PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Διατήρηση φωνής καναρινιού

alexia
21-02-2011, 00:53
Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω πως μπορούμε και αν γίνεται να κρατάμε το καναρινι σε φόρμα ώστε να μην χάσει το ενδιαφέρον του στο να κελαιδά? :confused0013:

jk21
21-02-2011, 01:14
Αλεξια ενα αρσενικο καναρινι ,ειδικα αν ειναι μονο του και υγειες λογω τεστοστερονης κελαηδα συχνα σαν κινηση καλεσματος του θηλυκου.στη φυση οπου τα πουλια πριν την αναπαραγωγη ειναι ξεχωρα και οχι σαν ζευγαρια ,ειναι ενας τροπος να προσελκυσουν καποιο θηλυκο που ειναι σε αποσταση και οχι σε οπτικη επαφη.με την πτεροροια (που το πουλι δεν κελαηδα ) μεχρι το αρσενικο να ζευγαρωσει (οταν το φερουμε σε επαφη με το θηλυκο) και ισως μεχρι να βατεψει το θηλυκο ,το αρσενικο κανονικα κελαηδα συχνα.τωρα θα ελεγα οτι ειναι η πιο καταλληλη εποχη για συχνο κελαηδησμα .η διατηρηση του μονο του σε ενα κλουβι ειναι κατι που δημιουργει συνθηκες για περισσοτερο κελαηδησμα.επισης ηχοι της φυσης και μουσικη ,οχι σε μεγαλη ενταση ,το προκαλουν να ξεκινα να κελαηδα.ισως και καποιο cd με ηχους καναρινου αλλα οχι δυνατα γιατι θα επιφερει αντιθετο αποτελεσμα (θα το ταπωσει ψυχολογικα αφου το κελαηδησμα ειναι πεδιο συναγωνισμου μεταξυ αρσενικων )

alexia
21-02-2011, 10:19
Aυτο ισχυει και οταν το πουλι ειναι σε εσωτερικο χώρο η οχι? το εχω παρεα με ενα άλλο κλουβι ζευγαρώστρα που εχω δυο μεσα ενα αρσενικο και ενα θυληκο αλλά το αρσενικο μου εχει ενα χρόνιο πρόβλημα με το αναπνευστικο του και δεν μπορει να κελαιδίσει μελωδικα αλλα και πάλι δεν το βάζει κάτω ο κακομοιρης το παλευει για αυτο θέλω να παρω άλλο ενα που νε κελαιδάει ωραια πιστευωντας οτι θα παρασυρει και το άλλο στο κελαιδισμα ακομα περισσοτερο ωστε να μην χασει το ενδιαφέρον στο να κελαιδά.

Που μπορουμε να βρουμε cd με φωνες πουλιων και ηχους απο την φύση?

jk21
21-02-2011, 14:36
εδω κατι εχω αλεξια
http://jk21.yooblog.gr/category/hxoi/

και εδω καποια βιντεακια που αν εχεις υπολογιστη κοντα μπορεις να βαζεις.επισης με καταλληλο προγραμματακι γινονται ευκολα mp3 (το αναφερω στο αλλο λινκ)
http://jk21.yooblog.gr/2009/10/12/classic-timbrados-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-wwwyoutoubecom/

καποια στιγμη θα ηθελα να ακουσουμε το κελαηδησμα του πρωτου σου αρσενικου .το εχεις ψαξει για ακαρεα ή εμφανιζει συμπτωματα ασθματος;

alexia
22-02-2011, 00:12
Kαποιες φορές κάνει σαν να εχει κάτι στον λαιμο που τον ενοχλει και άλλες φορες βγάζει εναν ηχω οταν κοιματε θα προσπαθήσω αν τα καταφέρω να περάσω τον ηχω στο κινητο μου και να στο στείλω αλλα πρέπει να πετύχω εκείνη την στιγμή που θα το κάνει. εγω πιστευω οτι είναι άσθμα.
πάντως δεν το βάζει κάτω προσπαθει να κελαιδισει και τα καταφέρνει αλλά δεν εχει μελωδια ειναι μονοτονος ο ηχως που βγάζει και πολλες φορες προσπαθει να κελαιδισει φλερτάροντας την θηλυκιά.

τέλεια είναι θέλω και εγω ενα τέτοιο μου άρεσε πάρα πολυ το πρώτο.

ποια ειναι ακριβώς τα συμπτωματα άσθματος?

jk21
23-02-2011, 10:35
τέλεια είναι θέλω και εγω ενα τέτοιο μου άρεσε πάρα πολυ το πρώτο.

ποιο ακριβως λες; δωσε λινκ .στα βιντεο ή στους ηχους;

αλεξια ενα πουλακι που εχει ασθμα αν δεν το κανει συνεχως παντως συχνα εχει κρισεις δυσπνοιας με γρηγορη αναπνοη που φαινεται.το ασθμα δεν ειναι ασθενεια αλλα καποια συμπτωματα αποτελεσμα χρονιο νοσηματος του αναπνευστικου .πχ απο ερεθισμο του απο ακαρεα ,απο καποιο ξενο αντικειμενο που εχει μπει στο αναπνευστικο (πχ σκονη ειδικα σε κλειστα περιβαλλοντα 0 ,απο λοιμωξη υποβοσκουσα στο αναπνευστικο πχ μυκολασμα (οταν ομως εκδηλωθει σε συνθηκες εξασθενησης του πουλιου εχει και σημαδια κανονικου κρυολογηματος) ,αλλα και απο υπαρξη μυκητισιασεων κυριως στους αεροφορους σακκους απο το μυκητα ασπεργιλλο.και σε αυτο οπως και σε κανονικο κρυολογημα μπορεις να ακουσεις ρογχο ή συριγμο αλλα στο ασθμα υπαρχει και η αισθηση της εικονας ενος πουλιου <<λαχανιασμενου>>

alexia
24-02-2011, 02:00
Μιλάω για την σελίδα που έχεις που λέει Τα καναρίνια και η εκτροφή τους το πρώτο βιντεάκι. Ειναι απίθανο το πως αλλάζει τις φωνές του.Επισης θέλω καποιο email για να στείλω φωτογραφίες και βιντεάκι απο τα πουλιά μέσω κινητού. Θελώ να στείλω και στο site αλλά δεν ξέρω πως πάλι μέσω κινητού.

jk21
24-02-2011, 07:48
εδω περιγραφεται πως μπορεις να ανεβασεις βιντεο και φωτο στο φορουμ

http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?25712-%CE%A0%CF%8E%CF%82-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%8E-%CE%BD%CE%B1-%CE%B2%CE%AC%CE%BB%CF%89-video-%CF%83%CF%84%CE%BF-Forum-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%C F%84%CE%AE-%CE%BC%CE%BF%CF%85

http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?25437-%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%B2%CE%AC%CE%B6%CF%89-%CF%86%CF%8E%CF%84%CE%BF-..

αν δεν τα καταφερεις σου στελνω μετα email για να τα ανεβασω εγω