PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Απώλεια σε πούπουλα γύρω από το ράμφος

sakisGRs
28-03-2011, 16:30
Καλισπερα και παλι παιδια..!! ο αρσενικος καναρος που εχω, πανω απο το ραμφος και κατω εχει χασει πουπουλα.και κατευθυνεται προς τον λαιμο..δεν μπορω να δωσω εξηγηση στο αν εχει κατι..!! γνωριζει κανεις αν οφειλεται σε πτεροροια ή σε αρρωστια..? και αν ειναι αρρωστο τι να κανω...παντως δεν εχει δειξει σημαδια αδιαθεσιας ακομη..!! :sick0018:

φοτο

http://img707.imageshack.us/i/1085g.jpg/

jk21
28-03-2011, 17:02
αν ηταν κοντα στο ραμφος μονο να δικαιολογουταν σε ενα βαθμο αν εμενε μεχρι εκει και αν ο αρσενικος ταιζε καποιους νεοσσους.ομως επεκτεινεται και με ανησυχει .εχω δει στο εμποριο καποιο προιον leucagel με προπολη και καποια αλλα αιθερια ελαια καταλληλο για τετοια προβληματα http://www.falconvitamins.co.uk/index_6.htm αλλα στις σερρες δεν θα το βρεις. εγω εχω κατι αναλογο δικο μου φτιαγμενο αλλα ειμαι δυστυχως μακρια σου....θα σου ελεγα να παρεις απο το φαρμακειο ενα μπουκαλακι γλυκερινης (γυρω στο 1 ευρω τα 100ml ) και να αναμιξεις 10ml γλυκερινης με 10 σταγονες βαμμα προπολης .υπαρχουν διαφορες μαρκες στα φαρμακεια .Κανει γυρω στο 10ευρο αλλα θα ειναι χρησιμο και σε σενα (ρωτα το φαρμακοποιο θα σου πει ) .επειδη το βαμμα ειναι αλκοολουχο να ξερεις ειναι μονο για δερματικη χρηση

για την προπολη δες και εδω http://www.ekem.org.gr/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=29&cntnt01returnid=61&hl=el_GR

εναλλακτικα μπορεις να βαζεις διαλυμα ιωδιου σε γλυκερινη 1 προς 10 σαν αντισηπτικο αν υπαρχει καποιος μυκητας που δημιουργει την πτωση των φτερων αλλα για το δερμα ισως ειναι λιγο ισχυρο σε σχεση με τα ποδια που συνηθως το εφαρμοζουμε σε περιπτωσεις ογκιδιων ξηρης ευλογιας .αν βαλεις περισσοτερη γλυκερινη για να ειναι πιο ηπιο δεν ξερω αν ειναι δραστικο.

για ακαρεα του φτερωματος αν κρινω απο τα γειτονικα φτερα δεν νομιζω.....καθαρισε καλα τις πατηθρες και δες αν εχει την συνηθεια να τριβει την μουσουδα του συχνα σε καποιο σημειο

sakisGRs
28-03-2011, 18:32
Ευχαριστω Δημητρη...αγορασα και ευτιαξα την μηξη οπως προανεφερες..!!! η ερωτηση μου ειναι καθε ποσο πρεπει να κανω αυτη την θεραπια στο πουλι...καθε μερα, μεχρι να δω αποτελεσμα ή μια φορα φτανει..!!

jk21
28-03-2011, 22:38
να βαζεις πρωι και βραδυ με πινελακι για μια μια βδομαδα .αν δεις αντιδραση στο δερμα (δεν νοζιζω ),σταματησε τη χορηγηση προσωρινα και ξεπλυνε με ενα βρεγμενο βαμβακι .αν δεν ειναι κατι πολυ εντονο(δεν το περιμενω αλλα στο λεω για παν ενδεχομενο γιατι καθε οργανισμος δεν αντιδρα το ιδιο ) βαλε λιγη επιπλεον γλυκερινη στο διαλυμα .

απο κει και περα θα σου ελεγα να εχει μια διατροφη με αυξημενες πρωτεινες ωστε σταδιακα να δεις τα πρωτα πουπουλα.αν θεραπευθει για να γεμισει θα θελει πανω απο μηνα αλλα τα σημαδια βελτιωσης θα φανουν σε 2-3 βδομαδες μετα το τελος της επαλειψης αν και η διατροφη ειναι οκ.αν εχεις δωσε και καποιο συμπληρωμα με αμινοξεα (που να κανει για πτεροροια) .αν δεν δεις βελτιωση ισως να χρειαζεται και επιπλεον χορηγηση αλλα δεν θα στο προτεινα ,αλλα θα σου ελεγα να ψαξεις για ειδικο γιατρο (χλωμο αν δεν κατεβεις θεσσαλονικη )

* ποιο σκευασμα προπολης πηρες;

sakisGRs
29-03-2011, 13:21
πηρα βαμα προπολης, ενα χαρτινο κουτακι ειναι με το μπουκαλακι των 50ml μια ενεση μεσα..!!! και γραφει "βιολογικο διαλειμμα προπολης"...οκ,θα το βαζω πρωι και βραδυ και σας ενημερωνω.....:)

jk21
29-03-2011, 14:39
σακη το ρωτησα για να βρω απο την μαρκα το ποσοστο αιθανολης (αλκοολης ) και προπολης %