PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Νεούδια και πρόβλημα με την διατροφή

ria
20-03-2011, 21:21
να επαναφερω λιγο το θεμα με τα μικρα μου μιας και ειναι πλεον 35 ημερων περιπου και δεν τρωνε ''σπανε'' ακομη σπορους..δυστυχως επρεπε να τα χωρισω απο τους γονεις μιας και ο αρσενικος τα μαλωνε συνεχεια δεν τα ταιζε ουτε οταν τα ειχα μαζι και ουτε τωρα που τα χωριζουν τα καγκελα.. στο ενα τσιμπησε και λιγο το ενα του ματακι και γενικως ορμουσε συνεχεια στα μικρα και προσπαθουσε να τα τσιμπησει αυτο συμβαινει τις τελευταιες 2 μερες πριν τα ταιζε κανονικα..η θυληκια κλωσσαει μεθαυριο βγαινουν τα νεα μωρα..δεν ξερω αν πρεπει να ανησυχισω ή οχι καθως τα μικρα τρωνε μονο αυγο,αυγοτροφη,μηλο και κεχρι αλλα δεν σπανε σπορους απλα τους βαζουν στο στομα και επειτα τους πετανε κατω χωρις να τους εχουν ανοιξει...υπαρχει περιπτωση να υπαρξει προβλημα?..

tsouk
20-03-2011, 21:28
λογικo ειναι να μην τα ταΐζει αφού είναι στα σκαριά τα νέα πουλια συνέχισε με αυγο,αυγοτροφη,μηλο και να έχεις συνεχεια σποράκια και με το παιχνίδι θα μάθουν να τρώνε

douke-soula
20-03-2011, 21:30
το κεχρι που λες οτι τρωνε ,δεν το σπανε;

ria
20-03-2011, 21:37
επειδη το κεχρι ειναι σχετικα μαλακο και μικρα τα σπορακια μαλλον τους ειναι πιο ευκολο και το τρωνε απο οτι οι σποροι που ειναι πιο μεγαλοι σε μεγεθος..απλα δεν μου εχει ξανατυχει να παρουν τοσο καιρο να ανεξαρτητοποιηθουν καναρινια..παντα μεχρι 30 ημερων οσα ειχα βγαλει τρωγανε μονα τους..αυτα μου εχουν βγαλει το λαδι...απλα εχω το αγχος αν θα μαθουν ..

jk21
20-03-2011, 22:33
απο τη στιγμη που κεχρι τρωνε μην ανησυχεις ,ολα θα ρθουν σιγα σιγα.εχει το μιγμα νιζερ που ειναι ψιλο και συνηθως το αλλαζουν τα φωτα και δεν το τρωνε;

ria
21-03-2011, 11:20
εχει λιγο αλλα εχω και επιπλεον που μπορω να τους βαλω συμπληρωματικα..αγχωθηκα πολυ απλα επειδη τις 2 -3 τελευταιες μερες που τα εχω χωρις τους γονεις τους που και που τα βλεπω φουσκωμενα και φοβαμαι οτι ειναι ειτε απο καποιο κρυωμα(παρολο που ειναι σε εσωτερικο χωρο),ειτε λογω αυγου και μηλου που τους παρειχα καθημερινα τις 2 αυτες μερες και τους εχει κανει και λιγο διαρροια..εσπασα χθες λιγους σπορους με τον πλαστη ...ειδα σημερα οτι κατι παει να γινει ψιλοτσιμπανε δλδ..απλα φοβαμαι να τα αφησω χωρις αυγο καθως με το που το βαζω το τσακιζουν λες και ειχαν να φανε μερες ..σκεφτομαι ομως μηπως αυτο προκαλεσε τις πιο υδαρες κουτσουλιες!!!

jk21
21-03-2011, 15:52
ΡΙΑ να τους παρεχεις και σπορους και αυγο .το αυγο το εχουν αναγκη.τους σπορους κυριως πρεπει να μαθουν να τους τρωνε.δεν ειμαι της αποψης να τους σπας.προσπαθησε να δινεις το πρωι μονο σπορους που πεινανε και μετα λιγες ωρες βαζε το αυγο γιατι τους αρεσει και τρωνε μονο αυτο και χορταινουνε.μου ειναι δυσκολο να σκεφτω οτι σπανε το κεχρι (καναρινοσπορο ) και δεν μπορουν πχ νιζερ ή λιναροσπορο .το θεμα του φουσκωματος με ανησυχει βεβαια ...βγαλε και μια φωτο τις κουτσουλιες

ria
21-03-2011, 17:05
δημητρη σημερα κατι τετοιο εκανα δλδ το πρωι εβαλα αυγο για λιγο το οποιο αφαιρεσα μετα..επειτα ολη την υπολοιπη μερα ειχα μονο την αυγοτροφη της orlux και απο σπορους νιζερ ,το μειγμα για καναρινια και εβαλα και λιγο σπορο κινοα χωρις να τον εχω βρασει (τον οποιο και τσιμπανε αρκετα)επισης και λιγο βιταμινη στο νερο..απο το μεσημερι παρατηρω μια βελτιωση τιτιβιζουν συνεχεια και τα δυο για λιγο που τα παρατηρησα σπανε σιγα σιγα καποιους σπορους και οι κουτσουλιες σε σχεση με χθες που ηταν σαν διαρροια σημερα ειναι κανονικες..να προσθεσω οτι εβαλα και μια λαμπα(για ζεστη) απο το πρωι κοντα και τα βλεπω πολυ πιο ζωηρα..εννοειται οτι τα παρακουλουθω συνεχεια σε περιπτωση που δω κατι ασυνηθηστο..