PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : παπαγαλοι

papagalos
09-02-2011, 13:12
ποιο ειδος παπαγαλου γενναει πολλες φορες το χρονο, δεν τρωει πολυ και μπορει να μαθει να μιλα;

tsouk
09-02-2011, 14:01
φιλε σαν άτομο που έχει πουλάκια έπρεπε να ήξερες ότι οι πολλές genes το χρόνο είναι επικίνδυνες για το θηλυκό θα έλεγα 3 το μέγιστο δεύτερον
Τι κριτήριο είναι αυτό δεν τρώει πολύ αν δεν αντέχεις την φροντίδα ενός ζωντανού οργανισμού αστο καλύτερα ποιος είδος μιλάει ; σε όλα έχουν ακουστεί ότι μιλάνε αλλα περισσότερο αλλα λιγότερο αλλα πιο καθαρά αλλα πιο βραχνά
αλλα αυτό που κατάλαβα με την ερώτηση σου είναι ότι δεν ψάχνεις ένα "φίλο" η ένα pet αλλα μια μηχανή εύκολων χρημάτων

vicky_ath
09-02-2011, 14:06
Σε παρακαλω να εισαι λιγο πιο διευκρινιστικος με τους τιτλους των θεματων σου...μεχρι στιγμης εχω αναγκαστει να διορθωσω ολα τα θεματα που εχεις ανοιξει κ αυτο πραγματικα κατανταει λιγο κουραστικο!

Οσο για τις αποριες σου, δεν καταλαβαινω πραγματικα που αποσκοπουν...θελεις ενα πουλι που τα κανει ολα κ συμφερει???
Σου εχει απαντηθει ξανα σε αλλο θεμα που ανοιξες οτι οι παπαγαλοι γεννανε συνηθως 1 ή 2 φορες το χρονο!
Τωρα με την ερωτηση "να μην τρωει πολυ" δεν ξερω πραγματικα τι εννοεις κ γιατι σε νοιαζει!Ολα τα πουλια νομιζω οτι συγκριτικα με το μεγεθος τους τρωνε πολυ λογω του γρηγορου μεταβολισμου τους!Ειναι λογικο οτι οσο μικροτερος σε μεγεθος ειναι ενας παπαγαλος θα καταναλωνει κ μικροτερη ποσοτητα φαγητου!Σκεψου π.χ. τη συγκριση μεταξυ ενος μπατζι κ ενος μακαο..ποιος λες να τρωει λιγοτερο?
Το θεμα της ομιλιας μπορεις να το βρεις σε thread που εχει ηδη συζητηθει κ εχουν αναφερθει τα ειδη που ειναι καλοι ομιλητες!

Για να κλεισω την απαντηση σε αυτη την ερωτηση που εκανες παραπανω λοιπον, δε νομιζω οτι σε καλυπτει καποιο ειδος παπαγαλου!Πραγματικα πιστευω οτι θελεις πουλακι για λαθος λογους...

Edit: με προλαβε κ ο φιλος tsouk, οποτε μαλλον δεν ειμαι η μονη που ειδα ετσι την ερωτηση σου...

Sunshine
09-02-2011, 14:56
Is this a riddle?

papagalos
09-02-2011, 18:25
την απορια δεν την ειχα εγω αλλα ενας φιλος μου που δεν ειναι στο forum και ηθελε να μαθει.αρα θα του πω οσο μεγαλος ειναι τοσο περισσοτερο τρωει, γεννες μεχρι 3 για να μην κουραζονται και ολοι οι παπαγαλοι μιλουν αλλοι λιγο αλλοι καλυτερα
σωστα;

tsouk
09-02-2011, 18:39
επειδή έχω δει τα όλα τα θέματα σου πρέπει να ρωτάς τις περισσότερα για αυτόν

μια ερώτηση εκτος θέματος ποσο χρόνον είσαι

papagalos
09-02-2011, 18:58
16 ετων γιατι;

tsouk
09-02-2011, 19:12
για τι χαράλαμπε εγώ στα 16 μου δεν με ένοιαζε ποιος παπαγάλος κάνει περισσότερες η πιο γέννες είναι πιο οικονομικό αλλα πιο έχω την δυνατότητα να του προσφέρω το καλύτερο περιβάλλον
άρα κατά εμέ καλο είναι να αλλάξεις τις ερώτησης σου για τι αυτές περισσότερο ταιριάζουν στο "ρώτησε" παρα σε ένα φόρουμ με αγάπη στα πτηνά
πάντα φιλικά

papagalos
09-02-2011, 19:14
ενταξει λαθος μου
και εμενα αυτο με νοιαζει απλως ο φιλος μου τα βλεπει διαφορετικα

tsouk
09-02-2011, 19:33
ενταξει λαθος μου
και εμενα αυτο με νοιαζει απλως ο φιλος μου τα βλεπει διαφορετικα

δεν έχω σκοπό να κρίνω εσένα ούτε τον φίλο σου και δεν με εδιαφέρει για ποιον ρώταγες εγώ έβλεπα έκρινα και απάνταγα ανάλογος με την ερώτηση

anton
09-02-2011, 19:52
Τωρα να γινετε φιλοι να παει πασα κακο............

demis
09-02-2011, 21:52
Η αληθεια ειναι πως ο καθενας μπορει να ρωτησει ο,τι θελει αλλα αν καποιος θελει εναν παπαγαλο που τρωει λιγο τοτε πρεπει να ξερει πως η τροφη ειναι το λιγοτερο αν σεκφτομαστε οικονομικα και μονο γιατι θελουν ανετο κλουβι πολλα παιχνιδιανα τα αλλαζουμε συχνα, θελει φρουτα και λαχανικα αν δεν μπορουμε να του τα προσεφρουμε ολα αυτα το πουλι ουτε θα ζησει πολυ θα ειναι δυστηχισμενο. Οποτε αν δεν ειμαστε διατεθημενοι να ξοδευσουμε καποια λευτα τοτε δεν εχουμε το δικαιωμα να λεμε οτι αγαπαμε το ζωακι μας.