικο να μη μυριζει τοσο εντονα...

filiposath
19-05-2011, 11:24
σ' ευχαριστώ θα ρωτήσω κι εγώ. αν και σκέφτηκα μήπως να ψάξω για τίποτα οικολογικό χρώμα ώστε να μην είναι επικίνδυνο για παπαγάλο.

mirsini_st
19-05-2011, 11:31
το πλαστικο πιστευω θα ξεφτισει....

filiposath
19-05-2011, 11:44
το έχει επιχειρήσει κανένας; μήπως θα βοηθούσε χρώμα σε μορφή σπρέυ;

mirsini_st
19-05-2011, 12:05
βασικα το θεωω το ιδιο τοξικο με τη λαδομπογια...απο την αλλη στεγνωνει πιο γρηγορα και ομοιομορφα κ ειναι πολυ πιο ευκολο στη εφαρμογη.....ολο κ καποιος θα εχει δοκιμασει να μας πει....τι παπαγαλο εχεις??

filiposath
19-05-2011, 12:31
ok. έτσι νομίζω κι εγώ για την εφαρμογή. blue fronted amazon έχω περίπου 5 χρονών

mirsini_st
19-05-2011, 13:31
νομιζω βασικα σχεδον ολες οι βαφες ειναι τοξικες το θεμα ειναι να ειναι κατι ανθεκτικο ευκολο στην εφαρμογη κ να μεινει καποιες μερες σε εξωτερικο χωρο να στεγνωσει τελειως....και παλι λεω δεν ξερω...νομιζω...

μιας κ δεν ξερω απο παπαγαλους το γκουγκλαρα...ειναι ομορφουλης :)

nikosman
19-05-2011, 13:39
εγω εβαψα τα κλουβακια μου ,αφου τα ετριψα εκει που ειχαν σκουριες, με σπρει για σιδερο

τα αφησα να στεγνωσουν για 2 μερες στον ηλιο μετα τα επλυνα με χλωρινη.
και εβαλα τα πουλακια μεσα...

Sissy
19-05-2011, 15:11
Δεν ξέρω να σου πώ τι είδους βαφή θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις (υπάρχει κάποια τόσο ακίνδυνη άραγε;; ) αυτό που σίγουρα θα πρέπει να προσέξεις είναι ότι πολλές απ' αυτές περιέχουν μόλυβδο και επειδή έχεις παπαγάλο (που συνεχώς δαγκώνουν-κρατάνε με το ράμφος τους τα κάγκελα) θέλει μεγάλη προσοχή στην επιλογή που θα κάνεις.

marlene
19-05-2011, 18:09
........Επίσης στα κλουβιά μεγάλων εταιριών, δέχονται να τους σταλούν δικά τους κλουβιά για να τα βάψουν πάλι. Επί πληρωμή φυσικά και αξίζει μονάχα αν η φθορά είναι μεγάλη.
Αυτό που θα έκανα στη θέση σου είναι να καλύψω το σημείο που έχει φθαρεί με φυσικό νήμα. Έτσι, αντί να το καλύψεις με κάποια επικίνδυνη μπογιά του εμπορίου, χρησιμοποιείς ένα τελείως φυσικό υλικό που είναι βέβαια ακίνδυνο... Βασικά, οι τρέχουσες χημικές μπογιές που κυκλοφορούν σε σιδεράδικα κτλ είναι κατά τη γνώμη μου ό,τι χειρότερο... Η καλύτερη μπογιά να είναι, οικολογική κτλ δεν είναι φτιαγμένη για να μπει μέσα στο σώμα του παπαγάλου σου και βάφοντας το κλουβί αυτό είναι που συμβαίνει... Όπως ειπώθηκε και παραπάνω τα πουλιά αυτά δαγκώνουν τα κάγκελα σκαρφαλώνοντας, αν και είμαι βέβαιη ότι ζώντας με τον παπαγάλο σου αυτό το ξέρεις ήδη. Σου στέλνω μία φωτο από τον τρόπο που χρειάστηκε να καλύψω ένα κάγκελο εγώ, στη δική μου περίπτωση για να στηριχθεί καλύτερα μία πατήθρα.

http://i1216.photobucket.com/albums/dd367/Marlene_____/Cockatiel%20family%20coming%20up/CIMG9285.jpg

filiposath
19-05-2011, 18:12
σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. αυτό που θέλω πιο πολύ είναι να βρω το λιγότερο τοξικό χρώμα. το αισθητικό αποτέλεσμα το έχω σε δεύτερη μοίρα

filiposath
19-05-2011, 18:15
marlene πολύ έξυπνη και εύκολη ιδέα με το νήμα! ιδίως σε κάποιες επιφάνειες.

filiposath
19-05-2011, 18:17
νομιζω βασικα σχεδον ολες οι βαφες ειναι τοξικες το θεμα ειναι να ειναι κατι ανθεκτικο ευκολο στην εφαρμογη κ να μεινει καποιες μερες σε εξωτερικο χωρο να στεγνωσει τελειως....και παλι λεω δεν ξερω...νομιζω...

μιας κ δεν ξερω απο παπαγαλους το γκουγκλαρα...ειναι ομορφουλης :)

γενικά όλοι οι αμαζόνιοι είναι εντυπωσιακοί παπαγάλοι!

Ηρακλής
19-05-2011, 18:17
εγώ πιο παλιά είχα ακούσει ότι η σκουργιά φεύγει με λεμόνι και σοδα,δοκιμασετο δεν έχεις να χάσεις κάτι και αν φέγγει τι σε πειράζει να μηνι το κλουβί έτσι???αφού δεν θα είναι σκουργιασμενο;)

filiposath
19-05-2011, 18:23
εγώ πιο παλιά είχα ακούσει ότι η σκουργιά φεύγει με λεμόνι και σοδα,δοκιμασετο δεν έχεις να χάσεις κάτι και αν φέγγει τι σε πειράζει να μηνι το κλουβί έτσι???αφού δεν θα είναι σκουργιασμενο;)

εύκολη λύση! θα το δοκιμάσω για να φανεί και σίγουρα αν έχει φύγει και χρώμα.

filiposath
19-05-2011, 18:41
τελικά μάλλον θα συνδιάσω αυτά που πρότειναν η marlene και ο ηρακλής

Ηρακλής
19-05-2011, 21:07
τελικα τι εγινε με την σκουργια??

ΑΓΓΕΛΟΣ2
19-05-2011, 21:24
το ποιο καλο ειναι με ηλεκτροστατικη βαφη..αλλα πολυ ακριβο και δεν ξερω που μπορεις να βαψεις ετσι ...

μετα υπαρχουν μπογιες οικολογικες...που δεν θα υπαρχει προβλημα ΝΟΜΙΖΩ...

*τωρα ειδα οτι εχει και 2η σελιδα...

filiposath
23-05-2011, 18:41
τελικα τι εγινε με την σκουργια??

Έλεγξα το κλουβί και δεν υπάρχουν φθορές στα κάγκελα από χτυπήματα, αλλά μόνο σκουριά στα σημεία αυτά (το έχω 13 χρόνια)! Έτσι θα δοκιμάσω το λεμόνι με τη σόδα αλλά ακόμα δεν έχω προλάβει. Ίσως το ερχόμενο σαββατοκύριακο.....

filiposath
01-06-2011, 02:04
τελικά καθάρισε αρκετά απ΄τη σκουριά, ειδικά εκεί που ήταν περισσότερο έντονη.