PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Τι κάνετε όταν φεύγετε διακοπές?

sisi
29-04-2011, 10:32
Καλημερα σε ολο το forum. Αυτη τη στιγμη εχω 1 ζευγαρι bungies, σκεφτομαι ομως να παρω ενα ζευγαρι αλλου ειδους (lovebird η Parrotlets) oποτε θα γινουν 2 τα κλουβια και οι υποχρεωσεις τους. Αναρωτιεμαι τι θα κανω το καλοκαιρι που θα θελω να φυγω διακοπες μονο μια εβδομαδα - 10 μερες. Στο πετ σοπ μου ειπαν οτι ανετα μενουν μονα τους τοσο καιρο (με πιο μεγαλες ταιστρες και ποτιστρες) εσεις τι λετε? το εχετε κανει? Συνηθως μια φιλη μου φιλοξενουσε τωρα το 1 κλουβι αλλα αν τα κανω 2 δεν θα μπορει......

Sissy
29-04-2011, 14:07
Διάβασε το θέμα του Βαγγέλη: Το διάστημα που απουσιάζουμε. (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?25985-Το-διάστημα-που-απουσιάζουμε.) Η γνώμη μου είναι πως αν έχεις πουλιά ήμερα (δηλ. ταισμένα στο χέρι) δεν θα πρέπει να τα αφήσεις μόνα τους.

sisi
29-04-2011, 14:16
δεν ειναι ημερα. ειναι ζευγαρακι αυτα που εχω και κανουν καλη παρεα μεταξυ τους εμενα με φοβουνται.

vagelis76
29-04-2011, 23:36
Αυτό που σου είπαν στο πετ σοπ...είναι για εκείνους φυσιολογικό μιας και στο μαγαζί τους κάθε τόσο αλλάζουν νερό στα κλουβιά.
Το καλοκαίρι όχι απλά θέλουν καιημερινά φρέσκο νερό,αλλά αν γίνεται και 2 φορές την ημέρα δροσερό...Επίσης το μπανάκι για εκείνα,΄όπως και για εσένα,είναι απαραίτητο τη περίοδο του καλοκαιριού.Αν δε μπορεί η φίλη σου να φιλοξενεί 2 κλουβιά αντί ενός καλύτερα να έμενες στο ένα κλουβί κι εσύ και να μη προχωρούσες στην αγορά κι άλλων πουλιών.

sisi
29-04-2011, 23:58
ευχαριστω για την απαντηση σου αν και λιγο με στεναχωρει....... βεβαια αυτος ειναι και ο λογος που ρωταω για να μαθω αν θα τους κανει κατι τετοιο κακο πριν τα αγορασω. και βεβαια την ιδεα μου την εβαλαν στο πετ σοπ (πως θα πουλησουν ?)

vagelis76
30-04-2011, 00:02
(πως θα πουλησουν ?)

Βλέπω το έχεις πιάσει το νόημα....αυτό ακριβώς συμβαίνει σχεδόν πάντα...στόχος τους μόνο το κέρδος.

demis
30-04-2011, 00:54
Δεν ειναι μονο η τροφη και το νερο πιστευω πως 10 μερες χωρις την επιβλεψη μας μπορει να τυχει κατι εστω κ αν νομιζουμε πως ειναι ασφαλη στο κλουβι! Μπορει να τυχει να αδιεθετησουν η να σκαλωσει κανενα ποδαρακι πουθενα, μπορει να πεσει η πατηρθα και να μην εχουν τα πουλια να κατσουν πανω απο μια ευδομαδα να ειναι στα καγγελα, επισεις το θεμα με την τροφη ειναι αλλο, εγω την ταιστρα τη γεμιζω καθε μερα κ την αδιαζουν ολη, την περισσοτερη την τρωνε παλια ομως τη σκορπουσανε διοτι πολλα πουλι εχουν αυτη τη συνηθεια. Μπορει ας πουμε να βαλεις και ενα ταπερ με τροφη τι νομιζεις οτι θα κανουν? λιγο θα φανε, λιγο θα σκορπισουν επισεις ολα τα τσφλια θα τα αφησουν μεσα κ το περισσοτερο κεχρι θα καλυφθει απο τσοφλια οποτε δεν θα μπορουν να το φανε ολο οσο βαλεις στην ταιστρα γιατι θα πρεπει να αφαιρεθουν τα τσοφλια, το νερο μπορει να βαλεις μια ποτισρα τιραστια κ να κανουν μπανιο κ να τελειωσει σε 2 μερες, αν ειναι κ εσωτερικη θα τη βρωμισουν με κουτσουλιες κ τροφες κ θα αρνιουντε να πιουν απο εκει οποτε θα αφυδατωθουν! θα μπορουσες να δωσεις τα κλειδια σε καποιο συγγενη κ να πηγαινει να επιβλεπει εστω μερα παρα μερα αν δε μπορει καθε μερα να βλεπει πως ειναι αν εχουν φαι, νερο κτλ μη ξεχναμε οτι πρεπει να τα χουμε να τα βλεπει φως και οχι να ειναι κληστο το πατζουρι ολη μερα κ ειναι μεσα στο σκοταδι τα πουλια

-vaso-
30-04-2011, 01:00
Αυτό που σου είπαν στο πετ σοπ...είναι για εκείνους φυσιολογικό μιας και στο μαγαζί τους κάθε τόσο αλλάζουν νερό στα κλουβιά.
Το καλοκαίρι όχι απλά θέλουν καιημερινά φρέσκο νερό,αλλά αν γίνεται και 2 φορές την ημέρα δροσερό...Επίσης το μπανάκι για εκείνα,΄όπως και για εσένα,είναι απαραίτητο τη περίοδο του καλοκαιριού.Αν δε μπορεί η φίλη σου να φιλοξενεί 2 κλουβιά αντί ενός καλύτερα να έμενες στο ένα κλουβί κι εσύ και να μη προχωρούσες στην αγορά κι άλλων πουλιών.
Θα συμφωνήσω με τον Βαγγέλη!Το καλοκαίρι είναι μια ''δύσκολη'' εποχή για αυτά αφού κάνουν πολλές φορές μπανάκι ακόμα και μέσα στην ίδια μέρα!Εγώ θα φοβόμουν να αφήσω τα πτηνά (βασικά ζώα γενικά...)για τόσο μέρες!Σκέψου αν ρίξουν το νερό τους ή το καταναλώσουν κάνοντας μπάνιο...Απλά ρώτα την φίλη σου αν μπορεί να τα αναλάβει αν χρειαστεί!Εεεεε αν είναι καλή φίλη θα καταλάβει!!!
Σκέψου...έχω μια γατούλα εδώ και 17 χρόνια!Γριούλα φυσικά τώρα...ε όλα αυτά τα χρόνια ποτέ δεν την έχουμε αφήσει για πάνω από 1,5 μέρα μόνη της.

sisi
02-05-2011, 10:06
Καλημερα παιδια καλο μηνα. Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Εχετε ολοι δικιο ο καθενας απο την πλευρα του. Σας ειπα την ιδεα μου την εβαλαν απο το πετσοπ εγω δεν θα σκεφτομουν κατι τετοιο. για να τα εχω σιγουρα τα θελω και τα αγαπαω. μπανακι δεν εχουν κανει ποτε τους. Αν θελετε να το πιστεψετε δεν ειχα ιδεα οτι τα κανεις μπανιο. Απο τοτε που μπηκα σε κανδυο σχετικα σαιτς ειδα οτι πρεπει να τα δροσιζεις και κυριως το καλοκαιρι. Σωστα? Μπανιρουλα τους εβαζα αλλα αυτα μαλλον για τουαλετα την περναγε και κανανε αλλα πραγματα μεσα. Τωρα που καλοκαιριαζει ετοιμαζω προγραμμα μπανιου. φιλακια σε ολους και παλι ευχαριστω.

sisi
02-05-2011, 10:08
ξεχασα να σας πω οτι εχω και σκυλο τον οποιο βεβαια η θα τον παρω μαζι μου η θα μου τον φιλοξενησει αλλη φιλη. Τι να κανω καθε καλοκαιρι μοιραζω τα παιδια μου (σκυλια - πουλια) χιχιχι

demis
05-05-2011, 09:45
Αν εχεις τη δυνατοτητα να σου τα φιλοξενουνε τοτε ενταξει! να σκεφτεσαι παντα αυτο το ενδεχομενο καθε φορα που ειναι να αποκτησεις ενα νεο κατοικιδιο, μην την πατησεις μετα..!

Asmodeus
05-05-2011, 14:51
Αγαπητη φιλη αν θες να παρεις και αλλα πουλακια μπορεις να πεις στη φιλη σου να περασει απο το σπιτι σου 4 φορες να φτιαξει τα πουλακια σου. Εγω αυτο κανω οταν φευγω για κανα 10ημερο , συνηθως ερχεται η αδερφη μου 3-4 φορες και βαζει τροφες και νερακι και μεχρι τωρα ολα εχουν παει καλα. Αν δεν μπορει οντως 10 ημερες ειναι παρα πολλες για να μηνουν μονα τους το καλοκαιρι.