PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πρόβλημα με ένα ζευγάρι

fireman
21-03-2011, 19:37
καλησπέρα σε όλη την παρέα!!!
Θα ήθελα να σας αναφέρω δυο προβληματάκια που έχω από ένα αρσενικό καναρίνι και ένα θηλυκό.
Το αρσενικό μου έχει βγάλει πάνω από το αριστερό το μάτι μια φουσκάλα που είναι μαλακή και φαίνεται σαν να έχει μέσα υγρό, παρ¨όλα αυτά η διάθεση του είναι καλή και δεν δείχνει να το επηρεάζει, και το θηλυκο απο την ωρα που το πηρα (πέρυσι) και το ζευγάρωσα την πρώτη φορά έκανε 2 αυγά και την δεύτερη ένα αυγό,φέτος δεν ξέρω τι θα κάνει αλλά για να μου κάνει το πολύ 2 αυγά πιστεύω ότι κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει,αν μπορείτε πείτε τι γνώμη σας εάν μπορώ να κάνω κάτι για αυτά τα 2 πουλάκια ευχαριστώ.

tonis!
21-03-2011, 19:42
πρωτον εγω θα σε ρωτησω για το θηλικο.Του κανεις διατροφικη προετοιμασια πριν την αναπαραγωγη??αν η διατροφη ειναι ελλιπης τοτε και η γεννα δεν θα ειναι ολοκληρωμενη!κατα την διαρκεια της αναπαραγωγης ειναι το ζευγαρι σε ησυχο μερος?

fireman
21-03-2011, 20:05
το ζευγάρι είναι σε ήσυχο μέρος δεν ενοχλείτε απο κανέναν,και η διατροφή πριν το ζευγάρωμα είναι το αυγό συν τις βιταμίνες του εμπορίου που είναι αυγοτροφη και η κοκκινη που αν δεν κανω λάθος έχει καρότο.

jk21
21-03-2011, 23:47
ΑΝΤΩΝΗ ως προς τα λιγα αυγα της καναρας θα ηταν ευκολο να τα ριξω στην λαθος διατροφη ως προς τις κιτρινοκοκκινες λεγομενες βιταμινες (που δεν ειναι .αν δεν το βρεις καπου εδω μεσα τι ειναι ,θα το πουμε αλλη στιγμη ) αλλα πιστευω οτι ειτε το πουλακι ορμονικα δεν ειναι ενταξει ,ειτε υπαρχει καποια υποβοσκουσα ασθενεια που επηρεαζει και το γεννητικο του συστημα.επισης εχω παλιοτερα διαβασει αλλα οχι διασταυρωσει οτι και θηλυκα με μυκοπλασμα παρουσιαζουν το φαινομενο να κανουν λιγα αυγα.θα σου συνιστουσα να εισαγαγεις στη διατροφη του πουλιου την γυρη
http://www.ekem.org.gr/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=12&cntnt01returnid=59&hl=el_GR
<< Η γύρη περιέχει γοναδοτρόπες ορμόνες, ουσίες που δρουν απευθείας στους γενετικούς αδένες του άρρενος και του θήλεως. Η σπερματογένεση στον άνδρα καθώς και η φυσιολογική εξέλιξη των ωοθυλακίων στη γυναίκα οφείλονται στην παρουσία των ορμονών αυτών. >>

ενω οταν θα το εχεις ξεχωρα απο τον αρσενικο να του δινεις και εξτρα λιναροσπορο .ο σπορος αυτος εχει αρκετα φυτοοιστρογονα και ειναι οτι πρεπει για τα ορμονικα θηλυκων οργανισμων.

για το θεμα προβληματος με καποιο μικροβιο θα δεις πως θα παει και φετος ξεκινωντας και βλεπουμε.

για τον αρσενικο δειξε μας αμεσα φωτο .αν μου λεγες οτι ειχε φουσκαλα απο το κατω μερος θα πηγαινε καπου το μυαλο μου αλλα απο πανω απο το ματι και μαλακη μαλλον καποια μολυνση ειναι ή τσιμπημα

* περι διατροφικης προετοιμασιας εδω

http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?25308-%CE%94%CE%99%CE%91%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%99%C E%9A%CE%97-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%C E%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%93%C E%A9%CE%93%CE%97%CE%A3
εχω συγκεντρωμενη τη δικια μου προταση

fireman
22-03-2011, 09:37
ΔΗΜΗΤΡΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις συμβουλες σου θα δω τι θα κάνει και φέτος το θηλυκό και εάν δεν έχει συνέλθει θα την προετοιμάσω με όλα αυτά που μου είπες για την επόμενη χρονιά,τώρα για το αρσενικό,έκανα στην περιγραφή μου ένα λάθος που μάλλον έχει πάει το μυαλό σου :) και περιμένω να μου πεις την σκέψη σου.Η φουσκάλα αυτή βρίσκετε από το κάτω μέρος τού ματιού ανάμεσα στο ράμφος και το μάτι,συγνώμη αλλά σήμερα το πρόσεξα καλά και έχεις δίκιο.

jk21
22-03-2011, 10:54
φοβαμαι για τριχομοναδες .δες αυτο

http://www.michigan.gov/dnr/0,1607,7-153-10370_12150_12220-27288--,00.html

Pathology

The pathology associated with trichomoniasis in doves and pigeons usually involves young birds and consists of the formation of caseous necrotic masses in the upper digestive tract and occasionally in the viscera. The first (acute) lesions appear in the mouth, pharynx, esophagus, and crop and consist of inflammation and development of creamy-white, wet, and sticky exudate on the mucosal surface (lining). The lesions progress to small, well-defined raised yellow-white ulcers. As the disease progresses further (chronic), the mucosal lesions become yellow in color, larger in size, hard, caseous coalesced masses that may invade the sinuses of the skull, extend externally to the beak and eyes, penetrate through the base of the skull into the brain and penetrate the viscera causing necrotic areas in the liver, spleen, pancreas, heart, lungs and air sacs.

δες την φωτο

13675

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.rus-canary.ru/foto/image003.jpg&imgrefurl=http://www.rus-canary.ru/trihomonoz.html&usg=__maQHhJxGeUAVkOlLWLBNTWDr5XY=&h=304&w=304&sz=20&hl=el&start=74&zoom=1&tbnid=2ayFVAPrdhIoAM:&tbnh=116&tbnw=116&ei=YW-ITdj7MpHGtAbPoJGqDA&prev=/images%3Fq%3Dtrichomoniasis%2Bbirds%2Beye%26start% 3D60%26hl%3Del%26sa%3DN%26gbv%3D2%26tbm%3Disch&itbs=1

αν εχει κατι τετοιο πας κατευθειαν να βρεις το chevicol της chevita

http://www.chevita.com/en/products/chevi-col-plus.php

καποιο αλλο τυχον απο κτηνιατρικα καταλληλο για τριχομοναδιαση .υπαρχει και στα φαρμακεια το flagyl ανθρωπινο στο οποιο υπαρχει δοση για πουλια αλλα καποιες φορες δημιουργει καποιες παρενεργειες .ψαξε πρωτα αυτο που σου ειπα.ΑΜΕΣΑ!!!!! Για να φτασει στο ματι ειναι πολυ κοντα και στον εγκεφαλο.οι τριχομοναδες (παρασιτο ) δημιουργουν λευκοκιτρινους ογκους που συνηθως ξεκινανε σαν κιτρινολευκες πλακες στον βλενογονο απο το στομα προς τον οισοφαγο

fireman
22-03-2011, 11:17
ναι Δημήτρη έτσι είναι όπως στην φωτογραφία είσαι κατατοπιστικότατος ευχαριστώ! θα πάω να πάρω αυτό το φάρμακο και πάλι ευχαριστώ!!

mgerom
22-03-2011, 11:52
Εχω την γνώμη οτι άσχετα απο το εάν υπάρχει τριχομονάδωση,
και απο το τί θεραπεία θα ακολουθήσεις, να βάλεις στο μάτι την οφθαλμολογική αλοιφή Tobrex(στο φαρμακείο).
Θα βοηθήσει πολύ το πουλάκι.

jk21
22-03-2011, 15:14
φιλε μου αν μπορεις ομως βαλε και μια φωτο .

fireman
22-03-2011, 23:06
ρε παιδιά τι αγνεια είναι αυτή που υπάρχει στα πετ σοπ,ακόμη και στα κτηνιατρεία όλοι με γάτες και με σκύλους ασχολούνται,έχω πάει σε 3-4 πετ και 2 κτηνιατρεία και δεν ξερουν καν τι ειναι η τριχομοναδιαση,θα βάλω Δήμητρη και φωτο και αν ειναι μετα θα του δωσω ότι χρειάζεται.

jk21
22-03-2011, 23:26
φιλε μου σου στελνω πμ που μπορεις να το βρεις εκει.περιμενουμε και φωτο .την αγορα μην την καθυστερεις

fireman
24-03-2011, 00:09
http://i1103.photobucket.com/albums/g462/antonisefi/23032011068.jpg

jk21
24-03-2011, 00:11
αντωνη δεν διακρινω κατι εκτος αν η φουσκαλα ειναι κατω απο τα πουπουλα...που ακριβως εννοεις;

jk21
24-03-2011, 00:12
off topic: φτου να μην το ματιασω . να ειναι συντομα καλα...τι υπεροχα χρωματα που εχει αυτο το πουλακι!!!!!!!

fireman
24-03-2011, 00:24
http://i1103.photobucket.com/albums/g462/antonisefi/kalh.jpg

fireman
24-03-2011, 00:26
τώρα φαίνεται καλύτερα?

jk21
24-03-2011, 00:34
ναι εχει ξεκαθαρη διογκωση .δωσε το φαρμακο αλλα βαλε και αλοιφη οπως ειπε ο κ μακης να καλυψουμε και περιπτωση καποιας φελγμονης εκτος απο τις τριχομοναδες (πχ μολυνση απο καποιο σταφυλοκοκο αν και θα βλεπαμε και δακρυ -βλεννα ) .επειδη υπαρχει εντονος ερεθισμος δεν ξερω μηπως ηταν προτιμοτερη η tobradex απο την tobrex ...εχει και κορτιζονη για την περιπτωση εντονης φλεγμονης περα απο την αντιβιωτικη ουσια που ειναι η ιδια (τομπραμυκινη ) .εγω παλιοτερα την φοβομουνα για χρηση σε πουλια αλλα απο τοτε ειχα ακουσει περιπτωσεις στο διαδικτυο οπου ειχε αποτελεσματα χωρις προβλημα καλυτερα απο την tobrex.δεν ξερω...εγω στο παρελθον μονο tobrex εχω κανει χρηση.

οι αλοιφες αυτες ειναι στα φαρμακεια

fireman
24-03-2011, 00:42
τώρα το θέμα ξέρεις ποιο είναι?μου είπανε από το πετ που πείρα το φάρμακο ότι κάθε μέρα πρέπει να βάζω νέα δώσει ότι δεν μπορώ να διαλύσω το φακελάκι σε 1 λίτρο και να το βάζω κάθε μέρα στην ποτίστρα για 6 με 7 μέρες, άντε πες εσύ τώρα πόσο να βάλω σε μια ποτίστρα....είναι κάτω από το γραμμάριο η δόση και θα πρέπει να το βάζω κατά προσέγγιση,μου είπε να βάζω στην ποτίστρα λίγο στην μύτη ενός μαχαιριού,έχεις καμιά καλύτερη ιδέα?

fireman
24-03-2011, 00:47
θα βάλω και την tobradex και πιστεύω θα πάνε όλα καλά

jk21
24-03-2011, 08:09
η μια λυση ειναι η ζυγαρια.δεν θα εχεις φαινεται .ο αλλος τροπος ειναι να την βαλεις τη σκονη απο ενα φακελλακι σε ενα πολυ καθαρο τραπεζακι (καθαρισε με οινονευμα λιγο) και αφου την απλωσεις ομοιομορφα ,να την χωρισεις με ενα μαχαιρακι σε ισια μερη.....(αυτο ισως κατι σου θυμισε....μακρια απο μας) και η αλλη περιπτωση ειναι δεις ποσο ειναι 1 φακελλο σε ποσοτητα πανω σε ενα κουταλι και να δωσεις μετα καταπροσεγγιση με το ματι,οσο δυνατον πιο σωστη δοση.σχεδον οσο σου ειπαν ειναι .

για την tobradex θα ηθελα να εχεις και την γνωμη του κ Μακη σε σχεση με την tobrex (μπορει και σε εντονη φλεγμονη να εχει δει εξισου καλα αποτελεσματα ,οποτε να μην επιβαρυνθει επιπλεον το πουλακι) ή καποιων παιδιων που ισως την εχουν χρησιμοποιησει

ευχομαι το καλυτερο !

fireman
24-03-2011, 14:34
χαχαχα!! κ΄εγώ αυτό σκέφτηκα όταν μου είπε για ζυγαριά ακριβείας....ευχαριστώ Δημήτρη για την βοήθεια!! θά περιμένω και την γνώμη του Μάκη.φίλε Μάκη αν παρακολουθείς την συζήτηση πες μου σε παρακαλώ την γνώμη σου σχετικά με το tombrex.

mgerom
24-03-2011, 15:07
Διάβασε αυτό.
http://petbirds.gr/forum/t16556/

gianniskilkis
26-03-2011, 13:13
κ.Αντώνη κάνε ότι σου λεν οι κ.Δημήτρης -Μάκης γιατί είναι πανέμορφο πουλί !!!

fireman
26-03-2011, 23:12
Σ ευχαριστώ Ιωάννη είδη έχω ξεκινήσει να κάνω αυτά που μου είπανε τα παιδιά να είσαι καλά!

fireman
28-03-2011, 11:33
έχουν περάσει 5 μέρες από τότε που άρχισα να δίνω την φαρμακευτική αγωγή στο καναρίνι (chevicol της chevita & tobradex) αλλά δεν βλέπω να υποχωρεί η φουσκάλα από το καναρίνι,η δοσολογία που του δίνω είναι σε μια ποτίστρα βάζω στην μύτη ενός μαχαιριού φάρμακο,μήπως πρέπει να αυξήσω την δόση,η αυτό θα υποχώρησει αργότερα?

jk21
29-03-2011, 14:15
αν και πιστευω οτι και με μικροτερη δοση θα ειχες μικροβελτιωση ,ποση ποσοτητα ειναι ενα φακελλακι; αν γεμιζει κουταλι του γλυκου πιστευω οτι το 1/10 του κουταλιου (σκεψου οτι εχει και καποιο βαθος) ειναι λιγο περισσοτερο απο την μυτη του μαχαιριου που λες για 100 ml νερου (μια ποτιστρα) .ομως δεν μπορω να σου πω εγκυρα απο μακρια.μονο αν το απλωσεις ομοιομορφα και χωρισεις με μαχαιρι οπως σου ειπα ή με ζυγαρια του γρ βγαζεις ακρη.αν εχεις περισσοτερα φακελλα διελυσε πιο μεγαλη (διακριτη) ποσοτητα σε περισσοτερα ml νερου και δωσε μονο τα 100ml .ολα αυτα αντωνη που σου λεω ,ειναι ελλειψει της δυνατοτητας σου να απευθυνθεις σε ειδικευμενο γιατρο.αλλιως ειναι η καλυτερη λυση .αν θεωρεις οτι εδινες επαρκη ποσοτητα ισως να επρεπε να σταματησεις και να χορηγησεις καποιο δραστικο αντιβιοτικο που θα πιασει μεσω εσωτερικης χορηγησης οτι δεν ποιανει η τομπραμυκινη τοπικα.(επισης δεν ειδα ξεκαθαρα στο site της chevita να αναφερεται ακριβως ποσες μερες πρεπει να δινει για τριχομοναδες καποιο ς το σκευασμα ) .Σε αλλο προβλημα στο ματι παλιοτερο ,που ειδα (σε πουλακι της Σισσυ με καποιο εξογκωματι κοντα στο ραμφος,λιγο διαφορετικο ) ο γιατρος ειχε συστησει baytril.

fireman
29-03-2011, 19:49
το φακελακι εχει 5 γραμμαρια αρα το 1/10 και η αγωγη : CHEVICOL +

ΣΥΝΘΕΣΗ:
Dimetridazole 500 mg
aminosisine sulphate 142.5 mg

ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ
πρόληψη και θεραπεία τριχομοναδωσης

ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ
πρόληψη
1 φακελάκι σε 2 λίτρα νερό.
για 5-8 μέρες
λίγο πριν την έναρξη της αναπαραγωγής ή κατά τη διάρκεια.

θεραπεία
1 φακελάκι σε 1 λίτρα νερό.
για 5-8 μέρες
λίγο πριν την έναρξη της αναπαραγωγής ή κατά τη διάρκεια.
στα πολύ άρρωστα να διαβρέχονται οι τυρώδεις αλλοιώσεις με το παραπάνω διάλυμα .καλό είναι να δίνονται 3-5 ml κατευθείαν στον πρόλοβο.
τι ειναι τυρωδεις αλλοιωσεις?

jk21
29-03-2011, 19:56
οταν οι τριχομοναδες ειναι και στο προλοβο και τον οισοφαγο του πουλιου δημιουργουν καποιους ογκους κιτρινολευκους ,που στην αρχη ειναι σαν λευκες πλακες.ομως μπορουν να υπαρξουν και σε αλλα μερη του κορμιου των πουλιων . λεει μεχρι και 8 μερες...δεν ξερω τι να σου πω .ΑΝΤΩΝΗ δεν ειμαι γιατρος....δεν ξερω αν το να περιμενεις να τελειωσουν οι 8 μερες ειναι χρονος σημαντικος στην καθυστερηση ισχυρου αντιβιοτικου...

fireman
30-03-2011, 11:49
ΔΗΜΗΤΡΗ σ ευχαριστω για ολα και ήδη ειναι αρκετα αυτα που μου εχεις πει,το θεμα αυτο κλεινει εδω, και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

jk21
30-03-2011, 12:32
να μην κλεισει εδω ,να εχουμε νεα.μην το παρεις οτι δεν θελοω να σου απαντησω αλλα οτι δεν ξερω .

jk21
30-03-2011, 13:59
ΑΝΤΩΝΗ ψαχνοντας βρηκα αυτα

http://www.algcanari.com/forum/showthread.php?t=981
http://www.lequeuth.com/54.html
http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=fr&u=http://www.algcanari.com/forum/showthread.php%3Ft%3D981&ei=fBWTTbLzCoWIhQeL2-DOAw&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CCQQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Dtrichomonose%2Bdu%2Bcanari%26hl%3Del% 26biw%3D1280%26bih%3D779%26prmd%3Divnsfd
http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=fr&u=http://www.lequeuth.com/54.html&ei=fBWTTbLzCoWIhQeL2-DOAw&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=2&ved=0CC0Q7gEwAQ&prev=/search%3Fq%3Dtrichomonose%2Bdu%2Bcanari%26hl%3Del% 26biw%3D1280%26bih%3D779%26prmd%3Divnsfd

http://www.lequeuth.com/resources/trichomonose+2.jpg

δυστυχως δεν γνωριζω γαλλικα και απο οσο καταλαβα απο την μεταφραση του google το πρηξιμο δημιουργειται απο επιμολυνση του ματιου λογω της τριβης του πουλιου απο την φαγουρα γιατι στο εωσερικο του αναπτυσεται το συγκεκριμενο παρασιτο.θα σου ελεγα αφου χορηγησες τη θεραπεια (ηδη ειναι 6η μερα και πιστευω να εχει γινει δουλεια εσωτερικα οσο αφορα το παρασιτο ) να ξεκινησεις αμεσα αντιβιωση baytril 0.5% .ισως μαλιστα να υπαρχει μονο μολυνση του ματιου για αλλους λογους (μονο μικροβιο ) που επειδη η εξωτερικη τοπικη αγωγη ισως δεν την ποιανει ,δεν εχει υποχωρησει

nasososan
30-03-2011, 16:21
Καλό θα είναι φίλε μου να μας πείς λίγο και την υπόλοιπη κατάσταση του πουλιού,εντοπίζεται η κατάσταση μόνο στο ένα μάτι ή και στα δύο;; Δείχνει να έχει αναπνευστικό πρόβλημα το πουλί;; Όταν το πήρες παρατήρησες κανένα πρόβλημα;; Ζούν μέσα ή έξω;; Υπάρχει πιθανότητα να έχουν έρθει σε επαφή με άλλα πουλιά(άγρια);; Κύριως φορέας τριχομονάδων είναι τα περιστέρια και τα φασσοειδή...Στα καναρίνια βρέθηκε;;ακόμη δεν έχει αποδειχθεί σίγουρα, στη Γαλλία και σε περιπτώσεις ύποπτες για επαφή με περιστέρια....

Ίδιου τύπου αλλοιώσεις έχουμε και σε άλλες καταστάσεις,με απλούστερη και πιο συνηθισμένη σε έμφραξη υποκόγχιου και δακρυϊκού αδένα....
Αντιβίωση γενικής δράσης δεν χρειάζεται από τη στιγμή που έκανες χρήση τοπικής αντιβίωσης με κορτιζόνη....Αλήθεια αλλοιώσεις παρατήρησες στον οφθαλμό;; Κοκκινίλα,πρήξιμο,βλέννα, δακρύρροια κλείσιμο του βλεφάρου...Το μάτι είναι υγρό;;;Το τρίτο βλέφαρο κινείται;;(Η διαφανη μεμβράνη που καλύπτει το βολβό του ματιού)....

fireman
30-03-2011, 19:11
Λοιπον παιδια κατ αρχην πιστευω οτι δεν του εδεινα την σωστη δοσολογια γιατι το 1/10 απο το φακελακι ειναι πολυ περισσοτερο απο αυτο που του εδεινα εγω,οποτε θα συνεχισω να το δεινω για 2-3 μερες ακομη.
το πουλι εχει μονο απο την μια πλευρα του κεφαλιου προβλημα και ειναι κατω απο το ματι,το ματι ειναι πεντακαθαρο,το καναρινι δεν εχει κανενα αλλο προβλημα,η διαθεση του ειναι τελεια και επειδη ειναι και πυρομενο δεν σταματαει να κελαδαει,και βρισκετε σε εξωτερικο χωρο.ειναι σαν τι φωτογραφια 1-3 επισεις το καναρινι δεν εχει φαγουρα και δεν τριβετε πανω στα καλαμακια

jk21
30-03-2011, 19:34
ΑΝΤΩΝΗ αν ξεκινουσες να δινεις σημερα θα σου ελεγα να δεις και την περιπτωση αποφραξης αδενα που λεει ο φιλος Θανασης (ή και καποια αλλη που εχει στο νου του ) ή κατι αλλο που θα σου προτεινει υστερα απο τις απαντησεις σου .αφου την εχεις ηδη δωσει μειωμενη ομως αν δεν αντιδυκνυεται με καποια αγωγη που ισως προτεινει ο φιλος ,πιστευω 2 μερες ακομα δεν θα εκανε κακο.δεν ειναι ομως απολυτη γνωμη.επισης δεν ανεφερες αν το πουλακι εχει στο γυρω περιβαλλον περιστερια (ή και δεκαοχτουρες υποθετω; ) ή ψωνισες τροφες τελευταια απο μαγαζι που εμπορευεται ισως περιστερια .για την αντιμετωπιση του αδενα στον ανθρωπο εχω διαβασει πως γινεται η αντιμετωπιση αλλα υποθετω ο Θανασης θα ξερει να σου πει κατι πιο καταλληλο για πουλια

fireman
31-03-2011, 00:02
οχι ΔΗΜΗΤΡΗ το καναρινι το εχω σε κλουβι μονο του στο μπαλκονι,τωρα εαν πηγε καμια δεκαοχτουρα εκει κοντα η πάνω στο κλουβι δεν μπορω να ξερω,επισεις εχω δεχτει κατι επιθεσεις απο καρακαξες στα κλουβια αλλα εχω βαλει λεπτη σιτα απο πανω και δεν μπορουν πλεον να τα φανε το εχω 3-4 χρονια απο μικρο πουλι το μαγαζι που παιρνω τροφη δεν εχει περιστερια αλλα εχει καναρινια,απο αυτη την τροφη εχω δωσει και στα αλλα πουλια,παντος δεν ξερω αλλα νομιζω οτι φταιει η δοσολογια,γιατι εκτος του οτι εβαζα πολυ λιγοτερο απο οτι επρεπε,το καναρινι αυτο γενικα δεν πινει πολυ νερο σε συγκριση με τα αλλα

nasososan
01-04-2011, 16:27
Αφου το πουλάκι κελαϊδά κανονικά τότε τριχομονάδες δεν είναι επ'ουδενί..... Κόψε τη θεραπεία αμέσως......Δές αν το μάτι πάνω απ'τη φουσκάλα είναι υγρό,έχει δάκρυα.Η φουσκάλα είναι μαλακή ή σκληρή;;

fireman
01-04-2011, 23:21
το μάτι είναι καθαρό όπως και το άλλο και η φουσκάλα είναι πολύ μαλακή

nasososan
02-04-2011, 01:17
Μπορείς να ξεχωρίσεις αν έχει υγρό μέσα;;; Ή ακόμη αν υπάρχει κάποιο έγκλειστο;;

jk21
02-04-2011, 01:20
Μπορείς να ξεχωρίσεις αν έχει υγρό μέσα;;; Ή ακόμη αν υπάρχει κάποιο έγκλειστο;;

τι εννοεις <<εγκλειστο>> Θαναση; περα απο υγρο καποιο αλλο σωμα-υλικο ;

fireman
02-04-2011, 09:34
εχει μεσα κατι σαν υγρο το οποιο εχει ενα χρωμα προς το κιτρινο

nasososan
02-04-2011, 09:58
Πολλές φορές ακόμη και κάποιο φτερό που δεν μπορεσε να βγεί απ'το θύλακό του μπορεί να το προκάλεσε......

Αυτό που μπορείς να κάνεις φίλε μου είναι με μία μπατονέτα βουτηγμένη σε καθαρό οινόπνευμα,προσεχτικά και το ξαναλέω ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ, 2-3 φορές τη μέρα να το ταμπονάρεις ελαφρά για να ξεραθεί.... Αν δεν έχει φράξει ο δακρυϊκός θα είναι οκ...
Δίνε στο πουλί κάθε μέρα πράσινα,και κόψε την αυγοτροφή.....

fireman
02-04-2011, 23:43
ευχαριστω φιλε να εισαι καλα!!

jk21
18-04-2011, 22:02
Αντωνη πως ειναι το πουλακι;

fireman
18-04-2011, 23:06
Δημήτρη δυστυχώς δεν τα κατάφερε το πουλακι

jk21
18-04-2011, 23:10
λυπαμαι φιλε μου ...πως εξελιχθηκε;

fireman
18-04-2011, 23:40
τίποτα Δημήτρη μάλλον πρέπει να το πείραξε η αύξηση τις δόσεις που του έκανα στο φάρμακο για τις τριχομονάδες,γιατί την μια μέρα ήταν καλά και την άλλη το βρήκα πεθαμένο

jk21
18-04-2011, 23:53
δεν μπορω να ξερω ποσο εδινες αρχικα και ποσο μετα ,κρινοντας απο μακρια αλλα αν δεν εκανες τραγικη αυξηση δεν νομιζω να εφταιγε αυτο....αλλα γιατι συνεχισες ; αν ηταν και με μικροτερη δοση θα ειχες δει καποια υποτυπωδη εστω αλλα βελτιωση.ειχες προλαβει να βαλεις επαλειψη με μπατονετα;

jk21
19-04-2011, 01:27
δεν ξερω αν ειχε σχεση αλλα τωρα βρηκα και αυτο που συνδεει τετοιο συμπτωμα με μυκοπλασμωση

http://www.nwhc.usgs.gov/publications/field_manual/chapter_11.pdf

εννοω την περιπτωση C στην εικονα figure 1.2

αντωνη θυμισε μου πριν ανοιξεις το θεμα ειχες δωσει καποια αντιβιωση στην ποτιστρα;

fireman
19-04-2011, 18:04
οχι Δημητρη δεν ειχα δωσει αντιβιωση και αυτο που μου προτεινε ο nasososan δεν πρόλαβα να το κανω,του εδωσα αυξημενη την δωσει για 2 μερες και την μερα που ειπα να το σταματήσω για να κανω επάλειψη με μπατονετα δεν το πρόλαβα,και η αλήθεια ειναι οτι στεναχωρήθηκα γιατι το ειχα αρκετά χρόνια το πουλάκι, απο γιαβρι και μου το ειχε δώσει ο αδερφος μου.